Beiroet bedaarde: Said Hassan kon zijn winkelluiken ophalen Akkoord bereikt tussen Rusland en Oostenrijk over olie SPASTISCH JONGETJE KREEG ELEKTRISCHE SCHRIJFMACHINE VRIJDAG 25 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU R AN T. S „RUST" DOOR UITSTEL PRESIDENTSVERKIEZING Maar zes Amerikaanse militairen kregen vergiftigingsverschijnselen (Telefonisch van onze speciale verslaggever Gui Fortgens) Libanon, Beiroet, donderdagnacht. Said Hassan heeft van daag de luiken van zijn kruidenierswinkel op het Plein der Ka nonnen te Beiroet weer opgehaald. De toestand het het toe, want de presidentsverkiezing ging niet door en deze dag werd daarom niet zo kritiek als men zich lang had voorgesteld. Maar: Zes Amerikaanse militairen zijn naar bed gestuurd met vergiftigingsverschijnselen na het drinken van gazeuse in een café. De opstandelingen hebben twee' woningen van vooraan staande autoriteiten in de as gelegd, te weten die van Wahid Solh, neef van premier Sami el Solh en van Rida Tamer, een, oud-rechter. Die huizen lagen beide in de wijk Caracol, waar opstandige Droezen de scepter in de vorm van hun ge weren zwaaien. Dagelijks worden per vliegtuig vrouwen en kinderen van buitenlandse employees uit Libanon geëvacueerd. Dat is de keerzijde van de medaille. lijk financiële steun te verlenen tot een bedrag van tachtig mil joen Libanese ponden (hetgeen ge lijk staat met even zovele miljoe nen guldens), en wel om het te kort op de begroting weg te wer ken. Kalmerend Een invloedrijk man, die heftig politiek bedrijft in Libanon (zijn naam is Kesrouan Labuki) zei vanavond tot mij: „Laten we er niet omheen draaien. Er zal pas rust zijn in Libanon, als de Grote Vier bereid zijn, ons strikte neu traliteit te garanderen. Als die ga rantie er niet is, zie ik de aanwe zigheid van de Amerikanen als onvermijdelijk". De tijd heelt alle wonden, zegt men. Daarom is het goed, dat de verkiezingen in Libanon voorlopig een week zijn uitgesteld. Dat werkt bedarend op de gemoederen. Daardoor is de 24ste juli geen dag van angstige spanning geworden. Zelfs werd in de wijk Basta van deze mooie stad een be stand gesloten tussen de rege ringsaanhangers en de rebellen. De vroegere minister van bui tenlandse zaken, de heer Pha- raon heeft dit door zijn bemid deling weten te bereiken. Zelfs hebben de partijen daar de we derzijdse gevangenen die als gijzelaars werden vastgehou den, uitgewisseld Said Hassan op het Plein der Ka nonnen heeft de luiken vandaag weer blijmoedig geopend. Moge het een symbolisch gebaar zijn, want als de luiken bij de Verenig de Naties dicht gaan, kan Hassan op zijn Hollands gezegd „de tent wel sluiten". CAMILLE SJAMOEN ROBERT MURPHY uitweg gezocht uit politieke doolhof Een weekje respijt Zoals bekend, is de presidentsver kiezing een week uitgesteld. De politici hebben gezegd: We gaan er nog een weekje voor zitten om een goede kandidaat te vinden. We zullen 31 juli wel weer zien". Zo is de goede tijd voor de profe ten die brood eten weer aangebro ken. Ze kunnen weer een hele week, onder eindeloos veel kopjes koffie, hun mening tot onomstote lijk verklaren. Laten we nuchter zijn. Libanon is er nog lang niet en de hele wereld is nog niet dich ter bij dat fata morgana, dat „vrede" heet. Eén ding staat vast: met de Ame rikanen als barse dorpsveldwach ters voor de deur zijn de loyalis ten en opposanten langzamerhand tot het inzicht gerijpt, dat ze elk aar zullen moeten vinden. Ze doen hun best. En Robert Murphy, de persoonlij ke afgezant van Amerika's presi dent Eisenhower, blijft zich ook voor dit doel inspannen, ondanks Itritiek van de zijde der oppositie. Deze critici beweren nu al, dat Murphy in geen enkel opzicht erin