Tribune zakte in bij demonstratie MOEDER ER DOCHTER ZIEN ELKAAR NA 32 JAAR TERUG MAG WARENHUIS BARTJE IN ZWART EN WIT LATEN MAKEN 10 PROVINCIALE Z E E V W 8 F, C O V R A N T. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 Tijdens een demonstratie redden in het raam van de dertiende „schild- week" te Steendam zakte een houten tribune over een lengte van tien me ter in. Vijftig toeschouwers tuimelden temidden van de wrakstukken; een aantal liep schaafwonden op, anderen kregen een lichte shock, maar geluk kig werd niemand ernstig gewond. Do demonstranten en burgers scho ten ijlings toe om de onfortuinlijke 'toeschouwers uit hun benarde positie te halen. Op bovenstaande foto, die onmiddel lijk na de instorting werd gemaakt, ziet men hoe de verschrikte slacht offers uit do ruïne krabbelen. Indien de werknemers- en werkge versorganisaties er niet in slagen tot temporisering over te gaan zal het revolutionair-industrieel proces, dat zich bezig is te voltrekken in de si- garenindustrie tot gevolg hebben, dat in drie jaar tijds enige duizenden si garenmakers overbodig zijn. Tot deze conclusie komt de Algemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Ta bakverwerkende Industrie in het or gaan van deze bond waarin de proble men van de sigarenindustrie worden behandeld. Volgens de bond loopt het verbruik van sigaren geleidelijk terug. Dit is een van de oorzaken, dat een aantal bedrijven noodgedwongen personeel heeft" moeten ontslaan of tot verkor ting van de arbeidstijd is overgegaan. Er zullen evenwel nog ingrijpender maatregelen plaatsvinden, want niet alleen de bestedingsbeperking, maar het binnenkort in bedrijf stellen van compleet-bolknakmachines zal ook een groot aantal werknemers overbo dig maken. De bond acht het clan ook noodzake lijk, dat er tijdig afdoende maatrege len worden getroffen, wil men in de sigarenindustrie een catastrofe voor komen. Het invoeren van f'n vijfdaag se werkweek zou, volgens de werkne mers, belangrijk kunnen bijdragen £ót behöud van deze werkgelegenheid. Artsenstaking nu in geheel Argentinië. De staking van artsen te Buenos Aires die sinds een maand weigeren patiënten in ziekenhuizen van de vak organisaties te behandelen, heeft zich tot geheel Argentinië uitgebreid. De artsen protesteren tegen het ontslag van collega's in de betrokken zieken huizen. Zij zijn van oordeel dat de vakbonden de artsen hebben ontsla gen om hen door peronisten te ver vangen. De stakende doktoren behan delen de patiënten kosteloos thuis. Beeldhouwer gaf recht tot reproduktie aan andere fabriek. Vrijdag is in kort geding het beeld van Bartje, geesteskind van de schrij ver Anne de Vries, voor de president van de arrondissementsrechtbank te Assen gevoerd. Toen in 1955 Bartje door de Amsterdamse beeldhouwster Suze Berkhout werd vervaardigd en zijn standplaats kreeg op het gazon aan de Noordersingel te Assen, zijn er verschillende narigheden gebeurd. Bartje werd ontvoerd en in Gronin gen teruggevonden aan de voeten van het beeld van een lieftallig meisje in een der parken van die stad. Later heeft een onverlaat Bartje van zijn sokkel gestoten, waarbij beide benen braken en nu vormde hij dan het on derwerp van twee advocaten, die hun mening gaven over de vraag of een Asser warenhuis iets in de weg ge legd kon worden om copieën van Bartje te laten vervaardigen tegen een verkoopprijs van 4.95 niettegen staande het recht om dit te doen door de beeldhouwster was geschonken aan een plateelfabriek In Schoonhoven. Dat gebeurde reeds drie jaren gele den en sindsdien werden deze copieën in tal van Asser kunstzaken verkocht, echter voor de prijs van 6.75. De eigenaar van het