PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Speciale spoedbijeenkomst van Algemene Vergadering over Midden-Oosten Werkclassificatie in Zeelands landbouw ingevoerd Vandaag.. ROTTERDAM WENST GEHELE BOTLEK TOT EIGEN TERRITOIR 201e jaargang - no. 185 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per iwim. Minlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1-—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 73 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vórststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brou werljstraat 2; Z:erlkzee. red, tel. 242o, adm. tel. 2Q9« Veiligheidsraad besluit met algemene stemmen: Sobolew eist terugtrekken van Amerikaanse en Britse soldaten De elf leden van de veiligheidsraad hebben donderdagavond met algemene stemmen besloten een speciale spoedbijeenkomst van de Algemene Vergadering over liet Midden-Oosten te beleggen. De Algemene Vergadering zal hedenavond om 9 uur bijeen komen. De Russische vertegenwoordiger in de veiligheidsraad van de Verenigde Naties, Sobolew, heeft donderdagavond als eerste spreker in het debat over bïjeenroeping van een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering over het Midden-Oosten op verzoek van Amerika en Rusland gezegd, dat de landen van het Pact van Bagdad militaire voorbereidingen treffen tot uit breiding van „de agressie tegen de Arabische landen". Volgens Sobolew hebben de Amerikanen en Britten strijdkrach ten in paraatheid gebracht om „hun agressieve plannen" in het Midden-Oosten te verwerkelijken. Op het ogenblik zijn er in dat gebied of omgeving ongeveer 70.000 Britse en Amerikaanse militairen met meer dan 1000 vliegtuigen, die deels op vlieg velden, deels op vliegkampsche pen gestationeerd zijn. De gebeurtenissen in Irak en Libanon dragen een zuiver binnenlands ka rakter en zijn niet teweeggebracht door gebeurtenissen van buiten. Deze gebeurtenissen zijn een uitdrukking van de woede van de bevolking van de Arabische landen tegen de regi mes, „die him door buitenlandse kolo nialisten zijn opgelegd", aldus Sobo lew. Verder beschuldigde de Russische vertegenwoordiger de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië ervan de po gingen om een topconferentie te hou den, te hebben doen mislukken. De regeringschefs van India, de Verenig de Arabische Republiek en Frankrijk waren voor een topconferentie, zo zei Sobolew. De Rus zei, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië tevergeefs heb ben getracht het volk van Irak het recht te ontzeggen de regering te kie zen die het wenst. Die landen hebben hun troepenzendingen naar Libanon en Jordanië trachten te rechtvaardi- ;en door te wijzen op de „zogenaam- Ie inmenging door de Verenigde Ara bische Republiek". De Rus eiste, dat de Amerikaanse en de Britse troepen zonder verwijl uit respectievelijk Libanon en Jor danië worden teruggetrokken, daar deze troepen een permanent gevaar voor de vrede en de veiligheid zijn. Indien de Verenigde Naties geen stappen nemen in deze richting, doen zij „een concessie aan de agressors". Na Sobolew nam de Amerikaanse af gevaardigde Cabot Lodge het woord. Hij zei dat Kroesjtsjew na zijn be zoek aan Peking van gedachten is veranderd en geen toconferentie bin nen de veiligheidsraad meer wenst. „Historici zullen later uitmaken waarom", aldus Lodge. In de kist De voorzitter van het Produkt- schap voor Vee en Vlees, de heer J. de Veer, heeft het niet begrepen op dierenbescherming. Het zijn beste, brave mensen, maar ze zijn vreselijk onpraktisch. Als zij ons land zouden gaan regeren zou het er niet best uitzien. De heer De Veer sprak deze woorden in een vergade ring van zijn produktschap toen de kwestie van de zogenaamde kistkal veren aan de orde kwam. Dierenbe schermingsorganisaties hebben lang geijverd tegen de wijze, waarop kist kalveren worden gemest en de rege ring wil nu aan de wens van de die renbeschermers tegemoetkomen. Zij heeft een wijziging van het wetboek van strafrecht voorgesteld, waardoor straks