PROVINCIALE ZEEUWSE COUPAMT Niet alleen de passagierstarieven verlagen, ook de vrachttarieven Generaal de Gaulle moet nog beslissen of hij naar New-York zal gaan BILT REVOLUTIE IN IRAK DEEL VAN GROOTS OPGEZET PLAN 201e jaargang - no. 173 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant, Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van l.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwersstraat 2: Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094 Verwacht wordt, dat topconferentie pas over enkele weken begint Koning Hoessein van Jordanië knielt in gebed verzonkentij- dens de herdenkingsdienst in Amman ter nagedachtenis van zijn neefkoning Feisal van Irak, die met andere leden van de koninklijke familie tijdem de opstand in Irak werden doodge- schoten. c Naar het schijnt zijn alle westelijke mogendhe den het er over eens, dat de topconferentie in het kader van de Verenigde Naties niet maan dag aanstaande kan worden geopend, zoals door de Russische minister-president, Kroesjtsjew, is voorgesteld. In Londen verwacht men, dat de topconferentie aangaande het Midden-Oosten over twee of drie weken in New-York zal wor den gehouden, als generaal De Gaulle tenminste er mee instemt om mee te doen. En dat is nog helemaal niet zeker. De Franse minister van voorlichting, Soustelle, heeft donderdag verklaard, dat generaal De Gaulle wel voorstander is van een topconferentie van grote mogendheden, maar hij voelt er niets voor een „congres van Wenen" bij te wonen. Volgens Soustelle is De Gaulle bereid aan een topbijeenkomst deel te nemen als men in staat is daar binnen 48 uur besluiten te nemen. De mi nister zei overigens dat er nog geen beslissing is genomen over de deelneming van De Gaulle aan een topconferentie in het kader van de Verenig de Naties. Hij verklaarde dit naar aanleiding van een vraag over een bericht uit Washington, volgens hetwelk de premier niet zou deelnemen. Frankrijk ontwerpt plah tot „stabilisatie van Midden-Oostën" De Franse ambassadeur te Washington, Alphand, had namelijk na een onderhoud met de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, John Foster Dulles tegenover de pers verklaard, dat er bij zijn weten geen verandering was gekomen in het Franse standpunt, zoals dat was uiteengezet in de jongste brief van De Gaulle aan Kroesjtsjew. Deze uitlating werd beschouwd als een mededeling, dat De Gaulle niet naar New-York zo'u komen. Alphand had echter alleen willen zeggen, dat Frankrijk niet voor een dergelijke topconferentie is. De Gaulle heeft zijn medewerkers op buitenlands terrein opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor „stabilisatie" van het Midden-Oosten. Het plan zou neerkomen op de neutralisatie van de Libanon, welke zou worden ge garandeerd door Amerika, Engeland, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de Verenigde Naties en een realistische erkenning van het Arabische nationa lisme. In eerste instantie zou dit plan kunnen leiden tot ook door Washing ton voorgestane spoedige terugtrekking van de troepen in de Libanon, ter wijl het later zou kunnen leiden tot rechtstreekse besprekingen tussen pre sident Nasser en het westen. Schijnbare aanvaarding van westelijk voorstel? Tenslotte deelde de Franse mi nister van voorlichting mee, dat de regering vandaag haar hou ding definitief zal bepalen. Hij verwachtte, dat het Franse ant woord zaterdag naar Kroesj tsjew zou worden gezonden. President Eisenhower en minister John Foster Dulles hebben donder dag het ontwerp voor een Ameri kaans antwoord op Kroesjtsjews voorstel voor een topconferentie op gesteld. Het ontwerp zou gisteravond nog aan Engeland en Frankrijk wor- Liefhebberijen Er zijn ongelukkige mannen, die geen spijker in de muur kunnen slaan om een schilderij op te hangen en ongelukkige vrouwen, die met naald en draad niets weten te be reiken. Wanneer we de tekenaars in humoristische bladen zouden geloven, dan zijn die ongelukkigen talrijk. Thans is echter duidelijk geworden dat men die humoristen niet mag ge loven. Dat blijkt uit een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de liefhebberijen van de Neder landse mannen en vrouwen. Niet minder dan 53 procent van de Nederlandse mannen zijn knutselaars