Geef mij maar Nescafé Nescafé LAND VAN SAEFTINGE NOG WEERLOOS EN RENTELOOS PARIJSE NAJAARSMOD Z1JR GISTEREN BEGONNEN DRIE S.E.R.-ZETELS VOOR VIJF ORGANISATIES BESCHIKBAAR RUSLAND WON TOCH NOG VAN AMERIKAANSE ATLETEN IIK BlltiklPIM DINSDAG 29 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 5 (Slot vail pag. 1) met helse furie ook het tweede been de diepte in. SCo brengt ge zeer realistisch de Zeeuwse wapenspreuk in de praktijk! Je worstelt eu met adjudant Van der Zande in de buurt ontkom je ook al- ïïi, vraag niet hoe! Want vier, vijf keer gaat het goed, maar er komt ook een moment, dat ge al „Luctor et Emergo-spelend" uw evenwicht verliest Dan soppen de wanhopig uitgestoken handen diep in de mod der weg en op handen en voeten komt ge radeloos uit de kreek op een schor gekropen! Adjudant Van der Zande doet dan net of hij niets ziet van uw nederlaag, maar die pret-oogjes, die kleine pret-oogjes in zijn gebruinde gezicht En op dat moment weet ge het dan: waren de laarzen niet juist één maatje te klein, dan zou dit waterdichte schoei sel door het zuigende slijk al lang van uw benen gerukt zijn Adjudant Van der Zande heeft zo al eerder uitgeleende laarzen ver speeld. Hij heeft er om geleerd! Maar het is niet allemaal slijk, mod der en drijfzand, daar in de „Verzo pen landen van Saeftinge". Want de bezoeker, die op het punt staat aan het Saeftinge-avontuur te beginnen en die nog op de dijk van de Prosper- polder wandelt, ziet een nauwelijks enkele meters brede dam de Verdron ken Landen inlopen. Twee gebouwen Die dam loopt slingerend naar de twee enige gebouwen, die er in dit verloren schorrcngebied te vinden zijn: twee schaapkooien. Al in 1988 werd die dain voor de schaapherders en hun kudden aangelegd, maar nu is het niet meer dan een verhard pad, dat nauwelijks boven de begroeide slikken uitsteekt: duizenden trip- ADJUDANT VAN DER ZANDE 8chorrenloods foto P.Z.C.) Iets koeler maar zonnig. §g (Van onze weerkundige medewerker), g De actieve depressie, die maan- I dag van Engeland in noordoos- g telijke richting de Noordzee op- trok, veroorzaakte langs onze j kust een harde en langs de j Zeeuwse kust voor enkele uren H stormachtige wind. Op tal van i M plaatsen viel enige regen ge- j H volgd door opklaringen. Een j tweede storing zal vanmorgen i ons land passeren, waarbij op- nieuw enige regen kan vallen. Ook blijft er vandaag nog een i vrij krachtige zuid-westelijke i wind aanwezig, maar er volgt1 i een gebied met vrij zonnig j weer. Bij de golf van Biskaje ligt nog een kleine storing, die echter j minder actief is. Na enkele j zeer onbestendige dagen komt j er weer iets meer rust in de j atmosfeer. De zuidwestelijke j wind gaat iets koelere lucht j aanvoeren, maar het zonnige i weer zal de temperatuur in de middag toch nog tot omstreeks i 20 graden Celsius doen stijgen. j Zeer warm is het in Zuid-Euro- j pa, waar maandagmiddag in i Zuid-Frankrijk 34 en in Spanje j zelfs 40 graden Celsius werd j gemeten. Het weer in Europa. Volgens de rapporten van gisteravond 7 uur: Helsinki, regen 20 gr- Stockholm, licht bewolkt 21 gr. Oslo, zwaar bewolkt 16 gr. Kopenhagen, lichte regen 10 gr. Aberdeen, regen 13 gr: Londen, geheel bewolkt 22 gr. Amsterdam, zwaar bewolkt 21 gr- Brussel, regen 24 gr. Luxemburg, naif bewolkt 24 gr. Parijs, regen 25 gr. Bordeaux, onbewolkt 30 gr- Grenoble, zwaar bewolkt- 32 gr- Nlce, onbewolkt 24 gr- Berlijn, geheel bewolkt 25 gr. Frankfort, licht bewolkt 27 gr. Mlinchen, half bewolkt 27 gr. Garmisch P., licht bewolkt 26 gr. Zürich, zwaar