Bij gevechten in wijk van Beiroet sneuvelden veertien mensen klankbord Besluit en uitspraak Hervormde Synode stof tot discussie Vandaag. TWEE DUITSE KANO OP ZEE JONGENS MET OMGESLAGEN ZATERDAG 26 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 9 Nederlanders uit Irak in Rome Met een „Constellation" van de K.L. M. zijn vrijdagavond 64 Nederlandse mannen, vrouwen en kinderen, op weg van Bagdad naar Amsterdam, in Rome aangekomen. Evenals de Ame rikanen, die reeds eerder van de week in Rome uit de Iraakse hoofdstad aankwamen, schenen zij opdracht te hebben gekregen de pers geen mede delingen te doen. „Tijdens de revolutie waren de Eu ropeanen in Bagdad erg bang", ver telde een vrouw, die overigens wei gerde haar naam te noemen. „Nu is alles rustig". „De Iraakse autoriteiten leggen de Europeanen die willen vertrekken ab soluut geen moeilijkheden in de weg" zo voegde zij hier aan toe. Gevraagd of zij op de hoogte was van incidenten waarbij Europeanen waren betrokken antwoordde zij „nee. Er waren nauwelijks Europe anen op straat". Op dit punt van het gesprek trad een Nederlands ambtenaar tussenbeide. SJAMOEN WIL REGERING OP BREDE BASIS STEMMEN UIT DE KERKEN Reacties zijn heel verschillend We willen nog even terug komen op een tweetal besluiten die de Gen. Synode dor Ned. Herv. Kerk in haar laatste zitting heeft genomen, namelijk op de toelating van de vrouwelijke lidmaten tot de ambten der kerk en de aange nomen verklaring inzake liet belijden der kerk. De reacties hierop zijn heel verschillend. De ene groepering is content met het besluit, terwijl ze het hart vasthoudt bij de verklaring. Bij de andere groepering ligt het precies an dersom. Ze juicht het besluit niet toe, maar is er tevreden over dat de Gen. Synode althans een verklaring heeft, doen uitgaan inzake de belijdenis van de kerk. Wanneer we zo nagaan wat men in de verschillende bladen, vertegenwoordi gende bijna evenzovele modaliteiten, geschreven heeft over het besluit de vrouw tot het ambt toe te laten, kun nen we dit aldus samenvatten: 't Is er door, zucht de een met wat verlich ting, zonder daarbij nu erg te juichen, 't Ts er door, zucht ook zijn tegenstan der met wat benauwdheid, zonder te doen alsof er nu een ramp geschied is. Natuurlijk lezen we uitroepen als: „Welkom vrouwen in de ambten" en „De Ned. Hervormde Kerk op de drempel van nieuw leven." En even natuurlijk vinden we ook uitdruk kingen als: „De gevreesde beslissing is gevallen" en „Een jammerlijke beslissing". De een weet echter dat de kerk niet gered is of dat alles in eens veel beter zal gaan nu de mogelijkheid geschapen is dat er vrouwelijke ambtsdragers komen in de Ned. herv. kerk en de ander be seft dat iedere gemeente met dit be sluit in vrijheid kan handelen. Het is alsof de synode zelf van haar eigen besluit geschrokken is, vooral omdat het genomen is in die verhou ding van stemmen. Ze heeft zich daarom gedwongen gevoeld de kerk „deelgenoot te maken van de wijze waarop onze vergadering in al haar leden te midden van bijzonder grote spanningen bijeen is gebleven en be wust heeft willen blijven" en dan wordt uiteen gezet dat zowel voor standers als tegenstanders hebben gemeend niet anders te kunnen spre ken en stemmen dan zij hebben ge daan, „met de overtuiging de Heilige Geest .niet te verdrieten, maar te dienen en de Heilige Schrift niet te weerstaan, maar te gehoorzamen." De vorige week spraken we een lid van een wijklterkeraad in een van onze steden. In de centrale kerkeraad van zijn gemeente zou de stemverhouding anders zijn uitgevallen darf in de Gen. Syno de. Hij vertelde dat het in zijn wijkkerkeraad helemaal geen pro bleem meer was of vrouwen tot (Vervolg op pag. :4) Israël wil aan topconferentie deelnemen Uit gewoonlijk goedingelichte bron is in New York vernomen, dat Israël