Kermiskinderen op eigen school SOCIOLOGISCH RAPPORT OVER NOORD-BEVELAND VERSCHENEN KOOPMAN LICHTTE INWONERS VAN BROUWERSHAVEN OP uniek aanbod Gillette iVRIJDAG 25 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VIER DAGEN IN VLISSINGEN „Onder het draaiorgel geboren" Meester nam na vier jaar afscheid van apart vak „DAT HEB JE GOED GE- DAAN DRUILOOR" roept de lange, donkere doch reeds grij zende „meester" D. C. Lade- steijn één zijner belhamels toe. „Zij zijn om zo te zeggen, onder het draaiorgel geboren", zegt hij ons en dan, niet zonder trots: „maar het is een leuk groepje". Vier jaar lang hebben de heer Ladesteijn en zijn vrouw met groepjes gewerkt groepjes kinderen van kermisexploitan ten en het is plezierig voor hen, dat dit „een leuk groepje" is. Want deze week kwam de meester voor het eerst met zijn rijdende school naar Vlissingen en dit bezoek, dat hem zo goed bevallen is, betekent te vens zijn afscheid van dit bij zondere beroep onderwijzer aan de school voor kermiskin deren. De kinderen hebben dit afscheid gevierd, maar nu zit ten zij weer te Ieren in de schaduw van de Oranjemolen, met vlakbij het dierenasiel, een speeltuin en de zee. En in de verte lokt het kermisrumoer van de Nieuwendijk Twee wagens, één om in te wonen en één om les te geven, vormen deze bijzondere „bijzondere school", die precies zo werkt als de scholen voor schipperskinderen. Er zijn twee van deze scholen in ons land. Alle kosten worden door het rijk gedragen en de onderwijzer rijdt zijn school van kermis tot kermis. Een administratieboekje houdt hem op de hoogte van de vorderingen der diverse kinderen, overal in Nederland waar kermis wordt gevierd. In de winter, als de kermisbedlijvigheid nauwelijks naam mag hebben, kiest deze school, de Prinses Beatrixschool, standplaats in Apeldoorn, een cen trum van kermïsmensen en dus van kermiskinderen. Die winter duurt vijf maanden, maar na Pasen gaat het weer van plaats naar plaats. Voor anker Vier jaar deden Ladesteijn en z'n echtgenote die hij steeds plech tig „juffrouw" toeroept dit werk en het is hun bést bevallen. Nu keren zij terug naar hun plaats van afkomst Rotterdam, waar zij beiden naar hun vroege re scholen zij naar het VGLO en hij naar het nijverheidsonder wijs voor de scheepsbouw te rugkeren. Want hun dochtertje, thans twaalf jaar, nioet naar het lyceum en de reizende onderwij zer vond het beter, dan in Rotter dam „voor anker" te gaan. De kinderen hadden dit afscheid ge combineerd met het manke pootje van het „schoolhondje" NeUie en zo ontstond het volgende vers: „De kop van Nellie is jarig - Zijn staartje viert feest - Zijn pootje kan niet meedoen - Het is pas ziek geweest". De heer Ladesteijn begeleidde dit lied op de accordeon en de enige die er geen pret aan beleefde, was de manke Nellie, die in haar mandje somber voor zich uitstaarde. Begin beëindigd Vandaag vertrekt de „Prinses Bea trixschool" weer uit de Scheldestad. Aanvankelijk zou men tot maandag gebleven zijn, maar de woonwagen moet gerepareerd en veranderd wor den voor de volgende onderwijzer, een Fries, die thans vakantie heeft en over drie weken in Sneek de dank bare taak van de heer Ladesteijn overneemt. De geschiedenis van de kermisschool is nog kort. Vier jaar geleden begon men ermee, liever ge zegd: de heer Ladesteijn en echtge note begonnen ermee. In drie jaar hebben zij het nut van dergelijke scholen bewezen en tevens toonden zij aan, dat een tweede school nodig was. Nóg kunnen de beide scholen het niet aan, want op sommige mo menten zijn er wel zestien grote kermissen in ons land. Maar op be paalde