JAARVERSLAG PROEFSTATION VOOR DE FRUITTEELT ZUID-BEVELAND WALCHEREN Agenda ZEEUWSCH-VLAANDEREN SUBSIDIE VOOR INSTUIFWERK VAN DE C.J.M.V. Willem Ruys' met emigranten uit Vlissingen vertrokken MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 7 GOEDE RESULTATEN.. Ondanks het weer vielen uitkomsten niet tegen Verschenen is het jaarverslag over 1957 van het proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wil- helminadorp. In de inleiding van dit prachtig verzorgde verslag wordt ge wag gemaakt van de slechte resulta ten, die de fruitoogst dit jaar, ook in Zeeland, te zien heeft gegeven. „Duidelijk is weer aangetoond, dat niettegenstaande de vooruitgang in de teelttechniek, de produktie van fruit in hoge mate wordt beïnvloedt door de weersomstandigheden." Des ondanks vielen de financiële uitkom sten voor het proefstation niet te gen, dank zij de hoge fruitprïjzen en de goede kwaliteit der vruchten. Het onderzoek over kleinfruit werd zowel in het laboratorium als in de proeftuin te Kapeile-Biezelinge uit gebreid. Eveneens uitgebreid werd 't onderzoek naar de meest geschikte bodembehandeling en de mogelijkhe den van beregening. De afdeling ziektebestrijding bepaalde zijn aan dacht vooral op de bestrijding van appelmeeldauw en aardbeimijt. Binnenkort zal een nieuwe klimaat cel worden ingericht. In de komen de jaren zal op deze afdeling het on derzoek meer gericht zijn op het zoeken naar andere mogelijkheden in de bestrijding van mijten en insek- ten, daar het gebruik van zeer gif tige bestrijdingsmiddelen grote ge varen met zich meebrengt. Op 12 juni 1957 werd In de plaats van de heer A. Minderhoud in Officiële publikaties GEMEENTE VL1SSÏNGEN Medewerking art. 72 l.o. wet 1920 ;B. en W. van Vlissingen brengen ter open bare kennis, dat door de raad dier gemeen te in zijn vergadering van 25 juli 1958, on der no. 5 medewerking is verleend aan het r.-k. kerk- en schoolbestuur alhier voor de aanschaffing van een stofzuiger, een vloer boender en schoonmaakartikelen ten be hoeve van de onder het bestuur staande St.-Paulus-uloschool alhier, welke voor lopig is ondergebracht in de noodscholen aan de van der Helstlaan. Vlissingen, 26 juli 1958. VLISSINGEN Kosteloos inenten kinderen. B. en W. van Vlissingen brengen ter open bare kennis, dat op woensdag 6 augustus des namiddags om 4 uur in het gebouw van het Medisch Centrum, Julianalaan 4, gelegen heid bestaat tot het kosteloos inenten tegen pokken, van kinderen beneden de leeftijd van 2 Jaar en tot kosteloos her-inenten van personen boven die leeftijd. Vlissingen, 1 augustus 1958. Burgerlijke stand RITTHEM Bevallen: J. Barentsen—Ovaa, z. Ondertrouwd: L. Verhage, 25 j. en J. P. Goedhart, 23 j. Overleden: M. D. Karreman, 8 j. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Getrouwd: K. van de Gruiter, 30 j. en M. M. Mlnheere, 26 j.; J. van Belzen, 23 j. en N. A. Baas, 19 j. Marktberichten GROENTE EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM 2 aug.: Stamboom dubbele princessen I. 36- 37: idem II 25; frambozen 0.84; zwarte bes sen 1.11; rode bessen 1.06. MIDDELBURG Bevorderd tot technisch-ambtenaar le klas bij de cultuur-technische dienst, Provinciale directie Noord- Holland, de heer M. J. Dormaar, des tijds woonachtig te Middelburg. WESTKAPELLE „De krekels" en „De zangvogels" traden op De mondorgelclub „De Krekels" te Westkapelle gaf in samenwerking met het kinderkoor „De Zangvogel tjes", beide o.l.v. de heer J. Hekhuis, een zang- en muziekavond in „West kapelle Herrijst". Deze avond werd gehouden voor de vele gasten ln Westkapelle, hetgeen gezien de opkomst zeer op prijs werd ge steld. Geslaagd Voor het examen sterkstroommonteur uitgaande van de vereniging voor elekterotechnisch vakonderwijs slaag de de heer W. Huibregtse te Westka pelle. WEMELDINGE Rijkspostspaarbank in de maand juli Op het hulppostkantoor te Wemeiüin- ge is in de maand juli aan spaargel den ingelegd f 27.251.21 en terugbe taald f 13.479.17; terv^jl in het zelfde tijdvak 7 nieuwe spaarboekjes, zijn afgegeven. GOES Bestuurder personenauto gewond bij botsing Zaterdagavond zijn op de hoek Ter- welstraat-Vosmaerstraat te Goes een autobus van de A.M.Z. en een per sonenauto met elkaar in botsing ge komen. De bestuurder van de perso nenauto, de heer A. T. L. H. uit Goes is met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis Oostwal te Goes opgeno men. Beide voertuigen werden be schadigd. De autobus die bestuurd werd door do heer J. J. K. uit Borssele reed vanuit de richting van het station de Vosmaerstraat in, de per sonenauto reed door de Terwelstraat in de. richting van het station. het bestuur benoemd diens zoon, ir. J. Minderhoud, die benoemd werd tot vice-voorzitter. Op 25 september werd in Goes aanbe steed de bouw van een nieuw la boratorium. Het werk werd ge gund aan de firma gebr. Krieck- aert te Hengstdijk. Met de bouw werd begonnen. De collectie nieuwe appelrassen on derging enige uitbreiding. Te Kapei le-Biezelinge werd een beregenings- proefveld met frambozen en een be planting rode bessen aan draad aan gelegd. Bevredigende proeven werden geno men met populieren als nieuw wind scherm. Verder vermeldt het verslag de resultaten van het mycologisch, entomologisch, acarologisch en bio- coenotisch onderzoek en van de laboratoriumproeven. Vermeldenswaard is, dat de tuinen werden bezocht door 1104 personen, van wie 221 buitenlanders uit 16 landen. De Iaatsten hadden vooral belangstelling voor de tuin in Wil- helmïnadorp. De tnin voor klein fruit te Kapeile-Biezelinge trok de meeste Nederlandse bezoekers (629). Vlissingse Nutsspaarbank in de maand juli. Het tegoed van de spaarders bij de Vlissingse Nutsspaarbank is geduren- •de de maand juli gestegen van f 15.848.681,60 tot f 15.885.983.89. Er werd gedurende de maand juli inge legd f 832.365.45 en terugbetaald f 795.063.16, zodat f 37.302.29 meer werd ingelegd. Er werden 136 nieuwe rekeningen geopend en 98 rekeningen afbetaald, waardoor het aantal re keningen op 24122 kwam. De inleg van het schoolsparen bedroeg f 3.129.70; uit de spaarbusjes kwam f 4.962.71. Hoofdkantoor: inleg f 525.022 59; te rugbetaald f 510.417.17; 'tegoed f 10.508.483.79. Souburg: inleg f 38.328.52; terugbe taald f 36.432.37; tegoed f 887.420.22, Goes: inleg f 162.594.83; terugbetaald f 150.008.62; tegoed f 3.014.923.63. Wolfaartsdljk: inleg f 10.000.47; te rugbetaald f 14.035.76; 'tegoed f 597.323.43. Terneuzen: inleg f 41.176.96; terug betaald f 32.456,30; tegoed f 407.861.97 Zaamslag: inleg f 1720; terugbetaald f 3.744.20; tegoed