Koningin Emma was „liefste oude dame van ons werelddeel" In Kerkrade treden dertig dagen lang 205 korpsen uit 27 landen op MR. KORTENHORST TIEN JAAR VOORZITTER TWEEDE KAMER ZATERDAG 2 AlVSL'öS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. HONDERD JAAR GELEDEN WERD ZIJ GEBOREN Met reserve ontvangen, maar spoedig in brede kring bemind (Van een medewerker) „Voor wie niet tracht te denken aan zich zelf, is het leven zo ingewikkeld niet," zo zei eens koningin Emma in een on derhoud met een journalist. Een interview met een vorstin het was een unicum in onze geschiedenis, eerst in 1947 ge volgd door een onderhoud met ons prinselijk paar naar aan leiding van de a.s. blijde gebeurtenis, de geboorte van prinses Marijke. „En wie wel denkt aan zich zelf als middelpunt, kan nooit gelukkig zijn. Het voornaamste is niet: gelukkig worden, maar gelukkig maken." In deze haar eigen woorden is de betekenis van koningin Emma voor ons vorstenhuis en volk in slechts enkele woorden geschetst. Op 2 augustus 1858, thans hon derd jaar geleden, werd als vierde dochter van vorst Georg Victor van Waldeck Pyrmont en Helena van Nassau Weilburg geboren Adelheid Emma Wilhelmina The- resia. Over de verwantschap van ons vorstenhuis en het huis Wal deck Pyrmont door de eeuwen heen zou veel te vertellen zijn. Ook over het gezin waarin prinses Emma opgroeide: zes zusjes en een broertje. Maar haar plaats in ons Nederlandse volksleven is zo uniek, dat we ons bij een beschrij ving van haar jeugd reeds ten Een vertrouwde foto van Ko ningin-moeder Emma. zeerste moeten beperken. In het kleine Arolsen woonde een prinsesje, dat door koning Willem III werd uitgekozen tot zijn tweede gemalin. „Die koningsvrouwe, zoo fier en zoo rein, Ze heeft er gevangen ons hart..." Deze regels uit de vroeger zo overbekende ballade van Boele van Hensbroek, getoonzet door de bekende Arnold Spoel, werden voor ons volk levenswerkelijkheid. Ons kritische volk ontving de jonge, onbekende prinses met een zekere terughoudendheid in een periode waarin het Duits land van Bismarck niet popu lair was in de lage landen. Als koningin Emma na de hu welijksplechtigheden in Arol sen, waarbij 's konings zonen afwezig waren, In ons land haar intcht houdt, wapperen de vlag gen niet blij-uit, maar treuren halfstoks om het vrij plotselinge overlijden van 's konings be minde broer en grote steun, prins Hendrik de Zeevaarder. On 31 augustus 1880 wordt het prinsesje Wilhelmina geboren. In de schaduw van de troon staat de koningin in de eerste periode van liaar leven temidden 'van ons volk. Naar voren treedt zij eerst na het overlijden van de koning in 1890 als regentes voor de tienja rige koningin Wilhelmina. Ons l«nd beleeft een tijd, rijk aan po litieke gebeurtenissen met een strijd over het kiesrecht, gisting over de sociale verhoudingen, oorlog in de rijksdelen overzee. Als met schuttende hand brengt zij haar dochter tot ons volk. Zij beweegt zich zoveel en zo vaak onder ons volk, als nog geen uit ons vorstenhuis ooit gedaan heeft. Poor stelselmatige bezoeken aan "He provinciën herleeft de verbon denheid tussen vorstenhuis en volk. Als prinses Wilhelmina haar zeventiende verjaardag viert en de door haar moeder met grote zorg voorbereide opvoeding bij na voltooid is. ontvangt de jon ge koningin de gelukwensen van haar naaste omgeving. Een dei- oudsten van de gasten zegt tot baar, getroffen door haar jeug dig voorkomen: „Nog slechts één jaar van on bezorgde jeugd, majesteit, en dan... zo jong ï-eeds te moeten staan voor zo grote verantwoor delijkheid... wel is de taak zwaar die U wacht..." Glimlachend antwoordt de zeventienjarige koningin Wil helmina: „U hebt gelijk, moei lijk is de taak, die mij wacht. Hoopt U dan met mij, dat mijn moeder nog lang voor mij ge spaard blijft." W eldadigheid Als koning Wilhelmina in 1898 de regering heeft aanvaard, schijnt de rol van koningin Emma reeds op veertigjarige leeftijd te zijn uitgespeeld. Het tegendeel is ech ter waar, op staatkundig terrein treedt zij weliswaar terug, de ko ningin-moeder neemt op geheel eigen wijze een