mmoRV Kapt. v. Gorcum brengt te Beiroet orde in gegevens V.N.-waarnemers Op Cyprus 50 Turken en 1200 Griekse Cyprioten gearresteerd VERKIEZING VAN LIBANESE PRESIDENT OP 31 JULI DONDERDAG 24 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 8 NEDERLANDSE OFFICIEREN IN LIBANON Over zijn jeep floten kogels van opposanten (Van onze speciale verslaggever Gui Fortgens) Beiroet, Libanon, woensdag avond „De „Unogil" is om te gillen...". Iets in die geest zeggen de Libauezen als ze de witte auto's met de onpartij dige waarnemers van de Ver enigde Naties zien rijden. De aanhangers van dë rege ring zeggen het, omdat ze veel liever de gewapende Amerikanen als steun hebben. De opposanten zeggen het ook, omdat ze alles wat vreemd is uit de Libanon weg willen hebben. Unogil, dat is: United Na tions Observers Group in Li banon, of in gewoon Neder lands: V.N.-waarnemers. In Beiroet kom je niet op ie dere hoek van de straat een Nederlander tegen. En zeker geen Nederlands officier. Daarom was ik verrast op weg naar de censuur een Nederlands uniform met drie sterren te zien. De kennismaking was er een van een paar seconden. Een stevige handdruk, even infor meren of alles over-en-weer in goede welstand verkeerde en daar zat ik met kapitein Van Gorcum uit Den Haag in het hoofdkwartier van Uno- gU- Neen, de kapitein één van de tien Nederlanders bij de Ver. Na ties in Libanon vond de zaak helemaal niet om te gillen. Hij sprak zeer diplomatiek. Hij is aan zijn woord gebonden, en moet onpartijdig zijn. Maar ik mag dan wel voor mijn rekening nemen, dat de V.N.-waarnemers zich rond uit „genomen" voelen. Als gealli eerde officieren hebben ze van zelfsprekend in principe niets te gen de Amerikanen, maar als V. N.-waarnemers Er zijn harde noten gekraakt. Het was niet anders, en de V.N-- wagens zijn weer voor onderzoek over Libanon uitgezwermd. Voor internationaal leger Kapitein Van Gorcum, een idea list, heeft met beide handen de order om naar Libanon te ver trekken aangenomen. De V.N.-or- ganisatie is hem niet vreemd. „Ik was reeds in Korea", zegt hij. „En nu weer hier in Beiroet. Aan de hand van mijn ervaringen ben ik zo langzamerhand een groot voorstander geworden van een in ternationaal leger. Van mijn col lega's moet ik er nog wel eens iets over horen, maar ik wil het nu eenmaal van de ideëele kant zien". Hij heeft geen moment geaar zeld. Midden juni is hij in Liba non aangekomen. Daags na de landing maakte hij een instructie ve conferentie met Dag Ram- marskjöld mee, en de tweede dag zat hij met een collega in een jeep op zoek naar rebellen noordelijk van Tripolis. De kapitein spreekt, evenmin als Unogil, van „rebellen". Hij heeft het over „non-gouvernmental troops" (troepen, die niet onder commando van de regering staan Zo ver moet de V.N. de onpartij digheid doordrijven. Daar buiten Tripolis floten al gauw een paar waarschuwings schoten over de jeep. De waarne mers stapten met ieder een witte vlag uit de auto. En daar kwa- Geheel rechts op deze foto ziet men kapitein G. C. van Gor cum uit Den Haag, met wie onze speciale verslaggever gis teren in Beiroet een onderhoud had. Kapitein Van Gorcum, die werkzaam, is op het hoofd kwartier der V.N.