Libanese taxichauffeur toonde de tekenen van zijn welstand PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer DE SPORTUITWISSELING MET FOLKESTONE WEER BEGONNEN NIEUW MIDDELBURGS" JEUGD HEEFT THANS SPEELTUIN MAANDAG 28 JULI 1958 PROVINCIALE ZREÜW8E COURANT. ACHTER HOTEL RIVIÈRA BIJ DE GROTE CYPRES „Ik wil een buitenhuis in de bergen met een witte trap en appelboompjes" (Van onze speciale verslaggever Gui Fortgens) Beiroet, Libanon Meer nieuwsgierig dan beleefd, heb ik mijzelf bij Afifal el Ghaoui uitgenodigd voor een kopje koffie. Afif, taxichauffeur in Beiroet, nam de uitnodiging met beide handen aan. Dit was zijn kans om een buitenlander eens versteld te doen staan. Hij toonde mij een huis, waar jonggehuwden in Neder land enthousiast over zouden zijn, een ijskast en een was machine in de keuken (niet op afbetaling)een ruim erf met vijgebomen, kortom hij toonde mij welstand. Hij had er suc ces mee, want ik stond perplex. Afif el Ghaoui is 22 jaar. Hij mag al die luxe niet het zijne noemen, maar hij heeft er zo hard voor meegewerkt, dat hij het bezit van zijn vader, die ook chauffeur is, met trots over ziet. En nog liever laat zien. Hij is de oudste van zeven kin deren. Toen ik op visite kwam lag zijn jongste broertje van twee jaar in een bedje, dat aan een ijzeren stang aan het plafond hing te schommelen, een middag dutje te doen. Ik werd in de huiskamer met wel acht wit beklede fauteuils ont vangen. En hoe Eerst kwast, daarna fruit en daarna zo'n klein kopje venljnig-sterke Turkse kof fie. Het was de gastvrijheid ten top. Toen kreeg Afif de gelegenheid om te praten. Hij ratelde aan één stuk door, en het was alsof hij zijn overtuiging moest uitdragen. Schadelijke avondklok „Ecoutez-bien, mijnheer de Hol lander, luister goed. Ik ben een Droeze (de Droezen behoren tot een zeer gesloten sekte, die vrijwel alleen in Libanon voorkomt. Ze zijn vlees noch vis, daar ze zowel Christus als Mohammed vereren, worden ze door christenen moslims genoemd en zien de moslims hen als afvalligen). Geen moslim, hoort U. Ik geloof in Christus, ik ben gedoopt." Afif haalde bidprentjes uit zijn portefeuille, waarop stond „Print ed in Rome", gedrukt in Rome. Toch is Droeze en rooms-katho- liek een groot verschil. Hij ging verder: „Ecoutez- bien, ik moet van Nasser niets hebben en nog minder van Mos kou. Ik wil de rust van vroeger terug, dan kan ik goed verdie nen. Mijn vader en ik hebben beiden een auto. gefinancierd door de bank. Nog anderhalf kopen een derde voor mijn jon gere broer. Zo hebben we een huis bijeengespaard, en de ijs kast. Maar nu moet ik 's avonds werkloos zitten vanwege de avondklok. Dat is verschrikke lijk schadelijk." Dan wordt Afif dichterlijk, en laat zijn fantasie de vrije loop: „Ik wil een buitenhuis in de bergen, met een witte trap, met appelboompjes in de tuin en bloëmen. Ik wil..." Hij fantaseert tot in de blau we hemel, zijn woorden worden een beetje bombastisch. Zo ver is het nog niet. Alles.... behalve adres Voorlopig moeten Afif, zijn ou ders en zes broers en zuster het nog stellen met dat huis, dat ach ter een groot hotel dicht bij de boulevard ligt. Met de ijskast, en de wasmachine, met een buffet dat het meeste weg heeft van een tapkast in een ouderwets kroegje, en met de spiegel van zes vier kante meter, die aan de wand hangt. Ze kunnen het er heel goed stel len. Want er wordt dik verdiend. Daarom heeft Afif geen centje last van een minderwaardigheids complex of zoiets. Hij is vrij man, beleefd, maar niet minder zelfver zekerd. Hij heeft visitekaartjes la ten drukken met daarop zijn