dus bierweer! Het weer van a.s. zondag ZÓ VENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER Folkloristisch festival in WIN KLIM uit de ETHER AMSTERDAM HANDHAAFT ZICH NOG ALS TABAKSMARKT 12 PROVINCIALE ZEEUWSE OOÜRANT. VRIJDAG 25 JULI 1958 (Advertentie) Weerdienst It,'COS London icint: Komende da gen 's middags overdrijvende wolkenvelden, maar overigens mooi, droog en warmer. een reis van f1000. Win binnen S dagen I Schrijf op briefkaart hoeveel mm neeralag en hoeveel uur zonneschijn u voor a.e. zondag vervracht Stuur aan "Het blar ia weer best", Postbus 2200. Amsterdam. Briefkaarten moeten uiterlijk vrijdag gepost zijn. Wie het dichtst komt bij meting De Bilt (gemeten te De Bilt) wint 1000 gulden vakantiereis.(Bij meer goede voorspellingen wordt deze prijs gedeeld. Beslissing van het C.B.K. is bindend. Correspondentie niet mogelijk), Bovendien zijn er 100 troostprij- zen (doosjes bierglazen). Vorige zondag: 6.1 u.zon. 7.1 mm neerslag. 2 prljswinnaara: A. J. Koolj, Korenbloemstraat 16, Utrecht, W. Bekkers. Betuwestraat 11. Tilburg. WAT IS IUC0S? International Meteorological Consultant Servicesweerkundigen, die het weer voor de geallieerde operaties voorspelden. VAN ONZE REIZENDE ROELAND San Francisco - Groot feest hier: 25 jaar geleden werd de drooglegging opgeheven. Bier Is nu de meest gedronken (llcht-alcoiiolische) drank van de U.S.A.I (De Amerikaanse vrouwen nemen 22 '/o van het blerverbruik in de U.S.A - genietend - voor haar rekening). TERRAS-SCÈNE Hij: 'Bierl' Zij: 'BierI'Ober: 'B.i.b.v.b. Muziek op brede basis De V.A.R.A.-televisie heeft gister avond voor een programma op niveau gezorgd. Voor veel kijkers wil een dergelijke stijl synoniem zijn aan een saaie avond. Wie echter een brede, vooral muzikale, interesse heeft zal van het afwisselende, maar qua pro grammering logisch opgebouwde programma hebben genoten. Via een puntig gehouden gesprekje over de verkorting van de werkweek (alleen in Egypte en Japan ligt het gemiddelde aantal werkuren per dag Anstadt het uitstekende kroniek aan. Hoogtepunt in dit programma was t optreden van componist Lex van Del den. Hij hield zijn onlangs voltooide „Bartokiana" (voor vijf handen) ten doop. Dit werk voor piano is opge bouwd uit drie thema's van Bartok. Eén uit het concept voor orkest en twee uit diens 44 vioolduo's. Van Del den en Marius Vlothuis (bijgestaan en voortreffelijk door een „vijfde hand") vertolkten dit stuk. Daarna een 20 minuten documentaire over het ontwikkelingsgebied van Oost-Friesland. Tenslotte kwamen twee interessante uitzendingen op het gebied van de lichte muze. Milo Anstadt was ocfc verantwoordelijk voor „tekst en mu ziek": Pieter Goemans". Een ken nismaking niet een componist van Nederlandse liedjes: Pieter Goemans. Hij schreef als ver doorgevoerde hob by 57 van die produkten en studeert daarbij nog rechten ook. Gelukkig ZATERDAG 26 JULI 1958 HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/S. 7.00 VA RA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 NWS. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 0.00 NWS. 8.18 Gram. 8.50 V. d. kind. 9.05 Gym. v. d. vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 V. d. vrouw, 11.00 Gram. 11.20 Bultenl. weekoverz. 11,35 Pianorecital. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 NWS. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Hawaiian muz. 13.45 Sport- praatje, 14,00 Jazzmuz. 14.25 V. d Jeugd. 15.00 Vrouwenkoor. 15.15 Boekberpr. 15.35 Holland Festival 1958: Residentie-ork. 16.15 G«el de Jeugd speelruimte, caus. 16.30 Gram. 16.55 VARA's versierde va- kantletlps. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Regeringsiiitz.: At lantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Marion An derson, gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Lich te muz. 20.35 Promenade-ork. en soliste. 21.15 Dossier Interpol, documentaire. 21.50 Soc. comm. 22.05 Cabaret. 22.35 Opsporing verzocht. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram, HILVERSUM n. 298 m. 1007 kCIS. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. -7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? ll.oo V. d. zieken. 11.45 Gram. 12 00 Mid dagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.22 Land- en tuinb. mede. 12.25 Radiobood schap door Z.H. Paus Plus XII en apos tolische Zegen. 13.30 Nws. 13.45 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 Pianospel. 14.40 Kroniek v. Letteren en Kunsten. 15.05 Gram. 15.10 Hawalianmuz. 15.30 Dames koor. 15.50 Boektaespr. 16.00 V. d. Jeugd 16.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 17.20 Sportpraatje. 17.30 De springplank. 17.50 Gram. 18.00 Journalistiek week overzicht. 18.10 Gram. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws 1910 Comm. op het nws. 19.15 Philh. ork. en soliste. 20.10 Gram. 20.25 Act.' 20.40 Gram. 21.00 Wij Europeanen, caus. 21.20 Gram. 21.55 Amus. muz. 22.35 Wij lu'den de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23.25—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. jeugd NTS: 20.00 Jourh. en weerber. NCRV: 20.20 Lied v. d. maand. 20.25 Pas geperst. 21.00 De grote kattenfamllie, tekenfilm. 21.45 Quiz. 22.10 Dagsluiting. maar eigenlijk, want de zeven liedjes die we gisteravond hoorden, verrie den toch ergens wel een intellectuele geest. Een man met gevoel voor hu mor, een man ook die niet bewust hitparade kreupel rijmen produceert. Bij hem eerst de melodie, daarna de tekst, die soms de kant uitgaat van het „chanson leger". Serieus ook was de jazz-presentatie uit het Kurhaus „Big band jazz" van het orkest van radio Keulen, de „Eu roband" van Kurt Edelhagen. Onmid dellijk maakten we een vergelijking met de recente Goodman-uitzending uit Brussel. De televisie regie hier (Gijs Stappershoef) won het in alle opzichten. Avonden van dit gehalte doen gelo ven dat de T.V.-vakantie in Bussum voorbij is. Er is gisteren kennelijk hard gewerkt. Kijk en luister Behoudens de extra T.V.-uitzending van de aankomst van de 42ste vier daagse te Nijmegen (vanmiddag tus sen 15.30 en 16.30 uur) is er van daag via Lopik geen televisie. Een heel apart en vaak bijzonder charmant radio-programma beleeft vanavond zijn laatste uitzending. Dat is Jules de Corte's „Roulette", de combinatie van gewone grammofoon platen met daarin heel knap gemon teerde liedjes van Jules de Corte. K.R.O. 20.05 uur. Later op de avond (21.10 uur) zendt de K.R.O. een oorspronkelijk hoor spel van Manfred Maller uit. „Ten lange leste" is het verhaal van een dochter van een dorpskastelein, die door haar huwelijk boven haar stand in een milieu moet verkeren dat niet het hare is. Zij'voelt zich dan- ook min of meer opgelucht, als na dertig huwelijksjaren haar echtgenoot komt te overlijden. Nu kan zij ten lange leste weer terug naar haar dorpje, dat zij is gaan idealiseren. Natuurlijk wacht haar een grote ontgoocheling. Ida Wassermann vertolkt de vrouwe lijke hoofdrol. Paul Steenbergen heeft een dubbelrol: die van Hubert sr. en Hubert jr. V.P.R.O. en V.A.R.A. brengen van avond rond zeven uur niet minder dan tien gesproken woord-uitzendin gen. Extra televisie Zondagavond is er een extra uitzen ding in Eurovisieverband. Er komt een aansluiting tot stand met de staatsopera te Hamburg, van waar uit een optreden plaatsvindt van de wereldberoemde balletgroep van het Bolshoitheater te Moskou. Mascha te Weeme in ziekenhuis