De ondergang van de Canopus EEN KEIZERLIJKE STOET TROK OVER DE AARDEN BAAN Veefcless WALCHEREN PRINS CHARLES HIELD VEILING VAN EIGEN BEZITTINGEN BEVORDERINGEN TECHNISCHE SCHOOL TE MIDDELBURG ZATERDAG- 26 JULI 1958 PROYIN OIALB ZEEUWSE COURANT. OP DE WEG VAN RITTHEM NAAR SOUBURG Het Is In de zomer van het jaar 1556. Op de aarden weg van Ritthem naar Souburg wordt een dichte stofwolk opgejaagd door een troep naderende ruiters. Aan hun kleding is te zien, dat het edelen zijn. Zij begeleiden en kele rijtuigen, waarin nog hogere personages gezeten zijn, namelijk keizer Karei V en zijn zuster Eleonora, koningin-weduwe van Frankrijk en Ma ria van Hongarije. Beeldenstormers deden hun vernielend werk Op 25 oktober had de keizer afstand gedaan als Heer der Nederlanden en in het volgende jaar als koning, van Spanje om opgevolgd te worden door zijn zoon Filips Et. Maria had tegelijk met haar broer ook afstand f;edaan als landvoogdes der Neder- anden. Nu waren de vorstelijke per sonen op weg naar Spanje. Filips had hen vanuit Brussel vergezeld tot Gent. Zijn vader en zijn tantes ver volgden hun reis eerst naar Vlissin- §en. Hier bleef een groot deel van et gevolg logeren, maar de keizer en zijn zusters namen hun intrek in het naburige kasteel te West-Sou burg, met praal en pracht bewoond door hun bloedverwant Anthonie van Bourgondië. Te Souburg tekende Karei V op 7 september 1556 de akte van af stand als keizer van Duitsland ten behoeve van zijn broer Ferdi nand. De Prins van Oranje moest met enige edelen die akte naar Duitsland brengen. Op 15 september werd de tocht aan vaard naar het pas afgebouwde kas teel Zeeburg of Rammekens, waar een vloot gereed lag, die de vorstelij ke personen naar Spanje moest bren- Sn. hun rijtuigen zittende op de weg van Souburg naar Ritthem zagen zij voor het laatst een heel klein deel van de Nederlanden, waarover zij zovele jaren de scepter hadden ge zwaaid. Ofschoon het in de nieuwe hoge wo ningen, die op het plein van Ramme kens stonden, goed toeven was, ver langde de afgeleefde vorst naar een spoedig vertrek. De wind was echter niet gunstig. Toen twee dagen later, dus op 17 september 1556 de wind noord-west werd, scheepten de kei zer en zijn zusters met hun gevolg zich in en kon de vloot vertrekken. De zeereis was vrij voorspoedig. Na elf dagen kwam de Spaanse kust in zicht. De keizer trok naar het een zame klooster San Yuste, waar hij twee jaar later overleed, oud 58 jaar. Zijn zusters hebben hem niet lang overleefd. BEELDENSTORMERS. Tien jaar later komt er een geheel andere stoet langs de weg naar Rit them. Het zijn geen edelen of vor stelijke personen, integendeel. De mannen zijn gewapend met hamers, bijlen en knuppels, niet om te vech ten maar om te vernielen. Het zijn beeldenstormers. Eerst hebben zij op 22 augustus 1566 in de Roomse ker ken te Middelburg de beelden gebro ken en de relikwieën vernield, daarna GRIJPSKERKE Concert. Op initiatief van de christelijke Oranjevereniging te Grijpskerke zal de muziekvereniging „E.M.M." te Se- rooskerke (W.) zaterdag om 8 uur een concert geven te Grijpskerke. Na het concert volgt een muzikale rond wandeling door het dorp. Officiële publikaties VLISSINGEN Medewerking art. 72 L.O. wet 1920. B. en W. van Vlissingen brengen ter openbare kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 10 juli 1958 medewerking is verleend aan het R.-K. Kerk- en Schoolbestuur alhier, voor: a. de aanschaffing van leer- en hulpmid delen voor de eerste inrichting van het zesde leerjaar der onder het be stuur staande St.-Jozefschool voor ge woon lager onderwijs aan de Glacis- straat; b. de aanschaffing van glasgordijnen en deurmatten ten behoeve van de onder het bestuur staande St.-Paulus-u.l.o.