PROVINCIALE ZEEUWSE COUDAKT Eisenhower, indien nodig, aanwezig bij beraadslagingen in Assemblee Grotere stoet en op vernieuwde Reinaert- 21 en 28 september BILT Vandaag... IN SEPTEMBER REFERENDUM OVER GRONDWET IN FRANKRIJK 201e jaargang - no. 184 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094 Engeland zal gunstig antwoorden op Russisch voorstel Tijdens zijn persconferentie heeft president Eisenhower meegedeeld, dat, indien hij het no dig of gewenst zal achten, hij zal deelnemen aan de beraadslagingen in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties over het Midden-Oosten. De president zal dan de Verenigde Staten per soonlijk vertegenwoordigen. Eisenhower voegde er echter aan toe, dat liij op het ogenblik nog geen plannen heeft. Een conferentie in de Algemene Vergadering behoort niet beperkt te blijven tot het „kleine Libanon", maar moet zich bezighouden met het Midden-Oosten in ruimer verband, omdat de oor zaken van de moeilijkheden zo verspreid liggen. De Verenigde Staten zullen, aldus Eisenhower, met het terugtrekken van hun troepen een begin maken zodra de Amerikaanse en de Libanese regering menen, dat er geen gevaar voor in directe agressie meer is. De troepen zullen ten alle tijde worden teruggetrokken als de wettige regering in Libanon dat vraagt. Eisenhower zei verder, dat legers nooit vrede zullen brengen in het Midden-Oosten, maar het zenden van Ameri kaanse strijdkrachten naar Libanon was een verstandige maatregel om agressie te voor komen. Verenigde Staten ontwerpen voor Midden-Oosten veiligheidsplan Amerika, zo vervolgde de president, staat welwillend tegenover het Ara bische nationalisme, maar men zal positieve maatregelen moetén nemen om de omstandigheden daar te verbeteren en de vrede te verzekeren. De Verenigde Staten moeten volgens Eisenhower, de pogingen van Arabische volkeren om hun rechtmatige economische verlangens te verwezenlijken, steunen. In antwoord op vragen zei Eisenhower, dat de Verenigde Staten willen meedoen aan opbouwende economische ontwikkelingsprogramma's voor 't Midden-Oosten onder auspiciën van de Verenigde Naties. Eisenhower zei, te hopen dat de Sowjet-Unie niet alleen bereid zal zijn hetzelfde te doen, maar zich ook zal houden aan haar verplichtingen. Eisenhower was het er niet mee eens, dat elke kans op een topconferentie is verkeken door de jongste ontwikkelingen. Kroesjtsjew had aan het eind van zijn laatste brief het onderwerp opnieuw aangesneden. Als de Vere nigde Staten van gevoelens zouden zijn, dat iets positiefs uit een topcon ferentie zou kunnen voortkomen, zouden zij natuurlijk bereid zijn deze bij te wonen. Maar een dergelijke bijeenkomst zou grondig voorbereid moeten worden, zo zei Eisenhower nogmaals. De president gaf te kennen het eens te zijn met de theorie, dat de Chine se communistische leider Mao Tse Toeng een rol gespeeld heeft bij de verandering in de Russische tactiek ten aanzien van een topconferentie over het Midden-Oosten. Hoe groot die rol geweest was zou Eisenhower laten onderzoeken. Premier Macmillan van Engeland zal Rusland spoedig een gunstig ant woord doen toekomen op het jong ste Russische voorstel, zo is uit ge woonlijk welingelichte bron in Lon den vernomen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenland se zaken bevestigde kort daarna dat Engeland het voorstel voor een bui tengewone zitting van de V.N.