Overstelpende drukte in Zeeuwse hoofdstad Zeeuwse Almanak ZWEEDSE DANSEN OP HET ZIERIKZEESE HAVENPLEIN :mn BEUKELSZ00N IN BRONS OP DE MARKT IN BIERVLIET REGEN DREEF KAMPEERDERS NAAR JUKE-BOX Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1058 TOPDAG VAN HET JAAR Rond veertigduizend bezoekers MIDDELBURG HEEFT donderdag een overstelpende drukte te verwer ken gekregen. Het was de drukste dag van het seizoen 1958 en wellicht ook de drukste gedurende enkele ja ren. In het centrum van de Zeeuwse hoofdstad kon men vanaf het Koor- kerkhof tot Plein 1940 en van de Dam tot het Bodenplein letterlijk en figuurlijk over de hoofden van tien duizenden bezoekers „wandelen", ter wijl het in de omgeving van het cen trum en langs de kaaien mogelijk was een „verheven wandeling" te maken over een pad, geplaveid door honderden auto's en bussen. Hoewel men ons geen juiste cijfers kon ver strekken, werd het bezoek aan Mid delburg op deze donderdag van des morgens tien tot des avonds vijf uur toch geschat op ongeveer 35.000 tot 40.000 personen en circa 2200 tot 2500 auto's en bussen. Nu werkte overigens alles mee om deze dag tot een topdag voor Zeelands hoofdstad te maken: een groot aantal mensen uit Middelburg en omstreken had va kantie, het was marktdag, de kermis trok duizenden en daarbij was het slecht weer vooral gedurende de tijd dat normaal een topdrukte ver wacht mag worden zodat duizen den vakantiegangers en toeristen een bezoek aan Middelburg prefereerden boven een verblijf aan strand of an dere buiten-genoegens der vakantie. Reeds om negeh uur begonnen uit alle richtingen auto's en bussen van velerlei nationaliteiten de stad bin nen te rollen. De dienstbussen van de ondernemingen op Walcheren en Zuid-Beveland reden af en aan om hun „inhoud" aan de busstations te ..lossen", waarna de bezoekers zich verspreidden over de Markt, waar de kermis voldoende aantrekkingskracht bezat, maar nog' meer over de Nieu we Burg, de Groenmarkt, Onder de Toren en de Koorkerkstraat, waar ruim honderd tentjes van de weke lijkse markt een plaatsje hadden ge vonden. Op deze twee centrale pun ten en op Plein 1940 en in de Lange Delft krioelde het van de mensen en hier kon men tijdens de spitsuren van 11 tot 4 uur slechts voetje voor-voetje vooruitkomen. Bijna in geheel Middelburg ston den de auto's en bussen. Dat was wel noodzakelijk, omdat men de Markt, het Zusterplein en de Burg niet als parkeerplaatsen kon be nutten. Vooral op verschillende kaaien Londense-, Hout-, Turf- en Bierkaai stonden de anto's dicht opeen, verder op de Nieuwe Haven, de Hoofdstraat, de Boden plaats tot aan het einde van de Stadhuisstraat, waar zelfs het trot toir voor het buitenhof van liet stadhuis vol stond, de Groenmarkt gedeeltelijk Bachten Steno, St.-Pieterstraat, Dam, Lange Dell't, Segeersstraat, Zusterstraat, om maar enkele van drukst bezette straten en pleinen te noemen. Een drukke dag was het- ook voor de gemeentepolitie. Tweederde deel der korpsleden is van tien tot zes uur onafgebroken op post geweest om het verkeer in goede banen te leiden. De politiemensen zijn hierin voortreffe lijk geslaagd; er werd geen wan klank gehoord en wat nog belang rijker was: er gebeurde geen enkel ongeval. De gehele dag stonden de agenten op strategische punten, voor namelijk waar niet geparkeerd mocht worden om de automobilisten naar punten te verwijzen, waar wel ge parkeerd kon worden. Strop voor „Miniatuur" De voortdurende regenbuien, die de duizenden bezoekers in de binnen stad niet vermochten weg te ja gen, heeft „Miniatuur Walcheren" echter parten gespeeld. Er