Vlissingen vrolijk trefpunt van Walcherens beste ringrijders Geen adhesie van Dreischor en Kerkwerve Afscheid jeugdwerkleidster van hervormde gemeente Motorrijder uit Waarde te Kruiningen omgekomen EEN ZEER BIJZONDER BAL IN BADPAVILJOEN TE DOMBURG. Zeeuwse Almanak FESTIJN VAN „KASP0RG0" ZATERDAG GEOPEND. Bromfietser uit Tholen dodelijk verongelukt Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MAANDAG 4 AUGUSTUS 1958 RUITERS, PAARDEN EN RINGEN Winnaar C. Koole uit St.-Laurens ivercl ivel degelijk „gejonast". „Is Koole wel gejonast?", klonk het uit de luidspreker. Geen nood, Koole wüs gejonast. Als een der prijswinnaars van de grote ringrijderijen, za terdag op de Stenenbeer in Vlissingen, was hij door vier paar sterke armen opgenomen en een, twee... hup de lucht in gegaan. Op die manier huldigen de Walcherse ringrijders de sterkste onder lien. Dat is traditie, zoals het ook traditie is, dut iedere zomer de cracks onder de Zeeuwse „ridders", te paard in vol ornaat, dat wil zeggen in Walchers kostuum, naar Vlissingen tijgen om zich daar mot elkaar in trefzekerheid te me ten, Ruim tachtig deelnemers waren er dit jaar tussen de touwen, ter wijl zeer veel toeschouwers, van Avie een groot aantal toeristen, aan de andere kant van de lijn deze unieke sport gadesloegen. Het weer, zaterdag, avus uitstekend. De rijders waren'er allemaal over te spreken. Niet te warm en niet te koud. De omstandigheden waren gun stig a-oor bijzondere prestaties. En die zijn dan ook geleverd. Niet dat het Zeeuws record (29 ringen) Averd gebroken, maar het werd toch dicht benaderd. Het Avas M. Koole uit Sint- Laurens, die 26 ringen stak. Verle den jaar stond dit op naam van P. Peper uit Aagtekerke, die nu op de zesde plaats eindigde met 22 ringen. Winnaar van de finale en daarmee van de eerste ereprijs, de wisselbeker van gemeente Vlissingen, was J. Kop- pejan, Zóutelande, die negen ringen aan zijn lans reeg. In deze finale werd een zeer felle strijd gestreden tussen Jo van Wallenburg, Middel burg en L. Minderhoüd, Westkapelle, om de vierde en vijfde plaats, die ten slotte door Van Wallenburg werd ge wonnen. Jac. van Wallenburg behaal de de meeste volgrlngen, namelijk 14 stuks. Aan veren-acfie van raad Zierikzee De raden a'an Dreischor en Kerkwer ve hebben vorige week het verzoek behandeld van de raad Zierikzee ad hesie te betuigen aan een motie inza ke het veer De ValKatse Veer. Bei de raden besloten niet aan dit ver zoek te voldoen. In Dreischor ver klaarde men van mening te zijn, dat een actie zoals door Zierikzee wordt bedoeld, uit dient te gaan van instan ties als de Eilandgemeenschap Scliou- wen-Duiveland. In Kerkwerve wees de voorzitter, burgemeester S. Fran- ck,e, er op dat in de juist gehouden zitting vari Provinciale Staten na mens G.S. geantwoord was op vragen van een der Sehouwse statenleden, uit welk antwoord bleek dat in zeker opzicht verbetering is te verwachten. De voorzitter meende voorts, dat overschrijding van de tijden vaak een gevolg is van de te late aankomst van de R.T.M.-bus. Ten aanzien van de kosten merkte de burgemeester op, dat de tarieven de laatste jaren niet meer omhoog zijn gegaan, terwijl dé exploitatiekosten van het veer aanzienlijk zijn gestegen. Tenslotte verklaarde de burgemeester, dat B. en W. van mening zijn dat dit veer niet op een lijn kan worden gesteld met de veren over de Westerschelde. De raad nam het a'erzoek van Zierik zee voor kennisgeving aan. Evenals verleden jaar bleek de heer C. Koole uit Vlissingen zijn paard liet fraaist te hebben ver sierd, 'want Aveer verdiende hij de eerste prijs. De dames