Nieuwe regering hoopvol gestemd over erkenning door vele landen Atoomontploffingen niet van invloed geweest op kinderen KLANKBORD 1 VADER LEVENSTEIN NAAR VERLOREN GEWAANDE ZOON TOESTAND OP CYPRUS IS WAT MINDER GESPANNEN WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t IRAK KOMPAS ZONDER POOL (II) Olie bepaalt politiek (Van onze speciale verslaggever Guy Fortgens). Vele landen hebben het nieuwe bewind in Irak erkend en dat heeft de huidige regering hoopvol gestemd. Na anderhalf uur in Bagdad met een hooggeplaatst officier te hebben gepraat over het A.B.C., kreeg ik eindelijk zoveel vertrouwen, dat hij een beetje los kwam. Zijn commentaar was „Irak moet als een zaak van to-be-or-not-to-be zijn olie uitvoeren. Naar Rusland kan dat alleen maar theoretisch. Praktisch niet, omdat er eenvoudig geen weg is om de olie er heen te krijgen. Oostelijk van ons hebben ze genoeg van dat spul. Dus moeten we wel lonken naar onze clientèle in het westen. Begrijpt U nu waarom we zo graag door het westen erkend willen worden?" Libanon gen. Fouad Sjehab tegen de stroom in op bet za del te hebben geholpen, wag hij naar Bagdad gegaan. Niet op een muilezel, noch als een muil ezel. Dat zal naar het wes ten klemmend mag hopen te zijner tijd wel blijken. Een officiële woordvoerder lichtte voor mij een andere kant van de Irakse zaak toe. Laten we het rus tig het probleem-Nasser noemen. Onder de bevolking is Nasser po pulair in Irak. De verkoop van zijn portret, samen met dat van de nieuwe topleiders, verschaft een heleboel kleine jongens in Bagdad een aardig snoepcentje. Maar uit eindelijk heeft Kassim maling aan de broodwinning van de knapen. Mijn zegsman zei het zo: „Natuur lijk hebben wij goede relaties met Cairo. Maar we zitten nog lang niet in de Verenigde Arabische re publiek, noch is het de bedoeling uit het Bagdadpact te hollen. We hebben er, hoe groot de vriend schap ook moge zijn. geen enkele behoefte aan onze oliewinst in de schoot van Nasser te leggen". KEIHARDE MAXNEX. Als Irak deed waar het echt zin in zou hebben, dan bouwde men rond zijn rijke dorheid een Chine se muur onder het motto: „Lek ker als moslims onder elkaar. De buitenwereld laat ons koud". Zo 'n houding staat de buitenwereld ech ter niet meer toe. Irak is voor het westen nog niet verloren. Maar er zijn keiharde mannen aan de regering, die al lang de tijd te boven zijn dat ze op muilezeltjes door de woestijn, reden. Ze rijden in Chryslers en' Pontiacs, zo nodig in tanks, met een olievat in hun banier en met op hun visitekaartje: „Spreek met Irak en het komt in orde. als je maar koopt en vriendelijk bent". Gelukkig is Robert Murphy ook geen zachtgekookt eitje. Na in Na de moord op de koninklijke familie in Bagdad ging al het paleismeubilair de tuin in. Ook de schilderijen van de wanden. Een Irakees fotograaf heeft de portretten duidelijk zichtbaar ■neergelegd en er een foto van gemaakt. Boven: wijlen koning Feisal als jongen. Links: Feisal in koningsgewaad. Rechts: ko ning Feisal I, grootvader van de vermoorde jonge koning. Onder: wijlen kroonprins Ab dul Utah, Foto excl. RDPIVicky-Bagdad Cees Laseur opgenomen in ziekenhuis te Parijs De Nederlandse acteur Cees Laseur ligt ziek in het „Hospital Saint-An- toine" te Parijs tengevolge van een maagbloeding. Zijn vrouw en de directie van het zie kenhuis hebben gezegd, dat hij „ver moeid" was en dat men pas meer- zal weten over zijn toestand, nadat hij met X-stralen zal zijn onderzocht en nadat er bloedproeven zullen zijn ge nomen. Dan hoopt men hem per'vlieg tuig naar Den Haag te kunnen ver voeren. Laseur, die 59 jaar oud is. en zijn vrouw hadden