V.S. wensen in oktober o verleg over voorkoming verrassingsaanvallen Plannen om Jordanië te neutraliseren KLANKBORD WÈL EMPIRELIJN, GÉÉN KORTE ROKKEN BIJ MAISON DIOR VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1958 PROVINOIALE ZEEUW8E OOÜRANT. 3 VOORSTEL AAN DE SOWJET-UNIE De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie donderdag schriftelijk voor gesteld deskundigen van de beide landen in de eerste week van oktober in Genève te laten vergaderen ter bestudering van de „technische aspecten van waarborgen tegen mogelijke verrassingsaanvallen". De Ver, Staten stellen voor dat de besprekingen zullen worden gewijd aan de voor dergelijke waarborgen nodige „controlemiddelen, de doeleinden die men hiermede wil verwezenlijken, en de resultaten die van het in het leven roepen dezer waarborgen kunnen worden verwacht". „De Ver. Staten kunnen niet met do door de Sowjet-premier voorgestelde inspectiegebieden instemmen. Zij me nen echter, dat een gemeenschappe lijk tactisch overleg het gemakkelij ker zal maken later een politieke overeenkomst te sluiten over de be grenzing der gebieden, waarvoor de waarborgen zouden gelden", aldus de Amerikaanse nota. Later begrenzing inspectiezones Dergelijke technische besprekingen zouden een toetssteen kunnen zijn om uit te maken, of een bijeenkomst van de regeringsleiders der grote mo gendheden de gelegenheid zou bieden tot een ernstige bespreking van de voornaamste internationale vraag stukken. Ook zou hieruit kunnen blijken, of een dergelijke bijeenkomst zich zou lenen om overeenstemming over deze problemen te bereiken, al dus de Amerikaanse nota. De betrokken deskundigen zouden, naar wordt aangenomen, van ge dachten moeten wisselen over on derwerpen als het Amerikaanse voorstel voor een internationale luchtinspectie en het Russische denkbeeld, om inspectiegroepen te stationeren op vliegvelden en eind punten van weg- en spoorwegver bindingen. Bij de onderhandelingen, die de westerse grote mogendheden en de Sowjet-Unie over de interna tionale ontwapening hebben ge voerd, hebben beide partijen bij verscheidene gelegenheden erkend dat het noodzakelijk is. waarbor gen tegen verrassingsaanvallen te scheppen. De Ver. Staten stellen in hun nota voor, de Verenigde Natie op de hoog te te houden van de bij de besprekin gen gemaakte vorderingen. Verdere regelingen voor de voorgestelde be raadslagingen zouden door diploma tiek overleg kunnen worden getrof fen. In de Amerikaanse nota wordt verwezen naar twee brieven, die de Russiche premier Kroesjtsjew op negen mei en twee juli j.l. aan president Eisenhower heeft ge zonden en waarin hij voorstelde burger- en militaire deskundigen te laten beraadslagen over het op stellen van een plan, om de naties te vrijwaren voor verrassingsaan vallen. De Sowjet-premier stelde' bij die gelegenheid tevens het instellen van luchtinspectiezones boven Europa, Oost-Siberië en bepaalde delen der Verenigde Staten voor. Juiste datum (Slot van pag. 1) Tenslotte is in de laatste week van juli dezelfde Dr. Wiardi Beek man Stichting gekomen met een rapport over „De landarbeider in de nieuwe tijd". Wanneer men de korte samenvatting van dit rapport in de dagbladen leest, komt men tot de con clusie, dat dit een belangrijk rapport is. Het roept politieke tegenstellingen op, het zal waardering en bestrijding ondervinden en velen zullen het er niet mee eens zijn, maar er wordt een machtig vraagstuk aan de orde ge steld en de samenstellers van het rap port hebben daarover diep nagedacht. Daarom is het ook al weer jammer, dat dit rapport in de laatste week van juli is verschenen. Het is zeker niet ironisch bedoeld, wanneer we zeggen, dat die nieuwe tijd nog jarenlang zal duren. Nie mand zou schade hebben geléden, wanneer ook de publikatie van dit rapport was uitgesteld tot een betere publikatiedatum... Een datum, waar op niet iedereen met vakantie is of met vakantieplannen in het hoofd loopt. Een datum, waarop een volop- werkende samenleving de gespannen aandacht direct op zo'n publikatie kan concentreren. De publieke be langstelling zou stellig drie of vier maal groter zijn dan in de weken van zomervreugde en natuurgenot! WIE IS SASKIA? Een schoolreisje van een r.k.