formeel heeft gevraagd deel te mo gen nemen aan een topconferentie over het Midden-Oosten. De Israëlische regering zou tevens te kennen hebben gegeven, dat zij zich niet gebonden zal achten door besluiten die zonder Israëlische deel neming zouden worden genomen, Eenheden van reservebataljon Amerikaanse mariniers aan land In het gedeelte van Beiroet, dat rondom de Al Khayad heuvel is gebouwd, het hoogste gedeelte van de stad, is het vrijdagavond tot gevechten gekomen tussen opstandelingen en regeringstroe pen. Naar schatting zijn veertien mensen gesneuveld. Ameri kaanse troepen waren niet bij de strijd betrokken. Het vuurge vecht, voornamelijk tussen sluipschutters van beide partijen, was het hevigste sinds de Amerikaanse troepen aan land gingen. Het scheen dat de bevolking van Bei roet zich weinig van de strijd aan trok. Deze heeft echter de vrees ver groot, die bij buitenlandse waarne mers heerst, namelijk dat een volle dige burgeroorlog zal uitbreken met de Amerikaanse troepen in een soort niemandsland ertussen voor dat een regeling kan worden getrof fen. Een sluipschutter heeft donderdag avond van een dak snel achter elkaar drie schoten gelost op een Ameri kaanse commandopost bij Beiroet, waar enkele mariniers lagen te sla pen. De kogels sloegen dichtbij in, maar niemand werd geraakt. Een Amerikaanse officier gaf als zijn overtuiging te kennen, dat het een poging was om een incident te ver oorzaken! Vrijdag zijn de eerste eenheden van een reservebataljon Amerikaanse ma riniers, circa 1500 man, aan wal ge gaan. Het is een week geleden per vliegtuig uit Cherry Point in Noord- Carolina naar liet Midden-Oosten overgebracht. De manschappen zijn op schepen voor de Libanese kust in is het 100 jaar geleden, dat de Amerikaanse' politicus van Nederlandse afkomst, Edward Mandell House, die tijdens de Eerste Wereldoorlog een merk waardige invloed op president Wilson uitoefende, te Houston werd geboren. EN MORGEN viert de bekende Neder landse schilder van circus- en kermismotieven, stillevens, Pa- rijse stadsbeelden en Spaanse i landschappen, Jan J. van Heel, j die in 1954 de Jacob Marisprijs I voor de schilderskunst ont- i ving, te Den Haag zijn 60ste j verjaardag. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll reserve gehouden, doch men heeft volgens een officiële woordvoerder besloten hen aan wal te brengen. Voorts zijn vrijdag de laatste onder- steuningss- en bevoorradingstroepen van de luchtlandingsgroep der 24e infanteriedivisie aangekomen, waar door het aantal Amerikaanse militai ren in Beiroet is gestegen tot circa 10.000 man; 6000 mariniers en 4000 man van het leger. President Sjamouii van Libanon over weegt do vorming van een coalitiere gering op uiterst brede basis, ten einde de hardnekkige binnenlandse onenigheid te beëindigen. Aldus ver nemen wij van betrouwbare zijde. Sjamoun, is lichamelijk een uitgeput man. Hij is bereid het uiterste in het werk te stellen ten einde een verzoe ning tussen de twee (of meer) kam pen in zijn land te bereiken. Zelf wil Sjamoun in alle stilte verdwijnen, wanneer hij de partijen heeft 'kun nen samenbrengen tot het aanwijzen van een gemeenschappelijke kandi daat voor het presidentschap. De Libanese regering heeft officieel krantenberichten tegengesproken, dat zij zou hebben besloten de waarne- mersgroep der V.N. in het land te boycotten. Deze berichten zijn van elke grond ontbloot, aldus de rege ring. Suikerfabrieken in Indonesië tot vitale bedrijven verklaard. Bij besluit van de centrale militaire gezaghebber, luitenant-generaal A. H. Nasoetion, zijn alle 53 suikerfa brieken in Indonesië tot vitale bedrij ven verklaard. De maatregel werd genomen ter voorkoming van sta,- kingen en uitsluitingen. Amusement (Slot van pag. 1) jong en zeer enthousiast. Ze gaan ge middeld elk