in Parijs hun terug réis vanuit de Pyreneeën, waar zij hun vakantie hadden doorgebracht, naar Den Haag onderbroken. Daar zou Laseur beginnen met de voorbe reidende arbeid voor de opvoering van de Engelse komedie „Roar like a dove". Ir. Franke wacht nader beraad af. De directeur-generaal van de voed selvoorziening ir. J. I». Franke zal het nader beraad over de aangekon digde wijzigingen in de organisatie van het ministerie van landbouw af wachten. Het lid van de Tweede Kamer de heer F. den Hartog (v.v.d.) kreeg op vragen aan de minister van landbouw ten antwoord, dat de invloed van de directeur-generaal van de voedsel voorziening op het internationale be leid zeker niet zal verminderen, zij het, dat het interne beraad nog niet Naar aanleiding van dit antwoord verneemt het A.N.P. uit bevoegde 'bron, dat ir. Franke aan minister Vondeling heeft, medegedeeld zich onder deze omstandigheden verplicht te voelen de ontwikkeling van dit be raad af te wachten. Hij zal dan ook de uitvoering van zijn in juni aan de minister kenbaar gemaakte voorne men om zijn functie neer te leggen, opschorten. BETALEN Leslie Gurnay, een fa brieksarbeider uit Malden, sprong gekleed in het plaatselijke zwembad om een jongen te redden, die in moei lijkheden verkeerde. Toen Gurnay zich wilde gaan omkle den, weigerde de badman hem een hokje te geven, tot hij de ene shil ling entreeprijs had betaald. OVERWICHT Dokters vonden in de maag van een man die een operatie in het Nylcoeping ziekenhuis van Stockholm moest ondergaan, vijf pond aan geldstukken, spijkers én metalen knopen. Chirurg Rossman verbaasde er zich zeer over, dat de man niet aan het „overwicht" wras ten onder gegaan. MET K.L.M. VAN NEW YORK NAAR WARSCHAU Stavinsky, een van de boeren, Jcon de nu 28-jarige Philip Levenstein mede delen, dat zijn oom Julius in New- York woonde. Hij wist ook het adres .en Philip schreef aan oom Julius. De laatste stuurde het epistel door aan vader Sam. Deze bestelde twee vliegtuigbiljetten bij de K.L.M., van New York via Amsterdam naar Warschau. Hij zei alles in het werk tc stellen om Phi lip mee terug te nemen naar Ameri ka. Na 18 jaar van scheiding, was dat toch wel het minste, wat de Ame rikaanse en Poolse autoriteiten zou den toestaan, mompelde hij. Vrouw, dochtertjes en zoon tijdens oorlog vermoord Uit het K.L.M.-toestel, dat van Xew- York kwam, stapte gisteren de 48- jarige Sam Levenstein. Hij was op weg naar Warschau, waar hij zijn verloren gewaande zoon, de 28-jarige Philip, die hij in 19 jaar niet heeft gezien, zal ontmoeten. De geschiedenis van Sam Levenstein blijkt een nazi-drama te zijn ge weest. waarbij de thans genaturali seerde Amerikaan zijn echtgenote, twee dochtertjes en een zoon heeft verloren. In cie oorlogsjaren werd de Poolse jood Sam Levenstein door de nazi's van het ene concentratiekamp naar het andere gesleept. Zijn 30-ja- rige vrouw, zijn elfjarige en tienja rige dochtertjes, alsmede een zoontje van 2*2 jaar waren door de Duitsers vermoord. De zoon Philip was onder gebracht bij een oom. Wat er in de bezettingsjaren precies is gebeurd, weet Sam Levenstein nu nog niet. Vier weken geleden kreeg hij een brief van Philip, waarin stond: Ilc ben in Polen teruggekeerd, ik vertoef in het stadje Opole Lubelski, het plaatsje waar de familie Levenstein oorspronkelijk vandaan komt. Op 6 mei 1945 is Levenstein door het Amerikaanse leger in het concentra tiekamp Ebensee in Oostenrijk be vrijd. Hij ging twee jaar later naai de Verenigde Staten en heeft zich daar een nieuw bestaan opgebouwd. Bij stukjes en beetjes heeft hij de geschiedenis van zijn vrouw, zijn beide dochtertjes en