PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Rusland wijst voorstel topconferentie in Veiligheidsraad van de hand Veiligheidsraad komt donderdag hijeen Kaartverkoop-misère Vlissingen - Breskens wordt nu bedwongen BILT Vand aag.. MURPHY VERTOEFT IN CAIRO VOOR OVERLEG MET NASSER 201e jaargang - no. 183 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Veide en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.: fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, sdm. tel. 2094 Antwoord van Sowjet-premier Kroesjtsjew Een vrolijk vakantiegezelschap stapt in Monaco uit een rub berboot-met-buitenboordmotor aan boord van een jachthet zijn de prinsessen, die na een zwempartij in de Middellandse Zee terugkeren aan boord van 't koninklijk jacht ,^Piet Hein". Premier Kroesjtsjew heeft het Brits-Ameri kaanse voorstel om in de Veiligheidsraad een topconferentie te houden van de hand gewezen. Hij stelt voor een onmiddellijke bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties te beleggen om de toestand in het Mid den-Oosten te bespreken. De Sowjetregering is van oordeel, dat in de Veiligheidsraad geen op lossing kan worden gevonden voor de problemen van het Midden-Oosten. Dit schrijft Kroesjtsjew in zijn antwoord aan Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk over de topconferentie. In zijn schrijven deelt de Russische premier mede dat de Sowjet-afgevaar- digde bij de Verenigde Naties opdracht heeft gekregen onmiddellijke bijeenroeping van de Al gemene Vergadering te verzoeken. Inmiddels heeft de Sowjet-Unie dinsdagavond om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht. De raad zou het in bijzondere zitting bijeenroepen van de V.N.-assemblee moeten overwegen. De Russische afgevaardigde Sobolew heeft het verzoek gedaan aan de voorzitter van de Veilig heidsraad, de Fransman Georges Picot. Als on- derwerp van bespreking in de assemblee noemt hij de terugtrekking van de Amerikaanse troe- j pen uit Libanon en van de Britse uit Jordanië. i In de brief komt voorts tot uiting dat de Sowjet- j Unie de Algemene Vergadering zal verzoeken j Engeland en de Verenigde Staten te gelasten i „ten spoedigste" de troepen uit Libanon eri Jor danië terug te trekken". Ten aanzien van een bijeenkomst van de regeringsleiders zegt de Rus sische premier te hopen, dat de Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties de voorberei- j ding van een topconferentie zal bespoedigen. Hij hoopt, dat de Verenigde Staten het voorstel tot bijeenkomst van een buitengewone zitting van de Algemene Vergadering zullen steunen en dat de Verenigde Staten dit beschouwen als een stap in de richting van ont spanning, die de basis kan leggen voor een topconferentie op korte termijn. Volgens Kroesjtsjew is de Veiligheidsraad in zijn huidige samenstelling onder druk van de Verenigde Staten in feite een soort van commissie geworden, waarin voor het grootste deel landen zitting hebben die lid zijn van de NAVO, het pact van Bagdad en ZOAVO. In deze commis sie wordt bovendien de plaats van de wettige vertegenwoordiger van China ingenomen door een vertegenwoordiger van het „politieke lijk" Tsang Kai Tsjek, volgens Kroesjtsjew. De Veiligheidsraad is verlamd en niet in staat buiten de wil van de Verenigde Staten om een besluit te nemen, dat werkelijk kan bijdragen tot het waarborgen van de vrede in de wereld," aldus de Russische pre mier. Hij zegt dan verder dat het dwaas is de Chinese volksrepubliek te nege ren. Zonder haar kunnen de Veilig heidsraad en de Verenigde Naties niet doeltreffend werken voor het be houd van de vrede en veiligheid, zo merkte Kroesjtsjew op. De landing van de Amerikaanse troe pen in Libanon en van de Britse troe pen in Jordanië wordt volgens de Rus sische leider in de hele wereld be schouwd als een rechtstreekse aanval. Daarentegen hebben de rapporten van de V.N.