geslaagd is een algemeen-aan vaardbare kandidaat te vinden voor het presidentschap. Vandaag was hij op visite bij president Sjamoen. Over resultaten wordt officieel nog steeds niets verteld. Verlangens In de Libanese kranten wemelt 't ook in deze „rustige" dagen weer van oncontroleerbare berichten, zoals de veronderstelling dat de regering de betrekkingen met de waarnemersgroep der Verenigde Naties zou hebben gebroken om dat nog steeds twee derde van de Syrisch-Libanese grens buiten de controle van deze groep zou val len. Volgens deze bladen heeft de Libanese minister van buitenland se zaken Malik, die in New-York verblijft, de order gekregen om bij de Verenigde Naties te informe ren of er kans is op een politie macht van 15.000 tot 20.000 man. Volgens andere krantenberichten heeft de Libanese regering aan de Amerikanen gevraagd, onmiddel- Over IJ-tunnel werd akkoord bereikt De technische moeilijkheden rond de bouw van de IJ-tunnel zijn opgelost. Het overleg tussen Rijkswaterstaat en de afdeling Publieke Werken van de gemeente Amsterdam is op volko men bevredigende wijze afgesloten. Als ook de andere nog bestaande moeilijkheden uit de weg zullen zijn geruimd, zal het nieuwste project voor de tunnel zoals dat in de loop van de besprekingen tot stand is ge komen, worden uitgevoerd. Dit deelde de wethouder voor Publie ke Werken van Amsterdam, mr. G. van 't Huil, woensdagavond mede in de zitting van de gemeenteraad, toen daar het uitbreidingsplan voor Am sterdam-noord aan de orde was. In Hoboken „Callex Cardiff te water gelaten Prins Albert heeft donderdagochtend op de scheepswerven van Hoboken de tewaterlating bijgewoond van het 32.000 ton-metende tankschip „Cal- tex Cardiff", het grootste schip dat ooit in België werd gebouwd, en on der Britse vlag zal varen. Het tankschip werd gebouwd op de nieuwe werf, waar eerlang voor re kening van dezelfde maatschappij twee tankschepen van 45.000 ton op stapel zullen worden gezet. Veertig maal overleden. De Westduïtse politie zoekt naar een man die zich Hans Kalweit noemt en kans heeft gezien veertig keren een overlijdensuitkering voor zichzelf te incasseren. In totaal heeft hij met deze zwendel 35.000 mark in de wacht gesleept. Kalweit sloot, telkens bij een ander arbeidsbureau, de voor Duitse werk nemers verplichte levensverzekering- af en kwam, na drie maanden premie betaald te hebben, dan bij andere kan toren de uitkering innen, zich uitge vend voor een broer van de overledene en voorzien van een vervalst overlij- denscertificaat. Het had jarenlang zo kunnen doorgaan als Kalweit niet bij een kantoor was binnengestapt dat en dit was een uitzondering niet zelfstandig kon uitkeren, maar eerst het hoofdkantoor in Bad Godesberg moest raadplegen. Toen de ambtenaar onraad vermoedde en terugkwam bij zijn loket, was de vogel echter gevlo gen. De politie zoekt nil naar de man, die veertig maal overleden is in de tuin van het koninklijk paleis te Bagdad ligt de kop van een stand beeld van koning Feisal van Irak in hei zandIn dezelfde turn zouden de koning en andere leden van de ko ninklijke familie tijdens de opstand zijn doodgeschoten Twee militairen uit Assen gedeserteerd Twee militairen van de A-compagnie van het 43ste bataljon infanterie Chassée, gelegerd te Assen, zijn reeds zes weken „onwettig afwezig" en spoorloos verdwenen. Het zijn de ne gentienjarige A. B. uit Delft en de twintigjarige H. K. uit Amsterdam, die al enige tijd moeilijkheden had den met hun kapitein. Tijdens een bivakoefening zou K. zijn kapitein, zelfs in het gezicht hebben geslagen omdat deze hem twintig ki lometer had laten lopen terwijl de mi litaire arts hem zou hebben voorge schreven geen marsen van meer