het houden van kistkalveren wordt verboden en strafbaar gesteld. De heer De Veer vindt dat zielige dierenbescherming. Hij heeft uiteengezet, dat de dieren met grote toewijding worden verzorgd. Ze mogen niet herkauwen en daarom worden ze niet op stro gestald. Ze moeten veel slapen en daarom ver blijven ze in een kist, die gemakke lijk afsluitbaar is, want ook een dier slaapt het best in het donker. En ten slotte worden ze gevoed met melk, hoewel ze ander voedsel zouden lus ten. Dat alles gebeurt om het vlees van de kistkalveren mooi blank te houden. De hele actie tegen de kistkalveren noemde hij een burgerlijk gedoe van mensen, die niets weten van boerde rijtechniek en van de liefde, die elke boer voor zijn beesten heeft. Dat zei de heer De Veer en het is bekend, dat hij nogal wat me destanders in het parlement heeft en ook daarbuiten. De vraag waarom het hier gaat is deze: is het mesten van kistkalveren een vorm van dierenmishandeling of is het alleen maar een bijzonder een zijdige behandeling van deze dieren? Als men die vraag bevestigend beant woordt, is dat geen kwestie van over drijving in de kringen van dierenbe schermers. Vele dierenbeschermers isters) doen een loffelijk en onmis baar werk door te ijveren tegen alle vormen van dierenkwelling en dieren mishandeling. Dat er enkele dwaze lieden tussen lopen, die de dierenbescherming schromelijk overdrijven en haar in het belachelijke trekken, mag geen aanleiding zijn om deze mensen alle maal als „vreselijk onpraktisch" uit te krijten. De regeling heeft naar de serieuze dierenbeschermers willen luiste ren voor wat de kistkalveren betreft en zij heeft tegengestelde ad viezen naast zich neergelegd. Zij heeft daarvoor een goede grond. Het gaat hier niet om twijfel aan de zorgzaamheid en toewijding, die de Nederlandse boer heeft voor zijn bees ten. Die zorgzaamheid en toewijding zijn aanwezig. Maar ook bij die aanwezig heid kan men tot een verkeerde be handeling van zijn dieren komen. Wanneer men een best dat herkau wen moet, het herkauwen belet, wan neer men het geen ligstro geeft, waar aan het behoefte heeft, wanneer men het overdreven lang laat slapen en wanneer men het noodzakelijk dag licht aan het dier ontzegt, dan is dat hoogst onnatuurlijk voor zo'n dier en dan nadert men heel bedenkelijk de grens van de kwelling. Misschien nog niet van de dierenmis handeling, maar toch heeft zo'n kist- kalf een gekweld bestaan. En nu zal dat wel meer voorkomen in de wereld en zoals de heer De Veer zeer vreemd opmerkte er zijn ook mensen, die in een on prettige omgeving leven, maar men moet zoiets altijd weer als verkeerd blijven zien. Het mag dan wat die kistkalveren betreft niet om een grove misstand gaan, het gaat wel om iets dat liever vermeden moet worden en dat ook vermeden kan worden. Dan moeten de liefhebbers (sters) van blank kalfsvlees zich hun genot maar liever ontzeggen. Zo'n groot offer kan dat waarlijk niet genoemd worden. De Amerikaan Lodge antwoordde, dat de Sowjet-Unie „haar gebruike lijke grondig verdraaide lezing heeft gegeven over het gebeurde in het Midden-Oosten en in de veiligheids raad." Hij herinnerde eraan, dat hij op 15 juli. de dag van de landing van de Amberikaanse troepen in Libanon, had gezegd, dat dit niet de ideale ma nier is problemen op te lossen en dat de troepen zullen worden terugge trokken, zodra de Verenigde Naties zich met de zaak zouden belasten. Een Russisch veto heeft de aanne ming van een resolutie verhinderd, die een begin van de terugtrekking mogelijk zou hebben gemaakt, alaus Lod^e. Hij zelf had op 18 juli een resolutie ingediend voor een buiten gewone zitting van de algemene ver gadering. Hij had hier verder geen werk van gemaakt i-v.m. pogin gen van Japan een compromis te vin den. Ook deze Japanse poging werd door een Russisch veto getroffen. Lodge gaf een overzicht van de no ta's en het diplomatieke contact van de laatste weken over een topconfe rentie in de veiligheidsraad. „Toen ging de heer Kroestsjew naar Peking en