KAPPIE De ondergang van de Canopus HUISSOON EN VAN SLUIS OP EERVOLLE PLAATSEN. Nederlandse voetbalteams speelden in bet buitenland Kamerbeek en Dini Hobers 10- en 5-kampkampioen Murray Rose verbeterde wereldrecord 800 meter POT-SIERLIJK Woedende supporters van het veld verwijderd Engelse coureur Peter Collins overleden Afaren, yaw en.... scli vijven en hei geheim van Kaitekopl KLANKEN dit de ETHER FEUILLETOV EDODARD PEISSOJi 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 HULDIGINGSWEDSTRIJDEN TOURPLOEG. Snelsten waren v. Wetten en Steenvoorden In het afgelopen weekeinde zijn de Nederlandse Tour de France-renners weer in twee plaatsen gehuldigd: za terdag in Strijen en zondag in Made. Bij de wedstrijden, die daar werden gehouden, kwamen ook enkele Zeeuw se renners tot goede prestaties. In Strijen won Arie van Wetten met een kleine voorsprong op een groepje ren ners. van wie Leo van der Pluym de eindsprint won. Jaap Huïssoón uit Heinkenszand wist na Stolker (8e) en Lahaye (4e) de vijfde plaats voor zich op te eisen. De Zeeuw ging nog voor Piet van Est, Adrie Voorting. Gerrit Voorting, Joop van der Putten en Piet Maas over de eindstreep. Ook in Made, waar de strijd voortdu rend zeer fel was. bevond zich een Zeeuw in de voorste gelederen: Bram van Sluijs uit Vlissingen. Piet Steenvoorden won hier met 17 sec. voorsprong op een groepje, waarvan Kersten de sprint won. Van Sluijs klasseerde zich als tiende. Ongeveer tienduizend toeschouwers woonden deze wedstrijd bij, waarin twee plaat selijke favorieten reden: Leo van der Pluijm en Piet de Jongh. Vooral dankzij de ijver van De Jongh kwam Rapid J.C. heeft in Oberhausen een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld tegen Rot-Weis Oberhausen, een club uit de Duitse „Oberliga". Vijfduizend toeschouwers zagen een technisch zeer goed spelend Rapid J.C., waarin Jacobs als keeper de beste man. was, met 00 gelijk spe len. Rapid J.C. bouwde zijn aanvallen uit de diepte op en oogstte veel be wondering voor zijn goede spel. Rot- Weiss gaf goed partij; de wedstrijd werd echter door de beide doelver- dedigers bepaald. Te Miinchen Gladbach is een vriend schappelijke voetbalwedstrijd ge speeld tussen Borussïa en N.A.C. (Breda). De Duitsers wonnen de ont moeting met 53, nadat de rust met 11 was ingegaan. Verdere resultaten van vriendschap pelijke voetbalwedstrijden, die in het buitenland zijn gespeeld, luiden: T.S.V. Marl-HuelsRigtersbleek 52 (22); Eintracht NordhornTuban- tia 23 (12); DuisburgRotter dam (stedenwedstrijd) 20 (00). Te Zwolle is een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tussen P.E.C. en Elinkwijk gespeeld. De wedstrijd ein digde in een gelijk spel. Voorts werd te Maastricht een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tussen M.V.V. en de Belgische club Patro. De ontmoe ting eindigde eveneens in een gelijk spel: 33. P.S.V.-ers verbeterde eigen Nederlands record De P.S.V.-atleet Eef Kamerbeek heeft te Eindhoven het Nederlands kampi oenschap tienkamp voor heren op zijn naam gebracht met een totaal van 6637 punten, hetgeen een nieuw Nederlands record betekent. Het oude record stond met 6509 punten sedert 9 sept. 1956 op zijn naam en werd te Rotterdam gemaakt. Dini Hobers van D.O.L. uit Nieuw- Amsterdam is dit weekeinde voor de vierde achtereenvolgende keer Ne derlands kampioene vijfkamp gewor den. Evenals in de voorgaande jaren eindigde Corrie van den Bosch van Taxandria (Oisterwijk) op de tweede plaats. Dini Hobers bereikte een totaal van 4329 punten. Nationale jeugdtitels tennis in Hilversum Marian Moritz en Evert Schneider hebben zaterdag te Hilversum beslag gelegd op de nationale jeugd tennis- titels. In de eindstrijd van het dames enkelspel won het Amsterdamse meisje Marian Moritz met 75 en 63" van Hettty Schepens (Den Haag) en