Geen compromis tussen Frans en Brits-Amerikaans plan voor „top" Murphy besprak met Hoessein erkenning nieuw Iraaks regiro KLANKBORD GROTE KRAGEN BELANGRIJK IN PARIJSE HERFSTCOLLECTIES DONDERDAG 31 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 3 INTENSIEVE BESPREKINGEN IN NAVO-RAAD België doet nieuwe voorstellen om kloof te overbruggen Jongen overvallen door gemaskerd gezelschap In de nacht van dinsdag op woensdag is de 19-jarige J. H. toen hij door het Sterrebos in Groningen fietste, aan gevallen door een aantal gemaskerde jongelui. Met stokken gingen de aan randers hem te lijf. H. viel van de fiets en geraakte bewusteloos onder de hevige stokslagen. Ruim anderhalf uur later ontdekte een echtpaar, dat door het bos wandelde de bewusteloze knaap. Ze brachten hem naar huis. Gistermorgen bleek dat hij een her senschudding had opgelopen. De poli tie stelt een onderzoek in. Zij is van mening, dat hier geen sprake kan zijn van een wraakneming of beroving. Men vermoedt, dat de jeugdige over vallers in een vlaag van overmoed hebben gehandeld en een willekeurige voorbijganger hebben uitgezocht. MEDELEVEN. Stapels en stapels worstjes en heerlijk vette beenderen om af te kluiven worden iedere dag bij de portiersloge van het dieren-zie- kenhuis van Graz bezorgd en dat is allemaal voor de lieveling van de stad, de hond „Rolli". „Rolli" is een Sint-Bernhard hond, die als baas de eigenaar heeft van een restaurantje in deze provincie-stad in Oostenrijk, Dag in, dag uit, nam de hond de tram vanaf het restaurantje van zijn baas naar de Jacomini-markt in het centrum van de stad en daarvoor hoefde hij nooit een kaar tje te kopen. Maar kortgeleden werd „Roli" door een tram aangereden en gewond en moest hij naar het dicren-ziekenhuis worden gebracht met een gebroken poot. De marktverkopers, die gewoon wa ren de lieveling van de stad op zijn dagelijkse tochtjes per tram naar de markt wat eten te geven, brengen dat eten, worstjes en beenderen nu naar het ziekenhuis. En niet alleen de ver kopers, maar ook de marktbezoekers, want ook die kennen „Rolli" van zijn dagelijkse zwerftochten. Alle bewoners van Graz van de tram conducteur tot de trampassagiers toe. hopen, dat „Rolli" spoedig weer goed gezond zal zijn om zijn plaatsje in de tram in te nemen. In de nacht van maandag op dinsdag heeft een dronken maniakde -15-ja rige fabrieksarbeider B. de M. uit Goudabrand gesticht in vijf boerde rijen tussen Gouda en Montfoort langs de Hollandse IJsel en daardoor 21 mensen dakloos gemaakt. De scha de wordt op enige honderdduizenden guldens geschat. Boven: het blussen van het vierde be drijf waarop de rode haan kraaide, de boerderij, van de heer B. Streef land tussen Haastrecht en Gouda. Onder: blussen van de uitgebrande boerderlij van K. v. d. Vis te Goude rak. Grensincident tussen Syrië en Turkije. Syrische en Turkse militairen hebben woensdag nabij de Syrische grenspost Bad ELhawa gedurende ongeveer een kwartier schoten gewisseld, aldus een mededeling van een Syrische militai re woordvoerder. Volgens de woordvoerder had oen jeep, waarin zich Turkse militairen bevonden de Syrische grens tot op vijftig meter overschreden. Syrische grenswachters gelastten de jeep te stoppen, doch het voertuig reed door, om tenslotte naar Turks gebied terug te keren. De Syrische woordvoerder besloot met dé mededeling dat Turkse militai ren ongeveer een uur na het incident stellingen innamen in heuvels nabij de grens. Faubus voor de derde termijn gouverneur van Arkansas Orval E. Faubus, de man die de „na tionale garde" van de staat Arkansas misbruikte toen in Little Rock het negerprobleem accuut geworden was, is voor de derde maal tot gouverneur van deze staat verkozen. Toen de uitslagen van 2162 van de 2332 kiesdistrikten in Arkansas bin nen waren verklaarden de