werden ongeveer tot do avonduren toe 2500 tot 3000 bezoekers geteld, maar zonder regen had men op de Minia tuur toch zeker een 4500 mensen verwacht. Dat zou een der topda gen betekend hebben in het bestaan van het miniatuur eiland. Maar de regen hield liet grootste deel van de passagiers in de bussen. Wan neer er bijvoorbeeld vijf bussen arri veerden met 200 bezoekers, bleven er 120 in de auto's zitten, terwijl er maar 80 de Miniatuur opkwamen. Zo ging het min of meer de gehele dag door. En van de 50 a 60 bussen, die op het Molenwater arriveerden, kwam mintens driekwart gedeelte in de regen aan De café's puilden uit. Men moest er >p gegeven ogenblikken in de rij itaan voor zijn „natje en droogje" en lange wachttijden kwamen geregeld voor. In de patates-friteskraampjes kon men de zaak niet „aangebakken" krijgen en de ijsmachines stonden roodgloeiend. „Elk wiel van de „Stoomtram Wal cheren" heeft vandaag gelopen", zo vertelde men ons bij deze busonder neming. Ondanks de drukte behoefde feen enkele passagier te wachten, odra de passagiersaanwas te groot werd, legde men extra bussen in, voor alle lijnen. Zo was Middelburg gisteren wat zijn „bevolking" betreft een kleine wereldstad. Het bleef nog gezellig druk tot laat in de avond, voornamelijk op de Markt rond -de kermlsspullen. wmêêhêêêêêm |gg| Enkele honderden belangstellenden onder wie zeer veel vreemdelingen, hebben donderdagmiddag genoten VAN TOT PRACHTIG Met welke korte melding zouden wij deze rondrit-per-typemachlne van Zwin tot Zïjpe beter kunnen begin nen dan met deze: namelijk, dat de Zwinbloemen in het Zuid-Zeeuws- VI aam se natuurreservaat weer in volle bloei staan. Niet alleen „echte natuurliefhebbers" maar ook de „ge wone" wandelaars en fietsers, de be- ACHTERVOLGING Die brave landbouwer ergens uit het ■wijde Zeeuws-Vlaamse land had met moeder de vrouw de markt in Middel burg bezocht, alwaar het zoals ge elders kunt lezen - gisteren tame lijk 'drukjes is geweest. Zo kwam het misschiendut onze landbouwerdie op eigen initiatief ergens aan de Markt een paar pinten gevat had, moeder de vrouw uit het oog verloor. Ze waren op de fiets gegaan en daar om achtte hij het verstandig om post te vatten bij de stalling, a/waar de rijwielen geparkeerd waren. Hij trof het. Tuist toen hij de hoek van de straat „rondde", waarin de stalling was gelegen, zag hij moeder de vrouw, gehuld in haar fraaiste streekkostuum, de vlekkeloos witte kap blinkend van belang, wegfietsen. Richting jaagpad, richting Vlissin- gen. Het kostte even tijd voor en aleer ook hij zijn rijwiel had bemachtigd, maar toen was het. nog maar een kwestie van het jaagpad opfietsende witte kap achterna, die in de verte als een baken in zee voortdeinde op het ritme van de pedalen. Maar moeder de vrouw had er danig de sokken in en hoe onze man ook trapte, hij kon haar maar niet inha len. Eindelijk, bij de boot dun de veerhaven, waar zijn echtgenote was afgestapt, reed hij haar achterop. En nog fietsend riep hij haar al toe: ,Mé, had je niet wat langzamer kunnen rijden." Langzaam en waardig keerde de vrouw zich om lcwam als het ware onder die beschermende ncitte kap vandaan en toen zweeg de man in alle talen. Het was zijn vrouw niet zoekers van het Zwin, zullen daar veel plezier aan beleven. Het Is een prachtig zicht! MINDER PRACHTIG Minder prachtig is dit bericht. Op de tentoonstelling van de Vogelwacht, die thans in Burgh wordt gehouden, is o.m. een mooie collectie schelpen te zien, waaronder zich enige zeldza me soorten bevinden. Eén dezer da gen echter is een tiental van deze schelpjes