PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew wil communistische propaganda voor „top" versterken Verwarring over „Veren-acties" op Schouwen-Duiveland GRENS TUSSEN SYRIË EN JORDANIË IS GESLOTEN Vandaag... LIBANON STREEFT NAAR TERUG TREKKEN BUITENLANDS LEGER Adjunct-hoofdred.i G. A. de Kok. ^ekTTïSr^ï. p6 pTf 725 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 201e jaargang - no. 182 Dagblad, uitgave van de Urm a Provinciale Zeeuwse Courant. Directief F, v, d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct» W. de Pagter. Hoofdredacteur! W. Leertouwer. per kw. Losse nummers 15 cent. Dinsdag 5 aug. 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b .g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oost burg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 COMMENTAAR OP REIS NAAR PEKING Mogelijk wordt conferentie niet in New York maar in Genève gehouden In diplomatieke kringen te Washington zegt men, dat het bezoek van de Russische premier Nikita Kroesjtsjew aan de Chinese communistische leider Mao-Tse-Toeng in Peking de volgende doeleinden beoogde: 1. Aan de wereld te tonen, dat het bondgenootschap van Rus land met communistisch China in staat is, om in elk deel van de wereld druk uit te oefenen en dientengevolge om de communisti sche propaganda voor de top-conferenties te versterken. 2. Het westen nerveus te maken over een mogelijk optreden van de Chinese communisten in Zuïd-Oost-Azië op een ogenblik, dat het westen zijn handen vol heeft met het Midden-Oosten. 3. Aan de Verenigde Staten te laten zien, dat hij (Kroesjtsjew) op de top-conferentie niet alleen uit naam van Rusland, maar ook uit naam van communistisch China zal spreken. Men is van mening, dat president Eisenhower meer en meer overhelt tot de idee om de top-conferentie in Genève te laten houden inplaats van in New York. Maar als Genève gekozen zou worden, dan zou de top-conferentie niet eerder dan op zijn vroegst op 18 augustus worden gehouden, omdat men zo maar niet ineens de mensen uit de hotels in Genève kan wegsturen. In die kringen geeft men als een van de redenen, waarom Eisenhower Kroesjtsjew niet in New York wenst te ontmoeten, op, dat deze zich bij Eisenhower persona non grata heeft gemaakt, als gevolg van vele op on verantwoordelijke wijze geuite be schuldigingen. Die kringen geloven voorts, dat Eisenhower hoopt, dat premier De Gaulle ertoe gebracht zou kunnen worden, naar Genève te gaan. Be richten uit Parijs wijzen er echter op, dat De Gaulle aan geen conferen tie die onder auspiciën van de Ver enigde Naties zou staan, wil deel nemen. Volgens diezelfde kringen geven Amerikaanse officiële personen in particuliere gesprekken toe, dat De Gaulle gelijk heeft, een wel-voorbc- reide conferentie te willen, die niets te maken zou hebben met de gemak kelijke propaganda-methoden, die een bijeenkomst door de Verenigde Naties georganiseerd, zou bieden. Maar, de Verenigde Staten hebben zich nu al zozeer aan een conferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties gebonden, zeggen zij, dat er thans alleen nog maar de mogelijk heid overblijft, die propaganda beter voor te bereiden dan Kroesjtsjew. Interview Premier Nikita Kroestsjew heeft op 29 juli, even voor zijn vertrek naar communistisch China, een interview verleend aan een groep journalisten uit India, dat eerst maandag is ge publiceerd. Over het Midden-Oosten verklaarde hij dat Engeland en de Verenigde Staten op de lange duur hun troepen uit Jordanië en Libanon zullen terugtrekken omdat de volke ren van deze landen niet zullen rus ten eer zij hun doel hebben bereikt. Volgens Kroesjtsjew waren de Amerikaanse en Britse troepen in Libanon en Jordanië geland om een aanval op Irak te ondernemen, in het Midden-Oosten een oorlog te beginnen en de Verenigde Arabi sche Republiek te overweldigen. Hij achtte het gevaar nog niet ge weken. De „interveniërende" landen blijven hun troepen concentreren en onder deze omstandigheden „moeten de vredelievende