-waarnemers in Libanon, is hier afgebeeld met kapitein W. de Vries uit Arnhem en (geheel liks)'de op standelingenleider in de Liba nese stad Tripolis, Rasjid Ka- rami. Karami had de waarne mers toestemming verleend om vier kinderen, die eveneens op de foto staan, uit de niet onge vaarlijke stad. Tripolis (ivaar zij bij een oom logeerden) naar hun ouders in Ghana te laten evacueren. men ze uit hun schuilplaats. Eerst wat aarzelend, maar daarna was er al spoedig een geanimeerd ge sprek. De rebellen namen geen blad voor de mond, haalden geëx alteerd president Sjamoen over de hekel, maar kwamen tot rust toen er koffie onder de boom werd ge serveerd. Niet anders was het de volgen de dag, hoger in de bergen, waar een student het bevel voel de over een groep scherpschut ters van formaat. Daar was het geen koffie, maar arak en een goede lunch in een hotel. Alles in de omgeving wat lopen kon kwam kijken. Vrouwen uit de verzameling van meer dan hon derd mensen riepen aan het adres van de regering dingen, die zich niet laten neerschrij ven. Kapitein Van Gorcum heeft het goedmoedig aangehoord. „Orde van de dag" Zo dragen ook Nederlandse offi cieren een klein steentje bij aan het schier onmogelijke werk van de Verenigde Naties. De laatste tijd zit kapitein Van Gorcum op het hoofdkwartier van Unogil in Beiroet, en brengt orde in de honderden gegevens die van de waarnemers binnenkomen. Waartoe Wel, er worden rapporten van sa mengesteld. Als de Libanezen ze lezen, zeggen ze zoiets als: „Om te gillen". En gaan over tot de or de van de dag: confereren in Bei roet, of een beetje schieten in Bei roet. REALISTISCH. Operaliefhebbers in Londen hebben dezer dagen qua rea lisme, het volle pond gekregen bij 'n voorstelling van „Carmen" in Covent Garden. In de strijd met de smokke laars heeft don José de tenor Ed gar Evans namelijk een rib gebro ken. Hij zul tenminste een week niet kunnen zingen. De smokkelaar die hem dit letsel toebracht was Ha- miseh MacMillan. een oud-speler van Manchester United. „Carmen" bracht Edgar Evans ook eerder geen geluk. Vier jaar geleden liep hij bij het zwaardgevecht in deze opera een lichte verwonding op, een jaar geleden werd hij door de hoofd- rolvertolkster van het toneel geduwd. ZO DRUK. Een zakkenroller in Mi laan kreeg direct wroeging toen hij zag wie hij in een stadsbus van een portefeuille had beroofd. Het bleek de advocaat te zijn, die hem twee. maanden eerder uit de gevangenis had gehouden. keerde onmiddellijk op zijn schreden terug en zei tot de advo caat: „Het spijt me U niet te hebben herkend. Het was zo druk in de bus," EINDELIJK OVEREENSTEMMING Amerikanen verwachten te kunnen vertrekken zonder te hebben gevochten Op donderdag 31 juli zal het Libane se parlement vergaderen om een nieu we president- te kiezen. Deze ontwik keling, die de Libanese crisis dichter bij zijn oplossing brengt, is mogelijk geworden doordat de regeringsgezin de parlementsleden eindelijk overeen stemming bereikten over de te vol gen procedure. Ook werd besloten, dat een kandidaat van buiten het par lement verkiesbaar kan worden ge steld indien geen parlementaire kan didaat kan worden gevonden die voor beide partijen aanvaardbaar is. In welingelichte kringen worden als regeringskandidaten genoemd: Djoe- wad Boelos, oud-minister, en Alfred Naccasje, oud-president. De voorkeur van de oppositie gaat uit naar een niet-politïek persoon of anders naar Besjara el Choery, oud-president, dan wel naar Charles Heloe, oud-minister van buitenlandse zaken. Saleb Salem, de leider van de op standelingen in Beiroet, heeft vol gens het Eritse blad „Daily Sketch" verklaard, dat zijn mari- ncn een gedeelte ontvangen van elke lading wapens en munitie die door de Amerikanen aan de Liba nese regering wordt geleverd. Sa lem zei, dat de opstandelingen geen wapens uit andere landen ontvangen. De Libanese regering heeft woens dagavond de ambassadeur van de Verenigde Arabische Republiek in Beiroet, Galeb, 72 uur de tijd ge geven het land te verlaten. Galeb nas de vorige week tot per sona non grata verklaard, omdat hij in verbinding zou hebben ge staan met leiders van do oppositie. Vorige maand heeft de Libanese