tijden slechts één of twee, zo dat er voor méér onderwijzers dan weer geen werk aan de winkel is. Soms ziet de heer Ladesteijn één kind wel twaalf maal in een zomer. De ouders van dat kind komen dus herhaaldelijk op plaatsen, waar de Prinses Beatrixschool zich voor een weekje hééft gevestigd. Dat wordt geregeld door een apart bestuur. En dan bestaat de kans, dat hetzelfde kind ook in de winter te Apeldoorn van de partij is. Zelfstandig Het is uitermate individueel onder wijs. De leeftijd der leerlingen va rieert van zes tot veertien en verder is er veel kans dat de onderwijzer eenzelfde leerling bijvoorbeeld maar eenmaal in de zomer „ontmoet". Dat ene weekje is dan toch maar weer meegepikt... „Wij passen ons aan het kind aan en op gewone scholen moet het kind zich aan de klas aan passen", zo vertelde de „meester" ons. Als wij op een bepaalde kermis niet zijn, moet het kind naar een ge wone school. Dat levert natuurlijk moeilijkheden op, want het kermis kind is gewend zelfstandig te werken. Dat zagen we wel in de klas, waar alle kinderen zich een flinke vrijheid veroorloofden en tevens betoonden, dat zij zelfstandig konden werken. Af en toe riep Ladesteijn een leer ling tot de orde en dat gaat dan op een joviale, bijna „Rotterdamse" ma nier. Maar verder werkten de kinde ren, geassisteerd door mevrouw La desteijn, rustig door en wanneer ze wat wilden zeggen tegen elkaar, wel nu: dan deden ze dat, onverholen. Alle nog leerplichtige kermis kinderen volgen Ladesteijns lessen. Althans, dat is de bedoeling, maar het komt nogal eens voor, dat vader of moeder hun twaalfjarige spruit in „Goed gedaan druiloor", zegt mees ter Ladesteijn (achter in de „leswa- gen") en de rijzige gestalte buigt zich over het knaapje. Rechts Lade steijns (corrigerende) vrouw. Daar zitten ze, kermiskinderen in hun éi gen klas, te werken in de schaduw van de Vlissingse Oranjemolen. (Foto P.Z.C.). de molen of in het kraam nodig heb ben. Hier in Vlissingen zat gister middag een aardig donkerharig meis je in de klas, dat meestal alleen 's ochtends komt. De heer Ladesteijn kan zich dan, met zijn individuele lessen, aan dat meisje aanpassen. De opleiding is verdeeld in taken. Soms doet een leerling van deze school toelatingsexamen tot een mid delbare opleiding. De nadruk valt in de kermisschool op rekenen, lezen, taal, schrijven en aardrijkskunde. De schooldag duurt lang op de „Prin ses Beatrixschool": van 's ochtends half tien tot 's avonds kwart voor zes, met kleine onderbrekingen. Vólgende week was het Helmond ge worden. Maar de heer en mevrouw Ladesteijn hébben gisteren afscheid genomen van de kermisschool, nemen vakantie en gaan dan door in het gewone onderwijs. Zij zullen hun ge zéllige wagens wel missen in de Maasstad. Zij zullen de vrije, eerlijke kinderen missendie „onder 'de draai orgels geboren zijn". En ongetwijfeld zullen die kinderen hun „meester" missen. Zij zullen ook volgend jaar, onder hun nieuwe onderwijzer uit Friesland, weer rekenen, lezen en schrijven. Met als altijd óp de ach tergrond het woelige rumoer van de kermis PUBLIKATIE VAN STICHTING ZEELAND Hoofdprobleem is wegtrekkende jeugd Opnieuw is een rapport uitgekomen van de Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel werk ditmaal over het eiland Noord-Beveland. Het is gebaseerd op een sociaal onderzoek ter plaatse verricht door de heer Q. J. Munters, onder leiding van drs. L. Turksma, socioloog der stichting. Het rapport concludeert, dat het hoofd probleem op het eiland wordt ge vormd door het wegtrekken van jon geren tussen 15 en 19 en vooral die tussen 20 en 29 