GEEN SLIJTAGE JANSEN (WATERLANDKERKJE) VERLOOR IN TWEEDE RONDE WERELDRECORDHOUDER MOENS NIET NAAR STOCKHOLM beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Chefarine „4" €sso] ADVOCAAT TURNER FAVORIET VAN PRINSES MARGARET orawyaw aw.... schrijven lit de ETHER De ondergang van de Canopus WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S SCHAAKTOERNOOIEN TE DORDRECHT Derde ronde eindigde in remise (Van onze speciale schaakverslaggever) Het heeft C. Jansen uit Waterland- kerkje jn het toernooi om de titel Open-Schaakkampioen van Neder land in de tweede ronde niet meege zeten. Hij verloor van de Bredanaar Boon, die na deze overwinning met 2 nit 2 leidde. Jansen opende 1. e4, hetwelke hij met 1. c6 zag beantwoord; daarna koos de Brabander de Pf6-variant, die gemeenlijk tot scherp spel van beide zijden leidt; ook- ditmaal was dit het {jeval. Jansen rocheerde lang om angs de open g-lijn hij had op g2 een pion laten nemen tegenspel te ontwikkelen. Maar Boon. die deze variatie de laatste jaren steeds speelt en er de kenmerken duchtig van be heerst, kwam met het zware mate riaal (overigens in het verdere mid denspel zonder dames) de stelling binnen en hield vreselijk huis onder het pionnenskelet van Jansen. Toen het te erg werd gaf hij sportief op. Algemeen wordt verwacht, dat in dit toernooi, dat toch wel erg sterk is bezet, de ex-Utrechtenaar dr. Visser, sedert enige tijd internist in Zwolle, hoge ogen zal gooien. In de eerste ronde brak hij af tegen de Westduit- ser Diemer, open kampioen '56 in een gunstig toreneindspel; in de tweede ronde verpletterde hij binnen 25 zet ten de Alkmaarder Kayser, die toch werkelijk voor geen kleintje is ver vaard. Ook Ir. v. Donk, Dordt, is in de run ning. Zijn spectaculaire zege op Bre dewout, die wij hieronder brengen, moge deze duidelijke taal spreken. De Hulster schaker Hofman heeft ln de tweede ronde opnieuw gewon nen, ditmaal moest mej. v. Reenen, Den Haag, het hoofd buigen. Door deze overwinning heeft onze man voorlopig de leiding veroverd. In zijn groep worden 5 ronden gei1J Gespeeld in de 2de ronde. Wit: H. Bredewout, Zwolle; Zwart: ir. H. J. van Donk, Dordrecht. Blaekmar-Diemer-Gambiet. 1. <14, Pf6; 2. Pc3, d5; 3. f3, c5; 4 e4, cd4:; 5. Dd4:, Pc6; 6. Lb5, Ld7; 7. Lc6:, Lic6:; 8. e5, Pd7; 9. Le3, e6; 10. 0—0—0, Dao; 11. Pge2, b5; 12. Df4, b4; 13. Pbl, Da2:; 14. Pd2, Te8; 15. Pc6:, Tc6:; 16. Ld4, Le7; 17. h4, 0—0; 18. g4, Tfe 8; 19. Th2, Dc4; 20. Dd2, Lh4; 21. b3Db3:; Wit geeft op. In de derde ronde, gisteravond ge- «peeld, heeft Jansen remise gemaakt met Kayser (Alkmaar). Het was de tot nog toe beste partij van onze kam pioen. Jammer, dat het eindspel net niet te winnen viel. Jansen heeft nu 1 uit 3. De stand na de tweede ronde is: 1. Boon (Breda) 2 p.; 2. ir. Van Donk (Dordrecht) 1% p.; 3. en 4. Diemer (Did.) en dr. Visser (Zwolle), beiden 1 p. plus 1 afgebr. p.; 5. De Ruyter (Tiel) 1 p.; 6. dr. Mulder (Bakel) Vz p.; 7 t.m. 10. Kayser (Alkmaar), Hoogendoorn (Dordrecht). Arons (Naarden) en Jansen (Waterland- kerkje), allen p.; 11. Van Weezei (Amstelveen), 0 p. plus 2 afgebr. p.; 12. Bredewout (Zwolle) 0 p. plus een afgebr. partij. De verdere resultaten waren: Om het kampioenschap van Neder land dames: mevr. F. Heemskerk sr. mevr. M. C. Vreeken 1—0; mevr. Unesco-commissie Bij koninklijk besluit zijn als lid van de commissie voor internationale sa menwerking op het gebied van onder wijs, wetenschap en cultuur voor de tijd van vier jaar nieuw benoemd: D. H. Dutmer, als vertegenwoordiger van de protestants-christelijke onder wijzersvereniging, prof. J. Engelman, hoogleraar aan de Jan van Eyk-aca- demie te Maastricht, letterkundige, M. van