Deelnemers aan Kasporgo-festijn arriveerden vrijdag in Goes Zeeuwse Almanak Paratyphus in Hulst. Vlissingse V.V.V. kampt met een groot tekort. ZEEUWS TIJDSCHRIFT MET EEN BIJDRAGE OVER „VRIJE VEREN" PRINSES BEATRIX" EERSTE DAG TWEE KEER DEFECT Brief van Zierikzee over actie Agenda z P BO V IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1958 INTERNATIONAAL GEZELSCHAP Hedenmiddag uitvoering op Grote Markt door tiental groepen De deelnemers aan het internationale folkloristische festijn van het Goese „Kasporgo" zijn in de loop van vrijdag in groten getale in de Ganzestad ge arriveerd. Het was de grote „meute" van het internationale gezelschap, want waren in de loop van de nacht van donderdag op vrijdag reeds de twaalf meisjes van de „Neurenberggroep" aangekomen, gisteren namen omstreeks één uur 's middags een 18 leden sterke YVeense groep, een Zeven- burgse volksdansgroep (19 leden) eu een twaalf man sterk muziekgezel schap uit Salzburg bezit van een der zalen van hotel „De Korenbeurs", die als ontvang- en opvangcentrum was ingericht. Hier was het de heer C. W. Verwest, de voorzitter van „Kasporgo", die de groepen in hun landstaal verwelkomde en hen aan de Goeso „pleegouders", die de deelnemers aan het Kasporgofestijn gedurende een week onderdak zullen verlenen, voorstelde. De gehele organisatie van deze „inkwartiering" klopte als een bus en en-passant zag net Kasporgo- bestuur nog kans een aanta! (Weense) koffers op te sporen, die per ongeluk door omwisseling waren doorgereisd naar Vlissin gen Het ontvangende Kasporgo werd trouwens nog voor meer verrassingen geplaatstZo zouden na de We ners de Zweden (42 )uit Solleftea om streeks twee uur arriveren, per eigen toeringcar, waarmee zij 's morgén uit Keulen waren vertrokken. Maar eerst om zeven uur zou het zan gerige Zweeds langs de houtbetim- merde wanden van „De Korenbeurs" klinken Ondertussen hadden de Fransen de 19 mensen tellende groep „Les Hiron- delles" uit Villefrance S/S voor een andere verrassing gezorgd. Zij zouden tegen vieren op het Goese station ar riveren. Om drie uur kwam een brom fietsordonnans melden, dat de fran chises en fransen bereids voor het Goese station het comité van ont vangst stonden af te wachten In allerijl werd een autobus'gechar terd, die het vervroegde gezelschap veilig naar de Grote Markt loodste. Even vóór de Zweden hadden de der tig Schotse kilts dragende leden van de „Nicolson pipe band" uit Folkesto ne bezit genomen van het De Koren- beurs-apartement Volgende week dinsdag arriveert nog de Luxemburgse balletgroep uit Lu xemburg-stad (16), die enkele Tjai- kowski-balletten op het repertoire heeft genomen. Morgen, zaterdagmiddag komen ln Goes aan een uit 20 leden bestaande Oekraïnische groep, (jongens en Marineschepen in de Zeeuwse wateren Hr. Ms. patrouillevaartuig Freyr, dat met Hr. Ms. Balder en Hr. Ms. Krui ser De Zeven Provinciën tot smaldeel 1 der Koninklijke Marine behoort, is belast met de visserij-inspectietaak in de Zeeuwse wateren. In Vlissingen bevindt zich voorts Hr. Ms. jager Utrecht voor garantie-werkzaamhe den. Examen. Voor het diploma Moderne Bedrijfs administratie slaagden de heren W. Don en J. Rentier te Middelburg, J. v. d. Jagt te Goes, P. Koens te Ovezande, A. de Wild te Colijns- plaat en J. Minnaard te Heinkens- zand, die allen hun opleiding ontvin gen bij de Stichting voor Voortgezet Economisch Onderwijs' te Middel burg. meisjes uit Utrecht, Tiel en Hengelo), een Balinese dansgr oep (11 leden) uit Den Haag, de Belgische kampioens club „WIK" uit Temse, bestaande uit dertig herengymnasten en de jeugd- drumpijpband „Odiles" uit