Minister Vondeling voelt weinig voor tweeprijzenstelsel bieten Natuurvorsers in Deltagebied OP DIJKKOP IN VEERSEGAT DRAAIEN NU 4 ASFALTMOLENS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. WOENSDAG 23 JULI 1958 DAGELIJKS BESTUURVERGADERING Z.L.M Suikerfabrikanten zijn op technische gronden tegen Minister Vondeling voelt er weinig voor het tweeprijzenstelsel voor de sui kerbieten ook voor de oogst 1958 weer van toepassing te verklaren, zoals het Landbouwschap had voorgesteld. In epn inmiddels gehouden bespreking inet de suikerfabrikanten is gebleken, dat deze laatste» een dergelijk stel sel voor dit jaar op technische gronden niet meer kunnen toepassen, zo werd in de jongste vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. te Goes medegedeeld, liet is nog niet bekend of het Landbouwschap thans verdere stappen zal ondernemen. Wel kan worden opgemerkt, dat er ruim 80.000 ha. bieten zijn uitgezaaid, wat 25% méér is dan verleden jaar. Er kan dan ook een lange campagne verwacht worden. De uitbreiding van de teelt blijkt In de duurste producerende gebieden verreweg liet grootste te zijn, wat te denken geeft ten aanzien van het effect van het tweeprijzen stelsel. De uitbreiding bedroeg bijv. in Dren te 60%. Friesland en Utrecht 41%, Limburg 36%. Groningen 32%, N.O. P. 30% en Zeeland (het minst)... 6%. In de dagelijks bestuurvergadering te Goes wera voorts o.m. opgemerkt, dat de weersomstandigheden van de laatste weken ongunstig zijn geweest voor de kwaliteit van verschillende nkkerbouwprodukten (vlas aange tast door bothrytis en phytophtora in de aardappelen). In de zware perce len zomergerst wordt gevreesd voor doorgroei. Er is in Nederland 2200 ha pootgoed minder voor keuring aangegeven dan verleden jaar. Subsidie voor drainage (maximaal 300 per ha) zal alleen worden ge geven, indien uitgevoerd in aanvul lend werk. Ter vergadering werd voorts een uitvoerige toelichting ge geven op de nieuwe CA.O. De verga dering achtte het van groot belang dat de zes betrokken organisaties een eensluitend advies aan hun leden hebben opgemaakt. Dit is alleen in Zeeland geschied. Ook wordt het van belang geacht, dat deze C.A.O. thans voor twee Jaar zal gelden, wat de rust in de loonsector ten goede komt. In het provinciaal bestuur van de af deling Zeeland van Landbouw risico werden benoemd de heren M. J. Ver- Werkclassificatiein Zeeuwse landbouw Nieuwe C.A.O. thans twee jaar geldig Zoals gemeld, is er dezer dagen in de sociale commissie van het Landbouw schap in Zeeland overeenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. voor de akker- en weidebouw en de vee houderij, welke ditmaal zal gelden van 1 mei 1958 tot en met 30 april 3960, dus twee jaar. Terwijl de landbouw, wat de vakbe kwaamheid betreft, tot dusver slechts vakarbeiders en ongeschoolden ken de, is er nu een klasse-indeling ge komen van vakarbeiders A (voor man, trekkerchauffeur, eerste paur- deknecht) en vakarbeiders B (alle landarbeiders, niet behorend tot vak arbeiders A, seizoenarbeiders en on geschoolden), veeverzorgers, trek kerchauffeurs, die deze functie min der dan 4 maanden per contractjaar vervullen en paardcknechts, niet be grepen onder A). Voorts is er een klasse ongeschoolden. Het meest essentiële verschil met vroeger is wel, dat in het nieuwe systeem voor de beloning niet meer de aard van het dienstver band (vast of los) doorslaggevend is, maar de functie die wordt uit geoefend. Zo heeft bijvoorbeeld de seizoenarbeider steeds een los dienstverband, doch een losse ar beider behoeft geenszins altijd sei zoenarbeider te zijn. Ook hogere functies kunnen door een losse ar beider worden verricht. De nieuwe lonen gaan in op 1 mei jl. Aan de vaste arbeiders zullen daarom nog nabetalingen worden gedaan. Er is geadviseerd deze tot en met 2 augustus uit te betalen, waarna per 4 aug. de nieuwe