opgenomen. Mascha te Weeme, de artistiek leid ster van het Ballet der Lage Landen, ls woensdagmiddag voor acute blin dedarm-ontsteking, waaraan zij in middels met goed gevolg is geope reerd, in het Juliana Ziekenhuis te Amsterdam opgenomen. (Advertentie) Da's een Batavus fiets bij avond (cuh ter licht wtigtrl nooit voilightidvrojltttortn in d* pedalen) VRAAG AAN MINISTER: Waarom militaire eer bij pontificale mis? Het lid van de Tweede Kamer, de heer Meulink, heeft aan de minister van oorlog gevraagd of het juist is, dat op zondag 13 juli de pontificale mis, die ter gelegenheid van het Ma- ria-congres gegeven is, met speciale toestemming van de minister met militaire eer omgeven werd. Kan de minister, zo vraagt de heer Meulink, meedelen welke motleven hem hebben geleid tot het geven van toestemming voor het ter beschik king stellen van militaire troepen voor een pontificale mis, die toch een specifiek kerkelijk karakter draagt? Aan VAR. wordt gevraagd dr. Eisele uit te leveren Het Beierse ministerie van justitie heeft bekendgemaakt, dat het ver zoek aan de Verenigde Arabische Re publiek om uitlevering van de con centratiekampdokter te Blichenwald Gerhard Eisele donderdag gereed is gekomen. Vandaag zal het naar het federale ministerie in Bonn gaan en vervol gens naar Egypte. Het verzoek bevat getuigenissen van personen over de moorden, die Eisele in Büchenwald gepleegd zou hebben. Navolging aanbevolen Verscheidene Britse bladen juichen Kroesjtsjews antwoord op Macmil- lans voorstel toe. Zo zegt de liberale „News Chronicle" dat dit antwoord nauwelijks gekriti seerd kan worden. De rechts georiënteerde „Daily Ex press" schrijft: „Kroesjtsjew heeft onmiddellijk gereageerd op Macmil- lans brief. Zijn snelle reactie verdient navolging. De westelijke mogendheden moeten zeker geen dwaze bezwaren opperen tegen punten van ondergeschikt be lang. Zij moeten niet zeggen dat maandag a.s. te vroeg is", aldus het blad. Geen spontaan feestje De „Washington Post" zegt in een commentaar op de jongste ontwikke- üngea Blèt betrekking tot de topcon ferentie dat de regering van de Ver. Staten gedwongen wordt een feestje bij te wonen in haar eigen achter tuintje, dat zij van te voren al niet leuk vindt. Maar dit is de ergste hou ding die men kan aannemen tegen over een „overbruisend" man als Kroesjtsjew. Laat ons daarom ma ken wat ervan te maken valt en de conferentie niet van te voren als een nederlaag beschouwen, aldus het blad. De „Chicago Tribune" schrijft dat het onjuist zou zijn veel te verwach ten van deze conferentie, zo zij ge houden mocht worden. Het zou onjuist zijn omdat de vorige topconferentie tot niets heeft geleid en omdat de langdurige onderhande lingen in Moskou om tot een tweede te komen, niets hebben opgeleverd dat het houden van een dergelijke conferentie op dit ogenblik recht-: vaardigen kan. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK ^\orew, ya\en.... schrijven De Schager dansgroep heeft donder dagmiddag op de markt in Schagen een voorstelling gegeven ter gelegen heid van de eerste „Schager Markt Express" van de Nederlandse Spoor wegen. Minister Algera over verhoging telefoontarief Op vragen van het Tweede Kamer lid mejuffrouw Ten Broecke Hoek stra in verband met de verhoging van de telefoontarieven en in verband met het eventueel distribueren door de P.T.T. van televisie, heeft de heer ^Vlgera, minister van verkeer en wa terstaat geantwoord: de verhoging van enkele telefoontarieven was noodzakelijk, teneinde de stijging van de exploitatielasten van het staatsbedrijf der P.T.T., die uit de jongste salarisverhoging voortvloeit en waarmee naar schatting 8 miljoen gulden per jaar gemoeid zal zijn, op te