PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Westen verdeeld in brieven aan Kroesjtsjew zelfs verschil in data voor „top" Dulles: kernprobleem is indirecte aanval SJEHAB president van Libanon Mensen en machines maken duinen in Zoutelande tot veilige dijk Niet naar Moskou Vandaag.. 201e jaargang - no. 179 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 1 augustus 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per rrüm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van L„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen(b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 De Gaulle blijft erbij: niet in Veiligheidsraad De pogingen in de permanente Navo-raad te Parijs om Frankrijks houding ten aanzien van een topconferentie in overeenstemming te brengen met die van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, zijn ook gisteren mislukt. Het resultaat was, dat antwoordbrieven van zeer uiteen lopende strekking werden verzonden aan de Russische premier Nikita S. Kroesjtsjew. Premier Macmillan van Groot-Brittannië stelde in de voor Moskou bestemde brief voor, op 12 augustus een speciale topconferentie van de Veiligheidsraad te houden. Het liet hem onverschillig, of men New-York, Genève of een andere plaats van samenkomst kiest. De Franse premier generaal De Gaulle heeft in zijn brief aan Kroesjtsjew de wens naar voren gebracht, op 18 augustus te Genève een topconferentie over het Mid den-Oosten te beginnen. Hij heeft geen bezwaar tegen Dulles legde er de nadruk op, dat een topconferentie binnen de Veiligheids raad over het Midden-Oosten zich in de eerste plaats met het gevaar van de indirecte aanval zou moeten bezighouden. Indien de dreiging van zulke indirecte aanvallen zou blijven bestaan, zou de wereld in ernstig oorlogs gevaar komen te verkeren en hij meende dat dit op een topconferentie dui delijk moet worden gemaakt. Een oplossing van het probleem der indirecte aanval zou het mogelijk maken, de Amerikaanse troepen uit Libanon en de Britse eenheden uit Jordanië terug te trekken, aldus de minister. „Indien de Sowjet-Unie geen oorlog wenst, kan zij haast niets anders doen dan er mee instemmen, dat de Verenigde Naties wordt opgedragen de een of an dere vorm van toezicht uit te oefenen, om indirecte agressie te voorkomen". Macmillans opvatting dat de permanente afgevaardigden in de Veiligheidsraad regelingen moeten bespreken voor een topconferentie. Maar volgens hem kan een vergade ring van de Veiligheidsraad, gezien de< samenstelling van dit college, het aantal uit te nodigen landen, de aard van haar agenda en het karakter van de debatten, niet wor den verward met een conferentie van regeringsleiders. 9 De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, heeft donderdag te Washington op een persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten in stemmen met de door de Britse premier voorgestelde aanvangsdatum voor een topconferentie binnen de Vei ligheidsraad. Geen "der deelnemers, aldus Dulles, zal bij zonder graag willen vergaderen zonder dat generaal De Gaulle verschijnt, maar hij was ervan overtuigd dat Frankrijk in elk geval door een bevoegde functionaris vertegenwoordigd zal worden. Vrij te verschillen Wat het verschil in opvatting over de topconferentie tussen de Ver. Staten en Groot-Brittannië enerzijds en Frankrijk anderzijds betreft, zei de minister nog dat naar zijn mening daardoor geen principieel ongunstige invloed op de Frans-Amerikaanse be trekkingen wordt geoefend. Natuur lijk zien de Verenigde Staten liever eenstemmigheid, maar een van de be langrijkste kenmerken van de vrije wereld is de mogelijkheid van me ningsverschillen. Eisenhowers antwoord aan Kroesj tsjew zal vanochtend worden verzon den. Juiste datum Als ieder met vakantie gaat of over vakantie