-waarnemers in Libanon dui delijk aangetoond dat er geen sprake is van indirecte agressie tegen Liba non van de zijde van de V.A.R. In deze omstandigheden is het de Sowjet-Unie niet duidelijk op grond van welk recht de Verenig de Staten de rol van beoordelaar en scheidsrechter op zich nemen en blijven beweren dat er een of an dere vorm van indirecte agressie tegen Libanon is geweest, zo zegt Kroesjtsjew in zijn brief. Westelijke waarnemers zien de jong ste brief van premier Kroesjtsjew als een stoutmoedige poging besprekin- fen op het hoogste niveau te vermij- en en in plaats daarvan de kwestie van het Midden-Oosten aan de Alge mene Vergadering der Verenigde Na ties voor te leggen, waar communis tische en neutralistische afgevaardig den het westen kunnen over-stemmen. Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft dinsdag avond in Rio de Janeiro gezegd, dat de Verenigde Stalen geen bezwaar tegen bespreking van kwesties die door de Sowjet-Unie in de Algemene Vergadering te berde worden ge bracht, hebben. Maar de Verenigde Staten zijn van mening, dat zij eerst in de Veiligheidsraad moeten worden besproken, aldus Dulles. Diplomaten bij de Ver. Naties zeiden over Kroesjtsjews brief dat de kan sen voor een spoedige openhartige bespreking van de crisis in het Mid den-Oosten erdoor zijn verdwenen. Naar de mening van tot oordelen be voegde waarnemers zal Kroesjtsjews laatste zet waarschijnlijk uitlopen op een nieuwe impasse. In doorgaans welingelichte kringen in Parijs meent men dat er na Kroesjtsjews antwoord aan Eisen hower maar heel weinig kans over blijft op een topconferentie. In regeringskringen in Bonn kon I men niet inzien dat de Algemene Vergadering, waarin zovele landen zitting hebben, een geschikt orgaan kan zijn om tot een snelle -oplossing te komen van zulke moeilijke vraagstukken als die inzake het Midden-Oosten. In diplomatieke kringen te Londen kwam men tot de volgende conclu sie: Kroesjtsjew liet het plan tot het hou den van een spoedige topconferentie vallen nadat Mao Tse Toeng van communistisch China zijn „veto had uitgesproken" over Kroesjtsjews deel neming aan een bespreking in de Veiligheidsraad waarin nationalis tisch China is vertegenwoordigd. Verwacht wordt dat Engeland ten spoedigste overleg zal plegen met de Verenigde Staten en Frankrijk. Eisenhower akkoord met Assemblee-zitting De Veiligheidsraad komt donderdag om 20 uur bijeen om te be raadslagen over het in bijzondere zitting bijeenroepen van de al gemene vergadering der V.N. President Eisenhower heeft verklaard dat een bijzondere zitting van de V.N.-assemblee over het Midden-Oosten voor Amerika volkomen aanvaardbaar is. De president juicht het toe dat pre mier Kroesjtsjew ermee instemt dat de problemen, waarover de laatste tijd door Washington en Moskou is gecorrespondeerd, opnieuw voor de Ver. Naties worden gebracht. President Eisenhower betreurt het evenwel, dat de Sowjet-Unie een topbijeenkomst van de Veiligheidsraad niet geschikt acht. Koninklijk gezin vierde verjaardagsfeest op zee Het koninklijk gezin heeft dinsdag de 19de verjaardag van prinses Irene gevierd „ergens" op de kalme wate ren langs de Italiaanse Rivièra. De beide koninklijke jachten „Piet Hein" en „De groene draeck" licht ten dinsdagmorgen vroeg het anker in de haven van San Remo en zetten koers naar de kleine havenplaats Im peria. Koningin Juliana, noch prins Bern- hard noch de vier prinsessen gingen daar aan wal en na het middaguur vertrokken de beide vaartuigen weer in westelijke richting. In geèn van de .kleine havens langs de Italiaanse kust kon men sindsdien vertellen waar de koninklijke toeris ten waren gebleven. De Nederlandse consulaire autoritei ten. in Genua gaven te kennen dat het koninklijk gezin de verjaardag van prinses Irene „strikt onder ons" wenste te vieren. De koningin, de prins en de prinses sen hebben sinds zaterdag langs de Middellandse Zeekust van Italië ge kruist en enkele mooie plaatsen be zocht, waar zij in karakteristieke restaurantjes de lunch gebruikten en op hun gemak door de straten wan delden, vaak zonder dat iemand hen herkende. H ...viert Bolvia zijn onafhanke- lijkheids dag. s ...is het 100 jaar geleden, dat de Zwitserse componist Albert Fuchs te Bazel werd geboren. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllillll „WIJ MAKEN OP GOEDE WIJZE VORDERINGEN" Betrekkelijk optimistisch over situatie in Libanon De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Robert Murphy, die thans als speciale vertegenwoor diger van president Eisenhower in het Midden-Oosten vertoeft, Is dins dag in Cairo aangekomen, waar hij vandaag met president Nasser zal be raadslagen. Voor zijn vertrek hield Murphy te Beiroet een persconferentie, waarop hij onder meer verklaarde „betrekke lijk optimistisch" te zijn wat betreft de toestand in Libanon. Hij gaf te kennen dinsdagochtend met presi dent generaal Sjehab onder meer te hebben gesproken over een vertrek der Amerikaanse troepen, doch hij voegde hieraan toe dat het nog niet mogelijk geweest was een datum daarvoor vast te stellen. Murphy verklaarde opnieuw dat de Amerikaanse militairen zullen ver trekken, wanneer hierom door de Li banese regering wordt verzocht. Hij zei verder voldaan te zijn over dc be sprekingen, die hij te Bagdad met de nieuwe Iraakse leiders had gevoerd. „Zij hebben geen enkele vijandigheid ten aanzien van de Verenigde Staten aan de dag gelegd," verklaarde hij. Murphy zei dat de Verenigde Staten bij zijn weten niet voornemens zijn troepen naar Jordanië te zenden. Murphy verklaarde dat hem bij de besprekingen, die hij te Amman had Leden van een Oostenrijkse reddings ploeg beijveren zich om een weg vrij te maken van puin en modder. Een vernietigende storm, gepaard gaande met overstromingen, teisterde het toeristencentrum Millstattersee Oostenrijk. Vele vakantiegangers verloren alles, wat zij bij zich had den. Tweede kaartenhuis bij station voor de treinreizigers VANDAAG NOG zal getracht worden aan de kaartverkoop- misère bij de provinciale bootdienst in Vlissingen en Breskens resoluut een einde te maken. Tot nu toe bleek bet niet mogelijk de volledige laadcapaciteit van de „Prinses Beatrix" te benutten, omdat de kaartverkoop zo stagneerde, dat de wachtende auto mobilisten niet op tijd kaartjes kondeu krijgen en de nieuwe pont vaak slechts half geladen vertrok. Door bet inschakelen van meer kaartverkopers zal deze toestand radicaal worden ver beterd. De moeilijkheden voor de treinpassagiers, die in Vlissin gen op de boot willen overstappen, maar tot nog toe dikwijls niet op tijd een kaartje konden bemachtigen, worden ook uit de weg geruimd. Vlak bij de oprit voor de nieuwe boot zal na melijk een tweede kaartenhuisje worden geplaatst, terwijl het bestaande kaartenhuisje in Vlissingen een. tweede loket krijgt. Tot al deze maatregelen werd dins- 1ag tijdens een vergadering van Ge- leputeerde Staten van Zeeland in Vliddelburg besloten, waarbij ook aan- vezig waren mr. J. L. Nieuwenhuis, lirecteur van de Provinciale Stoom- lootdiensten, en ir. J. H. van der Jurgt, hoofdingenieur-directeur van le rijkswaterstaat, directie Zeeland. De heer M. J. van Poelje, lid van G.S., deelde ons desgevraagd mee, dat zowel Gedeputeerde Staten als de di rectie van de Provinciale Stoomboot diensten verschillende moeilijkheden steeds al hadden voorzien, „maar het beslissingsrecht over deze zaken be rust niet alleen bij G.S.", zo zei hij. Ongetwijfeld doelde hij hier op de te geringe kaartverkoopaccommodatie en de financiële onmogelijkheid om bijvoorbeeld kaartautomaten bij de aanlegsteigers te plaatsen. Bij de stagnatie speelde ook een rol de over schakeling bij de Provinciale Stoom bootdiensten naar het drieploegen- stelsel. Overigens zijn de maatregelen, die nu genomen worden nog provisorische gevoerd, was gebleken dat koning Hoessein van Jordanië en zijn eerste minister „volledig begrip hadden voor de redenen der aanwezigheid van Amerikaanse troepen in Libanon en voor de Amerikaanse politiek ten aan zien van het Midden-Oosten in het algemeen." Zij hadden zich bereid verklaard hierin met de Verenigde Staten samen te werken. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken deelde mede na zijn bezoek aan Cairo naar Athene te zullen vliegen, voor een „algemeen overleg" met de Griekse regering. Daarna reist hij, via Londen, naar Washington terug. Murphy vatte de resultaten van zijn bezoek van twee weken aan het Midden-Oosten als volgt sa men: „Wij maken op de goede wij ze vorderingen." Inmiddels heeft premier Sami el Solh van Libanon dinsdag aan president Sjamoen het ontslag van zijn kabinet aangebo den. Het weer in Europa oplossingen. Voorlopig zal het niet mogelijk blijken een tweede kaarten huisje voor de automobilisten te bou- I wen. Iedere vertraging bij deze kaartverkoop zal nu echter worden opgevangen door het inschakelen van een extra man met een draagbare trommel. Bovendien zal voorlopig een ambte naar van de bootdienst langs de wachtende file auto's gaan om de automobilisten erop te wijzen, dat ze in hun wagen kunnen blijven zitten: de loketten zijn namelijk zodanig aangebracht, dat het mo gelijk is de kaarten door de geopen de portierraampjes aan de bestuur ders aan te reiken. Ook hierdoor zal de kaartverkoop aanmerkelijk soepeler draaien. Een moeilijkheid blijft ongetwijfeld het betalen vooral door buitenlan ders met groot geld nu de veerta- rieven hoger zijn. „Mocht het inder daad blijken, dat dit de oorzaak blijft van de vertraging, dan zullen we bet helaas als regel moeten stellen, dat iedereen met Nederlands geld be taalt, aldus de heer Van Poelje. Overigens ziet ook de heer Van Poel je voor dit probleem nog geen oplos sing: niet alleen de automobilisten, die nog niet in het bezit van een kaart zijn moeten in de file voor het kaar- tenloket op hun beurt wachten, maar ook de houders van kaartenhoekjes zijn genoodzaakt dit te doen. Er is namelijk maar één rijbaan naar de parkeerplaats en op die rijbaan, die langs het kaartenloket loopt, is in- (Vervolg op pag. 2) Volgens weerrapporten van gisteravond 7 Helsinki, geehel bewolkt 19 gr. Stockholm, regenbui 18 gr. Oslo. zwaar bewolkt 19 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt 20 gr. 18 gr. Aberdeen, hall bewolkt Londen, regen 18 gr. Amsterdam, motregen 18 gr. Brussel, zwaar bewolkt 24 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 22 gr. Parijs, zwaar bewolkt 26 gr. Bordeaux, onbewolkt 29 gr. Grenoble, licht bewolkt 28 gr. Nice, onbewolkt 26 gr. Berlijn, licht bewolkt 25 gr. Fran fort, licht bewolkt 25 gr. München, licht bewolkt 24 gr. Garmisch p.. zwaar bewolkt 24 gr. Zlirich, licht bewolkt 26 gr. Genève, licht bewolkt 26 gr. Wenen, onbewolkt 24 gr. 28 gr. Innsbruck, licht bewolkt Rome, licht bewolkt 32 gr. Ajaccio, onbewolkt 27 gr. Madrid, geheel bewolkt 33 gr. Mallorca. onbewolkt 32 gr. Algiers, hall bewolkt 30 gr. VERWACHT. PLAATSELIJK REGEN Half tot zwaarbewolkt met plaatse lijk regen. Overwegend matige wind tussen zuidwest en west. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets la gere. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag matig strandweer met en kele buien, maar ook opklaringen. Matige wind tussen zuidwest en west. Temperatuur overdag 17 a 18 graden Celsius, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: donderdag iets gun stiger strandweer met meer opkla ringen. ZON EN MAAX 7 augustus Zon op 5.10 onder 20.21 Maan op 23.17 onder 13.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1