PRUIMING Zeeuwse ringrijders zorgden in Middelburg voor groots festijn I Zeeuwse Almanak VAN :mn TOT 9.80 DE KLERKelN DEBAT IN RAAD TERNEUZEN OVER BESTEDING 25.000 KONINGSPAAL GEPLAATST OP DE STADHUISTOREN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 25 JULI 1958 OPTOCHT MOEST ZICH DOOR VERKEER WRINGEN Filmers - beroeps en amateurs - hadden het druk op Molenwater HANDTEKENINGEN MOESTEN DE ZEEUWSE ringrijders of althans de prominenten onder hen donderdag nog niet nitdelen, maar misschien dnnrt dat niet xo lang meer Want vooral de toeristen en dan met name die uit het buitenland toonden gisteren een ongekende belangstel ling voor de zesde Middelburgse ringrljderij met versierde sjezen, met daar aan verbonden een ringrijderïj te paard. Rond de „sjezenbaan" en de „paar- denbaan" op het Molenwater verdrongen zij zich bij honderden om de stoere Walcherse paarden, de versierde wagentjes en de in de fraaie kostuums ge stoken Inzittenden ervan, te vereeuwigen. Niet alleen de toeristen toonden belangstelling, ook internationale en nationale filmoperateurs hadden zich naar Middelburg gespoed om straks duizenden via het witte doek in de ge legenheid te stellen dit ringrijderijfestijn mee te maken. Zo liep er de camei'aman van de „British Commonwealth News Film" rond, alles filmend wat er maar te filmen was. Deze Britse maatschap pij verkoopt de films over de gehele wereld, terwijl het zo goed als zeker is, dat de Engelse televisie de Mid delburgse folkloristische dag op het scherm zal brengen. Zaterdag 8 au- ritus is de dag weer te beleven in Nederlandse bioscopen, aldus ver zekerde ons de man van Haghefilm, dia gisteren ook oogstopnamen ge maakt had op Walcheren. Publiciteit was er dus genoeg! Deze zesde ringrijderïj in totaal vormde de tweede officiële toeris tische daad van de Middelburgse folkloristische commissie, zoals bekend samengesteld uit de ver tegenwoordigers van V.V.V., Han delsbelang, de stichting „Nieuw Walcheren" en de Z.R.V. De dag werd weer een eclatant succes voor de commissieOok voor Mid delburg zelf: het was der traditie getrouw weer een der drukste donderdagen van hot seizoen overigens niet zo druk als vorig jaar die bovendien begunstigd werd door een vrolijk zonnetje. De café's en restaurants voeren er wel bij en ook namen velen een kijkje op „Miniatuur Walcheren". Fraai versierd 's Morgens om tién uur begonnen de eerste fraai versierde sjezen -de deelnemers hadden er uitermate hun best op gedaan te rijden. Hiervoor was 'n baan uitgezet langs de noord zijde van het Molenwater, door de Branderijmolengang en over het Noordbolwerk weer terug. Onderweg ontmoetten de 25 deelnemende equi pes vier ringpoorten en één voor één rolden de wagentjes langs het par cours, waarzij in een sportieve strijd elkaar de loef trachten af te steken in het verzamelen van de meeste rin gen. Op de baan voor de Huishoud school waren ondertussen de indivi duele lanciers in een heftige strijd gewikkeld. Achttien Walcherse boe renzonen evenals de sjeesjesrijders in de klederdracht gestoken na men er aan deel. Ook dit program ma-onderdeel is een succes geworden. In een grote en klem-rijke optocht vertrokken de deelnemers na de middagpauze voor een route door een groot deel van de binnenstad, waar het publiek rijen dik stond om maar niets van het schouw spel te missen. Voorop ging een hoornblazer te paard, daarna vol^ den negen ringrijders te paard als escorte voor een aantal ouderwet se Walcherse wagens en voor een groep Domburgse ingezetenen, die de kleurrijke en fraaie oude Wal cherse dracht droeg. Vervolgens kwamen de muzikanten van „E. M.M." uit Serooskerke alle maal in hoerendracht daarach ter de 25 sjezen en tot slot weer negen ringrijders op hun rossen. ZINGEN, DANSEN. De afdeling Brouwershaven van de bond van plattelandsvrouwen hield woensdagavond, in ramen werking met V.V.V. een volkszang- en dans avond op de Markt en het Haven plein. In het begin was er niet zo veel