in de einstrijd van het he ren enkelspel zegevierde Evert Schneider (Den Haag) met 75 en 64 over Jacques van Toor (Rot terdam). er al spoedig leven in de strijd. Vrij wel onmiddellijk na de start waagde hij met Steenvoorden en Geldermans een uitlooppoging. Weliswaar viel Geldermans door een lekke band te rug. maar het tweetal op kop kreeg later steun van Stolker, Van Don gen, Kersten, Hijzelendoorn, Van der Pluijm en Paauw. Het achttal liep tenslotte na 45 ronden het peleton in, waaruit echter juist zes renners waren ontsnapt: de Zeeuw Bram van Sluijs, Adrï Voorting, Post, Piet van Est, Groot en de Belg René Mertens. Na 90 km volgde de aan sluiting en was het aantal kans hebbers dus uitgebreid tot veer tien. In de slotfase sprong Piet Steenvoor den nog weer weg. Kersten werd tweede. Mertens 3e, Adrie Voorting 4e, Hijzeldoorn 5e, Stolker 6e, Van der Pluim 7e, Piet van Est 8e, De Jong 9e en Van Sluijs 10e. De Australiër Murray Rose heeft tij dens zwemwedstrijden te Culver City (Californië) de wereldrecords op de 800 meter en 880 yards vrije slag op zijn naam gebracht. Hij zwom de 880 yards in 9 min. 13,5 sec. en bleef daarmee precies 1 sec. beneden de 9 min. 14,5 sec. waarmee Jon Konrads op 22 februari van dit jaar de wereld records op de 800 meter en 880 yards vestigde. Tijdens de Amerikaanse zwemkam- pioensehappen die te Topeka worden gehouden, heeft het 16-jarige Ame rikaanse zwemstertje Sylvia Russka vrijdagavond het wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk (dames) verbeterd. Zij zwon de afstand in 5 min. 43,7 sec en bleef daarmee 2,8 sec. beneden het oude record, dat met 5 min. 46,5 sec. reeds op haar naam stond. (Advertentie) De Flexa één-pot-methode: eerst de verf verdund erop - dan onverdund er overheen. De snelste methode om uw huis te sieren met Kleur Voor Jaren. de verf voor het schilderfeest. FLEXA o.a, VERKRIJGBAAR BIJ JO MAES, St.-Jacobsstraat 15 Vlissingen - Telefoon 2294 SCHILDERSBEDRIJF HEIJBOER, 7 - Middelburg - Tel. 2336 F. R. UITTERHOEVE-DE BOECK, Burgemeester Levvestraat 10, Lewedorp - Telefoon 384 Zaterdagavond speelde Burgh, kam pioen van de Schouwen-Duivelandse Korfbal Bond, de laatste competitie wedstrijd. Het werd een semi-plaat- selijke ontmoeting: tegen Zeemeeu wen uit Haamstede. Burgh, dat met vier invallers in het veld kwam, ver loor verrassend met 32. Overigens deden zich bij deze wed strijd incidenten voor. Een aantal Burg-supporters was het namelijk niet eens met enkele beslissingen van de scheidsrechter en ging tenslotte zo te keer. dat enige heethoofden van het veld verwijderd werden. Daar voor zorgden bestuursleden van de beide clubs. De inmiddels gewaar schuwde politie behoefde toen niet meer op te treden. Bij rust stond Zeemeeuwen door doel punten van D. Braam (2x) en H. Braam met 31 voor. Schrier maak te het tegenpunt. Na rust scoorde mej. Tonnie Flohil nóg eens voor Burgh. Dr. Andrew Cordier, assistent van de secretaris-generaal van de Ver. Na ties Hammarskjöld en schoonvader van de Britse coureur Peter Collins, heeft bericht ontvangen dat Collins overleden is aan de verwondingen welke hij heeft opgelopen tijdens een ongeluk met zijn wagen in de Grote Prijs van Duitsland. Dr. Cordier heeft een telefoongesprek gehad met zijn dochter Louise in Bonn. Naar verluidt zou zij de dood van Collins bevestigd hebben. Een dokter van het ziekenhuis in Bonn, aan wie verteld werd dat fami lieleden van Collins in New York in kennis gesteld waren van zijn over lijden, verklaarde dat mevr. Collins opdracht had gegeven geen inlichtin gen te verstrekken over de toestand van haar echtgenoot. Later hebben de organisatoren beves tigd dat Peter Collins is overleden aan zijn verwondingen. Ooggetuigen hebben verklaard dat de Ferrari van Collins vlak voor het ongeluk naast die van Hawthorn