- school aan de Van der Helstlaan. Vlissingen, 14 juli 1958. Examen. Voor het mulo-diploma A slaagde woensdag te Breda mejuffrouw Th. Tournoy (M.) te Vlissingen. in Vlissingen, om hun werk op het platteland van Walcheren voort te zetten. De beeldenstorm was vanuit Vlaan deren en Antwerpen overgeslagen naar Zeeland en verder Holland in. Na op 26 augustus te Oost-Souburg hun vernielend werk verricht te heb ben, zelfs onder aansporing van de schout van het dorp, sloegen de beeld brekers de weg in naar het naburige Ritthem, waar de Roomse kerk ge wijd aan Maria het moest ontgelden. Boven de ingang zijn twee nissen. In elk daarvan stond een beeld, n.l. van Maria en van Nicolaas, welke laatste heilige, te Ritthem ook vereerd werd. Daarna trokken de beeldbrekers naar het dorpje Weizingen, aan de Wal- cherse dijk. Daar het kerkje, gewijd aan de heilige Martinus, klein was, was hun werk daar spoedig gedaan. De beeldbrekers behoorden tot het minste soort volk. Het was niet be paald geloofsovertuiging, maar het BINNENVERINGBED I het beste bed •j. ooit gemaakt ,,i uiten van haat tegen de geestelijk heid, die betrekkelijk in weelde leef de vergeleken met de armoede van de werkende stand. Wij zullen niet ontkennen, dat enkele heethoofdige hagepredikers, zoals Dathenns en Modet, te voren vaak meer scholden op de Roomse kerk dan dat zij het evangelie brachten. Zo hebben zij de beeldenstorm voorbereid. B. J. DE MEIJ. (Wordt vervolgd). Diplomering en bevordering chr. landbouwhuishondschool. Aan de chr. landbouwhuishoudschool te Middelburg slaagden voor de primaire op leiding: Janneke Dorleijn, Annie den Engelsman, Anda den Haan, Addie Joosse, Frieda Joos- se, Sannle Joziasse, Evelien Meijer, Bep Mondeel, Lya Peene, Wllly Provoost, Ineke Reurink, Margaret Rijkse, Corrie Schout, Hannie Tllroe, Corrie Walraven, Mlcky Wil- leboordse, Corrie Wissel, allen te Middel burg; Mattle Barentsen, Koos Gideonse, An nie Kodde, Ina Louwerse, Mattle Louwerse, Leintje Maas, Dea Maljaars, Nellie Olyslager, Tannle Rlemens, Koos de Voogd, Irene Wat- tel, Nellie Wattel, allen te Serooskerke; Jannie Coppoolse, Grijpskerke; Jannie de Kam, Vlna Maljaars, Nellie Spniyt, Jaantje Wondergem, allen te Oostkapelle; Annie v. d. Putte. Francien Sturm, Vrouwenpolder; Ineke Walraven, St.-Laurens; Maatje Aar- noutse. Mien Bommelje, Riet Brasser, Koos de Bree, Mien de Buck, Mineke Joziasse, Dien Oste, Jo Teyel, Ina Wielemaker, allen Koudekerke; Gre 'Kodde, Koos Kodde, Tan nle Stroo, allen Biggekerke; Laura Minden houd. Domburg: Deetje Willeboordse, Corrie de Witte, Lia de Witte, Laurlna de Witte, allen te Westkapelle; Metje Bikker, Anneke Prancke, Annie Ovaa, Anneke de Rijke, Le- nie Vereeke, allen te Vlissingen; Anneke Brasser, Ria Geldof, Leni Keim, Lenl Mal jaars, Mattie Suurmond, Souburg: Willie Dijke. Jannie Kramer, Leni Klaassen, Ame- muiden; Marie Clement, Betsy Filius, Mag- da Schrier, KamperlandBeppie Joosse, Ine ke de Regt, Nieuwland; Rle Tange, Ritthem; Sarie Wouters, Veere. Voor assistente in de huishouding slaagden: lens de Meij, Ina Priemis, Middelburg; Lien Aarnoudse, Serooskerke; Betsy Coppoolse, Willie Coppoolse, Vina Geschiere, Grijpsker ke: DIna Castel, Ina de Kam, Corrie Poel man, Truus Weggermans, Suus v. d. Broeke, Souburg; Ank v. Sluljs, Annie Stouthamer, Vlissingen: Francien Geertse, Aagtekerke; Annie Koster, Tinl Tilroe, Vrouwenpolder: Mattie Wattel, Serooskerke; Corrie Moens, Ineke Davidse, Nieuwland; Koos de Jager. Cathrlen Nieuwenhuijze, Lewedorp; Greet Modderkreeke, Nleuwdorp. Bevorderd werden van Ia naar 2a: Corrie van den Berge, Addle Cornellsse, Jaantje Cornelisse, Suus Adriaanse, Sjaan van Dam. Corrie Dourleijn, Hannie Flipse, Adje Geschiere, Sjaan Hubregtse, Pranclsca Janse, Corrie Joziasse, Greta Koole, Magda Corstanje, Nellie Matthijsse, Joke Meijer, Addie van Raan, Nel Slnke, Lenie de Steur, Annie Verhage, Mattie Wagenaar, Jannie Wondergem, Tannie