belangstelling voor het aardige programma, dat onder de deskundige leiding van mejuffrouw Van der Lee- den uit Goes stond, en dat was jam mer. Maar later voegden zich vele badgasten en een groep, zich ru- HOED In «en Zeeuwse bus neenroe noe men geen namen zat een heer ver scholen onder een enorme hoed. De man lnoam er pas onderuit toen hij overigens geheel per ongeluk een duw tegen het imponerende hoofddeksel kreeg van de chauffeur, die. het dakluik van de bus open schoof. Haastig en met woedende ge baren zette de man de hoed weer op zijn plaats, waarop hij gramstorig vroeg}yKun je niet uitkijken!'' De chauffeur zei niets. Waarna de stem onder de hoofdbedekking op verongelijkte, toon verder ging „Toe- maar jongens, niks zeggen en nou nog dat dak open. Ik maar kouvat ten. En wat zal tr gebeuren als het gaat regenen 9" Toen sprak de chauffeur. Langzaam als een man, die weloverwogen een rake opstopper uitdeelt. Dit zei liij namelijk: „Dan leggen we jouw hoed d'r op en dan zitten we allemaal droog!" moerig gedragende padvindsters, bij de zanglustigen. In de pauze blies „Apollo" marsmuziek. De volksdansen op het. Havenplein wa ren hijzonder aantrekkelijk en zo kon de presidente van de plattelands vrouwen dan ook van een geslaagde avond spreken. Zij dankte voorts de medewerkers. VOETBAL, MUZIEK Zaterdagavond om 7.30 uur zal in Zou telande de plaatselijke muziekvereni ging „Luctor et Emergo" een rond gang door het dorp maken. Tegelij kertijd kan men toeschouwer zijn bij een voetbalwedstrijd Badgasten-De Meeuwen, die om zeven uur begint. EEN KONING. Een koning is de heer G'. M. Ver- heijke te Ellev/outsdijk. De heer Ver- hcijke veroverde namelijk evenals vorig jaar de koningstitel van de handboogsociëteit „Zorgvliet". Parmantig en keurig in het gelid stapten de stoere Walcherse paarden voor de keurig versierde sjeesjes don derdag door de Middelburgse straten tijdens de eerste folkloristische dag van het seizoen. Vooral in het cen trum van de stad trok de stoet gro te belangstelling. (Foto P.Z.C.). Enorm druk De Middelburgse politie heeft het tij dens de optocht enorm druk gehad om het verkeer in zo goed mogelijke hanen te leiden. Toch kon zij niet verhinderen, dat in de Lange Delft de stoet in „mootjes" gespleten werd, omdat de wagentjes eenvoudig de ve le geparkeerde auto's bijna niet kon den passeren. Men zal er daarom in de toekomst goed aan doen om de auto's bijvoorbeeld naar de kaaien te dirigeren, waar gisteren nog - par keerruimte genoeg was. Na terugkomst van de stoet op het Molenwater werden de wedstrijden voortgezet. Het ging vrolijk toe rond de banen: E.M.M. zorgde op de mu ziektent de gehele dag voor een mu zikale omlijsting, terwijl de mannen te paard met muziek uit luidsprekers verrast werden. De sjeesjes moesten 19 keer het parcours rijden, zodat zij in totaal 76 ringen konden ver zamelen. Geen enkele deelnemer bracht het zover, maar J. Wisse uit Middelburg- leverde wel een bijzondere prestatie door slechts 9 ringen te missen, zo dat hij 67 maal raak stak! Om de 2e plaats werd meer strijd gevoerd en wel tussen de kampioen van vorig jaar, M. Koole uit St. Laurens, en de (Advertentie) VE VONKEN VLIEGEN ER AF... STALEN LEDIKANTEN met 3/4 multiplex voetbord, naadloos getrokken buis en versterkte spiraalmatras. Ge moffeld In de kleurcombinatie goudbroni/crême 1 pers. NU 37c80 2 pers. NU 49.80 15 jaar garantie DIVANBED origineel sleemodel, zwaar ge moffelde buizen met versterkte gezondheidsmatras 1 pers. 80 x 190 90 NU *J»7W 15 jaar garantie VLOKMATRASSEN .uitsluitend nieuw materiaal, overtrokken met prime dapiast ti]k 1 pen. NU 24e90 2 pers. NU 4|#90 100 ZUIVER WOLLEN MERKDEKENS: ZAALBERG. VAN WIJK, REFORMA en HATEMA zolang de voorraad nog strekt met 25-35% KORTING Zo goedkoop kocht U nog nooit een zuiver wollen merkdeken I Wollen WILTON KARPETTEN bijzonder vast geweven, met versterkte rug, in een aantal mooie Perzische dessins 285 x 200 OjM 90 NU 0«*e 315 x 220 NU I09.80 Zuiver wollen SLAAPKAMER KLEEDJES In leuke frisse desslpi 100 x 50 van 1490 NU 120 x 60 van 21-50 NU 180 x 120 van 65.