vooraanstaande plaats in ons volksleven in. De vreugde in haar ouderlijk huis was overschaduwd door het over lijden van haar vijftienjarig zusje Sophie aan de toen zo gevreesde ziekte, de t.b.c., waarvoor in die tijd alleen nog maar in Engeland een sanatorium bestond. Droef heid in het ouderlijk huis brengt koningin-moeder Emma tot haar daad, het nationale huldeblijk na het beëindigen van haar regent schap, de schenking van het Oran- je-Nassau-oord, te bestemmen tot het inrichten van het eerste Ne derlandse sanatorium. Naast de schenking van het landgoed werden, verschillende fondsen gesticht en o.a. kwam in 1910 in navolging van Denemar ken de instelling van een straat collecte tot stand. Koningin... regentes... koningin moeder... moeder der weldadig heid, onder deze naam zou konin gin Emma onder ons volk bekend blijven. Weer was zij een figuur in de schaduw der troon. Een lief hebbende grootmoeder voor het prinsesje Juliana, die „de limona de van oma lekkerder vond dan die van thuis". Een lieve, oude dame voor de ontelbaar vele patiënten, die zij in allerlei inrichtingen met ononderbroken toewijding heeft bezocht. Ging zij bij kinderen op bezoek, dan kleedde zij zich zo, dat de droom van het kind de wer kelijkheid van de koningin het meest nabijkwam. Vol begrip wa ren steeds haar grondige bezoe ken.' Eens werd aan een zekere Bram dagen van te voren precies het lesje geleerd, dat hij moest opzeggen bij het aanbieden van de traditionele bloemen: „Alstu blieft majesteit" en daarna een luidkeels: „Lang leve de koningin moeder". De statige ceremonie werd echter tot een kinderlijk on gekunsteld incident, waarvan de koningin-moeder met volle teugen genoot. De begroeting luidde: „Alstublieft juffrouw, hoera." Toen zij vijftig jaar Nederland se was, werd koningin-moeder Emma op ontroerende wijze gehul digd. Koningin Wilhelmina liet Tekening van Jo Spiergemaakt naar aanleiding van het overlijden van Koningin Emma, waarbij de tekenaar als onderschrift ver meldde: In liet kerkje van Soest is één plaats zwart omfloerst. voor de rit naar de Jacobskerk in Den Haag ter bijwoning van de herdenkingsdienst de verlichte gouden koets voorrijden voor het kleine paleis-herenhuis met het gouden balkon, zo karakteristiek voor de „liefste oude dame van Europa", zoals de Engelse pers haar noemde. Monumenten Op 20 maart 1934 luidden de doodsklokken voor haar die „een sprookje was in haar jeugd, een sprookje in haar ouderdom" Thans, honderd jaar na haar ge boorte, leven we onder regering van haar kleindochter, die eens presidente was van het nationaal crisiscomité in de malaise-jaren, die eens presidente was van het Nederlandse Rode Kruis, kortom leven we in een Nederland, dat het Wilhelminafonds voor de kan kerbestrijding en het Prinses Bea- trixfonds voor de poliobestrïjding kent, in een Nederland, waarin de t.b.c. niet meer die gevreesde volksziekte uit het begin van de ze eeuw is. In vijftig jai-en is ont zaglijk veel ten "goede veranderd. Het aan liefde en trouw rijke leven van koningin Emma is his- Intocht in Amsterdam met Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik. torie geworden. Maar de oudere generatie ziet nog telkens het beeld dat in de herinnering onuit wisbaar achterbleef. Voor geen vrouw uit het door- luchte Huis van Oranje-Nassau werden kort na haar overlijden zoveel monumenten opgericht AmsterdamDen Haag Mid delburg Baarn Soest oiu van Apeldoorns gedenknaald nog maar niet te spreken. Ja sterker nog. In een tijd waarin de furor teutonicus, de geest van de ver dwazing der machtswellust van haar vroegere volk ook ons lage land overweldigde en alle liefda digheid in de kiem smoorde, ja, toen vervloekt was alles wat barm hartigheid, liefdevol en opofferend is, toen waren haar monumenten in hoofdstad en residentie op wit- te-anjerdag 1940 overdekt met bloemen, zodat de brandweer op „hoger bevel" de bloemen moest wegspuiten. Toen heeft ons volk eigenlijk de schoonste hulde gebracht aan haar die naar de woorden van haar dochter, onze koningin Wil helmina, die door haar opgevoed een halve eeuw