Bergen op Zoom. Zaterdagmiddag is er van 3 tot 5 uur een uitvoering op de Grote Markt, waaraan alle groepen deel nemen. In de „Prins van Oranje" is er heden een gala-avond voor de buitenlandse gasten, de pleeg ouders en genodigden. Maandag zullen alle groepen optreden op de Expo, in het internationale folklore-centrum. Op 17 augustus geeft „Kasporgo" daarenboven nog een uitvoering voor de Expo-televisie. De Zweedse groep brengt zoals be kend a.s. donderdag een bezoek aan Zierikzee, aan het Zweedse Roode Kruis ziekenhuis. Bevolking beschermende maatregelen aangeraden. Sinds enkele dagen heerst in Hulst paratyphus of besmettelijke buikloop. In een schrijven heeft de waarnemend burgemeester, de heer A. M. G. de Meürichy. zich vrijdag tot de bevol king gericht, waarin hij mededeelt, dat voorsalsnog de ziekte niet van ernstige aard is. Daar het echter geenszins uitgeslo ten is, dat de ziekte kwaadaardige vormen zal aannemen, raadt de bur gemeester in overleg met de plaatse lijke artsen en de inspecteur van de volksgezondheid de inwoners van Hulst dringend aan besehermende maatregelen te nemen. Deze maatre gelen zijn: tweemaal per week de nagels van de vingers zo kort moge lijk afknippen; na elk gebruik*, van de w.c. de handen wassen met zeep en borstel en eventueel met lysol; de melk kort voor het gebruik koken of opnieuw koken; voorlopig geen rau we groenten eten. Voor degenen, die een levensmiddelenbedrijf exploiteren: of die in een dergelijk bedrijf werk zaam zijn. wordt het nodig geacht de handen extra te wassen voor men le vensmiddelen aanraakt. Examen. Voor het examen akte Frans M.O. slaagde de heer J. C. Keim te Ede, voorneen hoofd der christelijk na tionale school te Kapelle. VAN TOT ZOUXELANDE In aansluiting op ons artikel van gisteren over de dijkverzwarings werkzaamheden te Zoutelande die het dorpsbeeld ontsieren maar in verband met de veiligheid tóch door gang moeten vinden kunnen we vandaag melden, dat er bij de we^- :apej sperd verkeerslichten zijn ge plaatst. Het was gebleken, dat de hoek Kerkplein-Westkappelse weg groot gevaar opleverde en als tijde lijke maatregel zijn daar nu aan weerszijden verkeerslichten rood en groen geplaatst. BROUWERSHAVEN In Brouwershaven blijkt nog altijd een goede burgerzin te bestaan: dat bewees de heer Chris Jonker, die in vandaag omlegging de „gewone" weg Mid- delburg-Westkapeile is immers ver- FEEST Het is altijd wel ergens feest op de wereld in uw land, uw provincie en zelfs in uw woonplaats, mits deze niet al te klem is. Elke dag is er immers wel iemand jarig, wordt er een jubileum gevierd of zijn er lieden die naar het aloude motto feest vieren omdat er in zo lange lijd geen feest meer is geweest". Ge weet dat vanzelfsprekend lang niet altijd, want feesten zijn over het al gemeen een privé-aangelegenheid en 'ze worden daarom meestal in beslo ten kring gevierd. Dat is onlangs ook in Vlissingen gebeurd, maar niette min wisten velen, dat er op die dag een feest gaande was. Want op een schutting ergens in Vlissingen had den opgeweke lieden met forse krijt- letters geschreven: ,Jn verband met liet huwelijk van één onzer directeu ren zijn wij gesloten vanaf ll.SÖ tot zo lang het feest voortduurt". Het personeel van die firma had klaarblijkelijk een onbegrensd ver houwen in het eestvermogen van zijn directie zijn vrije tijd graag schildert en die de kleine landbouwwagen uit 1850, destijds het gemeente-museum ei geschonken door ae familie Schalk wijk, keurig heeft opgeschilderd in dezelfde kleuren, die vroeger ge bruikelijk waren. AXEL Ten gemeentehuize van Axel ontving burgemeester P. L. D. J. van