- NU I3.90 43.8C) BELLA^JYPARK -VLISSINGEN ROTTEBPAM - P£N HAAG* UTRECHTVLISSINGEN I KUNST Orgelconcert Ev. Glassner NIEUWE KERK, MIDDELBURG. DE AMSTERDAMSE organist Ev. Glassner, die gisteravond in de Nieu we Kerk te Middelburg concerteerde, bleek een organist van grote allure. Zijn spel was bijzonder virtuoos en met name zijn registratie opvallend. Voor een gast-organist die uiter- aard het instrument waarop hij moet spelen minder goed kent dan de „vaste bespeler" is juist die registratie al tijd weer een moeilijk punt, vooral omdat meestal de voorbereiding ter plaatse te kort van duur is. Hij is dan afhankelijk van de adviezen, die hem door de organist van de kerk worden verstrekt en dat kan betekenen, dat zijn eigen intenties minder naar vo ren komen dan hij zelf wel gewenst zou hebben. Gisteravond evenwel maakte Glassner de indruk voldoende tijd te hebben gehad om juist die re gistratie een eigen cachet te geven. De kenmerken daarvan waren door zichtigheid en klankverscheidenheid, alles echter binnen de grenzen van 't grogramma: Buxtehude, Sweelinck, lach en Joh. Nep. David. Maar nog maals, binnen de grenzen van deze muziek zorgde Glassner voor een gro te verscheidenheid, waarbij evenwel een voorliefde voor tongwerken op vallend was. Wat zijn spel betreft, we schreven het reeds: het was virtuoos. Maar dat het zonder enig voorbehoud imponeer de mag toch ook niet worden gezegd. Want het leek wel alsof juist de speeltechnische beheersing door deze organist van het instrument minder was dan zijn inzicht in het coloriet. Er waren wat onregelmatigheden in de (vaak zeer snelle) tempi en af en toe waren er van die kleine misslagen, die er op wezen, dat de organist het instrument toch nog niet helemaal beheerste als wel gewenst zou zijn. Hetgeen overigens niets afdeed aan zijn werkelijk wel zeer grote talenten als concertgever. Er was ook ditmaal een redelijke pu blieke belangstelling, waaruit mag worden geconcludeerd, dat deze orgel concerten in een behoefte voorzien. Het volgende zal op 11 september worden gegeven door de organist van de Alkmaarse Sint Laurenskerk, Piet Kce. de K. Belastinginspecteur te Zierikzee benoemd. De inspecteur van 's rijks belastin gen, J. J. Mottier, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der registratie en successie te Rotterdam, is ver plaatst naar Zierikzee en aangewe zen als hoofd van de inspectie der be lastingen aldaar. Collecte. De leden van de meisjesvereniging te Zoutelande hebben voor het a.s. uit stapje van de ouden van dagen te Zou telande ruim 500.opgehaald. Middelburger O. Stroo, die reap, met 64 en 63 ringen als nummer 2 en 3 eindigden. Bij de rijders te paard was de strijd nog spannender: hier moest een kamp uitmaken wie de be ker mee naar huls mocht nemen. Maljaars uit Oostkapelle was hier de sterkste. Zoals gewoonlijk werden de versie ringen van de sjezen weer beoordeeld door een jury, die vond, dat zeer veel aandacht aan dit werk was besteed. De jury bestond uit de dames A. M. D. de Widt-Lugten, M. J. Sandberg tot Essenburg-Hiebendaal, Tj. den Boer-Roelfsema, I. C. Blaauw-de Wilde en M. J. Dronkers-Glerum, en de heren W. Nieuwenhuize, F. Castel en M. Koole. BEDRAG UIT RAMPENFONDS Ernstige val bij kersenpluk in Biezelinge Ladder brak in tweeën Een zeer ongelukkige val maakte woensdagmorgen de heer J. v. d. Z. uit Biezelinge, toen hij bij het kersen- Jilukkcn uit een boom wam te val- en. De oorzaak van deze val was dat de ladder waarop hij stond, in tweeën brak. Ernstig gewond moest de man naar het ziekenhuis te Goes worden vervooerd, doch daar achtte men het wenselijk hem over te brengen naar een ziekenhuis te Tilburg voor verde re behandeling. De heer v. d. Z. is ongehuwd. betekent. Liever zag de heer De Vos dit geld besteed aan blijvend bouwsel, jn dit geval dat van een openbaz'e Tenslotte