veranderde van gedachten en his torici in de toekomst zullen misschien eens weten waarom". Het is duidelijk, aldus Lodge, dat de Russische heersers geen bijeenkomst van de veiligheidsraad op hoog ni veau wensen. Geen verzet De Franse afgevaardigde Guillaume Georges-Picot zei dat zijn regering een bijeenkomst van staatshoofden nog steeds als zeer wenselijk be schouwt. Frankrijk zal zich echter niet tegen een speciale Assembleezit ting verzetten als de raad ertoe zou besluiten. Sobolew (Sowjet-Unie) diende hier na een amendement in op de Ame rikaanse ontwerpresolutie. Hij wil de verwijzing naar de klachten Libanon en Jordanië geschrapt hebben, evenals de verwijzing naar een resolutie van 1950, waarin wordt gesproken van „een samenkomst van de Algemene Vergadering in het belang van de vrede". (De formule „samenkomst in het be lang van de vrede" is in 1950 spe ciaal ingesteld ter bestrijding van communistische gewapende interven ties en de Sowjet-Unie stemde toen tegen.) Lodge maakte bezwaar tegen het eer ste deel van het amendement, maar was bereid het tweede deel te aan vaarden. Daarna *werd besloten de Alg. Verg. in spoedzitting bijeen te roepen. M -is het 40 jaar geleden, dat tij- dens de eerste wereldoorlog de H Duitsers dank zij de befaamde Britse en Australische tanks in M de slag bij Amiens werden te- ff ruggeslagen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilii Het nieuwe tentoonstellingspaleis in Parijs nadert zijn voltooiing. De foto geeft een goed beeld van de moderne lijnen van het gebouwtvaarvan een van de grote bijzonderheden is, dat het enorme driehoekige dak door geen enkele pilaar gesteund wordt. Men hoopt het paleis volgende maand in gébruik te nemen. VOORSTEL TOT VERZOEK AAN KONINGIN Geen bevredigende toestand langs weg van samenwerking Aan de Rotterdamse raadsleden is door B. en W. het voorstel verzonden, om' aan de koningin het verzoek te richten (art. 157 gemeentewet) de gemeentegrenzen van Rotterdam, Ro zenburg, Spijkenisse en Geervliet te wij'zigeii. Het gaat hier om het Bot- letgebied. De bedoeling is, dat de grenswijzi ging zal omvatten: a. van de gemeen te Rozenburg 681.40.50 ha, waarvan 474.77.95 ha grond en 156.62.55 ha water. van de gemeente Spijkenisse 782.95.01 ha, waarvan 650.82.36 ha grond en 132.12.65 water, c. van de gemeente Geervliet 137.37.31 ha, waarvan 136.39.59 ha grond en 0.97.72 ha water. Het gehele aan Rotterdam toe te voe gen gebied beslaat derhalve in totaal een oppervlakte van 1551.72.82 ha, waarvan 1261.99.90 ha grond en 289.72.92 ha water. De grenswijzi ging laat de bestaande woongedeel ten van de betreffende gemeenten geheel intact. De gemeente verkeert volgens B. en W. in de moeilijke omstandigheid, dat ten behoeve van de door de eco nomische ontwikkeling noodzakelijk geworden havenuitbreiding grote technische w,erken moeten worden uitgevoerd en voor een groot deel reeds tot stand zijn gebracht op het grondgebied van andere gemeenten, die een overwegend agrarische struc tuur hebben en bestuurlijk noch tech nisch ingesteld zijn op de oplossing van de vraagstukken, welke de aan leg en exploitatie van zeehavens met zich brengen. Daarom is, naar het oordeel van B. en W., nodig dat de volledige publiek rechtelijke zeggenschap in dat gebied bij Rotterdam komt te berusten. B. en W. merken dan op, dat er reeds moeilijkheden aan den dag treden met betrekking tot de regeling van de geldelijke vergoedingen voor het gebruik van de havens en kaden, de H Dit is de Autobahn Mnnchen Berlijn, bij Hof: het punt, waar het IJzeren Gordijn oost en H west in tweeën deelt. De kloof, §e p die tussen de beide heuvelrug- H gen ligt kan men symbolisch p M noemen voor de kloof tussen p Oost- en West-Duitsland 1miniminminniiiiniiiiiiiiiiiiiiiiimummul Komplot opgerold in Jordanië Daartoe in staat gesteld door inlich tingen die een student aan de Ameri kaanse universiteit te Beiroet had verstrekt, heeft de Jordaanse politie een samenzwering opgerold, die ver schillende bomaanslagen