f 96.463.26. Axel: inleg f 10.787.96; terugbetaald f 12.036.47; tegoed f 117.735.11. Noord-Beveland: inleg f 21.011.83; te rugbetaald f 15.711.89; tegoed f 94.226.52. Kapelle: inleg f 13.529.49; terugbe taald f 4.710.61; tegoed f 116.067.61. VLISSINGEN Motorrijder gewond In de Bonedijkestraat te Vlissingen kwam de motorrijder Van W. uit deze plaats in botsing met een Duitse personenauto, bestuurd door een da me. De automobiliste, die haar wagen aan de kant van de weg had gepar keerd, sloeg plotseling linksaf om weer aan het verkeer deel te nemen, toen Van W. passeerde. Een aanrij ding was onvermijdelijk; Van W. kwam te vallen en moest met een vleeswond in een been ter behande ling worden overgebracht naar het ziekenhuis Bethesda. RAAD ZOUTELANDE Raad is tegen wekelijkse aangifte van nachtlogies. De raad van Zontelande heeft vrij dagavond een voorstel van B. en W. om de politieverordening te wijzigen verworpen met de stemmen van de heren G. Gabrïëlse (g.b.), P. Kleine- pier (g.b.). J- Riemens (c.h.) en K. de Wolf (s.g.) tegen. Het voorstel behelsde het invoegen van een nieuw artikel, waarbij Iedereen, die nacht logies verschaft in de periode van 1 mei tot 1 oktober, verplicht wordt hiervan één maal per week op het gemeentehuis aangifte te doen. De raad vond dit systeem, dat in vrijwel alle badplaatsen is ingevoerd, te om slachtig. Burgemeester D. Kodde'deelde mede, dat de heer L, Vos zijn benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur heeft aangenomen. Teneinde alsnog goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten vöor de aankoop van het pand Westkapelseweg 10 te verkrijgen werden nog enkele bezwaren aan de reeds ingediende toegevoegd. De heer P. Kleinepier stemde hier tegen. Voorts besloot de raad de door de cen trale commissie voor de onteigenings vergoeding te Rotterdam geadviseer de prijs voor door de gemeente aan gekochte woningen te verhogen met een bedrag, dat zal moeten worden betaald wanneer de verkoper later dan bepaald met herbouw zal kun nen beginnen en inmiddels de prij zen zullen zijn gestegen. Dit bedrag zal door genoemde commissie worden Aan het aannemersbedrijf De Pagter en Van Sluys te Domburg werd 288 vierkante meter grond verkocht aan de Ooststraat. Aan dezelfde straat werd aan de heer W. Roose te Sint- Laurens eveneens 288 vierkante me ter grond verkocht. Er ontstond een langdurige discussie over het bestra ten van de dammen in de Bosweg, daar sommigen dit wel en anderen dit niet doen. De raad zag hierin een on billijkheid. De voorzitter deelde me de, dat hij tot nu toe geen rechts gronden had kunnen vinden om in de ze zaak handelend op te treden. MELISKERKE Uitslag schietwedstrijd te Meliskerke Te Meliskerke organiseerde de schietvereniging „Meliskerke" een streekwedstrijd. Burgemeester G. A. A. Adelaar reikte na afloop van de wedstrijd de korpsprijzen uit, de heer A. Trieller uit Domburg, secre taris van de Z.S.V., de prijzen, die op de personele banen waren gewonnen en de heer C. de Bree uit Middelburg de prijzen van de winter-competitie. De uitslag van deze wedstrijden luidt: Korpsen 12 m.: 1 Domburg I, 229 punten; 2 's-Heer Hendrikskinderen, 228 p.: 3 Borssele, 223 p.; 4 Melis kerke I, 221 p.; 5 Nieuwdorp, 220 p. Korpsen 50 m.: 1 Domburg