PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew krabbelt terug: wenst weer „vijfmogendheden-topconferentie" Amerika praktisch lid van het Bagdadpact Worstelen en ontkomen in het Verdronken Land van Saeftinge Vandaag... OVERSTROMINGEN IN MONGOLIË EN IN ARGENTINIË 201e jaargang - no. 176 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwersstraat 2: Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094 Westerse „vertragingspolitiek" veroordeeld In Londen is maandag de conferentie van het Bagdad-pgct begonnen. Aan de conferentie wordt deelgenomen door Groot-Brittannïë, de V.S., Pakistan Perzïè en Turkije. Foto: De conferentie werd geopend door de Engelse premier Macmïllan. Speculeert hij op scheuring in het westelijke kamp? Een westerse „vertragingstactiek" zou ernstige gevolgen hebben voor hen, die haar toepasten. Aldus Nikita Kroesjtsjew, premier van de Sowjet-Unie, in zijn antwoordnota's aan president Eisenhower der Verenigde Staten, pre mier Macmillan van Groot-Brittannië en de Franse minister-president gene raal De Gaulle over dé organisatie van een topconferentie. „De Sowjet-regering is nog steeds van mening, dat het een gebiedende nood zaak is, onverwijld, met deelneming van secretaris-generaal Hammarskjöld, een vijfmogendheden-topconferentie te houden. Wat betreft de plaats van bijeenkomst merken wij op, dat premier De Gaulle de wens heeft geuit, dat een dergelijke bijeenkomst in Europa wordt gehouden. Wij steunen dit voor stel", aldus Kroesjtsjew. Hij meent ook dat een dergelijke bijeenkomst „op korte termijn kan .worden georganiseerd, daar hierover niet door alle elf leden van de Veiligheidsraad behoeft te worden gestemd". In Amerikaanse regeringskringen kreeg men na lezing van de nota de overtuiging, dat Rusland thans meer belang stelt in een scheuring in het westelijke kamp dan in het houden van een topcon ferentie over het Midden-Oosten. veiligheid van de deelnemers aan de besprekingen kunnen waarbor gen". Kroesjtsjew uit opnieuw de beschuldi ging, dat de V.S. en Engeland uitbrei ding aan het conflict in het Midden- Oosten willen geven. Hij besluit zijn brief aan president Eisenhower als volgt: „De Amerikaanse regering heeft door de Sowjet-regering voor gestelde aanvangsdatum voor een top conferentie van 28 juli te vroeg gevon den. Ik zou thans gaarne rechtstreeks van U vernemen, welke datum U dan het meest geschikt voorkomt en ik zou er prijs op stellen, zo spoedig mo gelijk een antwoord op mijn brief te ontvangen". Veiligheid in Moskou Kroesjtsjew beschuldigde de Verenig de Staten en Groot-Brittannië botweg ervan, „een debat over het Midden- Oosten voor het forum der wereldopi nie te willen vermijden". Groot-Brit tannië maakte hij het verwijt, onder Amerikaanse druk te zijn teruggeko men van zijn eigen voorstel om in de Veiligheidsraad een topconferentie te doen houden. Verwijzend naar „Amerikaanse persberichten waarin tot uiting is gekomen dat het verzekeren van de veiligheid van deelnemers aan een topconferentie moeilijkheden zou kunnen veroorzaken" merkt hij op: „Wij wensen de Amerikaan se regering niet in een moeilijke positie te plaatsen, terwijl wij er niets op tegen hebben in New-York bijeen te komen hebben wij er evenmin bezwaar tegen de voorge nomen besprekingen tussen rege ringsleiders te Genève. Wenen of Parijs te houden. Het zou ons ook welkom zijn, te Moskou te beraad slagen en wij zouden aldaar de Sjehab kandidaat voor Libanees presidentschap Generaal Foead Sjehab, de stafchef van het Libanese leger, is maandag door een groep parlementsleden uit 't regerings- en oppositiekamp, alsmede door neutrale personen kandidaat ge steld voor het presidentschap. De verkiezing van de nieuwe president door de Kamer van afgevaardigden zal donderdag worden gehouden. Er zijn reeds andere kandidaten, maar men verwacht, dat de generaal donderdag na de eerste stemming als enige kandidaat zal overblijven. De 56-jarige Sjehab wordt als een niet-politieke figuur beschouwd, die zowel de achting van de regerings