volkeren bijzonder waakzaam" zijn. Hij voorspelde dat de westelijke mogendheden in het Midden-Oosten veslagen zullen wor den. In zijn besprekingen met Nasser, zo verklaarde hij, waren hij en de Ara bische president tot de slotsom ge komen dat alle stappen moeten wor den gedaan om de vrede en onafhan kelijkheid der Arabische landen vei lig te stellen^ Kroesjtsjew beschuldigde de Verenig de Staten en Engeland van pogingen het houden van een topconferentie te gen te houden. „Zij verbergen deze pogingen door het verzinnen van alle mogelijke ge compliceerde kwesties van procedure, die een bijeenkomst op hoog niveau zouden verhinderen", aldus de Rus sische premier. Over de toekomst der internationa le betrekkingen kon hij nog niets zeggen, daar deze nog in een crisis verkeren. „Het is beter te wachten alvorens de vooruitzichten onder woorden te brengen. Wij staats lieden hebben een bepaalde tijd no dig voordat wij kunnen zeggen of de internationale betrekkingen ten goede of ten kwade zullen keren". Alleen de daken bleven nog te zien van een aantal oude trolleybussen, die op een „bussenkerkhof" in Kan sas City (V.S.) stonden opgeslagen, toen de ,jllauwe Rivier" buiten haar oevers trad en het omringende land bijna twee meter onder water zette. Britten staakten militaire vluchten De Jordaanse regering heeft Syrië er maandag van beschuldig!, dat het de grens met Jordanië heeft geslo ten. De regering verklaarde later dat zij, bij wijze van vergeldingsmaatre gel, Syriërs heeft verboden Jordanië binnen te komen. Jordanië heeft na de opstand in Irak de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Ara bische Republiek verbroken. De Britten hebben hun militaire vluchten van Cyprus naar Jordanië voorlopig gestaakt. De omgeving van de Amsterdamse Staalstraat was maandagmorgen herschapen in een grote openlucht studio: In de Staalstraat herleefde de bange oorlogstijd door de opnamen voor de film over het dagboek van Anne Frank; enkele meters verder werkte men aan de opnamen voor „operatie Amsterdam"Op de fo to: de in een winterse straat veran derde Staalstraat. Israël had Groot-Brittannië en de Verenigde Staten doen weten dat de vluchten met troepen en voorraden naar Jordanië via het Israëlische luchtruim onmiddellijk stopgezet moeten worden. Men voegde hieraan toè dat beide landen Israël zondag verlof hadden gevraagd de vluchten voort te zetten. Israël had echter toe stemming hiervoor geweigerd en ge- eist dat de vluchten werden stopge zet. Intussen heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken geweigerd antwoord te geven op de vraag of de regering van Israël bezwaren heeft geopperd tegen de Britse vluchten bo ven Israëlisch gebied. De „Stem van Israël" maakte slechts in het kort melding van het staken van de vluchten. Een Britse militaire woordvoerder in Jordanië verklaarde dat de Brit se troepen op het vliegveld van Amman „ruim voldoende levens middelen en andere voorraden heb ben". „Wij zijn volstrekt niet be zorgd," aldus de woordvoerder. HITTEGOLF IN ITALIË Aantal doden reeds tot 28 gestegen Terwijl het zuiden van Europa zucht te onder een verschroeiende hittegolf, werd de rest van het vasteland door weekt door regens, onweersbuien en overstromingen. Het aantal slachtoffers van het weer steeg. In Italië stierf het 28ste slacht offer van de hittegolf. Spanje rouw de om twee bekende wielrenners, die in de Ronde van Portugal aan de ge volgen van een zonnesteek overleden, terwijl in Scandinavië vier mensen levens door de stormen werden ge- eist. In Engeland raakten ruim 188 va kantiegangers die per trein dan wel per bus reisden.'gewond bij drie af zonderlijke botsingen. H ...is het 100 jaar geleden, dat M de eerste transatlantische tele- H graafkabel tussen Ierland en M New Foundland in gebruik werd genomen. De eerste tele- grammen werden gewisseld M tusen president Buchanan van H de Verenigde Staten en konin- gin Victoria van Engeland. li Op 3 september 1858 begaf de- ze ruim 2400 Engelse