de Kam. allen te Mid delburg; afgewezen 2. Van lb naar 2b: Mattle Bostelaar. Jannie Cevaal, Nel Geuze, Tannle de Kam, Jannie Looise. Jannie Ver hage, Mattie Wagenaar, Rietje Wlllemse, Riesje van Herk, allen Middelburg; Neeltje Boone, Betsy Jobse, Maatje v. d. Leek, Cen- tlna Verhage, allen KoudekerkeDina Hengst, Paula Hubrechtse, Dlna Lous, Nel lie Roelse, Lourlna Verhage, Ria Kleinepier, allen Westkapelle; Johanna de Buck, Bigge kerke; Mattie Geertse, Aagtekerke; afgewe zen 3. Van 1c naar 2c: Rlny van Belle, Ineke Suurmond, Vlissin gen Ineke Jobse. Nel Kruit, Paula Vos, Sou burg: Cathrien Baas. Mattie Goedhart. Le nie de Lange, Ritthem; Koos Baas, Corrie de Klerk. Nieuwland; Nellie van Dalen, Suus Kole, Corrie Polderman, Peggie Walraven, Mleneke Willemse, St.-Laurens; Mientje Geelhoed, Ellie de Groote, Mientje v. d. Kreeke. Greta Versluijs, Kamperland; Wil lie v. d. Ketterij, Amemulden; Magda v. d. Sluis, Lewedorp; afgewezen geen. Van ld naar 2 d: Ada Adriaanse, Koos Geertse, Suus Geschie re, Grijspkerke; Tannie Joosse, Nelile Jozi asse. Tleneke Louwerse, Tiny Wielemaker, Mini Wielemaker, Koos Wondergem, Gapln- ge; Corrie Louwerse, Riet Louwerse, Ria Me lis, Els Polderman, Mattle Schoe, Tosca Steutel, Rlna Wattel, Eddy Wondergem, te Serooskerke, Nel in 't Anker, Lies Wonder gem, Veere; afgewezen 1. O.- EN W.-SOUBURG Leden van „Astrow" legden vaardigheidsproeven af. Dezer dag-en legden leden van de gymnastiekvereniging „Astrow" te Souburg de bondsvaardigheidsproe- ven af. De geslaagden zijn; le graad, dames: 1. L. Besuijen 49.6; 2. T. Joziasse, 45.9; 3. N. Ul- derink, 45.6; 4. J. Wielemaker, 44.6; 5. C. Henderikx-Wisse, 44,1; 6. N. Vis ser 42.5; 2e graad, dames: 1. J. Wan- jon-Riekwel, 46; 2. J. Henderikx- Reyerse, 44.9; 3. G. de Smit, 43; 4. J. Willeboordse-Witte, 42.7; 5. J. Wa- melink-Kesteloo. 42.5; 6. M. Kaljouw, 42.4; 7. C. Pleyte, 41.8; 8. N. v. d. Engel-Streefkerk, 41.5; 9. M. Nleuw- dorp-Post 40.3; 10. T. Daalhuizen, 39.9; 3e graad, dames: 1. A. N. Schel ling, 44.5; 2. C. Roelse, 44; 3. A. Nieuwdorp, 43.2. Dames senioren; 1. E. G. Scheers, 38.2; 2. C. Bosselaar-Janse, 37.8; 3. J. Sturm-Tanis, 37; 4. M. Hamelink- School voor scheepswerk- Aan de school voor scheepswerk- tuigkundigen te Middelburg zijn be vorderd van klas I A naar He klas: R. E. van Bourgonje, Steenbergen, prijs; A. v. d. Broeke, Oostkapelle; P. v. d. Broeke, Oostkapelle; R. A. van Egmond, Oss; J. E. Everaert, Terhole; A. L. de Fouw, Vlissingen; J. van Hal, Sluis; A. M. Hamelinck, Breskens; W. A. van Helleman, Sint- Laurens; F. S. v. d. Hooft, Veere; A. Kleinepier, Biggekerke; A. J. Leyn- se, Middelburg; A. Minnaert, Schoon- dijke; J. de Nooyer, Arnemulden; P. K. Polman, 's-Gravenhage; G. J. D. Roelse, Middelburg; C. M. Sol, Ter- neuzen; J. B. Sybesma, Drachten; M. v. d. Weel, Goes; J. A. Leynse, Mid delburg; S. Nanuruw, Middelburg, prijs; M. Schroevers, Arnemuiden; niet bevorderd 7 leerlingen. Ie klas B bevorderd naar He klas: C. Adriaanse, Meliskerke; N. de Back, Kats; C. J. Bouwens, Middel burg; P. J. van Eenennaam, Middel burg; W. J. Hardenberg, Vlissingen; S. Harmenzon, Amsterdam; L. C. M. Heinsen, Vlissingen; J. Kik, Bruinis- se; R. Koppejan, Zoutelande, prijs; C. A. Leydekkers, Vlissingen; J. L. Marteyn, Arnemuiden; C. A. Meulen- berg, Wissenkerke; G. J. van Neuren, Kapelle; C. M. Overbeeke, Kats; P. J. Quist, Zierikzee, prijs; W. D. Ver- planke, Breskens; R. Beukert, Mid delburg; Akihari, Middelburg; J. P. Burgs, Middelburg; niet bevorderd 12 leerlingen. Geslaagd voor het schooldiploma: M. A. Bauer, Kruiningen; J. Blok, Zierikzee; B. J. Brasser, Souburg; A. Ekkebus, Middelburg; A. den Hoed, Sint-LaurensJ. van Keulen, Middel burg; M. F. Koens, OvezandeuP. v. d. Berg, Vlissingen; J. P. Bussema- ker, Souburg; J. Gansevoort, Gorin- chem; J. M. Houterman, Sint-Lau