dan acht kilometer te maken (aan een dergelijk advies behoeft de comman dant zich echter niet te houden). De zaak zou voor de krijgsraad ko men en in afwachting daarvan ver oorzaakten de beide militairen nog meer moeilijkheden. De kapitein dreigde toen, hen bij een volgende maal naar het strafkamp Nieuwer- sluis te zullen zenden en daarvan zijn de jongelui blijkbaar danig geschrok ken. Overigens maakt alleen de krijgsraad uit of een militair naar dat kamp gaat. Zij hebben hun verlof in het week einde van 8 juni benut om de benen te nemen. Tevoren hadden zij hun ka meraden in Assen al op de hoogte ge bracht van hun plannen en B. deelde zelfs zijn persoonlijke uitrusting on der vrienden uit. Omdat het niet onwaarschijnlijk is, dat zij in Hamburg met een boot zijn vertrokken is oofc Interpol in de kwestie gemengd, maar tot nu toe is niets van de jongelui vernomen. Bij onderhandelingen, die Oostenrijk i drag verplicht is, halveert, zo heeft en de Sow jet-Unie te Moskou heb- radio Moskou donderdag bekendge- ben gevoerd, heeft de Sowjet-Unie maakt. erin toegestemd, dat Oostenrijk zijn Oostenrijk moest nog 7 miljoen ton olieleveranties, waaronder dit land olie leveren en had de Sowjet-Unie onder het in 1955 gesloten vredesver- verzocht deze hoeveelheid tot de helft Liefhebberijen (Slot van Dug li zijn de mensen van het onderwijs, de kantoorbanen..., de handel enz. Slechts zes op de honderd houden er dieren op na! En hun vrouwen bren gen het niet verder dan twee op de honderd! Voor bloemen en planten staan de lei dinggevenden en welgestelden het slechtst geklasseerd. Nu de tijd van de grote buitenplaatsen voorbij is en de tuinman een kostbare figuur is ge worden, heeft maar een zesde deel van deze groep actieve belangstelling voor wat leeft en groeit. De dames uit deze groep komen er beter af. Een kwart van haar be sproeit wel eens de eigen plantjes. Maar het allerslechtst komen de denk sporten er af (schaken, dammen, bridge enz.). In de wereld van de boe ren is het aantal beoefenaren van de denksport te verwaarlozen. En lande lijk blijkt, dat slechts 5 van het Ne derlandse volk een der denksporten tot vaste liefhebberij heeft geprocla meerd. Er liggen dus nog grote terreinen braak... voor onze liefhebberij enthousiasten. Zij kunnen nog propaganda maken voor hun hobbies. Op het platteland moet men nog fil men en fotograferen lerenvoor f>lanten, bloemen en dieren kan de be- angstelling gemakkelijk verdubbeld wordende denksporten staan pas aan het begin van haar prille ontwik keling Alleen in knutselen en handwerken zijn de Nederlandse mannen en vrou wen volkomen bedreven. Zo iets moet toch wel een uiting zijn van het Nederlandse volkskarakter... De Nederlander is een knutselaar... een geboren knutselaar en zijn vrouw is een handwerkster... Eigenlijk we ten we dat allang, maar de cijfers ko men het óns nu nog eens bevestigen en wij moeten het dan maar aanvaar den, dat we in de knutselhoek zitten en achter de naaitafel... Tot in lengte van jaren! Dank zij een Nederlandse firma en de bemiddeling van de „B.O.S.K.", de bond ter behartiging van de belangen van spastici, zal Panltje de Winter, een 10-jarig spastisch patiëntje in Den Haag, voor het eerst in zijn le ven zijn gedachten en wensen ken baar kunnen maken. De firma schonk hem gisteren namelijk een elektrische schrijfmachine. Tengevolge van een beschadiging aan de hersenen, opgedaan bij zijn geboorte, is het ventje vrijwel geheel verlamd. In de tien jaren van zijn leven heeft hij nog nooit een vraag kunnen beantwoorden. Hij heeft niet voldoende macht over zijn handen om een pen of potlood vast te houden, of om de toetsen van een normale schrijfmachine aan te slaan. De