f Alaska: geen barre streek maar een aantrekkelijk wonderland 3 DE NlW VORK3600 CHICAGO 2Wo.y' TESLIN TOKYÖT4000 HERV. KERK TE OUDORP KOOS EERSTE VROUWELIJKE DIAKEN Zoeken naar de raketmuis gestaakt zaterdag 26 juli 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 11 Naar de top van Amerika (I) r K._ Men moet er over een auto met zes of acht goede banden beschikken HAD iemand mij een jaar geleden verteld, dat liet in Alaska vaak aantrekkelij ker is dan in Europa, dan zou ik bedenkelijk hebben geke ken. „Een bar land," meende ik, waar iedereen het grootste deel van het jaar zijn plezier gemakkelijk op kan! Maar een reis naar en door het ter ritorium heeft mij snel tot andere gedachten gebracht.... Alaska is even goed en soms beter bewoonbaar dan Scan dinavië. 's Zomers is het er heerlijk. Van tevoren was nie al verteld dat je met je eigen auto langs de „highway" (eigen lijk „snelverkeersweg", hier hoofdweg) uit Dawson Creek, in Canada, naar Alaska kon rijden. Je hebt dan vooral nodig: een rij bewijs, zes goede banden (acht is beter), honderd dollar contant om te bewijzen, dat je je tocht be talen kunt en een ongelukken- verzekering. „Vergeet de polis niet mee te nemen," waarschuwde mijn zegsman, „anders loop je kans er je auto bij in te schieten, als je een ongelukje zou krijgen." En hij vertelde er meteen bij. dat zoiets tot van alles kan leiden. Een vriend van hem, uit Okla homa, werd na een ongeluk vast- rika zijn veelal van groots for maat en het landschap onderweg vormt daarop geen uitzondering, het is vaak overweldigend. We reden langs de torenhoge sneeuwtoppen van de Rocky Mountains en de St.-EIiasketen, die de hoogste in Noord-Amerika zijn. En we staken grote, onstui mige rivieren als de Peace, de Sikanni Chief en de Tanana over. Dan weer kwamen we langs berg meren, die door hun adembene mende schoonheid de meren in de Europese Alpen naar de kroon steken. Het ruime land is intussen zo eenzaam als een maanvallei en soms lijkt het bijna even zonder ling. Er staan uitgestrekte bossen van witte populieren, die meer op tandenstokers in het gelid lijken dan op bomen. Als het een beetje mist is het alsof zich gedaanten vormen, die als geesten over het struikgewas wegzweven. Platge brande heuvels gelijken op dikke die met naakte door Hans Ykema gehouden in Lower Post tot zijn polis werd opgestuurd. Maar in de twee weken, die dat duurde, amu-, seerde de man zich geweldig met vissen en jagen. Hij bezat geluk kig geld genoeg en toen het be wuste document eindelijk kwain, had hij een deel gekocht van het hotelletje, waar hij logeerde. Voor lopig bleef hij meteen maar IK WILDE dit voorbeeld niet na volgen, maar bovendien leek de hele onderneming me toch al vermoeiend genoeg, ook zonder dat je zelf rijdt. Daarom stapte ik in Dawson op een van de grote en gerieflijke bussen, die drie keer in de week naar Fairbanks gaan. On derweg wordt er een paar keer overgestapt en 's nachts wordt ge pleisterd bij kampen of hotelle tjes. De rij van gasten is daar bont: buspassagiers en automobi listen, maar ook avonturiers, han delaren en Indianen. Als er tijd genoeg was stopte de chauffeur op verzoek, wanneer iemand een foto wilde maken of bloemen wilde plukken. In het najaar kan men zo de bessen, aardbeien of fram bozen plukken, die langs de weg staan. De tocht van Dawson Creek naar Fairbanks, die vijf dagen duurt, is een van de prachtigste busreizen ter wereld. De meeste dingen in het noorden van Ame- Een Amerikaans officier bestu deert één van de vele wegwijzers langs de 2500 km lange Alaska- highway. w E Alaska Highway, die ruim 2400 kilometer lang is, werd in de laatste wereldoorlog aangelegd door genietroepen van het Amerikaanse leger, om een .