PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kroesjtsjew stemt in met topconferentie in het kader van Verenigde Naties Zoutelande in beroep tegen G.S. over nieuw uitbreidingsplan BILT IN BOEDAPEST STAAN 103 INTELLECTUELEN TERECHT Vandaag.. VERWACHT. 201e jaargang - no. 172 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. E. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7-00 P- kw-! P- P- 7-25 kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN per 1 Donderdag 24 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max, 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2034 Nota's aan Eisenhower, Macmillan, Nehroe en De Gaulle De Russische minister-president, Nikita Kroesj tsjew, heeft ingestemd met het denkbeeld van een topconferentie in het kader van de Verenig de Naties over het Midden-Oosten. Kroesjtsjew wil dat deze bijeenkomst maandag 28 juli te New York wordt gehouden. De Russische pre mier stelt echter de volgende voorwaarden: Eisenhower, de premiers van Frankrijk, En geland en India (Nehroe) moeten aan de con ferentie deelnemen, vertegenwoordigers van de „belanghebbende Arabische landen" moeten worden uitgeno digd, tijdens de zitting van de regeringshoofden mogen geen resoluties worden voorgesteld en mag niet tot stemming worden overgegaan, behalve als dit zou „voortvloeien uit een tevo ren gemaakte afspraak". Kroesjtsjew heeft dit in een persoonlijk schrij ven aan president Eisenhower meegedeeld. Na dat de brief aan Eisenhower in een persconfe rentie te Moskou was bekendgemaakt en te gelijkertijd door radio Moskou was uitgezonden werden woensdagavond nota's van dezelfde strekking overhandigd aan de diplomatieke ver tegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en In dia. Op voorgesteld tijdstip (28 juli) onuitvoerbaar geacht Kroesjtsjew zegt in de nota's, dat het doel van de bespreking in de Veiligheidsraad het bereiken van overeenstemming moet zijn en niet het vaststellen van bestaande meningsverschillen. Naast de besprekingen in Veiligheidsraad dienen niet-officiële bijeen komsten van de regeringsleiders te worden gehouden om zo snel mogelijk tot opbouwende besluiten te komen ter versterking van de vrede, aldus de Russische premier. Het feit, dat Kroesjtsjew bereid is aan besprekingen op het hoogste niveau in de Veiligheidsraad deel te nemen heeft een grote mate van diplomatieke activiteit in Washington ontketend. Men nam in Washington, als vast staand aan dat aan de door Kroesjtsjew gestelde voorwaarde deelneming van minister-president Nehroe en Arabische leiders zal worden voldaan. In diplomatieke kringen in Londen acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat de „topconferentie" zoals deze thans vrijwel zeker zal plaats heb ben reeds op 28 juli een aanvang zal nemen. Gedacht wordt als datum 4 augustus. Teveel diplomatieke af spraken staan immers in de weg. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken John Foster Dulles zal zaterdag een bezoek brengen aan Bonn voor besprekingen met bonds kanselier Adenauer. Daarna gaat hij naar Londen, waar de minister-confe rentie van het pact van Bagdad wordt gehouden. Bovendien zou men nog overleg willen plegen binnen Navo-verband. Daarnaast bestaan er plannen voor het houden van bespre kingen op maandag te Londen met de ministers-presidenten van Turkije, Perzië en Pakistan en de drie overge bleven mohammedaanse landen van het pact van Bagdad. Overigens is men in ambtelijke kringen te Londen tevreden over het feit, dat Kroesjtsjew