zijn ene zoon vernomen. Van Philip had hij nooit meer iets gehoord. Zijn verstand zei hem, dat ook Philip was omgekomen, maar intuïtief had hij de stille hoop, dat de jongen misschien ergens ter wereld nog in leven zou zijn. Philip leefde inderdaad nog, kwam vier weken geleden uit Sowjet-Kus- Iand in Polen terug, en informeerde in Opole Lubelski, van boer tot boer gaande of men hem iets over zijn fa milie kon vertellen. Twee Japanse schepen radio-actief besmet Twee Japanse schepen hebben op veertien juli blootgestaan aan radio actieve neerslag als gevolg van Ame rikaanse kernproeven 'in de Stille Oceaan. Een onderzoek door drie Amerikaanse geleerden heeft echter aangetoond, dat dit feit voor de be manningen geen schadelijke gevol gen heeft gehad. Dit is maandag me degedeeld door een functionaris van de Amerikaanse commissie voor kernenergie. Geen bouw satellietstad in Zuid-Holland In een thans voor publibatie vrijge geven advies, geven Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland de minis ter van binnenlandse zaken, bezits vorming eu p.b.o. in overweging niet tot stichting van een satellietstad over te gaan om de in het westen des lands te verwachten bevolkingstoe neming te kunnen opvangen. In het beraad over de noodzakelijk heid van de stichting van een nieuwe stad hebben Gedeputeerde Staten op nieuw berekeningen gemaakt van de beschikbare woonruimte in de land stad Holland en de te verwachten groei in zielental. In tegenstelling tot de prognose van de „werkcommissie westen des lands" waarbij de bevol king in de randstad in 1980 op 1.200.000 zielen wordt geraamd, schat het college van G.S. dit getal op 1.150.000 tot 1.160.000. Met de woonruimtecapaeiteit van de agglomeratie Leiden (270.000) en van Delft (120.000) heeft de steden- groep Leiden Den Haag Delft woonruimte vóór 1.160.000 personen. Geleidelijke realisatie van de struc tuurplannen van Delft en Leiden c.a., afgestemd op de behoeften van de stedengroep, zal voor die groep als geheel evenzeer ruimte scheppen als de bouw van een nieuwe stad. aldus het advies. Gezien de onzekerheid van alle prog noses en de verwachting van voort gaande bevolkingsgroei na 1980, ach ten G.S. het wel verantwoord via een streekplan gronden voor stichting van een nieuwe stad te reserveren. Soldaten naar Nieuw-Guinea Minister Staf stelt wetswijziging Yoor (Van onze parlementaire redacteur) In verband met de beslissing van de regering een aantal militairen van land- en luchtmacht ter versterking van de defensie van Nederlands Nieuw-Guinea naar dit gebiedsdeel uit te zenden zal minister Staf, naar wij vernemen, spoedig een voorstel tot wijziging van de dienstplichtwet indienen. De bedoeling van deze wijziging is te voorkomen, dat de dienstplichtwet voor de uitzending van dienstplichti gen zonder hun toestemming en zon der speciale machtiging naar onze rijksdelen overzee Nieuw-Guinea, Suriname en de Antillen een belet sel zou vormen. Oude man te Ede vermoord In zijn woning te Ede is dit week einde de 78-jarige heer C. H. A. V., gepensioneerd bouwkundig tekenaar van de genie, door nog onbekenden vermoord. Met ingeslagen schedel en aan de voeten geboeid is het slachtoffer maandagavond laat op zijn bed op de l>ovenverdieping van zijn woning door de politie gevonden. Roof is zeer waarschijnlijk de drijfveer geweest en vermoedelijk is de moord reeds zaterdag of zondag geschied. De heer C. V. woonde al jaren alleen in zijn achter dennebomen verscholen huisje. Het is niet bekend, of er geld of waardevolle voorwerpen ontvreemd zijn. Maandagmorgen merkte de petrole- umventer H. uit Ede, dat de deur van de woning