warenhuis had weliswaar voor dé verkoop door de plateelfabriek te Schoonhoven inge schakeld willen worden, maar de man, die de beeldjes naar Assen verkocht weigerde dit pertinent, omdat de kunstzaken er bezwaar tegen maak ten, dat Bartje ook In een warenhuis zou worden verkocht. De warenhuis houder liet toen bij een onbekende firma andere beeldjes vervaardigen, echter precies gelijkend op die van Schoonhoven. Ze waren weliswaar afwijkend van kleur, namelijk wit en gitzwart (Bartje als nikkertje) maar dat kon de eigenaar van het warenhuis niet schelen. (Advertentie) Bier £s.ï goed.,! Gaat U daarheen waar ze het lekkerste bier schenken, dat er sedert eeuwen gebrouwen wordt: Heineken's bier! Want bier goed, i? goed: waar ze zulk bier serveren moet alles even prima zijn. Ook Uw vrouw v/ii er wel eens helemaal uit zijn - dus neem haar; eens gezellig mee uit. Naar dat café of dat cafeetje of dat restaurant met 4e onderscheiding op deur of raam: Heineker»! Suze Berkhout maakte tegen deze verkoop bezwaar, omdat, aldus haar pleitbezorger, mr. W. van den Heuvel te Dordrecht, de waren huishouder duidelijk profiteerde van de reclame, die door eiser was gemaakt. Het warenhuis maakte ook inbreuk op de auteursrechten, stichtte verwarring onder het pu bliek en voerde oneerlijke concur rentie. Mr. E. E. Oosterhuis te Assen, die de belangen van het warenhuis verde digde, wees er op, dat het warenhuis gedwongen was de beeldjes ergens an ders te laten maken, omdat de „im porteur" ze niet wilde leveren aan zijn cliënt. De eisers hebben geen recht tot klagen, aldus mr. Ooster huis, of tot het instellen van een vor dering. Mr. Van den Heuvel deed dat toch. Hij vroeg de rechter het warenhuis te veroordelen tot een dwangsom van 500 voor de verkoop van elk pseu- do-beeldje. De rechter, mr. A. Maassen te Assen zal dinsdag uitspraak doen. Voorlopig hebben zij een tolk nodig. Op het perron van Hengelo hebben een moeder en een dochter elkaar na' 32 jaar weergezien. De moeder is de 72-jarige mevrouw Horacsek uit Boe dapest, wier dochter Laura in 1922, toen zij 7 jaar oud was, met een kin dertransport naar Nederland ging. Het kind verbleef destijds twee jaar in Borne, waar het liefdevol werd" verpleegd. In Boedapest teruggekeerd bleken de gezinsomstandigheden daar zodanig te zijn, dat men het meisje slechts met de grootste "'moeite een goede opvoeding zou kunnen geven. Het kind keerde daarom naar Neder land terug en bleef sindsdien in Bor ne. Telkens waren er weer moeilijk heden om „naar huis" te gaan. Laura werd hier groot, trouwde, kreeg zelf kinderen en bleef met haar moeder in schriftelijk contact. Dat is nu ver anderd in een persoonlijke omgang, want de moeder' kreeg deze week on- Tachtig gevangenen ontsnapt uit Israëlische gevangenis. Dertien gevangenen en twee bewa kers werden gistermorgen gedood in een gevecht dat volgde op een mas sale uitbraak uit een gevangenis op dertig kilometer van Haifa (Israël). Tien gevangenen en twee bewakers liepen verwondingen op. Van de ongeveer tachtig ontsnapte gevangenen, hoofdzakelijk Arabieren, waren er gisteravond nog 64 op vrije voeten. Zij werden achtervolgd met bloedhonden. Bij de naspeuringen werden ook vliegtuigen ingeschakeld. De vluchtelingen, die zich meester hebben gemaakt van wapens uit de opslagplaats van de gevangenis, zul len waarschijnlijk trachten Jordanië te bereiken, van waar de meesten af komstig zijn. De uitbraakpoging begon donderdag avond, toen de gevangenen zich ge reed maakten voor het avondeten. De bewakers werden aangevallen, nadat de telefoonverbindingen met. de bui tenwereld onklaar waren gemaakt. De opstand werd geleid door Arabieren die