Haaien, als vertegenwoordiger van de moderne jeugdraad, prof. dr. J. H. Koksma, hoogleraar in de wis kunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, J. Kooiman, als verte genwoordiger van de Lutherse jeugd raad, dr. J. M. L. Peters, directeur van het Nederlands filminstituut, pri vaatdocent in de filmkunde aan de universiteit van Amsterdam, prof. mr. dr. M. Rooy, hoogleraar in de leer van de communicatiemiddelen aan de universiteit van Amsterdam, ir. A. J. van der Steur, als vertegen woordiger van de bond van Neder landse architecten, dr. A. B. de Vries, directeur van het Mauritshuis. J. O. van der Kliftmevr. C. Rood- zant afgebr.; mej. F. Heemskerk jr. mej. C. E. Stegeman 01; mevr. Van der Veenmej. mr. P. C. de Klerck 0—1. De stand na de tweede ronde is: 1. en 2. mevr. F. Heemskerk sr. (Amers foort) en mej. mr. P. C. de Klerck (Den Haag) beiden 2 p.; 3. mej. C. E. Stegeman (Utrecht), 1 p.; 4. en 5. mevr. J. O. van der Klift-Stapel (Den Haag) en mevr. C. Roodzant-Glim- merveen (Rotterdam), beiden 0 p. en 2 afgebr. partijen; 6. en 7. mevr. E. van Veen (Amsterdam) en mevr. M. C. Vreeken-Bouwman (Vlaardïngen) beiden 0 p. en een afgebr. p.; 8. mej. F. Heemskerk jr. (Amersfoort) 0 p. De uitslagen van de derde ronde van 't toernooi om 't open kampioenschap van Nederland luiden: G. G. Boon Chr. P. van Weezei afgebr.; ir. H. J. van DonkE. J. Diemer (Did.) 01; dr. J. VisserT. de Ruyter Vz Vz', P. A. Hoogendoorn—dr. E. A. J. M. Mulder VzVz', R. R. Arons H. Bredewout 01; E. G. Kayser C. Jansen VzVz. Na de derde ronde luidt: de stand: 1 en 2 Boon en Diemer (Did.) beiden 2 pnt en 1 afgebr. par tij, 3 dr. Visser IVz pnt en 1 afgebr. partij, 4 en 5 De Ruyter en ir. Donk beiden IVz pnt; 6 en 7 Bredewout en dr. Mulder beiden 1 pnt en 1 afgebr. partij, 8, 9 en 10 Jansen, Hoogen doorn en Kayser ieder 1 pnt, 11 Arons Vzpnt. 12 Van Weezei 3 afgebr. partijen. Draagraket van Spoetnik I viel in Buiten-Mongolië Dr. Robert Jastrow, werkzaam in het experimenteel observatorium van de Amerikaanse marine, heeft maandag avond, tijdens een bijeenkomst van Amerikaanse en Russische geleerden, verklaard dat de draagraket van de eerste spoetnik in buiten Mongolië op de aarde is teruggevallen het geen tot nog toe door de Russische wetenschap tegengesproken is. Dr. Jastrow legde zijn verklaring, die hij documenteerde met een groot aantal grafieken, af tijdens een ver gadering in het kader van het In ternationaal Geofysisch jaar. De Russische geleerden hebben tot nog toe altijd volgehouden dat de ra ket van de eerste spoetnik uiteenge spat is en dat brokstukken ervan in Alaska of het westen van de Vere nigde Staten moeten zijn neergestort. Huwelijkszwendelaar tot 2,5 jaar veroordeeld De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren de 30-jarige bankwerker W. N. uit Rotterdam, veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij had zich in Duitsland voorgedaan als ir. Wilhelm Karl Nescher, freiherr' d'Archarbourg, ook voorgegeven be zitter te zijn van een grote tabaks plantage in Indië en erfgenaam te zijn van een rijke grootpapa. On der valse vlag had hij terwijl hij reeds getrouwd was trouwbelof ten gedaan aan het Duitse meisje A. S. uit Wassen en haar en ande ren onder valse voorwendsels geld afhandig gemaakt. WÉL GESELECTEERD, MAAR Belgische crack wil naar andere club Roger Moens, wereldrecordhouder op de 800 meter, heeft te Brussel aange kondigd niet te zullen deelnemen aan de Europese atletiek-kampioenschap- pen te Stockholm. Hij was wél door ae Belgische bond geselecteerd. Moens voegde er aan toe, dat hij in de toekomst evenmin op andere wed strijden zal uitkomen