naam, het nummer van zijn auto en een telefoonnummer. Een adres heeft Afif niet. Dat is nu weer zo'n vreemde inconsequentie van het oosten. Naar menselijke begrippen heeft déze chauffeur van Beiroet alles, maar een adres heeft hij niet. „Waar woon je, Afif?" „Achter hotel Rivièra," zegt hij, „een beetje naar links, bij de gro te cypres." John, ex-chef Westduitse it, vrij Otto John, eens chef van de Westduit se inlichtingendienst, die op 22 decem ber 1956 tot 18 maanden gevangenis straf werd veroordeeld wegens zijn „desertie" na3r Oost-Duitsland, is zon dag op vrije voeten gesteld. Vrijdag hadden zijn raadslieden het hof te Karlsruhe om vrijlating ge vraagd. Het hof had het rekest ver wezen naar de Westduitse president, dir Heuss, die, blijkens een officiële mededeling die zondagochtend werd uitgegeven, Otto John de rest van zijn straf heeft kwijtgescholden. John was ondergebracht in de strafgevangenis te Munster. Zondagochtend om eif uur werd hij vrijgelaten. Amerikaanse ruimtepiloot om het leven gekomen Zaterdag Is de Amerikaanse vlieger Ivan Kincheloe, die voorbestemd was om als eerste een raket in de we reldruimte te besturen, bij een on geluk met een „Starfighter" straal vliegtuig om het leven gekomen. Kincheloe was geheel opgele.d voor zijn toekomstige functie dn een rake*. Hij was de eerste Amerikaan die de ruimte in zou gaan. De eerste vlucht was voor begin 1959 gepland. Kincheloe's plaats zal worden inge nomen door Robert White, die reeds enige tijd geleden als „tweede man" was aangewezen. Tiger Moth na start te Woensdrecht verongelukt Een eenmotorige Tiger Moth twee dekker van de koninklijke luchtmacht Is zondag bij het slepen van een zweefvliegtuig kort na de start.op de vliegbasis Woensdrecht veronge lukt. Het toestel stortte neer in de oostelijke bosrand van het veld en brandde geheel uit. De vlieger, de 23-jarlge sergeant J. Hoogendoorn bleef ongedeerd. De bestuurder van het zweefvliegtuig zag kans tijdig de sleepkabel te ont koppelen en landde veilig. De oor zaak is nog onbekend. Miss Columbia was schoonste ter wereld Miss Colombia, de 19-jarige brunette Luz Marina Zuloaga, is in Long Beach in Californië tot miss Universe 1958 gekozen. Miss Brazilië, miss Hawaii, miss Ver enigde Staten en miss Polen kwamen achtereenvolgens op de tweede, der de, vierde en vijfde plaats. De jury had deze vijf winnaars korte tijd te voren als finalisten aangewezen, na dat een dag tevoren vijftien serni-fina- lisben waren gekozen. Hiertoe be hoorde miss Holland, de Amsterdamse Corinne Rothsohaefer, die eerder reeds tot het meest fotogenieke meisje was uitgeroepen. De winnares krijgt een cheque van 11.000 dollar, een auto en talrijke ge schenken. Een filmmaatschappij heelt reeds een contract aangeboden Miss Colombia heeft echter meegedeeld, dat zij geen filmcarrière wenst en een rustig leven in haar land wil leiden. Als miss Universe zal zij echter een reis om de wereld maken. Door overstromingen, welke New Delhi na zware regenval troffen, zijn veertien mensen om het leven geko men, van wie de helft door het instor ten van hun huizen. Het verkeer werd onderbroken en de meeste scholen werden gesloten. ONTVANGST IN BURGERZAAL Sport- en andere evenementen tot vrijdag a.s. in Zeeuwse hoofdstad Voorzitter A. J. S. Clark van de „All nations sports en cultural associa tion Folkestone branche" riep zaterdagmorgen weer de traditionele sport- uitwisselingsyell: „Is everybody happy?" En luidt schalde het antwoord uit honderden kelen van sportslieden uit Middelburg en Folkestone door de sta tige burgerzaal: „Yes". Iedereen