Gemoedelijkheid van dorpsstraat heerst op Alaska Highway v.J HET WONDERLIJKE LEVEN LANGS DE KUSTEN DER ZEE NOG GEEN MIDDELEN VOOR ARBEIDSTIJDVERKORTING MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 PBOV1NOIALB ZBBVW8B O OU BAN 2*. Verkenningen aan het begin van een ontwikkelingsproces In véle opzichten lijkt de Alaska Highway op een dorps straat. De mijlpalen dienen als adresaanduiding. Een brief met als adres: Charlie Johnson, Mile 10 42 zal hem zeker bereiken. En op dezelfde manier praten mensen, die zeven- of achthonderd kilometer van elkaar wonen, over elkaar of zij bij elkaar in de straat wonen. In die „dorpsstraat" is de buschauffeur tot een instituut geworden. Buschauffeur wordt je niet vanzelf; daarvoor moet je tenminste drie jaar een vrachtauto over de Highway hebben gestuurd. Maar ben je het eenmaal, dan zijn je taken véle: de buschauffeur be stelt expresse-brieven, handelt de lopende postzaken af en brengt kranten op hun bestemming. Hij doet bovendien nog veel meer. DB SFEER in de kampen langs de weg is, zoals ons die uit de verhalen over vroegere voortrekkerskampen herinneren. Automobilisten, die om de kachel zitten, vertellen elkaar de laatste nieuwtjes... en praatjes. In Alas ka leven twee volkomen verschil lende tijdperken broederlijk naast elkaar. Er is een wereld van ge stroomlijnde industriële techniek temidden van oude cultuurvormen in een land, dat zowel oeroud als gloednieuw blijkt, want het pro ces, dat men schepping noemt, gaat er nog steeds voort. De twee zijdigheid van het leven blijkt steeds weer opnieuw. Een vlieg tuig daalt en landt tenslotte naast een kajak, uit dierenhuiden, waar van het model de laatste duizend jaar niet veranderd is. Een Tlingit Indiaan beitelt zijn stamboom in een twaalf meter hoge totempaal, maar werkt ook aan de lopende band in een conservenfabrielc, die uit gerust is met de modernste au tomatische machines. In de rivieren bij Fair banks wroeten grote goudbag germolens op het puin en stui ten er telkens op resten van dinosaurissen, in hun tijd monsters, die wat afmetingen betreft, opvallend op de bag germachines leken. NAUWELIJKS een uur vlie gen in de zomer, nadat we de bedrijvige kleine hoofdstad Juneau hebben verlaten, brengt ons verder naar het noorden in een wereld, waar de post wordt uitgeladen en waar we meteen Alaska's aardbeien kunnen proe ven. Terwijl Strawberry. Point on- Door Hans Ykema der de zilveren drijvers van het vliegtuig doorglijdt, begint er vóór ons iets aan te drijven, dat lijkt op watten, zoals die wel in een theemuts zitten: mist, het schrikbeeld van vliegers in het noorden. De kist vliegt nu lager, en lager, tot zij de ópper-vlakte van het water raakt, waarbij zij miniatuur ijsbergjes op en neer laat schommelen, die van de ijs- muur in Glacier Bay zijn afge brokkeld. Tenslotte,na nog enke- Van en voor de boekenplank Samenwerking tussen Chrysler en Simca De Chrysler Corporation heeft giste ren bekendgemaakt, dat zij een aan zienlijk belang in de Franse Simca fa brieken heeft gekocht. Tevens is een overeenkomst bereikt die voorziet In een samenwerking tussen Chrysler en Simca op de wereldmarkt. Chrysler heeft het gehele belang van de Ford Motor Company in Simca overgeno men. De aankondiging van de bereikte overeenkomst geschiedde gezamen lijk door de president van de Chrysler Corporation, L. L. Colbert, en de pre sident van de Simca, H. T. Pigozzi. De Simca is de grootste particuliere fabriek van personenauto's in Frank rijk. Colbert voegde aan de verklaring toe, dat de overeenkomst in de eerste plaats tot doel had om de organisaties van Simca en Chrysler in Europa te combineren en daardoor een eerste positie te verwerven op de wereld- automarkt. Hiernaast zet Chrysler het onderzoek voort naar een kleiner model Amerikaanse auto, dat in haar Amerikaanse en Canadese fabrieken zou kunnen worden geproduceerd voor de markt op het Noordamerikaanse continent. Bouw 180 woningen in Apeldoorn gaat niet door. (Van onze