-school, zo schrijft het Nieuwsblad voor de boekhandel, had als doel Noordwijk, waar in de 9e eeuw de Heilige Jeroen het lot deel de van Willibrordus en door de Noor mannen werd vermoord bij zijn po gingen de bevolking tot het chris tendom te bekeren. De pastoor, die het clubje vergezelde, vroeg de leer lingen: Jullie weten toch allemaal, wie Jeroen was? Ja, dat wisten ze: Saskia en Jeroen. En nu piekert die pastoor er over, wie eigenlijk Sas kia was. LUCHTREISJES. De Duitse came raman Lander heeft een paar lucht reisjes gemaakt; hij was met zijn camera in Oeganda, Afrika, op jacht naar groot wild en filmde een kudde olifanten die een rivier overstak. Een olifantenstier die de achterhoede vormfe ontstak in woede, keerde om én zette Lander achterna. De ver schrikte cameraman probeerde zich in de struiken te verbergen, maar de oliefant vond hem, nam hem op de slurf en slingerde hem de lucht in. Dat gebeurde nog twee keer en Lan der merkte tenslotte dat hij tussen de voorpoten van het dier lag. Hij hield zich dood en de misleide olifant verdween. Lander had zich alleen maar een beetje bezeerd. In de nota wordt vervolgens verwe zen naar een dit jaar in de Verenigde Naties ingediend voorstel voor het instellen van een inspectiezone boven het Noordpoolgebied en naar Sowjet- Russiche beweringen, dat Ameri kaanse bommenwerpers, met aan boord atoomwapens, in de richting der Sowjet-Russische grenzen hadden gevlogen. „Terwijl de Ver. Staten ontkennen, dat dergelijke vluchten ooit hebben plaatsgevonden, wijzen zij erop dat, indien voldoende waarborgen zijn ge troffen tegen verrassingsaanvallen, vluchten van Amerikaanse vliegtui gen over het Noordpoolgebied onder worpen zouden zijn aan de alsdan overeengekomen controlemaatrege len", besluit de Amerikanse nota. (Van onze redactrice) De spanning die de ge hele week al in en oin de modehuizen van Pa rijs heeft gehangen, steeg gisteren aanzien lijk. En dat is te begrij pen, want een van 's werelds machtigste modeconcerns, maison Dior, gaf de najaars- en wintercollecties van de jonge ontwerper Yves Saint-Laurent (23 jaar, opvolger van wij len Christian Dior) aan de openbaarheid prijs. „Ligne courbe" („gol vende lijn") noemt Saint Laurent zijn nieu we modelijn en dit nieuwe silhouet wordt gekenmerkt door 17 raadt het al een ver hoogde taille. Saint Laurent doet ech ter niet mee aan het korter maken van de rokken; de rolclijnen van zijn collectie komen ongeveer vijfendertig centimeter boven de grond. De taillelijn is dus omhoog gegaan en vanuit die hoge taille vallen met-ingestreken plooien naar beneden tot aan de zoom; de schouders vertonen een zacht-glooiende lijn, zo wel bij japonnen ais bij mantels en kostuums. Armgaten zijn dikwijls wijd, schouders hebben ook hier de tendenz tot omvangrijker worden, en de décolleté's zijn vaak ruim, soms bijna gewaagd. De stóffen van vele modellen zijn tamelijk zwaar; voor de avond is er fluweel en met zilver geborduurd laken, voor overdag zijn er zware wollen mate rialen. Ook in maison Dior blijkt men zich te heb ben uitgesproken voor vrij hoge hoeden (soms wel vijfentwintig centi meter hoog) die achter op het hoofd worden gedragen en bijna alle maal randloos zijn. Dit zijn althans de kenmer ken van de hoofddek sels voor overdag; voor de avond