PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FRANKRIJK HOUDT VAST AAN GENÈVE De Gaulle wil als woordvoerder optreden van 10 kleinere landen Zullen Zeelands Staten het hoofd bui ren voor minister Algera Vandaag.. AMERKANEN LANCEERDEN VIERDE AARDSATELLIET LANDGENOTEN UIT BAGDAD OP SCHIPHOL AANGEKOMEN WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 201e jaargang - no. 175 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-GO, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwersstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Maandag 28 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.'„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bondig antwoord van Macmillan aan Kroesjtsjew De Engelse premier Macmillan heeft in een bondige nota Kroesj tsjew, de Russische minister-president, aangaande de topconfe rentie over het Midden-Oosten in het kader van de Veiligheids raad, laten weten dat hij bereid is om naar New York te komen. Macmillan stelt voor, dat de Veiligheidsraad zelf regelingen moet treffen voor een speciale bijeenkomst welke door de rege ringsleiders kan worden bijgewoond. Premier De Gaulle van Frankrijk heeft zijn Sowjet-ambtgenoot laten weten, dat hij aan een conferentie van regeringschefs van de voornaamste belanghebbende landen de voorkeur geeft boven een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Voorts acht hij beter, deze conferentie in Europa te houden, bij voorkeur in Ge- nève. De Gaulle verklaart zich echter bereid naar elke andere stad van het Europese continent te komen. Volgens berichten uit Parijs is generaal De Gaulle bezig tien Europese en Noordafrikaanse landen, waaronder Nederland, België en Tunesië en mogelijk Griekenland en Spanje te polsen over hun meningen en wensen, die op een topconferentie tussen oost en west door hem naar voren kunnen worden gebracht. De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, is reeds naar Italië en West-Duitsland gezonden, maar de mees te besprekingen zullen langs diplomatieke kanalen worden ge houden. In diplomatieke kringen meent men dat De Gaulle als woordvoerder voor de kleinere Europese en Noordafrikaanse landen wil optreden. Terwijl premier Nehroe van India zaterdag Kroesjtsjew telegrafisch dank zegde voor de suggestie dat In dia ook vertegenwoordigd zou zijn bij het overleg op hoog niveau ver klaarde president Iskander Mirza van Pakistan te geloven dat het nutteloos is India üit te nodigen. Als Nehroe uitgenodigd wordt dan zouden Pa kistan. Iran en Turkije vertegen woordigd moeten zijn. Men kan er zeker van zijn aldus de Pakistaanse president dat Nehroe de zijde van Kroesjtsjew zal kiezen en zal aan dringen, op neutralisering van het Midden-Oosten, de Amerikanen en Engelse interventie zal veroordelen en Amerika zal vragen zijn militaire hulp aan de landen van het Midden- Oosten te staken. De Londense „Sunday Pictorial" kwam met zijn oordeel: „Eisenho wer is niet geschikt voor een top conferentie". In een hoofdartikel op zijn voorpagina verklaarde dit blad dat „de Amerikaanse diplo maten er weinig voor voelen hun zwakke president bloot te stellen aan de vuurproef van een ontmoe ting met mannen wier geestelijke en lichamelijke kracht ongeschon den is. Zijn gedachten zijn minder vast, zijn woorden moeilijk te volgen. Kroesj- tsjews vaardigheid in het debat zal hem in staat stellen de leiding aan zich te trekken, hoewel die bij Eisen hower behoort", aldus de „Sunday Pictorial". Inderdaad kan men in regeringskrin gen te Washington vernemen dat de Verenigde Staten nog niet overtuigd zijn van het succes van een ontmoe ting binnen de Veiligheidsraad. Maar de terughoudendheid welke Washing ton aan de dag legt vindt zijn oor zaak in de vrees dat Kroesjtsjew het De dames Broum en De Widt echt genotes van de burgemeesters van Folkstone en Middelburg werden bij de officiële ontvangst van de sportmensen uit Folkestone bloemen aangeboden door de in Watchers kos tuum gestoken Annelies Huijsse. Rechts mr. Brown, links „chairman" Clark. (Foto P.Z.C.). westen als agressor zal veroordelen, met de propagandistische