denkt... als de stran den en de bossen, de bergen en de meren lokken... dan is het niet de juiste tijd om lijvige rapporten te pu bliceren en die rapporten te deponeren op de tafels van lcofferspaklcende mensen. De rapporten worden in de vakantie dagen slechts vluchtig bekeken, er wordt nauwelijks over gepraat en ze raken verzeild in een of andere schrijftafellade, waar ze gemakkelijk vergeten worden. Het zou beter zijn, wanneer men in de rapporterende wereld het vroege voorjaar of het najaar koos voor het publiceren van de pennevruchten, waarin zoveel arbeid is opgehoopt. Dat weet men in de kringen van de boekhandel al sedert jaren. Daar brengt men de publikaties, boeken enz. in het voorjaar of het najaar. Zomeruitgaven zijn er vrijwel niet bij. Om nu tot de rapporten terug te keren: de Sociaal-Economische Raad bracht eind juli een advies uit over verokrting van de arbeids tijd. Er is aan gewerkt van 1955 af... drie winters en twee zomers... waar lijk, er hadden nog wel een paar maanden bijgekund. Niemand zou het betreurd hebben wanneer het S.E.R.- rapport over de arbeidstijdverkorting pas in oktober a.s. was verschenen. Temeer niet, omdat aangeraden wordt die arbeidstijdverkorting voor lopig tot 1962 uit te stellen. En tussen de regels door laat zich bovendien nog lezen, dat het jaar 1962 tamelijk oppervlakkig is gekozen en dat er daarna wel nieuw uitstel zal volgen. Echt dus geen rapport om er de zon nige julidagen van 1958 haastig mee door te brengen. 8 Dan is er in juli een rapport vei--' schenen van de Dr. Wiardi Beek man Stichting (wetenschappe lijk bureau van de P.v.d.A.) over de zorg voor de mensen boven de vijfen zestig jaar; We durven niet meer te schrijven over „ouden van dagen" of „bejaarden", want dan komen er protesten tegen die woorden. Maar goed dan, er zijn veel oude men sen in Nederland. Zij zijn „op rust ge steld", maar ze vinden dat g;een ideaal, want ze willen nog meespelen in het leven. Ze willen er niet naast staan. Ongeveer 80% van de ouderen zorgt nog voor zich zelf... wil nog arbeid verrichten al moet het in een wat kal mer tempo gaan. Over deze en andere dingen handelt het omvangrijke rapport van de Wiar di Beekman Stichting. Het is een nut tig rapport, juist omdat de samenstel lers er niet helemaal uitgekomen zijn. I Ze beseffen zelf, dat ze met proble- men worstelen, die niet gemakkelijk op te lossen zijn endat het arit-1 woord in vele opzichten moet komen van de oude mensen zelf, naar hun eigen aard en naar hun eigen moge lijkheden. Werkelijk een rapport om eens over na te denken en over te praten. Geen rapport dus om in een vakantie maand te laten verschijnen met een grote kans. dat de kofferpakkende va kantieganger het in een schrijftafella zal stoppen en het vergeten. Ook de verschijning van dit rapport had dus enkele maanden verschoven moeten zijn naar een betere publika- tiedatum in het najaar. Evenals Macmillan zei Dulles, geen uitgesproken voorkeur te hebben wat de plaats van een topconferentie be treft. Maar hij verklaarde nadrukke lijk, dat de Verenigde Staten niet zou den instemmen met besprekingen te Moskou, waarbij hij te kennen gaf hierbij te denken aan de „recente schandelijke betogingen voor het ambassadegebouw te Moskou". Hij verklaarde te veronderstellen dat Libanon en Jordanië zouden worden uitgenodigd aan topbesprekingen over het Midden-Oosten deel te nemen, maar hij meende dat het, ter wille van een ordelijke gang van zaken, aanbeveling verdiende geen landen aan deze beraadslagingen te laten meedoen, die daar niet rechtstreeks bij waren betrokken. De topconferen tie moet een einde maken aan Rus- lands valse beweringen, dat de Ver. Staten en Groot-Brittannië agressie in dit gebied hebben bedreven. is het 100 jaar geleden, M dat koningin Victoria besloot i Ottawa