vangen. Van onmiddellijke compensatie kon niet worden afgezien, omdat anders de lastenstijging een te ongunstige invloed zou hebben op de rentabili teit van het bedrijf. De bijdrage in de investeringen voor de telefonie mede voortvloeiende uit de geschat te meeropbrengst van de voorlaatste tariefsverhoging, zou dan in gevaar zijn gekomen. Gezien de sterke gToei van voornamelijk het interlokale verkeer en mede in aanmerking ge nomen, dat nog circa 36.000 gegadig den voor een telefoonaansluiting op de wachtlijst zijn genoteerd, zou in de gegeven omstandigheden het af zien van de tariefsverhoging daarom niet in het belang van de gebruikers .van de telefoon zijn geweest. De vraag of het juist is, dat P.T.T. in principe heeft besloten binnen on geveer twee jaren over te gaan tot het distribueren van televisie moet ontkennend worden beantwoord. Er is, zoals bekend, 'n onderzoek gaan de of televisiedoorgifte over be staande draadomroepnetten mogelijk is. Dit opderzoek is echter nog niet afgesloten ofsohoon wel wordt ver wacht, dat deze mogelijkheid in technisch opzicht in een aantal net ten aanwezig zal zijn. Ook jongste prinsessen naar Zuid-Frankrijk. Gistermorgen om acht uur zijn de prinsessen Margriet en Marijke met haar verzorgster en met enige vriendinnen van de prinsessen Bea trix en Irene van Soesterberg per vliegtuig naar Zuid-Frankrijk ver trokken. Zij zullen zich daar bij de koninklijke familie voegen, die er voor vakantie vertoeft. Wervelstorm eistdoden in Japan. Een wervelstorm „Alice", die woens dag het gebied van Tokio teisterde, heeft donderdag Noord-Japan getrof fen. Er kwamen 21 mensen om het leven, 18 worden vermist. 61 perso nen liepen verwondingen op. Marian Anderson lid van Amerikaanse V.N.-delegatie. President Eisenhower heeft de be kende Amerikaanse negerzangeres Marian Anderson benoemd tot lid van de Amerikaanse delegatie in de 13e algemene vergadering van de Ver. Naties, die op 15 september in New York geopend zal worden. De lijst van afgevaardigden zal woensdag aan het congres worden voorgelegd. Aan het hoofd van de delegatie staat Henry Cabot Lodge. Verder hebben hierin ondermeer zitting de democra tische senator Mike Mansfield, de republikeinse senator Burke Hicken- looper en de juridische adviseur van het ministerie van buitenlandse za ken, Herman Phleger. Marian Ander son is lid van de democratische partij. De nieuwe keuringseisen voor bromfietsen. Gisteren zijn drie ministeriële be schikkingen verschenen, waarbij on der meer de nieuwe keuringseisen voor bromfietsen zijn vastgelegd. De voornaamste daarvan zijn die keu- ringsvoorwaarden betreffende de 40- km snelheid. Voorts is bekend ge maakt hoe de keurmerken eruit moeten zien, zowel voor de bromfiet sen die gekeurd worden met motor en al, en voor losse motoren. (Advertentie) 'n Bloedzuiverende kuur met Krnschen Salts drijft de oorzaak van die ondragelijke Rheamatische Pijnen emit Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma- tische Pijnen. Kruschen's zes minerale zouten voeren de bloedzuiverende or ganen nieuwe krachten toe, maken ze weer jeugdig. En zo - naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen - verdwijnen de pijnwekkende onrein heden langs natuurlijke weg. Vraag Kruschen bij Uw apotheker of drogist. In Rome is een schoenenshow gehou den waar vele revolutionaire model len te zien waren. De schoenenont werper Enzo Albanese creeërde o.a. de vislijn. De foto laat twee modellen in de vislijn zien. DREIGING VOORLOPIG AFGEWEND Hoofdstedelijk vakman schap geeft Bremen en Antwerpen geen kans (Van onze speciale verslaggever.) Frascati, het bekende Amsterdamse veilinglokaal bood donderdag en ook vrijdag nog weer bet levendige beeld van een tabaksinschrijving. 