voor België, tenzij de bond hem toestemming geeft om lid te worden van een an dere vereniging. De gehele kwestie is het gevolg van een geschil tussen de wereldrecordhouder en het be stuur van zijn oude club. Moens vroeg overschrijving aan, maar de bond weigerde deze. Daarna werd de Belg lid van een Zweedse vereniging, doch kreeg nog niet roooskleurig De vooruitzichten voor het vervoer van vracht over zee zijn nog weinig rooskleurig, zo werd gisteren op de algemene jaarvergadering van aan deelhouders der N.V. Stoomvaart Maatschappij „Noordzee" meege deeld. De positie van de vrachtenm'arkt is nog steeds slecht. De beide schepen van de maatschappij, de „Markelo" en de „Borculo", die thans in z.g. „dagvracht" varen, worden in de vaart gehouden omdat de directie dit nog juist iets minder nadelig acht dan ze op te leggen. Als oorzaak van de slechte positie van de vrachtenmarkt ziet de directie de te grote concurrentie. Frans-Israëlisch overleg over het Midden-Oosten De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Meir, heeft te Parijs met haar Franse ambtgenoot Couve de Murville beraadslaagd over de toestand in het Midden-Oosten. Mevrouw Meir had later nog een on derhoud van een uur met generaal De Gaulle. De Israëlische ambassa deur te Parijs, Jacob Tsur, die de be sprekingen mede bijgewoonde, ver klaarde na afloop tegenover verslag gevers dat zij in een „geest van vol ledige overeenstemming" verliepen. als zodanig geen toesteming om aan wedstrijden deel tè nemen. Tenslotte liep de kwestie zo hoog, dat Moens weigerde deel te nemen aan de landenwedstrijden België- Frankrijk en daarvoor werd ge schorst. Deze straf werd hem vorige week kwijt gescholden. Advertentie Bij pijn, griep ol „landerig gevoel xorgl etn i tablet dat U neer met pietier U« «rtrk lunt d (Advertentie) Het wakend oog van Esso duldt in Uw motor Gebruik daarom uitsluitend NIEUWE ESSO BENZINE «n-ijkt met alle eigenschappen van bovensmering NIEUWE GOUDEN ESSO EXTRA MOTOR OIL Weinig belangstelling voor export naar Amerika De handelsbalans met de Verenigde Staten heeft bij de voortdurende stij ging van het Nederlandse invoerover- schot gedurende de laatste jaren geen onbelangrijke rol gesjteeld, zo con stateert de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Amerika in haar verslag over 1957. Na West-Duitsland, België en Lu xemburg. is de Verenigde Staten on ze belangrijkste handelspartner, zij het dat dit meer wordt bepaald door de hoge Amerikaanse invoer in Ne derland, dan door de Nederlandse uit voer naar de Verenigde Staten, waar van het gevolg is, dat het dekkings percentage zeer laag is. Dit dekkingspercentage is zeer snel gedaald en niet alleen door de stij ging van de invoer, maar mede door een daling van de uitvoer. Een be langrijke verbetering in onze han delsbalans met de Verenigde Staten mag volgens de Kamer in de nabije toekomst niet verwacht worden, om dat de invoer grotendeels bestaat uit grondstoffen, welke Nederland in elk geval moet importeren. Engelse uitbreker Hinds bevindt zich in Boulogne De „Daily Mal" berichtte dinsdag dat Alfred Hinds, de meester-nltbre- ker, ontdekt is. „Ik vind Hinds in Frankrijk*?, was de kop over de volle breedte van de voorpagina, en eron der, ook breed van opzet, werd ge zegd: „Anthony Brown, man van „Daily Mail", praat met voortvluch tige tussen vakantiegangers in druk Boulogne. De „Mail" had telefonisch een ano nieme tip gekregen die Anthony Brown en fotograaf Leo Joseph in actie had gebracht. „Als u een mooi verhaal wilt hébben, pik dan de boot trein van 9 uur uit Victoria Station. Ga naar Boulogne. Loop, als u van boord gaat, door het Gare Maritime via de oprit het station uit. Loop langs de kadeloodsen in de richting van de Rue Victor Hugo. Tegen de tijd dat u daar bent zal u iets verteld worden dat van groot algemeen be lang is", luidde de boodschap. Brown en Joseph volgden de instruc ties op ,en ontmoeatten Alfred Hinds, die op 1 juni voor de zesde maal uit de gevangenis ontvlucht is. „De Engelse politie zal me deze keer alleen met de grootste moeite terug naar een cel krijgen", vertelde Hinds, aldus Brown. Velen in W.