Rapport over radioactieve besmetting van woning te Putten King of Paris, het stormachtige leven van Alexander Dumas HUWELIJKSZWENDELAAR DUPEERDE TWEE VROUWEN WOENSDAG 23 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 1 „MAATREGELEN GERECHTVAARDIGD" Na ontsmetting geen straling in huis en tuin meer ontdekt De uitgebreide en vérstrekkende maatregelen, die genomen zijn toen in Putten de woning van de familie Haanschoten ra dio-actief besmet raakte, zijn zonder twijfel gerechtvaardigd geweest. De omstandigheid, dat een half miljoen maximaal toe laatbare doses van een uitermate gevaarlijke stof in het huis en zijn directe omgeving waren verspreid, eiste van degenen, die met de verantwoordelijkheid voor de verwijdering daarvan wa ren belast, de grootst denkbare zorg en voorzichtigheid. Er mocht geen mogelijkheid tot twijfel worden opengelaten over de grondigheid van de ontsmetting. Daarvoor kon niet worden volstaan met het reduceren van de besmetting tot een toelaat baar geachte omvang, doch men moest met recht kunnen stel len, dat de besmetting was weggenomen. Dit wordt meegedeeld in een rapport over het „Geval-Putten", dat de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft aangeboden aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff. De verantwoordelijkheid voor het on geval wordt in het rapport niet be sproken, daar het rapport uitsluitend betrekking heeft op de gevolgen. Ook de vraag of van nalatigheid sprake kan zijn valt buiten het bestek van dit verslag, aldus de directeur-gene raal van de volksgezondheid. In het eerste hoofdstuk van het ver slag wordt uiteengezet, wat er in de polikliniek van het stads- en acade misch ziekenhuis te Utrecht op 15 januari van dit jaar is gebeurd, toen Joke Haanschoten daar met radium werd behandeld. Het rapport beschrijft vervolgens hoe het geneeskundige apparaat in wer king kwam en welke maatregelen ge nomen werden: ontruiming van de woning, overbrenging van het gezin Haanschoten naar 't stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht, on derzoek van alle betrokkenen. In het rapport wordt vervolgens uit voerig ingegaan op de maatregelen, die genomen werden toen bleek, dat het buisje met 50 millicurie radium door de verbranding in de kachel van een gesloten in een open stra lingsbron was veranderd. Inzake het onderzoek van bezoekers van het huis en andere contactper sonen wordt in het rapport opge merkt, dat bij deze mensen geen en kele besmetting werd geconstateerd. Bij het personeel van de K.E.M.A., dat belast is geweest met het verwij- Rechterlijke aanklacht tegen A. de Wit Het is er tenslotte van gekomen, dat er een aanklacht is ingediend tegen de hoofdredacteur van het dagblad „Beurs en Nieuwsberichten" op Curasao, de heer A. de Wit, over wiens uitwijzing uit de Ned. Antillen al zoveel te doen is ge weest. Hem is op 28 juni een dag vaarding uitgereikt volgens welke hij op 2 juli voor de rechter diende te verschijnen op grond van smaad schrift en belediging van de wetti ge regering in een op 17 juni in zijn krant gepubliceerd hoofdartikel, dat de titel droeg van „De grote leugen komt weer aan bod." Op grond van artikel 131 van het wetboek van strafvordering is de verdediger van de heer De Wit, mr. dr. J. L. A. Visser, in verzet gegaan tegen de dagvaarding en thans is 'n instructie gaande. Een bijzonderheid is, dat voor zover bekend nog nim mer tevoren in de Ned. Antjllen een beklaagde op de bepalingen van ar tikel 131 een beroep heeft gedaan. Hoewel er dus nu in de ware zin van het woord een zaak-De Wit is, is er nog geen opènbaar onderzoek geweest. Blijkens mededelingen van be trouwbare zijde men is zowel van de zijde van het parket als van de zijde van de verdediging zeer terughoudend met het geven van inlichtingen, terwijl al even min in het regeringsgezinde dag blad „La Prensa" of in het par tij-orgaan van de democratische partij „Democraat" een woord over de aanklacht is gepubli ceerd bevat de dagvaarding 