I, 228 p.: 2 Domburg II, 223 p.; 3 Meliskerke Hl, 220 p.; 4 Vrouwenpolder, 206 p.; 5 Meliskerke II, 206 p. Extra prijs van het gemeentebe stuur van Meliskerke voor het beste korps op de beide banen ging naar Domburg I. Personeel 12 m.: 1 L. Schoe, Dom burg 50 p.; 2 J. Wisse, Domburg 48 p.; 3 E. C. Minnaard, Domburg 47 p.; 4 C. de Jonge, Middelburg 47 p.; 5 W. Brand, Domburg 47 p.; 6 J. Dekker. Vrouwenpolder 47 p.; 7 C. Steijn, Domburg 46 p.; S N. Fierloos, Goes 46 p.; 9 Jac. Geschiere, Melis kerke 45 p.; 10 A. Trieller, Domburg 45 p. Personeel 50 m.: 1 C. de Jonge, Mid delburg 48 p.; 2 Brias, Goes 47 p.; 3 E. C. Minnaard, Domburg 47 p.; 4 L. Schoe, Domburg 46 p.; 5 C. Steijn, Domburg 46 p.; 6 G. Wijkhuis, Melis kerke 46 p.; 7 A. Wisse, Domburg 45 p.; 8 J. de Bree, Borssele 45 p.; 9 C. Zwcmer, Meliskerke 45 p.; 10 A. Boone. Domburg 45 p. GAPINGE Schoolreisje Een aantal leerlingen van de neutrale school te Gapinge bezocht de die rentuin te Tilburg en daarna een speeltuin in Oudenbosch. De kinderen vermaakten zich hier met roeien en andere spelen. In Teteringen werd gegeten, waarna de thuisreis weer wefd aanvaard. VROUWENPOLDER Jongetje door glasscherven aan arm en hoofd gewond Bij het verbranden van huisvuil te Vrouwenpolder is de tienjarige J. K. door vliegende glasscherven aan zijn arm en gezicht verwond. Het jongetje stond met enkele vriendjes naar het vuilverbranden te kijken toen plotse ling een oude fles uit elkaar sprong. Na door een dokter verbonden te zijn is het knaapje naar huis terugge keerd. Rondgang en taptoe van „Juliana" te Vrouwenpolder muzikanten van „Juliana" in het na" uit Middelburg heeft een muzi kale rondwandeling langs de verschil lende kampeerterreinen te Vrouwen polder gemaakt. Als besluit van hun optreden in deze gemeente gaven de muziekanten van „Juliana" in het dorp een taptoe. NOORD ZEELAND BRUINISSE Succes voor Brulnisse bij zeer zware wedvlucht Eén der zwaarste vluchten, die de duivensport kent is de vlucht vanuit Bordeaux en voor deze vlucht waren op donderdag 24 juli dan ook slechts 297 dieren ingeschreven. Van dit zware concours kwamen twee duiven van de heer J. L. Nieu- wersteeg uit Bruinisse als 31 en 37e binnen, wat een grote prestatie is als men weet welke uitstekende die ren op dit parcours waren uitgezet. De derde van de „Bruse Trekker", die geclassificeerd werd was een duif van de heer C. Bal te Bruinisse. De duif van de heer Nieuwersteeg maakte een tijd van 978,45 meter per minuut, die van de heer C. Bal 913.69 meter per minuut. De winnaar van het gehele concours staat met 1401,50 meter per minuut op eenzame hoogte. De tweede duif had een tijd van 1269.03 meter per minuut, terwijl de derde aankomende duif direct afzakt naar 1081 meter. Burgerlijke stand TERNEUZEN Bevallen: E. de RooPolderman, z.; J. P. Oudesluijs—Goedegebuure, z.; M. E. van Damme—de Hond, z.; A. M. Oudendoip— Haga, z.; L. V. W. Audenaerdde Cause- maeker, d.; E. W. Dekker—Steendijk, z.; A. de PooterWisse, z.Ch. M. J. MaasGo- vaert, z.; C. M. van HoutePool, z.; J. A. van den Hemelde Meyer, z.; N .S. Dekker —de Peijter, z.; W. G. Bakker—de Smit, z.; J. de Blaeij—Kole, z. Overleden: C. Dobbelaar, 48 j.; J. Ch. Scheele, 75 J.; E. P. de Rooij, 44 j„ e.v. R. P. de Bakker; E. M. C. Dootjes. 