zelde de heer Weterings nog, dat hij het meest voelde voor een bespreking van dit rampen- geldenverdelings-probleem in de raadsfracties. In de stem van de bur gemeester, zoals die in de kabinets zaak zal klinken, zou dan de mening van do raad te beluisteren zijn Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 7. NAAAAAAAAAAAAAAAA^^^^^^V Voor jeugdwerk of nieuwe openbare leeszaal De raad van Terneuzen had in zijn vergadering van donderdagavond slechts weinig tijd nodig voor het verwerken van een zestien punten tellende agenda; liet laatste agenda punt de rondvraag leverde ech ter een interresant dehnt op, waarin burgemeester mr. P. H. W. F. Teile gen en het r.-k. raadslid, de heer W. J. Weterings een vriendelijk steek spel ten beste gaven over de verde ling van een bedrag van 25.000 dat de gemeente Terneuzen "zal worden toegewezen uit de Rampenfonds-pot; De heer Weterings meende te weten, dat de gedachten van de burgemees ter voor de bestemming van dit be drag uitgingen naar de stichting van een nieuw, gebouw voor de openbare leeszaal, welk instituut het tot op heden met het gebruik van een een-, voudig woonhuis moet stellen. Het r.-k. raadslid gaf als zijn mening' dat het financieel steunen van het jeugdwerk in Terneuzen zeker als even belangrijk moet worden gezien als de besteding van de gelden voor de openbare leeszaal. Eigenlijk nog belangrijker, zoals uit het verdere verloop van zijn betoog bleek. Want- hij deed het voorstel de commissaris: der koningin die uiteindelijk het. laatste* woord heeft bij de bestem ming van deze rampgebieden in een adviserend schrijven te vragen, het jeugdwerk te willen bevoordelen. Wethoudor M. de Vos verdedigde het „beleid" van B. en W. in deze, dat, zoals later uit de woorden van bur gemeester Tellegen mocht blijken, eigenlijk geen „beleid" was. De heer Tellegen zeide namelijk, dat het hier een „kabinetszaak" betrof, tussen de commisaris en de burgemeester van Terneuzen. Waarop één van de heren wethou- e^gen aan Cadzand-duinen w?hirfSn fm biï café Boone, waar ook de prijzen werd affidaln" om I uitgereikt zullen worden. weid „argeaaan schledt door de Doch hoe het ook zij, wethouder De Cadzand. Vos was kennelijk mét de burge- De rally loopt over goed berijdbare meester van mening, dat een beste- j wegen door west Zeeuwsch-Vlaande- ding van het bedrag van 25.000 aan ren over een afstand van ongeveer de jeugdorganisaties versnippering 145 km. V.V.V. te Cadzand houdt „Eerste Schorrebloemrit". De V.V.V. te Cadzand houdt op don derdag 31 juli a.s. de „Eerste Schor rebloemrit". Deze rit is een auto rally, waaraan de Sluisse auto- en motorclub zijn technische medewer king verleend. Deelgenomen kan worden door au to's, motoren, scooters en brommers, die een oriëntatierit met opdrachten moeten rijden met een gemiddelde snelheid van 20 kin per uur voor de brommers en van 30 km per uur voor de andere voertuigen. Hoewel deze rally wordt georgani seerd voor de badgasten to Cadzand. is iedere automobilist, motorrijder of bromfietser van harte welkom. De organiserende V.V.V. rekent dan ook op een grote deelneming. De start is in Cadzand-dorp bij café Masclee Dit burgemeester van BELANGRIJKE DAG VOOR MIDDELBURG DE KONINGSPAAL, de drager en het „hart" van de stadhuistoren te Mid delburg op welke toren men deze week, zoals wij reeds schreven, be gonnen is met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van de spits is donderdagmorgen geplaatst. Ter gelegenheid van deze voor de afbouw van het hoofdstedelijke stadhuis zo belangrijke gebeurtenis, werd om 11 uur het rood-wit-en-blauw gehesen, welke plechtigheid werd bijge woond door burgemeester mr. Joh. de Widt, wethouder L. J. van 't West- ende, gemeentesecretaris J. Plu Koene, de architect, de heer M. J. J. van Beveren, de aannemer, de heer I. Wou denberg, de uitvoerder, de heer I. van Loo, en het personeel van de firma I. Woudenberg Zn. het herstel van dit uitzonderlijk mooie bouwwerk betrokken