PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veiligheidsraad moet beslissen over tij en voorwaarden topconferentië Minister Algera legt moties naast zich neer PROTEST TEGEN ARRESTATIE VAN GRIEKSE CYPRIOTEN 201e jaargang - no. 174 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. ,7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 26 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C,. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g g. 8508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brou wer'jstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094 Antwoord van Eisenhower aan Kroesjtsjew Voor liet monument van lt-gen. sir Stanley Maude, die in 1917 Bagdad uit handen van de Tur ken redde, zit een Iraakse sol daat met een machinegeweer (een Vickersf) links op de achtergrond staat een legerwa- yen (onmiskenbaar van Ame- rikaanse makelij President Eisenhower heeft geantwoord op de jongste boodschap van de Russische premier Kroesjtsjew. Eisenhower stelt voor, dat de per manente afgevaardigden in de Veiligheidsraad bijeenkomen om een besluit te nemen over de voorwaarden en het tijdstip voor een topconfe rentie over het Midden-Oosten. Als de voorwaar den voor een dergelijke conferentie algemeen aanvaardbaar zijn, dan zal president Eisenho wer ongetwijfeld bereid zijn aan de conferentie deel te nemen. De president zegt, dat het nog niet zeker is, dat een topconferentie van de Vei ligheidsraad werkelijk „algemeen gewenst" is, hoewel dit het geval zou kunnen zijn. In zijn brief aan Kroesjtsjew, die gisteren om zes uur Nederlandse tijd aan de Sowjet-ambas- sadeur te Washington, Michail Mensjikow, werd overhandigd, merkt de president op dat de top bijeenkomst niet beperkt dient te blijven tot het bespreken van de zaken over Libanon en Jorda nië, maar tevens „veel breder vraagstukken moet behandelen". Klaarblijkelijke misvattingen in brief van Russische premier Het zou de bedoeling van de Verenigde Staten zijn incidenten, die Kroesjtsjew ter sprake brengt in een breed verband te be handelen. Als men anders te werk zou gaan, zo vervolgt Eisen hower, zou men blind zijn voor lessen van de geschiedenis. Eisenhower begint zijn brief met te zeggen, dat hij in Kroesj- tsjews boodschap van woensdag „klaarblijkelijke misvattingen" over de zienswijze van de president heeft aangetroffen. Eisen hower verzoekt Kroesjtsjew zijn vorige brief nog eens en zorg vuldiger te lezen. Amerika houdt zich aan handvest In zijn brief van woensdag stemde Kroesjtsjew in met een topconferentie in de Verenigde Naties. Hij zei echter, dat India, dat geen lid is van de Veiligheidsraad, en de Arabische landen vertegenwoordigd moesten zijn. Eisenhower zegt in zijn brief, dat het handvest van de Verenigde Naties de voorwaarden bepaalt waaronder landen die geen lid zijn van de raad aan zijn besprekingen kunnen deelnemen. De Verenigde Staten zullen, al dus Eisenhower, zich in dit opzicht aan het handvest houden. Eisenhower brengt ook de resolutie van de algemene vergadering van 1950 in herinnering waarin het aan zetten tot burgeroorlog in het belang van een vreemde mogendheid als een van de ernstigste misdaden wordt veroordeeld. De Amerikaanse presi dent spreekt de hoop uit, dat door middel van de Veiligheidsraad maat regelen ten aanzien van het Midden- Oosten genomen kunnen worden, die de vrede daar hechter maken en zo doende de vrede elders bevorderen. Een woordvoerder van het mini sterie van buitenlandse zaken in Londen heeft verklaard dat „De Engelse regering het Ameri kaanse antwoord, waarin een speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad wordt bepleit, verwelkomt". Hij zeide dat de Engelse regering volledig op de hoogte was van de inhoud van Eisenhowers brief. Men ver wacht dat MacMillans antwoord op Kroesjtsjews laatste brief vandaag in Moskou zal worden overhandigd. In Franse officiële kringen weigerde men gisteravond commentaar te le veren op Eisenhowers brief. Het bes te commentaar is het antwoord dat generaal De Gaulle aan premier Kroesjtsjèw, dat vandaag zal worden verzonden, zo werd gezegd. Men leg de er echter de nadruk op dat het stilzwijgen niet als een ongunstige reactie moet worden beschouwd. De Veiligheidsraad zal „zeer waar schijnlijk" in het begin van de ko mende week bijeenkomen om de wij ze te bespreken waarop de voorgeno