daarentegen werden zeer kleine hoedjes getoond („pop- pehoedjes" zou men ze kunnen noemen) die vaak met veren ver sierd waren. Ook sluiers of voiles (soms tot aan de zoom van de rok!) mogen bij de avondtoi letten als hoofddeksel gedragen worden. Nog een voorstander van de empire-taille: Guy Laroche. die vroe ger bij de bekende cou turier Dessès werkte, maar nu een eigen „maison" heeft. Hij brengt een fraaie col lectie. met een hoge taillelijn dus, en met .een serie avondtoiletten die vaak enorme hals uitsnijdingen hebben. Een collectie echter die wel volkomen ingesteld lijkt- op het figuur van lange en slanke vrou wen! En de empire-lijn vindt men ook terug in de l okken van Madeleine de Rauch, wier model len vaak een sportieve inslag hebben. Roklijn: 45 centimeter van de grond. Mantels en man telkostuums zijn vaak met bont afgezet; de kleuren voor overdag zijn bruin, groen, geel en een roesttint terwijl zwart voor de avond kleding overheerst. Een andere oude" beken de in de Parijse mode wereld, madame Grès, brengt „het silhouet waterdruppel", dat ook blijkt neer te komen op brede schouders, hoge tailles en korte rokken. Tuniekachtige jasjes bij de mantelpakken, blou- sende ruggen en nauwe zomen bij de mantels en fraaie draperieën (zelfs bij de zwaarste stoffen) vielen voorts op tijdens de najaarsshow van Grès. In de rij van ontwer pers die tot nu toe voor het voetlicht zijn geko men, was ook een van de jongste Parijse ont werpers: Michel Goma, die zijn debuut heeft gemaakt met een serie jeugdige modellen met verhoogde taillelijn voor de avond en „na tuurlijke" taillelijn voor overdag. Korte rokken en hier en daar een Spaans accent vielen op in deze collectie-van- een-beginnelïng. Foto's vati dc modellen van een St. Laurent, Cardin of Laroclie zijn nog met beschikbaar; die worden pas over enkele weken vrij gegeven. Maar hier is alvast een fotootje, genomen bij een der mindere goden" van het Pa rijse modespektakel: Jacqueline Go- dars, die van mening is dat bont be langrijk zal zijn in de komende win ter. Daarom maakte zij uit lamsbout deze mantel in trapeziumlijn met een hooggedragen ceintuur, gecomple teerd door een mutsje uit hetzelfde materiaal. Het Wereldgebeuren Een ernstige overstroming heeft de stad Buenos Aires in Argentinië ge teisterd. De gezwollen rivier de Plata was er verantwoordelijk voor, dat 100.000 mensen dakloos werden. Vele mensen worden vermist. Foto: een vader en moeder brengen hun 'bezittingen in veiligheid, terwijl een brandweerman hun zoontje draagt. Rapport over loongrens in sociale verzekering Een commissie van deskundigen, in gesteld door de Nederlandse Katho lieke bond van administratief, ver kopend - en verzekeringspersoneel „Sint Franciscus van Assisie" heeft in een rapport over de loongrens in de sociale verzekering gesteld dat de loongrens in de werkloosheidswet dient te vervallen. De premie- en dagloongrens van 19 moet echter gehandhaafd blijven. De commissie meent dat voorziening op dit punt zeer urgent is. De commissie heeft ook andere so ciale verzekeringswetten, waar de loongrens een rol speelt, in haar be schouwing betrokken en is hierbij tot de conclusie gekomen, dat ook de wachtgeldreglementen dienen te worden gewijzigd. Het moet, aldus het rapport, de werkgever mogelijk worden gemaakt, óf een bedrag in eens (of over een bepaalde periode) te geven óf een aanvulling op de uit kering te geven zonder dat deze in mindering op de uitkering wordt ge bracht. Ten aanzien van de loongrens in de ziektewet wijst de commissie de stel ling van de hand, als zou de loon grens in de ziektewet onlosmakelijk verbonden zijn aan die van het zie- kenfondsenbesluit. Overigens acht zij op de hiervoren aangegeven gronden het weinig opportuun op