het voor stel van premier MacMillan heeft aanvaard. Ook de Britse regering AnsettANA bestelt zes Friendships De heer R. N. Ansett, president van de Australische luchtvaartinaatschan- pij Ansett-A.N.A., heeft tijdens een bezoek aan de Foltker-fabriek op Schiphol en na een vlucht met de eerste produktïe Friendship, een con tract getekend voor zes F-27 ver keersvliegtuigen. Daarmede is de definitieve keuze van Annsett-A.N.A. ten gunste van dit Nederlandse vliegtuig gevallen. Deze verkoop aan Ansett A.N.A., welke maatschappij tevens de controle heeft over twee andere Australische lucht lijnen, n.l. Butler Air Transport ltd. en Queensland Airlines P.T.IJ. wordt voor de toekomst van het Fokkerpro- dukt in Australië zeer belangrijk ge acht. Zoals bekend hebben Trans-Austra- lia Airlines en de Australische rege ring reeds respectievelijk 12 en 2 Friendships besteld. H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard en de twee oudste prinses sen zijn per vliegtuig in Nice aange komen voor een vakantie aan de Ri- vièra. Foto: de koninklijke familie loopt met enige leden van haar ge volg de trap van het luchthaven- restaurant op. is van oordeel dat minister-presi dent Nehroe en vertegenwoordi gers van de Arabische staten aan de bijzondere vergadering van de Veiligheidsraad moeten deelne men. Uit aanwijzingen in Arabische krin gen bij de Verenigde Naties kan wor- bereid naar New-York te vliegen voor een topconferentie als „alle grote mo gendheden met een dergelijke confe rentie instemmen", zo werd in be trouwbare kringen te New-York eer der op de dag gezegd. Gisteren werd, voordat het antwoord van Kroesjtsjew bekend was, uit ge zaghebbende kringen van Parijs ver nomen, dat generaal de Gaulle „on der vrijwel alle omstandigheden" zal weigeren een topconferentie bij te wo nen in het hoofdkwartier van de Ver enigde Naties te New-York. De Fran se premier geeft sterk de voorkeur aan een topconferentie op neutraal terrein. Voordat de topconferentie wordt ge houden blijven echter de volgende vragen overWat bedoelt Kroesjstjew met de passage: „De deelneming van India zal zeer nuttig zijn zelfs nuttiger dan de deelneming van een van de zogenaamde permanente leden van de Veiligheidsraad, die in feite niemand vertegenwoordigt". Bedoelt wordt Nationalistisch China. Welke „betrokken Arabische landen" moeten worden uitgenodigd? Irak heeft zitting in de Veiligheidsraad maar het nieuwe regime spreekt in de Verenigde Naties nog niet namens dit land. De Sowjet-Unie zal zeker een vertegenwoordiger van het nieu we regime wensen. Kroesjtsjew naar topconferentie, maar den afgeleid, dat president Nasser van Egypte aan de bijeenkomst zal deelnemen, indien hij zal worden uit genodigd als niet stemgerechtigd deelnemer wiens belangen in het bij zonder bij de zaak zijn betrokken. De Indische eerste minister Nehroe is ZES STUDENTEN GEËXECUTEERD Vijfduizend arbeiders naar China gedeporteerd Volgens de voorzitter van de federa tie van voormalige Hongaarse politie ke gevangenen, dr. Bela Fabian, is woensdag in Boedapest een begin ge maakt met de berechting van 103 Hongaarse intellectuelen, wegens hun aandeel in de oktoberopstand. Woensdagmorgen stond, aldus dr. Fa bian, de auteur en journalist Gyula Obersovszky opnieuw terecht na reeds een keer ter dood veroordeeld te zijn geweest voor het uitgeven van het revolutionaire blad „Igazsag", welke straf later veranderd werd in levenslang. Na hem zullen auteurs als Tibor Dery, Guyla Hay en Zoltan Zellc aan de beurt komen, zo vertel