Cobie Melieste en Jan Dirkse in Breskens havenwedstrijd snelsten Hany Deegens over naar amateur-sectie ZEEUWEN J0 DE R00 EN PIET RENTMEESTR GESELECTEERD Binnenkort samenstelling definitieve wielerploegen Middelburg tegenstander van Andsrlechtploeg Nieuw wereldrecord voor buitenlandse atleten HANS BOSTELAAR VERBETERDE ZEEUWS RECORD OP 10 MIJL Hein Cujé werd vierde op die afstand in Glasgow Gorrse Sch'mme! en Herman Wiilamse 1500 m-kampioen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. WEER LUCTOR- EN BRUINVIS-SUPREMATIE Veteraan Hees Wagenaar en jeugdige Ingrid Baart op verrassende plaatsen. AL SINDS JAAR EN DAG overheersen in de Zeeuwse zwemsport de da mes van „Bruinvis" uit Sas van Gent en de heren van „Luctor" uit Mid delburg! Zo was het ook zaterdagmiddag, toen in Breskens de traditione le havenzwemwedstrijd werd gehouden. Het stond welhaast van te vo ren vast, dat bij de heren de Middelburger Jan Dirkse zou zegevieren en dat een Bruinvis-zwemster bij de dames als eerste zou aantikken. En inderdaad won Jan Dirkse weer met grote overmacht. Weliswaar was er bij de dames een veel fellere strijd om de eerste plaats, maar die strijd ging uitsluitend tussen de Sasse zwemstertjes. Na een afmattende strijd kwam Cobie Melieste tenslotte als eerste bij de finish. Zowel Jan Dirkse als Cobie Melieste kwam hierdoor definitief in het bezit van de wisselbeker. Een bewijs van suprematie van „Bruinvis" en „Luctor": on der de eerste vijf heren waren vier Luctor-zwemmers en bij de dames waren de eerste drie plaatsen voor BruinvisOngetwijfeld zullen Cobie Melieste en Jan Dirkse nu ook de kans krijgen de Zeeuwse kleuren te verdedigen in de Scheldebekerzwemwedstrijd, die zaterdag 30- augustus weer wordt gehouden. Hoewel het zaterdagmiddag zonnig weer was, waren de weersomstan digheden voor de deelnemers toch niet ideaal: een straffe wind zorgde voor een lastige golfslag. De zwem mers en zwemsters startten in de Oosthaven, gingen rond het haven hoofd de Westhaven in, keerden daar en zwommen ver volgens nog eens de weg terug. Vooral bij het havenhoofd ondervonden de deelnemers veel hin der van de golfslag. De 19 heren verschenen het eerst aan de start en al spoedig namen twee Middelburgers de kop: Jan Dirkse en Piet Rotte. Maar na enkele honder den meters kon Piet Rotte het tempo van de favoriet toch niet meer „bij benen." Bij het keerpunt lagen ze echter nog dicht bij elkaar, doch op de terug-weg werd de afstand tus sen Dirkse en Rotte steeds groter. Ondertussen zorgde Kees Wa- genaar uit Souburg voor een op merkelijke prestatie. Deze 37-ja- rige sportman is nu al onge veer 25 jaar een goede bekende in de Zeeuwse zwemwedstrijden en ook nu weer streed hij op het voorplan. Hij bleef 16 jongere zwemmers gemakkelijk voor en stelde met iedere slag zijn derde plaats veiliger. Spannend was de strijd om de vier de en vijfde plaats aanvankelijk, want bij het keerpunt draaide Ver- vooren van Luctor nog voor zijn clubgenoot Booy, maar in de tweede helft passeerde Booy zijn strijdmak ker en wist zich als vierde te klas seren. SCHOOLSLAG. Toch was de strijd bij de dames. De Middelburgse wielrenner Harry Deegens, één van de succesvolste Zeeuwse nieuwelingen, heeft beslo ten over te gaan naar de amateurs. Waarschijnlijk reeds a.s. week zal hij bij de amateurs uitkomen. Vorige week nam.hij nog deel aan de