Mètz, Ven- te,vogel en Kapsenberg, die samen met de deskundigen, de heren J. Koole én F, J. Gastel .uit Sint-Lau- rens, dé jury vormden, waren een stemmig van oordeel, dat die prijs de heer Koole toekwam. Toen tenslotte het laatste paard, met wilde kreten door zijn berijder aan gespoord en zand en stof tussen de kijkers werpend door de baan was gegaan, klom wethouder M. A. van Popering van de „bandenwagen", waarop hij met de jury belangstel lend de verrichtingen van de ruiters had gadegeslagen. En nadat de heer P. Brasser, voorzitter van de Zeeuw se Ringrijders Vereniging, de laatste uitslagen Ada de microfoon had be kendgemaakt, reikte de heer Van Popering de prijzen uit. De wethou der sprak daarbij van het genoegen, dat hij zelf deze middag aan de wed strijden had beleefd en van de be langstelling die het gemeentebestuur van. Vlissingen voor dit folkloristi sche evenement heeft. Gok de heer G. W. Oskamp, directeur van de pro vinciale Vereniging voor Vrèeni^elin- genverkeer, voerde het woord. Ih een geestige speech wees hij op de1 waar de, die het ringrijden uit toeristisch oogpunt heeft. Mejuffrouw N. Pries- ter uit Vlissingen reikte de wissel beker van V.V.-V. uit. De wisselbeker van hét Zomershow-cornité werd overhandigd door de heer P. Vente- vogel. Het Zomershow-cpmitéhad een belangrijkaandeel in deze ring- rijderij. Het droeg een derde deel van de kosten bij,die in totaal ongeveer 1100,— bedroegen. Enkele grote bedrijven zorgden voor dè rest. Op de volledige uitslagen komen wij nog nader terug. Mef toewijding jeugdwerk in Middelburg gediend In de zondagmorgen geheel bezette Nieuwe Kerk heeft de hervormde gemeente van Middelburg afscheid genomen van haar jeugdAverkleidster, mej. M. A. Teuiiissen, die in Gronin gen benoemd ïs om daar godsdienst onderwijs aan de openbare lagere scholen te geven. Mej. Teunissen werd toegesproken door ds. VV. Dijek- meester, herv. predikant en voorzit ter van de Hervormde Jeugdraad. Ds. W. Dijckmeester stipte aan, dat mej. Teunissen nog tot zaterdag de Zeeuwse jongeren leiding gegeven heeft, daar zij die dag pas terug keerde van het vormingscentrum „Redenesse" bij Cadzand. „U ver richtte uw werk met eenvoudige mid delen, maar met tact en zorg", al dus zei de predikant, die hierna ver klaarde, dat de scheidende jeugd werkleidster met toewijding het her vormde jeugdwerk in zijn veelzijdige aspecten heeft gediend, waarbij zij zich soms moest inzetten tegen te genstromingen. Van niet geringe betekenis, was het godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen, waar mej. Teunissen het licht van het Evangelie liet schij- nen onder honderden kinderen. In dit i werk zal zij straks in Groningen haar dagtaak vinden. Daarnaast vroegen in de Zeeuwse hoofdstad de zondagsscholen, de „Jonge Kerk", de meisjesclubs en zoveel andere takken van het jeugdwerk haar aandacht. „De hervormde gemeente", aldus zei ds. Dijckmeester, is U voor al dit wei-k bijzonder erkentelijk". Hoewel de jeugdclubs reeds afscheid van hun leidster hebben genomen meende de hervormde gemeente dit nog in een bijzondere dienst te moe ten doen, zo zei ds. Dijckmeester. Hij sprak tenslotte nog de hoop uit, dat mej. Teunissen in Groningen met vrucht werkzaam zal mogen zijn. Staande zong dè gemeente mej. Teu nissen haar het eerste vers van ge zang 263 toe. Duo-passagier zwaar gewond in ziekenhuis opgenomen In de nacht van zaterdag op zondag is omstreeks drie uur dè 21-jarige D. S. uit Waarde met zijn motor rijwiel op,4 de RïjksAveg te Kruinin gen tegen een lichtmast gereden. Zo wel S. als de 18-jarige duo-passa gier M. J. van E., eveneens