lich te aanslag van de elektrische schrijf machine stelt hem daartoe nu wel in staat. Het geschenk werd hem gistermor gen ten huize van het gezin De Win ter te Den Haag overhandigd door de heer C. A. Groeneveld, directeur van de firma. Mr. C. G. v. d. Willigen, burge meester van de Haarlemmermeer en voorzitter van het hoofdbestuur van de „B.O.S.K.", merkte in zijn dank woord op, dat spastische kinderen, door de stoornis in hun bewegings functies (vooral hun verstoorde mi miek), en hun gebrek aan ervaring, dikwijls de indruk wekken zwakzin nig te zijn, terwijl zij toch veelal over normale geestelijke vermogens beschikken. Er zijn naar schatting in Neder land ongeveer 5000 spastische kinde ren, van wie het grootste deel zijn beste kansen mist door gebrek aan een juiste behandeling. Het geschenk van de maatschappij is een gelukkig symptoom van nieu we inzichten. Hij sprak de hoop uit, dat dit geschenk voor anderen een voorbeeld ter. navolging zal zijn. terug te brengen. Volgens een communiqué van de re gering der Sowjet-Unie is dit verzoek met het oog op de goede betrekkin gen met Oostenrijk ingewilligd, met dien verstande, dat de levering van de 7 miljoen ton olie wel zal door gaan, aangezien de Sowjet-Unie de volle hoeveelheid nodig heeft om haar verplichtingen inzake de leve ring van Oostenrijkse olie aan der de landen na te komen, maar dat de Sowjet-Unie van haar kant 3.5 mil- jon ton Russische olie zal leveren. Van 1 januari 1959 af moet Oosten rijk gedurende 7 jaar nog een mil joen ton olie per jaar aan de Sow jet-Unie leveren. Gedurende deze pe riode zal Oostenrijk ieder jaar 500.000 ton olie uit de Sowjet-Unie ontvangen. Aangaande de kwestie van de repa triëring van Oostenrijkse burgers heeft de Sowjet-Unie verklaard, dat hun repatriëring uit de Sowjet-Unie is voltooid, aldus het communiqué. Wat betreft voormalige Oosten rijkse burgers en him gezinnen, zullen verzoeken uit eigen bewe ging om naar Oostenrijk te mo gen terugkeren in welwillende overweging genomen worden. Daarentegen zullen de Oostenrijk se autoriteiten toestemming ge ven tot de terugkeer naar de Sowjet-Unie van Russische of voormalige Russische burgers die de wens hiertoe te kennen geven. In het communiqué wordt verder ge zegd, dat gesproken is over interna tionale vraagstukken, in het bijzon der over de toestand in het Midden- Oosten. Beide partijen hadden te ken nen gegeven belang te hebben bij een vermindering van de spanning in dat gebied. Tenslotte wordt medegedeeld, dat president Worosjilow van de Sowjet- Unie het voornemen heeft president Adolf Schaerf van Oostenrijk uit te nodigen voor een bezoek aan de Sow jet-Unie. Irak wil uit pact van Bagdad treden De nieuwe Iraakse regering heeft de regering van India ingelicht over haar voornemen uit het pact van Bagdad te treden, aldus heeft het persbureau van India donderdag avond gemeld. Het Wereldgebeuren Showman Wjlen Mike Todd heeft in fe bruari jongstleden, na een be zoek aan Moskou, gezegd dat Nikita S. Kroesjtsjew de beste „showman" ter wereld is. Todd, die zelf een kei was in het organiseren van shows, was in dat opzicht tot oordelen bevoegdToen iemand tijdens een persconferentie in Rome aan deze Amerikaan vroeg, of zijn bewondering ook Kroesjtsjews poli tiek betrof, zei Todd: „Politiek? Po litiek? Gebruik dat vuile woord niet in de buurt van mijn vrouw. Ik ben alleen maar een showman, geen poli ticus. Maar ik houd zoveel van onze democratie, dat ik onze „rol" graag beter „verkocht" zou zien. Ik zou willen, dat een paar van onze mensen even goede „verkopers" wa ren als Kroesjtsjew. Bij een show behoren soms stunts. En in zékere zin kan men Kroesjtsjews snelle beantwoor ding (binnen 