14.251 pakken Java-tabak van over het al gemeen 100 kg elk, gaan daar in twee dagen onder de hamer door. Veertien dagen geleden kwamen ér 12.868 pakken Javatabak aan bod en enige maanden daarvoor een par tij Sumatratabak. De belangstelling is groot, omdat Amsterdam nog altijd de tabaks- markt Van Europa is. Het heeft er enige ogenblikken naar uitgezien, dat de hoofdstad deze markt kwijt zou raken. Indonesië wenste niet meer te leveren aan de Nederlandse impor teurs. Bremen en Antwerpen zouden de markten worden. Het lijkt wel of deze dreiging voor lopig is afgewend. Op de tafels in Frascati lagen grote aantallen WELVAREND KROT. De 50-jarige Arthur Morell, een bewoner van het Londense East End, vertelde de au toriteiten zijn belasting niet te kun nen betalen. Men vertrouwde de zaak niet erg en ging eens een kijkje ne men in Morell's krot. In een conser venblik onder de vloer vond men ruim 70.000 gulden aan bankpapier en circa 7000 aan spaarcertificaten. Voorts werd in het huis, waar gas noch elektriciteit is, een Stradivarius uit het jaar 1713 aangetroffen. Mo rell zeide niet te weten dat dit instru ment een hoge waarde vertegen woordigde. Morell verklaarde slechts eenmaal geld op een bank te hebben geplaatst. „Maar toen werden we door de belasting gegrepen". Toen zijn moeder stierf liet zij hem een spaarbankboekje na met ongeveer 8500 gulden. „Verkleed als vrouw heb ik het geld van de bank gekre gen", vertelde Morell niet zonder trots. SPRONG. Lester Grinstead sprong in Bell Gardens, Californië, van een brug af. Twaalf meter lager kwam hij neer in twee centimeter diep wa ter dat over de harde bodem van de Los Angeles rivier stroomt. Grin stead stond op, schudde het water van zich af en verwijderde zich in goede welstand. monsters, die de makelaars trokken uit partijen die opgeslagen zijn in de vemen in Antwerpen en Bremen. Met andere woorden: de partijen zijn wel verscheept naar deze buitenlandse havenplaatsen, maar voor de veiling ervan kwam Amsterdam weer in aan merking. Nederlandse vakmensen verrichten de bemonstering. „Zouden makelaars ter plaatse het gedaan hebben, de handel zou er geen vertrouwen in gehad hebben", verklaarde ons een oude vertrouwde In dit mileu. De aanvoer van 14.251 pak is groter dan die van voorgaande inschrijvin gen, maar staat nog in geen verhou ding tot wat er voor de oorlog wel in Frascati werd aangeboden. Vei lingen van 40.000 pak waren toen vrij normaal, zodat per jaar ver over de 200.000 pak verhandeld werden. Vermoedelijk zullen dit jaar van de oogst 1957 120.000 pak in Amster-, dam komen, aangezien er na deze In schrijving nog 2 of 3 veilingen in Amsterdam en misschien 4 of 5 in schrijvingen in Rotterdam: - MÖfden verwacht. Geschat was dat 'êr* noog uit 80.000 pak in Amsterdam verhan deld zouden kunnen worden. Behalve een beperkte, maar goéde, partij bezoeki,' is de kwaliteit pver het algemeen inferieur, ook bij de goe de tabakken, zo deelde men ons me de. Veel ondernemingstabak is afge vallen, die van een groot aantal klei nere maatschappijen is er voor in de plaats gekomen. De opbrengsten van deze maatschappijtjes zijn kwantita tief meegevallen. Over de toekomstige ontwikkeling durft men in deze kring weinig te zeggen, het gerucht wilde dat er een belangrijke partij vorstenlanden in Semarang verhandeld zou zijn. De vraag, of dat betekent dat Indonesië bezig is een eigen marktplaats voor dit artikel te creëeren, kon met geen ja en geen nee beantwoord worden. Men tast er over in het duister. Voorlopig rekent men er echter op, dat het vakmanschap van Amster dam zal blijven prevaleren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8