PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Libanese oppositie zal presidentsverkiezing bijwonen en op Tsjehab stemmen Fraude opgelost bij soc. verzekeringsbank BILT Stalen aanvaardden noodgedwongen veertarieven Vandaag... Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Helsinki, half bewolkt 21 gr. Stockholm, half bewolkt. 22 gr. Oslo, half bewolkt. 20 gr. Kopenhagen, zwaar bewolkt. 20 gr. Aberdeen, geheel bewolkt, 19 gr. Londen, half bewolkt, 21 gr. Amsterdam, licht bewolkt, 20 gr. Brussel, licht bewolkt. 22 gr. Luxemburg, half bewolkt, 22 gr. Parijs, licht bewolkt, 24 gr. Bordeaux, zwaar bewolkt, 26 gr. Grenoble, zwaar bewolkt. 30 gr- Nice, onbewolkt. 25 gr- Berlijn, licht bewolkt. 24 gr. Frankfort, onbewolkt, 25 gr. München, half bewolkt. 25 gr- Garmisch P., zwaar bewolk 26 gr. Zürich, half bewolkt, 27 gr. Genève, onbewolkt. 29 gr. Locarno, onbewolkt. 30 gr. Wenen, licht bewolkt. 28 gr. Innsbruck, licht bewolkt, 31 gr. Rome, onbewolkt. 35 gr- Ajaccio, onbewolkt, 27 gr. Madrid, onbewolkt, 40 gr. Algiers, licht bewolkt, 31 gr. VERWACHT... WISSELENDE BEWOLKING. Wisselende bewolking met slechts hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen west en zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN Vandaag: overwegend zonnig en droog strandweer. Een matige, zuid westelijke wind. Temperaturen in de middag tot ongeveer 20 graden Cel sius. Zeewater 17 graden Celsius. Vooruitzichten: uitloper van een ho ge drukgebied boven de oceaan brengt wat stabieler zomerweer en iets hogere temperaturen. ZON EN MAAN 1 augustus Zon op 5.00 onder 20.31 Maan op 20.52 onder 7.09 201e jaargang - no. 178 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 31 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2231); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwersstraat 2: Zlerlkzee,. red, tel. 2425, adm. tel. 2091 Rebellenleider uit Tripoli sprak met Murphy H Op de premier van Libanon is een aanslag gepleegd. Een ha- n M potte taxi, wélke dagenlang langs de weg naar Beiroet gepar- j| heerd stond, ontplofte op het moment, dat de wagen van pre- M mier Sohl langs kwam. Sohl ontsnapte echter aan de dood, terwijl een lid van het escorte overleed. De volle laag kreeg M een auto, waarmee een gezin van vijf personen naar de hoofd- m M stad reed. De wagen stortte in het ravijn langs de wegalle M inzittenden werden gedood. Foto: de verwoeste wagen in het ravijn. Stafchef krijgt steun van 45 der 66 afgevaardigden Uit het feit, dat eenheden van het Libanese leger een kordon om het parlementsgebouw te Beiroet trokken, maakte men woens dagavond op, dat de regering voornemens is de presidentsver kiezingen op de vastgestelde datum van heden, donderdag, te doen doorgaan. De verkiezing van generaal Foead Tsjehab, de chef van de Libanese staf, wordt vrijwel zeker geacht. De afgevaardigden van de oppositie zullen vandaag de presi dentsverkiezingen bijwonen en zij znllen op de Libanese stafchef stemmen. Dit werd gisteravond bekend na een vergadering, die was gehouden in de woning van de rebellenleider Saeb Salem, in het versperde Mohammedaanse stadsgedeelte van Beiroet. Rasjid Karemi, leider der opstandelingen in de Noordlibanese haven Tripoli, reisde woensdag naar het zuiden. Hij had eerst, in een dorp ten noorden van Beiroet, een geheim onderhoud met Eisenhowers vertegenwoordiger Robert Mürphy, om vervolgens met generaal Tsjehab te beraadslagen. was, als gemeld, voorstander van een uitstel der presidentsverkiezingen, omdat deze zijns inziens thans niet onder normale omstandigheden kun nen worden gehouden. (Er zijn in de laatste tijd verscheidene terroristi sche aanslagen gepleegd, waaronder een op het leven van de minister president zelf). Politieke waarnemers te Beiroet wa ren woensdagavond van mening dat generaal