regering zeven leden van het per soneel van de ambassade van de V.A.R. te Beiroet het land uitge wezen. Verklaring van Holloway Voor een batterij televisiecamera's heeft admiraal James Ilolloway, be velhebber van de Amerikaanse strijd krachten in de Libanon gisteren in de tuin achter de Amerikaanse ambassa de te Beiroet meegedeeld, te verwach ten dat zijn mannen „uit Libanon zullen kunnen vertrekken zonder ge vochten te hebben" en dat de terug trekking van de ruim 9000 Amerika nen in Beiroet een feit zal zijn zodra een politieke oplossing is gevonden voor de moeilijkheden, waarmee het land nu te kampen heeft. Hij zei ook dat hij geen bewijzen had gevonden van Russische inmenging. Het zag er volgens hem niet naar uit dat de Verenigde Arabische Republiek Libanon zal aanvallen, Dezelfde dag daverde Beiroet van het geronk dat indrukwekkende groepen Amerikaanse vliegtuigen maakten. Deze parade van toestellen, afkom stig van de Turkse basis Adana en Amerikaanse vliegdekschepen, dien de om aan de Libanezen groeten te doen toekomen van het Amerikaanse volk. Super Sabre's en supersonische bom menwerpers behoorden tot de lucht- Belgische Kamer voor Eyskens (104 tegen 87) De Belgische minderheidsregering der Christelijke Volkspartij onder Gaston Eyskens heeft woensdag een vertrou- wenssteinming in de Belgische Ka mer met 104 tegen 87 stemmen, bij achttien onthoudingen, gewonnen. De liberalen, die bij de vorige ver- trouwensstemming tegen de regering hadden gestemd, onthielden zich van stemming, met uitzondering van één afgevaardigde, die met socialistische oppositie meestemde. In Belgische parlementaire kringen acht men het waarschijnlijk dat Eys kens een coalitieregering met de li beralen wil sluiten, om de positie van zijn regering te versterken. Naar verluidt, onderhandelt hij hierover reeds met de liberale leiders. De Christelijke Volkspartij bezit welis waar met een verschil van twee ze tels de absolute meerderheid in de senaat, doch in de Kamer heeft zij drie afgevaardigden minder dan de andere partijen tezamen. Voor 27.000 sieraden uit auto gestolen In de nacht van maandag op dinsdag is uit de auto van de vertegenwoordi ger R. uit Zeist, die geparkeerd stond in Kerkrade, een hoeveelheid gouden sieraden ter waarde van 27.000 ge stolen. De heer R. pleegt, wanneer hij in het zuiden verblijft, te logeren bij in genoemde straat wonende ^ken nissen. Maandagavond had hij ge woontegetrouw zijn auto in deze straat geparkeerd en wel onder een straatlantaarn. Deze lantaarn hebben de dieven eerst gedoofd. Daarna forceerden zij het linkerportier van de auto en gingen er vandoor met de leren monsterkof fer, inhoudende zeshonderd gouden ringen met edelstenen, en ruim drie honderd hangers, oorknopen, horlo gebanden en armbanden. De vertegenwoordiger ontdekte de diefstal dinsdagmorgen, toen hij zijn scheerapparaat uit de auto wilde ha len. „Ik heb maandag al de hele dag het gevoel gehad, dat ik gevolgd werd", zo verklaarde hij tegenover de Kerkraadse politie. Hij geloofde vast dat dit iets met de diefstal te maken had. Inderdaad meent de politie, het spoor van een „volgauto" gevonden te hebben. Zij kon echter hangende het onderzoek verder niets hierover meedelen. De heer R. is in dienst bij de firma Hoogeman te Amsterdam. De monstercollectie was tegen dief stal verzekerd. De politie houdt reke ning niet de mogelijkheid dat het ge stolen goed al over de grens is. Daar om is Interpol bij het onderzoek be trokken. Twaalfjarige blinde jongen geslaagd voor stenograaf Een 12-jarige blinde jongen, Robbie Remmen, leerling van het blinden instituut ,,St. Henricus", heeft met goed gevolg deelgenomen aan het praktijkexamen