rens; C. A. J. v. d. Mark, Vlissingen; K. P. M. v. d. Vijver, Sluis; K. P. de Nooyer, Vlissingen; J. F. Pattenier, Koudekerke; R. A. Risseeuw, Middel burg; A. Roose, Oostkapelle; A. Schoe, Domburg, prijs: M. P. Tee ling, Amsterdam; P. J. de Winde, Middelburg; L. B. Bosdijk, Middel burg, prijs; A. P. Cornelisse, Sou burg; G. F. de Hamer, Vlissingen; J. Leenhouts, Vlissingen; J. G. de Vries, Den Haag; afgewezen 10 leerlingen. Pik 36.1; 5. C. Reijnhout-Neve 35.4. Heren, 2e graad: 1. C. Reyerse, 53.4: 2. P. Steketee, 52.8. Er behoefden geen kandidaten te worden afgewezen. Als juryleden fun geerden de heren Kooy uit Goes en Koole uit Vlissingen. In oktober zullen de aspiranten de bondsvaardigheidsproeven afleggen. Examen Aan de rijwielvakschool te Amsterdam slaagde voor het examen vakbekwaamheid en detailhandel rijwielen de heer A. W. Bakker te Souburg. AAGTEKERKE Concert door „Agatha". Vanavond (zaterdag) zal muziek vereniging „Agatha* te Aagtekerke onder leiding van de heer J. Wijk- huijs een concert geven in de mu ziektent. Aanvang half acht. (Speciale correspondentie) Londen Prins Char les Philip Arthur Ge orge van Engeland gaf dezer dagen blijk de koopmanstraditie van zijn land hoog te hou den. Na Pasen werd door Buckingham Palace een bedrag van één Engels pond (ruim tien gulden) overgemaakt aan de banketbakkerij naast de kostschool Cheam, waar de tien jarige prins zijn oplei ding ontvangt. De stor ting was ten gunste van Engelands troonopvol ger, die daaruit tot aan de grote vakantie zijn uitgaven aan snoep moest bestrijden. Toen de jonge prins onlangs de winkel binnenliep om de bonbons te ko pen die zijn speciale voorbeur genieten, zei de verkoopster: „Het spijt me, Hoogheid, maar het bedrag is op". Prins Charles had daarmee geen vrede. Hij vond er iets op. In de slaapzaal van het Internaat hield hij een openbare verkoping. Alle bezittingen, die hem niet absoluut on misbaar leken, kwa men onder de hamer: sokken, een paar te klein geworden gym nastiekschoenen, een broek met een indruk wekkende scheur en meer koninklijke sou venirs. De medeleer lingen vochten om de artikelen en de verko ping werd een groot succes. Met het geld in de zak begaf Prins Charles zich andermaal naar de banketbakker. De ver koopster was evenwel niet te vermurwen. „Het spijt me, Hoog heid, ik mag U slechts bonbons verkopen voor het beschikbaar gestel de bedrag". Verslagen en zonder bonbons kwam de prins in het internaat terug. De muis had een staart: de rector van Cheam kwam het geval ter ore. De leerlingen van de kostschool mo gen geen geld ter be schikking hebben en daardoor kwam de pijnlijke geschiedenis van de verkoping aan het licht. De baten van de koninklijke veiling werden in beslag geno men. Maar ook in En geland zijn inmiddels de zomervakanties be gonnen. Misschien zal de jonge prins bij zijn koninklijke moeder meer begrip vinden dan bij de strenge winkel juffrouw van Cheams banketbakkerij. De namen V3n de leerlingen, die aan de la gere technische school te Middelbnrg bevor derd of gediplomeerd zijn, luiden: Timmeren I bevorderd naar II: J. Adriaanse, Serooskerke, prijs; J. Blaasse, Arnemuiden; J. D. Boogaard, Middelburg; P. Boogaard, Middelburg; J. Brasser, Oost kapelle; W. Dekker, Serooskerke; E. M. Dln- gemanse, Middelburg; M. v. d. Driest, Se rooskerke; L. Gabrielse, Wastkapelle; L. Gel dof, Sint-Laurens; C. Gideonse, Serooskerke; C. Goozen, Souburg; G. Izeboud, Koudeker ke; J. Lievense, Westkapelle; L. A. Louws, Sint-Laurens; M. Matthijsse, Meliskerke: P. Meliefste, Middelburg; M. Meulmeester, Mid delburg; J. M. de Meulmeester, Nieuw- en Sint-Joosland, prijs; A. A. Poelman, Sou burg; J. van Rooyen Pzn., Westkapelle; A. Schout, Serooskerke; J. Schreyenberg, Big gekerke; M. Sinke, Souburg; C. J. Vreke, Domburg; niet bevorderd: 5 