dit punt bepaalde stappen te onderne men. Met betrekking tot de loongrens in het ziekenfondsenbesluit acht de commissie verdergaande uitbreiding van de kring van verzekerden niet noodzakelijk. Inzake de invaliditeits wet is de commissie tenslotte van mening, dat geen stappen onderno men moeten worden, gezien het door de Sociaal-Economiscne Raad uitge brachte adyies. Tijdens schoonmaken van fabriek verongelukt Op de houtwarenfabriek Beeloe e Holwij te Loenen is de 44-jarige G. Klomp onder een lijmbank terecht gekomen en gedood. Het ongeluk gebeurde tijdens de be- drijfsvakantie. De heer Klomp was met nog een collega belast met het schoonmaken van de fabriek. Verkorting van militaire diensttijd in België. De Belgische kamer van afgevaar digden heeft met 105 tegen 99 stem men een wetsontwerp aanvaard dat de diensttijd tot 12 maanden (van 15) verkort. Minister van defensie Gilson ver klaarde, dat België rich aan rijn in ternationale verplichtingen zal hou den en dat de voorgestelde herziening slechts de modernisering van de strijdkrachten beoogt. In het kader van de herziening, zullen in de toe komst alleen beroepsmilitairen naar Duitsland worden gezonden. Plechtigheden bij afschaffing van tol in Scheldetunnel. De afschaffing van de tol voor de voertuigentunnel onder de Schelde was donderdag aanleiding tot een bij zondere plechtigheid die aanving ten gemeentehuize van Sint Niklaas. Daar ontving burgemeester Vidts de genodigden, onder wie de ministers Segers en Meyers, de gouverneurs der provincies Oost-Vlaanderen en Ant werpen, de burgemeester van de Scheldestad en vele anderen. In de toespraken werd gewezen op de betekenis van de afschaffing van het tolgeld voor de bewoners van beide Scheldeoevers en voor de verdere economische ontwikke ling van de Vlaamse gewesten. Het gezelschap vertrok 'daarna naar Antwerpen. Bij de tocht door de tunnel knipte de minister van ver keerswezen de heer Segers een symbolisch lint door dat de afge dankte tolhuisjes verbond. Op een "ontvangst door het schepen college van Antwerpen ten stadhuize werd nog gesproken over de nood zaak de Antwerpse haven steeds beter uit te rusten in het belang van de gehele natie. De dood op de weg Op de rijksweg 's-Hertogenbosch Eindhoven is de 48-jarige mevrouw H. A. van H.-K. uit Zwijndrecht, moe der van dertien kinderen, verongelukt. Het echtpaar Van H.-K. maakte een vakantietrip per tandembromfiets, welke tocht echter een noodlottig ein de vond toen het tweetal door onver klaarbare oorzaak op de snelverkeers- weg geraakte, juist op het moment dat twee auto's elkaar passeerden. De tandem werd geschept en mevr. Van H. wérd zo ernstig gewond, dat rij in het ziekenhuis overleed. De Sowjet-maarschalk Wassilefski die veel heeft bijgedragen tot de Duit se nederlaag bij Stalingrad, is om ge zondheidsredenen afgetreden als voor zitter van de organisatie van Russi sche oud-strijders. D. J. Lamboov hoofdredacteur A.N.P. Vandaag is het 12% jaar geleden, dat de heer D. J. Lambooy werd be noemd tot algemeen hoofdredacteur van het A.N.P. De heer Lambooy zal het persbureau spoedig verlaten we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Taak voor een internationale politiemacht Vun welingelichte zijde te New-York is gisteren vernomen, dat in diploma tieke kringen der Ver. Naties wordt gezocht naar een mogelijkheid om Jordanië te neutraliseren. Aan het overleg neemt secretaris-generaal Haniniarskjöld deel. Het geschiktste instrument voor een eventuele neutralisatie waarover de I Verenigde Naties beschikken is de internationale politiemacht. Deze bewaakt echter al de Israëlisch- Egyptische grens te Gaza en de Vei ligheidsraad heeft geweigerd een tweede politiemacht te vormen om de Libanese grenzen te bewaken. Wat