mmöRb Amerikaanse troepen in Libanon met 1800 man versterkt Amerikaanse deserteur in Verdun door krijgsraad veroordeeld NIEUWE ONTDEKKINGEN IN ONDERZOEK ROND DR. 0. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 8 RUST IN BEIROET NOG NIET TERUGGEKEERD Het Wereldgebeuren Arsenalen PIJPLEIDING. De in India geboren architect Dharam C. Wadhwa, die be zig is een huis te bouwen dat aan de achterzijde grenst aan dc 16-de hole van de beroemde golfbaan van Went- worth, heeft besloten iets te doen voor zijn vrienden die dorst hebben gekregen tegen de tijd dat zij daar gearriveerd zijn. Hij "is van plan een bier-pijpleiding te laten maken van zijn bar naar de rand van de Green. Een telefoon zal geïnstalleerd wor den en wanneer de vrienden opbellen, draait Wadhwa in zijn huis de bier kraan open. VEERTIEN JAAR „ONDERGEDOKEN" GEWEEST Zijn vrouw werkte in een fabriek hij paste op hun vijf kinderen Achterhuis" (Anne Frank) behouden. (Van onze speciale verslaggever) Vrijdagmiddag is te Amsterdam het koopcontract getekend voor de grond en de belendende percelen van het Anne Frankhuis, „het Achterhuis", Prinsengracht 263 te .Amsterdam. Op 31 juli liep de met een maand verlengde optietermijn, die de Anne-Frankstïchting op de grond had. af. De inzameling is een wed strijd geweest tegen de tijd. Eigenlijk werd zij niet gewonnen, maar zij is toch succesvol geëindigd. Voorlopig althans. Dank zij bepaal de faciliteiten, die de „Anne-Frank- stichting" werden verleend, kon ge kocht worden, ondanks het feit, dat van de benodigde 350.000 gulden op het ogenblik nog slechts twee ton aantoonbaar binnen is. Ook die anderhalve ton moet er nog komen, daar ook de restauratie van het „achterhuis" en de inrichting van het internationaal jeugdcentrum moet kunnen doorgaan. heeft zij later gezegd. „Zodra wij maar een blik op elkander gewoi-pen hadden, gingen wij naar elkaar toe en „was het voor elkaar." „Hij sprak geen Frans en ik geen Amerikaans, maar hoe dan ook wisten wij elkan der te vertellen, wat wij voelden." De daarop volgende dagen zag Yvet te Powers dikwijls in zijn vracht auto voorbijrijden. Op een goeie dag kwam hij naar mij toe en vroeg mij of hij bij mij mocht blijven. Maar zijn kameraden wisten hem er in eer ste instantie toe te bewegen, dit plan op te geven. „Toen. op een mooie dag in decem ber", vertelde Yvette, kwam hij weer naar mijn woning en vroeg mij om bescherming en om een schuilplaats. „En omdat ik hem liefhad en wist, dat hij mij ook liefhad, nam ik hem in huis op". En de volgende veertien jaren bleef Powers in het huis van Yvette. Om ontdekking te voorkomen, bouwde hij zelf een kelder onder de trap, waarin men alleen kon afdalen, als men een paar treden oplichtte. Yvette ging in een fabriek werken om de kost te verdienen. Powers, die alleen 's nachts wat lichaanis-oefe- ning nam door buiten te gaan wan delen, bleef thuis en deed alles, wat een huisvrouw anders doet en zo paste hij dus ook op de vijf kinde ren, die successievelijk werden gebo ren. De buren wisten van het geval, maar zeiden niets. De kinderen, die alleen maar Frans spraken en geen Ameri kaans, praatten nooit over hun va der. Op een zaterdag in maart van dit jaar kwam de politie. „Ik zag elf agenten buiten het huis", zei Yvette, „en een ogenblik later klopten zij op de deur." Zij stelden een onderzoek in, dat drie uren duurde. Eindelijk ontdekten zij de schuilplaats onder de trap. Wie heeft hen verteld, dat Powers zich in het huis verborg? „Ik denk, dat het iemand geweest is, die niet van de Amerikanen houdt", was de mening van Yvette. Sedertdien heeft hij in de gevan genis van Verdun gezeten, teiwijl de legerautoriteiten zijn proces voorbereidden. Yvette en de kin deren hebben hem daar dikwijls een bezoek gebracht. Het nachtmerrie-bestaan van Po wers, voordat hij in zijn schuilplaats onder de trap door do autoriteiten werd ontdekt, heeft evenwel een golf van sympathie in Frankrijk