Jaar, waarvoor de bevolking relatief veroudert (met al le economische bezwaren daaraan verbonden) en het verenigingsleven geschaad wordt. In de landbouw is voor landarbeiders steeds minder plaats. Hierom en om dat het beroep van landarbeider door dezen laag aangeslagen wordt, zetten de ouders hun kinderen er toe aan een ander (hoewel liefst geen indus trieel) beroep te kiezen, welke dan meestal niet op het eiland uitgevoerd kan worden. Ook op andere migratie motieven gaat het rapport in (ge- loofs-motieven, culturele motieven, „zelfstandigheidsdrang", „te weinig vertier", „vrijheidsdrang", de stille wens bij vele meisjes elders eventueel een niet-Noordbevelander te zullen huwen enz). Het is nu de vraag of de verbre king van het geografische isole ment de tendens tot weg-trekken niet eerder zal versterken: de scholen voor voortgezet onderwijs op Walcheren en Zuid-Beveland worden beter bereikbaar en dit keuze verder in de hand; het pen delverkeer zal worden gestimu leerd en daarmee het op de duur gaan wonen in de plaats waar men werk gevonden heeft, enz. Industrievestiging als gevolg van de land-verbindingen wordt niet zonder meer ver wacht. De toekomstige recreatie functie van het eiland zal ook niet aan zovelen werk kunnen ver schaffen. het sociale leven op Noord-Beveland zeker niet totaal verschraald of dood is. Anders dan veelal wordt aangeno men is op het eiland sprake van een uitgebreid en actief verenigingsleven. Wellicht wordt dit mede in de hand gewerkt doordat grote sociale, gods dienstige en politieke spanningen op het eiland ontbreken en veelal ook ontbroken hebben. De toekomst van het eiland is in geen enkel opzicht beslist somber te noemen, zeker niet bij de aanwezigheid van een zoals in het rapport genoemd wordt vooruitstrevende boerenstand. Voorts wordt betoogd, dat de „eigen aard van de Noord-Bevelanders, die opvallen door hun vriendelijke en hun gemakkelijke omgang zowel onder ling als tegenover vreemden, hen als gastheren voor recreatiezoekenden te stade zal komen". Overigens is de rapporteur gebleken, dat noch de landarbeidersbevolking, noch de mid denstanders grote belangstelling heb ben voor ontwikkelingen na de vol tooiing van het deltaplan. De boeren evenwel voelen zich vooral om econo mische redenen er sterk bij betrok ken. Aansluiting bij I.Z.R. ligt volgens G. S. voor de hand. In de afdelingen der Provinciale Sta ten is gesproken over het voorstel van Ged. Staten tot toetreding tot de interprovinciale ziektekostenregeling Naar aanleiding van een opmerking van een der Statenleden wijzen Ged. Staten er in hun antwoord op, dat bij de in 1956 srehouden enquete onge veer 60 van het personeel zich voor en ongeveer 40 tegen invoe ring van deze ziektekostenregeling heeft verklaard. Onder de tegenstemmers bevond zich een aanzienlijk groter aantal van de lagere dan van de hogere ambtena ren, waarbij volgens Ged. Staten niet uit het oog ma" worden verloren, dat de ongehuwden. die eveneens tegen stemden, voor een groot gedeelte zich nog in de lagere rangen bevinden. Het tegenstemmen van velen kan worden verklaard uit de onbekend heid van de ambtenaren met de rege ling. In de provincies, waar de rege ling nu enkele jaren werkt, zijn zowel de ambtenaren als de colleges van Ged. Staten hierover zeer tevre den. Naar aanleiding van een door een lid gestelde vraag, waarom wordt aan gesloten bij een algemene regeling, merken Ged. Staten op. dat hierdoor het beste de belangen van het perso neel gewaarborgd worden. Immers, hoe groter het draagvlak is, des te meer mogelijkheden zijn er, dat de toegezegde