levenslange gevangenisstraffen uitzaten. Israëlische gevangenen steunden de autoriteiten. Een Israëliër die wegens moord tot levenslang is veroordeeld, was de held van de dag. Hij vocht met stenen en stokken om de muiten de gevangenen te beletten zich mees ter te maken van de wapenopslag plaats. Toen hij zag dit niet te kun nen klaren,, rende hij naar het nabij gelegen politiebureau nm versterkin gen te halen. verwacht vergunning voor een vakan tiereis naar Nederland. Donderdag arriveerde zij in Hengelo. Voorlopig zullen moeder en dochter slechts met behulp van een tolk kun nen praten, maar ze hebben goede moed, dat deze spoedig overbodig zal zijn. Contract Haringvlietsluizen 96 miljoen) wordt vandaag getekend. Vandaag zal in Utrecht het contract getekend worden waarbij de N.V. Ne derlandse Sluis- en Tunnelmaatschap pij zich verplicht in tijd van zes jaar voor een bedrag van 96.280.000, in het Haringvliet sluizen te bouwen ten behoeve van de afsluiting van dit wa ter. Ir. A. Eggink, hoofdingenieur-direc teur van de directie sluizen en stu wen van Rijkswaterstaat zal het con tract namens het ministerie van ver keer en waterstaat ondertekenen. De N.V. Nederlandse Sluizen- en Tun nelmaatschappij is een combinatie van zes aannemingsmaatschappijen: de N.V. Amsterdamsche Ballastmaat- schappij, Christiani en Nielsen N.V. te Den Haag, Van Hattem en Blan kevoort N.V. te Beverwijk, de N.V. Hollandsche Betonmaatschappij te Den Haag, de N.V. Internationale Gewapend Betonbouw te Breda en de N.V. Nederlandse Betonmaatschappij „Bato" te Den Haag. Amsterdam koopt uit de collectie Regnault. B. en W. van Amsterdam delen me de, dat er tussen hen en de erven Begnault overeenstemming is be reikt aangaande de onderhandse ver koop van 20 werken uit.de collectie- Regnault, waardoor deze voor het Stedelijk Museum kunnen worden be houden. De koop dient uiteraard nog te worden bekrachtigd door een be sluit van de gemeenteraad, doch de raads-commissie van bijstand in het beheer der zaken van kunst heeft zich in haar vergadering van 23 juli verenigd met het beleid dat B. en W. van plan waren te volgen. Als ge volg hiervan hebben zij aan de erven Regnault een bod kunnen doen, dat thans is aanvaard. De aankoop van B. en W. betreft de beide werken in deze verzameling van Picasso, acht van de 12 werken van Chagall, de twee werken van Rouault, voorts één kunstwerk van Soutine, Pascin, Leger, Dufy, Ensor, Radinsky, Redon en van de Neder landse meester Herman Kruyder. Met deze aankoop is een bedrag ge moeid van twee miljoen gulden, dat is dus gemiddeld 100.000 per schil derij. De transactie tussen de ge meente en de erven is tot stand ge komen met de volledige instemming van de makelaar-veilinghouder Paul Brandt te Amsterdam. De rest van de collectie, 215 werken waartoe nog 4 Chagalls behoren, wordt nu op 22 en 23 oktober a.s. in het openbaar geveild. 9 De hoofdinspecteur-titulair van 's rijks belastingen M. K. Minderhoud, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der registra tie en successie te Alkmaar, is verplaatst naar Roermond en aangewezen als hoofd van de inspectie der registratie en succes sie aldaar. NA 1 NOVEMBER: Geen toeristenklasse meer op Noordatlantische routes vanK.L.M. De directie van de K.L.M. heeft* al dus verneemt het A.N.P., besloten met Ingang van 1 november a.s., dus met ingang van de winterdienstrege- ling, de toeristenklasse-accomodatie op de Noordatlantische routes te vervangen door de eeonomy-klasse. Dit belangrijke besluit van de direc tie van de K.L.M. is ingegeven door het grote succes van de economy- kiasse. Met ingang van de winter- dienstregeling zal ook op de directe