reed. Plotseling begon de wagen van Collins te slin geren, raakte van de baan, en sloeg enkele malen over de kop waardoor de Brit eruit werd geslingerd. In be wusteloze toestand werd hij naar het ziekenhuis van Adenau vervoerd. Na dat hem een bloedtransfusie was toe gediend werd Collins overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Bonn, waar hij is overleden. Collins, 27 jaar oud, behoorde met Stirling Moss en Mike Hawthorn tot de prominente Engele coureurs. Hij won dit seizoen o.m. de Grote Prijs van Engeland. reeds meer dan 50 jaar bougie voor iedere motor! Imp. N.V. Willem van Rijn HMfl<aBenwa475 - A'ta Tel. 86211 - Telei 12282 De te Breskens gestationeerde red dingsboot president J.V. Wierdsma" schipper J. Slis heeft zaterdag assistentie moeten verlenen aan het Belgische hoogaarsjaclit ,jNina", dat op de Westerschelde in moeilijkhe den was geraakt. Omstreeks één uur was het jacht met vier man aan boord de haven van Breskens uitge varen met bestemming Vlissingen. Door de harde wind kon het de plaat niet ronden. Uitvallen van de motor noodzaakte de opvarenden bij de plaat het anker te laten vallen. Toen de ^President Wierdsma" bij het jacht kwam, was het bijbehorende roeibootje weggeslagen. Dit kon ech ter door de reddingsboot worden ge borgen. Om circa half vier heeft de „Wierdsma" de JfNina" behouden de haven van Breskens binnengebracht. Er was hoegenaamd geen schade. (Foto P.Z.C.J RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Adriaan en Olivier A.V.R.O.-regisseur Walter van der Kamp heeft nogal wat werk gemaakt van de televisie-bewerking van Leon- hard Huizinga's bekende roman over het „landheerlijke" leven van de twee ling Adriaan en Olivier. Niet alleen vulde hij het toneelstuk aan met tal van fragmenten uit de oorspronkelij ke tekst, maar ook voor de mise en scène greep hij naar zwaar-geschut- middelen. Zo deinsde hij er niet voor terug, onlangs op een koude dag de charmante Ingeborg Elzevier een auik te laten nemen in een vijver ergens in het Gooi. Tal van stukjes film had Van der Kamp bijzonder listig tussen het spel gevoegd, waardoor hij een zeer gladgestreken geheel verkreeg. De historie van de begraven schat op het landgoed „Korenvliet" ontwikkef- de zich gemakkelijk en zonder schok ken. Dat was het, geloof ik, dat deze avond toch lichtelijk tot een teleur stelling maakte. Jaren geleden heb ben we om iedere bladzijde van het boek geschaterd, maar die schater lach bleef zaterdagavond achterwege. Het bleef bij wat schuchtere glim lachjes om de puntigheden in de tekst van Huizinga, die echter lang niet tot hun recht kwamen. De oorzaak daarvan w«s, dat de nadruk teveel lag op de intrige. De ingewikkelde geschiedenis was amechtig samenge perst om toch maar niets aan de fan tasie van de kijker over te laten, wat dwaas is, om de eenvoudige reden, dat Huizinga het onwaarschijnlijk dwaze verhaal alleen maar heeft ge bruikt als middel om zijn geestige typeringen een plaats te geven om zich te bewegen en hun wijsheden te laten zeggen. Nu waren die figuren en gezegden er om het verhaal te vertel len. En dat ging niet. Overigens niets dan lof voor de decors, de camerare gie en voor het werk van de acteurs en actrices, die met een minimum aan voorbereiding moesten proberen de ze zaterdagavond tot een gezellige te maken. Ton Lensink leverde onbe twist het beste stuk werk en hij in spireerde Ger Smit tot een vrijwel ge lijkende tweeling. Rob Milton was als Oom Wout onverbeterlijk. De anderen pasten zich volkomen aan bij de op vatting van Walter van der Kamp. Vooraf was een voortreffelijk inter- vieuw van Mieke Bouman met me neer Jacques Tati. 86. „BELANGRIJK!!" riep Jeminee zegepralend. „HA! UITERMATE BELANG RIJK! Daar is dan het beeld van Kattekopl! Deze schatl zal Plattepetl een ongeken de