zijn. Hard gewerkt Lof voor het werk van de restaurateurs Elf meter lang is de koningspaal en vanuit de stelling rond de toren wijst hij als een reusachtige vinger de lucht in. Deze paal vormt de kern voor het puntdak, waarboven nog vijf meter koperwerk komt, met tenslotte als hoogste punt de windwijzer, die de figuur van Neptunus voorstelt. Nadat het gezelschap op de top van de huidige toren het vlaghijsen had bijgewoond, toog men weer naar de begane grond, waar burgemeester De Widt woorden van lof sprak tot de architect, die de moeilijke taak kreeg om het stadhuis weer in de oude trant te herbouwen. Voorts richtte de bur gemeester zich met waarderende woorden tot de heren Woudenberg en Van Loo, die met de steenhouwers, de timmerlieden en metselaars alle krachten gegeven hebben voor een precieuze uitvoering van de plannen. Wethouder Van 'fc Westende her innerde in een toespraak aan liet ogenblik ongeveer 9 jaar gele den dat de toenmalige minister van wederopbouw toestemming gal' om het stadhuis van Middel burg té herbouwen. Spreker vond het verheugend, dat het herstel tot nu toe regelmatig voortgang heeft kunnen vinden. Hij noemde deze dag, waarop de koningspaal geplaatst kon worden, dan ook een glorierijke dag voor allen, die bij Mulo-examens te Goes Voor het mulo-diploma A slaagden donderdag te Goes do volgende da mes: M. van Roon (m), Groede; A. H. A. van Noorden, Oostburg; M. Kersten (m); E. J, Dieleman (m); K. J. Geensen (m); J. Th. I. de Groot (m); F. F. van Damme (m), allen Terneuzen; S. M. Dieleman (m), Axel; T. S. Dieleman, Zaamslag, E. L. Rottier (m); J. H. Pauwe (m); beiden Vlissingen; L. M. de Greeuw en E. Buurman, beiden Vlissingen; J. J. Leenhouts (m) te Schoondijke; de heren: I. J. Merk (m) Groede; J. van der Werf (m), Terneuzen; K. A. Die leman (m) Zaamslag; J. J. den Doel- der (m). Axel; J. de Landmeter (m) en M. Adam (m), beiden te Vlissin gen en P. S. Babijn, Biggekerke. Ze ven kandidaten werden afgewezen. Kandidaten, aangeduid met (m), zijn ook geslaagd voor het middenstands diploma. De heer Van 't Westende roemde voorts het werk van de voorman steenhouwer, de heer H. J. Jongepier en beeldhouwer Peter de Jong uit Den Haag, die eveneens veel en in be langrijke mate hebben bijgedragen om het stadhuis deze fraaie vorm te geven, uiteraard gesteund door de steenhouwers en de andere arbeiders. „Soms wordt de indruk gewekt", al dus vervolgde de wethouder, „dat het werk niet al te hard opschiet'®. In te- fenstelling tot deze mening verklaar- e hij echter, dat er door de ongeveer 15 man flink gewerkt wordt. „Het is geen uitzondering", aldus zei de heer Van 't Westende, „dat er we ken lang gebouwd moet worden om een versieringsstuk in de juiste vorm te krijgen. Dat zijn stukken van 300 a 500 kg, soms van 1000 kg, die alle sen". weer precies in elkaar moeten pas- Vervolgens werd het woord gevoerd door de architect, de heer Van Be- veren. die zich verheugde over de be langstelling van het college van B. en W. voor deze gebeurtenis. Hij achtte daarmee bewezen, dat hot gemeente bestuur grote in restauratiewerk van het stadhuis. Tot slot werd het personeel beloond met de bij deze plechtigheid behorende gratificatie. VANDAAG Middelburg-Electro: ,De ontembaren", T en 9.15 uur. 14 Jaar. Schouwburg: „Strijd tegen verdoven de middelen", k uur, 18 jaar. Markt: Aankomst Engelse sportlieden uit Folkestone met escorte M.A.C. „Scheldegouwen", 6 uur (ongeveer). Concert- en Gehoorzaal: Diploma-uiL reiking technische school, 2 uur. Van Benthem Jutting: Grafisch werk van Picasso, 0—6 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—22 uur. Muziektent Molenwater: Concert „O.N.D.A.", 8 uur. Vlissingen-Alhambra: „In de schaduw van de misdaad" T en 9 uur, 14 j. Luxor: „Koning voetbal", 8 uur, a.L Goes-Grand: „Tarzan en de verloren aa- fari", 8 uur, 14 jaar. Prins van Oranje: Uitreiking diplo ma's Goese ambachtsschool, 7 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2