bewolkt 29 gr. Genève, licht bewolkt 30 gr. Locarno, licht bewolkt 29 gr. Wenen, zwaar bewolkt 27 gr. Innsbruck, half bewolkt 26 gr Rome, licht bewolkt 32 gr- Ajaccio, licht bewolkt 26 gr- Madrid, onbewolkt 37 gr. Mallorca, onbewolkt 30 gr. Algiers, onbewolkt 30 gr. spelende schapepoten hebben de grond in de loop dér jaren aan gestampt. Op een drooggevallen schor naast het pad ziet ge al spoedig de eerste herder met zijn kudden. August See- gers was het, 57 jaar en al veertig jaar herder. In de alles-overheersende eenzaam heid van de verlaten gronden heeft hij geleerd van zijn dieren te houden. Dat merkt ge al dadelijk, want hij begint onmiddellijk over zijn honden: „Luuk, da's een braven" en Biek, die durft in je poten te bijtenHij merkt het onmiddellijk aan zijn kud de als één dier in de modder dreigt weg te zinken, maar Luuk en Biek zorgen er meestal wel voor, dat de schaapjes op het droge blijven! En verder gaat de tocht over de dam. Maar adjudant Van der Zande blijft niet lang op het droge. „Dat is geen sport", zegt hij en hij loodst de be zoeker al gauw de moerassen in. Dan pas begint het Luctor. et Emergo- avontuur... En rond de wandelaars, zo ver het oog reikt: schorren, kre ken, wuivend riet, uit de krachten ge groeid lamsoor en allesoverheersend spartinagras. Hardnekkig Spartinagras, want het blijft stijfkoppig groeien op gronden, die steeds maar weer overstroomd worden door zout of brak water. Ruim 20 jaar geleden zette men er duizenden bosjes neer om ï\£t aan slibben te bevorderen, nu ligt het als een dikke vacht over heel dit schor- rengëbied. En het heeft geholpen. „Juist die laatste twintig jaar is heel het land van Saeftinge enorm snel aangeslibd", zegt adjudant Van der Zande, „en soms kom je plotseling voor verrassingen te staan: kreken, die je vroeger gemakkelijk kon pas seren, zijn nu onbegaanbaar door een dikke laag slib". Als als Maar er is meer, waaraan die sterk toenemende aanslibbing te merken is. „Ik herinner me nog goed", vertelt adjudant Van der Zande, „dat je voor de oorlog nog wel eens iets vond, dat herinnerde aan de weggevaagde dor pen". Saeftinge, Casule, Namen en St. Lauréins waren vier van die dorp jes, die in de 2e helft van de 16e eeuw door het water verzwolgen wer den. En men neemt aan, dat de fun deringen van de huizen, de kerken, de scholen en de kloosters nu zeven a acht meter weggezonken liggen on der de schorren. Sommige stukken staken echter hoger, zoals 'n kloos termuur, daar aan 't eind van de zes kilometer lange dam, niet ver van de tweede schaapskooi. Voor de oorlog heeft men die ldopstermuur ontdekt en adjudant Van der Zande vond er in 1937 zelfs een loden doodkist... Adjudant van der Zande uit H Nieuw-Natnen, die het schor- jfj M ren- en krekengebied van 't f| s Verdronken Land van Saeftin- s ge als weinigen kent, staat M hier midden in dit uitgestrek- te land. Zo ver het oog reikt jjz is er niets anders te zien dan schorren, kreken, wuivend riet, lamsoor en Spartitiagras. Op dit ogenblik kan hij daar nog H midden in die drooggevallen H kreek staan, want het is laag M water. En hij kent de weg naar het droge als straks het hoge water komt 1 (Foto P.Z.C.) lllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIII Maar die muur is nu ook verdwenen onder het slib, dat vastgehouden wordt, door het Spartina-gras. Het Spartina-gras, dat er voor gezorgd heeft, dat uit dit 3000 ha grote gebied gemakkelijk 2500 ha superieure landbouwgrond gewon nen kan worden. Het is een ge bied, waar zestig boeren