kantoorstenograaf te Gratye. Robbie, had geen enkel cijfer benëÜen de 9, zodat de examinatoren hem het predicaat „met lof" verleen den. De prestatie van de blinde jon gen is des te groter, als men weet, dat over het algemeen kandidaten van 18 jaar en ouder aan het exa men deelnemen. In de regel wordt 30 tot 40 procent van hen afgewezen. Het bestuur van de Nederlandse As sociatie voor praktijkexamens heeft besloten het diploma persoonlijk aan Robbie uit te reiken. vloot die men deze dag te zien en te horen kreeg. Bij het vliegveld van Beiroet, dat door Amerikaanse mariniers wordt bewaakt, is het dinsdagnacht weer tot een korte schietpartij gekomen, die ontstond toen een paar rebellen een handgranaat in de richting van de Amerikaanse stellingen gooiden. Er vielen geen slachtoffers. Uitstel van militaire dienst voor onderwijzers In overleg met zijn ambtgenoot van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft de minister van oorlog de vol gende maatregelen genomen: Gedu rende het schooljaar 1958/1959 zal in zo ruim mogelijke inate vervroegd verlof worden verleend aan dienst plichtige onderwijzers, die een betrek king willen gaan vervullen bij een school voor lager onderwijs. Hierbij zal echter rekening moeten worden gehouden met de wettelijke minimumduur der eerste oefening, terwijl de militaire dienstbelangen zich niet tegen vervroegd verlof mo gen verzetten. Voorts zal aan onderwijzers die gedu rende het gehele schooljaar 1957/1958 uitstel van eerste oefening hebben ge noten en werkzaam zijn en blijven aan scliolen in ZEELAND, op de Zuidhollandse eilanden en in platte landsgemeenten in het Noordoosten van ons land vrijstelling worden ver leend indien blijkt, dat zij een onmis bare plaats bezetten en op generlei wijze in hun vervanging kan worden voorzien. Het ligt in het voornemen de vrijstel ling driemaal en wel tot 1 januari 1962 tijdelijk en daarna, indien op die datum nog aan de gestelde voorwaar den wordt voldaan, voorgoed te verle nen. Tenslotte zal aan 70 onderwijzers, die dit jaar de volledige onderwijzersakte behalen, voor het schooljaar 1958/1959 uitstel 'van eerste oefening worden verleend, mits zij een betrekking bij het lager onderwijs aanvaarden in een onmisbare functie, waarin niet op an dere wijze kan worden voorzien. Schadevergoeding tussen Bofors en V.S. geregeld De Verenigde Staten zullen aan de Zweedse geschut en munitiefabriek Bofors een schadeloosstelling van 4 miljoen dollar ongeveer 16 miljoen gulden uitkeren. Oorspronkelijk had Bofors 240 miljoen gulden geëist wegens schending van een bewape- ningsovereen komst. De Bofors-fabrieken hadden schade vergoeding geeist omdat de Ameri kaanse regering 8000 Bofors-kanon- nen aan andere landen heeft ver kocht. Deze verkoop was in strijd met de tussen Bofors en de Ameri kaanse regering gesloten overeen komst. waarbij werd bepaald dat de geleverde kanonnen niet aan andere landen mochten worden afgestaan. (Het onderhavige geschut is licht snelvuurgeschut (ook geklassificeerd als „zware mitrailleur") dat tegen zee-, grond- zowel als luchtdoelen ge bruikt kan worden. Het „Bofors"-ge schut waar de procedure betrekking on had werd geleverd in kalibers van 40 en 57 millimeter. Geschut van dit type was tijdens de Tweede Wereld oorlog vooral bij de Amerikaanse en Engelse marine en bij het leger in gebruik). Indonesië wil van V.S. 135 miljoen dollar lenen De Indonesische regering hééft de Verenigde Staten dinsdag gevraaed om leningen tot een bedrag van 135 miljoen dollar voor aankoop van rijst, kunstmest, uitrusting voor water krachtcentrales en snoorwegmate- riaal in de Verenigde Staten. De Indonesische ambassadeur in Washington, Moekarto