tegenkan didaten. van Faubus, Chris Finkbei- ner en rechter Le Ward, dat zij het onderspit hadden gedolven. Op dat moment had Faubus 229.423 stem men, Finkbeiner oud 37 jaar en werkzaam in een conservenfabriek kreeg er tot dan toe 55.214, en rech ter Ward, 51 jaar, had er 47.865 Faubus had de rassen-segregatie ir zijn vaandel geschreven, zijn beide opponenten eveneens. De staat 'Arkansas heeft 1.909.511 blanke inwoners en 426.639 negers. Van hen staan 499.955 blanken en 64.023 als kiezer ingeschreven. Vertegenwoordiger had 30.000,— verduisterd (Van onze correspondent). Dinsdagavond heeft zich vrijwillig bij de Apeldoornse politie gemeld de 54-jarige vertegenwoordiger H. K. uit Hillegom. De man voelde zich be zwaard, omdat hij er met 30.000 gul den van zijn werkgever, eveneens te Hillegom, vandoor was gegaan. Hij had van het geld heel goede sier gemaakt, hetgeen overigens wel bleek uit de bescheiden inhoud van zijn portemonnee: 18,50. De man is in arrest gesteld en woensdag naar Hillegom overgebracht. (Van onze redactrice) Een bizarre vogel in de Parijse modetuin is sinds jaar en dag de al tamelijk bejaarde Coco Chanel. Wie haar mo decreaties niet kent vooral in de twintiger jaren oogstte zij grote successen kenfr in ieder geval wel haar beroemd parfum „nu mero cinq", en al was haar come-back in de modewereld enkele ja ren geleden niet zo bijs ter gelukkig, toch doet zij sindsdien weer elk halfjaar mee in het gro te Parijse modespekta kel. Bij het ontwerpen van haar wintercollectie 1958/'59 heeft zij de na tuurlijke lijn van het li chaam als uitgangspunt genomen. Haar rokken hebben een normale lengte, voor de avond zijn ze met stroken ver sierd (in Spaanse stijl) en komen ze ongeveer vijfentwintig centime ter van de grond; soms zijn ze van voren iets korter dan van achte- Ten. Een luxueus trekje in de collectie: de zo men van sommige avondjaponnen (met blousende ruggen en losse tailles-met-cein tuur) zijn met nertz- bont afgezet. De tail leurs van Chanel zijn ditmaal vaak met bor duursel gegarneerd. Ook deze ontwerpster spreekt zich uit voor mantels met grote kra gen en haar vaak met bont afgezette mantels vallen recht- van de schouders naar bene den. Chanels kleuren: rood, wit, zwart, groen, blauw, roze, en hier en daar haar favoriete kleurencombinatie ma- rineblauw-beige. Het modehuis Manguin heeft intussen ook de wïntermodellen ge toond; de tailles van de ze modellen zitten op de natuurlijke plaats. Bij Lanvin-Castillo ziet men soortgelijke ten- denzen als in de reeds eerder getoonde collec tie van Patou: iets ver hoogde taillelijnen en vaak opvallende décol letés. Van ontwerpster Nina Ricci kan men wel zeggen dat zij zich vol élan op de empire-lijn heeft geworpen. De ho ge taillelijn wordt door haar gemarkeerd met een ceintuur, met rim pels, knopen of bandjes. Opvallend is de mouw garnering van haar mantels: de verwerking van de stof rondom mouwen en schouders wekt de indruk, dat een aparte sjaal wordt ge dragen. Ontwerper Jacques Heim tenslotte brengt slechts enkele modellen in empirê-lijnde mees te van zijn kledingstuk ken hebben de taille op de natuurlijke plaats. De schouders van zijn mantels en kostuums zijn vrij breed, sonis zijn de mouwen pof fend, soms loopt het mantelsilhouet van breed op de schouders tot nauw aan de zoom. Ook hier grote kragen (af en toe gelijkend op cape's), en de lengte van Heim's rokken valt iets over de knie. Fraude opgelost bij soc. verzekeringsbank. (Slot van pag li brief heeft mej. Van G. niet nodig gehad. Ze verkreeg zonder veel moeilijkheden op het vervalste rijbe wijs de cheques aan de onderscheide ne postkantoren uitbetaald. De fraude kwam aan het licht, toen de postkantoren de betalingsbewijzen ter afrekening aan de sociale verze keringsbank zonden. De afdeling zwendel van de