welvaart!brengen, wat?" „Wat...?" riepen de docto ren Priegl en Prak onge lovig. „Wat een onzin! Dat komt ervan, wanneer leken zich met de wetenschap in laten! HET BEELD VAN KATTEKOPL IS NIETS WAARD... dat weet een kind!" Op het gelaat van Jeminee weerspiegelden zich aller lei onprettige gedachten. „Datdat is een listl, wat?" siste hij. „Jullie heb ben zelf gezegd, dat -het beeld SCHATLS waard 13 Een dunne lach plooide de lippen van de beide oud heidkundigen. „Inderdaad..." sprak toen doctor Priegl, „Kat tekopl IS schatten waard... doch slechts voor de man van de WETENSCHAP!" Over de menigte viel een beklemmende stilte, die zeer onheilspellend aandeed... Zomerse avond Het was een goede gedachte van de VA.RA., zaterdagavond in een pot pourri een groot aantal liedjes uit 't leven van de familie Doorsnee nog eens voor de microfoon te brengen. Interessant en gezellig was het pro- framma „Vlieg er eens uit" van Bob paak en Henk van Stripriaan, die in een ferme reportage ons lieten meegenieten van de vakantiestem ming aan de zeekust. Bekende en on bekende badplaatsen passeerden door korte en pittige interviewtjes met au toriteiten en gewone mensen de revue. Een tikje amusement, enkele feiten en af en toe wat historie waren de bouwstenen voor deze vlotte uitzen ding. Een echt zomers zaterdagavond programma. Kijk en luister Na het journaal tovert de K.R.O. ons vanavond de derde aflevering voor van „Het eeuwige Rome", een serie Amerikaanse T.V.-films over Rome en het Vaticaan. Daarna „Op zoek naar een zeemeermin", een nieuwe documentaire van David Attenbo- rough, de maker van „Op zoek naar een draak". Deze nieuwe speurtocht richt zich op Brits Guyana, het buur land van Suriname. Een compleet filmprogramma dus. Wat de radio betreft vestigen we in de eerste plaats de aandacht op een concert van het omroepkamerorkest met medewerking van de thans in het buitenland werkende tenor John van Kesteren, die vooral in Amerika suc cessen van betekenis heeft geboekt. In „op en om de boulevard'^ hoort men onder meer Lionel Hampton en Victor Silvester. Wil Muilemeister en Wil van Zutfen vertellen vervolgens van hun bezoek aan Bangkok en het sprookjesachtige koninklijke paleis daar. Verder zigeunermuziek en lied jes van Charles Trenet. Voor Hilver sum n weer een jeugdconcert, de her haling van een hoorspel en een recital van de tenor Walter Ludwig met aan de vleugel Felix de Nobel. DINSDAG 5 AUGUSTUS. HILVERSUM I. 402 m 74G kc/s. 7.00 AVRO 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws, 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gr. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken, 12.00 Promenade orkest en so list. 12,25 Pol. caus. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Promenade ork. en so list. 13.00 Nieuws, 13.15 Meded. en gr. 13.25 Dansmuziek. 13.55 Beursber. 14.00 De wraakroep van Siva, hoorspel. 14.35 omr. ork., mannenkoor en sol. 15.15 Voor de jeugd. 16.30 De avondzon van het hei dendom, caus. 16.45 Sopraan en piano. 17.15 Wereldmuziekconcours Kerkrade 1958. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Voor de jeugd. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Gram. 19.45 Fllmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.35 Oorlogshelden, hoorspel. 21.45 Act. 22.00 Strijkkwart. 22.40 Vocaal dubbelkwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Koer sen van New York. 23.16 New York cal ling. 23.21—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.45 Licht baken, caus. 10.00 Voor de kleutersi 10.30 Gram. of programma voor de jeugd. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Gram. 15.00 Gram. 15.00 Gram of programma voor de jeugd. 15.30 Orgelconc. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursberichten. 