Notowidgdo, heeft het verzoek tijdens een kort on derhoud met minister Dulles, over handigd. In de fjord van Roskilde op het Deense eiland Seeland zijn overblijf selen van verscheidene vikingschepen gevonden, De wrakken waren aan een der ingangen van de fjord over elkaar heen gelegd, kennelijk om de ingang af te sluiten. „OM EEN BURGEROORLOG TE VOORKOMEN" Sir Hugli Foot, de gouverneur van Cyprus, heeft gisteren bekendge maakt, dat 1200 Griekse Cyprioten en 50 Turken op Cyprus zijn gear resteerd „om een burgeroorlog" te voorkomen. Foot deelde op een pers conferentie mede, dat de arrestaties tot op heden zijn verricht. Hij had last; gegeven tot de arrestaties van een groot aantal Grieken en Turken „van wie bekend is of van wie aan genomen wordt, dat zij plannen be raamd hebben tot moord, brandstich ting en andere gewelddaden",, ij Sir Hugh Foot, de Engelse gouver neur op Cyprus, heeft bekendge maakt, dat er 1200 Griekse en 50 Turkse Cyprioten zijn gearresteerd.... om een burgeroorlog te voorkomen. Foto: Gewapende manschappen bren gen arrestanten naar een kamp. In Grieks-Cyprische kringen is ge zegd, dat ten minste twee leden van de Etnarchie (het bestuurslichaam van de Orthodoxe kerk op Cyprus) zich onder de arrestanten bevinden. Foot zei, dat in de afgelopen twee, weken inlichtingen waren ontvangen, dat de Griekse ondergrondse bewe ging E.O.K.A. bevel gegeven had tot meer aanvallen op Turken. Deze in lichtingen waren door de gebeurtenis sen ondubbelzinnig bevestigd. Vol gens andere betrouwbare inlichtin gen stond de E.O.K.A. op het punt over te gaan tot sabotage op grote schaal en aanvallen op veiligheids troepen. Aan Turkse kant waren drei gementen met meer aanvallen op Grieken gepaard gegaan met het ver spreiden van vlugschriften, waarin he|jg tegen de Grieken en het b stuur op Cyprus werd uitgevaren. Foot zei nog, dat de acties van de af gelopen 36 uur gevolgd zouden wor den door de arrestatie van een ieder die zijn toevlucht neemt tot geweld en door alle nodige maatregelen tot herstel van de orde. De gouvern heeft de Turkse ondergrondse be ging verboden. Het bestuur van de Britse sociali sche partij heeft een beroep ged; op Grieken en Turken op Cyprus middellijk een einde te maken deze golf van verwoesting". In Athe ne heeft aartsbisschop Makarios ver klaard, dat de Britse troepen Grieken „terroriseren". Koetsjoek, de leider van de Turkse gemeenschap op Cyprus is giste ren in Ankara aangekomen. Hij zei, dat de aanvallen tegen dè Turken op Cyprus de laatste 25 da gen „onrustbarende afmetingen" hebben aangenomen. Het Britse bestuur had zich onmachtig ge toond om de orde to handhaven. Koetsjoek wil besprekingen - voe ren met leden van de Turkse rege ling, Het Wereldgebeuren Rijke sjeik Op aanplakbiljetten die jaren geleden in Koeweit de aandacht vroegen voor de schoonheid van Cyprus, stond de welbekende Venus van Milo afgebeeld. Sjeik Abdoellah es Salem es Asbah liet ze echter niet lang hangen. Spoedig werden ze allemaal verwij derd door dienaren van het gezag, dat, wat binnenlandse aangelegenhe den betreft, in dit Britse protectoraat bij hem berust. Iemand van de Cyprische V.V.V. kwam hem toen vragen, wat eigen lijk de reden was voor deze groot scheepse opruimingsmanoeuvre. Wa ren de biljetten misschien in strijd met de mohammedaanse opvattingen van zedelijkheid? Neen, lachte de 63-jarige sjeik. „Maar deze afbeelding zal misverstan den wekken. Mijn onderdanen wor den misschien in de waan gebracht, dat alle Cyprische meisjes dieveggen zijn. De Koran zegt immers dat een dief wordt gestraft met het aftak ken van de hand die het misdrijf be- ging." Het klassieke vrouwebeeld, waaraan zelfs de armen