Oeve- ren een groep van vijftig Engelse scholieren uit Ascot iri Birkenhead, die de Axelse burgervader namens de „lord-mayor" van Birkenhead 'n boodschap overhandigde. De heer Van Oeveren beantwoordde deze boodschap, bood zijn gasten 'n trak tatie aan en liet hen de „Boerenka- mer", het Axelse folkloristische mu seum, bezichtigen. BRUINISSE Doffe knallen wezen uit, dat er bij al de geluiden, die het uitvoeren van de Delta-werken met zich mee brengt in Bruinisse, weer Iets nieuws was gekomen. Iets nieuws met doffe knallen en witte rookwolken Men was bezig de bunkers, die de bezetter in 1943 in de zeewering heeft ingebouwd, met springstoffen op te ruimen. Bij het afgraven van de dijk ter plaatse kwam nog een bunker bloot, die meer dan twaalf jaar voor onze ogen verborgen is geweest, omdat hij geheel in het dijkhehaam was opge slokt en onder de aarde verdwe nen SINT-ANNALAND De tocht per typemachine „Van Zwin tot Zijpe" wordt ditmaal in Sint-An- naland besloten: in Sint-Annaland, waar tengevolge van de harde wind en het hoge tij de onlangs opgeworpen ringdijk (de zogenaam de „vorstkade") is doorgebroken. Hierdoor werden de werkzaamhe den, die voorafgaan aan de aanleg van de nieuwe haven in St.-Anna- land, in hoge mate gestagneerd. Te meer omdat de op do ringdijk staan de dragline in het water terecht kwam. Tot nog toe is men er nog niet in geslaagd deze machine uit het zilte nat te bevrijden. Bij de eerste buitenlandse gasten van het Goese „Kasporgo", die in de loop van vrijdag tn hotel „De Korenbeurs werden verwelkomd, waren deze vro lijk lachende meisjes uit Wenen, die liet folkloristisch festijn kennelijk met optimisme tegemoet zien. (Foto P.Z.C.). Donderdagavond is de 24-jarige Ame rikaanse student Harry Morgandie na de watersnood van 195S zes we ken in Dreischor op Schouwen-Duive- land verbleef om mee te helpen bij de wederopbouw, met vier Europese jongemannen van Schiphol vertrok ken naar New York. Morgan komt ieder jaar naar Nederland en .neemt sinds j1956 elk jaar enige Europese jongeren 'mee naar zijn vaderland ter kennismaking. Deze foto toont voor het vliegtuig op Schiphol v.l.n.r.: Bill Nylind uit Stockholm, Hans Elsaesser uit Burg- dorf in Zwitserland, Morgan, Co Rentmeester uit Arnhem, junior skiff-kampioen van Nederland en Giocomo Gambino uit Rome. Harry en zijn vrienden zijn inmiddels in. New. York aangekomen. Gemeente verdubbelde subsidie In afwachting van de aanstaande na jaarsvergadering licht het bestuur vau de Vlissingse V.V.V. in een bro chure haar leden in over de toestand van de vereniging. Door de zeer sterk gestegen kosten dreigde de V.V.V.- arbeia naar buiten belemmerd te worden, juist nu, waar de stroom vaa buitenlandse bezoekers eens te meer de vruchten van de gevoerde propa ganda accentueert. Over 1957 was er een tekort van f 2000maar over '58 moet het tekort op 5000 geraamd worden. Dit is o.m. te wijten, aldus de circu laire, aan verbeteringen op het kan toor aan de Coosje Buskenstraat en aan een mindere opbrengst aan pro visie van het reisbureau. „Wij moe ten ons dus beraden over ernstige maatregelen om een harde strijd te „EEN BEGRIJPELIJK WOORD" Dr. De Galan over het Zeeuwse Meer Rond de zogeheten „Vrije veren- kwestie" is in de laatste maanden menig woord gezegd en ook geschre ven en veel van die gesproken en geschreven woorden ontsproten aan emotionele gemoederen. Dat is be grijpelijk, maar het had eveneens tot gevolg, dat de onderhavige kwes tie er lang niet altijd begrijpelijker door werd. Het Zeeuws Tijdschrift heeft nu, in zijn jongste aflevering, aan al die geschreven woorden het- zijne