uur- en weeklonen kunnen worden aangehouden De nabe talingen zullen alleen moeten geschie den indien in het verleden werd ge werkt voor de uur- en weeklonen, zo als deze in de C.A.O. 1957/'58 zijn aangegeven. ...Een plantje met epn „spikkeltje": stiel determineren.... Foto P.Z.C.). brugge, M. Boogerd, J. de Feijter, drs. J. Dijkgraaf en mr. J. F. G. Schlingemann. Laatstgenoemde werd in het landelijk bestuur benoemd. Voorts werd besproken de structuur nota van minister Vondeling. De ver gadering meende dat het zijn waarde heeft, dat vele punten uit het land bouw- en structuurbeleid nog eens op schrift zijn gesteld. Besloten werd op een der volgende vergaderingen, wan neer ook de .memorie van antwoord op de landbouwbegroting bekend zal zijn, op enkele details nader in te gaan. V estigingseisen Over het ingediende voorontwerp landbouwvestigingswet werd o.m. opgemerkt, dat men huiverig staat tegenover het feit, dat de minister bij besluit tal van zaken over ves tigingseisen, nader zal kunnen re gelen. Ook voelt de vergadering niets voor eventuele verschillende eisen voor de diverse takken van het landbouwbedrijf. Met belang stelling zal het bestuur het rap port van de commissie Bom af wachten, die het voorontwerp nog nader zal bestuderen. In een bespreking over de brouw- ferstsituatie kwam de commissie van rouwgerst van de Z.L.M. tot de conclusie dat aan de huidige rege ling niet gewijzigd moet worden, voordat er zekerheid omtrent een nieuw verbeterd systeem bestaat. Wel pleit de commissie voor een poging het aanbod sterker te concentreren. De dagelijks bestuurvergadering werd voor de eerste maal bijgewoond door de nieuwe adj. secretaris van de Z.L.M., de heer J. F. Blanksma. Advertentie) Afscheid van directrice Viissingse huishoudschool. Zoals we gister meldden heeft me vrouw P. J. Sareis van Rijn, direc trice van de gemeentelijke industrie- en huishoudschool te Vlissingen in verband met haar vertrek naar Arn hem afscheid genomen van de school. Dit gebeurde tijdens een bijeenkomst in Britannia. In een onderschrift bij een foto sloop echter een foutje: het was namelijk niet mejuffrouw C. E. Roeters van Lennep, die de schei dende directrice een elektrische klok overhandigde, maar mejuffrouw L. de Dreu. Tevoren had mej. Roeters van Lennep in een speechje mevrouw Sareis van Rijn op dit geschenk „voorbereid". Mej. de Dreu, die ook de leiding van het cabaret-program ma had, overhandigde vervolgens het geschenk. Jaarvergadering van Poolse oudstrijders Twee Vlissingers in het bestuur gekozen. De Vereniging van Poolse Oud strijders, zondag jl. in het Groothan delsgebouw te Rotterdam in jaarver gadering bijeen, heeft wederom be sloten een dringend beroep te doen op de Nederlandse regering oni de reeds sedert 1945 bestaande Oder- Neisse-lijn definite! en officieel te er kennen als de grens van Polen in het westen. ,Het voornaamste doel van de Ver eniging van Poolse Oud-strijders blijft de strijd voor de vrijheid van Polen totdat dit land werkelijk vrij en onafhankelijk wordt," zo zei de voorzitter, kapitein S. Werner, tij dens een kort vraaggesprek. Uit de verslagen, die zondag tij dens de vergadering werden uitge bracht, bleek, dat de vereniging ook in het afgelopen jaar veel belangrijk werk heeft verricht, met name op het gebied van de vluchtelingenhulp en de publiciteit. In het nieuw landelijk bestuur van de vereniging in Nederland werden gekozen: voorzitter: de heer S. Wer ner, tweede voorzitter: ir. J. Minkie- wicz uit Vlissingen, secretaris: de heer B. Strenk eveneens uit Vlissin gen en voorts de heren B. Opolski (Utrecht), T. Radzyminski (Slikker veer), W. Dembinski (Haarlem) en H. Urbanski (Amsterdam). Vóór november hoopt- men met het gehele eerste, 1700 meter lange ge deelte van de dijk tussen Walcheren en Noord-Beveland gereed te zijn. Want november is de maand der