en beschikken dus over bijzondere handvaardigheid. Het merkwaardige is, dat de knutsel- drift zich volstrekt niet beperkt tot een bepaald milieu. De leidinggeven den en welgestelden produceren nog 45 knutselaars, Voor de handwerkende dames ligt dat anders. Daar hebben platte landsvrouwen de top met 87 handwerksters, waartegenover de echtgenoten van leidinggevenden de 60 nog niet halen. Opmerkelijk is ook de grote verzamel woede in Nedei'land. Tien procent van de Nederlandse man nen en drie procent van de Nederland se vrouwen verzamelt iets. De intensiefste verzamelaars zijn de leidinggevenden en welgestelden, waar een op elke vijf mannen wel iets bijeenbrengt. Hoog op verzamelgebied staan ook de boeren met 13 verza melaars in hun gelederen. Op het gebied van film en foto echter staan de boeren ver achter. Men mag zeggen: zij doen er totaal niet aan. Ook de landarbeiders hebben slechts minimale belangstelling voor zelf-fo tograferen of filmen. Daarentegen loopt in de kringen van de welgestelden en leidinggevenden een op elke vijf man met een foto- of filmtoestel rond. Na hen komt de loon trekkende middenstand met 13 fo to- en film-enthousiasten. Al deze min of meer nuttige gege vens heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek verzameld. Het is goed, dat deze dingen bekend worden, want zij geven inzicht in de aard van het Nederlandse volk. Wie had gedacht, dat slechts een kwart van het Nederlandse volk iets doet op het gebied van planten, bloe men en dieren? Toch is net zo en dat valt bepaald tegen. De geringste be langstelling voor dieren hebben de loontrekkende middenstanders.™ dat {Vervolg op, pag, 3) den gezonden, zo heeft Eisenhowers chef Hagerty in Washington be- :endgemaakt. Hij voegde daaraan toe, dat Washington op de hoogte wordt gehouden van de antwoorden, die in Parijs en Londen worden opge steld. Hij achtte het mogelijk, dat na overleg met. Londen en Parijs Eisén- howers definitieve antwoord aan Kroesjtsjew vrijdag zou worden ge publiceerd. Naar verluidt zijn de Verenigde Sta ten niet gelukkig met de interpreta tie die men algemeen aan Kroesj tsjew jongste brief heeft gegeven. Amerikaanse functionarissen ver klaarden donderdag dat na een zorg vuldige bestudering van de brief zal blijken dat Kroesjtsjew in feite niet heeft aanvaard wat van westelijke zijde is geopperd. Men acht het dan ook mogelijk dat Eisenhower in zijn antwoord de schijnbare aanvaarding van de westelijke voorstellen door Kroesjtsjew zal betwisten. Het voorstel van MacMillan, waar bij Eisenhower zich aansloot, was volgens deze functionarissen, dat de Veiligheidsraad zou bijeenkor men op het niveau van regerings leiders. Kroesjtsjew is echter weer teruggekomen met zijn aanvanke lijk voorstel voor een topconferen tie van de Sowjet-Unie, de Ver enigde Staten, Engeland, Frank rijk en India, met secretaris-gene raal Hammarskjöld en in tegen woordigheid van de Arabische landen en hij heeft niet gezegd hoe de veiligheidsraad met die on derneming verbonden zou zijn. De Indische minister-president Nehroe heeft donderdagavond zijn antwoord op de jongste nota van ae Russische minister-president verzon den. In de Indische hoofdstad wordt als vaststaand aangenomen dat Neh roe bereid is aan een topconferentie in het kader van de Verenigde Naties te New-York deel te nemen. De secretaris-generaal van de Navo Spaak, heeft donderdag te Bonn be sprekingen gevoerd met de Duitse bondskanselier Adenauer. Gesproken werd over de raadpleging in het ka der van de permanente Navo-raad over actuele problemen, zoals de cri sis in het Midden-Oosten, over de houding van de „westelijke bondgeno ten met het oog op de aanstaande topconferentie en over de westelijke defensie. De bondskanselier is ontevreden over het overleg over de Britse en Ameri kaanse actie in het Midden-Oosten binnen de permanente Navo-raad. President Kubitschek van Brazi lië heeft er telegrafisch bij presi dent Eisenhower op aangedrongen dat Zuid-Amerika vertegenwoor digd is op een topconferentie, on geacht of deze in of buiten de Ver enigde Naties zal worden gehou den. Bromfietser tegen auto 2 doden Bij de Bonenburgerbrug over het Apeldoornse kanaal te Heerde botste gister de 42-jarige bromfietser