opge wekt en op een gegeven ogenblik kreeg de Amerikaanse ambassade dan ook niet minder dan 50.000 brie ven toegezonden, waarin om clemen tie voor de Amerikaanse deserteur werd gevraagd. Robert Murphy's succesvolle car rière in de Amerikaanse diplo matieke dienst wordt door som migen voor een groot deel toege schreven aan zijn Ierse afkomst en daarmee aan zijn Ierse innemend heid. En behalve daarover, beschikt Murphy over een bijzondere scherp zinnigheid. Beide eigenschappen te zamen vormen een bruikbaar arse naal in de diplomatie. En men mag aannemen, dat Murphy flink uit dit arsenaal moet putten, nu hij kris kras door het Midden-Oosten reist om de mogelijkheid van allerlei re gelingen af te tasten. Dat donder dag ae presidentsverkiezing in Liba non kon doorgaan en dat vrijwel al le partijen één kandidaat, de staf chef generaal Foead Sjehab, steun den, was in belangrijke mate te dan ken aan het feit. dat Murphy, al pratend met regeringsgezinde en re bellenleiders, Libanese kloven wist te overbruggen. Waarschijnlijk heeft hij evenmin als de politieke waarne mers een idee van wat precies de po litiek van Sjehab zal zijn. Maar di plomatie is de kunst van het moge lijke en Sjehab op de presidentsze tel was de enige redelijke mogelijk heid. Verwacht wordt, dat Sjenab in overeenstemming met de patriarchen van zijn maronitische kerk toenade ring zal zoeken tot het standpunt der Arabieren zonder het westen geheel en al de rug toe te keren. En intussen is Murphy naar Am man gevlogen om overleg te plegen met de jeugdige koning Hoessein van Jordanië, die hij onge twijfeld heeft voorbereid op de ko mende Amerikaanse erkenning van de republiek Irak. een zakelijke be slissing die alle grond zal ontnemen aan Hoesseins streven, in Irak, dat hij nog beschouwt als een deel van de Jordaans-Iraakse „Arabische Fe derale Unie", de monarchie te her stellen. Men acht het overigens waarschijnlijk, dat Hoessein alle aandacht nodig zal hebben om de monarchie in het eigen land te hand haven. En voor behoud van Jorda- nië's onafhankelijkheid zullen inter nationale regelingen nodig zijn, een ontwerp dat waarschijnlijk op een topconferentie uitvoerig kan worden besproken. Voorts is Murphy naar Israël geto gen, waar hij met premier Ben Goe- rion de huidige moeilijkheden rond de grenzen der Joodse staat besprak. Ook over deze onderhandelingen is niet veel openbaar geworden, maar het lijdt geen twijfel of Ben Goerion heeft nogmaals zijn wens uitgespro ken om een Middenoosterse „top conferentie" te houden tussen de Egyptische premier Gamal Abdel Nasser (de leider in het panarabi- sche streven) en hemzelf. De Rus sische premier Kroesjtsjew, die deze week ieder verwonderde met een on geruste brief over „een Brits-Ameri kaans komplot tegen de republiek Irak" (terwijl die twee landen op 't punt stonden het nieuwe bewind in Irak te erkennen) heeft nog steeds niet geantwoord op Ben Goevions oude verzoek, om zijn bemiddeling voor een dergelijke conferentie van Middenoosterse politieke groothe den te verlenen. Het lag kennelijk niet op Kroesjtsjews weg, mee te helpen aan het scheppen van orde in een gebied, waar wanorde in zijn voordeel werkt. Intussen heeft de Britse gedelegeer de bij de Ver. Naties, Harold Bee- ley, een brief gestuurd aan de voor zitter van de Veiligheidsraad met het verzoek, voorbereidende besprekin gen te organiseren voor een topcon ferentie onder auspiciën van de raad op 12 augustus. Het is waarschijnlijk geen toeval, dat Murphy nu in de kranten de naam van Beeley weer te genkomt als een werker voor hetzelf de doel dat hij moet nastreven: te voorkomen dat in het Midden-Oosten een wereldomvattend conflict ont staat. Samen met Beeley heeft hij dit voorjaar heen en weer gereisd tussen Parijs en Tunis om de vertroebelde betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië te doen opklaren. Beider in spanning werd aanvankelijk door de Franse