ons land mocht regeren, „ons aller moeder" was. VERLEVENDIGING DER DISCUSSIES Magistraat met frisse, oorspronkelijke ideeën (Van onze parlementaire redacteur) Op woensdag 1.3 augustus is mr. L. G. Kortenhorst, die voor de K.V.P. zitting heeft in de Tweede Kamer, tien jaar achtereen voorzitter van de ze Kamer. Mr. Kortenhorst is als man van 72 jaar nog altijd een vitale en actieve president met geheel ei gen ideeën over zijn functie. Als het een parlementariër duidelijk is, dat in de loop der tijden het karakter van de beraadslagingen in de Staten- Generaal veranderd is, dan is het aan hem. Vroeger werden in de Kamers in ie- MOEILIJKE TAAK: VOLKSLIEDEREN ZONDER FOUTEN Mijnwerkers boos: geen minister opende wereldmuziekconcours (Van onze correspondent) Tussen vlaggemasten en spuitende fonteinen, een concerthal als een vlieg tuighangar zo groot, biertenten en beelhouwwerken van Nederlandse kun stenaars zochten we op het Europaplein de heer J. J. Sc.holtes. Hij is de grote man, dié nu voor de derde maal een wereldmuziekconcours organi seert. Maar bijna niemand van de 48.090 Kerkradenaren kent dc organi sator van dit machtig muziekfestijn bij zijn familienaam. Iedereen zegt „der Johan". Veel later pas troffen we „der Johan" op zijn ordelijk kantoortje. „Wij heb ben nog alle vensterbanken van de huizen vol bloembakken gezet", ver telde hij. „Toen was alles versierd, behalve'dan de mijngangen onder de stad. Het muziekconcours zal geolied draaien. De bedden en de tafels voor de duizenden muzikanten zijn ge spreid en gedekt. En dertig dagen muziek van de beste korpsen uit de wereld aan de lopende band". Er klinkt trots in zijn stem. En niet voor niets. Kerkrade, dat deze va kantiemaand 205 muziekkorpsen met Gevaarlijke „tabaksdozen" op Nederlandse kust. Langs de Nederlandse kust spoelen de laatste tijd nog al eens metalen busje aan, welke cilindervormig en rood van kleur zijn. Op de zijkant staan twee zwarte hoofdletters T. De diameter van de busjes is zeven em en de hoogte negen cm. Aan de bovenkant staat in het Engels een instructie te lezen voor het openen en sluiten. Aan de onderkant is een papier ge plakt, waarop in het Engels staat aangegeven, dat de inhoud bestaat uit vijftien detonatoren. Dit papier kan er echter afgeweekt zijn. De doosjes lijken bedriegelïjk veel4 op tabaksdozen, doch de inhoud is uiterst gevaarlijk. Bij aantreffen is het dan ook het bes te de dichtstbijzijnde politiepost of militaire autoriteit te waarschuwen, Dit materiaal blijkt niet afkomstig te zijn van de Koninklijke Marine. 7000 muzikanten en 1350 zangers uit 27 landen van vier werelddelen ont vangt, is ook trots op overste Holmes. Dat is de commandant van het vlak bij gelegen militaire vliegveld Teve- ren in Duitsland. Deze Engelsman houdt zoveel van muziek, dat hij zijn straaljager-piloten order gaf deze maand niet boven de stad Kerkrade te vliegen. Eén dag is zijn order opgeheven. Op 27 augustus, stuurt hij name lijk veertig straaljagers de lucht in om boven de klankstad te cir kelen. Dan speelt de Royal Air Force band uit Engeland. Het es kadron straaljagers zal de bla zers een eregroet brengen. SAN MARINO BLIJFT WEG „Om 'n hoofd als een eierbriket van te krijgen" zegt Martin Koekelkoren, di rigent van de „Maastrichter Staar" en van het „Harmonieorkest van de staatsmijn Wilhelmina". Drie korp sen moeten 27 volksliederen perfect spelenhet kostte zelfs al enorme inspanning om de muziek van deze volkshymnen uit de binnenlanden van de Indiaanse eilanden, uit Midden- Azië of uit de dwergstaat San Ma rino te krijgen. Overigens hebben de Kerkraadse mu zikanten het volkslied van dit staatje vergeefs gerepeteerd. De „Banda Milatare", een orkest van zestig le den, die samen meer dan een derde van de krijgsmacht uitmaken, komt niet. Na de communistische troebe len in San Marino werd een deel van de orkestleden de laan uitgestuurd. Reeds werd het Gadna jeugdorkest uit Israël al met een zuidelijk enthou siasme ontvangen. De vele honderden inwoners, die van de winter vlijtig op de talencursus Frans, Engels, Spaans of