Tsjehab verzekerd kan zijn van de steun van tenminste 40 tot 45 der 66 afgevaardigden. Zijn aanhang omvat een breed front van regerings afgevaardigden, oppositieleden en „neutralen". Van de negen andere kandidaten voor het Libanese presidentschap zijn er slechts twee overgebleven en dezen zijn voor de oppositie waar schijnlijk niet aanvaardbaar. Vrijgeleide voor vijf opposanten Generaal Tsjehab had, naar aanleiding van bepaalde, door de oppositie gestelde eisen (die onder meer inhielden dat alle kandidaten tevoren de door hen te volgen politiek zouden be kend maken en dat een nieuwe president zou moeten staan op de onverwijlde terugtrekking der Amerikaanse troepen) aan vankelijk bezwaren gemaakt te gen een kandidaatstelling. Doch gematigde politici zijn er naar het schijnt woensdag avond in geslaagd Tsjehab te overreden hiermee toch in te stemmen en men meent, dat de oppositie haar eisen heeft ge matigd. Van gewoonlijk betrouwbare zijde wordt vernomen dat vijf afgevaar digden der oppositie, die aan de zijde der opstandelingen vechten, voor de verkiezing een vrijgeleide krijgen. President Sjamoen heeft naar het schijnt, een aantal regeringsgezinde volksvertegenwoordigers, die er aan vankelijk niet veel voor gevoelden op Tsjehab te stemmen overgehaald hun standpunt te wijzigen. Dit zou pas gelukt zijn na felle de batten, waarin Sjamoen met aftre den en een onmiddellijk verlaten van het land dreigde. Tsjehab en Sjamoen zijn beiden christenen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Robert Murphy, die als Eisenhowers speciale verte genwoordiger in het Midden-Oosten vertoeft, had woensdag in de Ameri kaanse ambassade een onderhoud met de Libanese stafchef. De Libanese premier. Sami es Solh, Russen over een „westers komplot tegen Irak" De Sowjet-regering beschikt over bewijzen dat de regeringen van de Ver. Staten en Engeland, in overeen stemming niet de andere leden van het Verdrag van Bagdad en met Is raël een komplot tegen de Iraakse republiek voorbereiden, zo wordt in een verklaring van het Russische persbureau Tass gezegd. Onmiddel lijk na publicatie is deze verklaring van Amerikaanse officiële zijde „be lachelijk" genoemd. „Als het vrije Iraakse volk, dat zijn rechtvaardige zaak verdedigt, het slachtoffer wordt van agressie, zul len de andere vredelievende volkéren dit volk helpen", aldus de gewraakte Tass-verklaring. „In het licht van de tegenwoordige westei-sche politiek woi'dt duidelijk, waarom de westerse mogendheden proberen een topconferentie uit de weg te gaan. Doch alle verantwoor delijkheid welke voortvloeit uit „per sisteren in agressie" zal op de schou- dei's rusten van de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en de mogendheden van het Pakt van Bag dad, die naast de imperialistische mogendheden marcheren". Volksstemmingen in Duitse deelstaten ongrondwettig Het constitutionele gerechtshof te Karlsruhe heeft de voorgenomen volksstemmingen in de deelstaten Hamburg en Bremen over de ver strekking van atoomwapens aan de Westduitse strijdkrachten ongrond wettig verklaard^ Boerderij uitgebrand, twee gezinnen dakloos. Vier volwassenen en vijf kinderen hebben vannacht nauwelijk het vege lijf kunnen redden uit een fel bran dende eeuwenoude boerderij aan de dijken onder LangweerDoniawes- tal. De twee gezinnen hebben zich in nachtgewaad in veiligheid kunnen stellen, nadat één van de bewoners van de boerderij was gewekt door het geloei van de vlammen in een 40 meter lange schuur achter het woon huis. De kap van deze schuur, die van riet en pannen was, is in brand ge raakt, vermoedelijk door broei van het hooi, dat onder deze kap lag op geslagen. Na een kwartier brandde het statige voorhuis ook als een fak kel, zodat de drie stralen van de vrij willige brandweer uit Langweer tot niet meer