na jaarsstormen en dan zullen de arbei ders niet alleen, zoals nu, door .over al heen stuivend zand worden ge plaagd. Op de deze foto, die een overzicht geeft van de bedrijvigheid bij de afdamming, lijkt het wel of de machines en de bulldozer in de sneeuw staanTot in de keten het zand gedrongen. fFoto P.Z.C.). Middelburgse scholiere ontving Europese prijs in Den Haag Jeanne Verhage uit Middelburg is insdagmorgen officieel in het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ontvangen. Jeanne is 15 jaar, zit in de Se klas A van de hoofdstedelijke r.li.b.s. en won zo als bekend een der hoofdprijzen de Europese tekeningen- en opstel lenwedstrijd 1958, georganiseerd door het Nederlands comité Euro pese schooldag". Met de vier andere winnaars en win naressen uit haar categorie (A), de P.Z.E.M. heeft langlopende kolencontracten In de afdelingen der Provinciale Sta ten is uitvoerig gesproken over de door Gedeputeerde Staten aangebo den balans en verlies- en winstreke ning van de N.V. P.Z.E.M. Eén der leden wees er op, dat de P.Z.E.M. voor al na de Suez-gebeurtenissen getracht heeft zich te dekken door aankopen op lange termijn op de Amerikaanse markten, doordat de vraag naar ko len het aanbod ver overtrof. Het ge volg was, dat de vennootschap nu, bij een ingestorte kolen- en vrachten- markt, met langlopende contracten voor Amerikaanse kolen „zit". Annu lering van de bestellingen is niet mo gelijk dan tegen betaling van grote bedragen. Of Sluiskil inderdaad met lagere ko- lenprijzen werkt, menen Ged. Staten te moeten betwijfelen. Uit de ervarin gen met de prijzen voor het lange af- standsgas is hun gebleken, dat ook Sluiskil veel Amerikaanse kolen heeft ingevoerd en zich ook op lange ter mijn heeft gedekt. Voorts wijzen Ged. Staten er op, dat, wanneer winst gemaakt wordt, be gonnen wordt met het afschrijven van verliezen over voorgaande jaren, voordat overgegaan wordt tot tariefs verhoging, het vormen van reserves enz. vijf hoogstgeplaatsten in de categorie B en de negen winnaars in de catego rie C werd Jeanne in de hal van het Ministerie van O. K. en W. ontvanr gen. De directeur-generaal van het onderwijs van dit ministerie, mr. J. G. M. Broekman, reikte vervolgens namens de minister de prijzen uit. Hij wenste de jongens en meisjes van har te geluk met deze prestatie en wees hen op het belang van de samenwer king tussen de Europese landen. De prestaties van de 19 winnaars en winnaressen in de verschillende cate gorieën komen des te meer tot hun recht als men weet, dat aan deze Eu ropese tekeningen- en opstellenwed strijd ongeveer 24.000 leerlingen van middelbare scholen en kweekscholen in Nederland hebben deelgenomen. Na een eerste selectie door de leraren der deelnemende scholen, werden aan de Nederlandse jury, waarin ook de heer J. A. van Bennekom, directeur van de christelijke kweekschool te Middel burg, zitting had, 150 tekeningen en 100 opstellen ingezonden. Na verdere selectie bleven 5 tekeningen over r waaronder ook die van Jeanne Ver hage en 14 opstellen, die in aan merking kwamen voor de negen in ternationale en tien nationale prijzen. Bakkerijtentoonstelling te Goes op 8 en 9 oktober De afdeling Zuid-Beveland van de Ne derlandse Bakkersbond organiseert in samenwerking met het gemeentebe stuur van Goes en de Provinciale Zeeuwse Bakkersbond op 8 en 9 ok tober aanstaande te Goes een provin ciale bakkerijtentoonstelling en vak-, wedstrijd in de zalen „Krijger". In verschillende stands zullen de nieuwste mogelijkheden die zich voor het bakkersbedrijf hebben geopend, zijn te bezichtigen. Voorts zullen vele smakelijke produkten, waaronder werk- en slerstukken, worden geëx poseerd. (Slot van pag. 1) ren en Noord-Beveland van een laag asfalt te hebben voorzien. Over een breedte van twaalfhon derd meter zal het Veersegat deze winter nog openliggen. In 1959 zal