-T EDMONTON 1215 OWER POST 15 HARD.RIVM 8 WHITEHORSE Bij hel lezen van de woorden „de toy van Amerika" zou men misschien denken aan het Em pire State Building ie New York. Zo zou het de schrijver van bijgaand stuk en volgen de artikelen ook zijn vergaan, als hij niet kennis had ge maakt met de geografische „top" van de nieuwe wereld, het wonderland Alaska. Tot voor kort nog maar een vaag begrip, is het door de nieuwe Alaska-highway ineens lieél werkelijk geworden. Vooral Amerikanen gaan er nu in groten getale als toerist en ook als kolonist heen en de schrij ver wil zijn lezers graag uitno digen om hem enkele dagen te volgen naar dit fascinerende deel van de wereld. speldekussens, boomstompen zijn volgeprikt. Maar in het voorjaar en in de zo- nier is de zoom van de weg een waar bloementapijt. En daarnaast zijn dan de vijvers met reusach tige waterlelies bezaaid. HET hele land lijkt daarenbo ven op een menagerie. Vaak zagen we bevers juist in hun vijver duiken als wij er aan kwa men. Arenden zweefden doodbe daard weg. En in verscheidene van de kampen waar ik sliep, kwamen 's nachts beren het afval besnuffelen. Onze chauffeur ver telde op een morgen, na het ont bijt, dat hij enkele weken geleden een paar uur was opgehouden, doordat een kudde van enkele duizenden rendieren al die tijd de weg had versperd. En bijna als bewijs, dat hij niet fantaseerde, hadden we kort na het vertrek die dag een merkwaardige ontmoeting. Mid den op de nauwe weg stond plot seling een grote wijfjeseland, met haar kop omlaag en haar poten stevig in de grond ge plant. Ze wilde niet voor de bus opzij gaan en het bleek ook waarom: haar jong lag in de greppel naast de weg, verward in de struiken of gewond, dat konden we niet zien. De chauf feur gaf een paar keer een luid hoornsignaal. Het hielp niets. Toen schoot hij een kogel langs haar oor. Weer niets! Ten einde raad reed hij nu de bus zover vooruit, dat deze de neus van het dier raakte. Geen resul taat. De eland keek alleen met uitdagende blik door de voor ruit,, alsof zij het tegen de chauffeur opnam. De laatste schoof haar nu met zijn wagen een eindje opzij. Dit nam de eland weer niet. Ze gaf de bus een duw, waardoor de bagage uit de rekken gleed. Vijf lange .minuten duurde zo het geschuif tussen bus en eland voort. En het dier gaf het pas op, nadat het knorrend van ontstemming honderd meter achteruit geduwd was. eventuele Japanse aanval op Alas ka het hoofd te kunnen bieden. In de bijzonder korte tijd van negen maanden was de weg klaar en zelfs nu is hij nog nooit volledig in kaart gebracht. Geen wonder: een deel van het terrein waar hij doorheen voert was zelfs nog on bekend. Het verhaal gaat dan ook, dat de makers van de weg gewoon het spoor van een trekkende eland volgden. Onzin, natuurlijk, maar toch is het waar, dat de eerste buldozer eenvoudigweg ruim baan maakte, waar hij het gemakke lijkst door het terrein kon gaan. Daarbij omzeilde hij zoveel moge lijk grote bomen, moerassige dal letjes en rotspartijen. En daar de weg ook alle vliegvelden tussen Montana en Alaska moest verbin den, kwam hij vol bochten te zit ten. In oneffen terrein gaat hij op en neer als een dansende kust vaarder. In de bergen zijn de tal loze wendingen vaak zo scherp, dat de passagiers op de achterste stoelen in de bus soms in hun maagstreek het gevoel krijgen of zij de ruimte in vliegen... Leuningen zijn er niet langs Alaska Highway. Van een normale bestrating kan evenmin worden gesproken. Daar- Een konvooi autobussen uit de V.S., bestemd voor het vervoer van schoolkinderen, onderweg op de besneeuwde Alaska-highway. Chauffeurs prefereren op sommi ge trajecten de hardbevroren ivin- terbodem boven de zachte opper vlakte in de zomer. door laat elke auto een gordijn van stof na, vooral in de warmere jaargetijden en bij windstilte blijft dat stof als een dikke mist in de lucht hangen. Dan moeten de ach teropkomende wagens hun lichten aan doen en in slakketempo krui pen zij verder. Door Amerikanen en Canadezen wordt voortdurend aan de weg gewerkt. Dat is broodnodig: op plaatsen, waar de grond zelden ontdooit heeft het wegdek de neiging tot barsten en hobbelen. Op veengrond zakt het en moet het elke maand weer van steenslag worden voorzien. Bij grote dooi worden hele stukken weg meegespoeld en dikwijls ver dwijnen ook de lange bruggen over ondiepe rivieren. Overigens, verse steenslag is niet best voor de ban den van luxe auto's. Een slechte chauffeur kan dan ook op een rit naar Alaska wel een dozijn ban den verslijten. ^WWWWVVS i<VWWWV\* Volgend artikel: Alaska Highway VWWWWWWWAV In Arnhem 2500 jaar oude urn gevonden. Bij het graven van een bouwput te Arnhem is een pot te voorschijn ge komen, die tot de oudste vondsten be hoort die tot heden in deze stad zijn gedaan. Het is een urn van bijna 27 cm hoogte, voorzien van vier kleine oortjes, die op de schouder van de pot zijn aangebracht. Hij is met de hand vervaardigd van goed geknede