men topconferentie in het raam van de Verenigde Naties kan worden ge houden, zo wordt in doorgaans welin gelichte kringen te New York verno- De onzekerheid van de vrede is in grote mate te wijten aan het gevaar, waarin kleine landen zijn gebracht, aldus Eisenhower. Eisenhower herin nert Kroesjtsjew eraan, dat de Twee de Wereldoorlog ontstond door een reeks rechtstreekse en niet-recht- streekse aanvallen tegen kleine lan den. In Maart 1939 had het hoofd van de toenmalige Russische communisti sche partij er de aandacht op geves tigd, dat het falen van niet-agrcssie- ve landen, waaronder Engeland en Frankrijk, om rechtstreekse of niet- rechtstreekse agressie tegen kleine landen te stuiten betekende, dat de vrije teugel gelaten werd aan een oorlog die tot een wereldoorlog zou uitgroeien. Deze voorspelling kwam helaas uit. Amusement Dit zijn wel de dagen van de worsteling om de vermakelijk heden. In de meeste steden en vele dorpen van Nederland spant men zich tot het uiterste in om aan va kantiegangers, eigen ingezetenen en dagjesmensen het nodige zomerver- tier te geven... taptoes en openlucht voorstellingen, kunstexposities en ca- barat-avonden, afstandsmarsen en festivals, sportwedstrijden en vuur werken, feestverlichtingen en con certen. Eerst worstelt men om de gelden voor de festiviteiten bijeen te brengendaarna worstelt men om het onmisbare publiek te trekken en tenslotte worstelt men (meestal) met de financiële tekorten. Er is ook nog een andere worsteling, namelijk die met ons grillige kli maat. Wanneer men 's middags en 's avonds via de radio hoort wat er aan openluchtvoorstellingen enz. wordt afgelast of uitgesteld, dan kan men zich voorstellen hoe menigvuldig tussen de regendroppels ook de-(fic tieve) tranen zijn van organiserende verenigingsbesturen, comitéleden. Al is het nog niet zo ver, dat Ne derland in de vakantieweken één laaiend plezier-oord is toch doen we erg veel in ons goede vaderland. Misschien wel iets te veel. De behoefte aan amusement is na melijk beperkt en men kan die be hoefte niet pogen op te voeren zon der daarbij in te gaan tegen tenden ties, die zich duidelijk in het Neder landse volk openbaren. Dat leert ons ook weer de jongste publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het bezoek aan toneelvoorstellingen, concerten, jazz, bioscoop enz. Er bestaat een sterk verband tussen leeftijd en het bezoek aan allerlei amusement. Het zijn de jongere men sen van 18 tot 28 jaar die druk lo pen naar allerlei evenementen. Bo ven de dertig jaar zakt dat al aardig af en boven de zestig jaar wordt het nog kleiner. Dit geldt voor dlle so ciale milieu's. Vooral de uitgaansbe- hoefte van de jeugd heeft in verge lijking met 1939 geleid tot een ver dubbeling van het uitgaansleven in Nederland. Na de bioscoop trekt toneel het grootste aantal bezoekers. Concerten en cabaret blijven ver achter. Daar voor heeft maar een kwart van het Nederlandse volk belangstelling. De a"nn van jazz-orkesten zijn (Vervolg op pag. 3) Deze bijeenkomst zou worden gehou den op het niveau'van de permanente 'ertegenwoordigers, waarbij voor de grote vier" de Verenigde Staten, de Sowjet-Unie, Frankrijk en Enge land resp. Cabot Dodge, Sobolew, Pierre Vaucelles en sir Pierson Dixon) zullen optreden. De vergade ring kan zowel in het openbaar als achter gesloten deuren worden ge houden. Maar men verwacht dat het eerste het geval zal zijn. Het doel is op de agenda een nieuw punt op te nemen, getiteld „het vraagstuk van het Midden- Oosten". Oök zal dé raad zich be zig houden met de vraag, welke niet-leden aan het debat „moeten - deelnemen.' Men verwacht dat de diplomatieke besprekingen welke te New York en in de wereld hoofdsteden aan de' gang zijn, te voren althans tot een gedeeltelijke overeenstemming over de deelne mers zullen leiden. De kwestie van de Iraakse vertegen woordiging zou al onderwerp van be spreking uitmaken. Zeer waarschijn lijk zouden de geloofsbrieven van het nieuwe regime worden erkend. Irak is het enige Arabische lid van de raad. TELEGRAM AAN SIR HUGH FOOT „Atmosfeer van verzet en afkeer" De Grieks-Cyprische burgemeester van Nicosia, dr. Themistocles Dervis, heeft vrijdagavond in een telegram aan de Britse gouverneur van Cyprus sir Hugh Foot, krachtig geprotes teerd tegen het „arresteren van meer dan 1500 Griekse Cyprioten onder het