77 j., wed. v. E. van den Berg; S Koster. 83 j., wed. v. E. van den Berg: IJAWdrvaH;eBè,Y,d- D. de Jonge: J. van Alten, 67 j.. e.v. C. den Hamer; F. de Jonge. 77 j.. wed. v. A. Boeije; J. D. C. Meertens. 56 j., e.v. J. Dieleman. BIERVLIET Bevallen: C. L. Provoost—de Smit, z. Getrouwd: J. N. van Hijfte, 24 j. en G. E. Vervaet, 22 j.; H. E. M. van den Hemel, 27 j. en M. L. Sinack, 24 j.; A. Guerand, 28 j. C., J. Riemens, 24 j.; H. Dekker, 26 j. en M. A. Dekker, 22 j. Overleden: F. J. Mercy; E. C. Ducheine, 85 j„ e.v. E. A. M. CalonM. T. de Maeyer, 74 j„ e.v. C. L. Ceelaert. PHILIPPINE Bevallen: H. B. Haers—van Pamelen, z. VANDAAG Terneuzen Luxor: „Soldaten en meisjes" 20 uur, alle leeft. Oostburg Ledeltheater: „Mein Bruder Josna", 20 uur, alle leeft. Sas van Gent Olyrapla: „Die Fruhreifen", Hoek feestweek. Gevonden voorwerpen Bij de groepscommandant van de rijkspolitie te Axel zijn inlichtingen te krijgen over de volgende gevonden voorwerpen: halsketting, nylon dameshandschoenen, damesrijwiel, springtouw, rijwlelkinderstoeltje, gouden ring en portemonnee, gebreid damesvest, aktentas met inhoud, blauwe overjas, bruine dameshandschoenen, heren polshorloge, le deren motorkap, blauwe pet, jutezak, porte monnee met inhoud, gabardine regenjas, boodschappenmandje, badhanddoek, rozen krans, huissleutel, 2 sleuteltjes, sleutel. ExameiL Voor de akte M. O- \Diiits (deel A) slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage, de heer A. P. van Baal te Axel. Wedvlucht. „De Verwachting", Axel; Vlucht op Arras. Uitslag: 1 M. Butler; 2 J. Gie- le; 3 M. Dieleman; 4 A, Peersman; 5 J, Hamelink, Zaamslag; 6 J. Bakker, Zaamslag; 7 R. v. Heese; 8 A. Wijna; 9 P. Ortelee; 10 A. Blommaert, waar geen woonplaats vermeld, wordt Axel bedoeld. De Zweedse groep uit Solléftea open de zaterdagmiddag het optreden van de buitenlandse gasten van ,Jiaspor- go" op de Grote Markt te Goes met een zwierige Zweedse volksdans. Foto P.Z.C.) BIERVLIET Wedvluchten De postduivenhouderavereniging „Hoop" te Biervliet organiseerde op zondag 27 juli 1958 een kermisvlucht op Arras. De uitslagen hiervan luiden als volgt: Jonge duiven (in zet 195): l. J. v. d. Linde, 2. H. de Ruijs- scher, 3. I. Ardonne, 4. A. Jansen, 5. C. Temmerman, 6. R. Blomme, 7. J. Boeye, 8. Th. de Boevere, 9. Gebr. du Puij, 10. J. Boeije. Snelheid le duif 1531 meter per mi nuut. Oude duiven (inzet 94): I. M. Deve- neljns, 2. Gebr. du Puij, 3. J. Mangnus, 4. G. van Poucke, 5. Gebr. du Puij, 6. J. Lecluij- ze, 7. W. de Jonge, 8. M. Deveneijns, 9. J. Ducheine, 10. H. de Krijger. Snelheid le duif 1525 meter per minuut. Op zaterdag 26 juli werd een vlucht georga niseerd op Dax met 18 duiven. Uitslag: i. J. Boeije, 2. Th. de Boevere. 3. en 6. M. Deve- neyns, 4. A. du Puij, 5. Ch. v. Vooren. Gevonden voorwerpen Bij de posteommandant der rijkspoli tie te Biervliet zijn de volgende ge vonden voorwerpen gedeponeerd: ga bardine regenjas, 1 paar regenpijpen, wieldop van een auto, Lipssleiitel. Examen Do heer J. van Waes te Biervliet slaagde voor hét praktijk-diploma boekhouden. OOSTERLAND Collecte. De collecte voor de stichting chris telijke blindenhulp „De Fakkels bij een" heeft in Oosterland de som van 40.11 opgebracht. RAAD KERKWERVE Regeling met N.H.