aanspraken verwezenlijkt kunnen worden. Nu in de andere pro vincies reeds enkele jaren een gun stige regeling bestaat, ligt het vol gens Ged. Staten voor de hand. dat hierbij aansluiting wordt gezocht. Eerste zomerappelen op de Zeeuwse veilingen Nieuw ras „Close" aangevoerd Donderdag zijn op de Zeeuwse fruit veilingen te Krabbend!jke, Goes en Kapelle de eerste zomerappelen aan gevoerd, in hoofdzaak van het ras Yellow transparant. In Krabbendijke werden echter 25 kistjes van een bij zonder, nieuw zomerras de „Close" aangevoerd, afkomstig van de kweker J. L. J. v. d. Bergen uit Tho- len. Door dit ras, dat door het Instituut veredeling tuinbouwgewassen. te Wa- geningen is ontwikkeld, te gaan kwe ken, heeft deze kweker belangrijk werk verricht. De „Close" is bijzon der fraai van kleur; een opvallende „prestatie" voor een dergelijk vroeg ras. Voor een zomerappel is de Close ook goed van kwaliteit. De Close „noteerde" 88 tot 93 cent per stuk. Per veiling werden voorts enige dui zenden kilo's Yellow transparant aangevoerd. In Krabbendijke deden deze appe len los 88 cent per stuk en ver pakt 92 tot 97 cent per stuk, in Kapelle (los) 90 tot 98 cent en in Goes liepen de prijzen op tot 93 en 95 cent en zelfs tot f 1.05. Ook de keukenkwaliteit was goed ge prijsd, namelijk van 60 tot 73 ct. Er was grote belangstelling, voor al van Belgische zijde. POLITIERECHTER MIDDELBURG Parlevinkers uit Kloetinge kregen ruzie over een bestelling Voor de Middelburgse politierechter, mr. C. E. Coester, moest zich donder dagmiddag verantwoorden de koopman J. v. d. B„ die tof voor kort in een logement te Goes zijn intrek genomen had. Op 1 mei jl. had Van d. B. zich namelijk in Brouwershaven schuldig gemaakt aan oplichting. Huis aan huis had hij drukwerk in de brievenbussen gestopt, waarop hij In bewogen woorden een gedicht geplaatst had. Daarop konden de huismoeders lezen, dat hij als longlijder niet meer in staat was zijn vroegere beroep van bak ker uit te oefenen en hij derhalve hulp vroeg van zijn medemensen. Hij ondertekende zijn epistel met „H. v. d. Linde"Een tijdje later ging hij dan langs de huizen en probeerde aan de inwoners voorwerpen van de meest uiteenlopende aard te verkopen, hetgeen hem in verschillende geval len gelukte. De officier van justitie was uiteraard in het geheel niet te spreken over het gedrag van de koopman, die dergelij ke verzinsels niet nodig had om zijn brood te verdienen. Er werd dan ook een zware straf gevorderd in de vorm van vier weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Mr. Coester veroor deelde de koopman conform de eis van de officier tot vier weken. (Advertentie) Het nieuwste Gillette precisie scheerapparaat met twee Blauwe Gillette mesjes, verpakt in een fleurige plastic sigarettenkoker 's Avonds om 7 uur... weet U of U zich *s morgens om 8 uur goed geschoren hebt U voelt zich dan nog fris en schoon als U de dag begonnen bent met water. Blauwe Gillette. de enige manier öm U goed te scheren het beste resultaat: Gillette scheercrème Gecompliceerd gevolg van hengelaarsavontuur Twee boten liepen bij Rilland-Bath vast Het angstige avontuur van de twee Rülandse hengelaars, die dinsdag avond pech hadden met hun motor bootje en door een Belgische zandzui ger moesten worden opgepikt zie de P.Z.C. van gisteren heeft een vreemd staartje. De vader van de on fortuinlijke visser C. L., de heer L. L. en zijn veertienjarig zoontje Plet, als mede de heer L. W. voeren woens dagmorgen namelijk met een motor bootje uit om de vermiste hengelaars die de hele dinsdagnacht op zich moesten laten wachten, op te