24 uur) van het Britse denkbeeld de voorgestelde topconfe rentie onder auspiciën van de Ver enigde Naties te houden, als 'n soorte ment stunt beschouwen. Kroesjtsjew verklaarde zich bereid, aan bespre kingen met de regeringsleiders van het westen in een vergadering van de Veiligheidsraad mee te doen. Van zijn westelijke collega's verwachtte hij klaarblijkelijk een even snelle re actie als hijzelf aan de dag legde: maandag aanstaande wilde hij al met topconfereren beginnen. Als premier Nehroe van India en „vertegenwoor digers van de belanghebbende Arabi sche landen" maar van de partij mochten zijn Deze prompte reactie van Kroesj tsjew was weer een bewijs hoe zeer Kroesjtsjew in een machts positie verkeert. Zonder langdurig vooroverleg met medemachthebbers kon hij blijkbaar deze beslissing ne men. Anderzijds is zulk een macht 'n hachelijke aangelegenheid. Degene, die in het Kremlin de scepter zwaait, moet zich niet altijd geheel op zijn ge mak voelen. Telkens krijgt men de indruk, dat Kroesjtsjew iets te duchten heeft van lieden, die achter de vorig jaar in diskrediet geraakte groep van Molotow, Malenkow enz. Btaan. Sommige besluiten, zoals dat tot het terechtstellen van de Hon gaarse premier Imre Nagy, zou hij hebben genomen onder de druk van die „stalinisten". Deze veronderstel lingen zijn nog niet bevestigd: in de eerste plaats moet men dan ook deze wreedheden verwijten aan degene die de grootste verantwoordelijkheid draagt achter het ijzeren gordijn, namelijk Nikita Kroesjtsjew. Maar er is geen reden om aan te nemen, dat er onder de invloedrijksten in Rusland niet, zoals in het westen, diepgaande tegenstellingen zouden bestaan. De Russische machthebber kan deze tegenstellingen echter als hij dat nuttig acht, negeren. Pas bij een echte breuk of een hooglopend conflict komen ze naar buiten tot uitdrukking, Wat stelt Kroesjtsjew, die het eerst op de proppen kwam met het idee, op zeer korte termijn een topconferentie over het Midden- Oosten te houden, zich eigenlijk voor? Men kan ervan uitgaan, dat het hem ondermeer te doen is om versterking van zijn positie, ook en misschien wel in de eerste plaats in het Russische binnenland. Hoe kan hij dat bereiken? Moet hij aan het vredesverlangen, dat ongetwijfeld in het Russische volk evenzeer leeft als in de westelijke democratieën, vorm geven door serieus te trachten met het westen op een aantal punten tot overeenstemming te komen, waarbij hij vanzelfsprekend ook zelf conces sies zal moeten doen? Zou een even tueel tentoongespreide tegemoetko mende houding niet achter de scher men de woede opwekken van andere communisten, die zullen betogen dat de revolutie niet met concessies kan worden voltooid Of zal iedereen het erover eens zijn, dat een eventueel akkoord, tóch altijd gebroken kan worden Hier en daar wordt verondersteld, dat Kroesjtsjew zal willen volstaan met -het aan de kaak stellen van' het westen in een grootscheepse show, waarbij hij zou proberen de balk in het eigen oog weg te suggereren. Dat zou op zichzelf voor hem een psycho logische overwinning kunnen, zijn, maar men hoopt, dat hij zich ge dwongen zal voelen met iets beters voor het forum der wereld te ver schijnen. De westerse staatshoofden die aan het gesorek ^elncrncn weten in elk geval, dat z-j te maken hebben met een intelligente en geslepen showman, die er wel voor za! zorgen dat hij in het middelpunt der belangstelling komt te staan. NIKITA S. KROESJTSJEW „machtige" shows Prins Sihanoek, premier van Cam bodja, heeft verklaard dat zijn re dering besloten heeft communistisch una te erkennen en diplomatieke betrekkingen met dit land aaa ta knopen^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3