hiervan weer een belangrijk deel worden „afgeknabbeld" en in 1960, het derde „dichtingsjaar", nog een stukje. Eerst in 1961 zal de afslui ting een feit worden. Loswal Thans, in 1958, heeft men het nog druk genoeg met de voltooiing van dit eerste dijkgedeelte. De cutterzui ger, de twee winzuigers en de pers zuigers hebben met elkaar reeds 750.000 kubieke meter zand uit het Veersegat in het dijkslichaam gespo ten. Op de dijkskop, die onder meer een 44 meter lange betonnen loswal telt, verwerken vijf draglines, waar onder één reusachtige machine met 'n grijper-capaciteit van drie kubieke meter en een ..spreiding" van dertig meter, drie bulldozers en tien G.M.C.'s deze hoeveelheden zand tot een geor dende basis voor de dijk. Hier staan ook de directicketen opgesteld, de „asfaltfabriek" en varen schepen af en aan. Temidden van deze wirwar van machine rieën, mensen en bedrijvigheid heeft de „Combinatie Veersegat" terecht niet zonder trots een om vangrijk bord geplaatst, het visite kaartje van de afsluitingsfirma Al deze bedrijvigheid speelt zich af De perszuiger verricht zijn werk De arbeiders zien de huisjes van Vrouwenpolder groter en groter wor den Foto P.Z.C.). op een hoogte elf meter boven N.A. P., zover heeft men de dijkskop reeds opgespoten. Tussen de kop en Noord- Beveland is het zand tot vier meter plus opgebracht. lu november zal ter plaatse 2900 mp- ter brede Veersegat dus over een leng te van 1700 meter zijn afgesloten. De dijkwerkers hebben de huisjes op het strand van Vrouwenpolder groter en groter zien worden. In de winter zal er aan die resterende 1200 nieter niet worden geknabbeld. Dan zal het er om gaan, het gereedgekomen dijkge deelte in de strijd tegen de elementen to behouden. Internationaal Deltakamp onder Arnemuiden LANGS EEN bijna onbegaanbaar landwegje met grote stenen en dito putten, dat voor het laatste gedeelte over een dijk voert, komt men in het internationaal Deltakamp terecht. Ze ven tentjes staan daar, bijna aan de voet van de Noordsloe-dijk, op het terrein van de kampeerboerderij „De Krultmolen" van de heer P. Dekker, drie kilometer buiten Arnemuiden. Noordwaarts kijkend ziet men de schorren en het water van de Zand- kreek en het Veerse Gat, in de ande re windrichtingen de wijde polder met daarboven imposante wolkenvelden. Op dit prachtig en rustig stukje Wal cheren hebben de achttien deelnemers aan het internationaal Deltakamp, uitgaande van de „International Youthfederation for study en protec tion of nature" hun teiltjes opgesla gen. Zo slapen daar alleen maar; ze eten in de kampeerboerderij en voor de rest van dé dag zijn ze ie vinden in hun Rampgebied: de schorren, slik ken, dijken en het water van het Drie- Ei la ndengbiod. Zoals gezegd gaat het kamp uit van de internationale jeugdfederatle voor studie en bescherming van de natuur en het is georganiseerd door drie bij deze federatie aangesloten Nederland se- verenigingen, namelijk de Konink lijke Nederlandse Natuurhistorische vereniging, de Nederlandse Jeugd bond voor natuurstudie en de Christe lijke Jeugdbond voor natuurvrienden. T-fet doel van hot kamp Is de deelne mers een indruk t.e geven van het Deltagebied en ze een overzicht te ge ven van wat hier aan vogels en plan ten voorkomt. Reeds verleden jaar zou het kamp gehouden worden, maar we gens gebrek aan buitenlandse deelne mers (door te late organisatie) moest het toen afgelast worden. Maar thans zijn ze er: een Zweeds en een Deens meisje, twee Duitse en twee Belgische jongens, vijf Nederlandse jongens en een kamp- commissie van vijf jongens en meisjes, terwijl er deze week nog twee Italiaanse meisjes komen. Het zijn merendeels studenten of middelbare scholieren, maar er zijn ook werkenden bij, in leeftijd variërend van 18 tot 21 jaar. De tentjes zijn er dus alleen maar om in te slapen, Eten rloen ze in de kam