tot hoofdstad van het j Britse dominion Canada te be- M noemen. Eerst in 1867 na de i voltooiing van de parlements- j gebouwen op een heuvel in de- H ze stad werd deze benoeming j een feit. Illlllllllllllllllllllillllllllllllli Dag-in dag-uit kruipen in Zoutelande draglines en bulldozers over en langs de zeewering. Tonnen zand worden door de honderden paardelcrachten van deze machtige machines ver plaatst en zo wordt uit de hoge, maar smalle duinenrij een brede en veilige dijk gemaakt. Op de foto zijn twee draglines bezig met hun werk-van- alle-dag. (Foto P.Z.C.). Veertig mille verduisterd bij landbouwvereniging. Bij de Coöp. Landbouwvereniging „Samenwerking" te Giessenburg in de Alblasserwaard, is een geval van fraude aan het licht gekomen, ge pleegd door de 59-jarige vertegen woordiger C. T. te Molenaarsgraaf. De lieer T., die reeds 35 jaar bij dit bedrijf in dienst is, heeft bekend in de loop van een zeyental jaren onge veer 40.000 verduisterd te hebben. Hij is. gearresteerd door de rijkspoli tie groep HardinxveldGiessendam, enkele dagen na zijn terugkeer uit Amerika, waar het echtpaar een vakantie had doorgebracht. Het be drog kwam aan het licht, toen een plaatsvervanger in de afgelopen we ken de boeren in de Alblasserwaard kwitanties aanbood voor door het be drijf geleverde goederen. Koninklijk jacht „Piel Hein" naar Monaco. Het jacht „Piet Hein", dat dinsdag met de koninklijke familie aan boord in Cannes binnenliep, is donderdag naar Monaco vertrokken. Voor het vertrek had de burgemeester van Can nes een boeket voor koningin Juliana laten bezorgen. Twee meisjes in zee verdronken? Woensdagavond om tien uur werden op het politiebureau te Katwijk aan Zee twee bundels dameskleren gede poneerd, die gevonden waren op het noorderstrand. Aan de hand van enkele papieren, die in de kleren aanwezig waren, stelde de politie een onderzoek in. Zij ont dekte, dat de kleren toebehoorden aan een tweetal meisjes uit Ter Aar, twee zusjes. In de loop van de nacht spoelde in Noordwijk aan Zee het stoffelijk overschot aan van een meisje. Daar het sterke vermoeden bestaat, dat de beide zusters verdronken zijn, denkt men, dat het aangespoelde lichaam van een der vermisten is. Het li chaam is nog niet geïdentificeerd. De waarschijnlijk verdronkén meisjes zijn de 14-jarige en de 18-jarige dochters van de familie K. Het stoffelijk overschot van het twee de verdronken meisje is nog niet aan gespoeld. Een beeld van de vakantie van de- Nederlandse koninklijke familie in het gebied van de Middellandse Zee. De foto toont icandelend in de oude havenwijk Le Suquet in de Zuid- Franse stad Cannes v.l.n.r.: Z. E. H. Prins Bernhard, H. K. H. Prinses Margriet en H. M. Koningin Juliana. De koninklijke familie is inmiddels vertrokken naar Monaco. VREUGDESCHOTEN NA VERKIEZING Opstandelingen zouden bestand in acht nemen Generaal Foead Sjehab, de 56- jarige chef van de Libanese ge nerale staf, tevens opperbevel hebber van het leger, is donder dag, na twee stemmingen, waar bij hij de steun van 48 der 66 afgevaardigden kreeg, tot de nieuwe president van Libanon gekozen. De met een Franse vrouw ge huwde president heeft zijn mili taire opleiding in hoofdzaak in Frankrijk genoten. Hij heeft I De Libanese premier, Sami es Snlh, zich altijd verre gehouden van politiek en zich uitsluitend aan zijn militaire werkzaamheden gewijd, hetgeen er toe heeft ge leid, dat hij in alle politieke kringen aanzien genoot. Na het bekend worden van de ver kiezing van generaal Sjehab werden in alle wijken van Beiroet ook in het door de opstandelingen bezette stadsgedeelte met vuurwapens vreugdeschoten gelost. Van de negen mensen, die zich a vankelijk ook kandidaat voor het presidentschap hadden gesteld, was er slechts één overgebleven die bij de eerste stemming tien en bij de tweede