spoorloos verdwenen. Dit betekent uiteraard eon grote slag voor «Ie samen steller van de expositie, de heer Vierge ver, die in deze samenstelling een groot aantal vrije uren heeft ge stoken. Allerwege heerst dan ook verontwaardiging. GROEIT GOED. De oesters uitgezet op de Oude Tongsc Bank in de Grevelingen groeien goed! De kleine diertjes zijn opmerkelijk snel „volwassen" gewor den. Ook het mosselzaad dat "op di verse plaatsen werd uitgezaaid, komt snel tot wasdom. OPTREDEN. Minstens 2000 personen, onder wie een zeer groot aantal vreemdelingen, woonden het optreden van de Sulzbur- ger Musikverein en de Zevenburgen Tanzgruppe bij. Op de speelweide bij de „Brouwerij" in Burgh-Haamstede, dat bekende vakantie-centrum op Schouwen-Duïveland, heerste dus wat men noemt „een gezellige drukte". De gezelschappen waren 's middags ontvangen door de burgemeesters van Haamstede en Burgh en na dat men een korte rondrit door de Westhoek had gemaakt men bracht een bezoek aan de Oostenrijk se noodwoningen. Burgemeester jhr, RÖell van Haam stede voerde tijdens een gezamenlij ke koffiemaaltijd nog het woord. Hij vond het plezierig de Oostenrijkers persoonlijk te kunnen bedanken voor de hulp. die de beide Westhoekse ge meenten bij de waterramp in 1953 van hen hadden ondervonden. Rudolf Telchmann, de leider van het gezel schap, dankte de burgemeester voor zijn nartel!jke woorden. De burgemeester van Burgh, jhr. A. van Cltters, sprak na het optreden een kort dankwoord. Hij bood de deelnemers en deelneemsters een rui ker gladiolen aan. van de folkloristische dansen, die op het. Havenplein te Zierikzee werden uitgevoerd door de Zweedse dans groep uit Solleftea in Midden-Zwe den, die naast de deelname aan (le „Kasporgo"-feesten te Goes ook een toerneo "naar andere plaatsen i» dft provincie maakt. Het Zweedse gezelschap was verge zeld van de heer C. W. Vervest, de voorzitter van „Kasporgo". In de morgenuren werd het gezelschap door burgemeester en wethouders van de gemeente Zierikzee op het stadhuis ontvangen, Daarna werd in café-res taurant „Mondragon" een lunch ge bruikt, die werd aangeboden door de Vereniging voor Vreemdelingen Ver keer in Zierikzee. In de middaguren, vóór de demon stratie op het Havenplein, bracht het gezelschap een bezoek aan het Zweed se Rodc-Kruisziekenhuis. Aanvankelijk lag het in de bedoeling, dat op het gazon voor het ziekenhuis nog gedanst zou worden, maar in ver band met de weersomstandigheden moest men hiervan afzien. Het ge zelschap werd in het ziekenhuis ver welkomd door de geneesheer-direc teur, dr. H. Ezendam en door de <ji% rectrice, zuster A. van der Weg. Daarna werd op het Havenplein, he laas enkele keren onderbroken door hevige regenval, een demonstratie van do volksdansen gegeven. (Foto P.Z.C.) (Advertentie) Vele fraaie jachten kwamen in Terneuzen aan BEGELEID DOOR BOTEN van de waterpolitie en de rijkswaterstaat kwamen de jachten van de „Pavilion d'Or" donderdagmiddag, onder stro mende regen, Ternenzen binnenge varen, waar zij ligplaats kozen aan de Schependijk. Zeventig schepen, fraai-gepavoiseerd, van Belgische, Duitse, Franse, Nederlandse, Ierse, Noorse en Engelse nationaliteit', na men deel aan deze rondvaart door België en Nederland, die de „Pavilion d'Or telkenjare houdt. Om half zeven 's avonds werden de deelnemers ontvangen in hotel „Rot terdam". Burgemeester mr. P. H. W. F. Tellegen, algemeen voorzitter en ere-voorzitter van het comité Terneu zen, heette allen hartelijk welkom en wees op het verschil tussen de steden Gent waar de zeiljachten en mo torboten maandag binnenvoeren