vier maal per jaar naar hun favorieten luisteren. Maar hun aantal is nog niet groot, slechts 5 van de bevolking. Wmneer men kijkt naar de mi lieu's waaruit de organisatoren van allerlei evenementen hun publiek moeten trekken, dan blijkt, dat naar sociaal milieu onderschei den, dat publiek in beduidende mate geleverd wordt door de jonge arbei ders tot 28 jaar, door de middenstand en door de leidinggevenden en wel- gestelden. Het is zelf zo. dat arbei ders tot 28 jarige leeftijd driemaal meer naar allerlei evenementen gaan dan arbeiders uit de groep van 29 tot 59-jarigen! Daaruit valt voor alle organisatoren van zomer-amusementen een les te trekken namelijk deze: richt uw ont spanningsprogramma's op de jongere mensen. Zij zijn het, die de onlspannings-be- grotingen van de V.V.V.'s, van de comité's en van de verenigingsbestu ren sluitend moeten maken door hun bijdragen! En vraag voor evenementen, die bui ten de belangstelling van de jonge ren vallen, maar direct'- gemeentelij ke-, rijks- of provinciale subsidie aan, want het bezoekersaantal zal klein zijn! WAT ZE ZEGGEN. De Franse to neelschrijver Jacques Deval: „Een goede toneelschrijver is iemand, die niet uitsluitend slechte stukken pro duceert". De Amerikaanse senator W. Langer: „De vrijheid is niet te rantsoeneren. Wie een beetje vrijheid heeft leren kennen, eist spoedig de volledige vrijheid op". De Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles: „De werke lijkheid is altijd hard. Zacht zijn al leen illusies". FLAT GAF BOTER. Toen een gezin uit Saint Bricux (Fr.) erop uit ging om van een vakantie te genieten, vergat het dat in de vensterbank van zijn woning, op de tweede verdieping van een flatgebouw, een paar pakjes boter lagen. Onder de weldadige in vloed van de zonnestraling begon dit boter al gauw te smelten. Gesmolten boter sijpelde naar buiten en viel niet alloen op het trottoir, waar wan delaarsvoeten erover uitgleden, maar ook op kleding van passanten. Ten slotte heeft men de brandweer ge alarmeerd, die een ladderwagen liet aanrukken om de oorzaak van de misère weg te nemen. Het nieuws van Sumatra staat al ge ruime tijd niet meer met grote kop pen op de voorpagina, maar toch gaat de strijd daar door al is de strijd dan afgezakt tot een guerilla. Hier ziet- men een patrouille rege ringssoldaten bezig met het localise- ren van een landmijn, die door de op standelingen in een weg, waarover veel militaire konvooien trekken, is ingegraven. Jongetje overleden na brand in tent Donderdagavond omstreeks tien uur raakte, waarschijnlijk door een omge vallen petroleumlamp, in het vakan tie-oord „De blije werelt" te Lunteren een door de familie Bos uit Delft be trokken kampeertent in brand. De ouders bevonden zich op dat ogenblik in de conversatiezaal van het kamp, doch hun tweejarig zoontje lag in de tent te slapen en kreeg zulke ernstige brandwonden, dat het vrijdagmiddag in het ziekenhuis te Ede is overleden. De tent brandde als een fakkel, mede door de schuimrubber bedden die er in aanwezig waren. De heer B., die zijn zoontje uit het vuur wist te red den, kreeg eveneens brandwonden aan handen en armen. De 20-jarige Corinne Rottschafer („Miss Holland") is dinsdag te Long Beach in Californië uit een groep van 79 concurrenten tot het meest fotogenieke meisje gekozen. De jury bestond uit vertegenwoordigers van de pers. Twee Duitse jongens, Heine Lose en E. Hunze, beiden afkomstig van Borkum, zijn met hun kano in de Waddenzee omgeslagen. De kano werd beschadigd in de rivier de Eems aangetroffen en de jongens werden gisteravond, bevangen dooi de kou, gevonden op het Uithuizer- wad, nadat op het vinden van de ka no een reddingsactie was ontketend. De jongens zijn nu door bewoners van Uithuizermeeden opgenomen. Ze waren gisterochtend van Borkum vertrokken met de