zeven stemmen heeft gekre gen. Men weet nog niets van de poli tiek, die de nieuwe president zal gaan voeren. DORPSBEELD ONTSIERD MAAR.. DOOR EEN WOESTENIJ van zand grommen grimmige insec ten: bulldozers, twee gele bull dozers, een kleine en een grote, bewerken de duinen voor Zoute lande. Grote klauwen komen dreigend uit de lucht vallen en werpen dan bakken vol zand op de grond: drie draglines, twee blauwe en een groene, in actie op de Zoutelandse zeewering. (Vervolg op pag. 3) Zandauto's rijden af en aan. Rond de veertig arbeiders, met schoppen en ander materiaal in de buitenlucht of in de cabines van machines, zijn thans reeds ongeveer vier weken bezig om van de hoge, smalle duinen, die voor Zoutelandes kleine kerkje oprezen, een saaie, lage, maar ook brede en veilige dijk te ma ken. f Eerste gedeelte zal voor^j I de stormen gereed zijn.. I De duinen, sieraad voor de Walchelffie kust, hebben alles mee. Op één mg langrijke zaak na: zij staan niet óp alle plaatsen borg voor de veiligheid van het eiland. Daarom moesten zij voor Zoutelande verdwijnen en daar om zal er voor het najaar reeds een groot gedeelte duin in een brede dijk zijn veranderd. De weg van Mid delburg naar Westkapelle is nu ge blokkeerd, het bekende kerkje ligt verscholen achter het rumoerige werkterrein en er moesten huizen afgebroken worden. Allemaal offers, lie men in Zoutelande voor de veilig heid brengt. ..Het schiet al lekker op", zo vertel de men ons en dat was te zien óók. Thans heeft men een gedeelte van 300 meter in bewerking en daarvan (Vervolg op pag. 5) heeft niet aan de verkiezingen deel genomen. Hij had zich tegen een pre sidentschap van generaal Sjehab ver klaard, omdat in de Libanese grond wet is bepaald dat militairen eerst ccn half jaar, nadat zij de actieve dienst hebben verlaten, president mo gen worden. Politieke waarnemers te Beiroet ge loven echter, dat de ware reden voor het verzet van de premier tegen Sje- habs presidentschap is gelegen in de „gematigde politiek" die de opper bevelhebber tegenover de opstande lingen heeft gevoerd. Een der afgevaardigden van de oppositie heeft donderdag te Bei roet tegenover een correspondent van „Reuter" verklaard dat de op standelingen thans mogelijk een of andere vorm van een bestand in acht zullen nemen, doch dat zij de wapens niet zullen neerleggen, voordat Sjehab zijn functie offi cieel heeft- aanvaard (Sjamoens ambtstermijn loopt eerst op 24 september a.s. af). Afgevaardigden der oppositie hebben ook duidelijk gemaakt dat zij een vertrek der Amerikaanse troepen als een eerste voorwaarde beschouwen voor een officiële staking van het gewapend verzet. En van Amerikaanse zijde is her haald, dat de Amerikaanse troepen zullen worden teruggetrokken, zodra de „onschendbaarheid en onafhanke lijkheid van Libanon zijn gewaar borgd". Volgens eerdere berichten uit Beiroet zou ook generaal Sjehab de buiten landse troepen gaarne spoedig" zien vertrekken. 9 Volgens een nieuwe opgave hebben de ministers van oorlog en marine contrac ten ter waarde van 1.063.933 met Ne derlandse ondernemingen gesloten. KANS OP REGEN WORDT GROTER Aanvankelijk vrij zonnig. Later toe nemende bewolking en tegen de avond mogelijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Iets hogere temperaturen. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag zonnig en mooi strandweer met in de middag toenemende bewol king. Met een matige zuidelijke wind aanvoer van iets warmere luc'nt met middagtemperaturen van 20 tot 22 graden Celsius. Zeewater 17 graden Celsius. Vooruitzichten: tijdelijk weer iets minder bestendig met kans op buien als gevolg van een kleine storing, die uit het zuidwesten nadert. ZON EN MAAN 2 augustus Zon op 5.02 onder 20.30 Maan op 21.15 onder 8.15

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1