en diploma tieke gevolgen van dien. Ambassadeur Mensjikow loopt in Washington de cocktailfuifjes bij Afrikaanse en Aziatische diplomatie ke missies af, en verklaart overal dat Rusland een topconferentie hoogst noodzakelijk oordeelt en niet zal wil len dat de Afrikaans en Aziatische landen absent zijn. Zelfs zijn er cynici die zeggen dat het allemaal de schuld van premier Macmillan is, die evenmin overtuigd Nijmegenaar overleden na steekpartij In de binnenstad van Nijmegen is zaterdag bij het uitgaan van de ca fé'.? bij een vechtpartij de 36-jarige H. C., vader van twee kinderen, ge dood. Het slachtoffer kreeg woorden met een oude kennis van hem. Omstanders mengden zich in deze twist, toen op een gegeven ogenblik C. met een mes een steek in z'n buik werd toegebracht. C. viel neer en de politie liet hem per auto-brancard naar het Canisiuszickenhuis over brengen. Onderweg blijkt de man aan de steekwonde te zijn overleden. De politie heeft een verdachte ge arresteerd, die echter nog geen be kentenis heeft afgelegd. Zakmes In zorgwekkende toestand moest zondagmiddag de 44-jarige H. C. K. te Rotterdam in het ziekenhuis Cool- singel worden opgenomen. Hij had ruzie ge*kregen met de 73-jarige buur man J. van K., die daarop zijn zak mes trok. K. werd in de hartstreek geraakt. is van het succes dat de ontmoeting zal hebben, maar nu eenmaal wil af rekenen met de Engelse openbare me ning: hij zoekt een kans om te laten zien dat een topconferentie toch geen kans van slagen heeft, zeggen zij. Zondag is te Bonn van gewoonlijk welingelichte zijde vernomen dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles en de Westduitse bondskanselier dr. Adenauer bij hun zaterdag gevoerde besprekingen zijn overeengekomen, dat het westen met betrekking tot een erkenning van het nieuwe Iraak- se bewind een afwachtende houding zal aannemen. Dit is in overeenstemming met het eerder ingenomen Westduitse stand punt, dat dit vraagstuk eerst actueel wordt, wanneer Irak een nieuw staatshoofd zal hebben. H ...is het 75 jaar geleden, dat het Italiaanse eiland Ischia door een aardbeving werd ge- M teisterd, waardoor vierentwin- tighonderd personen om het le- ven kwamen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Nasoetion uit dreigement ten aanzien van N.-Guinea De clief-staf van het Indonesische le ger, generaal-majoor Nasoetion, heeft meegedeeld, dat indien de diplomatie faalt ih het geschil tussen Neder land en Indonesië inzake westelijk Nieuw-Guinea, de militaire weg zon worden gevolgd, aldus heeft het Indo nesische persbureau Antara bericht. Antara citeerde generaal Nasoetion aldus: „Op militair terrein kan ik verklairen d'at de recente gebeurtenis sen hebben bewezen dat wij in staat zijn moeilijkheden te overwinnen en <liit heeft ons direct de gelegenheid verschaft onze strijd voor het opeisen van -West-Irian te steunen". Volgens Antara zei generaal Nasoetion dat voorrang moest worden gegeven aan het onderdrukken van de Indo nesische opstand. Tweede Amerikaanse soldaat in Libanon gedood Een Amerikaanse marinier is zon dagmiddag in de omgeving van het vliegveld van Beiroet gedood. Volgens een woordvoerder van de bevelhebber der Amerikaanse troepen in Libanon kan de dood van de ma rinier zijn veroorzaakt door een ver dwaalde kogel der rebellen. Dit is de tweede Amerikaanse ma rinier, die in Libanon om het leven is gekomen. De eerste werd door een Amerikaanse schildwacht doodge schoten, toen hij niet reageerde op een herhaald aanroepen door de wachtpost. „EXPLORER" IN BAAN Levenstijd wordt op enkele jaren geschat In een grote elliptische baan, die op zijn laagste punt ruim 284 en op zijn hoogste ruim 2201 km van de aarde is verwijderd, cirkelt thans de „Ex plorer 4", de „vierde verkenner", rond de aarde. Deze Amerikaanse aardsatelliet heeft een omlooptijd van 110 minuten en, naar schalling van de geleerden die hem afvuurden, een levenstijd van enkele jaren. De vierde verkeniner is door het Ame rikaanse leger afgevuurd van de ra- ketbasis Cape Canaveral. Het projek- tiel weegt ongeveer 17,5 kg en is het zwaarste dat tot nog toe met een „Jupiter-c" werd afgeschoten. De ont werper van de raket, de Duitse ra ketgeleerde dr. Von Braun, verklaar de enkele uren na de lancering dat het projektiel blijkbaar normaal in omloop is gekomen. De omloopbaam van de satelliet zai variëren tussen de 51 graden noor derbreedte en 51 graden zuiderbreed te, en zal onder andere ook over Aziatisch Rusland passeren. De uit zendingen van de zenders in de „vier de venkenner" zijn reeds in Austra lië en op verschillende plaatsen in Amerika opgevangen. B it i instrumentarium "van de „vier de verkenner" is in staat nauwkeu rige gegevens te verzamelen over de radio-activiteit in het heelal en zal aanzienlijk zuiverder function- neren dan de instrumenten in zijn voorgangers, de nummers 1 en 3. Raket naar de maan Tussen 15 en 19 augustus, als de maan het dichtst bij de aarde is, gaat de Amerikaanse luchtmacht proberen een raket naar de m3an te zenden, zo is uit betrouwbare bron in Los Ange les vernomen. De proef zal genomen worden met een drietrapsraket, uit gerust met een sonde-apparaat dat instrumenten bevat voor het seinen van gegevens over de maan naar de aarde. Het sonde-apparaat is ontwikkeld op het marine-proefstation van China Lake in Californië. De eerste twee trappen van de raket zijn van het type Thor-able, waarmee onlangs proeven zijn genomen op Cape Ca naveral. De derde trap is afzonder lijk ontwikkeld. Op 17 augustus is de maan het dichtst bij de aarde, op een afstand van on geveer 320.000 kilometer. Men schat, dat het sondeapparaat twee dagen no dig zal hebben voor de reis. De raket wordt afgevuurd op Cape Canaveral. Pact van Bagdad zal worden Minister Dulles en Macmillan hebben zondag in Londen besprekingen ge voerd. Zij zonden hebben besloten het pact van Bagdad te handhaven. danks het feit dat men ernstig reke ning houdt met de mogelijkheid dat Irak zal uittreden. Dulles kwam zondag om elf uur op Downingstreet aan. De besprekingen, waarbij ook de Engelse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd aanwezig was, duurden met de lunch pauze mede vier uur. Daarna ontving Dulles op de Ameri kaanse ambassade achtereenvolgens de ambassadeur van Jordanië, Abdul Moneim Rifai, en de premiers van Iran, Manucher Eihbal en van Pa kistan. F'roz Khan Noon. Er is geen beslissing genomen betreft erkenning van de nieuwe re gering van Irak. De premier van Pa kistan. Noon deelde bii zijn aan komst in de Engelse hoofdstad mede, dat zijn regering „sppedige erken ning ernstig overweegt De bijeenkomst van de raad van het pact, die aanvankelijk vier dagen zou duren, is bekort tot twee dagen, wellicht een. De officiële opening heeft vandaag plaats. Vragen rond het Statendebatvan woensdag ZULLEN PROVINCIALE STA TEN woensdag aanstaande het hoofd buigen voor minister Al gera? Dat is de vraag, die velen op dit ogenblik bezighoudt na bet bekend worden van de af wijzing door de regering van de moties Westerhout en Van den Heuvel. Gedeputeerden hebben overigens al het voorbeeld ge geven: zij bogen reeds 't hoofd. Zij menen slechts de conclusie te kunnen trekken, dat er géén grond aanwezig is op het een maal genomen besluit terug te komen. Het is echter twijfel achtig of deze conclusie de juis te is en daarom lijkt liet ons nog lang niet zeker of woens dag aanstaande de Provinciale Staten eveneens met gebogen hoofd in de Statenzaal aange troffen zullen worden. Omdat de situatie zo langzamerhand vrij gecompliceerd is, menen wij er goed aan te doen nogmaals in enkele lijnen de ontwikkeling van dit tarie- venprobleem gedurende de laatste maanden te schetsen. In de eerste plaats dient 'r dan aan te worden her innerd, dat de onderhandelingen tus sen minister en Zeeiands provinciaal bestuur uitsluitend een gevolg waren van de voortdurende weigering der regering Zeeland toestemming te ge ven tot de bouw van een tweede nieu we boot. Over beide punten werd echter tussen Ged. Staten en de mi nister voorlopige overeenstemming bereikt, namelijk verhoogde tarieven, maar tevens een nieuwe boot. Hierna formuleerden Provinciale Staten in een speciale daartoe gehouden zitting op 19 mei j.l. alsnog