in staat waren dan de brand te beletten over te slaan naar een nabijgelegen boerdei'ij. Deze brandploeg was een kwartier na het uitbreken van de brand ter plaatse, twintig minuten na het alarm was ook de brandweer uit Sint Nicolaas- ga op het terrein van de brand. Het woonhuis met de schuur en een losse schuur zijn een totale prooi der vlammen geworden. Er is geen vee bij de brand omgekomen. De bewo ners zijn ondergebracht bij omwo nenden. De boerderij was te laag ver zekerd voor nieuwbouw'. Kredieten voor Amerikaanse burger-ruimtevaart President Eisenhower heeft het con gres verzocht een bedrag van 125.000.000 dollar toe te staan voor de nieuwe Amerikaansé organisatie voor de burger-ruimtevaart. Deze or ganisatie, die dinsdag j.l. in het le ven werd geroepen, toen president Eisenhower het desbetreffende wets ontwerp ondertekende, zal zich bezig houden met alle aspecten van de Amerikaanse burger-ruimtevaart. Het ministerie van landsverdediging zal 117.000.000 dollar "ter beschikking van de nieuwe organisatie stellen, zo dat deze, wanneer het congres Eisen howers voorstel aanvaardt, met 242.000.000 dollar aan het werk kan gaan. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft 294.000.000 dollar uitgetrokken voor militaire onderzoekingen op het gebied van de ruimtevaart. „GROTE, SLANKE VROUW GEVONDEN" Twee ambtenaren en vrouw in arrest De Amsterdamse recherche heeft de „grote, slanke donkerblonde vrouw", die op 7 en 8 juli in postkantoren in Amsterdam, Haarlem en Lelden in totaal dertig valse cheques incas seerde tot een gezamenlijk bedrag van bijna 23.000, gearresteerd, evenals twee'medeplichtige ambtena ren van de sociale verzekeringsbank te Amsterdam. Het zijn de 44-jarige F. J. van der H. en de 38-jarige S. C. M. van 't S., beiden woonachtig in Amsterdam-West en de 23-jarige mej. W. J. van G. wonende te Dor drecht en werkzaam op het kantoor van een industriële onderneming te Rotterdam, waar zij dinsdag is aan gehouden. Beide ambtenaren hebben dertig betaalbaarstellingsbewijzen, een soort cheques, op de sociale ver zekeringsbank gestolen, deze voorzien van een valse naam en gefingeerde adressen alsmede van een bedrag 752,16 en deze op postkantoren in Amsterdam, Lei den, Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Aerdenhout en Sant poort laten innen door mej. van G., een vriendin van Van 't S. De soort cheques, die bij de so ciale verzekeringsbarxk te Amster dam worden gebruikt voor het uitbetalen van honoraria aan art sen, ambtenaren enz. konden na dat zij op de afdeling waren weg genomen door van der H., gemak kelijk worden ingevuld, daar zij niet van een handtekening wor den voorzien. Van 't S. huurde derhalve een schrijfmachine en tikte op ieder bewijs-in-duplo: „H, L. van Westerlaken, salaris over juni plus vakantietoeslag" alsmede gefingeerde adressen, val lende in het ressort van de onder scheidene postkantoren. Het origineel van de cheque werd in enveloppen van de sociale verzeke ringsbank naar de postkantoren ge zonden, het afschrift, waarop norma liter wordt uitbetaald, ging naar de vriendin van 't S., mej. van G. Bo vendien werd het rijbewijs Van H. veranderd met de naam H. L. van Westerlaken en voorzien van een fo to van mej. Van G. Voor alle zeker heid verstrekten de ambtenaren de ze dame een brief op papier van de sociale verzekeringsbank, waarin werd meegedeeld, dat zij als uitzon dering haar salaris op haar vakan tieadres kreeg uitbetaald met een cheque op het postkantoor. Deze (Vervolg op pag. 3) is het 150 jaar geleden, c dat de Engelse violist en opera- en liederencomponist Fred. Ni- cholls Crouch te Londen werd geboren. Tsjechische diplomaat uit Zwitserland gewezen Een Tsjechoslowaakse diplomaat, Antos, is uit Zwitserland gewezen wegens spionage, aldus is woensdag te Bem