leerlingen. Metselen I bevorderd naar II: J. H. Adriaanse. Middelburg; J. de Bruyn, Middelburg; I. B. Groenewegen, Middelburg; A. W. de Jonge, Souburg; J. A. de Koning, Vlissingen; A. W. Louws, Middelburg; C. Meerman, Arnemuiden; C. Versprille, Mid delburg; A. L. de Wolf, Souburg; A: Prince. Middelburg. C. Wal, Souburg; niet bevor derd: 1 leerling. Schilderen I bevorderd naar H: A. J. Danielsche, Souburg; L. Dlngemanse, Souburg; A. P. Pattenier, Zoutelande, prijs; niet bevorderd: 4 leerlingen. Elektrotechniek I bevorderd naar II: J. J. M. Bosschaart, Vlissingen; J. Bouwens, Middelburg; K. de Buck, Biggekerke, prijs; J. C. But. Vlissingen; P. G. Buys, Middel burg; J. Florusse, Middelburg; L. Harms, Vlissingen; R. J. Klap, Aagtekerke; I. J. Koole. Kamperland; P. Louws, Domburg; P. Luyendijk, Middelburg; J. C. Maas. Dom burg; P. M. Nieuwenhuyse, Souburg; W. B. Nijssen, Middelburg, prijs; W. Peene, West kapelle; P. D. Pieterse, Sint-Laurens; F. Roose, Middelburg; P.. H. J. Steinhauer, Vlissingen; B. J. v. d. Veer, Middelburg; P. C. Verdoorn, Souburg: A. W. Wolf, Souburg; niet bevorderd: 10 leerlingen. Bankwerken I A bevorderd naar II: H. A. Acda, Middelburg; J. de Bree. Grijps kerke; A. J. Cevaal, Grijpskerke; A. Cijvat, Zoutelande; W. B. Davidse, Souburg; K. Joosse, Middelburg; M. Jongepier. Seroos kerke; W. S. Koole, Souburg; D. L. A. Meeu- sen, Vlissingen, prijs; A. van Mourik, Kle- verskerke. prijs; K. Roelse, Westkapelle; A. Slabber. Westkapelle; R. Sommeyer, Vlissin gen; B. J. Speyer. Middelburg: A. Vermer- ris. Souburg: W. Weststrate, Middelburg; J. de Witte, Zoutelande; W. Wondergem. Ga- pinge; M. P. Goedhart, Middelburg; O. H. Soekias, Middelburg; niet bevorderd: 7 leer lingen. Bankwerken I B bevorderd naar II: I. Adriaanse, Middelburg; W. van Baaien, Grijpskerke; J. van Belzen, Ritthem, prijs; L. P. A. Beye. Arnemuiden; P. de Boe, Vlis singen; G. van Boven, Nieuw- en Sint-Joos land; A. C. Broodman, Vlissingen; J. J. Du- sebout, Breskens; A. Geertvliet, Middelburg; P. C. Hanse, Middelburg, prijs; J. Houmes, Westkapelle; W. J. Jongman, Vlissingen; W. Kosten, Middelburg; P. de Looff, Koude kerke; A. A. W. J. Piening, Middelburg: J. J. G. Rotte. Grijpskerke; W. van Schelven, Middelburg; C. ae Visser, Middelburg: J. W. de Visser. Vrouwenpolder; J. van Vlaande ren, Middelburg: K. de Witte, Biggekerke: J. Joosse. Middelburg; niet bevorderd: 8 leerlingen. Bankwerken I C bevorderd naar II: M. J. Back. Middelburg; J. P. de Bert, Vlis singen, prijs; J. Bongers, Vlissingen; A. Booy, Middelburg; A. van Brenkelen, Vlis singen; B. J. van Dobschütz, Vlissingen; J. Heyboer, Breskens; L. den Hollander, Big gekerke; M. v. d. Ketterij, Arnemuiden: P. Koppejan, Middelburg, prijs; L. P. de Kraker, Arnemuiden; H. Louws. Grijpsker ke; J. Midavaine. Middelburg; W. Niestho ven. Middelburg; P. L. Roelse, Middelburg; A. J. Steur, Domburg: A. Sturm, Koudeker ke; J. de Dobbelaere, IJzendijke; niet bevor derd: l0 leerlingen. DIPLOMERING LAGERE TECHNISCHE SCHOOL. Timmeren II A: J. van Boven, Nieuw- en Sint-Joosland; J. J. P. Braun, Souburg, prijs; J. Dekker, Middel burg; P. J. de Feyter, Vlissingen; I. A. Goed- bloed, Biggekerke: P. C. Hendrikse. Middel burg; P. Hengst, Westkapelle; L. Jobse, Domburg; M. de Jonge, Middelburg; A. C. Kraamer. Souburg, prijs; C. Lampers. Oost kapelle A. Matthijsse, MeliskerkeC. Roose, Koudekerke; A. van Rooyen, Westkapelle; J. Wisse. Sint-Laurens; niet gediplomeerd: 6 leerlingen. Timmeren II B: J. van Belzen, Arnemuiden; J. C. Bliek, Ar nemuiden; J. W. Christiaansen, Koudeker ke A. J. David6e, Meliskerke; C. J. Flipse, Serooskerke; L. C. Janse, Souburg; C. J. B. Kambier, Koudekerke, prijs; K. van Keulen, Westkapelle; P. A. de Korte, Koudekerke; J. C. Manni, Middelburg; A. van Overbeeke, Souburg; C. J. Paardekooper, Middelburg; P. S. Polderman, Sint-Laurens; G. P. Pou- wer, Souburg; C. P. Radings, Souburg; P. Vreke, Serooskerke; A. Wattel. Oostkapelle; L. L. Wouterse. Oostkapelle; niet gediplo meerd 6 leerlingen. Timmeren III: P. J. van Belzen, Middelburg; A. Brasser, Westkapelle; A. de Buck, Biggekerke: J. Du- vekot, Vrouwenpolder, prijs; J. Geertse, Vrouwenpolder; L. Gilde, St.