de dr. Fabian op een persconferentie in Genève. Hij deelde verder mee, dat inlichtingen van vluchtelingen en uit Hongarije gesmolckelde brieven erop duiden, dat onlangs achttien studen ten terecht hebben gestaan en dat zes van hen opgehangen zijn voor het uit geven van een ondergronds blad. Vijfduizend geschoolde arbeiders van de staalindustrie van Csepel bij Boedapest zijn, volgens dr. Fa bian, de laatste weken gedepor teerd naar Mansjoerije om daar gedurende minstens twee jaar te werken in de staalindustrie, die communistisch China bouwt. Dr. Fabian schat, dat ongeveer 75.000 Hongaren naar Rusland gedepor teerd zijn en dat zich nog 55.000 in Hongaarse concentratiekampen bevinden. Zeventien kinderen van Hongaarse opstand leiders die tijdens de revolutie naar de Joegoslavische ambassade gevlucht zijn, zijn nu onder aangeno men namen in communistische kin dertehuizen geplaatst, aldus dr. Fa bian. Onder hen bevinden zich twee kleinkinderen van Nagy. Betreffende Nagy deelde dr. Fabian mee, dat een nauwkeurige studie van de gegevens over diens executie hem ervan overtuigd heeft, dat het proces tegen Nagy en Maleter in Moslcou en niet in Hongarije gehouden is. Alle eerste aankondigingen in Hongarije over dit proces waren duidelijk ver talingen uit het Russisch. Koninklijk gezin brengt bezoek aan Saint Tropez Het koninklijk gezin heeft de woens dag doorgebracht met een bezoek aan Saint Tropez in afwachting van de aankomst van de „Piet Hein". Het jacht va li prinses Beatrix „de Groene Draeck" kwam kort na het middag uur in de haven van Saint Tropez aan, waar het aanmeerde naast het escortevaartuig van de Franse mari ne „I-Iussard". De koningin, prins Bernhard en de beide prinsessen gingen spoedig na hun aankomst de wal op om de stad, die beleend staat als een literair en artistiek centrum aan de Franse Ri- vièra, te bezichtigen. Woensdagmorgen kwam prins Bertil van Zweden aan boord van „de Groe ne Draeck" om zijn opwachting t maken bij de koninklijke toeristen, LuL»t in de middag toen prins Bern hard en de prinsessen naar „de Groe ne Draeck" waren teruggekeerd be gaf de koningin zich met een vaar tuig naar de mijnenveger „Breuke- lenMen verwacht dat het'koninklijk gezin in Saint Tropez zal blijven tot ae „Piet Hein" uit Marseilles is aan gekomen. is het 75 jaar geleden, dat i het door drie Nederlandse ge il leerden gecharterde schip s „Varna"verging. De „Varna" maakte met de drie geleerden g en vijf man personeel een we- tenschappelijke Noordpoolreis, M waarbij het schip in september 1882 in het drijfijs vastraakte. Na het vergaan van het schip wisten de opvarenden over het ijs een onbekend eiland te be- p reiken, dat zij Buys Ballot-ei- land doopten. In augustus 1883 H werden zij door de toevallig M passerende „Louise" gered. Weer een Thor-raket met muis gelanceerd Van de Amerikaanse proefbasis te Cape Canaveral is woensdag weer 'n „Thor-Able"-raket gelanceerd met 'n muis in de neuskegel. De raket zou een afstand van 9.600 km moeten af leggen. De lancering is vlot verlopen. De vraag is nu of men er in zal slagen de neuskegel met de muis terug te vinden. De vorige keer dat men een dergelijke proef nam, op 9 juli, is men daarin niet geslaagd. Vijf gewonden bij afbreken van paal te Delft Gisteren is de 30 meter hoge „Monte fictiepaal" op de Beestenmark te Delft, welke daar enige weken het centrale punt is geweest van het feestterrein in de Vrijstraat, „Mon te Fictie", bij de feesten ter gelegen heid van 22ste lustrum van het Delfts studentencorps, gevallen. Vijf