peerboerderij, waar een hokje als keuken is ingericht. Elke dag komen de bakker en de groenteman geweldi ge hoeveelheden proviand afleveren, want het zwerven in de natuur maakt hongerig. De jongens en meisjes zijn ook vol lof over de hulp van de heer en mevrouw Dekker en de bewoners van Arnemuiden, wanneer ze in het dorp moeten zijn. „Heerlijke excursie Terwij! één van de commissieleden ons doel en streven van het kamp uit eenzette, kwam een excursiegroepje van twee meisjes en twee jongens bin nenvallen. llun haren waren heerlijk verwaaid en verregend en de modder znt van hun laarzen tot de neus. „Dwars doorde slikken geweest. Word. je lekker vuil van", deelden ze opgewekt mee. „Het was een heerlij ke excursie" 's Morgens hadden ze een nest niet een paar jonge kap- tneeuwen ontdekt, verder op kwamen zc op het spoor van kluten en sternen, ze vonden zeealsum, een zeeaster en een bijzonder plantje niet een „spik keltje" in het midden. Dat moest on middellijk gedetermineerd worden; de jongens kwamen dadelijk met boeken aanslepen, wuarna het „spikkelplan tje" tot en met uitgeplozen werd. Behalve het bestuderen van de biolo gische levensgemeenschappen in de buitendijkse terreinen van hun kamp- gebied, worden er in het kamp zelf enkele lezingen gehouden over onder werpen, die ten nauwste verbonden zijn aan het doel van het kamp. Maandagavond heeft Peter Nijhoff gesproken over de algemene aspecten van het Deltaplan, ir. W. G. Beeftink spreekt over de betekenis van de bui tendijkse vegetatie van het Deltage bied, Martin Damman verzorgt een filmavond en mr, T. Lebret Bpreekt over de betekenis van het Drie-Eilan- dengebied voor watervogels en toe komstige laadschapsvorming. Voordat de natuurvorsers dinsdag 29 Juli weer vertrekken, niuken ze ook nog een. (ocht met een vissers boot over do Zeeuwse wateren, en trekken ze er op de fiets ze heb ben net voldoende fietsen om al len trappend of achterop-zittend een plaatsje te geven op uit naar verschillende bezienswaardig heden op Walcheren. Alles bij elk aar dus een bijzonder interessant kamp, dat de deelnemers, of ze het nu voor studie of uit liefhebberij meemaken, veel wetenswaardig zal verschaffen, Middenstandsexamens In Middelburg worden dezer dagen de jaarlijkse middenstands examens gehouden. Van de 55 kandidaten, die maandag verschenen, moest een vier tal worden afgewezen. De geslaag den zijn: de dames: L. Abrahamse, Seroosker- ke (W.); J. J. Allemekinders, 's-Heer Arendskerke; M. de Baar, Vlissin gen; A. Berman, Zierikzee; D. S. Bom, Yerseke; S. D. Bom, Yerseke; J. Boone, Middelburg; S. P. v. d. Bos- se, Sint-Laurens; A. Brand, Dom burg; A. Cijsouw-de Visser, Vlissin gen; J. D. de Groot, Middelburg; M. M. Hoondert, Heinkenszand; J. H. van Houte-Dees, Krabbendijke; M. T. Huizer, 's-Gravenpolder; J. D. C. Hundersmarck-Wisse, Kapelle alsme de J. D. v. d. Jagt, Yerseke, en de he ren: J. J. Alofs, Vlissingen; M. van Baaien, Grijpskerke; A. A. Bakker, Vlissingen; P. H. Barentsen, Sou burg; M. van Belzen, Ritthem; F. A. Betué. IJzendijke; P. Bogerd, 's Gra venpolder; J. Boone, Borssele; J. v. d. Bosse, Sint-Laurens; J. Bosselaar, Koudekerke; M. A. van den Broccke, Breskcns; F. C. Bustraan, Kamper land; W. Constant, Heinkenszand; L. A. Cijsouw, Vlissingen; A. Cijvat, Middelburg; P. L. Cijvat, Micldel- burg; H. van Dalen, Goes; A. van Damme, Heinkenszand; J. Dekker, Wemeldinge; A. Deurloo, Zierikzee; A. Dingemanse, Veere; N. Eversdijk, Kloetinge; G. Goeree, Driewegen; H. A. van Hanegem, Breskens; C. M. van Hekke, Yerseke; A. Heijboer, Heinkenszand; L. M. Heijboer, Kat- tendijke; A. G. Hoefkens, Middel burg; T. Hoogendoorn, Waarde; C. J. Hollestelle. Kloetinge; C. P. M. Houtepen, Middelburg; L. Huibregt- sen, Westkapellc: P. W. Huigh, Schoondijke; J. Janse, Kamperland; P, M. Janse, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 8