sporen. Het motorbootje liep echter vast op één der vele zandplaten bij Rilland- Bath met het gevolg, dat de beide on fortuinlijke hengelaars, toen zij woensdagmiddag weer in de Zimmer man haven arriveerden, vernamen dat de heren L. L. en L. W., alsmede Piet, zich op de Westerschelde bevonden. De hengelaars zijn daarop na thuis de inwendige mens te hebben ver sterkt weer in hun motorbootje de vermiste vader en zijn metgezellen gaan zoeken. Maar als was de ge schiedenis thans nog niet gecompli ceerd genoeg bij het instappen raakte één der onfortuinlijke vissers te water. Deze moest toen weer naar huis om droge kleren. De heer C. L. trok er intussen al leen op uit. Hij kreeg de te hulp gesnelde personen in hun motor bootje vastzittend op de zand plaat spoedig in de gaten, doch voer op de andere zijde van de zandplaat vast. Tegen de avond waren de onfortuinlijke redders nog niet thuisEn de echtge note van de heer C. L. werd we derom erg ongerust. De landbouwer M. v. D., die van de geschiedenis hoorde, is vervolgens naar Bath vertrokken, om daar aan de caféhouder B. te vragen, of deze met zijn motorboot wilde uitvaren om de beide vermiste boten op te sporen. Met als assistent de jeugdige C. W. uit Bath is de caféhouder tevergeefs uitgevaren. Telefoons met kuBtadressen te Zeeuwsch-Vlaanderen leverden even min iets op. Vervolgens belde de ac tieve caféhouder Rilland-Bath op om van zijn mislukte poging kond te doen. Telefonisch kreeg hij toen ech te laat de boodschap dat alle vermisten veilig en wel aan wal wa ren gestapt. Goede resultaten bij middenstandsexamens Van de 162 kandidaten, die dit jaar in Middelburg hebben deelgenomen aan het middenstandsexamen alge mene handelskennis dat voor de 24e maal afgenomen werd zijn er slechts 16 afgewezen, dus nog geen 10 Normaal was dit in andere ja ren 18 tot 25 zodat de resultaten van de deelnemers in de Zeeuwse hoofdstad ongetwijfeld met ere ge noemd mogen worden, wat betreft „mondeling". Ook het aantal afgewezen kandida ten voor het schrfitelijk examen ligt dit jaar in Middelburg veel lager dan het landelijk gemiddelde. In Neder land zakte dit jaar namelijk 24.4 voor het schriftelijk examen, terwijl dat percentage in Middelburg nog geen 13 bedroeg. Woensdag zijn de laatste examens afgenomen; van de 44 deelnemers moesten er 4 worden afgewezen. De geslaagden zijn: mevr. M. C. Verschure-Schrijver, 's-Heer Hendrikskinderen: mevr. J. J. van Weele-Snoep, Wolphaartsdijk; mevr. J. Willeboordse-de Visser, Seroos- kerke (W); mej. W. J. B. I. Sinke, Yerseke; mej. M. Tilroe, Vrouwenpol der, mej. N. P. E. Velleman, Vlissin gen; mej. M. A. van Velzen, Yerse ke; mej. J. Verhulst, Westkapelle; mej. G. E. de Visser, Middelburg; mej. L. de Visser, Vrouwenpolder; mej. A. Vos, Vlissingen; mej. E. Wis se, Aagtekerke; mej. M. v. d. Lande, Krabbendijke; de heren J. van Sab- ben, Borssele: G. Sinke, Goes; P. Sinke, Serooskerke (W); C. J. Smal- ïegange, Wolphaartsdijk; J. P. Son- nevijlie, Vlissingen; A. Sturm, Aag tekerke; J. Vader. Middelburg; I. G. van Velzen, Goes; J. J. van Velzen. Yerseke; A. J. Verburg. Kapelle; A. Vergouwe, Breskens; M. Verhulst, Kapelle; A. A. Verplanke, Nieuw- vliet; G. Vingerling, Souburg; J. Walhout. Borssele; J. M. Waterman, Krabbendijke; J. Wattel, Souburg; L. C. v. d. Weele, Goes; D. v. d. Wek ken. Souburg; G. A. van Wezel. Mid delburg; T. A. Wilde, Goes: A. de Witte. Koudekerke; A. Wijkhuys, Biggekerke; C. P. van ÏJseldijk, Yer seke: J. J. Zuvdweg. Yerseke: M. J. van Zweden, Nieuwland en W. J. Zweedijk, 's Heer-Hendrikskinderen. Examens. Te Amsterdam zijn geslaagd