niet vergrendeld was dat op zijn bellen geen gehoor werd gegeven. Hij vond het vreemd, maar nam nog geen maatregelen, des avonds ging een der buurtbewoners eens op nader onderzoek uit. Hij zag evenmin tekenen van leven in het huisje en ook brandde er geen licht. Hij alarmeerde daarop de politie. Toen deze verscheen, trof zij de be jaarde bewoner met ingeslagen sche del en geboeid op bed liggend aan. De woning van de heer V. ligt buiten - Ede's centrum in de stille buurt- 'schap De Driesprong. NA BESTANDSAANBOD Veiligheidsmaatregelen blijven nog van kracht De leider van de Turkse Cyprioten, dr. Fasil Kucliuk, heeft verklaard, dat de Turken op Cyprus de Grieks-Cy prioten met rust zullen laten, tenzij zij worden aangevallen. Kuchuk verklaarde dat het aanbod van een wapenstilstand, door de E.O.K.A. gedaan, „onopreeht" is doch niettemin zullen de Turkse Cy prioten zich van gewelddadigheden onthouden zolang men hen met rust laat. Volgens Radio-Nicosia heeft dr. Ku chuk het bestandsverbod van de E.O.K.A. dinsdag „onoprecht" ge noemd. Het besluit van de Turkse be weging kwam 24 uur na het be standsverbod van de E.O.K.A. Ondanks de verklaring van de E.O. K.A. over een bestand, waren de vei ligheidsmaatregelen dinsdagochtend nog van kracht. Naar het scheen, wa ren de burgers in de straten van Ni cosia rustiger en minder gespannen. Britse vrouwen deden inkopen. Het patrouilleren van soldaten, gewapend met machinepistolen, in de Griekse en de Turkse wijken van Nicosia werd onverminderd voortgezet. Reeds tweemaal heeft de E.O.K.A. een bestand afgekondigd. Bij die gelegenheden werd te Nicosia uiting gegeven aan blijdschap en vond verbroedering plaats tussen Britten én Cyprioten. Er is dinsdagochtend niets gebleken van vreugde of ver broedering. Volgens goed ingelichte zegslieden in de Engelse hoofdstad waren bevelen van de verbannen aartsbisschop van Cyprus, Makarios, de voornaamste aanleiding tot de wapenstilstand waartoe maandag door de leider vau do E.O.K.A., kolonel George Grivas, werd besloten. De opdracht van de aartsbisschop om de operaties stop te zetten kwam Gri vas goed gelegen, zo verklaarde men. De campagne van moord door men sen in de rug te schieten en aanval len op ouden van dagen hebben Gri vas' eigen aanhangers van weerzin vervuld. Zoals bekend gaf Grivas zijn volgelingen bevel de operaties tegen Britten en Turkse Cyprioten stop te zetten, in ieder geval tot 10 augustus. Hij verklaarde zich echter vrij te voe len de order in te trekken indien de Britten en Turken zouden blijven „provoceren". Maar in Londen ziet men Grivas' ac tie niet als een gebaar van goodwill. Goedingelichte zegslieden verklaren dat, afgezien van de weerzin der Grieks-Cyprioten, er nog vele andere redenen waren waarom een wapen stilstand Grivas gelegen komt. Op militair gebied had Grivas kritie ke verliezen geleden, aldus de zegs lieden. Hij had vele van zijn belang rijkste medewerkers verloren. Vakbondsfunctionaris in Amerika mishandeld Een functionaris van de machtige Amerikaanse vakbond van vracht autochauffeurs, Frank Kierdorf, is maandag in de omgeving van Pon- tiac in Michigan, naar hij zwaarge wond in een ziekenhuis te Pontiac heeft meegedeeld, door twee mannen met benzine overgoten en iu brand gestoken. De mannen hadden hun slachtoffer later in een auto naar een ziekenhuis gereden en hem op een grasveld voor het gebouw neer gelegd. Kierdorf kwam wankelend met zwa re brandwonden het ziekenhuis bin nen. Aanvankelijk weigerde hij zijn naam te zeggen. Zijn identiteit werd vastgesteld met behulp van vinger afdrukken. Zijn toestand werd kri tiek genoemd. Frank Kierdorf