klei, zwartbruin van kleur, en ge deeltelijk gepolijst. Dit type urnen werd omstreeks 700 tot 400 v. Chr. gebruikt om de res ten van op brandstapels verbrande doden in te bergen. De gevulde ur nen werden dan begraven in kleine lage heuveltjes, waarvan er soms vele bij elkaar liggen. Men spreekt van urnenvelden. .Deze komen op ver schillende plaatsen in ons land voor, vooral in Drente en Brabant, maar ook in Gelderland, zoals in de Ach terhoek en het rijk van Nijmegen. Deze urn is een aanwijzing, dat er te Arnhem reeds een bewoning was, lang voordat er in geschreven bron nen van het bestaan van Arnhem melding wordt gemaakt. Moeilijkheden met exploitanten op Expo. Ongeveer zeventig van de tachtig in richtingen en kramen in het attrac tiepark op de Expo, zijn vrijdagoch tend niet geopend uit protest tegen de financiële lasten. De exploitanten eisten onder meer vermindering met vijftig procent van het concessie- geld met terugwerkende kracht. De protestsluiting zal één dag duren. Het folkloristisch dorp van vrolijk In Alkmaar werd drieling (jongen, 2 meisjes) geboren Het gezin van de 32-jarige verzeke ringsinspecteur H. J. Winder te Alk maar is woensdagmiddag uitgebreid met een drieling. Een jongen en twee meisjes, respectievelijk Andreas. Tlieresia en Bernadette geheten. Twee van de baby's moesten onmid dellijk in de couveuse van het Elisa- bethziekenhuis worden opgenomen. De familie Winder heeft reeds een zoontje van twee jaar en een doch tertje van elf maanden. De loco-burgemeester van Alkmaar, heeft de heer en mevrouw Winder namens het gemeentebestuur geluk gewenst. Russen wensen verlenging int geofysische jaar De Russische geleerden, die deelne men aan de werkzaamheden van het internationale geofysische jaar, wen sen verlenging van deze wetenschap pelijke onderneming met één jaar. Zij zullen dit de volgende week te Moskon voorstellen op een zitting van het speciale comité voor het in ternationale geofysische jaar. Prof. Wladimir Beloroesow, lid van de academie van wetenschappen der Sowjet-Unie, schrijft aan de „Praw- da", dat een groot aantal weten schappelijke werkzaamheden niet op 31 december a.s. kunnen worden on derbroken. Vele geleerden in andere landen de len deze mening, aldus prof. Belo roesow. Graanhandel richt permanent orgaan op. Naar wij vernemen zijn de nationale organisaties op het gebied van de graanhandel in de zes landen van de gemeenschappelijke markt, overge gaan tot de oprichting van een per manent orgaan, genaamd: Comité du commerce des cereales de la commn- naute eeonomiqne Europène". (Het secretariaat is gevestigd in Neder land ten kantore van het comité van graanhandelaren te Rotterdam). Doel van dit orgaan is de behartiging van de belangen van de graanhandel in het kader van de Euromarkt. Mede gezien de doorslaggevende be tekenis van de granen bij het schep pen van een basis voor een gemeen schappelijk landbouwbeleid, streeft genoemd comité naar een zo hecht mogelijk contact met de Europese organen te Brussel. Het comité heeft inmiddels reeds een bespreking ge had met professor Rallstein en dr. Mansholt, resp. voorzitter en vice- voorzitter der Europese commissie. MET ALLE STEMMEN Nog voor besluit van Synode van kracht is. (Van onze correspondent.) Op de grens tussen Alkmaar en Oudorp woont in een noodwoning me vrouw N. JongebloedVan Bodegra ven: de eerste hervormde vrouwelijke diaken in ons lund. De predikant van de Nederlands Hervormde Kerk te Oudorp, ds. Van Rhijn, heeft tijdens de zondag gehouden kerkdienst me dedeling gedaan van haar verkiezing. Het is nog niet bekend wanneer me vrouw Jongebloed in het ambt beves tigd zal worden. Als dit geschied zal zijn, komt zij in het voorgestoelte van het kerkje naast twee mannelijke diakenen te zitten. Het zal een historisch mo ment zijn. De kerkelijke gemeente van Oudorp wil niet voor conserva tief versleten worden. Dat een vrou welijke kandidaat gesteld werd, was mede een gevolg van het feit, dat de vrouwen toch al sinds geruime tijd een grote meerderheid vormden in de kerk. Zij verkreeg alle stemmen van de aanwezige gemeenteleden. Feitelijk had men met de kandidaat stelling moeten wachten tot 1 janua ri 1959, omdat op die datum de nieu we besluiten van de synode van kracht worden, maar de kerkeraad is min of meer .bezweken onder de aan drang van de gemeente. Indien de