een flo- risant bestaan kunnen hebben, waar 3000 mensen kunnen leven, waar de beste landbomvprodukten gekweekt kannen worden, als alsJa als er niet het Schelde- traktaat was. In feite is dit Scheldetraktaat er om het gehele Westerscheldegebied te beschermen, want als er een gebied als de Verdronken Landen van Saef tinge ingepolderd wordt, dan valt er een boezem weg, dan ook kan de wa terstand op kritieke momenten juist iets te hoog worden... Daarom praat en praat men er over, maar de Bel gen en Nederlanders hebben de op lossing nu nog niet gevonden, want dit verdronken land kan men alleen maar zien als een onderdeel van een veel groter geheel... En dus blijft dit gebied met een laag klei, die gemiddeld 70 centimeter en op sommige plaatsen zelfs 120 centi meter dik is, (voorlopig) nog rente loos liggen. De kleilaag wordt dik ker en dikker, de laatste decennia bijna te dik en te overrijpEn bo vendien is er nog het gevaar van de verzanding, want steeds meer klei verdwijnt onder het voortkruipende zand Nog altijd is Saeftinge dus een land dat weerloos en renteloos ligt. Alleen de schapen (meer dan 2000...) gra zen er, en voor de kapmeeuwen, de kokmeeuwen, de scholeksters, de een den en al die andere vogels zal het nog een eldorado blijven. En ook voor mensen als adjudant Van der Zande en de schaapherders August Seegers. Omèr van Stevendaal en al die anderen, want zij minnen de een zaamheid... (Van onze redactrice) Al is het volgens de ka lender nog volop zomer: in Parijs is gisteren het najaarsseizoen begon nen, dat wil zeggen het najaarsmodeseizoen. Twee weken zal het du ren, pas over enkele dagen zal het op volle toeren draaien, maar dit neemt niet weg dat ook de shows van de eerste dagen de intense belangstelling hebben van allen die bij de bi zarre bokkesprongen van bet medium „mo de" betrokken zijn! Het voornaamste mode- nieuws dat ons op deze eerste showdag uit. Pa rijs heeft bereikt, komt van het modehuis Jean Patou. Het houdt in dat Patou finaal heeft afge rekend met de „ligne sac". Patou's nieuwe ontwerper, de 25-jarige Roland Karl, brengt een collectie waarvan duidelijk gemarkeerde tailles, gewaagde décol letés en vrij korte rok ken de hoofdkenmerken zijn, en die wordt aan geduid met de naam „Ligne K". Sommige modellen hebben een overvloed van knoopjes en plooien, andere een ietwat geaccentueerde of verbrede schouder lijn. Zwart is de kleur die overheerst; hardro- de tinten zijn er even eens, ook wordt groen gebruikt en een klein aantal pasteltinten. De hoeden van Patou zijn tulbandachtig, „zacht" van lijn, jeug dig en gemakkelijk-zit- tend. Deze hoedencol- lectie was trouwens al eerder getoond, teza men met de nieuwe mo dellen van andere voor aanstaande Parijse hoe- den-ontwerpers. De to taalindruk welke deze shows hebben gegeven, is die van een soepele, randloze hoed waarvan het model een omhoog- strkvende lijn sugge reert. Deze omhoogstrevendc lijn wordt overigens door mode-experts in de Lichtstad beschouwd als een teken, dat lan gere rokken, bredere schouders en hogere tailles het modebeeld van de komende maan den zullen gaan beheer een. inmiddels zijn de En gelse en Italiaanse na jaarsmodeshows reeds achter de rug. De Lon- dense „hogepriester van de mode", Norman Hartnell, bracht zoals gewoonlijk een spekta- culaire verzameling di nerjaponnen, middagja ponnen en schitterende avondtoiletteh. Zijn mantels en capes had den vaak blousende ruggen, van zijn man telkostuums stonden de jasjes soms van achte ren cape-achtig uit, en overal in