regering-Gaillard als uit gangspunt voor besprekingen aan vaard, maar de Nationale Vergade ring was ertegen, zodat het kabinet viel. Toen generaal De Gaulle na veel vijven en zessen aan de macht was gekomen, deed die, zonder dat er een Franse haan naar kraaide, hetzelfde als wat Gaillard op Brits-Amerikaans advies van plan was geweest. Murphy en Beeley kunnen zeker met voldoening op die korte maar be langrijke episode in hun loopbaan te rugzien. Het is te hopen, dat hun bei der diplomatieke activiteit resp. ontplooid in het Midden-Oosten en in New York thans tot construc tieve regelingen voor de wereldwijde problemen van het Midden-Oosten zal leiden. Overigens moet men. wat een top conferentie betreft, zijn verwachtin gen niet al te hoog stellen, hoe goed de politieke „arsenalen" ook kunnen zijn, die daar in de vorm van deskun digen als Murphy en Beeley ter be schikking staan. ROBERT MURPHY weer goede diensten a t Frans smaldeel teruggetrokken Bij Beiroet zijn gisteren Amerikaanse troepen aan land gegaan, te weten 1800 man onder wie genie- en gevechtstroepen, bevoorradingseenheden en bemanningen van hefschroefvliegtuigen, die worden gebruikt voor ambu lancedoeleinden. Voor waarnemers was de nieuwe landing een verrassing, gezien de donderdag door de Amerikaanse minister van buitenlandse za- ken Foster Dulles gedane mededeling dat de Amerikaanse troepen zouden worden teruggetrokken als de Libanese regering daarom verzocht en ge zien de verkiezing van generaal Sjehab tot president. Het Franse ministerie van marine heeft vrijdag bekendgemaakt, dat het Franse smaldeel bij de kust van Libanon met het oog op een vermindering van de spanning in dat gebied order he^ft gekregen terug te keren naar Toulon in Zuid-Frankrijk. Het smaldeel bestaat uit de kruiser „De Grasse" met ecortevaai'tuigen. Aanslag op leiders van Syrische volkspartij In Beiroet deed zich tegen de ver wachtingen in weer een napenfeit voor in de binnenlandse strijd. Er werd een bomaanslag gepleegd op een gebouw waarin onder meer lei ders van de Syrische Volkspartijen waren gehuisvest. Deze partij is hef tig gekant tegen de politiek van de Egyptische president Gamal Abdel Nasser. De opstandelingenleider Saeb Sa lem heeft verklaard, dat hij niets uitstaande heeft met de aanslag. Hij bood aan, te helpen de daders te zoeken. De aanslag heeft de in sommige kringen bestaande vrees versterkt, dat verschillende groe pen extremisten niet geneigd zijn Drie punten (Slot van pag. 1) Maar niet alleen de derde termijn is de oorzaak van té lange ver gaderingen. Een andere reden is, dat over één onderwerp soms door twee, vaak zelfs door nog meer spre kers van een en dezelfde fractie, ge heel overbodig, het woord wordt ge voerd. Het is begrijpelijk wanneer er twee woordvoerders van één fractie zijn, indien daarin over een bepaald punt verschillend wordt gedacht: bei de standpunten moeten dan vanzelf sprekend naar voren komen. Maar wanneer twee of meer leden van één politieke richting dezelfde mening verkondigen, zij het in andere be woordingen, dan is dat een overbo dige doublure, die onnodig tijdsver- lies oplevert. Een derde euvel tenslotte is de lengte van de toespraken. De uitvoerigheid van sommige Sta tenleden doet de luisteraar zich ver baasd afvragen of het bewuste voor stel soms nog niet in de afdelingen is behandeld. Want alle zaken, die daarin zijn bekeken en behandeld passeren nog eens zo uitvoerig de re vue, dat het lijkt alsof de Staten het voorstel pas voor het eerst onder ogen hebben gekregen. Het reglement van orde kent niet, zo als bijvoorbeeld wel dat van de Twee de Kamer, een bepaling die de ver gadering machtigt regelen te stellen voor de spreektijd. Het Statenlid Van Dongen tevens lid van de Tweede Kamer heeft donderdag terloops op dit gebrek gewezen. Inderdaad, het is een gebrek: een beperking van de spreektijd zou in Zeelands Staten een kostelijk en welkom goed zijn. Een goed, dat