Amsterdamse recherche toog aan het werk en kreeg ter suggestie van mogelijke daders van de leiding der bank de namen van de dik bevriende Van H. en Van 't S. als mogelijke daders te horen. Beide mannen hadden schul den van vorige dienstbetrekkingen. Maar de politie speurde vooral naar de dame, waarvan een vaag signa lement bekend was. Van 't S. vervulde naast zijn functie als ondergeschikt ambtenaar des nachts het baantje van portier van een hotelletje in de omgeving van de Overtoom. Een onderhoud met de hotelier bracht de politie op het spoor van de vrouw. Er had nl. voor en op de data, waarop de cheques waren geïnd, een vrouw gelogeerd in het hotel, wier (juiste) naam wel vermeld stond in het hotelregister, maar was weggelaten op de aan de politie ingeleverde lijst van de gas ten. Geconfronteerd met deze en an- deze kleine gegevens, zoals onver wachte ziekmeldingen van Van H. en Van 't S., deed de mannen door de mand vallen. Zij bekenden de fraude te hebben gepleegd. De ijlings in Rotterdam gearres teerde vrouw vertelde de politie dat haar vriend van 't S. haar me dedelingen zou hebben gedaan over een banktegoed van circa 20.000 dat om bepaalde rede nen niet rechtstreeks aan hem kon worden uitbetaald. Daarom had hij de hulp van z'n vrien din ingeroepen, die volgens haar ver haal na aanvankelijke aarzeling be reid bleek, het geld te innen op de postkantoren tegen 10 pet vergoe ding. Zij verkreeg na het afdragen van het geld een bedrag van 2256 waarvoor zij dra een scooter kocht. Dit vervoermiddel is later door de politie in beslag genomen. Er is nog 700 gulden bij haar gevonden. Een huiszoeking bij Var. 't S. bracht 6600 op, bij Van H. 6300. zodat het totale bedrag 14.000 plus een scooter terecht is. De rest is door de aangehoudenen opgemaakt aan klei ne inkopen. De politie vermoedt, dat Van 't S„ die op de bewuste afdeling van de sociale verzekeringsbank heeft ge werkt doch die later naar een ande re afdeling was overgeplaatst, op het idee van deze fraude is gekomen. De drie verdachten zullen voor de offi cier van justitie worden geleid. De vrouio zal in 1959 een hoge taille hebben als we tenminste de grote Franse modehuizen mogen geloven. De foto-cobinatïe laat een drietal ont werpen zien van Virginie. LinksFandangois een ensemble voor overdag; vervaardigd uit groene wollen stof; de ceintuur van dezelfde stof is breed. Bij het ensemble kan een passende mantel worden gedra gen ook wéér uit hetzelfde ma teriaal. Midden: „Calypso" is een jurkje voor de namiddag; satijn, frambozenkleur een grote witte ceintuur breekt het japonnetje. Rechtsbarcarolle" ia een bal jurk je voor het jonge meisje; gemaakt uit rode velours. Het Wereldgebeuren O' Kassem: „We zullen overeenkomsten eerbiedigen" Robert Murphy, de speciale afgezant van president Eisenhower, is woens- dug uit Beiroet te Amuian aangeko men voor overleg met de Jordaanse autoriteiten. Hij zal vandaag naar Libanon terugkeren. Naar in welingelichte kringen te Am man wordt, vernomen, zou Murphy in de eerste plaats spreken over de even tuele erkenning van het nieuwe be wind in Irak door de Ver. Staten. Volgens zekere waarnemers zou deze erkenning op handen zijn. Dit Ame rikaanse voorbeeld zou spoedig door Engeland worden gevolgd. Ongerust heid over deze mogelijke gang van zaken zou koning Hoessein er toe bewogen hebben. Murphy voor een bezoek uit te nodigen. Gisteren is bekend geworden, dat na verscheidene communistische, Arabische en neutrale landen ook staten uit het westerse kamp heb ben he.sloten, het -nieuwe bewind in Irak te erkennen. Dergelijke besluiten werden genomen door West-Duitsland, België, Grieken land, Turkije, Pakistan en Perzië. Het Noorse ministerie van buiten landse zaken heeft de regering eveneens aanbevolen, tot een er kenning van het nieuwe regime