willekeurige voorwendsel, dat zij aanhangers van de E.O.K.A. zijn". Volgens dr. Dervis zouden de arresta ties een „atmosfeer van verzet en oncontroleerbare afkeer" teweegbren gen. De burgemeester van Nicosica drong er bij de gouverneur op aan de in de afgelopen 48 uur gearre steerde Grieken vrij te laten, de Turkse hulppolitie te ontbinden en aartsbisschop Makarios toestemming tot terugkeer te geven. Vrijdag is in West-Cyprus een ventienjarige Turkse Cyprioot dood geschoten en een andere ernstig ge wond. In verschillende Cyprische ste den 2iijn vrijdag in totaal zes bran den uitgebroken, drie woedden er in Griekse en drie in Turkse woningen. Vermoedelijk was in alle zes gevallen brandstichting de oorzaak van de branden. Uit Athene wordt gemeld dat het be stuur der Grieks-Cyprische kerk boodschappen aan alle landen zal zen den, waarin het „Turkse vandalisme in Cyprus en de „heimelijke Engels- Turkse verstandhouding, die ten kos te van de Griekse Cyprioten gaat' aan de kaak zullen worden gesteld. Dit kerkbestuur, dé z.g. „Ethnarchie" is ook voornemens binnenkort een „zwartboek" over „Turkse gruwelen op Cyprus" uit te geven. Zoon ging met 2600.- van vader op stap De Rijswijkse politie heeft aangehou den de 18-jarige kok K. S. Deze jongeman had 2600 van zijn ou ders weggenomen en was met een vriend op stap gegaan. In Leiden had hij een auto gehuurd, waarmee hij in Rijswijk werd aangehouden. S. had nog 2050 op zak. Het enthousiasme van de Zweedse handboog-schietploeg kende geen grenzen meer, toen bekend werddat de Zweedse Sigrid Johansson we reldkampioene handboogschieten was geworden. De wereldkampioenschap pen zijn gehouden in het Heisel-sta- dion te Brussel. Foto: Sigrid wordt dóór haar ploegvrienden de lucht in geworpen. G.S.„Niet terugkomen op eerder genomen besluit" MINISTER ALGERA heeft Ge- deputeerde Staten van Zeeland schriftelijk medegedeeld, dat de regering géén gevolg zal geven aan de door de Tweede Kamer aanvaarde moties Westerhout en Van den Heuvel. Dit betekent dus, dat de minister er niet aan zal medewerken vrijdom van veergelden te verlenen voor voetgangers, fietsers en brom fietsers. Voorts heeft de minis ter nog eens uitdrukkelijk be vestigd, dat bij invoering van de tarieven overgegaan kan wor den tot bestelling van de tweede nieuwe grote boot, „aldus reali serende het verband dat is ge legd tussen het toestaan van de nieuwe boot en de verhoging van de tarieven" zo wordt het in de ministeriële brief (van 17 juli jl.) gezegd. Uiteraard hebben Gedeputeerde Sta ten zich uitvoerig beraden over de vraag, wat hun nu te doen staat. In een brief aan Provinciale Staten wij ze zij er op, dat het nauwelijks be hoeft te worden herhaald, dat zij al les, wat tot de vrijdom van de veren nader komt, met volle instemming zullen begroeten en dat zij van de zelfde verlangens zijn bezield als die, waarvan in de beide moties uiting wordt gegeven. Ged. Staten betreuren liet dan ook ernstig, dat de regering hen niet in staat heeft gesteld de verwezenlijking van deze moties te kunnen aankondigen. Wat echter is nu hun standpunt? Nog afgezien van de binding, die uit een reeds voor de be handeling van de interpella tie-Verkerk bereikte overeen stemming met de minister voortvloeit, menen Gedepu teerde Staten uit de brief van minister Algera geen andere cftnclusie te kunnen trekken, dat er géén grond aanwezig is op het eenmaal genomen be sluit terug te komen. AI het geen vroeger is overwogen en met name ook de doelstelling de verbetering van de outillage heeft immers zijn kracht behouden. Nu de rege ring zelf meent aan de moties geen gevolg te moeten verbin den, staat bet niet aan Ged. Staten desondanks andere consequenties daaruit te trek ken. „Ged. Staten laten daar bij het spreekt wel vanzelf de verantwoordelijkheid ter plaatse, waar deze be hoort te worden gedragen, zulks te meer, waar het col lege generlei zeggenschap heeft over de besteding van de rijksmiddelen, die tenslotte de doorvoerbig van een be paald standpunt zullen moe ten dekken". Zo schrijven zij. Het bovenstaande is mede als ant woord afgedrukt op het algemeen verslag van het afdelingsonderzoek door Provinciale Staten van de uit voerige brief, waarin het college de gang van zaken rond de tarieven- onderhandelingen had uiteengezet. Deze brief werd, zoals men zich zal herinneren, vorige maand