't gehele artikel waarover het hier gaat. De negen Amerikanen, die lange tijd in Oost-Duitsland hebben vastgeze ten, hebben op een persconferentie in Frankfort hun belevenissen verteld. De helikopter, waarin de mannen za ten, werd destijds in de oostzone tot landen gedwongen. De foto geeft een Overzicht nan tic nrrKCnnfpre»tic deren van de asvaten met radio actieve as en aarde, is geen grotere dosis straling' geconstateerd dan 0,08 röntgen. Gebleken is, dat de schoorsteen van de woning tot bovenin sterk beta- actïef was en dat zelfs boven op de schoorsteen sterke activiteit kon wor den gemeten. Hieruit kan worden geconcludeerd, aldus het rapport, dat het gebeurde in Putten een gerin ge „fall-out" heeft veroorzaakt. Er werd echter naar gestreefd, aldus het rapport zowel uit psychologische overwegingen als om juridische re denen in de woning geen radio-acti viteit achter te laten. Dit leidde tot het besluit de schoorsteen af te bre ken. Nadat dit was gebeurd werd op de plaats waar de schoorsteen had gestaan geen radio-activiteit meer gevonden. Op 14 februari, werd de eindcontrole verricht. Toen daarbij geen radio activiteit meer kon worden aange toond werd de woning voor weder- ingebruikneming vrij ^egeven. Toestand Joke Haanschoten. Het rapport van prof. dr. P. Mun tendam over de radio-actieve besmet ting van de woning van de familie Haanschoten in Putten geeft geen in- lichtinken over de tegenwoordige toe stand van Joke Haanschoten. Daar om heeft het A.N.P. zich gewend tot prof. dr. A. A. J. van Egmond, die als neus- keel- en oorspecialist, ver bonden aan het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht, het meisje enige tijd onder observatie heeft ge had. Prof. Van Egmond verklaarde, dat het meisje het thans uitstekend maakt en dat zij twee maanden ge leden uit zijn observatie is ontslagen „ARBEIDSSCHUWE ZWENDELAAR" Twee jaar en zes maanden tegen bankwerker geëist In Nederland: de 30-jarige bankwer ker W. N. uit Rotterdam; in Duits land: „ir. Wilhelm Karl Nescher, freiherr d'Acliarbourg, bezitter van grote tabaksplantages in Indonesië, enige erfgenaam van een rijke grootvader." Onder dit mom heeft deze Rotter dammer twee vrouwen in Wasser (Duitsland) volledig gedupeerd hun leven verwoest. „Ik aarzel niet deze man een geslepen, gemene hu- welijkszwendelaar en een arbeids- schiiwe avonturier te noemen", al dus gisteren de officier van justitie bij de rechtbank te Rotterdam, mr. H. van Buuren, die een gevange nisstraf van twee jaar en zes maanden tegen de bankwerker eiste. Verdachte was begin vorig jaar, terwijl hij nog getrouwd was, door middel van een advertentie in ken nis gekomen met het Duitse meisje A. S. uit Wasser. Hij deed haar trouwbeloften, ze kwam naar Ne derland en na enige tijd ging hij mee naar haar moeder in Duitsland. Hij was toen slecht bij kas, maar zodra de erfenis van zijn grootva der los zou komen, begon hij een hotel, vertelde hij. Aan de moeder van het meisje vroeg hij vast 6000 dm te leen. Zij gaf hem die en be middelde ook nog voor hem bij een lening van 2000 dm van een zekere C. H. uit Gössling. Tenslotte leende hij nog 3000 dm van H. H. uit Schieheim. Alle schuld bekentenissen schreef hij echter op de naam van de moeder, zodat de vrouw, toen hij verdween, voor alles op moest draaien en nu in haar on derhoud moet voorzien als huis houdster. Ook de dochter bleef ge desillusioneerd achter, met een kind- Van het geld had verdachte met de beide vrouwen een reis gemaakt naar Italië en verder had hij ervan in zijn onderhoud voorzien. Om zijn verha len geloofwaardig te maken had hij nog een zogenaamde grootvader in Duitsland ten tonele gevoerd, die ge- Ballerina Noelle Adam trouwt met Sydney Chaplin Sydney Chaplin, de (eveneens acte rende) zoon van Charles Chaplin, zal in het huwelijk treden met de Franse ballerina Noelle Adam, bekend als hoofdfiguur in „Le rendez-vous man- q,ue" van Frangoise Sagan. Chaplin, oud 34 jaar, had tegenover een