vluchten AmsterdamNew York, welke worden uitgevoerd met dé DC- 7C vliegtuigen, het modernste lange- afstandstoestel van de maatschappij, economyklasse worden aangeboden. Tot nu toe was er in de DC-7C ac- comodatie voor passagiers voor de toeristenklasse, de eerste klasse en de luxe klasse met bedden. De toe- ristenklasseaccomodatle zal van 1 november af ook vervangen worden door de economyklasse ten aanzien van de diensten naar Montreal, Hous ton en Mexico-City. De K.L.M. vervoerde in de maanden april tot en met juli van dit jaar in totaal 40.400 passagiers op.de routes naar New York, Montreal, Houston en Mexico-City in de goedkope klas sen, n.l. de toeristen- en de economy klasse tezamen, tegen 30.200 passa giers in de toeristenklasse uitsluitend in dezelfde periode van 1957, een toe neming dus van 34 procent. Het aandeel van de economyklasse in dit totaal is 78 procent, een per centage, dat naar de directie van de K.L.M. verwacht, in de komende ja ren nog zal stijgen. Het aantal pas sagiers in de economyklasse in deze viermaandelijkse periode bedroeg 31.500. Generaal Foead Sjehab is tot presi dent van Libanon gekozen. Foto: Direct na de uitslag van de ver kiezing werd generaal Bjehab (links) door president Sjamoen, die tot 24 september zal aanblijven, gelulcge- loenst met zijn benoeming. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zondag meer zon. H (Van onze weerkundige medewerker). M Een onweersstoring uit Frank- rijk afkomstig trok vrijdagmid- dag over ons land naar Noord- H Duitsland. De meeste regen viel in het zuiden en oosten van Nederland; plaatselijk viel ruim 15 mm. Achter de storing H draaide de wind naar west tot H noord en daalde de tempera- tuur tot ongeveer 16 graden. Inmiddels komt een nieuw ho- gedrukgebied van de Azoren via de Golf van Biskaje naar H het noordoosten, zodat wij ge il durende het weekeinde een ver- betering mogen verwachten. Wel blijft er met de zuidwes- telijke wind vrij koele lucht H naar ons land stromen, maar er H komen flinke opklaringen voor, zodat de temperatuur zondag weer tot 20 graden of Iets ho- ger kan stijgen. Ook de wol- is kenvelden, die vandaag hier en H daar nog voorkomen, verdwij- nen langzaam in oostelijke rich- 1 ting. IIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Massale jacht op drie geheime agenten in China. „Duizenden Chinese boeren en stu denten hebben eenheden van de vei ligheidstroepen geholpen bij het op sporen van drie in de Ver. Staten op geleide agenten, die op drie juli met valschermen in China waren geland". Dit is donderdag gemeld doo" het communistische persbureau „Nieuw China". De gevangenen alle drie Chinezen waren ih het bezit van Ameri kaanse radio's, geweren en revolvers. Ook hadden zij geld bij zich voor spionagedoeleinderi, aldus het pers bureau. Een der agenten zou hebben gezegd, dat de Amerikanen op For mosa de Chinese nationalisten nelpen bij het opleiden van grote aantallen geheime agenten. Heden werd plotseling van ons weggenomen onze lieve vader, be huwd- en grootvader J. DUBOIS op de leeftijd van bijna 65 jaar. 's-Heer-Hendriks- kinderen J. Dubois C. M. Dubois Almekinders Betsy Corry Zuidzande. 