-Duitsland vóór herinvoering doodstraf Een enquête onder het publiek heeft nitgewezen dat 75 procent der on dervraagden voor de her-instelling van de doodstraf in West-Duitsland is. Slechts vijf procent was er tegen. Van de overige 20 procent had 10 procent geen mening en wilde 10 procent wel de doodstraf maar dan alleen voor bijzonder ernstige misda den, zoals moord en zedenmisdrijven. De uitslag van de enquête werd ge publiceerd door de „politiek-sociale correspondentie". DANSEN NA INSPANNING VAN BEZOEKEN Prinses Margarets fa voriete begeleider in Canada, de rijke advo caat John Napier Tur ner, is opnieuw uitge-, nodïgd naar het huis aan het meer te komen waar de knappe vrij gezel en de prinses sa men de zondag hebben doorgebracht. Vernomen wordt dat de 29-jarige Turner een koninklijke uitno diging heeft ontvangen terug te keren naar de Cottage te Gatineau Hills, waar Margaret 48 uur uitrust van haar reis van een maand door Canada. De bronnen schakelen de mogelijkheid van een romance tussen Turner, die rooms-ka- tholiek is, en de prinses uit. Zij zeggen dat Margaret alleen maar wat vakantie houdt na de inspanning van offi ciële bezoeken en )e om sensatie verle gen zittende Londehse Kranten hebben veel geschreven over de aandacht, die de prin ses aan Turner besteed heeft op een partijtje dat zaterdagavond door gouverneur-gene raal Vincent Massey gegeven is. De kleine prinses heeft toen ge durende 2Vz uur met de advocaat gedanst. Dit partijtje was hun tweede ontmoeting. Turner heeft 5000 kilo meter, van Vancouver naaf Ottawa gereisd om ér bij te zijn. Toen het feestje 's nachts om drie uur beëindigd werd, begaven Marga ret, Turner en een handvol gasten zich naar het huis van een hunner in Ottawa, waar naar grammo foonplaten geluisterd werd, en gezongen en gedanst werd tot 't aan breken van de dag. Om half elf nam de prinses al weer deel aan een boomplanting en later woonde zij de dienst bij in de kathedraal. Margaret en Turner hebben elkaar voor het eerst ontmoet twee we ken geleden, op een bal dat in Vancouver gegeven werd door zijn stiefvader Frank Moss, luitenant-gouverneur van Brits Columbia. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Spel onder de zeespiegel Tot welke interessante prestaties de technici op het ogenblik in staat zijn, hebben we gisteravond kunnen zien, in de buitengewoon knappe en boei ende film „Het zesde continent", die uitvoerig het leven onder water ver toonde. De Italiaanse diepzee-expedi tie, die geruime tijd heeft geopereerd in de omgeving van de Rode Zee, is erin geslaagd velen een verrassende kijk onder water te verschaffen. Om te spreken van knap camerawerk zou wat al te ver voeren, maar niet temin wist men steeds de talrijke vreemde en soms bepaald griezelige dieren, waarvan wij slechts in de wij de verte iets weten, te laten zien. Kijk en luister De N.CH.V. behelpt zich op deze vakantiewoensdag niet met film, maar met een op telerecording vast gelegd toneelstuk, zodat we ook de ze week niet van de gebruikelijke dramatische avond verstoken blijven. Volgende week zullen we het er zon der moeten doen. Dan brengt de A.VR.O. een directe reportage van een