heeft gedaan en ook heeft deelgenomen aan de mis lukte staatsgreep tegen koning Hoes sein. Het komplot werd geleid door agenten in Beiroet en Damascus. Twintig studenten, enkele ambtena ren, alsmede enkele artsen en natuur kundigen, zijn gearresteerd. Het op gerolde komplot heeft in en buiten de Jordaanse hoofdstad ongeveer twee honderd bomaanslagen gepleegd, de meeste overigens met het doel uitslui tend paniek te zaaien. orde en veiligheid in de havens en op de industrieterreinen, de politiebewa king, de behandeling van bouwaan- vragen e.d. Voorts vestigen zij er de aandacht op dat de gemeente als exploitante van openbare nutsbedrijven gas-, elek- triciteits- en watervoorziening eveneens grote belangen heeft bij het nieuwe industrie- en havengebied. Langs de weg van samenwerking, aldus B. en W. van Rotterdam, door het aangaan van een gemeen schappelijke regeling in de zin van de wet van 1 aprü 1950. kan naar de mening van B. en W. geen be vredigende toestand worden ge schapen. LANG GEKOESTERDE WENS GING IN VERVULLING Landarbeid is gelijkwaardig aan die in de industrie Op 4 augustus ging een lang gekoesterde wens van de landarbeidersorga nisaties in Zeeland in vervulling. De bepalingen van dè na langdurige on derhandelingen tot stand gekomen Collectieve Arbeids Overeenkomst (C.A. O).) werden namelijk van kracht. Deze bepalingen bevatten voor de eerste maal regelen betreffende het systeem van de werkclassificatie. Daarmede is een nieuw element getreden in de verhouding tussen werkgevers en werknemers in de landbouw, een element, dat tot i»>g toe slechts voorna melijk in de industrie werd toegepast. Het is voor een juist begrip goed hier nog even stil te staan bij de vraag wat werkclassificatie is. De werkclassificatie wil werkzaamheden (functies) vergelijkbaar maken. Zij wil deze rangschikken, classificeren. Naar deze vergelijking worden dan regelen vastgesteld voor de loonsver- houdingen. s De werkclassificatie is een middel om bijvoorbeeld de vraag op te lossen of landarbeid op gelijke hoogte staat met industriële arbeid en indien dit zo is met welke arbeid in de industrie. Deze vraag was vroeger vrijwel on oplosbaar, maar de nieuwe methode van de werkclassificatie maakt een vergelijking zeer wel mogelijk. Zij gaat er namelijk van uit', dat alle werkzaamheden samengesteld zijn uit verschillende elementen. Er zijn meerdere systemen van werkclassificatie, maar de in Ne derland meest gebruikte, de genor maliseerde methode, gaat uit van een tiental gezichtspunten. Iedere functie nu, die men wil vergelij ken met een andere, wordt tien maal bekeken, telkens uit één der gezichtspunten. Wij noemen als voorbeeld de zelf standigheid voor een werknemer no dig bij het uitoefenen van zijn werk, de kennis waarover hij beschikt, het gevaar dat hij loopt, het gevoel dat hij moet hebben voor het gebruik yan machines en werktuigen enz. Per ge zichtspunt krijgt iedere functie een cijfer. Tevens wordt de belangrijk heid van elk gezichtspunt weergege ven door een afweegfactor. Door de afweegfactor te vermenig vuldigen met het cijfer en alle ver kregen getallen op te tellen krijgt men een puntentotaal. Dit laatste is nu vergelijkbaar met het puntento taal van andere functies. GELIJKSTELLING Na de Tweede Wereldoorlog ontstond er in de landbouwsector een sterke stroming, die streefde naar gelijk stelling van beloning van de landar beid niet de arbeid in industrie. Dit streven werd zowel door de landar beiders als door de landbouworgani saties gesteund. Het had tot gevolg, dat een aantal jaren geleden het toen malige bestuur van de stichting voor de landbouw, dat was samengesteld uit vertegenwoordigers uit deze or ganisaties, aan een bekend bureau voor werkclassificatie opdracht gaf een rapport over deze materie samen te stellen. Dit rapport nu heeft als uitgangspunt gediend bij de vele be sprekingen tussen de werkgevers en de werknemers en hij de besprekin gen met de overheid. Deze laatste moest immers de gevol gen, die toepassing