bedoeling een tocht naar Rottum te maken. De koninklijke marechaussee uit Delfzijl is gister met kleding en ver sterkende middelen voor de jongens naar Uithuizermeeden vertrokken om ze te halen, zodat ze de nacht in Delfzijl konden doorbrengen. Als hun lichamelijke toestand het toelaat zul len ze vandaag met een boot van de marechaussee weer naar Borkum worden gebracht. De beide jongens, de 17-jarige Heine Lose en de 14-ja- rige Enno Hunze waren met hun 5 Het Wereldgebeuren Langs de Donau Oostenrijks bondskanselier Julius Raai) zoekt zijn heil niet in da verende of schokkende redevoe ringen. Deze wat flegmatieke staats man wordt daarentegen gesierd door een zeer matig gebruik van een ove rigens uitgebreide woordenschat. Maar als hij iets zegt, dan is het meestal „raak". Bedachtzaam neemt hij de grote virginiasigaar uit de mond en er volgt een meestal wat laconieke uitspraak. Raab, die de zoon van een makelaar is, en die ook zelf ervaring opdeed in de handel voordat hij helemaal opging in de politiek, behartigde vroeger, als mi nister, vooral commerciële regerings zaken. Zijn aanzien hij de Oosten rijkse bevolking steeg meters in één klap, toen hij in april van het jaar 1955 een spectaculair bezoek aan Moskou had gebracht. Raab kwam terug met in zijn zak het ontwerp van een „staatsverdrag". Tien jaar lang hadden de onderhandelingen over zo'n vei'drag zich moeizaam voortgesleept, maar „oost" en „west" konden steeds maar niet tot een ak koord komen. Weliswaar kon Oosten rijk vrije verkiezingen houden om een parlement samen te stellen, het mocht zelf zijn regering samen stel len, wel werd de last van de bezet- tingskosten steeds lichter, maar het land was tot in 1955 bezet gebied ge bleven. De mogelijkheid van een veto door de bezettende macht maakte de uitvoering van regeringsbesluiten on zeker. Maar toen de Russen voor zichzelf hadden uitgemaakt, dat Oos tenrijk zijn onafhankelijkheid mocht terugkrijgen in ruil voor neutraliteit, kon Raab als een triomfator naar huis terugkeren. Maar Oostenrijks onafhankelijk heid was behalve met de be lofte van neutraliteit ook nog belast met zware economische ver plichtingen. De Russen hadden welis waar dank zij Raabs pleidooien afge zien va nhun eis, dat zij zeggenschap moesten krijgen over de voormalige Duitse ondernemingen in Oostenrijk, met inbegrip van de Donau Scheep vaart Maatschappij en buitenlandse olieconcessies, maar wat zij inplaats daarvan eisten was niet mis: de Oos tenrijkers moesten twee miljoen dol lar betalen en in tien jaar tijds tien miljoen ton Oostenrijkse olie- en in dustry eprodukten leveren ter waarde van 150 miljoen dollar. Voor de Oos tenrijkse economie betekende deze schatting in de afgelopen drie jaren een bron van grote moeilijkheden. Raab is deze week weer in Moskou geweest. De week tevoren had hij tot de Amerikanen een pro test gericht, omdat hun vliegtuigen met troepen op weg van West-Duits- land naar de Libanon, het Oostenrijk se luchtruim schonden. Met dit pro test, waaraan van Amerikaanse zijde gevolg werd gegeven, stelde Raab nog eens duidelijk in het licht, dat Oostenrijk, hoewel geestelijk, politiek en sociaal tot het westen behorend, ernst maakte met de belofte van neu traliteit. Laconiek heeft hij wellicht daarop gezinspeeld toen hij onder handelingen voerde met de Russische premier Nikita S. Kroesjtsjew, die voor hem tijd moest vinden tussen de brievenschrijverij over het Midden- Oosten door. En wederom heeft de handelsman Raab in economisch op zicht een resultaat bereikt, waarvan zijn landgenoten opkeken: Rusland heeft erin toegestemd dat Oostenrijk de verplichte olieleveranties aan de Sowjet-Unie halveert. In de krant van gisteren was te lezen, hoe dat ge beuren zal. Daartegenover heeft ook Oostenrijk een concessie gedaan; het treedt als