synode enige tijd geleden besloten had om de vrouw niet toe te laten tot de ambten, dan had de ker keraad van Oudorp besloten om vrouwelijke leden als adviseurs aan de kerkeraad toe te voegen. „Ik ben er wel erg trots op de Britten en Amerikanen werken aan maanraket Britse en Amerikaanse geleerden werken te JodreilBank, in Enge land, aan een maanraket die waar schijnlijk te Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida zal wor den gelanceerd en waarvan de loop zal worden gevolgd door middel van de reusachtige radiotelescoop te Jod reil Bank. Het bovenstaande is vrijdagavond medegedeeld door professor Alfred Lovell, die het toezicht heeft op de werking van de telescoop. Het zoeken naar de witte muis „Wickie'-', die woensdag In de neuskegel van een Thor-Able-raket een reis van 9600 km heeft gemaakt, is opgehe ven. De raket werd woensdag gelanceerd vanaf de Amerikaanse proefba- sis te Cape Canaveral. Men heeft de neuskegel niet kunnen terugvinden, doordat de radiozender niet werkte. Donderdag hebben zeven vliegtuigen nog vergeefs gezocht in het zeegebied bij het eiland Ascension in het zui den van de Atlantische Oceaan. eerste vrouwelijke diaken in Ne derland te zijn", vertelde mevrouw Jongebloed ons. Alleen de idee. dat- zij straks in het voorgestoelte zal zitten, vindt zij nog wat vreemd. Zij is al 34 jaar lang lid van de kerkelijke gemeente, heeft steeds trouw meegeleefd en ver zuimde bijna nooit een kerkdienst. Zij is de grote steunpilaar van tal rijke verenigingen. Ondermeer is zij vice-presidente van de vrouwenver eniging. De sociale vraagstukken hebben haar bijzondere aandacht. Reeds in de dertiger jaren werd me vrouw Jongebloed met heel veel ellen de geconfronteerd. Zij was toen lid van hèt crisis-comité. Als diaken zal zij zich straks dan ook weer voorna melijk concentreren op allerlei vor men van sociale zorg, waaronder de gezinsverzorging een groote plaats zal innemen. IJ-tunnel zal diepst gefundeerde werk worden. Het technisch overleg tussen de rijkswaterstaat en de gemeente Am sterdam over het ontwerp van de autotunnel onder het IJ is, zoals bekend, tot een bevredigende oplos sing gekomen. De dienst van de pu blieke werken deelt thans mee, dat het ontwerp voor de tunnel na de aanbesteding op 26 juli 1957 door deze dienst .is gewijzigd en omge werkt, als gevolg zowel van de be stedingsbeperking als van bij rijks waterstaat bestaande bezwaren te gen uitvoering van een groot ge deelte van de tunnel in diepe open bouwputten met de daarbij behoren de bronbemaling. In het gewijzigde ontwerp wordt de totale lengte van de tot de tunnel te rekenen werken ongeveer 2500 meter tegen 3100 meter in het be- steksontwerp. Hiervan zijn- in het nieuwe ontwerp 2025 meter kunst werken en ca. 475 meter wegen. De lengte van het gesloten tun nelgedeelte bedraagt nu 1038 me ter tegen 1025 meter in het oude ontwerp. De funderingspalen zul len nu 60 a 80 meter min N.A.P. reiken, waardoor de LJ-tunnel het diepst gefundeerde bouwwerk van Nederland wordt. Atoomconferentie te Genève duurt nog een week De atoomgeleerden die te Genève bijeen zijn, hebben vrijdag bekend gemaakt, dat zij nu overeenstem ming hebben bereikt over de vier voornaamste methoden voor het ont dekken van proeven met kernwa pens. Het laatst werden zij het eens ovei' de elektromagnetische methode. Te voren waren zij al tot een akkoord gekomen betreffende de akoestische, seismische en de methode door mid del van het nemen van monsters radio-actieve produkten. Volgens conferentiekringen zal de conferentie, die op één juli begon, in de eerste week van augustus ein digen. De deskundigen zullen tegen dertig juli een voorlopig rapport bij hun regeringen indienen, waarna zij tegen één september hun defini tieve verslag gereed moeten hebben. Beroep van maarschalk Schörner verworpen De Westduitse Hoge Raad heeft het beroep van veldmaarschalk Ferdi nand Schörner verworpen. Schörner was door de rechtbank in München veroordeeld tot vier en een half jaar gevangenisstraf wegens doodslag en poging tot doodslag gericht tegen on dergeschikten. Dit enorme gevaarte is een bruin koolgraafmachine, gefotografeerd op weg van de fabriek naar zijn toe komstig werkterrein. De enorme in stallatie wordt voortbewogen op tien meer dan manshoge rupsbanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7