uit Waar de, aa-erden zwaar geAvond naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd. Kort na de aankomst is S. overle den, E. verkeert in zorgwekkende toe8taiid. Hij heeft een schedelbasis- fractuur. De oorzaak van het ongeval is niet: bekend, S. reed hij kwam uit de richting Goes ter hoogte van de Stationsweg in volle, vaart tegen een aan de voor hem linkerkant van de weg staande lichtmast. Bestuurder en duo-passagier werden zwaargewond aangetroffen door passerende auto mobilisten, die 'de rijkspolitie waar schuwden. Het motorrijwiel werd totaal vernield de lichtmast was zwaar beschadigd. Illllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll DAAR KIEP een oude vrouw op H straat Pianist Keen Zictse zwoegt op dit H epos in het Domburgse Badpavil- joen. „Falderie falderie faldereisasa!" g= Dat is de stem van slagwerker To- ee ny Wijnen, die duizend gekke ge- s zichten in een minuutt trekt en zijn stem af en toe verandert in die van H een kraai. Hij wordt bewonderend bestudeerd door kleine kereltjes M met piekhaar en in krappe, doch nette donkerblauAve kostuumpjes. Zij geven zijn glas bier aan en z;ij zorgen er\'oor, dat de as van zijn sigaret altijd op het daarvoor be- stemde schoteltje terechtkomt. Zij zingen een duet met hem en begin- nen helemaal te glimmen als Wij- li nen weer één van zijn zo geliefde capriolen uithaalt op trommelvel of bekkens. Of wanneer de schalkse 7— musicuszijn collega-accordeonist jan Groenewoiid, die als de rust s zeh'e zit te „trekken", met één zij- li ner kwastjes in de hals kriebelt. Maar Jan Groenevvoud bespeelt- zijn instrument en zwijgt verder. Bassist Jan Wezeman óók. m Vier Vlisslngse musici, het Kvvar- tct iZetse, in actie, Twee emmertjes waiter halen, twee emmertjes H De zevensprong Hij zegt dat ik niet dansen kan Gejoel in de zaal, lawaai en gehar- reAvar in de diepte, als eindelijk H het „Dat is zéééven" weerklinkt en M de kleine dansertjes zich buigen H tot op de vloer. H Kinderbal in badplaats Domburg. 77 In de weekagenda van de V.V.V. op Walcheren staan talloze attrac- ties in de steden en dorpen ver- meld. Maar wat wij onder Dom- burg aantroffen, namelijk: Kinder- 1 bal "in het Badpaviljoen van half H acht tot negen uur, trok onze aan- dacht. Het woord „kinderbal" M bracht ons ietwat in de sfeer van vroeger tijden, die men thans kan H leren kennen van ouderwetse - plaatjes in vergeelde boekjes. 1 Meisjes met een middeleeuws H soort „ballonjurkjes" komen in ge- zeischap van moeder en vader per koets naar de schitterende zaal, waar reeds talloze jongetjes, op- geprikt en in pofbroek, wachten 1 tot zij hun handtekening in de bal- li boekjes mogen plaatsen. Koning van vier Maar in Domburg was het toch wel even anders. Inderdaad: kinderbal. Honderden kinderen meisjes in haar beste jurkjes, veelal bruingebrand en jongetjes in keurige pakjes deden de spelletjes van school. „Van je ras ras r&s rijdt de koning door de plas" en de koning was vier jaar... Zo waren er zeer vele dansen. De kinderen mesetal kinderen van badgasten, een internationaal ge zelschap dus vermaakten zich en vonden deze avond, zoals één klein knaapje ons kwam zeggen, „waardeloos goed... Met eindeloos geduld maar af en toe wel eens met een loopje er tussen door, dat aan Beethoven deed denken herhaalde Leen Zietse de thema's en steeds weer wist hij nieuwe dansjes tevoor schijn te toveren. Op de achtergrond keken de ouders, vertederd uiteraard, naar het geharrewar. Een heel klein kind het kan een jongetje maar het kan ook een meisje zijn ge weest was nog té gering om zélf mee te dansen en deed dat dus maar op