overigens makkelijk is te verwerven, want er is slechts een be sluit der Staten voor nodig. Lange toespraken over een dergelijk voor stel zouden wij desnoods met vreug de begroeten, als het tenslotte maar aangenomen (en gebruikt) zou wor den Dit alles overziende, geloven wij, dat Zeelands Staten zich moe ten realiseren dat hun waardig heid wordt geschaad wanneer in hun vergadering te veel cn te uitgebreid wordt gesproken. Zij zouden daartoe in de eerste plaats artikel 27 (de uit zondering van de derde termijn) weer tot een levende bepaling van hun re glement dienen te maken. Voorts zou den de fracties vóór de openbare ver gadering een werkverdeling onder de leden vast moeten stellen, waaraan zoveel als maar mogelijk is de hand gehouden diende te worden. En ten slotte zouden de Staten kunnen na gaan of het reglement van orde niet met een spreektijdbepaling behoeft te worden aangevuld. Deze drie punten mogen wij het hoog ste gezagscollege in Zeeand ter over weging aanbieden. Er zou daarmee naar onze stellige overtuiging winst behaald kunnen worden. de wapens te strekken, ook niet nu Sjehab tot president is geko zen. Boycot door Solh Premier Sami es Solh en drie van zijn ministers hebbén geweigerd de parlementsvergadering, waarop ge neraal Sjehab donderdag tot presi dent is gekozen, bij te wonen. Eerder had Solh te kennen gegeven, dat hij NOG ALTIJD RAADSELS Raadsman citeert verklaringen uit dossiers. (Van onze correspondent) In het onderzoek rond dr. O. zijn de laatste weken enkele nieuwe ontdek kingen gedaan. Zo heeft een weten schappelijk onderzoek uitgewezen, dat de beide brieven die werden ge vonden op de dag, waarop de dood van L. werd geconstateerd, door L. zelf zijn geschreven, maar niet door L. zijn dichtgelikt. Dit is waarschijn lijk aldus het onderzoek door dr. O. gebeurd. Hoe L. er toe is ge komen deze brieven, waarin hij be weerde mevrouw O. te hebben vergif tigd, en waarin liij bij de directeur van de gevangenis zijn „zelfmoord" aankondigde, te schrijven, zal wel een raadsel blijven, tenzij dr. O. dit nader kan verklaren. Het is merkwaardig, dat de raads man van O., mr. M. Huygens uit Den Haag, het nodig vindt tegenover sommige bladen verklaringen uit de dossiers te citeren, die de zaak wel wat uit haar verband rukken en die waarschijnlijk dienen om de publieke opinie bij voorbaat gunstig tegenover O. te stemmen. Zo stamt kennelijk uit zijn koker het verhaal, dat dr. zelf een mede-ge detineerde getuige zou hebben ont maskerd, die valse verklaringen je gens hem aflegde. De waarheid is, dat deze.getuige reeds in het aller eerste stadium kon worden ontmas kerd, omdat de politie zijn verklarin gen („koren op de molen van de ver volgende autoriteiten", beweerde een van deze bladen), niet vertrouwde. Dit incident speelt dan ook in de ..zaak tegen dr. O. „geen enkele rol". Een ander punt dat in deze verhalen naar voren komt. is de vraag hoe het briefje van L. „medicijn van dr. O v dat bij het cyaankali bevattend flesje in de cel van L. werd aangetroffen, moet worden verklaard. Cyaankali werkt bliksemsnel en laat niet toe dat men nog een dergelijk briefje schrijft, laat staan een briefje dat geen bijzondere onrust of kramp ver raadt. Dat het briefje door L. is ge schreven, staat vast, en ook. dat zo wel het bewuste flesje als de maag van L. cyaankali bevatte. Onder de gasten van het Goese „Kas- porgo" is ook een 18-jarige Neuren- bergse tweeling, de zusjes Priemer. De zusjes zijn in alles identiek. De gelijkenis is sprekend; daarbij dra gen zij dezelfde kleding, halskettink jes, tasjes en hebben de zusjes dezelf de haardracht. Het is verwarrend. Voor een spiegel zijn het vier Prie- merfjes; de verwarring wordt er niet minder om (Foto P.Z.C.). Wayne Powers, een 37-jarige soldaat uit Missouri, die veertien jaren lang, zonder dat de Amerikaanse militaire autoriteiten daarvan op de hoogte waren, in het huis van een Franse vrouw „ondergedoken" leefde als een goed vader van hun vijf kinde ren, is door een Amerikaanse krijgsraad te Verdun op beschul diging van desertie van zijn Amerikaanse militaire eenheid, even voordat de Ardennenslag begon veroordeeld tot 10 jaren dwang-arbeid en oneervol ontslag uit de militaire dienst. Maar, daar de 37-jarige soldaat „in overleg met de krijgsraad" schuld heeft bekend, is de kans groot, dat hij na een paar maanden vrij man zal zijn en verder lang en gelukkig zal kunnen leven met Yvette, zijn Franse geliefde. Het „en zij kregen vele kinderen" is al in vervulling ge gaan, want zij hebben er al vijf, van 2 tot 12 jaar. Wanneer Powers over een paar maanden vrijgelaten wordt zullen zij officieel trouwen en zal hij zich de finitief in Frankrijk vestigen, waar schijnlijk in Parijs, waar Powers 'n betrekking kan krijgen. Verscheide ne Franse firma's hebben hem werk aangeboden en hij behoeft alleen maar een keuze te doen. De openbare aanklager had de maximum-straf gevraagd, op grond van het feit, dat zijn i' sertie in december 1944 „onge rechtvaardigd" was, omdat de Verenigde Staten op dat ogenblik verwikkeld waren in een strijd op leven en dood met Nazi-Duits- land. In november 1944, juist even voor het Ardennen-offensief, reed Powers met leger-voorraden door het dorpje Origny-Sainte-Benoite, toen de 20- jarige Yvette door de straten wan delde. „Iedereen was opgewonden over de komst van de Amerikanen en vol genegenheid voor hen, die het land mee kwamen helpen bevrijden", onder Sjehab niet in functie wilde blijven. Gisteren werd bericht dat andere le den van het kabinet Solh trachtten te bewegen in functie te blijven. Waarschijnlijk zal zijn beslissing af hangen van het tijdstip waarop pre sident Sjamoen zijn functie neerlegt. Zijn ambtstermijn loopt 23 septem ber af. In de omgeving van Sjamoen wordt gezegd, dat hij niet van plan is eerder af te treden. Wel gaat het gerucht, dat Sjamoen zich bereid zou hebben verklaard bin nenkort naar Amerika te vertrekken om de schijn te redden. Edde trad af De Libanese minister van financiën, Pierre Edde, is vrijdag afgetreden. Van officiële zijde is medegedeeld dat dit is geschied wegens gezond heidsredenen, doch in Beiroet ver luidt, dat de minister zijn ontslag nam uit protest tegen de steun, die regeringsafgevaardigden generaal Sjehab hebben gegeven bij de presi dentsverkiezing. Edde's broer Raymond was de enige tegenkandidaat van generaal Sjehab. Ex-minister Edde is vrijdagavond in het Amerikaanse ziekenhuis te Bei roet opgenomen, waar hij een me disch onderzoek zal ondergaan. Als het tot een proces komt, zal mr. Huygens hier wel op hameren, zo laat zich uit zijn uitlatingen van de afgelopen dagen conclude ren. Er zijn echter omstandighe den waarin het menselijk lichaam niet zo snel op cyaankali reageert. Klassiek is het verhaal van Ras- poetin, op wie het aanvankelijk ook geen uitwerking had en wellicht zal dan ook in het proces de baardige schim van deze Rus sische monnik door de Leeuwarder rechtzaal waren. Grote brand in Amsterdam vernielt garage. Een grote, felle brand heeft gisteren een oude garage in Amsterdam-West waarin ongeveer 40 personenauto's een tiental bedrijfswagens en circa zestig motoren, scooters en bromfiet sen stonden, geheel in as gelegd. De brand werd veroorzaakt door een explosie die zich voordeed toen de garagechef in de garage waar het verboden is te roken een sigaar met een lucifer wilde aansteken. De garage was verzekerd en de schade wordt op enkele tonnen geschat. De garagechef liep brandwonden op aan zijn rechterhand. Foto: Een overzicht van de blussings- werkzaamheden. Bezoek van prins Rainier aan koningin en prins Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco hebben donderdagavond ko ningin Juliana en prins Bernhard op het koninklijke jacht Piet Hein een bezoek gebracht. De Piet Hein ligt voor Monte Carlo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3