gepubli ceerd. Dit afdelingsonderzoek heeft echter blijkens het verslag weinig of geen nieuwe gezichtpun ten opgeleverd. Er zijn een aantal oude, reeds bekende grieven of wen sen opgesomd, sommige leden blijken tegen iedere tariefsverhoging te zijn, (Vervolg op pag, 2) KORTE PREDIKATIE Zie, Ik ga het paslood aan leggen in het midden van Is raël, mijn volk. Amos 7 8b. Het gaat mis, hopeloos mis, met Is raël. Hoewel het juist een bloeitijd beleeft zoals men sinds lang niet meer heeft gekend. En kerkelijk schijnt de zaak ook in orde. Er wordt op royale wijze geofferd. Maar tegenover al die welvaart en zelfingenomenheid van het volk zegt Amos: Neen, het gaat niet goed. Ik heb, zo zegt hij, de Here gezien met een paslood in de hand. Dat ziet er niet te best uit. Alle schijnschoonheid en uiterlijke ver fraaiing zullen als waardeloos wor den gebrandmerkt. Het komt nu aan op zuiverheid en echtheid. En juist omdat Israël op zo'n bij zondere wijze met God verbonden is, behoorde het te weten dat deze ver bondenheid bijzondere verantwoorde lijkheden inhoudt. Waarom moet Israël eigenlijk, angst hebben voor dat paslood? Waarom deugde het niet? Wanneer we deze vraag eens op ons zelf toepasten, dan vAsten we waarschijnlijk meteen het antwoord. De Heer staat bij Ae muur en richt zijn woord tot de wereld van onze tijd. ,Jk zal het paslood aanleggen t'n het midden van mijn volk. In het midden van allen die op een of an dere wijze bij het christendom gere kend willen worden." Denk U dat in! Gods paslood in de wereld van onze arbeid en onze ge noegens. Gods paslood in de wereld van onze politieke verhoudingen en beslissingen, Gods paslood in de ver gaderingen der volken: toegepast op vraagstukken als Cyprus, Algerijën, Nieuw-Guinea enz. Wat moet daar van terecht komen En verder, Gods paslood aangelegd op onze maatschappelijke verhou dingen. Op onze daden ten aanzien van ontheemden; hongerenden; on derontwikkelde gebieden! Jezus heeft toch gezegd dat de wereld daaraan zal herkennen wie zijn discipelen zijn doordat hun liefde voor elkander openbaar wordt. Hoe moeten wij daarmee aan En als God zijn onder zoek uitstrekt naar onze kerken; naar onze ernst en waarachtigheid? Wanneer Hij de scheuren van onze verdeeldheid gaat meten, wat blijft er dan over van het koninkrijk Gods We weten dat op allerlei terrein een tekort valt te constateren. Ook wij hebben het grondig bedorven. Maar... Goddank, het evangelie zegt ons dat daarom ónze positie nog niet hope loos is. Evangelie is boodschap van vergeving; van genade; van heil, on danks alles. Want het grote tekort dat Gods maatstaf heeft aangewezen, is aangezuiverd door Jezus Christus. In Hem is vergeving en heil. Maar daarbij behoren wij elkander er op te wijzen dat verzoening niet ver kregen wordt zonder vernieuwing. Aan vergeving gaat bekering vooraf. Dit is het leed dat ons allen behoort te benauioen. We ontdekken zo wei nig van deze vernieuwingzelfs niet m de kerk; zelfs niet onder christe nen. Ons zoeken en bidden blijven dan daarop gericht: op de doorbraak van Gods Heilige Geest die ons vor men en merken zal tot nieuwe men sen. Hoofdplaat. J. Eijgendaal. Russische waarschuwing aan Turkije De Sowjetregering heeft Turkije in een nota gewaarschuwd voor „elke vorm van agressie tegen Irak", aldus heeft radio-Moskou bekendgemaakt. De nota werd donderdag overhan digd. De Sowjet-Unie zegt over inlichtin gen te beschikken dat „Turkije voor bereidingen treft over enkele dagen militaire operaties tegen Irak te be ginnen". Een verzoek van koning Hoessein van Jordanië zou als voorwendsel voor de aanval worden gebruikt. In de nota werd hierop niet verder in gegaan. ENIGE REGEN Veel bewolking met enige regen en een kans op onweer. In het binnen land iets hogere temperaturen. Aan vankelijk zwakke tot matige wind, uit zuidelijke richtingen, later matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag tijdelijk enige regen, later buiig. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Mid- dagtemperatuur 20 graden Celsius. Zeewater: 17 graden Celsius. Vooruitzichten: na de storing uit Engeland stroomt zondag iets koele re lucht met opklaringen naar ons land. ZON EN MAAN 27 juli Zon op 4.52 onder 20.39 Maan op 17.55 onder 1.48 28 juli Zon op 4.54 onder 20.38 Maan op 18.44 onder 2.45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1