werd vorig jaar door een commissie van onderzoek van de Amerikaanse senaat ondervraagd over misbruiken bij zijn bond. Hij beriep zich veertig maal op het recht beantwoording van vragen te weige ren indien hij zich zelf hierdoor in een kwaad daglicht zou stellen. DERTIEN JAAR GELEDEN HIROSJIMA EN NAGASAKI GETROFFEN Onderzoek wordt nog voortgezet door dokters uit Amerika en Japan Amerikaanse en Japanse dokters zijn tot de voorlopige bevinding gekomen, dat de atoomontploffingen in Nagasaki en Hirosjima niet van inyloed zijn geweest op de groei van de kinderen daar. Een ding staat wel voor de volle honderd procent vast: liet af werpen van atoombommen boven Hirosjima dertien jaar ge leden en Nagasaki heeft niet de geboorte van dwergen en ge drochten tot gevolg geliad. De bevindingen van medici zijn gebaseerd op onafhankelijke en gezamenlijke studies met betrekking tot de gevolgen van ato maire oorlogvoering. Zij zijn nog slechts voorlopig. De onderzoe ken zijn namelijk nog steeds niet voltooid. Pas eind volgend jaar zal een grootscheeps onderzoek, dat werd ondernomen door de „Atomic Bomb Casualty Commission" (een Amerikaanse groep) in samenwerking met de medische staf van een Japanse universi teit, worden beëindigd. In liet kader van deze studie worden de hormonen van 1700 kinderen, die toen de bommen op Hirosjima en Nagasaki vielen nog in de moeder schoot verborgen waren, biochemisch onderzocht. Het tijdstip van deze onderzoekingen is veelbetekenend. De ongeboren kin deren van Hirosjima en Nagasaki zijn thans aan hun puberteit toe. „Bewijzen van een verandering zou den in deze tijd het best merkbaar zijn", aldus dr. George Darling, di recteur van de „Atomic Bomb Ca sualty Commission" (AJ3.C.C.). Het is daarom het beste om de onderzoe kingen in een van de komende jaren in te stellen, voegde dr. Darling hier aan toe. Japanse onderzoekingen naar het effect van radioactieve straling zijn hoofdzakelijk tot Nagasaki beperkt gebleven. Dr. Nariyuki Izumi, directeur van de universi teitskliniek van Nagasaki en een autoriteit op het gebied van kin derziekten. verklaarde: „onze ob servaties van kinderen in Naga saki vertonen zo goed als geen verschillen tussen hen die zijn blootgesteld aan de atoombom en zij die niets met dit wapen te ma ken hebben gehad. Him gewicht, grootte, weerstand tegen ziektes enz. zijn niet verschillend. Wij konden het moeilijk geloven, de feiten bewezen het "echter". Volgens waarnemers hellen Japanse geleerden er toe over hun vroegere inzichten met betrekking tot de ver reikende invloed van radioactieve straling op het menselijk lichaam te herzien. Dr. Izumi uit Nagasaki ver klaarde verder nog: „kinderen die aan de atoombom zijn blootgesteld geweest blijven niet vaker van school weg dan de anderen. Zij waren ook niet meer of minder verkouden tlan de anderen. Na hen te hebben inge ënt tegen difterie, typhus en t.b.c. hadden zij evenveel weerstand als de andere leerlingen". Volgens onderwijzevs van de lagere school in Nagasaki zijn de atoom bomkinderen echter wat zenuwachti ger en kunnen zij zich minder goed concentreren. Bij het tekenen maken zij minder snel vorderingen. Hetzelf de zou gelden voor de exacte vakken. In het algemeen, zo verklaarde Izu mi, kunnen we het volgende conclu deren: „aan radioactieve straling blootgestelde kinderen zijn er phy- siek en mentaal geheel bovenop ge komen. Zij vertonen geen noemens waardige verschillen met de andere kinderen". Het Wereldgebeuren Schatplichtig Enigermate vermoeid moet de di-* plomaat Robert Daniël Murphy nu wel zijn. Hij is in zijn vijf enzestigste levensjaar en hij ziet er werkelijk