correspondent) De bouw van 180 woningen en 55 autoboxen aan de zuidoostelijke rand van Apeldoorn zal niet doorgaan. De NV Deventer bouwmaatschappij Ver meulen, die deze huizen zou bouwen, heeft in verband met de sterk ver minderde waag naar de beleggings objecten besloten van deze bouw af te zien en de g-meente Apeldoorn verzocht de koopovereenkomst te ont binden. Het besluit is mede genomen naar aanleiding van een wijziging in de premieregeling voor de particuliere woningbouw. Wij kennen iemand, die allerlei be langrijke zaken in twee categorieën splitst, n.l. mooie dingen en dingen „om te hebben". Wij vermoeden zo, dat menige Zeeuw „Het wonderlijke leven langs de kusten der zee" van dr. Edouard le Danois (Nederlandse be werking door dr. B. Hubert uitgege ven door H; W. J. Becht, Amsterdam) in de laatstgenoemde afdeling zal plaatsen. De kusten van onze eilanden zijn ons lief geworden en om maar met de laatste bladzijde van het boek te beginnen: zelfs de meest optimisti sche voorstander van de uitvoering van het Deltaplan zal moeten toege ven, dat er een geweldige ravage zal worden aangericht onder de talloze in teressante en voor de wetenschap be langrijke bewoners van onze zeear men. De laatste bladijzij noemt n.l. enke le thans uitgestorven dieren, die vroe ger in de Zuiderzee hun woonplaats vonden, uitgestorven tezamen met al de andere bewoners van deze zilte plas na de indamming, die evenwel el ders nog voorkomen. Dit zal zeker het geval zijn met het hauwtjeswier, dat slechts van één plaats bekend is en van vele andere zeldzame soms ook unieke wieren, die huizen in de dwars door de eilanden gegraven kanalen. Onder deze omstandigheden (men waardeert vaak pas, wat men heeft, nadat de mogelijkheid zich aandient, dat men het zal verliezen!) verwach ten wij een vergrote belangstelling voor al wat tussen de eilanden leeft en groeit en deze zal er ongetwijfeld toe meewerken, dat er ook belang stelling zal zijn voor dit boek. Dat dit werk eigenlijk was ingesteld op de Franse kusten, zal hier geen rol spe len. Wij herinneren ons zomers, waar in het mogelijk was, dat dieren van de Franse kust tijdelijk op de oesterban- ken van Yerseke konden leven, zo iets moet eveneens voor wieren vernacht worden. In de tweede plaats is 't boek door dr. Hubert aangevuld met be schrijvingen van dieren en planten, die speciaal aan onze kusten voorko men, terwijl er al heel wat instaan, die aan beide te vinden zijn. Dan is dit wél een kijkboek, maar de 70 blz. tekst, via de bewerking met dubbel- wetenschappelijke controle, maken van dit werk, dat slechts een greep van het vele aanwezige schoons laat zien een begerenswaardig bezit. Het vertelt ons niet alleen van de afge beelde dieren, maar geeft overzichten van de omstandigheden, waaronder zij leven; de mariène kust „landschap pen" worden onderverdeeld in zones, zodat men weet, waar men een inte ressant dier moet zoeken en in welk gezelschap. De foto's zijn stuk voor stuk prachtig, uitgelezen materiaal van kundige fotografen met weten schappelijke scholing. Vergis U niet, dat de „wazige" kleurfoto's betreft, ze zijn in verhouding scherp, maar ondergingen de ge volgen van het onder-water-ne- men). Dit boek moet vooral In de handen komen van hen, die beslissingen heb ben te nemen over het al of niet ver zachten van de harde klappen, die door de Deltaplannen aan flora en fauna van onze Oosterschelde (enig Nog geen ontsplising van duplexvvoningen. Minister Witte heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste- Kameriid de heer Seegers, met be trekking tot huurverlaging en ont- splitslng van in 1948 tot stand geko men duplexwoningen. Gelet op het nog bestaande woning tekort is het niet waarschijnlijk, dat de gemeenten, waarin in 1948 duplex woningen zijn tot stand gekomen, thans aanleiding zullen vinden om ontsplitsing van deze woningen te bevorderen, aldus de minister. Het gedeelte van de huur voor deze woningen, waaruit de kosten van splitsing en ontsplitsing