ster van Vlaanderen voor nieuwelingen in België. In de eindrangschikking be zette hij de vijftiende plaats. In de tweede en langste étappe (125 km) klasseerde hij zich als tweede. On getwijfeld was deze etappenwedstrij- den (zeven dagen met twee rustda gen) voor hem een goede training alvorens naar de amateurs over te gaan. die 10 min. later van start gingen, veel enerverender. Direct nam Willy de Bruijn de leiding, maar steeds bleef zij zich bedreigd- voelen door Cobie Melieste en ook door het jeugdige schoolslagzwemstertje In grid Baart. Na 200 meter lagen Wil ly en Cobie dan ook zij aan zij, ter wijl Ingrid zich tactisch op de ach tergrond hield, zich niet in de strijd mengde, maar zorgde niet al te ver achter te raken. Doordat Ingrid Baart schoolslag zwom had zij bij het ronden van het havenhoofd meer last van de golfslag, maar op de te rugweg kwam zij toch weer dichter bij. Schoolslag Ondertussen duurde de strijd tus sen de dames Melieste en De Bruijn tot na het keerpunt voort. Verrassend was het tenslotte, dat Willy de Bruijn niet alleen haar concurrente los moest laten, maar ook nog gepasseerd werd door Ingrid Baart, die met haar rustige schoolslag tenslotte meer succes had dan de uitgeputte Willy de Bruijn. Inmiddels verzekerde het opkomende Zeehond-zwemstertje De Wispelaere zich van de vierde plaats, terwijl Ti ny van Daalhuizen uit Souburg met succes de vijfde plaats verdedigde. Spannend was nog de strijd om de zesde plaats tussen Annie Cornelisse van Luctor en Marleen Hemelsoet van Bruinvis. Geen decimeter toege vend, zwommen deze twee zo dicht bij elkaar, dat het voor beiden vaak hinderlijk was. Tenslotte liet Mar leen de Middelburgse zwemster ach ter zich. Bruinvis, die met vijf zwemsters aan de start verscheen, zag dit vijftal bij de eerste tien ge plaatst. Er waren bij de dames 21 deelneemsters. Uitslagen. De uitslagen luiden: Dames: 1 C. Melieste, Bruinvis 33.16; 2 I. Baart, Bruinvis 34.47; 3 W. de Brijn, Bruinvis 35.35; 4 P. de Wis pelaere, Zeehond 36.18; 5 T. Daalhui zen, S.Z.V. 36.51; 6 M. Hemelsoet, Bruinvis 37.08; 7 A. Cornelisse. Luc tor 37.15; 8 J. Jasperse. S.Z.V. 38. 9 H. Krijger. S.Z.V. 38.49; 10 M. Wijnacker, Bruinvis 38.54. Heren: 1 J. Dirkse, Luctor 28.39; 2 P. Rotte, Luctor 29.53; 3 C. Wagenaar, S.Z.V. 31.21; 4 A. Booy, Luctor 33.02; 5 Th. Vervooren, Luctor 33.43; 6 I. Sinke, Zeehond 34.23; 7 A. Maat. Ganze 34.33; 8 J. v. d. Berghe, Bruin vis 35.05; 9 J. Boogaard, Ganze 35.12; 10. J. Oudeman. Ganze 34.33. VOOR WERELDKAMPIOENSCHAPPEN De sportconimissie van de K.N.W.I'. heeft een aantal renners geselecteerd voor de Nederlandse ploeg voor de wereldkampioenschappen wielrennen, die tegen het einde van deze maand en begin september resp. te Reims (wegwedstrijden) en Parijs (haan- wedstrijden) worden gehouden. De definitieve ploeg zal binnenkort uit deze> selectiegroep worden samengo- Hoofdstedelingen spelen later tegen Yerseke Het bestuur van de voetbalvereni ging „Yorseke" blijkt, er alsnog in geslaagd te zijn een sterker tegen partij te vinden voor de op zaterdag 9 augustus a.s. te Yerseke te spe len wedstrijd tegen de sterke Belgi sche ere-divisieploeg Anderlecht. De hoofdstedelijke tweede klasser „Mid delburg" is namelijk bereid gevonden als sparring-partner te fungeren. Op zijn beurt zal „Middelburg" dan op een later datum met 't volledige eerste