Italiaans studeerden, kun nen nu hun woordje buitenlands vlot spreken. Duits spreekt men er even gemakkelijk als het Limburgse dia lect. De 7000 gasten uit 27 landen worden gastvrij bij de mensen opgenomen. Ze eten, slapen, drinken en leven ge woon in het gezin mee. Dat zal de be volking zelf een bedrag van ruw geschat 200.000 gulden kosten. Dertig dagen lang zal een zilveren melodieën-waterval van harmonie- en fanfaregezelschappen, van dames orkesten en militaire kapellen, van symphonieorkesten, organisten, man doline- en accordeonclubs, van folklo ristische danssroepen, mannenkoren en jeugdorkesten over het versierde mijnwerkersstadje bruisen. Maar dat men nit Den Haag geen minister stuurt om dit ongelooflijke wereldmu ziekfestival te openen, Iaat de del- vers van het zwarte goud toch niet helemaal koud. vendige debatten grote parlementaire strijdvragen en beginselkwesties uit- gevochten. Tegenwoordig houdt de Kamer zich voor een aanzienlijk deel bezig met de behandeling van be-' stuurlijke zaken, die zelden tot op windende discussies aanleiding geven. Mr. Kortenhorst streeft er bij voort during naar om niettemin de belang stelling voor het in een democrati sche staat zo gewichtige Kamerwerk onder de burgerij levend te houden." Hij voerde de ook in het Engelse par lement bestaande gewoonte in, dat de voorzitter voor de opening van een vergadering luid wordt aangekondigd en dat allen opstaan, als hij de zaal binnen treedt. Hij animeerde het stellen van monde linge vragen aan de ministers over onderwerpen, die op een bepaald ogenblik actueel zijn en niet op de agenda voorkomen. Hij is de initia tiefnemer voor een kortere maar in teressanter behandeling van de rijks begroting. Hij houdt van een spitse interruptie en hij plaatst graag zelf nu en dan een kwinkslag. Mr. Kortenhorst heeft zich altijd bo ven de partijen geplaatst en zich een president getoond, die aller waarde ring en achting wegdraagt. Vandaar dat hij telkens weer opnieuw door de Kamer als nummer één op de voor dracht voor het voorzitterschap ge plaatst werd. Tien jaar is voor een Kamerpresident een lange tijd, maar geen record. Zijn voorganger, mr. J. R. H. van Schaik, thans minister van Staat, heeft langer in de imposante voorzit- tersstoel in de Tweede Kamer ge troond. De martiale figuur was reeds voor de Tweede Wereldoorlog presi dent en wel van september 1929 tot tot mei 1933. Daarna benoemde de koningin hem, op voordracht van de Kamer, opnieuw tot voorzitter in no vember 1937. Hij bleef het tot 7 augustus 1948. Eerst was mr. van Schaik dus ruim drie en een half jaar voorzitter en daarna nog eens elf jaar, in totaal dus veertien en een half jaar. Doch hierbij dient te wor den opgemerkt, dat in de tweede pe riode de oorlog viel en dat de Kamer toen vijf jaar lang niet vergaderde. Behalve mr. Van Schaik hebben nog enkele voorzitters van de Tweede Kamer langer dan mr. Kortenhorst de leiding van dit staatscollege in handen gehad. In de eerste helft van de vorige eeuw duurde het presidentschap nooit lang. Tot de afscheiding van Bel gië in 1830 was het namelijk re gel, dat elk jaar beurtelings een lid uit de noordelijke en een uit dë zuidelijke provincies tot voorzitter werd benoemd. De eerste Kamerpresident, die langer dan een jaar de voorzittershamer hanteerde, was mr. G. I. Bruce, die twee jaar 1845 tot 1847 de teu gels in handen hield. Mr. G. C. J. van Reenen was van 1858 tot 1869. dus elf jaar lang voorzitter; mr. W. H. Dullert van september 1869 tot fe bruari 1881, dus bijna twaalf jaar en mr. J. Gleichman van 1891 tot 1901. Na de eeuwwisseling kwam er meer bestendigheid in het voorzitter schap. In de twintigste eeuw hielden de voorzitters het langer dan een jaar uit. I'rins Hassan, de elf jaar oude broer van koning Hoessein van Jordanië, wordt door speciale detectives in Engeland dag en nacht bewaakt. De jonge prins heeft op het ogenblik vakantie. Hij is op school in Hastings, maar wil graag naar Jordanië terug. Foto: Na een rijtoer door Londen verlaat de prins de auto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7