en de schepelingen officieel werden ont vangen en Terneuzen. „In Gent: oude gebouwen. Die hebben we hier in Terneuzen niet, maar wel kunt ge mooie nieuwe bouwsels bewonderen. Terneuzen is een stad, die'zich richt op de toekomst", aldus de burgemees ter. Spr. hoopte dat de deelnemers de Duitsers voeren dit jaar voor het eerst mee nog dikwijls in Terneu zen zullen komen. Vervolgens reikte hij de door de gemeente beschikbaar gestelde bekers uit. Het jacht de „Vidas" eigenaar: H. J. Briggs, Engeland "kan deze fraaie beker voortaan meevoeren, omdat dit jacht de langste afstand had afgelegd. Alle deelnemers mochten een herlnne- i-ingsbordje van Terneuzen waar op de watertoren prijkte in ont vangst nemen. Om acht uur gaven de „Harmonie" en de drumband een concert op de Markt. Na Terneuzen verlaten te hebben zul len de jachten naar Antwerpen varen en vervolgens naar het eindpunt van de tocht: Brussel. Vereniging B. en S. bezocht werk aan dam Veerse Gat Een aantal leden in totaal 17 van de vereniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren heeft donderdagmiddag een bezoek ge bracht aan de werkzaamheden van het Drie-eilandenplan in het Veerse Gat. Eerst was men bijeengekomen in het gemeentehuis te Vróuwenpol der, waar ir. Wiegerts de burgemees ters en sècretarissen een uiteenzetting gaf van de stand der werkzaamheden en van hetgeen die middag bezocht zou worden. Vervolgens stapten de gemeentelijke autoriteiten in een motorboot en Voe ren naar de dam, die vanaf de Beve- landse kant door het Veerse Gat naai de Walcherse kant gelegd wordt. Hier nam het gezelschap de werk zaamheden in ogenschouw. Onthulling monument op 5 september SINDS JAAR EN DAG staat het 'in de vaderlandse geschiedenis boekjes: „Willem Beukelszoon te Biervliet vindt het haringkaken uit" en hoewel de geleerden het er geenszins over eens zijn, wélke zoon van Beukei dat nu precies is geweest (er worden er twee ge noemd), heeft de gemeente Bier vliet zich niet laten weerhouden alle rechten voor zich op te eisen en vermoedelijk wel met redenen. Beide Beukelsen immers hoorden thuis in Biervliet; de gezeten bur ger en vissersman, die naar men zegt nit het Vlaamse Hu- ghevliet kwam. „Maar dat hoorde later ook thuis onder Biervliet," zo verklaart de huidige burge meester van de „haringkaakge- meente", de heer A. P. Kostense en zo Is Beukelszoon dan thuisge bracht. In Biervliet. Alwaar men voor de grote zoon op vrijdag 5 september a.s. een ge denkteken zal onthullen, vervaar digd door de Veerse beeldhouwer Philip ten Klooster en voorstellen de een zittende vissersfiguur, met in de linkerhand een haring en in de rechter het (omstreden) kaak- mesje. „Omstreden" kaakmesje, omdat er alweer geleerden zijn. die betogen, dat „kaken" nooit Iets met een mesje van doen heeft gehad, maar alleen maar sloeg op het Franse „encaquer", oftewel het in tonnen of vaten doen van de ha ring... De rijke Beukelszoon uit Biervliet nu, de gezeten burger, zou een bijzonder soort vaatjes hebben toegepast, waardoor de ha ring die reeds voor die tijd van de ingewanden ontdaan werd (het huidige begrip „kaken") duur zamer bewaard kon worden. Zo is er rond dat simpele zinnetje in het geschiedenisboek dus heel wat te doen, maar voor Biervliet geldt heden ten dage maar één feit en dat is, dat die Beukelszoon daar en nergens anders vandaan kwam. Of het nu de 'gezeten bur ger ls geweest of de eenvoudige vissersman uit Hughevliet; een Beukelszoon was het en beiden leefden in de veertiende eeuw en toen is, volgens de geschiedenis boekjes, „het haringkaken uitge vonden". Nu komt