perso nen, drie studenten en twee meisjes werden gewond. Het ongeluk gebeur de, toen men bezig was de paal om laag te halen nu de feestelijkheden achter de rug zijn. Iraakse stammen in strijd met regeringstroepen Volgens te Istanbul uit het Syrisch- Iraaks grensgebied ontvangen 'berich ten, zijn leden van Iraakse stammen, die koning Feisal waren toegedaan, tegen het nieuwe bewind in opstand gekomen. Zij zouden tiians strijd Le veren tegen regeringstroepen. Onder de in opstand gekomen stam men zou zich die der Advoens bevin den, één der grootste in Irak. De opstandelingen hebben vier spoor wegwagons met ammunitie in de lucht doen vliegen. Vernomen wordt dat de Russen zwa re artillerie hebben opgesteld in het grensgebied van Russisch Armenië en Turkije. De Turkse grensbevolking ter plaatse meent echter, dat de Rus sen hiermede slechts een demonstratie i willen geven. VOOR RAAD VAN STATE Burgemeester Kodde hield een enthousiast pleidooi voor zijn gemeente (Van een speciale verslaggever) Het dagelijks bestuur van de gemeente Zoutelande was woensdagmor gen zeven uur op reis gegaan om tijdig in Den Haag een openbare zit ting van de Raad van State te kunnen bijwonen. Burgemeester D. Kod de en de wethouders P. Leijnse en J. Wisse waren dan ook prompt op tijd toen het beroep dat het gemeentebestuur van Zoutelande op de Kroon had gedaan tegen een beslissing van het college van Gedeputeer de Staten van Zeeland, waarbij geen goedkeuring was gehecht aan een door de gemeenteraad vastgesteld uitbreidingsplan, aan de orde kwam. Om het zekere voor het onzekere te nemen had burgemeester Kodde zich vooraf van de hulp van de heer N. van Zwieten van het bureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten verzekerd. Maar nóch de heer Van Zwieten, nóch de beide wethouders behoefden iets te zeg gen, omdat het enthousiaste pleidooi van Zoutelande's burgemeester niets aan duidelijkheid te wensen overliet. De zaak, waarom het ging, werd trouwens niet in de brede besproken, omdat zoals de burgemeester tegen over de heren Staatsraden opmerkte, de kwestie in de schriftelijke stuk ken voldoende uit de doeken was ge daan. Dit nam echter niet weg, dat de heer Kodde nadrukkelijk voorop stelde, dat hij in tweeërlei functie naar de residentie was gekomen. Eerstens als burgemeester van de ge meente Zoutelande, maar bovendien als ingezetene van deze gemeente, omdat door. de beslissing yan het da gelijks bestuur van de provincie ook de eigendommen van hemzelf in ge drang dreigen te komen. Om alle schijn te vermijden dat hij vóór alles voor eigen belang zou praten, begon burgemeester Kodde met de grieven van het gemeentebestuur. Hij herinnerde er aan dat de ge meenteraad in 1956 een uitbrei dingsplan voor Zoutelande had vastgesteld. Dit raadsbesluit was, op een ondergeschikt punt na, door het college van Gedeputeer de Staten goedgekeurd, doch toen de gemeenteraad daarna de door Gedeputeerde Staten ver langde wijzigingen aanbracht, kreeg men de mededeling, dat er nog steeds bezwaren bestonden. Bezwaren tegen onderdelen van het uitbreidingsplan, welke in eer ste instantie wel waren goedge keurd. „Ik mag heten ik wil het niet zeggen, maar men zou de indruk krijgen, dat Gedeputeerde Staten met twee maten meten", aldus burgemeester Kodde, die geloofde dat het provinciaal bestuur te weinig rekening houdt met het vreenïdelingenbezoek in Zoutelan de. Men kan wél of geen bezwaar tegen dit toenemende vreemdelin- genbezoek in deze gemeente heb ben, maar het is er en