-as- semblee aanvaardt. De woordvoerder voegde eraan toe dat de vraag of de Britse premier aan de vergadering zal deelnemen nog bestudeerd wordt. Hij vestigde er de aandacht op dat de kwestie van deelneming der regeringsleiders aan de vergadering niet meer in de Rus sische tekst werd aangesneden. De woordvoerder gaf evenwel te kennen dat Engeland niet instemt met de door Kroesjtsjew voorge stelde bespreking van de „Brits- Amerikaanse agressie" in het Mid den-Oosten. waarvan hij het be staan als zodanig tegensprak. Engelse troepen in Akaba Woensdagavond zijn in de haven van Akaba Engelse troepen aan land ge gaan, die met Engelse transportsche- Een zijn aangevoerd. Aldus wordt uit etrouwbare bron te Amman verno men. De Engelse soldaten, over wier aan- tal nog niets bekend is, zijn waar schijnlijk afkomstig uit Aden en Tanganyika. Het is de bedoeling, dat de troepen per vliegtuig van Akaba zullen worden overgebracht naar Amman, om de daar na 17 juli aan gekomen eenheden te versterken. In Parijs verklaarde de minister van voorlichting, Jacques Soustelle, dat het „absurd" was te geloven dat de Assemblee een oplossing zou kunnen vinden voor een der problemen. An dere gezaghebbende zegslieden zeiden dat Frankrijk „natuurlijk" .ook zou deelnemen zelfs al was het bijeen roepen van de Assemblee niet „de beste procedure" om tot een oplos sing van de problemen van het Mid den-Oosten te komen. De Fransen gaven echter te kennen de zaal te zullen verlaten indien de Sowjet-resolutie in V eiligheidsraad De Sowjet-Russische vertegenwoordi ger in de veiligheidsraad heeft woens dagavond een resolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld de algeme ne vergadering in speciale zitting bij een te roepen „ter bespreking van een onverwijld terugtrekken van Amerikaanse troepen uit Libanon en der Britse eenheden uit Jordanië." Volgens de Russische ontwerpsreso- lutie vormt hetBrits-Amerikaanse optreden in het Midden-Oosten een „bedreiging van de internationale vrede en veiligheid". Voorts wordt erin gesteld dat de Veiligheidsraad „niet in staat is geweest zijn voor naamste verantwoordelijkheid, name lijk het handhaven van vrede en vei ligheid in de wereld, uit te oefenen". H ...viert prins Karei van Lu- xemburg zijn 31e verjaardag. ...viert de Nederlandse dichter Ij M. A. Vic Reinders te Maas- tricht zijn 70e verjaardag. Artistiek adviseur en ontwerper C. Verdonschot van de Hulster Rei- naertstoet (links) en voorzitter J. H. Stolte van het Reinaertcomité (rechts) met in hun midden Cuwaert, de haas uit liet Reinaertverhaal, die reeds uit zijn schuilplaats is gekomen om op de zondagen 21 en 28 septem ber in de Reinaertstoet mee te lo pen... Algerijnse kwestie ter tafel wordt gebracht. Van Indiase zijde werd vernomen dat premier Nehroe ook aanwezig zou zijn indien Eisenhower en Macmillan besluiten de vergadering bij te wo nen. De Verenigde Staten en hun voor naamste bondgenoten werken thans samen in het opstellen van een veiligheidsplan voor het Midden- Oosten, dat 2ij willen voorleggen aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, wanneer deze (naar men verwacht) volgende week bijeenkomt. Koninklijk gezin in Genua aangekomen Het koninklijk gezin is woensdag avond uit Alassio in Genua aange komen. Eerst arriveerde de „Piet Hein" en anderhalf uur later Groene Draeck" ep de mijnenveger „Breukelen". De „Piet Hein" meerde aan de exclusieve „Hertog van Abruz- zi" pier. Een grote boeket van zeldzame or chideeën 150 „lilium speciosum", een soort roodgespikkelde witte or chideeën werd aan boord van het koninklijk jacht gebracht door een functionaris van de Genuese jacht club, Luigi Caorsie, die vergezeld werd door de secretaris van de club, dr. E.'Savio. Beiden werden ontvangen door prins Bernhard, die een geruite short aan had. De prins bracht later een bezoek aan het clubhuis van de jachtclub, waar hij door de voorzitter dr. Beppe Croce, werd ontvangen. Volgens berichten zal de prins van daar van het vliegveld Malpensa bij Milaan naar Nederland vertrekken. De koningin ging even na 18.00 uur van boord met enkele vrienden voor een kort bezoek aan de stad. De vor stin droeg een lichte zomerjapon en had een strohoed op. ONTWERP WORDT BESTUDEERD Socialisten uitten reeds ernstige kritiek Het Franse kabinet heeft woensdag besloten liet referendum over de nieu- grondwet van minister-president Gaulle op 28 september te doen houden. Het ontwerp van de nieuwe grondwet wordt op het ogenblik be studeerd door een commissie van ad vies. Het ontwerp en het oordeel van de commissie