Mozartconcert in Salzburg. Maar goed, vanavond dus een her haling van het vorig Jaar uitgezon den blijspel van de achttiende eeuwse theoloog, criticus en toneelschrijver Gotthold Lessing. Men kan de ge schiedenis van Mina von Barnhelm het best tj-peren als een „ernstig blij spel". Het is een klassiek werk. Si- grid Koetse speelt de titelrol. Verder werken onder andere mee Kitty Jan sen, Willy Ruys, Herbert Joeks, Jean ne Verstraete en Joan Remmelts. De N.C.R.V. brengt over de radio het concert, dat het Concertgebouworkest vanavond geeft in het Mozarthuis in Salzburg. Dirigent is de Rongaars- Ajnerkiaanse dirigent George Szell, die geen onbekende is voor het orkest Solist in dit Mozartprogramma is Rudolf Firkusuy, piano. Voor de VARA behalve het hoorspel „De dood van een koe" een concert van liet Metropol e Orkest met Cor- iy Brokken en vijftig minuten opera- herinneringen, uitgevoerd door Ita liaanse zangers en zangeressen, die in de afgelopen jaren voor de V.A-R.A. zijn opgetreden. K.R.O. De televisieseetie van de K.R.O. heeft een volkomen nieuw schema gemaakt voor de zaterdagavond amusements programma's in het komende seizoen. Een van de hoofdschotels van de avond wordt een nieuwe quiz, die zal worden geregisseerd door Jos van der Valk. Jan Blaaser wordt weer quiz master, In 1956 leidde Jan Blaaser de eerste t.v.-quiz in ons land en hij deed dat zeker niet slecht. Naast de quiz komt enige-malen een detectivehoorspel, dat zal worden ge schreven door Willy Corsari. Het aan trekkelijke van deze eenakters be looft te worden, dat de kijkers mee zullen kunnen puzzelen. Als het stuk is afgelopen volgt namelijk een pauze van een minuut of tien. Daarna ont hult de omroepster wie de dader is. Ben Mettrop zal de regie voeren van deze stukken. Jan de Cler en Emile Lopez zijn ge- engageerd voor een cabaretprogram ma, waarvoor zij zelf de teksten en melodietjes zullen schrijven. In iedere aflevering zullen zij een bekende ar tiest als gast welkom heten. DONDERDAG 7 AUGUSTUS. HILVERSUM L 402 m 746 kci's. 7.00 AVRO 7.M VPRO. 8.OT—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. s.io Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram, 10.S0 Voor de kleu ters. 11.00 Tussen de wal en het schip, caus. 11.15 Kamerorkest. 12.00 Wereldmu- ziekconoours Kerkraae 1358. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muziek. 1250 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. IS.25 Amus. muziek. 13.55 Beurs berichten. 14.0D Kamermuziek. 14.30 De jacht op de dader, hoorspel. 15.20 Caba ret ïfi.on Varianten. 17 00 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte mu ziek. 18.40 Sportpraatje. 1850 Gram. 19.20 Gesproken brief uit Londen. 1955 Amus. muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Omr.-orkest en soliste. 21.05 Act. 21 ZO Kinderkoor. 21.45 Voordracht. 22.00 Theaterorkest en solist. 22-50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.60 KRO. 14.00—241)0 NCRV KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en Ut. kaL 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8-50 Voor de huisvrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10zo Morgendienst. KRO: lij» Voor de zieken. 11.45 Gram. 12DO Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinbouwme ded. 12.88 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath nieuws. 13.20 Int. muzi kaal uitwisselingsprogramma. NCRV: 14.00 Zendingsdag GereL Zendingsbond. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Cello en piano. 16.00 Bijbeioverdeaking. 16.30 Hoorntrio. 17.00 Voor ae jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Kamerorkest. 18.20 Clavecïmbelrecïtal. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws- en weerberichten. 19.10 Gram. 19.20 Idem. 19.30 Lichte muziek. 19.50 CR U., pol caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Spoorzoeken door Europa. 20.25 Lichte muziek. 21.20 De herderlijke zorg voor de joden in New York en New Yersey, caus. 21.35 Lichte muziek. 22.05 Periodie ken-parade. 22.15 Orgelconcert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS- beriebten 23.15—24.00 Radiofllhavm. or kest en solist. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Balletprogramma. 20.50 Sportpanoramma. 21.20—22.05 Dinah Shore Show. FEUILLETON EDOUARI) PEISSON 32 Op het ogenblik waarop hij de naam van de Italiaanse vrachtboot had ge lezen, terwijl voor zijn ogen het beeld van een groot, zwart schip op doemde met acht a negen duizend ton meerdere malen in een der aanloophavens gezien, had Godde niet meer aan de Canopus gedacht, maar aan de Marco Polo. Hij had haar gestopt zien liggen, afdrijvend en ten prooi aan de verschrikkelijke golven, waartegen zijn eigen schip optornde. „Lastig istig om haar hulp te bieden", had hij gemompeld. En dat was slechts een opmerking in het algemeen. Hij wist nog niet, dat hij de mogelijkheid onder de ogen zou hebben te zien zelf naar de Mar co Polo te stomen. Die mogelijkheid was hern in de gedachten gekomen toen hij de positie van de Italiaan had gelezen. „Maar hij is niet zo ver weg £hij had altijd zijn eigen positie in het hoofd), op vijftig, zestig mijl". Zonder zich te bekommeren om De- jean, die nog stond te wachten, had hij zich over de kaart gebogen om het na te gaan. Hij had een gezicht getrokken. Wer kelijk, de Marco Polo stond daar op zestig mijl afstand, maar pal in het zuidwesten! Dat wilde zeggen, dat hij, Godde, als hij naar de vracht boot wilde, dwars op de golven moest varen. Enkele seconden lang had hij onbe weeglijk met de passer in de hand, naar de kaart staan kijken. En het zou „vreselijk" zijn als hij van de route moest afwijken. Jij, hij had gedacht aan de passagiers, aan de granten; hij had bij zichzelf ge- I, dat ze ontzettend zouden lijden. Ook had hij aan het slingeren in de Golf van Biskaje gedacht en aan de machineschade bij Beachy Head. Maar het kon zijn, dat hij niet „ge noodzaakt" zou zijn .(het idee zich in een bepaald geval afzijdig te kunnen houden, was niet bij hem opgeko men) de reis van de Canopus naar New York te onderbreken. „Dejean", had hij gezegd, „ga dade lijk naar je post terug, noteer alle antwoorden die op deze oproep bin nenkomen met de namen der schepen en hun posities, vooral hun posities en breng me die zodra je ze ont vangen hebt". Terwijl hij wachtte, had hij zich <weer lange tijd over de kaart gebo gen. daarop was hij naar buiten op de brug gegaan, juist op het ogen blik, dat er een hevige hagelbui los barstte Toen was hij weer naar de kaartenkamer teruggekeerd. En Derieu was volkomen vergeten, evenals het slingeren in de Golf van Biskaje en de averij ter hoogte van Beachy Head. Wat was gebleven, was de Canopus, de onbekende kaaier, die, hoewel het stoomhouden heel lastig werd, gedurende zes da gen van strijd tegen de storm geen gebreken had vertoond. „Heb je antwoorden gehoord op het S.O.S. van de Marco Polo?" had hij gevraagd, zodra Dejean zich weer had gemeld. „Ja, kapitein. De Virginia en de As- cania stomen naar hem toe. Ik heb hun posities; hier zijn ze". „Goed, ik zal je een telegram laten brengen". Dadelijk nadat de positie van de Virginia en de Ascania in de kaart waren gezet, had Godde zich alleen in de nabijheid van de Marco Polo Advertentie) Steeds meer rokers vragen naar Hudson-Applaus. Het beste dekblad komt