aanhangers als de opstandelingen ge niet. Hij is een maronitische christen. Hij bezocht Franse militaire scholen en is getrouwd met een Fran^aise. Waarnemers zijn van mening, dat de kandidaatstelling van Sjehab de eer ste positieve stap naar beëindiging van de opstand is. Voorts geloven zij, dat de verkiezing van een nieuwe president de inleiding zal zijn tot terugtrekking der Amerikaanse strijdkrachten uit Libanon. Dit is êén der eenzamen van het Verdronken Land van Saeftinge: August Seegers, 57 jaar en al veer tig jaar schaapherder. Hij heeft dit land van schorren en kreken in alle richtingen doorkruist en ook hij zal in de eenzaamheid en de verlaten heid niet verdwalen. Maar van 's ochtends tot 's avonds zijn de schapen en honden zijn enige met gezellen. foto P.Z.C.) Italiaans optimisme Voorts deden zich met betrekking tot het Midden-Oosten de volgende ont wikkelingen voor: Een Jordaanse militaire woordvoer der heeft maandag de Syrische leger- autoriteiten ervan beschuldigd dat zij zich in de binnenlandse aangelegenhe den van Jordanië mengen om daar on rust te zaaien. Hij liet wapens van Britse en Australische makelij zien, die acht Syrische infiltranten bij zich hadden, toen zij zondag bij de grens werden aangehouden. De Bank of England heeft bekend gemaakt, dat zij het normale bank verkeer met Irak heeft hervat. Er heeft zich in het Libanese dorp Ardeten, zuidoosten van Tripoli een bloedig gevecht afgespeeld tussen le den van de Franzjiclan, die aan de zij de van de opstandelingen staat, en le den van de Doeeih-clan, die de rege ring steunt. Talrijke mensen werden gedood of gewond. •Bij zijn aankomst in de Ver. Staten heeft de Italiaanse minister-president en minister van buitenlandse zaken Fanfani die besprekingen zal voeren met president Eisenhower en minister Dulles, verklaard het mogelijk te ach ten, „de volken van het Midden-Oos ten voor de zaak der vrijheid te red den". Hij verklaarde met de Franse minister van buitenlandse zaken Cou- ve de Murville te zijn overeengeko men, dat Frankrijk en Italië nauwer contact met elkaar zouden onderhou den betreffende de „thans aan de or de zijnde vraagstukken van het Mid dellandse Zeegebied". Meer zendtijd voor televisie Met ingang van 1 april 1959. De Nederlandse Televisiestichtïng zal met ingang van 1 april 1959 meer zendtijd krijgen. De regering heeft namelijk medegedeeld er geen be zwaar tegen te hebben dat met in gang van die datum de zendtijd van de N.T.S. wordt uitgebreid van 12 tot 15 uur per week. Aldus wordt mede gedeeld door het ministerie van on derwijs, kunsten en wetenschappen. is het 325 jaar geleden, dat een Nederlandse expeditie onder leiding van Joannes van m Walbeeck de Sint Annabaai binnen voer en zich zonder H veel moeite meester maakte van Curasao, waardoor ook |i Aruba en Bonaire in Neder- landse handen vielen. De Tsjecho-Slowaakse autoriteiten hebben de Franse ambassade aange zegd, dat Daniel Oriez, tweede secre taris en consul, het land moet verla ten wegens „het onwettig uitvoeren van Tsjecho-Slowaakse valuta". Dit is vernomen in Tsjecho-Slowaakse di plomatieke kringen te Praag. Oriez zou voor vrijdag a.s. uit Tsjecho-Slo- wakije moeten vertrekken. Feisals eigendommen in Engeland. Het Engelse blad „Dailv Sketch" meldt, dat een brandkast in een Lon dense woning van wijlen koning Feï- sal van Irak, op last van een Londens notarisbureau, is geopend. De waarde van de inhoud van de brandkast wordt geschat op bijna 500.000 pond sterling. De Iraakse ambassade in Londen, waarvan de nieuwe staf ach ter de huidige regering staat, zou alles in het werk stellen om de bezittingen van Feisal in handen te krijgen. Vorige week was dr. Raymond Dixon- Firth, voormalig lijfarts van Feisal, er in geslaagd een rechterlijk bevel los te krijgen, dat de Iraakse „opstande lingen" ervan weerhield zich met Fei sals ^eigendommen in Engeland in te lalen. Radio Moskou heeft grote overstromingen gemeld in Mongolië. Grote gebieden, en de hoofdstad Oelan Bator zijn onder water komen te