elftal de strijd komen aanbin den met „Yerseke". Ongetwijfeld zijn bij deze oplossing alle partijen ge diend. De wedstrijd tegen Anderlecht zal voor de toeschouwers door het in het veld brengen van een wat ster ker tegenstander aan waarde win nen, terwijl Yerseke te zijner tijd aan „Middelburg" als tegenstander meer plezier zal beleven dan aan de voor hen toch wel veel te sterke Anderlecht-ploeg. Al met al dus een zeer bevredigende nood-oplossing. stckl. Onder hen bevinden zich de Zeeuwen Jo de Roo (prof) en Piet Rentmeester amateur De geselecteerde renners zijn: pro fessionals weg: Piet van den Brekel (Echt), Martin van der Borgh (Ko ningsbosch), Piet Damen (Lieshout), Piet van Est (Fijnaart), Wim van Est (St.-Willebrord). Piet de Jongh (Ma de). Jaap Kersten Siebengewald) Sj. Lahaye (Budel), Peter Post (Am sterdam), Jo de Roo (Schore), Michel Stolker (Zuilen), en Gerrit Voorting (Roosendaal). Acht renners kunnen voor dit nummer worden ingeschre ven. Sprint: Jan Derksen (Amster dam en Aad Schotman (Amsterdam). Achtervolging: Ab Geldermans (Be verwijk), Daan de Groot (Amster dam) en Peter Post (Amsterdam). Voor dit nummer kunnen twee ren ners definitief worden ingeschreven. Stayers: Nor bert Koch (Utrecht). Jan Pronk (Egmond aan Zee), Will Vreeswijk (Alphen a. d. Rijn), Wout Wagtmans St.-Willebrord) en Mar tin Wierstra (Amsterdam). Drie stayers kunnen worden ingeschreven. Amateurs weg: Ab van Egmond (Den Haag), Jo de Haan (Klaas waal), Jan Hugens (Hoensbroek), René Lotz (Stein), Piot Rentmees ter (Yerseke), Harry Scholten (Rijswijk), A. van der Steen (Et- ten) en Ben Teunisse (Utrecht). Uit deze acht renners zullen er zes worden geselecteerd. Sprint: Joop Captein (Amsterdam), Mees Gerritsen (Amsterdam), A. de Graaf (Rotterdam) en Joop Reijn- goud (Culemborg). Drie amateur- sprinters kunnen worden ingeschre ven. Achtervolging: Jan Buis (Badhoeve dorp), Jan Hugens (Hoensbroek) en Harry Mooleni jzer Amsterdam Twee amateur-achtervolgers zullen definitief worden ingeschreven. Als leider der professionals bij de wereld kampioenschappen werd aangewezen de heer John van Eek, chef d'equipe de heer John van Eek, chef d'équipe Bruisenu spatte liet wu>.cr op, toen zaterdagmiddag 21 zwemstertjes van sturt gingen voor de traditionele ha- eenzwemwëdstrijd van Breskens. Kort daarna al ontstond er een felle strijd tussen de ,Bruinvis"-zwem- sterswaaruit Cobie Melieste tenslot te zegevierend tevoorschijn kwam. (Foto P.Z.C.) De heren van de Belgische kampioens- ploeg ,,W.I.K." uit Temse zorgden zaterdagmiddag op de Goese Markt bij het optreden van de gasten van Kas'porgovoor een spectaculaire noot met hun nummer massale grond gymnastiek", waarbij zij zoals hier, vaak van het thema „grond" afstapten... (Foto P.Z.C.) Tijdens atletiekwedstrijden in het buitenland zijn verschillende wereld records gebroken. Op de tweede dag van de wedstrijd tussen Polen en Amerika die de Amerikanen won nen met 167 tegen 151 punten verbeterde de Pool Jerzy Chromik het Wereldrecord op de 3000 meter steepie-chase met 3.6 sec. Chromik won de race in 8m 32sook zijn land genoot Krzyszkowiak, die 2e werd, bleef met zijn 8.33.6 nog onder het record van de Hongaar Rozsnyoi. Overigens bleken de Polen over voor treffelijke lange afstandslopers te be schikken, die op de Europese kam pioenschappen duchtig hun woordje zullen