mijl lan- n M ge kabel het, waarna het tot H 1866 duurde voor de verbinding weer tot stand kwam. TOESPRAAK VAN GENERAAL SJEHAB: Amerikanen gaan door met lossen van materieel Generaal Foead Sjehab, de nieuw ge kozen Libanese president, heeft maandagavond in zijn eerste toe spraak voor Radio-Beiroet gezegd dat Libanon er naar zal streven dat de buitenlandse strijdkrachten zich uit het land terugtrekken. Hij noemde oprechtheid in de verhouding met an dere Arabische landen en eerbied en vriendschap in de betrekkingen tot andere landen de grondvesten voor vrede en eer voor Libanon. Sjehab verzocht zijn landgenoten de eenheid van het land te bewaren. De oppositieleider Kashid Ka rami heeft zijn troepen gelast, de vijande lijkheden tegenover de regerings troepen te staken en met hen samen te werken. Hij beval zijn volgelingen, vriendschappelijk met de vroegere te genstanders om te gaan. Het bevel werd gisteren uitgegeven met onmid dellijke inwerkingtreding. Rebellenstrijdkrachten in de Libanese hoofdstad Beiroet hebben echter de stadswijken die in hun bezit zijn af gegrendeld, om „gevechten met aan hangers van president Camille Sja- moen te verhinderen". Saeb Salem, leider der rebellen in Beiroet, zei dat hem over zulke ac ties niets bekend was, maar zijn me dewerkers zeiden dat de sluiting van hun drie wijken zondagavond bevo len is en zal voortduren zolang de soldaten van Sjamoen toestemming hebben strijd uit te lokken. Zij zeiden dat tussen 's avonds 8 uur en 's mor gens 10 uur niemand toestemming krijgt de sectoren der rebellen te be treden of te verlaten. Inmiddels heeft het Amerikaanse le ger weer 75 tanks gelost. In totaal zijn nu 90 Amerikaanse tanks be schikbaar. De Amerikanen lossen mo menteel ook veel ander militair mate riaal, zoals 200 trucks en andere voer tuigen. In Beiroet wordt momenteel geen gevechtsactiviteit gemeld, doch uit regeringsbron wordt vernomen dat door Kamal Jumblatt aangevoerde Druzen twee dorpen in het Chouf- gebergte, waar de bevolking op de hand van de regering is, onder vuur hebben genomen. Minstens één per soon werd gedood en verscheidenen raakten gewond. Vijf huizen wer den door mortiervuur vernield. „IN ELKAARS VAARWATER Nog weinig enthousiasme voor de genomen initiatieven Ook Schouwen-Duiveland heeft sinds kort zijn „veren-pro bleem". In de eerste plaats is er de actie-in-voorbereiding van de gemeente Zierikzee voor betere verbindingen van Schouwen- Duiveland met de rest van de provincie Zeeland, via de boot- dienst ZierikzeeKatseveer en kort daarna werd een „wilde actie" van enkele particulieren aangekondigd voor vrije veren, in navolging van het actiecomité vrije veren voor Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is inmiddels wel duidelijk geworden, dat de actie-in-voorbereiding van de gemeente Zierikzee en de actie voor vrije veren op Schouwen-Duive- mnd in eikaars vaarwater zitten en bovendien de nodige verwarring zowel op het eiland als in de overige delen van de provincie hebben gesticht. Tevens is gebleken, dat de beide acties op het eiland niet bepaald met groot enthousiasme zijn ontvangen. De gemeente Zierikzee besloot zo als bekend tijdens de laatste raadsvergadering over te gaan tot het op gang brengen van een actie voor betere verbindingen over de Oosterschelde. Sinds de ingebruikneming van de nieuwe aanlegplaats van de provin ciale boot, is namelijk volgens het gemeentebestuur van Zierikzee ge bleken, dat in de praktijk de nieuw opgestelde dienstregeling van de P. S.D. voor de verbinding Zierikzee (Val)Katseveer niet uitgevoerd kan worden, waardoor vertragingen ontstaan en aansluitingen op andere middelen van openbaar vervoer wor den gemist. Verder zijn de vervoers kosten tengevolge van de nieuwe ver bindingen eerder toegenomen in plaats vanafgenomen, uiteraard te gen de verwachting,, want met het korter worden van de reis Zierikzee- Katseveer veronderstelde men, dat ook het tarief lager zou worden. Volgens het gemeentebestuur van Zierikzee