een zestal nodig geachte verzachtingen van de tarie ven. Ook hierover werd eenstemmig heid bereikt tussen minister en Ged. Staten (op 5 juni j.l.). Slechts één punt, namelijk de invoering van identiteitskaarten met reductie voor Zeeuwen, kon niet worden ingewil ligd, omdat dit praktisch niet uit voerbaar zou zijn. Kort daarop bemoeide zich de Twee de Kamer met deze zaak, toen zij het lid Verkerk toestond minister Alge- ra over de veertarieven te interpelle ren. En het resultaat van deze inter pellatie, gehouden op 9 juli j.l., was dat de Kamer een tweetal moties aanvaardde, waarin zij onder meer vaststelde, dat het vrije vervoer van voetgangers, fietsers en bromfietsers diende te worden gehandhaafd. De Kamer toetste dus als het ware de uiteindelijk tussen minister en G.S. over de veer tarieven bereikte overeen komst, daarbij concluderend, dat één punt van deze over eenstemming naar haar oor deel onjuist was, namelijk de hogere tariefheffing voor voetgangers, fietsers en bromfietsers. Het vervoer van deze categorieën diende naar het oordeel van de Ka mer vrij te zijn! De minister.behoéfde zich evenwel formeel genomen aan deze toet sing niéts gelegen te laten liggen. En na ruggespraak met het kabinet heeft hij dan ook de uitspraak van de Kamer rustig naast zich neerge legd. Aan Ged. Staten deelde hij des gevraagd schriftelijk mee. dat het standpunt van de regering na het aannemen van de beide Kamermoties niet was gewijzigd. Die schriftelijke mededeling was ver- i vervolg op pag i Met de K.L.M.-constellatïon PH-L.D. E. „Utrecht" zijn in de nacht van vrij dag op zaterdag in een stromende re gen drieënzestig leden van de Neder landse kolonie in Bagdad op Schiphol geland. Het waren voornamelijk vrou wen en kinderen. Maar liefst 22 kleu ters en zes baby's bevonden zich in het toestel. Het was de eerste K.L.M.-nia- chine sinds de 14e juli, waarvoor ver gunning was verkregen in Bagdad te landen. Evenals bij de tussenlanding te Rome waren de passagiers bij aan komst op Schiphol weinig spraak zaam. „Wendt U zich maar tot buitenlandse zaken", weerden zij de wachtende verslaggevers af. „Daar weet men al les wij hebben niets meegemaakt. Er is geen sprake van een evacuatie. Velen van ons zouden met verlof ko men, omdat het werk afgelopen is of omdat het op dit ogenblik in Irak zo enorm warm is, 150 graden F. Er wa ren onder ons die op de revolutiedag in de woestijn met grondboringen be zig waren voor de aanleg van een dam. Het werk heeft zelfs geen ogenblik stilgelegen. Er kon normaal worden gewerkt. In Bagdad is de toestand nu ook weer volkomen rustig. Het dage lijks leven heeft er zijn rechten her wonnen", zo vertelde de heer H. J. Matthijsen uit Oud-Vossemeer. „Bent U van bepaalde zijde geïnstru eerd te zwijgen, over wat U hebt mee gemaakt?" „Dat weet ik niet. Maar tenslotte is dit een revolutie. En er zitten nog; een paar honderd Nederlandse families, die misschien moeilijkheden zouden kunnen krijgen, als hier dingen ge zegd zouden worden, die wij ook al leen maar als gerucht hebben ge hoord". Fofo: Repairiërenden verlaten het vliegtuig. De Spaanse regering heeft het ge mengde onderwijs in Spanje nu geheel verboden. Toen Franco in 1939 aan de macht kwam werd ait onderwijs voor alle, behalve enkele particuliere scholen, verboden. Het nieuwe regeringsbesluit treft dus deze enkele uitzondering. TIJDELIJK REGEN. Overwegend zwaar bewolkt met tij delijk regen en een kans op onweer. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Iets warmer, voor al in het zuidoosten van het land. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (.Van onze weerkundige medewerker) De depressie, die van Engeland naar de Noordzee trekt, brengt ons van daag onbestendig strandweer met tij delijk enige regen en een vrij krach tige wind tussen zuid en zuid-west. Temperatuur overdag ongeveer 18 graden Celsius, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: wisselvallig met af wisselend enkele buien en opklarin gen. ZON EN MAAN 29 juli Zon op 4.56 onder 20.36 Maan op 19.25 onder 3.47

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1