toege voegd en het is een alleszins begrij pelijk woord geworden. Los van elke emotionaliteit Immers schreef G. A. de Kok een in een hel dere, bijna docerende trant gesteld artikel, waarin even zorgvuldig als uitvoerig (maar dit laatste schaadt in dit geval niet) de achtergronden van de zo langzamerhand gerucht makende kwestie worden belicht. Bo vendien zet de schrijver nog eens uiteen hoe de „Haags-Zeeuwse" on derhandelingen verlopen zijn en wel op een manier, die elk mogelijk mis verstand uitsluit en besluit hij zïin „Kroniek der Westerscheldevererr oftewel het „ziektebeeld van de nieu we veer-itls" met een viertal con- 99 clusies, die zo komt het ons voor het overwegen voor de be trokken autoriteiten alleszins waard zijn. Voor een interessante bijdrage zorg de verder ir. J. A. Trimpe Burger, die een met vele illustraties ver lucht artikel wijdde aan het oudheid kundig bodemonderzoek in Zeeland, dat de laatste tijd mede dank zij de herverkavelingswerken zo veel on verwachte en vruchtbare resultaten opleverde. De heer K. van Dijk, hoofdinspec teur-directeur van de arbeidsvoor ziening in Zeeland, schreef over de aspecten van de arbeidsmarkt in Zeeland en hij deed zulks met de grondigheid, welke men van een des kundige mag verwachten en die in deze, voor Zeeland zo belangrijke materie, volkomen verantwoord was. De vraag „Zoet water of land- winst", voortvloeiende uit de te verwachten vorming van ©en „Zeeuws Meer" in hèt kader van de Deltawerken, werd beant woord door dr. C. de Galan, die het voor eu tegen van beide mo gelijkheden zorgvuldig onder de loep nam en tenslotte concludeert, dat inpoldering wél en benutting van het zoete water voor bevloer ing niet rendabel zal zijn. De voorpagina van dit derde num- voeren ter versteviging van onze middelen". B. en W. in Vlissingen zegden een verdubbeling van de be staands subsidie toe. Alle moeilijk heden zijn daarmee echter nog niet uit de wereld en het overleg met het gemeentebestuur duurt nog voort. De verhoging van de subsidie tot 4000 is inmiddels definitief verkre gen. (Slot van pag. 1) be aanwijzing geeft, zou ik ook graag geplaatst zien op de splitsing", zo zei de heer Nieuwenhuis. 9 Veel moeilijkheden ontstonden er gisteren ook bij de kaartverkoop. Het is namelijk ook voor voetgan gers, motorrijders en fietsers niet meer mogelijk om op de boot een kaartje te kopen. Iedereen moet mch aan het kaartenloket op de wal van een kaartje voorzien... En dat nu stagneerde gisteren herhaaldelijk! Het, gebeurde, dat passagiers (voet gangers in dit geval) zo lang in de rij moesten staan, dat zij juist de boot niet meer konden halen. „Kan dat nu niet anders?", vroegen velen verbitterd... A „Inderdaad is ook die kaartver koop vandaag wel eens gestagneerd", vertelde de heer Nieuwenhuis ons gisteren. Maar hij achtte dit een „kinderziekte van het publiek". „Voetgangers en fietsers zijn er namelijk aan gewoon, dat zij de boot op het nippertje kunnen ha len: ze kouden immers altijd zon der een kaartje - te kopen op de pont rijden", zo zei hij. „Maar de passagiers voor de boot moeten in het vervolg net zo tijdig voor de boot van huis gaan als bijvoor beeld voor de trein, waarvoor men ook eerst een kaartje moet ko pen", aldus do directeur vail de Provinciale Stoombootdiensten. Verder wees hij er nog op, dat de drukte gisteren aan de loketten ab normaal groot was. Het was immers de eerste dag van de nieuwe veer- tarieven en alle passagiers, die regel matig van de boot gebruik moeten maken, kochten kaartenhoekjes. Dat hield bijzonder lang op... „Maar bo vendien waren we 's ochtends om half negen al door ons wisselgeld heen", vertelde de heer Van Nieu wenhuis. Het gevolg? Weer veel ver traging bij de kaartverkoop, want er waren velen, die het gepaste geld niet gereed hadden en alleen groot geld op tafel konden brengen. Maar de verwachting is, dat de kaartver koop steeds soepeler zal gaan, om dat de vaste passagiers voorzien zijn van kaartenhoekjes. 