zuilen vervolgens wor den voorgelegd aan het gehele kabi net, dat onder voorzitterschap van de president van de republiek, Coty, bij een zal komen. Tenslotte wordt het ontwerp aan het volle voorgelegd. Reeds is bekend, dat het nieuwe grondwetsontwerp een grote macht voor de president reserveert. Vrij al gemeen veronderstelt men in Parijs dat de Gaulle zelf het presidentschap ambieert. Volgens voorlopige berichten is de Gaulle bereid aan de Afrikaanse ge bieden behalve aan Algerije hun eigen keuze te laten. Als zij on afhankelijkheid wensen, dan kunnen zij die krijgen. Maar de generaal hoopt, dat zij het zij een „federatie" met Frankrijk zul len willen aanvaarden, wat betekent, dat zij semi-onafhankelijk zouden zijiï,dat wil zeggen nog onder het directebeheer van Parijs zouden val len, hetzij een „confederatie", waar door die gebieden op eenzelfde ma nier met Frankrijk zouden worden verenigd als de landen van het En gels gemenebest met Engeland. Verwacht wordt, dat De Gaulle in september een bezoek zal brengen aan Brazzaville, de hoofdstad van equatoraal Afrika en aan Dakar, de hoofdstad van Frans West-Afri- ka, om zijn constitutionele voor stellen nader toe te lichten. Men verwacht eveneens, dat hij een nieuw bezoek aan Algerije zal 'bren gen het derde sedert hij weer aan de macht kwam binnen de eerstko mende vier of acht weken. Dit is de eerste keer, dat de Franse De heer Edwin Schuster uit Neurenberg heeft als hobby het M verzamelen van bankpapier (wie heeft dat niet?). Hij specialiseert zich echter op H verlopen biljetten, hetgeen zijn liefhebberij aanmerkelijk min- der kostbaar maakt. Hiet ziet men hem gefotografeerd met M een deel van zijn verzameling. M Set pronkstuk ervan is een biljet van 100 biljoen mark, uitgegeventijdens cle inflatie na de Eerste Wereldoorlog. De H handelswaarde van dat biljet H is nu nog 150 mark. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI overzeese gebieden een stem zullen hebben in de toekomst van het land en De Gaulle doet al zijn best om te vermijden, dat de Afrikaanse be zittingen een tweede „Algerije" zou den worden. Zestig socialistische senatoren er partijafgevaardigden kritiseerden het ontwerp woensdag als een „ernstig gevaar" voor de republiek, welke kri tiek door de parlementsfractie in een resolutie werd neergelegd. REINAERT WEER IN HET REINE.. mmmi Hulstenaren bereiden stoet in alle stilte - goed - voor. MET REINAERT is alles weer ïn het reineGeen Rcinaert-conflict meer in Hulst, dus dit jaar de tweede Reinaert-stoet! Op zondag 21 sep tember en zondag 28 september zal de „formatie", eens zo groot als in 1956, door de straten trékken. Uiterlijk is in Hulst alles rustig: Reinaert staat op zijn oude plaats, het verkeer spoedt zich erlangsMaar ach ter de muren, in de beslotenheid van de Hulster huizen, wordt reeds hard gewerkt aan de voorbereidingen voor de tweede uitbeelding van het Rei- naert-verhaal. Want- het is vooral de bevolking van Hulst, die de stoet maakt". Zij doet dat verenigd in buurtverenigingen, maar ook als par ticulieren. Is mevrouw Van GijselColet -fle „hoofdknipster", die het kos tuum voor elk van de tweehonderd medewerkenden zonder patroon knipt, in de Hulster huizen zijn het de moeders, de vrouwen en de verloofden, die het prachtige velours tot een kostuum ineennaaien. Hulst maakt zich in stilte op voor de tweede Reinaertstoet. Waarmee het, onder de leiding van het Rei naertcomité, een hulde wil brengen aan een Nederlands verhaal van Eu ropese vermaardheid, dat zich af speelt in de oude Nederlanden vanaf de Dollart tot aan de Somme in Noord-Frankrijk. Het is vooral ook de mentaliteit* en het gevoel voor humor van de Hul stenaren, die de Reinaertstoet de juiste sfeer verlenen. Het Reinaert verhaal leeft in de Hulster vosseop- tocht. Op de wagens wordt geac teerd en tussen die wagens voeren de dieren baletten uit, waarmee frag menten uit het verhaal worden weergegeven. Dit jaar dus een bijna eens zo grote stoet