staan. De elektrische centrale, een machinefabriek en een nederzetting van fa brieksarbeiders zijn door het water van de hoofdstad afgesneden, en spoor- en wegverbindingen zijn verbroken. De schade in Oelan Bator wordt op „vele miljoenen guldens" geschat. De rivier Tola blijft nog steeds stijgen. Ook Argentinië wordt geteisterd door het water. Grote gedeelten van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires en omgeving zijn door het water van de rivier de La Plata overstroomd, waardoor naar schatting 100.000 personen dakloos zijn geworden. Dulles geeft Perzië, Turkije, Pakistan garanties Aan het einde van de eerste dag der conferentie van landen, aangesloten bij het Bagdadpact hebben de pre miers van Engeland, Turkije, Perzië en Pakistan, alsmede de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles een verklaring onderte kend, waarin zij zeggen vastbesloten te zijn hun collectieve veiligheid te handhaven en zich te verzetten tegen directe of indirecte agressie. De Ver enigde Staten verklaren met de lan den van de verdragsorganisatie waarvan zij niet volledig lid zijn in deze te zullen samenwerken en „spoe dig akkoorden te zuilen aangaan om deze samenwerking te realiseren". Dit besluit van de Verenigde Sta ten, om afzonderlijke defensiever dragen met Turkije, Perzië en Pa kistan te sluiten, betekent volgens Reuter, dat de Verenigde Staten zonder volledig lid van de ver dragsorganisatie te worden, thans Drieduizend ha vruchtbare landbouw grond ligt nog altijd weerloos en renteloos ERGENS OP DE GRAUWE SCHORREN van het Verdronken Land van Saeftinge hebben we de man ontmoet, die tientallen jaren lang wellicht de eenzaamste ster veling in heel Zeeland is geweest Dat is Omèr van Stevendaal, een tanige, gebruinde vijftiger, die nu al dertig jaar honderden en hon derden schapen hoedt op de moe rassige schorren langs het ooste lijkste puntje van Zeeuwsch-Vlaan- deren. Hij is de enige man, die in deze eeuw 'n vaste woonplaats had in de onafzienbare, verlaten landen van Saeftinge, waar iedere dag weer het opkomend water van de Westerschelde vrij spel heeft! Want 22 jaar lang woonde hij in eer klein kamertje, van hout opgetrok ken en aangeleund tegen een schaaps kooi. En Jt is gebeurd, dat hij soms drie, vier maanden lang de Verdron ken Landen niet verliet. Dan was hij alleen met zijn schapen en honden, de enige mens op de schorren van Saeftinge in de donkere nachten, als het opkomende water zelfs de wat hoger gelegen schaapskooi bereikte en soms onder zijn bed klotste Acht jaar geleden is hij getrouwd en nu rijdt hij iedere avond naar huis in het dorpje Terhole. Maar de lange dagen op de schorren zijn voor hem nog altijd eenzaam. „Ge wendt daar aan", zegt hij nuchter Als een landkaart De „Verzopen Landen van Saeftin ge", zoals de Belgen het noemen, kennen daarom nauwelijks nog ge heimen voor Omèr. Maar er zijn er meer, die dit weidse gebied met zijn kronkelende kreken, grillige schorren, ribhelige zandplaten als een scherp getekende kaart in het geheugen ge grift hebben. Het zijn er waarachtig niet veel, maar adjudant F. van der Zande der rijkspolitie uit Nieuw-Na- men de „laatste plaats" als ge door het prachtige Vlaamse land van j Nederland naar het oosten trekt is er één van. Bijna 23 jaar lang i eerst als rijksveldwachter in Clinge en nu als groepscommandant heeft hij het Verdronken Land van Saeftinge al onder zijn „beheer". Hij heeft er gejaagd op stropers, die in ruitijd tientallen eenden de hals omdraaiden, hij heeft ge zocht naar vermiste, vaak ver dronken mensen en hij heeft er in de laatste oorlog vele geallieer de vliegers verborgen. Want hij weet er de veilige punten! En de Duitsers? Zij stonden op de dijk en tuurden naar eventuele onder duikers, maar zij waagden zich niet op de schorren. Later kreeg adjudant Van der Zande er de hoogste onderscheidingen uit vijf landen voor! Was het daarom een wonder, dat we hemel en aarde bewogen hebben om hem als „schorrenloods" te krijgen voor een tocht door het Verdronken