was weer gelukkig en dat was uiteindelijk de bedoeling van deze sportontmoeting, die zaterdagmorgen begonnen is en tot vrijdag a.s. zal duren. Eerst was er een officiële ontvangst in de burger zaal door het hoofdstedelijke gemeentebestuur. Verder waren er op die dag een motortrial, een voetbalwedstrijd en een HollandsEngelse avond, de volgende dag een speciale Engelse kerkdienst des morgens, daarna nog ten nis- en viswedstrijden. Burgemeester mr. Joh. de Widt van Middelburg riep de Engelse gasten namens het gemeentebestuur een har telijk welkom toe, speciaal zijn Engel se collega, mr. D. H. Brown, die met zijn echtgenote aanwezig was, en „chairman" Clark. Tevoren waren de dames De Widt en Brown bloemen aangeboden door de In Walchers kos tuum gestoken 9-jarige Annelies Huijsse. Middelburgs burgemeester wees er verder op, dat de uitwisseling bijzon der prettig en onderhoudend geworden is. nadat zaj in 1951 is opgezet. Hij betoogde, dat inwoners van verschil lende naties elkaar moeten leren ken nen op een zo breed mogelijke basis „De eerste indrukken zijn de belang rijkste", aldus zei burgemeester Brown, die de Middelburgers hartelijk dankte voor de vriendelijke ontvangst. „De eerste indruk van ons over de Middelburgse bevolking is goed ge weest" verzekerde hij. „U kunt In Folkestone op een warm welkom re kenen". De voorzitter van de adviescommissie voor sportaangelegenheden te Middel burg, ae heer D. A. Huijsse, verklaar de vervolgens, dat de Engelsen even goede sportmensen als verliezers zijn, „maar minder goede leerlignen van het Nederlands"Hij was er niet temin van verzekerd, dat deze uitwis seling de deelnemers stellig zal beval len. Des avonds werd er op het gezellig .verlicht „Miniatuur Walcheren" onder grote belangstelling een Hol landsEngelse avond gehouden. Hierbij werd medewerking ver leend door de balletschool van Eli zabeth Glass, welke aller harten won met enkele keurige uitvoerin gen, door de National Folk dance- group en de folkloregroep van het Middelburgs „Medioburgiun", die de volksdansen van hun land en streek opvoerden, en tot slot door een gymnastiekgroep van „Wilhel- niina". Na afloop van dit program ma werd de avond besloten met een openluchtbal, waaraan medewer king werd verleend door het cla- violine-kwintet van Jo den Hollan der. Kerkdienst De Koorkerk was overvol, toen daar zondagmorgen de Engelse dienst ter felegenheia van de sportuitwisseling egon. Engelse en Nederlandse deel nemers van alle takken van sport wa ren aanwezig, alsmede vertegenwoor digers van de Nederlandse en Engelse uitwi8sellngscommissie en stadsbe stuurders. Deze dienst werd geleid door ds. W. Dijckmeester, Ned. herv. fredikant te Middelburg. Burgemees- er D. H. Brown van Folkestone las een gedeelte uit het hoofdstuk Jesaja, waarna wethouder jhr. mr. T. A. J. W. Schorer van Middelburg enkele verzen las uit het 25e hoofdstuk van Mat- theus. Aan deze dienst, die geheel in de En- De kOWUKUJKV imi"iiwmtt „ug dumwiiv uit Gorichem heeft zaterdag ter ge legenheid van het muziekfestival te Haamstede een concert en spectacu laire taptoe gegeven. (Foto P.Z.C.). reeds meer dan 50 jaar bougie voor iedere motorl Imp. N.V. Willem van Rijn HurlsBMrwea 475- A'dam Tel. 86211 lekx 12282 gelse taal en volgens de Anglicaanse liturgie verliep, werd medewerking verleend door het kamerkoor o.l.v. Bart Leynse, dat enkele liederen zong. Vandaag brengen de Engelse en Ne derlandse sportlieden een bezoek aan de wereldtentoonstelling in Brussel. Zij vertrekken om acht uur van de Markt. 