9 „Belangrijk is in dit geval ook", aldus de heer Nieuwenhuis, dat de buspassagiers reeds in de bussen kaarten kunnen kopen voor de boot. Op Walcheren doet de Stoomtram Walcheren dit, in Zeeuwsch-Vlaan deren de Z.V.T.M. en de S.B.M. en op Zuid-Beveland de A.M.Z. Alleen voor liet veer in Hoedekenskerke geldt dat niet. 9 Een moeilijkheid, waarvoor ook de directeur van de Provinciale Stoom bootdien st geen oplossing ziet is de ze: in Vlissingen is de tijd tussen de aankomst van de trein en het ver trek van de boot vaak zo gering, dat de passagiers nauwelijks tijd heb ben om kaarten te kopen... Op de boot zijn ln ieder geval geen kaarten te koop! Wat dan? Men vraagt zich af of hier evenals op grote sta tions geen oplossing te vinden is door middel van kaartenautomaten in de hal van het Vlissingse spoor wegstation of vlak bij de boot. 9 Teleurstellend was ook het resul taat van de verkeerslichten aan boord van het schip. Zowel bij het op- als bij het afrijden wordt namelijk gebruik gemaakt van de bekende groene en rode verkeerslichten. Bij het binnenkomen kunnen de automo bilisten dus precies zien welke baan ze moeten kiezen en bij het afrijden welke rij het eerste moet oprijden. Maar de automobilisten zijn ken nelijk nog te veel gewoon aan de aanwijzingen van net bootperso- neel, dat op de „oude" boten pre cies wees waar de wagen moest staan. Zo is het nu niet meer: dus nog een „kinderziekte" die over wonnen moet worden 9 Overigens heeft men gisteren behalve het hinderlijk omrijden in Breskens vla de nieuwe aanleginrich- ting de tegenslagen vrij goed kun nen opvangen. „Gelukkig, dat we de oude beestjes nog hebben", zei een lid van het bootpersoneel een beetje oneerbiedig. En die „oude beestjes", de „Bernhard" en de „Juliana", kwa men in actie toen het roer van de „Beatrix" niet meer goed luisterde, 's Ochtends om tien voor tien bleek er in Breskeqs aan de nieuwe veer boot een defect te zijn. In korte tijd slaagde men er toen nog in het euvel te herstellen, maar met tien minuten vertraging liep de nieuwe veerboot de haven van Vlissingen binnen. On dertussen waren de andere boten al ingesprongen en om de dienstregeling niet in de war te brengen, wachtte de „Beatrix" een uur alvorens weer uit te varen, 's Middags moesten er af en toe wachttijden gemaakt wor den, maar doordat zowel de „Juliana" als de „Bernhard" ln de vaart was, bleef de „schade" beperkt. Om tien voor half acht begon de nieuwe boot in Breskens weer aan de dienst. 9 Het. was ondertussen gisteren niet de eerste „werkdag" voor de nieuwe veerboot. Reeds donderdag de drukste weekdag in verband niet de Middelburgse markt maakte de „Prinses Beatrix" twee vaarten van Breskens naar Vlissingen en drie van Vlissingen naar Breskens. Het record aantal wagens was daarbij: 24 auto bussen en 42 auto's ln éen vaart. De wachttijden liepen zodoende aan merkelijk terug. Eu zolang de boot gisteren voer, bleek ook weer de gro te waarde van deze nieuwe pont. „Wat lossen en laden betreft is het een magnifiek schip" zei een opgeto- fen walbediende van de Provinciale toombootdiensten, „alles gaat veel vlugger, en gemakkelijker...,." 