eerste niet-communistische land toe tot de Donau-commissie. Oostenrijk is onder de niet-commu nistische landen het meest bij de scheepvaart op de Donau geïnteres seerd en daarom zijn verzachtende omstandigheden aan te voeren. Maar de Russen zullen Oostenrijkse toetre ding zeker als een diplomatieke over winning op het westen beschouwen. Engeland. Frankrijk en de Verenigde Staten hebben immers meermalen la ten weten, dat zij er niet aan dach ten, deze overeenkomst gesloten op 18 augustus 1948 te erkennen, en dat zij zich zouden houden aan de Do- nau-overeenkomst van 1921. Onge twijfeld zal deze Oostenrijkse tege moetkoming veel stof doen opwaaien rond het Donau-water, waarbij Raab half in het water, half in het stof zal staan JULIUS RAAB .uit het olie-moeras?. p De foto laat de grote chaos g zienwelke heerst in de slaap- p p kamer van de tijdens de staats p greep omgekomen prins Abdul p Jllah van Irak. Een Iraakse p soldaat -vond tussen de puinho- s pen een portret van koning M Feisal. p lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voorstellen loongroepen spoorwegpersoneel goedgekeurd Nadat, zoals destijds werd medege deeld, het college van rijksbemidde laars, na een aanwijzing' van de re gering, terzake van de spoorwegio nen voor het personeel, ingedeeld in de tabellen 1 en 2, een beslissing had genomen, is vanwege de minis ter van verkeer en waterstaat en het college van rijksbemiddelaars een nader onderzoek ingesteld met be trekicing tot deoverige loongroepen. Naar men van de zijde van het ministerie van verkeer en wa terstaat meedeelt, heeft dit on derzoek geleid tot het resultaat, dat thans ook de voorstellen voor de overige loongroepen, welke aansluiten hij de beslissing ten afthzien van de loongroepen 1 en 2.'kunnen worden goedgekeurd. jHillllllllllllllllllllllllIjllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Depressies blijven actief (Van onze weerkundige medewerker.) p p Na het veel te koude weer in p p het midden van de week. waar- p bij vooral in de noordelijke helft van ons land tal van p p zware buien vielen en waarbij p H de temperatuur ook in Zeeland p voor juli veel te laag bleef, p p herstelde het weer zich vrij- p dag belangrijk. Een rug van P hogeluchtdruk zorgde voor zonnig weer met een middag- p temperatuur van ruim 20 gra- p den Celsius. Helaas is dit ho- p gedrukgebïed niet van plan ge- p durende het weekend zijn an- P ker boven West-Europa uit te H werpen. Integendeel, het trekt p vrij snel naar het oosten weg p en wordt vandaag gevolgd p door een storing, die van En- P geland naar de Noordzee trekt p en tijdelijk enige regen brengt. |f p Achter deze storing dringt er p zondag iets koelere lucht uit P het zuidwesten binnen, maar j= p daarin komen flinke opklarin- p gen voor. De temperatuur zal P in vergelijking met de afgelo- p pen dagen voor eind juli aan- p p genaam- blijven. mèter lange en 90 cm brede kano in zee gegaan om te spelevaren. Door sterke wind en opkomende vloed ge raakten ze in de branding en de ka no, waarin ook de kleren van de jon gens lagen, sloeg om. Zij hadden het geluk een opgeblazen luchtbed bij zich te hebben, dat uit twee geschei den gedeelten bestond, zodat ze het door midden konden scheuren. Zwem mend en drijvend op deze geimprovi- seerde zwemvesten kwamen ze ten slotte terecht op het Uithuizerwad, vlak bij de Groningse kust tussen Uithuizen en Uithuizermeeden, waar ze omstreeks half zeven door de landarbeider Pieterman werden ge vonden. De heer Pieterman bracht de kna pen naar de boerderij van de heer Ausema in Uithuizen die hen van droge kleren en een maaltijd voor zag en de rijkspolitie waarschuw de. Voor hen en voor de op Bor kum in angstige spanning verke rende families was het leed toen geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3