H. L. uit Bolsward, die achterop zijn tien jarig dochtertje had, tegen een be stelauto, bestuurd door de 57-jarige G. J. M. uit Zutphen. Vader en doch tertje werden vrijwel op slag gedood. De bestelauto sloeg over de kop, waarbij de bestuurder en een 43-ja- rige inzittende werden gewond. Verkiezingen in Indonesië slechts als het rustig is De Indonesische minister van binnen landse zaken, Soenasi Jardjadinata heeft, volgens dagbladberichten in Djakarta, donderdag verklaard, dat de volgende algemene verkiezingen, die volgens plan in september 1959 gehouden zullen worden, slechts zul len kunnen doorgaan, als in het ge hele land rust en orde zijn hersteld. Het zou volgens de minister niet ver standig zijn alleen in rustige gebie den verkiezingen te houden. DE GAULLE misschien Weer raam verbroken bij inbraak in kerk Ook in Rotterdam is nu in een kerk ingebroken, waarbij men is binnen gekomen door het verbreken van een glas-ïn-loodraam. Het gebeurde in de nacht van Woensdag op donderdag in de Wilhelminakerk aan de Oranje- boomstraat in zuid. Gelukkig betreft het hier geen kostbaar raam. Het was er een van ongeveer 50 bij 40 cm, met vier gebrandschilderde ruitjes erin. Een schadepost van mis schien f 20.Uit de kerk zelf wordt niets vermist. Geld of kost baarheden waren er niet aanwezig, alleen een postzegelkas en die lag nog in een kluis. Wel werden enige stoelen licht beschadigd, die mogelijk gebruikt werden bij de klimpartij, De achterdeur van de kerk is later open aangetroffen, zodat men ken nelijk daardoor weer afgetrokken is. In Parijs wordt een conferentie ge houden van de Europese Economi sche Gemeenschap. Foto: De Belgi sche en de Nederlandse delegatie. KONING HOESSEIN „Nasser zal alies doen om Jordanië te vernietigen" Koning Hoessein van Jordanië heeft donderdag in een televisie-interview voor de Britse B.B.C. verklaard, dat de revolutie in Irak een onderdeel is van een groots opgezet plan om van Arabische ianden Russische satellie ten te maken. Hij waarschuwde, dat dit plan ook voorziet in communistisch beheer over de olievelden van het Midden- Oosten, „wat een onfczettenSe slag voor de vrije wereld zou zijn". De 22-jarige koning, die langzaam en bedachtzaam antwoordde op de vra gen die hem gesteld werden, waar schuwde het westen tevens de belof ten van de nieuwe Iraakse regering niet te geloven. De beloften dat Irak lid van net pact van Bagdad zal blij ven en dat de olie normaal aan het westen zal worden geleverd, zijn niets dan „communistische tactiek" en „een middel om tijd te winnen", zei hij. Abdel Nasser heeft vele malen zijn beloften geschonden, aldus de koning, KAMERS VAN KOOPHANDEL TOT GED. STATEN DE KAMERS VAN KOOP HANDEL in Zeeland hebben zich met een brief tot Ged. Sta ten van Zeeland gewend over de mogelijke gevolgen van de mo ties Westerhout en Van de Heu vel. Zoals bekend willen deze moties, welke tijdens de veren- interpellatie door de Tweede Ka mer werden aanvaard, vrijdom van veergelden voor voetgan gers, fietsers en bromfietsers. Met nadruk stellen nu beide ka mers van koophandel, dat indien als gevolg van beide moties zou worden overgegaan tot verla ging van de per 1 augustus in te voeren tarieven, dit zeker niet alleen beperkt mag worden tot passagiers, fietsen en bromfiet sen. Tevens zal dan een verla ging verkregen moeten worden voor de tarieven van het vracht vervoer, zo schrijven de kamers aan Ged. Staten. „Dit laatste zal financieel veel gemakkelijker te dragen zijn, omdat het hier gaat om een betrekkelijk gering be drag vergeleken met de lagere opbrengst van het personen vervoer" aldus de brief. In het stuk wordt er op gewezen, dat de situatie inzake de tarieven in po litiek opzicht zich heeft gewijzigd. Toen de beide kamers in april van dit jaar in de gelegenheid werden gesteld om via vertrouwensmannen met Ged. Staten van gedachten te wisselen over de veertarieven, werd op zakelijke gronden een advies verleend, dat uit de aard der zaak mede was gebaseerd op de mededelingen van Gedeputeer- den over hun onderhandelingen met minister Algera, Bovendien hadden de kamers zich in hoofdzaak bezig gehouden met de belangen van het bedrijfsleven. Zodat op 8 mei jl., toen de beide kamers gezamenlijk verga derden