het politieke aspect van een neutralisatie van Jordanië aan gaat, is gedacht aan de mogelijk heid om Jordanië onder een soort „beheer" van dc Ver. Naties te stellen of onder een soort waar borg van de Verenigde Naties waaraan de belanghebbende mo gendheden hun goedkeuring heb ben gehecht, aldus is in doorgaans welingelichte kringen gezegd. De Amerikaanse senaat heeft donder dag met overgrote meerderheid zich uitgesproken voor de vorming van een permanente politiemacht van de Ver. Naties, die groot genoeg moet zijn om dc vrede in het Midden-Oos ten of elders te handhaven. De desbetreffende resolutie was inge diend door de democraat Sparkman. Hij was van oordeel dat in de po litiemacht geen eenheden moeten worden opgenomen die worden ver schaft door de permanente leden van de Veiligheidsraad. De resolutie zal nu aan het Huis van Afgevaardigden worden voorgelegd. Erkenning Irak Italië, Oostenrijk en Japan hebben zich gisteren geschaard in de rij van de volken die het nieuwe be wind in Irak erkennen. Engeland staat, naar gisteravond in door gaans betrouwbare bron te Lon den werd meegedeeld, op het punt tot een dergelijke erkenning over te gaan. Naar van bevoegde zijde in Den Haag wordt verklaard, pleegt de Nederlandse regering thans op de gebruikelijke wijze overleg met andere Navolanden over de kwestie van de diploma tieke betrekkingen met het nieuwe bewind in Irak. Revolutionaire maatregelen dus minister Sayïd Mohammed De Iraakse minister van financiën heeft meegedeeld, dat commissies zul len worden ingesteld om het vermo gen van de Iraakse koninklijke fa milie te liquideren. De eigendommen Van de familie, aldus minister Sayid Mohammed Hadid, zullen onder toe zicht van de schatkist worden ge plaatst. Ten aanzien van de belastingen in het land zei Hadid, dat deze zullen wor den gewijzigd. „Het stelsel dat thans bestaat is verre van rechtvaardig, om dat het uitsluitend in indirecte belas tingen voorziet. Het stelsel zal lang zamerhand worden gewijzigd, zodat belasting zal moeten worden betaald door degenen die daartoe bij machte zijn", aldus de minister. De chef-staf van het Indonesische le ger, luitenant-generaal A. H. Nasoe- tion, heeft donderdag onverwachts alle solidariteitsacties niet de strijd in het Midden-Oosten afgelast. Gisteren zouden in alle grote steden van Indo nesië massa-bijeenkomsten voor dit doel worden gehouden. De Amerikaanse diplomaat Robert Murphy heeft gisteren in Jeruzalem gesproken met de Israëlische premier David Ben Goerion en met andere Israëlische autoriteiten. Onpartijdig Geschutgebulder dat gisteren los barstte in en rond Beiroet, had een heel wat plezieriger achter grond dan het mitrailleur- en geweer vuur dat daar de laatste dertien we ken minder massaal maar dreigender weerklonken had. Gisteren werden namelijk vreugdeschoten afgevuurd naar aanleiding van het feit, dat ge neraal Foead Sjehab door het Liba nese parlement was gekozen tot pre sident. Ook zeer vurige vertegenwoor digers van de oppositie, die ae laatste weken niet alleen woorden maar ook geweld hadden gebruikt om hun standpunt duidelijK te maken, waren voorstanders van Sjehabs kandida tuur. Tegen hen waren arrestatiebe velen uitgevaardigd, maar voor deze gelegenheid had- men hun vrijgeleide gegeven. Behalve uit de vuurmonden, kwam vreugdebetoon uit de kelen van ontelbare burgers. Ongetwijfeld heerste algemeen de verwachting, dat met Sjehabs verkiezing een eind zou komen aan de moeilijkheden, die Li banon nu al zo lang en zo bloedig ver deeld houden. De wens die alle opposanten ge meen hadden, de vervanging van president Camille Sjamoen, is nu vervuld en kansen op een minne lijke bijlegging van de verdere ge schillen zijn dus aanwezig. Meer aan tevoren zullen nu de onaerlinge