moeten wor den gedekt, is in vele gevallen voor dit doel niét toereikend gebleken. Voor zover zulks echter wel het ge val is, is de minister bereid een ver zoek om verlaging van de huur in gunstige overweging te nemen. De huur van elk der deelwoningen zal alsdan worden vastgesteld op basis van de huurwaarde van een daarme de vergelijkbare na-oorlogse woning. Eerste soda geëxporteerd. De eerste hoeveelheid soda van de N.V. Koninklijke Nederlandse Soda Industrie te Delfzijl is geëxporteerd over zee. De 310 ton metende kust vaarder „Bellatrix" is gedeeltelijk be laden met deze soda, die bestemd is voor Abö in Finland. op deze breedte) zullen worden uitge deeld. Voormannen van de natuurbescher ming, leg dit boek op de conferentie- tafel met een zwart bandje om de kleurrijke stofomslag en daarop de woorden: Zij die gaan sterven groe ten U! Misschien helpt dat (als niets anders meer helpt) om een klein I strookje kust toe te voegen aan die, I waarvan we reeds zo goed als zeker weten, dat ze de massamoord op hun erf zullen ontspringen. Helpt dit niet. koop dan het boek als een gedachte nis. ZWERFMANS 1 NAAR DE TOP VAN AMERIKA (11) Totale produktie blijft onder de maat. Nu onze totale produktie in 1960 zoals geschat, reeds 750 miljoen per jaar onder de maat blijft om de thans be staande verlangens te bevredigen, lijkt het weinig aanbevelenswaardig tot een algemene verkorting van de arbeidstijd over te gaan. Dit heeft za terdag de heer J. W. de Pous, lector aan de economische faculteit van de Vrije Universiteit te Amsterdam ge zegd in een referaat over „inkomens vorming en arbeidstijdverkorting" op de zomerconferentie die de Christelij ke Historische Unie op „Woudscho- ten" bij Zeist houdt. Wanneer wij de arbeidstijdverkorting plaatsen op de lijst van verlangens geldt dat een keuze ten aanzien van prioriteiten der verschillende verlan gens moet worden gemaakt. Het jaarlijks tekort aan middelen op het einde van de periode 19581960 afl 750 miljoen gulden, zou bij een al gemene arbeidstijdverkorting van 1 uur oplopen tot 1 miljard, zo consta teerde de heer De Pous. Deze overwegingen naast elkaar plaatsend, komen wij tot de conclusie aldus de spreker, dat, gezien de priori teit die naar onze gevoelens moet worden gegeven aan bv. weduwen- eu wezenvoorziening en aan de invalidi teitsverzekering, in de genoemde pe riode de middelen ontoereikend zijn om reeds tot een bedrijfstaksgewijze invoering van arbeidstijdverkorting over te gaan. Dit behoeft volgens de spreker overi gens niet uit te sluiten dat nu reeds arbeidstijdverkorting in overleg in de bedrijfstakken aan de orde kan wor den gesteld en ook niet, dat reeds xn deze periode bij wijze van individuele dispensatie een aanvang kan worden gemaakt met arbeidstijdverkorting in die ondernemingen, waar niettegen staande deze maatregel toch een pro- duktiestijging van circa 2 procent per hoofd (het gemiddelde stijgingsper centage van ons land) optreedt, en waar de verkorting van de arbeids tijd derhalve ook niet tot prijsstijging leidt. De bezitsvorming, waarover de heer De Pous ook heeft gesproken en die ook voorkomt op een andere lijst van verlangens van de S.E.R., vormt, zo zei hij, een concurrerend alternatief ten opzichte van de arbeidstijdverkor ting. Toch is deze tegenstelling min der scherp dan men op het eerste ge zicht zou vermoeden, zo meende de spreker. Wanneer bezitsvorming plaats vindt in de vorm van meer en be tere machines, werktuigen etc. zal dit de stijging van de produk tie en daarmee de mogelijkheden tot realisering van andere ver langens, waaronder de verkorting van de arbeidstijd, vergroten. An derzijds, zo zei hij, kan de ar beidstijdverkorting bezitsvorming stimuleren, ïnzoverre door ar beidstijdverkorting de onderne mers worden gestimuleerd daar de arbeid relatief duurder wordt om op meer gemechani seerde produktie-methoden, dus tot de aanschaf van meer machi nes en dergelijke over te gaan. K.L.M. boekte whist in 2e kwartaal 1958 Volgens de