van Sumatra uit het district Deli. Uitsluitend hier mede worden de Hudson Sigaren ge maakt. Daarom is ook haar Applaus van 27 ct. zó goed, zó gezellig. Deze lekkere sigaar moet U eens roken bevonden. Om de Canopus en de Ita liaan was de oceaan verlaten. „Die anderen zullen in de tweede helft van de nacht aankomen; ikzelf kan er binnen vier uur zijn. Ik zal tegen tien uur vanavond daar aankomen". „Ja, ja, ze zullen evenals Vox, tegen me zeggen: „Je had het recht niet. Je hebt passagiers in gevaar ge bracht. Achthonderd passagiers, vrouwen en kinderen". En opeens uit te zich de twijfel, die al een ogenblik in zijn binnenste was opgekomen: „Als ze eens gelijk hadden!" Hij voelde een grote leegte in zich. „Ik, Godde, zou verantwoordelijk zijn voor hetgeen er gebeurd is, voor het geen ik gezien heb. Ik weet het, ze zullen me beschuldigen en ik zal me verdedigen. Maar wat telt is niet het oordeel dat zal worden uitgesproken, maar de diepe overtuiging, dat is de zekerheid". Hij was ervan overtuigd, dat het feit dat hij de zoon was van de kapitein van een gezonken vrachtschip, zijn besluit niet had beïnvloed, dat hij tot handelen gedreven werd door die tra ditie, even oud als de zee: hulp bie den. Dat nalaten zou hem lafheid hebben toegeschenen. Hij had het bijna aan Charrel te kennen gege ven toen deze, geroepen en op de hoogste gesteld, had uitgeroepen: „Kapiteinze kunnen bijna niet meer op de benen staande emi grantenwat zullen we slinge ren!" „Maar er zijn zeelui in gevaar; hun schip is zinkende. En vvellt schip slin gert niet dwars op de golven?'" En doelende op de lichte lading die in Londen was ingenomen, waardoor hij toonde dat hij aan dat „duivelse slingeren" dacht, had hij er aan toe gevoegd: „We hebben voldoende la ding in". Toen alle maatregelen waren geno men, had hij het bevel gegeven het roer aan bakboord te leggen. „Had hij ongelijk gehad? Gedurende die verschrikkelijke uren was hij geen ogenblik geplaagd geweest door spijt, door wroeging, zelfs niet toen hij op de brug in de ogen van Ber- trand, die „gezien hadden" en die plotseling diep afgrijzen hadden uit- fedrukt, de tragedie van de verpiet erde reddingboot had gelezen. Pas nu, na de woorden door Vox in de nacht gesproken, had hij zich de vraag gesteld. Tegen het einde van de namiddag, toen de golven de laatste passagiers van het dek hadden geslagen, was Charrel, zwart van kolenstof, over dekt met zwarte modder, tollend van vermoeienis naar Godde toe gekomen, die op dat ogenblik vol angst de dra matische tocht van de laatste, slecht bestuurde en slecht voortbewogen reddingboot over de met donkere ge daanten als met rotspunten bezaaide z®e yol&de en zich afvroeg of ze de Virginia of de Ascania zou bereiken of voordien zou omslaan. ..Kapitein. De machinekamer is ont ruimd. Al mijn mannen en officieren hebben het schip verlaten. Ik zal ook van boord gaan als U het me veroor looft". Godde had zijn kijker laten zakken en had de hoofdwerktuigkundige in de ogen gekeken, die had kunnen zeg gen: „Godde, had in Napels maar naar me geluisterd", maar die nu bij na onderdanig tegenover de .gezag voerder van het schip stond, dat door zulk een grote ramp was getroffen. De beide mannen hadden elkaar de hand geschud, even eenvoudig als ze dat elke avond in Londen hadden ge daan, wanneer ze samen een glaasje cognac hadden gedronken. Later, toen de reddingboot vast tegen het boord van de Virginia gedrukt iag, had Godde Charrel niet tussen de enige tientallen passagiers die nog met de golven worstelden, kunnen ontdekken. „We zijn alleen", had Bemand toen gezegd. „Alleen?" (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7