17.45 Rege ringsuitzending: rijksdelen overzee: Ge sproken brief uit Paramaribo, door W. Joseph. 18.00 Gram. 19.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Lichte muziek. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Koor zang. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 Holland Festival 1958: Strijkkwart. 21.30 Koor, Noordhollands Filharm. orkest en sol. 22.15 Gram, 22.45 Avondgebed en Ht.RaL 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.20 —21.50 Filmprogramma. 30 Dadelijk begreep Godde de oorzaak van zijn angst, waarom de herinne ring aan de aanwezigheid van Vox aan het voeteneinde van zijn kooi hem zo wreed gemarteld had. Uit de diepte der duisternis nam een ge dachte vorm aan. „Wij hebben het recht niet!" mom pelde hij. „De passagiersIs dat... Met een beangstigende snelheid ont wikkelde zich de gedachte dat hij zelf de Canopus risico had doen lo pen om aan de Marco Polo hulp te bieden. Hij trachtte deze gedachte uit het hoofd te zetten. „Vox heeft voor zichzelf gesproken; hij heeft gedoeld op de beslissing die hijzelf had te nemen. Overigens is hij ook van zijn route afgeweken. Hij is tegen de zee opgestoomd. Pas toen hij mijn toestand had gezien, heeft hij geweigerd verder te gaan. „Neem het mij niet kwalijk. Met passagiers aan boord kon ik niet proberen je een sleeptros aan te geven, ik zou hun levens in gevaar hebben ge bracht". „Ik zou, als ik de Marco Polo nog drijvende had gevonden, ook zeker een aanvaring niet geriskeerd heb ben". „Maar Godde begreep heel goed dat hij moeite deed zich vrij te pleiten. „Wat men mij zal verwijten (en toen dat woord verwijten hem in de gedachten was gekomen, wist hij dat dit de grote affaire zou worden, dat allen hem zouden beschuldigen, dat hij door allen zou worden aangeval len door de directeuren, de inspec teur van de nautische dienst, assura deuren, rechters, journalisten, ka meraden) wat men mij zal verwijten is, dat ik de Canopus dwarszee heb gestuurd om een vrachtboot te nade ren. Door het dwarszee stomen is het water binnengedrongen". „En wanneer ik door de woorden ben gekweld, dan is dat omdat er al in mijn diepste innerlijk een wond was. Eigenlijk voelde ik al onduide lijk dat de ramp niet zou zijn ge beurd als Hij zag zich weer, nauwelijks tien dagen geleden, bezorgd staan wach ten op de diagnose van de scheeps arts Thomas („Waar is hij geble ven?? Ik heb hem nergens gezien",) die over het halfgeklede, tussen de kooi en de divan hangende lange li chaam van Derieu gebogen stond. En Thomas had, na een haastig onder zoek, Godde met zijn blauwe, bolle ogen aangekeken en gemompeld: „Afgelopen. Congestie in de herssen, rechterzijde verlamd. Het is mogelijk dat hij blijft leven, heel zwak, maar men zal hem nooit meer op de brug zien." Van de valreep, waarheen Godde De rieu, die op een draagbaar lag, even later had begeleid, had hij op dc kade verscheidene tientallen passagiers opgemerkt die al, op hun bagage ge zeten, het uur van vertrek afwacht ten. „Wat een ellende!" had hij uitgeroe pen, terwijl hij zijn vulpen opnam om een telegram op te stellen aan de directeur en dc inspecteur van de nautische dienst. Ongetwijfeld zou het vertrek vierentwintig uur zijn uitgesteld als er in Marseille een ka pitein of een eerste officier ouder dan hij aanwezig was geweest, maar Godde wist dat ze op zee waren. „Ze zullen mij de Canopus tijdelijk toevertrouwen." Toen hem zijn benoeming tot eerste officier aan boord van het passagiers schip werd medegedeeld, had de di recteur-generaal hem stilzwijgend het commando over een vrachtschip toegezegd. „U had op iets anders ge hoopt? Nog een beetje geduld. Voor dat. er een jaar om is, zie ik U hier terug." Intussen had Godde gestreden en gezwoegd alsof hij zijn gehele le ven moest doorbrengen met het on derhoud van dit schip, waarvan de maatschappijen zich