meespreken. Tijdens de Britse spelen verbeterde het Engelse meisje Millie Hiscox het wereldrecord op de 440 yards. Zij had voor deze afstand 55.6 sec. nodig dat is 0.7s beneden het record van de Australische Nancy Boyle. De Engelse nationale ploeg verbeterde tijdens de Britse spelen het Europees record op de 4 maal 440 yards. De ploeg liep deze afstand in 3.09.6, dat is 0.8 sec onder het record, dat een Londense ploeg op 10 oktober 1956 vestigde. Vermeldenswaard is nog, dat tijdens de wedstrijd PolenAmerika de Poolse 800 meterloper Makomaski de Olympische kampioen Tom Courtny versloeg in 1.46.7 tegen Courtny 1.46.8. Jeras en Bouwens maakten promotie naar C-klas Tijdens een nationale 20 kilometer wegwedstrijd door de straten van Gouda zijn twee records verbeterd, een Nederlands en een Zeeuws. Het nationale record op de 10 mijl bracht Piet Bleeker van Lycurgus uit Krom menie op zijn naam, terwijl Hans Bostelaar van Dynamo uit Middel burg het Zeeuwse record op die af stand ruimschoots naar beneden haal de. Bleeker kwam op de 10 mijl tot een tijd van 51.51 en bleef daarmee ruim onder het oude record van Ja nus van der Zaude, dat op 53.25.9 stond. Bostelaar verbeterde het Zeeuwse record tot 57.13, waarmee hij ruim 5 minuten onder het record van Andre Bostelaar bleef, die voor de afstand 1 uur 02.6/10 nodig had gehad. De wedstrijd zelf, die over 20 km ging, werd gewonnen door Piet Blee ker, die in Stockholm op de Euro pese kampioenschappen Nederland zal vertegenwoordigen op de mara thon. De atleet uit Krommenie tracht te ook het record op de 20 km te ver beteren. Het slechte weer er stond een harde wind, die de 60 deelnemers veel last bezorgde heeft dit verhin derd. Bleeker werd wel winnaar, maar zijn tijd van 1 uur 5 min 10.8 sec. was ruim l1,» minuut hoger dan de recordprestatie van Van der Zande. Tweede werd Jan van Ginkel van GAC, Hilversum, derde Piet van Hoorn van AVON uit Heerlen. Hans Bostelaar werd le B-klasser in 1.11.35 waarbij hij nog 7 min. en 9 sec. bo ven zijn eigen Zeeuws record bleef. Nog enkele andere Dynamo-atleten namen aan deze wedstrijd deel. Dick Jeras werd 6e D-klasser, die de finish passeerde in 1.20.46 (zijn tijd voor de 10 mijl was 1.03.-), Ad Bouwens was de 10e D.-klasser in de tijd van 1.25.05 (tijd 10 mijl 1.07.40). Zowel Verschillende Nederlandse atleten hebben dit weekeinde deelgenomen aan internationale atletiekwedstrijden in Glasgow. Onder hen bevonden zich de lange-afstandslopers Joep Delnoye van Kimbria en de Middelburgse EM M-atleet Hein Ou jé. De Limburger leverde van de twee cracks de beste prestatie, daar hij een uieuw Neder lands record vestigde. De Kinibria- atlcet won de twee mijl in 8.52.6 en bleef daarmee 2.4 sec. onder het oude record, dat sinds 1951 op naam stond van Wim Slijkhuis. Delnoye had pre cies een seconde voorsprong op Onen- Enschede contracteerde middenvoor van Wacker Het bestuur van Sportclub Enschede heeft de middenvoor Van Wacker (Wenen), de 27-jarige Richard Brou- sek, gecontracteerd. Brousek zal woensdag reeds in een vriendschap pelijke wedstrijd meespelen met de ere-divisieclub uit Enschede. Coppi opvolger van Binda Naar verluidt zou Fausto Coppi winnaar van de Ronde van Frankrijk in 1949 en 1952 Alfredo Binda op- olgen als directeur technique van de Italiaanse équipe in de Ronde van Frankrijk. Onlangs heeft Binda al officieus aan