vaders brede schouders. Deze kinderbals zijn er op de woensdag- en zaterdagavonden ge durende het seizoen dus in de maanden juli en augustus. Een horde mensen-in-de-dop verheugt zich er een hele week op om, voor dat de ouderen de dansvloer betre den, het dure badpa\'iljoen te be volken. Overigens met gunstig zakelijk ge volg: want de ouders komen mee en blijven, als de kleuters allang slapen, in de zaal zitten. Zaterdagavond was het er „stiller" dan anders, zo vertelde men ons en men zoekt de oorzaak hiervan in het „wisselen" van de maand, als vele badgasten juist zijn vertrok ken en de nieuwe vakantiegangers nog tekort'in de Walcherse bad plaats zijn om direct al uit te gaan. Thuis zullen ze hun bals wel mis sen, de kinderen. Ze hebben er zo'n plezier. Al jaren lang, elke Avoensdag- en zaterdag avond op het bal. Op hün bal Een momentopnamevan de ff zaterdag op de Stenenbeer in ff s Vlissingen gehouden ringrijde- s rijen; een enthousiaste deelne- §7 mer jaagt te paard met opge- M heven lans op de ring af. Raak, H of.... (Foto P.Z.C.) IllllllllilllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI „Afscheid" is een begrip dat men meestal reeds op jeugdige leeftijd leert kennen en dat in heel' het leA'en een rol blijft spelen. In ieder geval maakten de leerlingen van de prol. chr. school in Hoedekenskerke dezer dagen met dit begrip kennis, toen zij zeventien in getal afscheid Aan de school moesten nemen. Dat gebeurde in een speciaal daartoe belegde afscheidsbijeenkomst, in te genwoordigheid van de ouders. Het hoofd der school, de heer J. J. Ver- jhoole sprak de scheidende leerlingen toe, waarna de voorzitter van het schoolbestuur, ds. S. J. M. Hulsber gen, de getuigschriften uitreikte. De leerlingen boden het onderwijzend personeel enkele geschenken aan. OP REIS... De mens neem t zich zelf altijd mee, waar hij ook heen gaat. Of hij nu met- vakantie naar Zwitserland trekt, met het reisje voor de bejaarden naar Amsterdam en Schipholof met heel het gezin naar Nieuw Zeeland af reist om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Dat „nieuwe" is toch al tijd maar betrekkelijk, want. Piet blijft Piet en Jan blijft Jan.- Overal en altijd. Daar moesten we weer aan denken, toen een aantal ingezetenen van een Walcherse plattelandsgemeente een reisje, hadden gemaakt., ja inder daad naar Amsterdam en Schiphol. Een hele dag lang deden ze allemaal nieuwe indr ukken op en vooral op Schiphol kwamen velen ogen en oren tekort om alles goed in zich op te nemen. Én zoals ie doen gebruikelijk keerden ze 's avonds, aan het einde van die lange, lange dag „moe, maar voldaan huiswaarts". Alwaar andere ingezetenen gereed stonden om de dorpsgenoten te verwelkomen en naar hun indrukken te vragen, Zo vroegen ze ook aan een bejaard land bouwer hoe hij het allemaal roei ge vonden had en opgetogen antwoord de de brave man„Prachtig, prachtig in één woord. En een véé dat. we onderweg gezien hebben Een mens neemt- altijd zich zélf mee; we zeiden het immers al... AFSCHEID II....... We schreven het reeds; het begrip „afscheid" blijft heel het leven een rol spelen. Waren het in Hoedekens kerke nog jongelieden, die aan een afscheid toe waren, in Axel was het een ruimschoots volwaspen man, na melijk de postcommandant van de Rijkspolitie, de heer P. de Klerclc, die in verband met hét bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd aan een afscheid toe was. Het gebeurde tij dens een bijeenkomst in het Axelse raadhuis, waar in tegenwoordigheid van o.a. dè districtscommandant der Rijkspolitie in Zeeland en de burge meesters van Axel-en Zuiddorpe vele