-Laurens, prijs; J. v. d. Guchte, Souburg; N. Hengst. West kapelle; M. Huige, Souburg; H. J. Krijger. Meliskerke; A. Lievense, Westkap2lle; P. A. van Moolenbroek, Middelburg; J. de Munck, Kamperalnd; J. J. Ridderhof, Middelburg; J. Rlemens, Serooskerke; A. Sinke, Orljps- kerke; A. F. de Wispelaere, Souburg; niet gediplomeerd: 4 leerlingen. Metselen II. A. Corbijn, Serooskerke; A. Dlngemanse. Souburg, prijs; B. J. de Hamer, Arnemui den; H. C. Louwerse, Biggekerke: H. Meul meester, Arnemuiden; J. L. F. Moens, Mid delburg; C. de Nooyer. Arnemuiden; I. Pie terse, Middelburg; C. M. Riemens, Middel burg; J. W. Stroo. Vlissingen; J. D. Verba- ge, Zoutelande: G. C. Wielemaker, Koude kerke; J. Wouters, Zoutelande; M. de Kra ker, Nieuw- en Sint-Joosland. Schilderen II: A. Vlieger, Grijpskerke; L. Walraven, Sint- Laurens, prijs; 3 leerlingen niet bevorderd. Elektrotechniek II: W. Adriaanse, Middelburg; E. J. A. van Ak keren, VlissingenJ. E. W. Back, Vlissingen C. Boogaard, Vlissingen; M. C. Gabrielse, Middelburg; E. Goedhart, Souburg; A. D. Hamming, Middelburg; J. Janse, Oostkapel le, prijs; A. de Joode. Middleburg; F. A. C. Koopman, Middelburg; F. M. Mesu, Middel burg; R. E. Minderhoud, Vlissingen; J. de Nooyer, Arnemuiden; S. A. Passenier, Dom burg; A. A. Pieters, Vlissingen; H. F. A. C. v. d. Pluym, Vlissingen: J. Postma, Vlissin gen; P. J. D. Stoel. Koudekerke; G. J. Va der, Domburg, prijs; C. J. v. d. Vijver, Sou burg; niet gediplomeerd: 9 leerlingen. Bankwerken II A: C. L. de Fouw, Middelburg: J. Gabrielse, Westkapelle; P. J. de Groene, Middelburg, prijs; J. v. d. Hoeven, Vlissingen; W. C. Leynse, Middelburg; J. D. Lievense, Zoute lande; J. Maljaars. Oostkapelle, prijs; J. Minderhoud, Westkapelle; L. Minderhoud, Zoutelande; J. A. de Muynck. Kamperland; J. van Poelje, Vlissingen; C. de Ridder, Ar nemuiden; J. de Ridder, £memuiden; W. J. de Ruiter, Vlissingen; G. Sturm, Aagteker ke; niet bevorderd: 12 leerlingen. Bankwerken II B: J. Baayens, Arnemuiden, prijs; A. Bok, Vlissingen; A. P. Caljouw, Middelburg; M. Cosijn, Middelburg; A. van Dalen, Arnemui den; J. M. van Eekelen, Vlissingen; L. v. d. Gruiter, Arnemuiden; P. M. Hardenberg, VlissingenA. J. Kerkhove, Vlissingen, prijs; C. M. Klap, Nieuwland; A. B. C. D. Kreeüt, Vlissingen; J. P. de Munck, Middelburg; J. J. Oreel, ArnemuidenG. M. Smolders, Mid delburg; H. Sturm, Oostkapelle; H. H. W. Tinbergen, Middelbugr; niet gediplomeerd; 5 leerlingen. Bankwerken II C: P. J. Arendse, Souburg; A. A. Beramelen van der Plaat, Vlissingen; F. Bliek, Arne muiden: M. Cosijn, Middelburg; R. Dirven, Middelburg; A. D. Duvekot, Souburg; L. van Heulen, Vlissingen; W. H. de Jonge, Sou burg; A. J. C. Mlnneboo, Veere; H. B. A. Nelisse, Middelburg; W. de Nood, Veere; M. A. A. Palmers, Biggekerke; L. F. Provoost, Domburg; J. Tilroe, Vrouwenpolder; W. E. Verdoom, Souburg: A. F. Vos, Middelburg; H. J. de Waard, Vlissingen, prijs; J. J. v. d. Weyde, Vlissingen, prijs; L. A. Wolf. Middel burg; H. J. Wijgergangs. Vlissingen: W. J. de Bruyn, Middelburg; niet gediplomeerd: 4 leerlingen. KOPKLASSE AUTOMONTEURS. Geslaagd voor het schooldiploma en voor theorie hulpmonteur: C. Adriaanse, Serooskerke: J. C. Barentsen, Serooskerke; L. Boogaard, Aagtekerke; A. Boogaard, Middelburg; M. Gabrielse, West kapelle; A. G. Hoefkens, Middelburg; I. P. de Kraamer, Oostburg; M. W. Machielse, Ritthem; A. C. van Waarde, Nieuwland. Alleen voor theorie huimonteur is geslaagd: W. P. Passenier, Domburg. Niet geslaagd voor schooldiploma: 2 leerlin gen. Niet geslaagd voor theorie hulpmonteur: 1 leerling. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Beroepen te Oude-Tonge A. van Eyk te Benthuizen; beroepen naar de Generale Synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (vluch telingenzorg Berlijn) G. Hamoen. kandidaat te Bodegraven. Bedankt voor Wijk bij Heusden K. Schipper te Waspik; bedankt voor Ederveen A. Klein Kranenburg te Hilversum. Beroepbaarstelling: ds. A. Pijnacker Hordijk, luchtmachtpredikant te Nij megen stelt zich beroepbaar. GEREF. KERKEN Beroepen te Emmen (derde pred.- pl.) W. Wiersinga te Bleiswijk. Be dankt voor Veenwoudsterwou J. Knol te Boven-Smilde. CHR. GER. KERKEN Tweetal te 's-Gravendeel W. van 't Spijker te Drogeham en W. Steen bergen, kandidaat te Zwolle. FEUILLETON ED0U.4RD PEISSON „Maar ik heb me daar niet lang opge houden. Ik moest Rouveyre zoeken op een groot, mij onbekend schip, tussen enige honderden emigranten, die hier en daar werden heengestuurd, naar passagiersgangen geleid, maar die, na hun bagage in de tussendekken te hebben neergezet, weer ontsnapten om hun familie en vrienden nog een goedendag te zeggen". Door de ene matroos naar de andere verwezen en na tienmaal dezelfde trappen te zijn opgeklommen en weer afgedaald, had Dufor eindelijk de oudste tweede gevonden. „Ga maar eerst eten", had Rouveyre hem toege roepen. „Kom bij het vertrek op de brug". Maar, hem bij de schouder vat tend, had hij willen weten wie hij was, "Waar hij vandaan kwam en had hem met een paar woorden alles verteld van de beroerte van de kapitein, de overdracht van het bevel aan Godde, eigen bevordering tot tweede orficier en die van Bertrand tot eer ste. „En hij moest er eigenlijk niets van hebben, voor geen geld ter we reld". „Je weet toch", viel Vox hem in de rede, „dat Bertrand verdronken is? Hij en Godde zijn in zee gesprongen „Ik heb het gezien. Ik was op het ach terdek toen men Godde aan boord hees". En Jcan Dufor, die zijn sterke handen ineengeslagen had, ongetwijfeld om het béven te voorkomen, liet ze nu los en hief het hoofd op dat hij gebukt had gehouden. „Hebt U met kapitein Godde gespro ken?" vroeg hij. „Ik heb maar een paar woorden tegen hem gezegd", antwoordde Vox, nadat Mathieu, de matroos die de jonge of ficier een glas koffie had aangereikt, zich weer verwijderd had. „Drink eens en vertel me wat met je gebeurd is". Dufor had weer een tijd moeten rond dwalen voordat hij het gordijn opzij geschoven had van de messroom. die vol met in blauwe werkpakken gesto ken machinisten was, die voor het vertrek haastig zaten te eten. Zonder op hem te letten, hadden ze plaats gemaakt voor deze onbekende, deze officier die niet tot de maatschappij behoorde en die daar bij toeval was en waren voortgegaan te eten, volle glazen wijn te drinken en allen tege lijk te spreken zonder naar elkander te luisteren. „Ze schenen erg opgewonden. Ik zat naast Ollivier ik noorde pas la ter, dat hij zo heette. Hii is aan boord, naar het schijnt, gered'1. „Ja". „Hij scheen nog meer overstuur dan de anderen. Af en toe sloeg hij met de vuist op tafel. „Hij had er nooit in moeten toestemmen nu te vertrek ken", herhaalde hij. Opeens wendde hij zich tot mij. „Van welk schip kom jij af?" „Van de Rigel, maar ik was al drie weken in Napels". „Hij luisterde niet naar mij, had zich reeds tot Laurelle gewend. U zult hem wel kennen, kapitein. Hij is een van de jongeren. (Hij verbeterde dit). Hij was dat. Nauwelijks een jaar ouder dan ik. We zijn goede vrienden ge worden en van hem heb ik veel ge hoordHij beweerde: „Waarom zou ik niet van boord gaan? Ik ben pas twee jaar bij de maatschappij en zou bij de Transat du Nord een betere plaatsing kunnen vinden". „Jij, Lau relle, onmogelijk. Jij bent de enige aan boord, die de elektrische installa