Land van Saeftinge? Want geloof dit wel: als ge U zonder gids in dit 3000 ha grote gebied waagt, dan zijt ge weerloos, weerlozer nog dan de nog altijd onbeschermde Verdron ken Landen. Misschien wel reddeloos, want er zal als het opkomende water, tergend langzaam nog, komt toekruipen een moment zijn, dat er geen uitweg meer is: kreken over al rondom, met verraderlijke mod dervlakten, waarin alles wegzinkt, en onwrikbaar vastzuigt. „De mensen weten nu hoe gevaarlijk het is, maar ik heb het nog wel meegemaakt", zegt Van der Zande nuchter, „terwijl we op nauwelijks enkele meters van de Belgische grens naar het aller- oostelijkste puntje van Zeeuwsch- Vlaanderen rijden. Luctor et Emergo Op dat ogenblik hadden wé de voeten al wat onwennig gestoken in een paar hoge laarzen, die adjudant Van der Zande vriendelijk uitgeleend had. „Welke maat hebt U?" had hij ge vraagd. „43?" „Trek dan maar deze aan, d&'s 42Wel, na veel wrin gen en persen hadden we dit rubber schoeisel rond de benen gekregen en later, pas veel later begrepen we waarom adjudant Van der Zande ons laarzen, die juist één maatje te klein waren, aangemeten had. Dat was toen we met een glimlach-om-niets- te-laten-merken op het gezicht, maar met een kille angst om het hart door schorren en kreken banjerden... Want toen leerden we de schorren pas kennen! Niets vermoedend volgt ge het spoor van de adjudant, maar dan plotseling, zinkt één gelaarsd been tot aan de knie weg in de blauw-glimmende modder, soms ho ger nog... En terwijl ge dan staat te wringen en te trekken om dat been los te rukken, zuigt het slijk (Vervolg op pag. 5) wel de verantwoordelijkheden van het lidmaatschap op zich nemen. Minister Dulles heeft verklaard, dat Amerika liever het risico van een oorlog zal lopen dan dat het zijn vrienden in de steek zal laten. NEUTRALISERING LIBANON. Volgens conferentiekringen hebben de deelnemers aan het overleg in het al gemeen ingestemd met de Amerikaan se politiek van neutralisering van Li banon onder de bescherming van de Ver. Naties. Wanneer men er in zou kunnen slagen, Libanon een speciale neutrale status te geven, dan zullen, zo redeneerde men, de Amerikaanse troepen uit dat land kunnen worden teruggetrokken. Het vraagstuk van de Britse troepen in Jordanië werd ingewikkelder ge acht, omdat een uiteenvallen van dat land weer het begin van een strijd tus sen Israëli's en Arabieren zou kunnen zijn. ERKENNING NIEUW REGIME IN IRAK? Volgens Britse kringen zal vandaag verder worden gesproken over de eventuele erkenning van het nieuwe bewind in Irak en de mogelijke over brenging van het hoofdkwartier der organisatie, dat nu in Bagdad is ge vestigd. Minister Dulles heeft gisteren volgens United Press International in een be spreking met premier Macmillan op gemerkt dat de Verenigde Staten vroeger of later gedwongen zullen zijn de nieuwe regering van Irak di plomatieke erkenning te verlenen. Het standpunt van het Witte Huis is dat de wreedheden in Bagdad betreurens waardig en afkeurenswaardig zijn, en dat de revolutionaire regering daarna bewezen heeft de orde te kunnen handhaven. Dertien jaar na het einde van de Tweede Wereldoorlog zoeken nog 14.000 Duitse kinderen hun ouders, van wie zij door de oorlog werden ge scheiden. Verder zijn er nog 12.000 gevallen van ouders, die naar hun kinderen zoeken, aldus is maandag te Bonn bekendgemaakt. VEEL WIND. Aanvankelijk enkele buien, morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige, in de kustprovincies af en toe harde wind tussen zuidAvest en west. In het zuidoosten van het land iets koeler, elders ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag aanvankelijk enkele buien, gevolgd door flinke opklaringen. Nog een krachtige, later matige wind tus sen zuidwest en west. Middagtempe- ratuur 39 a 20 graden Celsius. Zee water 17 graden Celsius. Vooruitzich ten: nog licht onbestendig met zon nige perioden. ZON EN MAAN 30 juli Zon op 4.57 onder 20.35 Maan op 19.58 onder 4.54

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1