31 juli 1958 Heden ging van ons heen, onze lieve en zorgzame vrouw, moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder WILHELMINA PIETERNELLA DE HAMER, geboren GOETHART, in de ouderdom van 75 jaar. Middelburg P. DE HAMER. Den Haag P. DE HAMER. M. DE HAMER- VAN MOLENBROEK. Breda P. J. WISSE— DE HAMER. A. WISSE. Wemeldinge J. TISSING— DE HAMER. J. H. TISSING. Klein- en achter kleinkinderen. Middelburg, 1 augustus 1958. Karelsgang 16. De teraardebestelling zal plaatsvinden dins dag 5 augustus a.s. te 1.15 uur, op de algem. begraafplaats. Maatregelen nodig om catastrofe te voorkomen. KORT GEDING OVER BEELDJES Libanon erkent Iraakse republiek Ook Britse ambassadeur met •rkenningsbrief naar Kassem. De Libanese regering heeft gisteren besloten, het nieuwe bewind van Irak met onmiddellijke ingang te erken nen. Groot-Brittannië, Canada, Zwit serland en Noorwegen zijn gisteren officieel tot een dergelijke erkenning overgegaan; die van de Verenigde Staten wordt vandaag verwacht. Toen de Britse ambassadeur Wright hem een schrijven van zijn regering overhandigde, waarin Engeland het nieuwe Iraakse bewind erkent, zei de Iraakse premier, brigade-generaal Kassem, dat zijn land zijn betrekkin gen met Groot-Brittannië wil grond vesten op „wederzijds voordeel en ge lijkheid''. Wright zei, dat zijn regering en het Britse volk „hartelijke betrekkingen met Irak wensen te onderhouden, die zijn gegrondvest op openhartige vriendschap en wederzijdse goede wil". Een woordvoerder van het Britse departement van buitenlandse za ken heeft naar aanleiding van.de mededeling over de Britse erken ning van de nieuwe Iraakse rege ring in antwoord op gestelde vra gen gezegd dat het onrealistisch zou zijn geen nota te nemen van de bestaande scheiding tussen Irak en Jordanië, die eerder dit jaar een federatie waren aange gaan. De Jordaanse regering is van onze opvattingen op de hoog te, voegde hij er aan toe. Hij ver wees naar artikel twee van de voor de Iraaks-Jordaanse Unie vastgestelde grondwet vólgens hetwelk elke staat zijn eigen in ternationale status behoudt. Tochnoglignesacin Parijse medeweek. Vrijdag hebben weer enkele Parijse couturiers hun herfst- en wintercol lecties getoond. Jean Desses kwam met het „x"-silhouet en Cristobal Balenciaga toonde vele zakjaponncn in zijn collectie. Desses' „x"-lijn had iets sensatio neels. Zijn creaties waren goed ge sneden, conservatieve kledingstuk ken. De taille is op haar plaats, de lokken zijn korter dan die bij Dior en langer dan die bij sommige andere couturiers, ongeveer 42 cm van de grond. Dessès toonde twee soorten tailleurs: een groep met lange jasjes tot ver onder het middel en nauwe rokken, de andere met wijde rokken, die óf geplooid waren óf uitstonden en jas jes die tot het middel wamen en nau wer om het lichaam sloten. Balenciaga verraste iedereen toen hij vele zakjaponnen in zijn collectie toonde. Volgens de inkopers (journa listen werden hier niet toegelaten) waren de rokken kort, tot vijf centi meter onder de knie. Hij had strakke tailles, welke soms vlak onder de boezem lagen. Hij bracht weer aan twee kanten draagbare mantels en zijn op Spaan se wijze van stroken voorziene avond japonnen. Hij toonde voorts costuums met kleine jasjes en buitensporig ge borduurde lialjaponnen. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond 7 Helsinki: onbewolkt 21 gr. Stockholm, licht bewolkt. 22 gr. Oslo, geheel bewolkt 21 gr. Kopenhagen, zwaar bewolk' 20 gr. Aberdeen, regenbui 17 gr. Londen, regenbui 21 gr. Amsterdam, regen 22 gr. Brussel, geheel bewolkt 24 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 27 gr. Parijs, regen 24 gr. Bordeaux, licht bewolkt 31 gr. Grenoble, half bewolkt 34 gr. Nice, onbewolkt 29 gr. Berlijn, licht bewolkt 28 gr. Frankfort, onweer 30 gr. München, onbewolkt 31 gr. Garmisch P., onbewolkt 32 gr. zarich, zwaar bewolkt 32 gr. Genève, licht bewolkt 33 gr. Locarno, zwaar bewolkt 32 gr. Wenen, onbewolkt 32 gr. Innsbruck, licht bewolkt 34 gr. Rome, licht bewolkt 37 gr. Ajaccio, onbewolkt 32 gr, Madrid, licht bewolkt 38 gr. Algiers, onbewolkt 37 gr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6