meegedeeld. Antos was der de seci'etaris van het Tsjechoslo waakse gezantschap te Bern. Hij heeft Zwitserland reeds verlaten. Vele kinderen sterven als gevolg van ongelukken Ongelukken vormen de voornaamste oorzaak van sterfgevallen onder kin deren in de Verenigde Staten en Euro pa, aldus Is de conclusie van een con ferentie over het voorkomen van on gelukken, die onder auspiciën van de wereldgezondheidsorganisatie te Spa is gehouden. Men meende dat men de kinderen niet op overdreven wijze moet beschermen tegen ongelukken maar dat hun gaan deweg geleerd moet worden hoe zich in gevaarlijke situaties te gedragen en met gevaarlijke voorwerpen om te gaan. Voor heel jonge kinderen is vol ledige bescherming wel noodzakelijk. Ook moeten gevaren, die nodeloos schade veroorzaaken, uit de weg ge ruimd worden. In Europa komen meer kinderen van ouder dan een jaar om het leven door ongelukken dan door t.b.c., kinderver lamming kanker of enige andere ziek te. In Nederland, Zweden en Zwitser land wordt ongeveer een op de drie sterfgevallen onder kinderen van een tot vier jaar door een ongeluk ver oorzaakt; in Duitsland, Zweden en de Verenigde Staten meer dan de helft onder jonge mannen van 15* tot 19 jaar. In Nedeiiand, Frankrijk en Scandinavië komen bijzonder veel verdrinkingsgevallen voor. In Frank rijk, België, Denemarken en Zweden komt het vaak voor dat kinderen stik ken doordat zij al spelende een plas tieken zak over het hoofd hebben ge trokken, aldus is uit statistieken ge bleken. ZEELANDS STATEN hebben gis termiddag een motie aangenomen inzake de verhoogde veertarieven, waarin zij hun teleurstelling uit spreken over de houding van de regering, die de moties Westerhout en Van den Heuvel (vrij vervoer voor voetgangers, fietsers en bromfietsers) naast zich heeft ge legd. De motie verzoekt de rege ring niettemin gelden ter beschik king te stellen, opdat de verhoogde tarieven weer kunnen verdwijnen en vraagt verder aan Ged. Staten de onderhandelingen met minister Algera zo spoedig mogelijk te her openen. Voor het verslag van de zitting verwijzen wij naar de pa gina's 7 en 8. Er bestond voor deze zitting meer dan gewone publieke belangstel ling. Op de gereserveerde stoelen in de zaal had onder meer plaats genomen het actiecomité Vrije Ve ren onder leiding van de heer H. Colsen uit Sluiskil (derde van links). Voorts was hier aanwezig het lid der Tweede Kamer dr. E. P. Verkerk, die op 9 juli j.l. minis ter Algera over de veertarieven interpelleerde. Op de foto rechts ziet men dr. Verkerk (rechts) in gesprek met de districtscomman dant van de rijkspolitie, majoor A. J. van Thïel. De politie behoefde gisteren geen assistentie te verlenen: de zitting verliep zonder een enkele stoornis en ook buiten de Statenzaal was niets van een protestactie te mer ken. Prijsverhoging van aardolieprodukten Met ingang van vrijdag 1 augustus zullen de verkoopprijzen van enkele aardolieprodukten worden verhoogd. Autobenzine wordt 0,3 ct, per liter duurder. Voor tractorpetroleum zal f 0,15 per 100 liter meer moeten worden betaald. De prijzen voor huisbrandolie, auto- gasolie en andere gasoliën worden verhoogd met 0,30 per 100 liter en die voor dunne stookolie met 0,25 per 100 liter. Deze verhogingen zijn een gevolg van de stijging van de wereldmarktnote- ïingen, welke reeds plaats vond voor het begin van de recente ontwikke ling in het Midden-Oosten. Zeerovers in wateren rond Tarakan Een bende van ongeveer dertig zee rovers zwerft rond in de wateren rond Tarakan, Noord-Oost-Borneo, zo heeft het Indonesische persbureau Antara bericht. De piraten zijn goed bewapend en vallen schepen aan op weg naar Brits-Borneo. Indonesische patrouilles in het gebied slaagden er tot dusver niet in de zeerovers op te sporen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1