-kerkvoogden De raad van Kerkwerve, die onder voorzitterschap van burgemeester S. Francke bijeenkwam, besloot tot het verlenen van een subsidie ad 100 voor elk der jaren 1958 en 1959 aan het instuifwerk van de CJJU.V. Naar aanleiding van een subsidiever zoek van de muzikvereniging „Con Amore" werd besloten eerst een re kening van het laatste boekjaar der vereniging op te vragen. Daarna zal een definitieve beslissing worden ge nomen. Ten behoeve van de rund- veefokdag te Zierikzee werd een be drag van 20,gevoteerd. Van Ged. Staten waren de stukken ontvangen over de samenvoeging Ellemeet, Eikerzee, Duivendijke, Brouwershaven, Zonnemaire, Noord- gouwe, Zierikzee en Serooskerke. Zij zullen in een volgende vergadering worden behandeld. De voorzitter deelde mede, dat de oude openbare lagere school was ver kocht voor 1630,aan L». Groen- leer te Zierikzee en de oude schuur Ring 5 aan mevrouw Smalheer- Schietekatte voor 27, Opnieuw werd gesproken over een verzoek van de kerkvoogdij der Nederlands hervormde ge meente om medewerking voor de bouw van een consistorie. B. en W. stelden voor aan de kerkvoog dij 2500,— bij te dragen. Dit bedrag is namelijk nodig voor het optrekken van een nieuwe gevel tegen de oude consistorie in ver band met de afbraak van de oude o.l. school. Voorts stelden B. en W. voor het leggen van een tegel pad uit te doen voeren voor reke ning van de gemeente, alsmede de beplanting van het kerkterrein, mits de kerkvoogdij bereid zou zijn de binnen de Ring gelegen grond aan de gemeente over te dragen. De door de kerkvoogdij benodigde grond, die eigendom is van de gemeente zal dan aan kerkvoogdij ter beschikking wor den gesteld. De raad ging met dit voorstel accoord. De raad besloot tot opheffing van de gemeenschappelijke regeling zieken huis Noordgouwe. Op het verzoek van de heer den Hol lander om de woning Ring 5 te kun nen kopen werd afwijzend beschikt. De raad wenste uitvoering te geven aan het eerder genomen hesluit om de woning af te breken en aldaar een nieuwe woning met postkantoor tje te bouwen. Als architect zal wor den aangewezen de heer L. H. A. de Jonge te Zierikzee. Ten behoeve van het onderhoud van het sportterrein besloot de raad tot aankoop van een Agria-maaimachine met Ransomes kooimaaiers voor de som van 3277,De levering zal via de plaatselijke middenstand ge schieden. Op het verzoek van de Stichting Zee land voor maatschappelijk en cultu reel werk om aan ae hervormde en gereformeerde stichtingen voor maat schappelijk werk en gezinsverzorging ten behoeve van het maatschappelijk Examen. Voor het examen costumière te Bre da gehouden, zijn geslaagd de dames M. Basting te Groede en S. de Rooy en M. Wezelman te Breskens. Voor coupeuse, de dames A. de Groot te Eede; voor moderne sierkunst me juffrouw A. v. Melle te Breskens. Wedvlucht Wedvlucht van E.D.B., V.V. te Sasput op Arras. Oude duiven.' Snelheid 1515 meter, 1. J. Dhondt, 2. en 3. J. Weynsberghe, 4. J. de Jonge, 5. G. Dobbelaere, 6. J. J. de Jon ge, 8. E. Mannaert, 9. A. de Wever, 10. E. Mannaert. Jonge duiven. Snelheid 1476 m. 1. G. Dusarduijn, 2. P. Boogaert, 3. Th. de Smidt, 4. Poorter, 4., 5. en 6. R. de Munck, 7. G. C. Calon, 8. Th. Vermeulen, 9. Th. de Smidt, 10. A. de Wever. Op Dax: 1., 2., 3„ 4-, 5.. 