er dus een der de Beukelszoon, in brons en één meter zeventig hoog en op een hardstenen sokkel van één meter hoogte. Op de Markt, tegenover het raadhuis. Dat kon allemaal, dank zij de ac tiviteiten van een comité van aan beveling, waarvan niemand minder dan Z.K.H. Prins Bernhard voor zitter werd en waarjn voorts figu ren zitting hadden als de ministers van landbouw en onderwijs, bur gemeesters van „haringgemeen ten" als Vlaardingen en Breskens en tal van andere „visserijfigu ren". Dit comité bracht, met steun van rijk, provincie en gemeenten, rond 12.000 bijeen en dat was voldoende om de kosten ongeveer te dekken. De actie begon in maart 1955 en nu, in september 1958, zal het werk bekroond wor den met de feestelijke onthulling van het monument door de com missaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Vrijdagmiddag 5 september om half vier, na een bijeenkomst in de uit 1659 daterende Nederlands hervormde kerk; de kerk, met de befaamde gebrandschilderde ra men van Cornelis Barlaer uit Mid delburg, waaronder het In 1660 vervaardigde gedenkraam voor Willem Beukelszoon. In deze ka rakteristieke omgeving zal dr. H. A. H. Kranenburg, secretaris van de Stichting Nederlandse Visserij en van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij een voordracht houden over „Het ka ken en de haringvisserij". Het zal niet bij praten blijven. Na dat vervolgens een historische op tocht met rond 150 deelnemer» voorbij zal zijn getrokken, volgt op het Marktplein een „haring- en biermaaltijd" voor genodigden en de gasten kunnen ervan over tuigd zijn, dat die haring terdege gekaakt zal zijn! Muziek zal uiter aard niet ontbreken en bovendien hoopt men het zaterdag 6 septem ber allemaal nog eens voorzichtig over te doen, waarbij dan boven dien nog sportmanifestaties door landbonvjoii geren uit geheel Zeeuwseh-Vlnanderen, behendig- heidswedstrijden met tractoren en concerten op het programma staan. Eu verder fs dan nog een wedstrijd in haringkaken in voor bereiding, waar nog „kaak-kam- pioenen" voor aangezocht zullen worden. Willem Beukelszoon zal daar in Biervliet terdege recht worden gedaan Brandende dragline met scliuimblusser geblust Een dragline van de firma Boltje en Zonen is te Bruinisse tijdens de schoonmaakwerkzaamheden in .brand gevlogen. Do heer L. Kostense uit Rotterdam wist de brand direct na het uitbreken met een schulmblusser te blussen. Tijdens de vakantie wor den de machines van de firma Boltje en Zonen grondig schoongemaakt, waarbij overvloedig van benzine ge bruik gemaakt wordt. Een oversprin gende vonk van een ontstekingsappa raat veroorzaakte de brand in de dragline. De uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te doen. JEUGD VERVEELDE ZICH NIET Veel badgasten trokken naar Middelburg en Zierikzee DE REGEN heeft dönderdug een groot deel van de badgasten van do Zeeuwse stranden het land en de steden! ingedreven. Was de trek in Walcheren uiteraard op Middelburg, dat op deze „kermïsdonderdag" eeri record aantal vreemdelingen trok, gericht, de in de Schouwse West hoek vertoevende vakantiegangers zochten op deze regenachtige zomer dag verstrooiing in het oude Zierikzee, dat het bezoek en de demonstratie van de Zweedse volksdansgroep uit Solleftea als bijzondere attractie had te bieden. Voor de Cadzandse badgasten waren Gent en Brugge en uiter aard ook Middelburg de grote trekpleisters. Hoe was het met de kampeei-ders en de badgasten, die „bleven"? Voor zover boek en schaakbord geen af trek vonden, trok men veelal naar de cafés. Deze „lokaliteiten" werden als het ware omgevormd