tie kent" „De elektrische installatie? Die zal niemand ooit kennen". „Er werd over en weer gesproken over een zekere Derieu, die een soort van desertie had gepleegd, die of eer der had moeten weggaan, of had moe ten blijven. Toen vroeg ik: „Wie is Derieu zonder te vermoeden dat het de kapitein betrof waarover Rouvey re met mij gesproken had". ,Dit is de eerste keer, dat ik zijn naam hoor noemen". „Ollivier wendde zich toen tot zijn ka meraden en brulde: „Zeg lui, hij kent Derieu niet!" en toen vergat hij me maar. „Ik begon met gebogen hoofd te eten en deed moeite te gissen, waarom ze op dat punt zo buiten zichzelf waren. En ik hoorde het een en ander,, dat die ochtend door de chef van de ma chinekamer een stap was ondernomen om Godde te bewegen het vertrek uit te stellen, waarop Godde had geant woord: „Derieu is vertrokken en er is f een reden waarom ik niet zou ver rekken". Terwijl Dufor zijn glas op de kaarten- tafel zette, nam Vox een paar slokken koffie. „Wonderlijk", dacnt hij. „Er is geen enkel officier van de maatschap pij die niet honderd maal gehoopt heeft dat Derieu zou weggaan. En nu hij ongetwijfeld voor altijd verdwenen is, zijn ze onthutst. En Charrel ver langt van Godde dat hii het vertrek „Het werd me later verteld. Niet ge- zal uitstellen!" „Weet je nu wie Derieu Is vroeg hij moedelijk. hè? Heel zuur zelfs". Vox hield van de manier van spre- m Geslaagd dank zij Il6S3 - Hilversum (Bekende Schriftelijke Cursus) ken van de jongeman, ronduit, zon der overdrijving en niet zonder be scheidenheid, een mannelijke manier. Hij plaatste hem in de klasse van Fetcherin en begreep dat hij hem moest aanmoedigen. „En wat heb je over de Canopus gehoord?" „De Canopus? Een dwaas verhaal over slingeren tussen Londen en Gi braltar". „Dat weet ik, maar behalve dat?" „Ze waren bang voor het schip we gens zekere machineschade in het Kanaal, wegens dat slingeren, bijna zonder reden, ook omdat men wel wist dat verscheidene stoomvaart maatschappijen het schip van de hand hadden gedaan en omdat het midden in de winter was met de Noordatlantische Oceaan voor de boeg. Maar dat heb ik niet allemaal dadelijk gehoord. Men heeft het me niet zo maar verteld; ik heb moeten gissen en daarna uithoren. Ze hielden me niet bepaald er buiten, maar ik behoorde niet tot de maatschappij" Toen de trossen waren losgegooid en de machine hegon te draaien. w7as Dufor alleen met Godde op de brug gebleven. Hoewel er enige verwar ring aan boord heerste -r emigran ten die met hun matras oo de rug en hun bezittingen achter zich aansle pende van het ene tussendek naar net andere dwaalden scheen de scheepsdienst uitstekend in orde te zijn. De manoeuvres werden snel uit gevoerd. De machine reageerde dade lijk op de bevelen van de brug; iedere man kende zijn werk in de perfectie. Er was verband, samenwerking, per fecte overeenstemming zelfs. „Zeer zeker", viel Vox hem in de rede. „Het waren allen oudgedienden van de maatschappij, mannen die tien, twintig jaar op de route naar New York gevaren hadden. En ze hadden Derieu „geslikt". Maar kapi tein Godde kwam het je voor alsof ook hij het raadsel van de Canopus vreesde?" „Dat is moeilijk te zeggen. Ja en nee. In het begin ja en later neen. Gedurende het eerste uur kwam hij me afwezig voor. Paraat door de or ders die hij gaf. door de manier waarop hij het schip in de haven van Napels vrij van de wal kreeg; maar absent door zijn gedachten, een sluier in de blik, zwijgend. Toen hij de koers had uitgezet, op het ogenblik dat hij de brug zou verla ten om in het schip af te dalen, waar hij zich met alles moest bemoeien, scheen hii mij plotseling op te mer ken, bleer voor me staan, keek me scherp aan en vroeg: „Van welke maatschaDpij kom je?" „Van de Transports Oceaniques, kapitein". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9