voorlopige cijfers heeft de K.L.M. in het tweede kwartaal van 1958 een voordelig resultaat geboekt. Hieiïn was begrepen boekwinst, be haald bij verkoop van vliegend mate rieel. Door dit betere resultaat is een belangrijk deel van het verlies over het eerste kwartaal gecomr-nsceid, waardoor dit kon worden terugge bracht tot f 2.382.000 over het eerste halfjaar 1958. Moest haar zuster koningin Eliza beth tijdens een bezoek aan een ko lenmijn een wit m ij meer kerspak aan trekken.... Iets dergelijks viel ook prinses Margaret ten deel bij de Nia- gara-watervallen in Canada. Om dit grote wonder der natuur van nabij te aanschouwen, was een regenjas wel aan te bevelen. Foto: prinses Marga ret (voorgrond) in witte regenjas. DE POUS OP ZOMERCONFERENTIE C.H.U.: le sprongetjes in de lucht, dringt het vliegtuig een inham binnen, die door een spierwitte muur met diepblauwe kloven wordt afgeslo ten: een gletsjer. De zomer is plotseling voorbij. Een koude wind komt ons tege moet. Het vliegtuig, de passagiers in hun hedendaagse kleding, de Hij koopt kruidenierswaren in en als het nodig is brengt hij huishoudgerei of auto onderdelen mee. Hij brengt persoonlijke boodschappen over en hij stopt onderweg om de honden te voeren en de mensen, die een poosje weg zijn. Indiaanse vrouwen vra gen hem jurken voor haar te kopen, waarbij zij vertrouwen op zijn smaak voor snit en kleur. Voor pelsjagers en. mijnbouwers verkoopt hij hun huiden en goud; kooplui ge ven hem hun geld om op de bank te storten. Gewoonlijk kost het een chauffeur aan het eind van elke rit nog een volle dag om al die extra op drachten af te doen. Daar voor krijgt hij niets extra, maar het is nu eenmaal de traditie van het noorden dat iedereen elkaar helpt. scherpe benzinelucht, de smaak van de door de zon gestoofde aardbeien dat alles schijnt te vervliegen. Ze lijken hier mis plaatst: een anachronisme. Toch staat er op het morenepuin, bijna op het ijs, nog de tent van een goudzoeker en er komt een rood harig meisje in rijbroek uithollen, met een pakje juist opgenomen films onder de arm. HET was voor ons, kinderen van een technische bescha ving, een verrassende sensa tie nu eens aan het begin van een ontwikkelingsproces te staan, in plaats van aan het eind er van. De Alaskanen voelen die sensatie om de paar jaar, wanneer in het binnenland of naar het westen het „grote land" zoals het territo rium graag wordt genoemd plotseling zijn huid rimpelt. Dan slaat de seismograaf op de uni versiteit van Alaska uit om een aardbeving te registreren. Ergens op de Aleoeten tekent een rokende vulkaan zich ineens onheilspellend duidelijk af. Als er oververhitte gassen barstten uit enorme scheu ren, zoals ook in Katmai gebeur de, toen daar in 1912 de gi'ootste vulkaniscdie uitbarsting in de ge schreven geschiedenis plaatshad. Het kan ook gebeuren dat in het zuiden,' in het land van de glets jers, een paar miljoen ton ijs naar beneden komt zakken, waardoor heuvels en valleien vrij komen en de zon voor het eerst in duizen den jaren de aarde weer ver warmt. Hier en daar .valt dan wel wat zaad en... het leven begint! Alles in Alaska ïs van groots for maat. Het land beslaat een opper vlakte gelijk aan een vierde van de Verenigde Staten, Een krater als die van de Katmai zou gemak kelijk alle huizen van New York en zijn voorsteden kunnen ver slinden en dan nog allesbehalve vol zijn. Landbouwexperts hebben bewezen, dat alleen de „kleine" Manatuska Vallei de tegenwoordi ge bevolking van het territorium van voedsel zou kunnen voorzien en daarbij zelfs-een-nog-niet-gebo- ren generatie. Jaarlijks groeit er genoeg hout om zonodig een vier de van de Amerikaanse behoefte aan krantenpapier te dekken. De machtige Shiskaldin-vulkaan verheft zijn met eeuwige sneeuto bedekte tors tot in de wolken. Op de voorgrond de Amerikaanse ijs- breker ,J7orthwind". <n Als een eindeloos lend lint slingert highway door het nog plaatsen ongerepte land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7