6., 7., 8. en 9. G. Dusarduijn, 10. G. Dobbelaere. AARDENBURG Raad komt bijeen Maandag 4 augustus om 4 uur komt de raad van Aardenburg bijeen. Op de agenda staan onder meer de na volgende punten: onderzoek geloofs brieven nieuw gekozen raadsleden; diverse subsidie-aanvragen onder meer van de Stichting Kath. Maat schappelijke Gezinszorg; Humanis tisch Thuisfront; Nederlandse Ama teur Toneelunie; Vogelbeschermings- wacht West-Zeeuwsch-Vlaanderen; Bach-Comité te Aardenburg; Stich ting tot steun van de protestantse geestelijke verzorging van het Ne derlandse leger en van het comité van de jaarlijkse rijtoer ouden van dagen. Opnieuw vaststellen der ver ordening ingevolge de winkelslui tingswet en het beschikbaarstellen van een bedrag voor opgravingen in het uitbreidingsplan. NIEUWVLIET Raad komt bijeen Dinsdagavond om half acht komt de gemeenteraad van Nieuwvliet in openbare vergadering bijeen. Naast het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde leden zullen in behandeling komen de motie van de gemeenteraad van 's-Heerenhoek in zake de vrije veren, de subsidie-aan vragen van de Stichting Lager Nij verheidsonderwijs in de bisdommen Breda en Den Bosch en die der Vo- gelbeschermingswacht W.-Zeeuwsch- Vlaanderen, alsmede het voorstel van B. en W. tot toekenning van een huurcompensatie en duurtetoeslag over het 2e halfjaar 1958. CADZAND Collecte De collecte voor de stichting christe lijke blntdenhulp „De Fakkels Bij een" heeft te Cadzand f 21.83 opge bracht. werk subsidie te verlenen besliste de raad gunstig, onder voorwaarde dat het verlenen van subsidie op grond van de begroting mogelijk moet zijn. De verordening op de heffing van haven- en kaaigeld werd in die zin gewijzigd, dat het kaai- feld voor gips werd vcrla<fgd van 0.25 tot f 0.10 per ton. Daaruit bleek o.m., dat de kosten van elektrifikatie der boerderijen in herverkavellngsverband, welke aan vankelijk op 50.000,waren ge raamd tot 67.000,zullen oplopen. Tijdens de rondvraag wees de neer A. C. Kloet er op, aat de loskraan aan de haven nog niet in reparatie is. Dit heeft evenwel de aandacht van burgemeester en wethouders en voor het bietenseizoen begint zal de kraan zijn gereviseerd. De heer van der Linde wees op de belangrijke uitga ven, welke voor het sportterrein worden gedaan en vroeg wat de sportvereniging bijdraagt. De voor zitter antwoordde, dat zodra het kleedlokaal in gebruik kan worden genomen, met de vereniging een re geling moet worden getroffen over de vergoeding. De heer van der Linde verklaarde, dat hem klachten hebben bereikt over vloeken op het terrein. De voorzitter antwoordde, dat in het reglement van orde van de vereniging het misbrui ken van Gods naam uitdrukkelijk verboden is. Hij zal het bestuur op de klacht opmerkzaam maken en ver zoeken op de naleving van de betref fende bepaling nauwlettend toe te zien. De voorzitter bracht daarna dank aan de leden van de raad voor de in de afgelopen zittingsperiode ver richte arbeid. Inzonderheid dankte hij de leden van de raad. die in de nieuwe raad niet terugkeren. De heer A. Kloet dankte de voorzitter voor zijn woorden en de leden voor de sa menwerking. Subsidie voor vlassers De minister van Landbonw, Visserij en Voedselvoorziening heeft besloten uitsluitend voor de oogst 1958 een regeling