zijn collectie vond men knoopgarne- ringen. De „koninklijke kleer maker" Hardy Amies bracht een gracieuze collectie waarin de rok- lengte niet veranderd bleek. Zijn ensembles hadden vaak empire-ef- fecten en voor het pro bleem van de taille vond hij dit compromis: hoog van voren en aangege ven door een ceintuur, en van achteren laag. De "overige vooraan staande Londense ont werpers hebben het mo desilhouet unaniem zijn vrouwelijke vormen te ruggeven. In Italië tenslotte heb ben de couturiers het hunne gezegd over de komende herfst- en vintermode in collec ties, die voor het me- endeel met de „ligne sac" afrekenden en de empire-lijn invoerden, soms met variaties op de zakjapon. Geen ont werper in Rome en Flo rence. die voor het voet licht trad zonder model len met een verhoogde taille! Nederlandse jeugd won met 3—1 van Curacao. De voetbalwedstrijd tussen de teams van Cnrapao en Nederland (onder de 23 jaar), die zondagavond te Willem stad werd gespeeld, is geëindigd In een 3—1 zege voor .de Oranjeploeg. Bij de rust was de stand 30 in het voordeel van de Nederlandse jeugd. De wedstrijd werd bijgewoond door 6000 toeschouwers. De eerste helft eindigde met een 30 voorsprong, dank zij beter samenspel en een superieure techniek. De doel punten werden gescoord door rechts binnen Rutten (8ste minuut), mid denvoor Jansen (19e minuut) en op nieuw Rutten (34ste minuut). Na de rust had de Curagaose ploeg alle schroom en bevangenheid van zich afgeschud en toen kreeg de, me de door de wind, in de verdediging gedrongen Nederlandse ploeg het zwaar te verduren. Het overwicht van Curacao kwam echter in de score on voldoende tot uiting dóór gebrek aan schotvaardigheid en zwak samenspel. Het verdiende tegenpunt werd in de 24ste minuut gescoord door linksbui ten Gumbs. Competitie-indeling eerste klas C. De competitie-indeling van de ama teur-Ie klas C van de K.N.V.B. is thans officieel bekendgemaakt. De elftallen, die in deze klas uitkomen, zijn: Alliance, Boxtel, Brabantia, Heer, Hoensbroek, Sportclub Irene, Kimbria, MOC '17, Roermond, Sport club Emma, De Spechten en Vlissin- gen. Hoensbroek en Sportclub Irene nemen dus de plaatsen in van het ge degradeerde Maurits en Valkens- waard. Volgende week wordt de com petitie-indeling van het district Zuid I vastgesteld. Nescafé Is niet te evenaren: in de kop geeft Nescafé de lekkerste koffie! Dat bewijzen geur, kleur en bovenal... smaak! BEROERING IN MIDDENSTANDSCENTRALES Staatssecretaris grijptin (Van onze parlementaire redacteur) Binnenkort zal een beslissing vallen over de blijkbaar zeer netelige kwestie van de vertegenwoordiging van de middenstandscentrales in de Sociaal Economische Raad. De staatssecretaris van binnenlandse zaken, publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en bezitsvorming, drs. W. K. X. Schmelzer, heeft aan de vier middenstandscentrales, die de laatste jaren naar de drie midden standsplaatsen in de SJE.R. hebben medegedongen, te weten de Ko ninklijke Nederlandse Middenstands bond, de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond en het Nederlands Verbond van Middenstandsvereni gingen (N.V.M.) zeventien vragen gesteld, teneinde zich zo volledig mogelijk omtrent de aard en de omvang van deze organisaties te kunnen oriënteren. Bovendien stelde hij de vragen aan een vijfde vereniging, namelijk de Centrale van vakorganisaties in het midden- en kleinbedrijf. Tot nu toe adviseerde de S.E.R. aan de staatssecretaris over de be zetting van de drie zetels. Aange zien de staatssecretaris zich