ontbreken, werd dus beledigend voor de Cyprioten geacht.. Velen van Abdoellah's collega heersers in andere sjeikdommen kunnen in zekere zin met dieven vergeleken worden. Die gebruiken bijvoorbeeld royale inkomsten uit de olierijkdommen van hun landen bijna uitsluitend voor uitbreiding van de eigen weelde. Hun onderdanen, die evenals zij „op de olie" leven, moeten vaak een karig bestaan lijden terwijl de over hen gestelde heer een waar park van cadillacs erop na houdt en een overvloedige keus uit een serie paleizen kan maken, wat zijn domi cilie betreft. Sjeik Abdoellah is de kwaadste nog niet. Hij heeft zich mede onder invloed van Britse adviseurs be trekkelijk flink ingespannen om de levensomstandigheden van de Koe- weiters te verbeteren. Een derde van het miljard aan olieroyalties die hij ontvangt worden besteed aan werken die aan de bevolking ten goede ko men. Een ander derde deel wordt in regeringsaangelegenheden gestoken. De sjeik lijdt inmiddels geen armoe de: het laatste derde part van de olie-inkomsten mag hij in eigen zak steken. Geen zak zou echter groot genoeg zijn om al dat geld te bevat ten: Koeweit „drijft" naar het schijnt zelfs in de letterlijke zin van het woord op de olie. Onder dit betrekkelijk kleine gebied aan de Perzische Golf, tussen de grenzen van Irak en Saoedi-Arabië, bevinden zich zeeën olie. Men haalt er jaarlijks meer van dit vocht naar boven dan in het uitgestrekte Saoedi- Arabië. Abdoellah wordt beschouwd als de rijkste man op één na: Ara ble's koning Saoed. Wat hij van zijn jaarlijkse inkomen, uitbetaald door de half-Britse, half-Amerikaanse „Kuwait Oil Company", overhoudt, belegt hij,in Britse staatsstukken. En hij houdt veel over, want hem siert bescheidenheid. Wat doet de sjeik Abdoellah, nu een revolutionaire storm over het Midden-Oosten woedt? In mei van dit jaar bracht hij een be zoek aan koning Feisal van Irak. Hier en daar werd toen veronder steld, dat hij zich misschien zou la ten overhalen om toe te treden tot de Arabische Unie van Irak en Jor danië. Als dat gelukte zou de Arabi sche Unie financieel sterker ervoor komen te staan dan de Verenigde Arabische Republiek van Gamal Ab- del Nasser. Als een deel van Ab doellah's in Londen geïnvesteerde bedrag aan gemeenschappelijke ont wikkelingsprojecten ten goede mocht komen, zou dat aan het prestige van die Unie ten goede zijn gekomen. Nu Feisal is vermoord en de Arabi sche Unie in feite niet meer functio neert, duikt Abdoellah ineens op te Damascus, hoofdstad van Nassers provincie Syrië, waar hij „zomer vakantie houdt". In het afgelopen weekeinde had hij er met Nasser een onderhoud. Wat hebben de he ren bekokstoofd? Nasser heeft ook onder Abdoellah's landgenoten die veelal uit Irak af komstig zijn veel aanhangers al is in dit gebied met 20.000 motor voertuigen op een totale bevolking van 200.000 zielen geen plaats voor ontevredenheid over sociale toestan den, noch over onderwijs en gezond heidszorg. Heeft de sjeik, beangst dat hem an ders hetzelfde lot als dat van Feisal ten deel zpu vallén, toenadering ge zocht tot de Egyptenaar? Op deze vraag zal in de nabije toe komst het antwoord wel worden ge geven door de ontwikkeling der ge beurtenissen. De Engelsen hebben in middels versterkingen naar dit ge bied laten aanrukken uit Afrika. Maar misschien eist Nasser niet, dat Abdoellah hen nu ineens tracht weg te jagen of zich aansluit bij de VAR. Misschien kan Abdoellah alles afko pen met een flinke periodieke bijdra ge uit zijn overvloedige olie-pot. Het is in elk geval voor hem te hopen, dat hij zijn handen mag behouden. -- "7/u SJEIK ABDOELLAH bescheiden rijkaarde,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5