ver schillen binnen de oppositie naar vo ren komen. Aangenomen wordt im mers, dat slechts een minderheid der opposanten ervoor is om Libanon te doen opgaan in Gamal Abdel Nassers Verenigde Arabische Republiek. De meesten waren alleen maar gekant te gen de volgens hen al te pro-westerse koers, die president Sjamoen volgde door onder meer de Eisenhowerleer voor het Midden-Oosten te aanvaar den. Die Eisenhowerleer is overigens gericht tegen iets. waarvan rij ook zelf geen voorstanders rijn: commu nistische agiessie eh ondermijning. Maar het schijnt dat nu in het Mid- den-Oosi.cn vooral het verlangen geldt om zich niet aan een westerse mo gendheid te binden. Tot aan dit be sluit van Sjamoen had Libanon, hoe zeer het ook economisch en ideëel op het westen georiënteerd is, een neu trale buitenlandse politiek gevolgd. Ongetwijfeld zal Sjehab in dit opricht niet veel anders kunnen doen, dan het vroegere beleid herstellen. Hij heeft daarvoor nu ook dé steun van de Ver enigde Staten, die een neutralisering van Libanon hebben aanbevolen. Het is waarschijnlijk dat de Amerikaanse mariniers, door Sjamoen te hulp ge roepen, zullen worden teruggetrok ken op de eerste stille wenk die Sje hab zou geven. Zo'n wenk zou naar alle waarschijnlijkheid in de Verenig de Staten evenzeer worden verwel komd als in de Libanon, waar de be volking klaarblijkelijk niet overtuigd is van onmiddellijk Russisch of Egyp tisch bezettingsgevaar. Vooral op een topconferentie zou het de Amerikanen van pas komen, indien zij tevoren de Libanon hadden ontruimd. De Rus sische premier Nikita Kroesjtsjew zou dan met zijn beschuldigingen van Amerikaanse „agressie" wel bijzonde re verbazing verwekken. Het zou dan inmiddels vaststaan dat de Amerika nen niet alleen bereid zijn om onder alle omstandigheden beloften van hulp, aan bevriende naties gedaan, na te komen, maar dat zij ook willen vertrekken indien hun hulp verdei' overbodig wordt geacht. Van de Rus sische legers in Oost-Europa kan dit niet worden gezegd! Voor Sjehab breekt een moeilijke tijd aan. Tot dusver lag zijn kracht grotendeels in zijn on partijdige houding, die tijdens de bin nenlandse onlusten wel bijzonder veel tact en zelfbeheersing moet hebben geëist. Zijn troepen, waarin tachtig procent der officieren en zestig pro cent der manschappen net als hij tot de maronitische christenen behoort, had de opdracht om alleen te schieten wanneer zij zelf werden aangevallen. Zo is het leger nauwelijks in de bin nenlandse strijd gemoeid. Sjehab heeft intussen geprobeerd, een bemiddelen de rol te spelen. Zo stond hij boven de partijen, net als zes jaar geleden, toen president Besjara Besjara Choeri weigerde om de presidentszetel te ver laten. Sjehab nam toen voor een paar dagen de teugels in handen totdat Sjamoen op de presidentszetel zat. Maar nu hij zelf president wordt, zal hij politiek moeten bedrijven en dat betekent: telkens opnieuw een keuze maken. In de binnenlandse politiek zal hij evenmin als in de buitenlandse neutraal kunnen zijn in de volstrekte zin van het woord en dit betekent, dat hij waarschijnlijk niet op de steun van de gehele oppositie mag blijven rekenen. Maar het ziet ernaar uit, dat in Libanon het gezag hersteld is en dat Sjehab, die immers zelf de baas van het leger is, dat gezag ook zal handhaven, voor zover zijn strijd macht van 8000 man daartoe in staat is. Voor moeilijkheden van buitenaf zijn waarschijnlijk toch garanties van indrukwekkender aard nodig, zodat een voortgezette bemoeienis van de Verenigde Naties nuttig zou kunnen zijn voor Libanon, dat aanspraak wil blijven maken op de bijnaam „het Zwitserland van het Midden-Oosten". GENERAAL FOEAD SJEHAB t t wordt politicus a

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5