tot jeugd- gebouwen, zoals in Domburg, waar wij de 17-jarige Thea van Bilsen uit Breda een verwoed partijtje Russisch biljart zagen spelen tegen haar kam peerboerderij- en reisgenote Mily Jo- sephy uit dezelfde stad. Kampeerders en pensiongasten troffen er elkaar en spraken er over allerlei dingen, maar vooral niet over het weer De kampeerders behandelden voorna melijk het onderwerp „eten". De Eindhovenaren J. M. Smit en G. Doo- rematen, die op het Domburgse kam peerterrein huizon, verzekerden met stelligheid, dat een goed kampeerder op een dag als gisteren bijzondere aandacht besteedt aan de maaltijden. De tijd laat op zo'n dag toe, uat de bereiding uitgroeit tot een ri tueel, dat voorafgaat aan een culi nair festijn... Terwijl de twintigjarige zusjes Iris en Gunda uit Blinde in Westfalen Boe,het en Valonte aan do juke-box ontlokten bezag de Culemborgenaar J. M. do Kok, een pensiongust, de Collecte. De collecte voor de stichting Sakor te Utrecht heeft in 's-Heer-Abtskerke 5,47 opgebracht. EXAMEN De heer Corns Verhoolo uit Sint-An- land, onderwijzer aan de Christelijke school in Bergen op Zoom, slaagde te Breda voor de volledige hoofdakte. Thea van Bilsen (links) en Mily Josephy uit Bredadie 't Domburgse strand hadden verwisseld voor juke box en Russisch biljart Foto P.Z.C.) kleurige mengeling van het licht in de muziekautomaat. Geïnspireerd filosofeerde hij: „Regen kun je overal vinden..." Met zijn vriend, T. van de Sande uit Breda, had hij op de motor naar Frankrijk gewild. Maar een zonnig Zeeland had hem daarvan weerhouden. „Regen kun je overal vinden.,." mediteerde hij nogmaals, toen schakelde de juke box over op het epos van de ontwa kende Little Suzy, waar een Neder lands dichter de zwier van „Willem wordt wakker" aan heeft gegeven... Willem werd wakker en Toste met z'n vrind de Bredase meisjes aan het Russische biljart af. Die kregen toen gelegenheid te ver halen van hun ochtendlijke bezighe den. Het grijs van de lucht had hen langer dan normaal in bed gehou den, vertelden ze en dat mag voor kampeerders en badgasten als een norm gelden. Toen hadden ze ananas met slagroom gegeten, in slaapver wekkende hoeveelheden, zodat het derde deel van de ochtend weer op het luchtbed werd doorgebracht. Nu waren ze bij hot biljart, de juke-box en de koutende kampeerders. Zonder zich te vervelen. Tussen juke-box en Russisch biljart. In lange streepjesbroek en donkere trui. Om straks een strandwande ling te maken. De jeugd verveelde zich niet. Anders was het wellicht met de oudere pen siongasten. Een Vlissings pension houder verzekerde, dat deze groep stellig het slachtoffer van de verve ling is geworden. Niet de jeugd, stel lig niét die in Domburg. Ondanks de klagende fluit van Herbie Mann, die van onder een nat tentzeil op 't Dom burgse kampeerterrein tussen het rit me van The Wessel Ilcken. Combo een melancholiek „Summertime" bo ven het natte gras liet opranken. VANDAAG. Middelburg Eieotro: „Sissl, keizerin en moeder", 19 en 21.15 uur, a.l,; Schouw burg: „Op het spoor der verdwenen vrouwen", 20 uur, 14 j.Molenwater: Mi niatuur Walcheren, 9—22 uur. Van Ben- them en Jutting: Grafisch werk van Picasso, 9—18 uur. Vlissingen Aihambra: „De graaf van Luxemburg", 19 en 21 uur, a.l. Luxor: „De vleugels van de vloot", 20 uur, 14 j.; Zeevaartschool: Tentoonstelling Scheeps bouw en tankvaart, 10—12 en 14—17 uur. Goes Grand: „The bridge om the rlvor Kwai", 20 uur, 14 jaar. Grote Markt: at- scheidsoptreden deelnemende groepen „KBsporgo"-feestweels 19.Ï0 tot S4.03 wij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2