dus zal men er rekening moe moeten hou den. Ook ten aanzien van de wegen en de rijwielpaden, aldus de bur gemeester, die nadrukkelijk on derstreepte, dat hij nog maar één jaar in liet ambt van burgemees ter kan staan, maar dat hij tot het einde toe voor de belangen van zijn gemeente hoopt op te komen. „Ik ben nu eenmaal trots op mijn gemeente Zoutelande, he ren" verzekerde hij. Vervolgens besprak de heer Kodde met een enkel woord zijn persoon- Vervolg op pag, 2) 3= Prinses Fazile, die met koning Feisal van Irak in het huwelijk M zou treden, was met haar va- f§ der prins Mohamed Aly Ibra- Mm en haar moeder prinses i| H Hanzade op doorreis in Parijs. Fotoin het midden prinses p Fazile, rechts haar moeder p prinses Hanzade. p llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllÜÏ Zweeds bezinedepot ontploft3 doden Met een schok als van een aardbe ving is woensdagmorgen bij het Zuid- Zweedse plaatsje Moheda een in rot sen uitgehouwen benzinereservoïr ontploft. Drie mensen kwamen om en het plaatsje kwam te staan aan de rand van de ondergang vanwege de stromen benzine die langs de rotsen naar het dorp vloeiden en de gehele omgeving in licht ontvlambare dam pen hulden. Gisteravond was het ge vaar nog niet voorbij. Een vonk zou alles in lichter laaie kunnen zetten. Het Zweedse ministerie van defensie stelt een onderzoek in om na te gaan, of er sabotage in het spel is geweest. De ontploffing heeft plaatsgehad toen een voorman een elektrische lucht ververser in werking stelde, waarbij waarschijnlijk kortsluiting ontstond. De branden, die bij de ontploffing ontstonden, waren binnen enkele uren bedwongen door het automatische blussysteem en brandweerlieden met schuimblussers. Strenge maatregelen werden ge nomen om alles dat het gas zou kunnen doen ontvlammen te we ren. De vrachtauto's, die zandzak ken aanvoerden voor het verwijde ren van benzine, mochten niet in het dorp komen en politiepatrouil les letten erop, dat niemand rook te of een kachel aanmaakte. Alle- elektriciteit was afgesneden. Tweehonderd mensen die vlak bij het benzïnereservoir woonden zijn ondergebracht in het minder kwetsbare centrum van de plaats. Het weer in Europa Volgens de weerrapporten v< m gister- avond 7 uur: Helsinki, geheel bewolkt, 12 gr. Stockholm, zwaar bewolkt, 18 gr. Oslo, regenbul, 18 gr. Kopenhagen, regenbui. 18 gr. Aberdeen, regen, 12 gr. Londen, half bewolkt, 18 gr. Amsterdam, onweer. 17 gr. Brussel, regenbui. 18 gr. Luxemburg, regenbui. 15 gr. Parijs, geheel bewolkt, 19 gr. Bordeaux, regen, 20 gr. Grenoble, geheel bewolkt, 21 gr. Nice, licht bewolkt, 24 gr. Berlijn, half bewolkt, 20 gr. Frankfort, zwaar bewolkt, 20 gr. München, zwaar bewolkt, 18 gr. Zürich, zwaar bewolkt. 18 gr. Genève, geheel bewolkt. 19 gr. Locarno, licht bewolkt. 25 gr. Wenen, half bewolkt, 19 gr. Innsbruck, regenbui, 21 gr. Rome, licht bewolkt, 26 gr. Ajaccio, half bewolkt, 25 gr. Algiers, onbewolkt, 28 gr. Madrid, onbewolkt, 30 gr. VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- en onweersbuien, vooral in het noorden van het land. Matige, af en toe krachtige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Ook vandaag nog koel strandweer met zonnige perioden en nog een kleine kans op een buitje. Middag- temperatuur 17 18 graden Celsius. Matige westelijke wind. Zeewater: 17 graden Celsius. Vooruitzichten: nog koel. maar iets stabieler met flinke opklaringen. ZON EN MAAN 25 juli Zon op 4.50 onder 20.42 Maan op 15.52 onder 0J.7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1