van de beginselen van de werkclassificatie zou hebben voor de hoogte van de lonen in de landbouw, goedkeuren. Tevens moest de regering deze nieuwe lonen accep teren als kostenfactor bij de kost prijsberekeningen door het Landbouw Economisch Instituut. Op deze kost prijsberekeningen zijn de jaarlijks door de regering vast te stellen ga rantieprijzen voor tarwe, suikerbie ten, voedergranen en melk gebaseerd. Zo men ziet waren en zijn de gevol gen van een toepassing van de werk classificatie in de landbouw niet ge ring. Het was voor de landbouwsector uitermate verheugend, dat de cij fers, die uit het werkclassificatie- rapport tevoorschijn kwamen, aantoonden, dat landarbeid volko men volwaardige arbeid is, verge lijkbaar met verschillende functies in de industrie. Het was daarom (Vervolg op pag. 5) Franse vlieger sprong uit toestel Twee Franse straalvliegtuigen, die voor een routinevlucht in Duitsland waren opgestegen hebben, waar schijnlijk door moeilijkheden met het weer, brandstof gebrek gekregen. Een van de vliegers sprong uit het toestel en kwam behouden aan zijn parachute bij Oosterwolde in Drente aan de grond. Het toestel is neerge komen bij Heerenveen. Het tweede toestel landde normaal op Volkel. Minister Dulles voerde besprekingen in Brazilië De ministers van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten en van Bra zilië, John Foster Dulles en Fran cisco Negrao de Lima, hebben een verklaring uitgegeven waarin gezegd wordt dat de economische ontwikke ling van Zuid-Amerika onverbreke lijk verbonden is aan de collectieve veiligheid van dat halfrond. Maatregelen werden voorgesteld om zulk een ontwikkeling te bevorderen. De twee ministers besloten aan te bevelen, dat de ministers van buiten landse zaken van de Amerikaanse republieken periodiek samenkomen binnen het raam van de O.A.S., de organisatie van Amerikaanse staten, om overleg te plegen over wederzijd se problemen. Deze bijeenkomsten zouden lijken op die welke reeds gehouden worden in westerse lichamen als de N.A.V.O. Een informele bijeenkomst van de Amerikaanse ministers van buiten landse zaken zal gehouden worden tijdens de gebruikelijke herfstzitting van de assemblee der Verenigde Na ties. Minister Dulles is donderdag ochtend per vliegtuig naar Washing ton teruggekeerd. Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco zullen in de komende herfst een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Het weer in Europa Volgens de leerrapporten va n gisteravond 7 uur. Helsinki, onbewolkt 19 gr. Stockholm, onbewolkt 19 gr Oslo, zwaar bewolkt 18 gr. Aberdeen, half bewolkt 16 gr. Londen, zwaar bewolkt 18 gr. Amsterdam, geheel bewolkt 14 gr. Brussel, regen 18 gr. Luxemburg, regen 18 gr. Parijs, regen 20 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt 20 gr. Grenoble, half bewolkt 23 gr. Nice, half bewolkt 32 gr. Berlijn, zwaar bewolkt 18 gr. Frankfort, zwaar bewolkt 22 gr. MUnchen, zwaar bewolkt 17 gr. Garmiseh. geheel bewolkt 17 gr. Zürich, zwaar bewolkt 18 gr. Genève, zwaar bewolkt 21 gr. Locarno, half bewolkt 23 gr. Wenen, regen 24 gr. Innsbruck, regen 17 gr. Rome. zwaar bewolkt 31 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 17 gr. Madrid, zwaar bewolkt 33 gr. Mallorca, zwaar bewolkt 32 gr. Algiers, licht bewolkt 30 gr. OPKLARINGEN EN IETS WARMER Zonnige perioden, vooral in de kust gebieden. Slechts enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot ma tige westelijke wind. Iets hogere temperaturen dan gisteren. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag goed strandweer met zon nige perioden en overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind, tus sen zuid en zuidwest. Temperatuur overdag 17 tot 19 graden Celsius; zeewater bijna 17 graden. Vooruit zichten: klein hoge-drukgebied brengt tijdelijke verbetering, maar zaterdag kan ons uit het westen alweer een storing bereiken. ZON EN MAAN 9 augustus Zon op 5.13 onder 20.17 Maan op r—onder 15.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1