11 NA 10 JAAR WACHTEN Burgemeester mr. De Widt verrichtte opening LANG VOORDAT BURGEMEESTER mr. Joh. de Widt van Middelburg zaterdagmiddag de nieuwe speeltuin van de buurtvereniging „Nieuw Middel burg" opende, probeerden de kleuters uit deze stadswijk reeds over het gro te ijzeren hek te klimmen, dat de ingang tot de speeltuin afsloot. Het geduld van de jongelui werd wel zwaar op de proef gesteld. Maar toen mr. De Widt de bijna 1 ha grote speelweide voor de kinderen toegankelijk gemaakt had, snelden zij luid juichend het terrein op om er bezit te nemen van de speel- werktulgen. De burgemeester en wethouder A. J. Berenpas moesten plaats nemen in de caroussel en opgetogen meerennend draaiden de kinderen de hoofdstedelijke vroede vaderen in de rondteDe jongens en meisjes hadden ook zo lang op hun speeltuin moeten wachten. Een groot deel van hen was zelfs nog niet geboren, toen het bestuur yan de buurtvereniging, tien jaar geleden, over de oprichtingsplannen begon te praten. In die tien jaar moest het bestuur tal loze moeilijkheden oplossen, was men steeds maar met de voorbereiding van nieuwe plannen bezig, aldus ver telde voorzitter J. Bostelaar tijdens een bijeenkomst in de gymzaal van Kinderzorg, die aan de officiële ope ning voorafging. De heer Bostelaar had een welkomstwoord gesproken, speciaal tot de burgemeester en de verdere genodigden. Het weer had een streep getrokken door de programma rekening zodat de jeugd tot volgende zaterdag moet wachten aleer zij het feestprogramma kan afwerken. De heer Bostelaar vertelde onder meer, dat de buurtvereniging op augustus 1948 opgericht werd, waar na op 22 september het bestuur bij eenkwam om de speeltuinplannen te bespreken. De gedachten gingen hier bij uit naar het Van Epenpark, maar de ruimte hiervoor bleek later te klein. Via de stichting Fonds Noodge- bieden en de gemeente kreeg men fi nanciële steun, maar eerst nadat tal rijke moeilijkheden waren opgelost uuy//nuuuy ti ccji uc uury&mees- ter van Middelburg, mr. Joh. de Widt de nieuwe speeltuin van de buurtver eniging Nieuw Middelburggeopend. Mr. de Widt vond zijn „draai" in een caroussel, die door een opgetogen kinderschare in beweging werd ge houden (Foto P.Z.C.). 932. Slechts half geïnte resseerd keken Piloot Storm en zijn medegevan genen door het kleine tra lievenster naar hetgeen in de arena gebeurde. De be doeling van de paal, die in het midden opgericht was, werd hun weldra duidelijk, want eVen later werd een jonge vrouw naar buiten gebracht. Alweer een slachtoffer voor Zorln's lu gubere menagerie! Zij liep met het hoofd trots opgehe ven tussen haar twee bewa kers. Opeens uitten Mare en Sentor bijna gelijktijdig een kreet van ontzetting. „Jeni! Het is Jeni!" Mare rukte in machteloze woede aan de tralies, toen hij zijn zuster daar in de arena een zekere dood tegemoet zag gaan. Sentor, die door bloedverlies toch al zo verzwakt was, wan kelde en Arend moest de oudere man onder steunen. Toen ging achter hen de celdeur open en verscheen Zorin's adjudant Volte. „Ah! Dappere strijders!" hoonde hij, bij het zien van hun ontroering. „Doet de aanblik van konden de buurtbewoners begin dit jaar met de bouw beginnen. Clubgebouw De heer Bostelaar dankte B. en W. en de raad, alsmede allen, die op enigerlei wijze meewerkten aan de totstandkoming van de tuin, voor hun steun. Tot slot hoopte de voorzitter, dat de verenigingsleden in de toekomst alle mogelijke steun zullen geven. „Want er is nog veel nodig," aldus de heer Bostelaar, „de behoefte aan een clubhuis en een lokaal voor de jeugd doen zich steeds meer gevoelen. Burgemeester De Widt wees erop, dat het werk van Nieuw-Middelburg alle belangstelling van het gemeen tebestuur heeft. Daar het voor de overheid niet altijd mogelijk is grote sommen gelds beschikbaar te stellen voor de bouw van speeltuinen en clubhuizen, achtte de burgemeester het bijzonder belangrijk, dat dit werk ter hand genomen wordt dooi de buurtverenigingen. Tot slot wees mr. De Widt erop, dat de ouders tot taak hebben de kinderen erop te wij zen, dat er niets vernield mag wor den. Hierna sprak de heer A. Schel- lings als bestuurslid van de N.U.