waarderende woorden tot de schei dende functionaris gericht werden. Geschenken ontbraken evenmin. De heer De .J&lerck begon zijn loopbaan bij de gemeentepolitie in Rotterdam, was vervolgens gedurende 22 jaar veldwachter in Zuiddorpe en tenslot te rond dertien jaar postcommandant te Sluiskil van' de groep Axel der Rijkspolitie. JUBILEUM I In Terneuzen; kon een jubileum ge- Yierd worden en wel dat van mej. J. Wagpnaar, die 25 jaar werkzaam was in de huishoudelijke dienst bij de Rijksinspectie en ambtenaren wacht in deze Zeeuws-Vlaamse stad. In die kwarteeuw zal mej. Wagenaar onge twijfeld menige, ambtenaar een (huis houdelijke) diénst hebben bewezen. JUBILEUM II Nóg een jubileum en ditmaal hele maal in Antwerpen, waar de heer J. M. Berrevoets uit Tholen gehuldigd werd omdat hij 25 jaren in dienst was bij de firma Truyens in de Sin jorenstad. AI die tijd was hij be drijfsleider. Als blijk van waardering mocht de heer Berrevoets een gou den horloge met Inscriptie in ont vangst nemen en Averd hem namens het Belgische ministerie van nijver heid een medaille uitgereikt. (Slot van oag. 1) Spectaculair i Daarna kwamen de heren van de kampioensploeg Temse uit Bèlgië met „massale grondgymnastiek". Het werd, op de harde kasseien van- het middengedeelte van het marktterrein een bijzonder spectaculair optreden, een „proeve" van moed, kracht en be hendigheid. De Belgen mochten te recht de bijzondere dank van voor zitter C. W. Verwest van „Kaspor- go" in ontvangst nemen. Nadat nog de Oekraïnische groep en de Salz- burgers warenopgetreden', zorgden de Folkstoriian,s met oen- figuurmars voor een fraai.besluit van deze 'lu'd:- dag. V.0"-denburg Avaren het zondag do groepen uit ZAveden, Folko^io nen, Salzburg, Neurenberg, „Les H:- rondelles" en „Kasporgo" dié, elk tweemaal a'oor het Zonnige 'voetlicht kwamen. De groepen waren onder' de tonen van major Nïcolsons doedel zakken het terrein opgemarcheerd; aan het eind van de middag sprak burgemeester J. M. A. C. van Don gen van Aardenburg de verschillen de Europese groepen in hun lands taal toe. In de „Prins van Oranje" tc Goes was ér zaterdag een gala-avond voor de pleegouders, de gasten èn geno digden. Hier sprak de heer Verwest in de verschillende landstalen oyer de verbroedering en de vriendschap die bij dit jaarlijkse festijn van „Kasporgo" horen en gaven de ver schillende groepen nogmaals acte de presence. „Wieben" verrastte met een alleraar digste vuur vlinder-interpretatie en .de groep uit Neurenberg gaf 'n char mante en sprookjesachtige vertol king van „Hans en Grietje." De heren van „W.I.K." uit Temse lieten nogmaals spectaculaire dingen zien ditmaal aan het rek en „Kasporgo" zelf vergastte zijn gas ten met boerendansen. Een gezel lig bal besloot de 'avond. Vandaag, maandag gaan de groepen uit Wenen, Salzburg, Villefranche, Folkestone en Zweden naar Brussel, waar zij een optreden verzorgen op de wereldtentoonstelling. Ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllll! Zaterdagmiddag is op de verkeers- Aveg A'an Halsteren naar Tholen te Halsteren de 60-jarige H. Quist uit Tholen met zijn bromfiets onder een bus van de firma K. gereden ,en aan de gevolgen \'an het ongeluk overle den. De heer Quist, die met zijn bromfiets uit een zijweggetje aan de linkerkant van de weg reed en de weg wilde oversteken naar het rijwielpad, merk te de bus, bestuurd door L. v. d. V. uit Stavenisse, niet op. Van d. V. remde zo sterk, dat de bus dwars over de weg kwam te staan, maar kon een aanrijding niet meer voor komen. De heer Quist kwam onder de bus tei'echt.'Hij werd zo ernstig ge wond, dat hij kort