voor 't examen tolk-vertaler Engels de heren P. Bode en D. van Maris te Vlissin gen. Twee parlevinkers uit Kloetinge had den op 21 juni jl. ruzie gekregen over een bestelling, namelijk K. v. D., die als verdachte verscheen, en zijn slachtoffer W. H. C. van D. had bij een schippersvrouw enkele bestellin gen opgenomen en was op weg dié uit te voeren. Terwijl dit geheurde. kwam zijn „collega" en bracht de schippersvrouw ongevraagd het be stelde. Van D. had C. toen maar eens duchtig aangepakt en hem onder meer bloedend in het gezicht verwond en hem twee tanden uit de mond ge slagen. „Hefc is niet de eerste keer, dat dit gebeurt", vertelde Van D. de-poli tierechter. De officier achtte het lang niet onmogelijk, dat C. ge tracht heeft onder Van D.'s duiven te schieten". De officier vorderde een boete van 40 plus toewijzing van de civiele vordering van 42. Mr. Coester nam dit laatste con form over en reduceerde de gevor derde boete tot 30. Geen keuring De houthandelaar A. A. G. uit Krui- ningen had op 15 november van het vorige jaar niet voldaan aan een op roep van het gemeentebestuur om zijn vrachtauto aan een verplichte keu ring te onderwerpen. „Ik heb geen oproep gehad", vertelde verdachte. „Heeft uw echtgenote er ook niets van gezegd", wilde de politierechter weten, waarop G. ontkennend ant woordde. „Ook niets van een aange tekende brief gezegd?", vervolgde mr. Coester het „spervuur". „Mijn vrouw neemt geen aangeteken de zendingen aan", verklaarde G. Het bleek, dat het betreffende stuk twee maal per aangetekende brief verzon den was, maar dat G. het twee maal geweigerd had. De kantoorhouder van de P.T.T. te Kruiningen, C. d. J„ ver klaarde, dat G. wel meer administra tieve moeilijkheden veroorzaakt. „Ik haal nooit aangetekende stukken af", voegde verdachte hier nog aan^toe. waarna de politierechter hem- con form de eis veroordeelde tot een boe- van 100. De kraanmachinist P. C. F. uit YVe- meldinge had met 'n vriend I-I. wel ke laatste niet verschenen was een hoeveelheid grind weggenomen. H. had het „verzoek" hiertoe gedaan, terwijl hij zijn auto voor het vervoer beschikbaar stelde. De officier eiste tegen beide verdachten een boete van 25 waartoe H. conform veroordeeld werd. terwijl mr. Coester de boete van F. met 5 reduceerde. De schippersknecht J. D. M. uit Yer seke reed op 25 mei te Goes onder in vloed van sterke drank op de brom fiets. Het bleek, dat zijn voetbalclub die dag een overwinning behaald hadDie zege kostte hem conform een boete van zestig gulden. De typo graaf S. S. uit Goes was op 28 mei jl. na een aanrijding te hebben ver oorzaakt op de 's-Heer-Hendrikskin- derendijk met zijn auto doorgereden. Conform werd deze verdachte ver oordeeld tot een boete van 30. Heden is na een lang durige ziekte van ons heengegaan, mijn lieve vrouw en der kinderen zorgzame moeder JERENA DE NOOIJER geboren DE BART, op de leeftijd van 47 jaar. J. DE NOOIJER. GILLIS. SILVIA. Vlissingen, 24 juli 1958. Calandstraat 15. De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 28 juli, ver trek Calandstraat 15 des namiddags om 2 u. Heden overleed, na een langdurig en smarte lijk lijden, onze gelief de dochter, zuster, be huwdzuster en tante JERINA DE NOOIJER geboren DE BART, op de leeftijd van 47 jaar. Vlissingen A. DE BART. C. J. DE BART— GOEDHART. Vleuten A. DE BART. N. DE BART— DE NOOIJER. Rotterdam W. DE BART. A. DE BART— SCHRIEKS. Haarlem J. DE BART. S. DE BART- VAN AALST. Vlaardingen Ms DE .JONG DE BART. Nichtjes en neefjes. Vlissingen. 24 juli 1958. Edisonweg 26.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13