over te gaan. Moordenaars zullen terecht staan. Het partijloze Weense blad „Die Presse" publiceerde gisteren een vraaggesprek met de nieuwe premier van Irak, generaal Abdoel Kassem. Kassem zei hierin, dat zijn regering de door Irak gesloten overeenkom sten tot het verstrijken ervan zal eerbiedigen en geen eenzijdige stap pen zal doen. „De hoofdgedachte van onze politiek is die van onderlinge afhankelijkheid. Wij willen vrij blij ven van elke binding en goede be trekkingen onderhouden met alle vol ken, ook die van het westen". Op de vraag, hoe de nieuwe Iraalt- se regering staat tegenover de kwestie van het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met Moskou, Peking en Oost-Duits- land, antwoordde Kassem: „Zeker niet met Oost-Duitsland". Kassem deelde nog mee, dat de moordenaars van koning Feisal, die gearresteerd waren, terecht zullen staan. Vriendschap met Turkije Een verslaggever van het Turkse blad Millyet heeft eveneens een on derhoud met de nieuwe Iraakse pre mier gehad. Volgens zijn artikel zei Karim Kassem: „Onze betrekkingen met Turkije worden gekarakteriseerd door een volkomen vriendschan en wij zullen in dit opzicht zelfs nog verder gaan dan onze voorgangers". Derde termijn rval E. Faubus heeft zijn doei 1 bereikt: voor de derde achter een volgende maal is hij geko zen tot gouverneur van de Ameri kaanse staat ^Arkansas. Dit is een zeer bijzondere prestatie; men moet 54 jaar teruggaan om een dergelijke gebeurtenis aan te treffen in de ge schiedenis van deze staat. Toen was het een zekere Jeff Davis, wie het gelukte om zes jaar achtereen het gouverneurschap te vervullen. Er zijn tussen die voorganger en Fau bus punten van overeenkomst en van groot verschil. Zo was Davis een felle vijand van grote zakenlieden, zoals John D. Rockefeller. Volgens hem waren zij symbolen van verkeerdhe den in het land. Faubus daarentegen heeft in zijn streven om Arkansas te industrialiseren een kleinzoon van John D., te weten Winthrop Rocke feller, benoemd tot voorzitter van de commissie die grote zakenlieden voor de staat moet interesseren. Maar op het punt van de rassen scheiding is geen verschil te constateren. Toen Jeff Davis aan zijn tweede tweejarige ambtster mijn bezig was, werd in Arkansas een wet aangenomen waarbij het sa men zitten van negers en blanken in stadskoetsen verboden werd. In de tweede ambtstermijn van Orval E. Faubus is deze bepaling opgeheven: in de stadsbussen, die de koetsen van vroeger vervangen, mogen negers en blanken door elkaar zitten. Als Fau bus kans had gezien om dat te ver hinderen, was net niet zover geko men misschien. Hij heeft tenminste op het gebied van het onderwijs een spaak kunnen steken in het wiel van het federale hooggerechtshof, dat er naar streeft, de rassenscheiding (en de daarmee gepaard gaande achter stelling van de negers) tégen te gaan. De geschiedenis van de manier, waarop Faubus de uitvoering van de nieuwe, vooruitstrevende, federale rassenpolitiek op de middelbare school van Little Rock verhinderde, is welbekend. Vorig jaar, toen voor het eerst negerleeriingen (negen in getal) de school zouden bezoeken, zond hij de nationale garde uit om hen tegen te houden. Deze maatregel, zogenaamd genomen om ongeregeld heden te voorkomen, riep de oude rasseninstincten bij het" gepeupel wakker en onlusten waren het ge volg. President Eisenhower stuurde federale tróepen naar Little Rock om ervoor te zorgen, dat „extrenüsten niet voortgaan de Amerikaanse wet .te overtreden". Inmiddels zijn die parachutisten teruggetrokken, 'intus sen is het schooljaar, mèt negerleer lingen, rustig verlopen, en inmiddels heeft vorige maand een federale rech ter op verzoek yan het schoolbestuur beschikt, dat. de rassenintegratie op dit instituut toch tot eind 1960 mag worden opgeschort. Velen menen, dat