van een kilometer lengte. Geen hoeden Voorop gaat Ticeleijn, de kraai, die in het verhaal de hofboodschapper is. Rond hom de eksters, die zoals door deze heren zelf werd verteld, de leden van het comité vervangen. Het zijn waardige eksters, die met be daagde tred de kraai Ticeleijn zullen vergezellen. Zij zijn eigenlijk de heren-met-de- hoge-hoeden, die aan een optocht vooraf horen te gaan. Men voelt daar in Hulst niets voor. Eksters, dat staat duur genoeg. Achter de eksters komen de dieren, die zich verbolgen over de streken van Reinaert naar het hof begeven. In vergelijk met 1956 zijn er ver schillende dieren bijgekomen. De siter Briscart loopt erbij, het schim- melpaard Blanekart, Bruneel de ezel en Fierapeel, het luipaard. Daarachter komt de wagen van Ko ning Nobel, waarop Isegrim de Wolf en Chourtois, het keffertje de aan klacht indienen. De „plaats van han deling" op de hofwagen wordt to neel gespeeld is in deze nieuwe Reinaertstoet uitgebreid met de straat, waartoe de wagen van een trapje is voorzien. Achterop de wa gen zitten de twee wijze uilen, die al les optekenen, want aan het hof wordt gesproken Dan komt Cantecleer, de haan, dié op een baar zijn dode kip Cop- pe meevoert en de hanen, de kippen en kuikens, die Coppe bewenen. De dood van Coppe geeft de doorslag voor Reinaerts veroordeling. Vervolgens komt de groep, die de achtervolging van Bruin de Beer uitbeeldt. Bruin, uitgezonden om Reinaert voor Koning Nobel te voeren, is met een bebloede kop weergekeerd en wordt gehoond.... Zes hanen spelen de treurmars van Chopin. Tibaert, cle kater, is de tweede die met een dagvaarding de vos opzoekt. Dit wordt in de stoet uitgebeeld door een muizen-ballet, dat zich rond (Vervolg op pag, 5) President Nasser liet Murphy wachten President Nasser heeft woensdag avond president Eisenhowers specia le afgezant voor het Midden-Oosten, onder-minister Murphy ontvangen. Murphy kwam dinsdagavond in de Egyptische hoofdstad aan, in de ver onderstelling reeds woensdagochtend door president Nasser te worden ont vangen. Murphy heeft de gehele dag in de Amerikaanse ambassade door gebracht, wachtend op een bericht dat hij door Nasser werd verwacht. De minister van buitenlandse zaken, dr. Mahmoud Fawzi, verkeerde ken nelijk eveneens in de mening dat het onderhoud van de president en Mur phy in de ochtend zou plaats hebben. Hij was althans 's ochtends in het Koubbeh-paleis. In diplomatieke kringen te Cairo ge looft men dat Nasser's ontstemming over de verklaring van minister Dul les, dat de president van de Verenigde Arabische Republiek niet het Arabi sche nationalisme vertegenwoordigt, aanleiding was om Murphy te laten wachten. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten 7 uur: van gisteravond Stockholm régen 21 gr. Oslo zwaar bew. 19 gr. Kopenhagen hall bew. 20 gr. Aberdeen zwaar bew. 17 gr. Londen zwaar bew. 18 gr. Amsterdam licht bew. 17 gr. Brussel zwaar bew. 19 gr. Luxemburg zwaar bew. 20 gr. Parijs zwaar bew. 20 gr. Bordeaux half bew. 23' gr. Grenoble zwaar bew. 30 gr. Nice licht bew. 26 gr. Berlijn regen 25 gr. Frankfurt zwaar bew. 24 gr. München zwaar bew. 26 gr. Garmisch P. regenbui 25 gr. Zürich regenbui 25 gr. Genéve onweer 28 gr. Locarno zwaar bew. 27 gr. Wenen onbew. 26 er. Innsbruck onbew. 27 gr. Rome onbew. 32 gr. Ajaccio onbew. 28 gr. Madrid zwaar bew. 36 gr. Mallorca onbew. 31 gr. Algiers onbew. 32 gr. VERWACHT, TIJDELIJK REGEN Veel bewolking met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Matige af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Koel weer. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag opklaringen, maar ook hier en daar een bui en tijdelijk vrij krachtige zuidwestelijke wind. Tem peratuur overdag 17 a 18 gr C. Zee water 17 gr. C. Vooruitzichten: nog onbestendig met opklaringen, maar nog te koel strand weer. ZON EN MAAN augustus Zon op 5.11 onder 20.19 Maan op 23.51 onder 14.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1