niet meer uit als een jonge spring-in-'t-veld. Toen hij op z'n drie ëntwintigste jaar de dienst van de Amerikaanse posterijen verliet om over te zwaaien naar het diplomaten- korps was er wel een wereldoorlog aan de gar.g. maar die zou spoedig eindigen en dan zouden de diploma ten wee: gelegenheid krijgen hun vol le aandacht te schenken aan diners, cocktailparties. gezellige reisjes en van de korte kantooruren vooral heel korte kantooruren. Ongetwijfeld heeft Murphy daarvan zijn deel gehad, maar van 1940 af is zijn diplomatieke loopbaan toch echt niet gemakkelijk geweest. Hij was de Amerikaanse diplomaat, die achter- de gevechtstroepen aanreisde in het Algiers van 1943. Later werd hij spe ciale adviseur van generaal Eisenho wer en op dit ogenblik verblijft hij dan in het Midden-Oosten als bij zondere vertegenwoordiger van de Amerikaanse president. Gisteren heeft hij na dagen van el lenlange gesprekken met de Li banese leiders, de stad Beiroet per vliegtuig verlaten om naar Cairo te gaan, waar de Egyptische dictator Gamal Nasser hem wacht. Wie enig idee heeft van de duizenden woorden, welke in een gesprek met Oosterlingen gevallen moeten zijn, al vorens de wederzijdse bedoelingen niet meer totaal-onduidelijk zijn, zal beseffen welk een geduld Murphy moet hebben. Nu zit hij onder de woordenvloed van Nasser, die op zijn hoogtepunt staat als „profeet" van het Arabische na tionalisme en die enkele dagen ge leden in een bloemrijke redevoering nog eens heeft afgerekend met de Amerikanen. Deze Nasser werd door zijn volgelin gen met 'n duizendvoudig „waaaaah" (Arabische uitroep van bewondering) begroet toen hij op het Plein van de Republiek in Cairo verklaarde, dat de Amerikaanse agressors in de Libanon verslagen zouden worden dat de Britse troepen uit Jordanië verdre ven zouden worden en dat ook Jeru zalem in de glorie van de overwin nende Arabieren zou delen. Dit alles en nog veel meer zei Nas ser, nadat plechtig een woord uit de Koran was gelezen De Koran tekst luidde: „Zij. die zich tegen de waarheid verzetten zullen in boosheid sterven, maar wij zullen overwin nen". et moet heel moeilijk zijn voor Murphy om met deze man te praten en het daarbij te hebben over de vrede in het Midden-Oosten, over samenwerking met andere vol keren en over het verkopen van olie enz. Toch moet daarover gepraat worden en daarbij zullen twee feiten op de voorgrond staan. Hét eerste is, dat Europa de olie uit het Midden-Oosten nog altijd nodig heeft en dat voor deze Arabische olie voorlopig geen andere klanten te vin den zijn. Het tweede feit is. dat Europa wel bereid zal zijn voor die olie ruimer te betalen. Het wordt voor Europa een kwestie van schatplicht, zoals het ook al aan Egypte schatplichtig is ge worden voor het gebruik vanhet Suez-kanaal In tweeërlei opzicht geraakt Europa dus thans de greep van de Arabie ren maar d- -aan valt blijkbaar niet te ontkomen als men de vrede in het Midden-Oo: i bewaren wil tot zeer hoge prijs. En het is de imerikaan Murphy, die dat blijkbaai moet regelen. Aan het einde van de vorige week kreeg hij in Bagdad de verzekering, 'dat de nieuwe regering vriendschap pelijke relaties wil onderhouden met het westen. Men zei er hem nog niet bij, dat de heffing op de olie verhoogd zal worden van 50 op de winst tot vermoedelijk 75 Dat komt later wel en dan komt ook met behulp van Nasser ongetwijfeld de nieuwe (Rus sische) bewapening voor het leger van Irak. Maar daarover zal Nasser het wel niet hebben met de goede heer Murphy. Hc Robert Daniël Murphy bij de profeet van het Arabische nationalisme.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5