Faubus zijn on toegeeflijke houding onder meer aannam, om met het oog op deze verkiezingen bij de blanken van Little Rock aan populariteit te winnen. Inplaats van te trachten, hen tot een ruimere opvatting op te voe den, exploiteerde hij hun bekrompen heid. Deze tactiek is te verklaren uit het feit, dat hij door andere maatre gelen aan populariteit had ingeboet. Faubus was bijvoorbeeld ertoe over gegaan om verscheidene belastingen te verhogen, een maatregel die daar in de regel als „politieke zelfmoord" wordt aangeduid. Faubus' verkiezing voor een derde termijn bewijst, dat een grote meerderheid van de blan ken in Arkansas het voortbestaan van de rassenscheiding veel belang rijker vindt dan het nadeel van ho gere belastingheffingen. Er blijft voor degenen die het rassenprobleem in het brede kader van de wereld politiek zien, nog veel „bekerings werk" te doen in Arkansas. Aan de tegenstanders van de Verenigde Sta ten geeft men door een houding als die van gouverneur Faubus al te goedkope argumenten, die vooral worden uitgespeeld in het concur- rentiegebied der invloedssferen waar juist veel niet-blanken wonen: Azië. en Afrika. De permanente Navo-raad is woensdag te Parijs tweemaal bij een geweest om te trachten een compromis tussen de opvattin gen van de Ver. Staten en Engeland enerzijds en het standpunt van Frankrijk anderzijds ten aanzien van een topconferentie over liet Midden-Oosten te vinden. Vandaag zal de kwestie ver der worden besproken. Volgens kringen die in nauw contact tot de Navo staan, zijn de standpunten enigszins tot elkaar gebracht, maar van aanzien lijke concessies zou geen sprake zijn. Engeland diende een ontwerp-antwoord op de jongste bood schap van de Russische premier Rroesjtsjew in en van Ameri kaanse zijde werd de strekking van Eisenhowers reactie be kendgemaakt. De Franse afgevaardigde gaf de opvattingen van zijn rege ring weer. Frankrijk is van oordeel dat men een topconferen tie niet met een bijeenkomst van de Veiligheidsraad moet ver warren. De Gaulle voelt niets voor een topconferentie in de Veiligheidsraad omdat hij vreest dat een dergelijke vergade ring tot eindeloos gepraaat zal leiden, hoofdzakelijk op pro pagandadoeleinden gericht. Volgens het ontwerp-antwoord van Eisenhower aan Kroesj- tsjew zouden de Ver. Staten willen voorstellen, de Veilig heidsraad in zijn normale sa menstelling op 4 augustus bij een te laten komen om de pro cedure vast te stellen voor een bijeenkomst waarbij de rege ringsleiders tegenwoordig zijn. De raad zou ook de datum, plaats en samenstelling van zijn bijeenkomst op het hoogste vlak moeten bepalen. De Ver. Staten zouden 12 augustus voor de topconferentie voorstellen, aldus verluidt nader. .De regering- van West-Duitsland blijft voorstander van een topconfe rentie over het Midden-Oosten in het kader van de Ver. Naties, ondanks het verzet van Frankrijk hiertegen. Zij staan echter sympathiek tegen over De Gaulles voorstel de topcon ferentie in Genève en niet in New York te houden. Belgische bijdrage De Belgische minister van buiten landse zaken, Pierre Wigny, heeft woensdag in de volksvertegen woordiging het denkbeeld geop perd dat de voorgestelde topcon ferentie in de Veiligheidsraad na degelijke voorbereiding zal wor den gevolgd door een bijeenkomst der grote mogendheden buiten de Ver. Naties, waarop men tot over eenstemming zou moeten komen over een politiek op lange termijn voor het Midden-Oosten. Volgens minister Wigny zou deze politiek op de volgende punten gebaseerd moeten zijn: Het uitgangspunt, dat de Ara bische landen thans in een dy namisch proces van verande ring verkeren. Er zou een programma moeten worden opgesteld voor het ver lenen van financiële en tech nische bijstand aan het Mid den-Oosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5