over de nieuwe tarieven, zij zich op bepaalde voorwaarden met de nieuwe regeling konden verenigen. Maar in het gesprek met Ged. Sta ten was destijds door de kamers duidelijk gestéld, dat zij zich het recht voorbehielden om op de ta riefsverhoging terug te komen, in dien om politieke redenen de ta rieven voor passagiers zouden worden verlaagd. „Wij meenden, dat een evenwicht was bereikt tus sen de passagierstarieven en de tarieven voor autovervoer en wa ren bereid de voorgestelde tarie ven te verdedigen tegenover het bedrijfsleven, mits aan de tarie ven voor het personenvervoer niet meer zou worden getornd", zo schrijven de kamers aan Ged. Staten. Doelend op de moties Wester hout en Van de Heuvel wordt .vervolgens gezegd; „Thans blijkt, dat er een redelijke kans bestaat, dat de passagierstarie ven met inbegrip van bromfiet sen e.d. toch lager gaan worden, dan destijds voorzien is". Met andere woorden: er is thans wel degelijk sprake van „politieke redenen", zodat wij het recht nemen om op onze houding van eertijds terug te komen. Overigens merken de kamers nog op, dat de minister in het jongste verle den meermalen heeft verklaard dat de „tarieven door uw college worden vastgesteld en dat uw college hier over in alle vrijheid kan beslissen". Tenslotte wordt opgemerkt, dat de meerdere opbrengst van de hogere tarieven, in geld uitgedrukt, voor het overgrote deel afkomstig zou zijn van de passagierstarieven. Dit alles is voor de kamers aanleiding er bij Ged. Staten met de meeste klem op aan te dringen, dat indien de passagierstarieven worden ver laagd ook het vrachtvervoer in de ze verlaging moet delen. en de rebellen van Irak zijn zijn leer lingen. Hoessein geloofde dat president Nas ser en de nieuwe regering van Irak al het mogelijke zullen doen om Jor danië te vernietigen. Op de vraag of het gevaar bestond dat de olietoevoer uit Koeweit en Saoedi-Arabië zou worden afgesneden, antwoordde hij, dat er „gevaar voor ongelukkige in cidenten, binnenkort, in andere delen van de Arabische wereld" kon be staan. Hij wijdde echter niet verder hierover uit.. Op de vraag of hij in staat zal zijn zijn gezag over Irak, als hoofd van de Arabische Unie, uit te oefenen, zei Hoessein nog, dat Jordanië met de hulp van zijn vrienden in de vrije we reld zich voorbereidt. „Ik hoop, dat wij zeer spoedig in staat zullen zijn Irak te redden uit de communistische invloedssfeer", zo besloot hij. Koning Hoessein heeft tijdens een onderhoud met een correspondent van het Columbia-Broadcasting System verklaard niet te geloven, dat de problemen in het Midden- Oosten door een topconferentie kunnen worden opgelost. Het is de verantwoordelijkheid van de ge hele vrije wereld, om ons in onze strijd tegen het internationale communisme te helpen. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten v n glster- avond 7 uur: Helsinki, zwaar bewolkt, 17 gr. Stockholm, zwaar bewolkt, 19 gr. Oslo, licht bewolkt, 20 gr. Kopenhagen, licht bewolkt, 17 gr. Aberdeen, half bewolkt, 14 gr. Londen, zwaar bewolkt, 20 gr. Amsterdam, licht bewolkt, 16 gr. Brussel, zwaar bewolkt. 19 gr. Luxemburg, licht bewolkt, 17 gr. Parijs, licht bewolkt. 20 gr. Boideaux, licht bewolkt. 23 gr. Grenoble, zwaar bewolkt. 23 gr. Nice, onbewolkt, 24 gr. Berlijn, half bewolkt, 17 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 21 gr. München, licht bewolkt, 15 gr. Zürich, zwaar bewolkt, 16 gr. Genève, zwaar bewolkt, 24 gr. Locarno, licht bewolkt, 25 gr. Wenen, onbewolkt, 18 gr. Innsbruck, zwaar bewolkt, 18 gr. Rome. onbewolkt. 29 gr. Ajacclo, onbewolkt, 25 gr. Madrid, onbewolkt, 35 gr. Mallorca, onbewolkt. 29 gr. Algiers, onbewolkt, 29 gr. VERWACHT. VRIJ ZONNIG Overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog. Overwegend matige noordwestelijke wind. Iets minder koud. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag vrijwel overal droog strand weer met zonnige perioden. Matige wind tussen west en noord-west. Nog te koel. In de middag 17 a 18 graden Celsius. Zeewater 17 graden. Voor uitzichten: tegen het weekeinde wat zonniger en minder koel strandweer verwacht. ZON EN MAAN 26 juli Zon op 4.51 onder 20.41 Maan op 16.58 onder 0.59.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1