steeds aan dit advies hield, betekende dit, dat eigenlijk de S.E.R. uitmaakte, welke van de middenstandscentra les een representant naar zijn ver gaderingen konden sturen. Vermoe delijk zal hij eind augustus zijn standpunt bepaald hebben. Deze kwestie van vertegenwoordi ging in de S.E.R. leeft zeer sterk DAMES VAN V. S. TE ZWAK Twee wereldrecords werden verbeterd. De Amerikaanse atleten, die zondag na de eerste dag van hun Titanen strijd tegen de Russische atleten in het machtige Lenin-siadion te Moskou een voorsprong van acht punten had den genomen, moesten maandag toe zien hoe de gastheren hun aanvanke lijk opgelopen achterstand inliepen, vóór kwamen en ondanks alle Ame rikaanse krachtsinspanningen toch nog zij het dan met een miniem verschil van twee punten konden zegevieren (172170 punten). Bij de heren werd het een duidelijke zege voor de Yanks, die met 126 tegen 109 hun tegenstanders gemakkelijk de baas bléven; maar daar de Ameri- ~öa* en oflfit Het drama Hongarije Na zijn vlucht naar Nederland heeft dr. Tibor Kov&cs, yroeger rector aan een Hongaars gymnasium, in het Italiaans een boek geschreven over de achtergrond en de oorzaken van de opstand in het najaar van 1956. Omdat hij gedurende vijf jaar als metaalbewerker in een fabriek te werk werd gesteld (hij werd daar voorzitter van een revolutionaire ar beidersraad), heeft dr. Kovacs de stemming onder de Hongaarse arbei ders evenzeer kunnen peilen als die onder de intellectuelen. Eigenlijk is zijn relaas een sociaal-psychologische geschiedenis van zijn land sedert 1945. De uitgeverij Het spectrum (Utrecht/Antwerpen) heeft dit werk, in een vertaling van drs. J. Elemans laten verschijnen als Prisma-boek. Dit boek is zo levendig geschreven, dat ieder, die meeleeft met het lot van het Hongaarse volk, het van de eerste tot de laatste der 202 bladzij den in één ruk uitleest. kaanse dames met 63-44 verloren, was de eindzege toch voor de Russen. Zqndag viel er Ln deze krachtmeting van 's werelds besten geen enkel we reldrecord te noteren. Maar op de laatste dag werd de schade met. twee .records ruimschoots ingehaald. Himkstapspringer Oleg Ryakhovski, de jonge student uit Tasehkent, die vorig jaar met een sprong van 16.29 m. aan de top van de wereldranglijst kwam heeft de plaats van zijn grote voorganger en Europees recordhouder Leonid Tcherbakov ingenomen. Zes tien meter en negenenvijftig centime ter na zijn eerste afzet landde hij in de bak. Het trótse record van de-Bra ziliaan Adhemar Ferreira da Silva was met 3 cm verbeterd. Het nummer hinkstapspringen werd trouwens, evenals het speerwerpen, hoogsprin gen en de damesnummers 800 meter, 80 meter horden en vérspringen, een dubbele overwinning voor de Russen, die daarmee telkens 5 punten winst op hun tegenstanders boekten Vitolo Kreer werd bij het hinkstapspringen n.l. tweede en zijn sprong van 16.30 m betekent momenteel de op een na bes te prestatie van dit seizoen. Slechts tweemaal werd op deze laat ste dag volle buit voor de Amerika nen behaald en wel op de „bij voor baat" reeds gewonnen onderdelen dis cuswerpen heren en 400 meter horden De Amerikaanse tienkamper Rafer Johnson zorgde ook voor een nieuw wereldrecord. Met 8302 punten kwam hij ver boven het. oude record. De prestaties in de tienkamp van de nieuwe wereldrecordhouder Johnson waren als volgt: 100 meter: 10.6 sec.: vérspringen: 7.17 meter; kogelstoten 14.69 meter; hoog springen: 1.80 meter; 400 meter: 48.2 sec.; 110 meter horden: 14.9 sec.; dis cus 49.05 meterpolsstokhoogsprin gen 3.95 meter; speerwerpen. 