9 Een magnifiek schip... Als de kin derziekten overwonnen zijn zullen er duizenden zijn die dit zeggen! mer in de achtste jaargang van het „Zeeuws Tijdschrift" wordt gesierd door een foto van de basiliek ln Hulst, die zoals bekend een nieuwe toren kreeg. Het is een op name van de heer Nelemans. v. B. Initiatief voor actie in gemeenten gunstig ontvangen De actie voor betere verbindingen met de rest van Zeelaud, die door de ge meentelijke overheid op het eiland Sehouwen-Duiveland zai worden ge voerd is tot nu toe in verschillende gemeente gunstig ontvangen. Alle achttien gemeenten op 't eiland heb ben echter nog niet vergaderd, zodat over de medewerking van alle ge meenten nog geen definitief beeld ge vormd kan worden. Zoals bekend is de actie uitgegaan van de gemeente Zierikzee, die daartoe in de laatst ge houden raadsvergadering op voorstel van het vrouwelijke raadslid, me vrouw J. P. van de Werve-Schouwen» (pvda) besloot. Naar aanleiding van dit besluit heeft het gemeentebestuur van Zierikzee naar de overige gemeenten op het el- land 'n schrijven doen uitgaan. In dit schrijven wordt ten eerste opgemerkt dat de praktijk tot dusver heef ge leerd, dat aan de vaartijden als vast gesteld in de dienstregeling niet de hand kan worden gehouden. Ernsti ge vertragingen zijn aan de orde van de dag, waardoor de aansluitingen op andere middelen van openbaar ver voer gemist worden. De eilandelijke autobusdienst, de R. T.M., ondervindt van een en ander, mede voor de reizigers, ongunstige weerslag. Het is te voorzien dat in de komende wintermaanden als de weersomstandigheden slechter wor den dit euvel zich nog in versterkte mate doet gelden. Verder wordt op gemerkt, dat de vervoerskosten ten gevolge van de nieuwe verbindingen toe- in plaats van afgenomen zijn. De algemene verwachting was, dat verkorting van de vaartijd volgens de dienstregeling met een kwartier een daling van de tarieven zou opleveren. Daartoe was vooral een aanleiding, zo zegt het schrijven, omdat het auto- busvervoer van en naar de nieuwe veerhaven duurder is geworden. Ook is het billijk, aldus het gemeentebe stuur, dat financiële faciliteiten, wel ke gelden voor de reizigers, die ge bruik maken van de provinciale veerdiensten op de Westerschelde even zeer van toepassing zullen zijn op die van de Oosterschelde. Dit klemt te meer, daar de positie van Sehouwen- Duiveland in menig opzicht geïso leerder moet worden geacht, dan die van Zeeuwsch-Vlaanderen, aldus het schrijven van het gemeentebestuur van Zierikzee. Middelburg Electro: „Ik ben een verklik ker", 19 en 21.15 uur, 18 j. Schouwburg: „Drei Madels vom Rhein", 20 uur, a l. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9- 22 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie gralisch werk van Picasso, 9-18 uur. Miniatuur WalcherenOpenluchtspel met medewerking Claviolinekwartet o.i.v. Jo den Hollander, 20 uur. Veere Stadhuis: Carillonbespeling door stadsbeiaardier van Middelburg, de heer Th. C. Perwerda, 20-21 uur. Vlissingen Alhambra: „Sissi, keizerin en moeder", 19 en 21 uur, a.l. ■Luxor: „BIJ de kannibalen van Nieuw- Cuinea", 19 en 21 uur, a.l. Zeevaartschool Boulevard: Tentoonstel- ling Scheepsbouw en Tankvaart, 10-12 en 14-17 uur. Steenenbeer: Rlngrijden, 0.30-17 uur. MORGEN Middelburg -- Electro: als zaterdag, 15.80, 19 en 21,15 uur. Schouwburg: als zaterdag, 14,30 en 20 u. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9- 22 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie Pi casso (bij slecht weer) 12-16 uur. Vlissingen Alhambra: als zaterdag, 10, 19 en 21 uur. Luxor: als zaterdag, 15, 10 en 21 uur. Goes Grand: als zaterdag, 19 «n 21 uur. „Artiesten en Modellen", 15 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2