daarna ter plaat se overleed. De heer Quist was ge huwd en laat twee kinderen achter. Als kerkvoogd-ouderling bedankt De heer J. Ph. Koene, kerkvoogd- ouderling der hervormde gemeente van Middelburg vertegenwoordi gend de Koorkerkgemeenschap heeft, blijkens mededeling aan de centrale kerkeraad, als zodanig ont slag genomen. Major Nicolson gaf met zijn Folk- stone Pipe Band tot slot van de za terdagmiddag te Ooes gehouden uit voering van het internationale ge zelschap, dat bij „Kasporgo" te gast is, een figunrmdrs ten beste. Een ernstige zaak, zo te zien... (Foto P.Z.C.) Examens Vakopleiding Bouwbedrijf Zeeland In de Aveek van 19 tot en met 22 augustus a.s. Avorden in de technische school te Middelburg de examens af genomen a'an de stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf in Zeeland. Aan het examen te Middelburg nemen 35 kan didaten timmeren en 20 kandidaten metselen deel, terwijl zeven kandida ten timmeren en 2 metselen van Schouwèn-Duivéland examen doen in de technische school te Middelburg. De kandidaten van het eiland Tholen, namelijk 5 timmeren, nemen deel aan het examen te Bergen op Zoom. De examens worden afgenomen door een examencommissie, die samenge steld is uit vertegenwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisa ties uit het bouwbedrijf, alsmede ver tegenwoordigers van het nijverheids onderwijs. De leerlingen hebben in de regel eerst 2 h 3 jaar de technische school gevolgd en zijn vervolgens door de werkgevers in het bouwbe drijf verder opgeleid, bijgestaan dooi de stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. Ook de werknemers in het bouwbedrijf hebben hieraan hun me dewerking verleend. In ons land staan 7197 leerlingen in geschreven, te weten 55197 voor tim meren, 1447 voor metselen, 27 voor betontimmeren, 48 betonijzervlech- ters, 37 tegelzetters, 2 betonmodel- makers, 30 steenhouwers en 335 stu- cadoors. Aan de zomerexamens wordt in 1958 deelgenomen door 1982 kan didaten voor timmeren, 21 voor beton timmeren, 539 voor metselen, 8 te gelzetters. 106 stucadoors en 2 beton- modelmakers, in totaal 2678 leerlin gen. Tijdens de voorjaarsexamens in april j.l. kwamen 136 timmerlieden en 35 metselaars in het bezit van het rijksnijverheidsdiploma van het leer lingstelsel in het bouwbedrijf. Taxi in landbouwschuur te Hulst verbrand In de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks kwart voor één ontdekte de echtgenote van de landbouwer J. L. L. Boel wonende aan de Overdam- straat te Hulst, dat er brand was ontstaan in de landbouwschuur, die dicht bij het woonhuis op het erf stond. In deze schuur was een ruimte afgezonderd, die de zwager van de heer Boel, cle heer R. de M. als ga rage gebruikte. De onmiddellijk gealarmeerde brandweer onder lei ding van de waarnemend-comman dant, de heer F. M. Verwilligen, die met groot materiaal uitrukte, wist door kordaat optreden te voorkomen, dat de hele schuur in de vlammen opging. Toch kon cle brandweer niet verhinderen, dat de in de garage staande taxi totaal uitbrandde. De totale schade aan auto en land bouwschuur werd op ongeveer 3000 geschat. De taxi was niet verzekerd. VANDAAG Middelburg Electro: speciaal Icermispro- grarama; Schouwburg: „Brei M&dels vom Rheln", 8 uur, a.l.; Molenwater: „Miniatuur Walcheren", fl—22 uur; Van Benthem en'Jutting: Expositie Grafische kunst van Picasso. Vlissingen Alhambra: „Sissi, keizerin en moeder", 19 en 21 uur, a.l.Luxor: „Bij de kannibalen van Nieuw Guinea", a.l. 20 uur; De RuyterschoolTentoonstelling scheepsbouw en tankvaart, 10—12 en 14— 17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2