de een na de an der hadden ontdaan. Hij had Derieu „geslikt", zich voornemend, dat hij niet de „prooi om op te vreten" zou worden die de kapitein zocht. Zodra hij zijn dienst in de perfectie had be ëindigd, had hij 's avonds wat ont spanning gezocht in de hut van de hoofdwerktuigkundige Charrel, waar de beide zeelieden onder het genot van een glaasje cognac het eens wer den over hun beider verdediging. Nu moest hij (ja, het was een plicht; hij zou een vrachtschip krijgen, hij had twintig jaar dienst bij de maat schappij) de Canopus naar New York brengen, in december! Hij had liever de Virginia of een ander pas sagiersschip gehad, maar hij hoorde de klachten van Charrel en de andere machinisten en zag zich weer terug op de brug van dit schip dat dertig graden slingerde. Godde was er bijna mee verzoend, toen de chef van de machinekamer in zijn hut was gekomen, om met hem te praten, om samen de situatie te bespreken, zoals in Londen. Maar Charrel had dadelijk een toon aange slagen die hem niet beviel. „De maatschappij zal je het bevel over de Canopus geven." „Denk je dat ook?" „Zul je het aannemen?" „Wil je daarmee zeggen dat ik het commando over dit schip moet wei geren als het mij wordt opgedron gen?" (Hij had de nadruk op dit woord gelegd). „Wij zijn van mening, ik en de ma chinisten, dat het vertrek moet wor den uitgesteld." Vol verwondering had Godde een ogenblik gezwegen. Daarop had hij gevraagd: „Kun je me zeggen, Charrel, of je, als Derieu aan boord was gebleven, hem ook gevraagd zou hebben niet te vertrekken?" Het bloed was de machinist naar het hoofd gestegen, maar hij had niets geantwoord. Godde, die even tevoren op de rand van onzekerheid had gestaan, (als hij" niet twintig jaar bij de maatschappij was geweest, als hem geen vracht schip was beloofd!) had de vreemde kracht in zich voelen opbruisen. Charrel zonder blikken in de ogen ziende, had hij weer de vreemde ko medie voor zich gezien, die zich in Marseille op het bovendek had afge speeld tussen de minachtende man, wiens lang, onbeweeglijk lichaam zo juist, als een doodkist in een lijkwa gen in een ambulance was gescho ven en de zwaarlijvige inspecteur van de nautische dienst. „Het is niet mogelijk, Charrel, dat je een ogenblik hebt kunnen geloven aan wat we beiden hebben ge hoord. Het was een rake uitval van het oude everzwijn. Als Derieu in zulk een mate aan de Canopus had getwijfeld, zou hij niet vertrokken zijn niet om zich zelf, want hij vreest niets, zelf de dood niet, maar om ons, om degenen die op de kade stonden te wachten." De verklaringen van de hoofdwerk tuigkundige hadden hem niet over tuigd. „De Canopus is een zware verant woordelijkheid. Als er praatjes jnd- gaan, kunnen ze je duur te staan ko men voor je toekomst. Derieu was aan het einde van zijn loopbaan." „Zeg het maar openhartig, Charrel. Je bent van de generatie van Derieu en je vindt mij te jong. Je denkt dat ik niet het nodige gezag bezit om de Canopus te commanderen, dat wil zeggen een kaaier, die ons tussen Londen en Marseille zoveel zorgen gebaard heeft." Met een gebaar had hij het protest van Charrel gesmoord. „Denk je dat, nu het bevel over dat schip me is op gedrongen (hij had dit woord her haald), ik tevreden zou zijn? Er is me een vrachtschip beloofd en op het ogenblik zou ik alle Canopussen rui len voor een Cape Cod of een Nan tucket. Je spreekt over mijn toe komst, maar als ik weigerde, zou de Canopus vanavond niet varen, ook morgen en overmorgen niet; denk je dat mijn positie dan niet in gevaar zou komen Je raadt me aan te wei geren; met de Canopus zoals ze nu is, zou jij niet weigeren om onder de bevelen van Derieu uit te varen, maar weigert nu onder de mijne te vertrekken. Jij bent aan het einde van je loopbaan." (Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8