72.59 meter; 1500 meter: 5 min. 05 sec. in middenstandskrlngen. In de vo rige zittingsperiode hadden verte genwoordigers van de Kon. Ned. Middenstandsbond en van de beide confessionele centrales zitting in de S.E.R. Aan het N.V.M., dat so cialistisch georiënteerd is en te vens de kleinste centrale is van de vier, was een plaatsvervangende zetel toegewezen en wel die van de christelijke middenstandsbond. Het Nederlands Verbond van Midden standsverenigingen wenst nu een volwaardige zetel, doch de andere drie organisaties zijn niet bereid de hunne op te geven. Hieruit vloeien de moeilijkheden en het ingrijpen van de staatssecretaris voort. Mocht de staatssecretaris van me ning zijn, dat ditmaal aan liet N.V.M. een zetel moet worden toe gekend, dan wensen de christelijke middenstandsbond en de Neder lands Katholieke Middenstandsbond dat het de zetel van de Koninklij ke Nederlands Middenstandsbond zal zijn. Jan Seelen en Herman Teeuwen verlaten V.V.V. De middenvoor van het Nederlandse jeugdelftal Jan Seelen (V.V.V.) zal in het volgende seizoen voor Ajax uit komen. Maandagmiddag heeft de Venlonaar in Amsterdam het contract getekend. De transfersom zou meer dan 30.000 gulden bedragen. Ook Herman Teeuwen, de aanvalsleider van het ere-divisieteam van V.V.V., gaat de Venlose club verlaten en zal in het nieuwe seizoen niet meer voor de geel-zwarten uitkomen. Teeuwen is voornemens zich in een café-bedrijf te vestigen in Tegelen en wil in de toekomst in deze plaats de kleuren van de Sportclub Irene, die in het afgelopen seizoen naar de le klas amateurs promoveerde, ver dedigen. Ruim 10 jaren maakte Teeuwen deel uit van het eerste elftal van V.V.V. Reeds als jeugdlid trad hij tot deze vereniging toe. In het V.V.V.-team heeft hij praktisch alle plaatsen bezet zowel in back- en middenlinie als in de voorhoede. Zelfs is hij al eens als •waller doelman opgetreden. In Engeland trouwde een voetballer Het „geheime" huwelijk tussen Billy Wright, aanvoerder van het Engelse voetbalelftal, en de music- hall ster Joy Beverley bracht zo veel mensen op de been dat het verkeer in de buurt van het bureau van de burgerlijke stand te Poole bij Bournemouth urenlang volkomen stil werd gelegd. Bruid en bruidegom bleven slechts kort bijeen. Toen vertrok Billy naar zijn huis in Wolverhampton om koffers te pakken voor een trip naar Zweden. En Joy zou de volgen de dag als gewoonlijk in haar mu zikale show optreden. De wittebroodsweken werden voor onbepaalde tijd uitgesteld. Zeeuwse voetballers gaan kamperen Niet minder dan 65 junioren van de voetbalvereniging Hulst vertrokken zondagmiddag onder leiding van Broe der Bernardo op de fiets naar Zundert, waar zij een week zullen doorbrengen in het N.K.S.-jeugdkamp. Maandag morgen vertrokken 15 junioren van de V.C. Vlissingen onder leiding van de heer J. Geertse naar Zeist, waar zij een week zullen doorbrengen in het jeugdkamp van de K.N.V.B. Er hebben zich voor het veertiende internationale muziekconcours te Ge- nève, dat van 20 september tot 4 ok tober wordt gehouden. 342 deelne mers uit 36 landen opgegeven, aldus heeft het conservatorium te Genève meegedeeld. Onder hen zijn zes Ne derlanders. HOOG EN LAAG WATER 30 juli. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap 1.32 1.59 2.37 2.52 3.13 2.14 2.28 2.40 1.48 1.74 13.52 14.23 15.00 15.15 2.23 2.37 2.46 1.41 7.54 8.25 9.00 8.31 8.53 2.02 2.16 1.54 1.77 20.25 20.57 21.31 21.03 21.21 2.15 2.31 2.45 1.74 2.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7