gekondigd dat hij van plan is zijn functie neer te leggen. tia uit Kenya, die tweede werd; derde werd de Engelsman Ian Binnie, ter wijl Cujé, die momenteel wat uil vorm schijnt te zijn, de vierde plaats bezette in de tijd van 8.59.4 Cujé en Delnoye maken deel uit van de Neder landse ploeg voor Stockholm. Direct na de start zorgden de twee Nederlanders ervoor dicht bij elkaar te komen. Kennelijk hadden zij de be doeling door een goede samenwerking tot snelle tijden te komen. Nu eens was Delnoye gangmaker, dan weer nam Hein Cujé de kop over. Na 1600 meter echter moesten zij daartoe ge dwongen door de steeds aanvallenden Binnie en de atleet uit Kenya, Onen- tia, hun spelletje staken. Cujé viel te rug naar de vierde plaats, maar Del noye kon het hoge tempo goed volgen. Direct na het luiden van de bel voor de laatste ronde schoot Binnie plotse ling naar voren, maar Delnoye ving de Engelsman prachtig op en passeer de hem in de bocht. Ën hoewel hij kort voor het einde nog een laatste aanval van Onentia had af te slaan, finishte de Kimbria-atleet met één se conde voorsprong op de Kenyaan als eerste. Toen de tijd van de Limburger 8 minuten 52.6 sec. bekend werd gemaakt, bleek het record van Wim Slijkhuis met 2.4 sec. te zijn verbe tend. Een andere Nederlander Meindcrt Blankenstein van Trekvogels zorg de voor 'n goede prestatie op de mijl. Hij eindigde als derde in 4 min. 10.5 sec. Voor de Rotterdammer Peter Ne- derhand (ALO) was er een vierde plaats op de 120 yards horden, Henk Haus (PSV) en Henk Heida (AV '23 1 werden derde en vierde op de halve mijl in respectievelijk 1 min. 51.4 sec. en 1 min. 51.8 sec. Piet Yska (AAC) eindigde als laatste op. de 440 yards. Jeras als Bouwens promoveerden naar de C-klas. De uitslag luidt: A-klas: 1 Piet Blee ker, (Lycurgus, Krommenie) 1 uur 05 min. 10.8 sec.; 2 Jan van Ginkel (GAC, Hilversum, 1.09.14; 3 Piet van Hoorn (AVON, Heerlen) 1.09.36, 4 Frederiks (Daventria, Deventer) 1.10.18.2; 5 Muurlink. (AAC, Am sterdam) 1.10.39.4; B-klas: 1 Hans Bostelaar (Dynamo, Middelburg) 1.11.35.-; D-klas: 6 Dick Jeras (Dy namo, Middelburg) 1.20.46.-; 10 Ad Bouwens, (Dynamo, Middelburg) 1.25.05.-. In het bad „Sijsjesberg" te Huizen, werden zaterdagmiddag de nationale zwemkampioenschappen op de 1500 meter gezwommen. Bij de dames, die in twee series startten ging de strijd in de laatste (sterke) serie in hoofd zaak tusen de beide zwemcracks van het Bussumse ,.'t Gooi": Jans Koster en Corrie Schimmel. De eerste had tot 1200 meter de leiding doch toen kwam haar clubgenote opzetten. Zij verdrong Jans Koster van de eerste plaats en won na een zeer spannende eindstrijd in 20 min. 10,3 sec. voor Jans Koster, die 20.13.6 liet afdruk ken. Judith de Nijs tikte hier als der de aan, maar haar clubgenote Mary Kok (Rohen) bleek in de eerste serie met 20.22.4 een snellere tijd ge maakt te hebben en werd daardoor derde in het eindklassement. Bij de heren, die in drie series start ten slaagde Herman Willemse van de Robben er in zijn titel te prolongeren De tijd van de ,.Robben"-zwemmer was 19 minuten 16.7 sec, tweede werd André Hermsen (Robben) (19.22.1) en derde Rudolf Dreijer van H.P.C. (20.19.2). De twee overwinnaars van de haven- zwemwedstrijd in Breskens, Cobie Melieste en Jan Dirksefeliciteren elkaar met het prachtige succes. Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5