in het leven te roepen, waar bij op het in Nederland te verwerken vlas van die oogst een subsidie in uit zicht wordt gesteld. De subsidie zal 160 per verwerkte ha vlas bedra gen en wordt te zijner tijd aan de vlassers uitgekeerd in verhouding tot de hoeveelheid vlas die zij hebben verwerkt. De rhinister maakt hierbij het voor behoud, dat bij een abnormale op waartse marktbeweging geen, óf een lager bedrag als steun zal worden uitgekeerd. Dit voorbehoud is niét bedoeid voor normale marktschom- melingen. Door de minister is aan de steunverlening de voorwaarde ver bonden. dat de betrokken bedrijfstak door gezamenlijkeinspanning komt tot meer gezonde verhoudingen in de bedrijfstak. Wika voor godsdienstonderwijs op openbare scholen benoemd De centrale kerkeraad van de her vormde gemeente van Middelburg be noemde mej. C. H. D. Frijlink te Drie bergen als wika belast met het ge ven van godsdienstonderwijs aan de openbare lagere scholen in deze ge meente. De benoeming geschiedde te vens namens de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden, daar mej. C. C. M. M. Barends dit werk heeft be ëindigd in de hervormde gemeente van 't Zand, en de lutherse en doops gezinde gemeente in Middelburg. Bij meren fros in schroef Nadat tot driemaal toe een meertros was gebroken lag de „Willem Ruys" zaterdagmiddag omstreeks half twee in de biïitenhaven van Vlissingen ge meerd. Een van deze trossen was tus sen de stuurhoordschroef geraakt en moest daar later door duikers weg- gehaald worden. 'e „Willem Ruys" deed de haven van Vlissingen aan om hier een groep van ongeveer 130 emigranten voor Cana da aan boord te nemen. Het schip was voor dit doel gecharterd door de Europa-Canadalijn, een Duitse maat schappij, waarvan de grootste aan deelhouders de Holland Amerika Liin en de Rotterdamse Lloyd zijn. In Vlissingen scheepten zich ongeveer 20 Nederlandse emigranten en een 100 vluchtelingen uit kampen in Duits land en Oostem-ijk in. De Intergo vernmental Commission European Migration verzorgde de reis voor de ze laatste groep. Van de vier klassen, die vroeger aan boord van de „Willem Ruys" waren zijn nu alleen nog maar de eerste- en de toeristenklasse over. Na deze reis maakt het schip nog één reis als emi grantenschip, waarna het in septem ber gaat dokken en verbouwd zal wor den voor reizen rond de wereld. Door de schade aan de schroef ver trok de „Willem Ruys" zaterdag avond om kwart voor zeven met ruim twee uur vertraging naar Le Havre, vanwaar het schip via Southampton en Quebec naar Montreal vaart. KERKNIEUWS Intrede ds. H. Smit te Terneuzen Zondagmorgen werd kandidaat H. Smit dooi- professor Veenhof uit Kampen bevestigd als dienaar des woords in de Gereformeerde Kerk on derhoudende artikel 31 D.K.O. te Ter neuzen. 's-Middags deed ds. Smit zijn intrede in het Nederlands hervormd jeugdgebouw na 't zingen van Psalm 90 1 en 9, met een preek over 1 Pe trus 4:6: „Petrus handhaaft in wer kelijkheid van de dood der gelovigen de verkondiging van het Evangelie als kracht en leven". De praeses van de kerkeraad, de heer J. Huijssen, sprak de nieuwe predikant toe, waar na de nieuwe herder dankte voor de ontvangst. Hierna werd gemeen schappelijk Psalm 89 S gezongen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3