- S.Ó. zijn gelukwensen uit. Deze spreker stipte aan, dat er in Zee land nog veel te doen is om het gebrek aan speelruimte op te hef fen. „Speeltuinwerk is sterk vor mingswerk." aldus verklaarde de heer Schellings, die tot slot een volleybal aan het bestuur overhan digde. Namens de buurtvereniging 't Zand sprak nog de heer J. de Voogd en namens (le buurtvereni ging „Over de Seisbrug" de heer P. de Vos. Hierna vertrok het gezelschap per bus naar de speeltuin aan de Nassau- laan, waar de burgemeester een oranje lint verwijderde en aldus de speeltuin in gebruik stelde. Als dank ontving de burgemeester een doosje boterbabbelaars. Er is in de speeltuin, die geheel door bebossing is omgeven, ruimte gemaakt voor de kleine kin deren, voor de schooljeugd en voor de ouderen, die een speelveld tot hun beschikking hebben. een geliefde bloedverwante je zo verbleken? Wel aan, jullie mogen proberen haar leven en dat van jezelf wat te rekken". Hij stapte opzij om Mare en Sentor door te laten. Toen Piloot Store» hen volgde, schudde Volta mee warig het hoofd. „Wil je dan met alle geweld sterven, man van Thallarna?" Arend moest zich beheersen om de kerel niet neer te slaan. Volta hield hem sarrend een paral onder de neus en siste: „Spaar jij je krachten maar voor de yadons, barbaar!" Even later betrad Storm voor de tweede maal de arena. Overval op administrateur van zuivelfabriek Te Lemmer Is zaterdag een mislukte ™?.f°verval gepleegd op de heer C. Vvijbenga, administrateur van de N.V. Lankhorst zuivelfabriek te Heeg. De heer Wijbenga zat in het kautoor van de N.V. Lankhorst te Lemmer te wachten op de meikauto, waarmee het melfageld voor de veehouders in de Noordoostpolder zou worden mee gegeven. In plaats van de meikauto stopte een personenauto voor het kantoor, waar uit een man sprong, die het kantoor binnenging en onder bedreiging met een' pistool de heer Wijbenga de tas met geld probeerde te ontfutselen. De-heer Wijbenga sprong echter overeind, waardoor het pistool o grond viel. Er ontstond een worste ling, waarbij de heer Wijbenga licht gewond werd. De dader nam hierop de benen en sprong weer in de auto. De heer Wijbenga probeerde nog het portier van de auto open te rukken, maar de overvaller gaf vol gas en wist te ontkomen. In Rotterdam De politie te Rotterdam heeft de 26-jarige chauffeur J. L. van E. uit Rotterdam aangehouden, die ervan verdacht wordt een roof overval gepleegd te hebben op een 1-jarige winkelier uit de Oranje- boomstraat te Rotterdam. De win kelier was zaterdagavond bezig enige automaten binnen te halen toen hij opeens door een man werd aangevallen en bij de keel werd gegrepen. Samen rolden ze de winkel binnen waar de winkelier tegen de grond werd geslagen. Uit zijn portemonnaie en de winkellade haalde de overval ler 110 gulden, waarna hij de benen nam. Toen de winkelier overeind was gekrabbeld ging hij direct naar de politie waar hij een vrij nauwkeurig signalement wist op te geven. In een café werd korte tijd daarna de chauf feur aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7