zou het verder billijk zijn, dat de financiële faciliteiten, welke voor reizigers gelden die van de pro vinciale veerdiensten over de Wester- schelde gebruik maken, ook van toe passing zouden zijn op die van de Oosterschelde, temeer, zeggen B. en W. van Zierikzee, omdat de ligging van Schouwen-Duiveland in menig opzicht geïsoleerder geacht moet worden dan die van Zeeuwsch-Vlaan deren. Een brief met een dergelijke inhoud heeft het gemeentebestuur van Zie rikzee nu verstuurd naar alle ge meenten op het eiland, en hoewel nog niet alle gemeenteraden hun mening over de actie voor betere verbindin gen hebben uitgesproken, moet het toch zeer onwaarschijnlijk, geacht worden, dat het eiland nu zal juichen over dit initiatief van de gemeente Zierikzee. Kritiek Er zijn verschillende raden, die aan Zierikzee adhesie betuigd hebben, maar reeds nu, hoewel nog slechts de minderheid van de raden het schrijven van Zierikzee heeft behan deld, komt er reeds de nodige kritiek. De raad van Dreischor bijvoor beeld was van mening, dat een der gelijke actie niet voorbereid nioest worden door een gemeente en zeker niet door Zierikzee. Dreischor had liever gezien, dat de stichting „Eilandgemeenschap" deze taak ter hand genomen had. Inmiddels is echter niet duidelijk geworden, of Dreischor het voeren van een dergelijke actie op initiatief van „Eilandgemeenschap" goedgekeurd zou hebben. De raad van de ge meente Ouwerkerk had niet zo zeer bezwaar tegen de actie voor betere verbindingen over de Oosterschel de, maar stelde heel terecht de voorwaarde, dat wil men een actie ondernemen, dan ook aandacht be steed moet worden aan het veer bij Zijpe, dat in exploitatie is bij de R.T.M. De raad van Kerkwerve, die in het laatst van de vorige week vergader de, kon met het initiatief van de ge meente Zierikzee ook niet meegaan. Wat betreft de vaartijden van de boot over de Oosterschelde wees tij dens deze vergadering voorzitter J. Francke op de mededelingen die tij dens do j.l. gehouden vergadering «Vervolg op pag 2i Hond viel tegen geweer, schot raakte man. Een inwoner van de Siciliaanse stad Messina heeft een hond een zo harde schop gegeven, dat het dier met een boog over de binnenplaats vloog en tegen een muur smakte. Juist op die plaats echter stond het geweer van de verbolgen inwoner van Messina. Door de schok ging het geweer af en de man kreeg een schotwond aan zijn been. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten va gisteravond Helsinki, onbewolkt 18 gr. Oslo, zwaar bewolkt 19 gr. Stockholm, licht bewolkt 19 gr. Kopenhagen, geheel bewolkt 18 gr. Aberdeen, zwaar bewolkt 20 gr. Londen, half bewolkt 23 gr. Amsterdam, geheel bewolkt 18 er. Brussel, geheel bewolkt 17 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 20 gr. Parijs, zwaar bewolkt 21 gr. Bordeaux, onbewolkt 25 gr. Grenoble, half bewolkt 25 gr. Nice, zwaar bewolkt 27 gr. Berlijn, onbewolkt 23 gr. Frankfurt, licht bewolkt 24 gr. MUnchen, onbewolkt 20 gr. Garmisch licht bewolkt 20 gr. Zürich, onbewolkt 22 gr. Genéve. onbewolkt 23 gr. Locarno, zwaar bewolkt 27 gr. Wenen, onbewolkt 23 gr. Innsbruck, onbewolkt 24 gr. Rome. onbewolkt 30 gr. Ajaccio, onbewolkt 25 gr. Madrid, licht bewolkt 34 gr. MaLlorca, licht bewolkt 29 gr. Algiers, onbewolkt 29 gr. VEEL WIND Zwaar bewolkt met enkele buien maar later ook verspreide opklarin gen. Krachtige tot harde, langs de waddenkust later mogelijk storm achtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatu ren. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag overwegend zeer matig tot slecht strandweer met tijdelijk enige regen. Krachtige, zuidwestelijke wind en een middagtemperatuur van onge veer 18 graden Celsius. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: dinsdag stroomt er koelere oceaanlucht bin nen, waarin echter flinke opklaringen voorkomen. Het blijft zéér wissel vallig. ZON EN MAAN 6 augustus Zon op 5.08 onder 20.23 Maan op 22.48 onder 12.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1