verslaggever van „France Soir" gezegd: „U kunt schrijven dat we gaan trouwen", en Noelle Adam had toen „oui" gezegd. woon een toevallige oude heer uit een hotel was. Ook stuurde hij tele grammen aan zichzelf. Verdachte was al eerder veroordeeld. Hij zei geen voorwaardelijke straf te willen, want dat zou hem aan Ne derland binden en zijn toekomst lag elders. Hij zou het Duitse meisje nog willen trouwen, maar is nog steeds niet gescheiden. „Het is moeilijk nog sympathie voor deze man op te brengen", aldus zijn verdediger. Maar hij meende dat de feiten toch tegen de achtergrond van zijn trieste jeugd moeten worden gezien. We gens moeilijke huiselijke omstan digheden was hij in 'de I-ïitlerju- gend gevlucht. Op 15-jarige leef tijd verkeerde hij al aan het oost front. „Het is te begrijpen, dat deze man volkomen misvormd werd", aldus pleiter, die een kor tere straf vroeg. 'Uitspraak over veertien dagen. Amsterdam wil aankopen uit colIectie-Regnault B. en W. van Amsterdam hebben de nodige maatregelen genomen om het mogelijk te maken, dat de gemeen teraad besluit tot aankoop van enige tientallen schilderijen uit de collec- tie-Regnault, die voor het stedelijk museum zo enigszins mogelijk verworven dienen te worden. Van de zijde van het rijk is mede werking voor een financiering van deze eventuele aankoop, waarmede 'n aanzienlijk bedrag gemoeid is, in de vorm van een lening verkregen. De veiling van. de uit 235 schilde rijen, tekeningen en enkele beeld houwwerken bestaande collectie die zich reeds jarenlang als „bruik leen" in het Stedelijk Museum te Amsterdam bevindt wordt op 22 en 23 oktober a.s, in Arti et Amici- tiae gehouden. In 1953 schonk de heer P. A. Regnault 37 kunstwerken uit zijn verzameling aan het rijk. Naar wij vernemen is de veilinghou der Paul Brandt te Amsterdam de laatste tijd niet benadérd door het rijk of de gemeente Amsterdam over eventuele aankoop van schilderijen uit de collectie Regnault, die de heer Brandt in opdracht van de erven in oktober a.s. zal veilen. De heer Brandt deelde mee, dat de veiling onder alle omstandigheden door zal gaan. Hij is contractueel verplicht de kostbare kustwerken in het open baar onder de hamer te brengen. Record werkgelegenheid in West-D'iitsland Einde juni bedroeg1 het totale aan tal personen opgenomen in het ar beidsproces in West-Duitsland het record van 19,2 miljoen. Het centrale bureau voor arbeidsbemiddeling te Neurenberg ziet in deze ontwikkeling het bewijs, dat op de arbeidsmarkt geen aanleiding voor grote bezorgd heid behoeft te bestaan en dat de- arbeidsniarkt meer stabiliteit ver toont dan werd verwacht. Weliswaar valt er in enkele sectoren minder bedrijvigheid waar te nemen, doch hier staan toenemingen van ac tiviteit in andere arbeids-intensleve sectoren tegenover. Het totale aantal werkende personen omvat 12,7 mil joen mannen en 6.5 miljoen vrouwen. Oud-acleur Hans van Meerten overleden De oud-toneelspeler Hans van Meer ten (eigenlijke naam Johannes Soe- ters) is gister op 63-jarige leeftijd plotseling in zijn woning te Amster dam overleden. Hans van Meerten, die voor de oorlog van verscheidene toneelgezelschappen deel uitmaakte, heeft veel gedaan voor het kunste naarsverzet en voorde opbouw van hét toneel na 1945. Hij was medeop richter van de toneelgroep mei-1945 en van de stichting toneel: Coördina tie. Een zijner bekendste rollen in de na-oögjögse jaren was die van Peter de kleërmaker in „Het woord" van ICaj Munk, dat werd opgevoerd door het Nederlands volkstoneel onder di rectie van Ben Groeneveld en Ferd. Stèrneberg. Zijn laatste optreden was in „De toneel vereniging" onder lei ding van A. Defresne en J. Defour- ny. Langzaam maar zeker nadert het nieuwe gemaal van de polder Dreï- sclior aan de Noorddijk zijn voltooi ing. Wanneer zich geen onverwachte tegenslagen voordoen komt het ge maal, dat één van de laatste is die op het eiland in aanbouw is, in septem ber gereed. Dan kan via dit gemaal ook polderwater in de Grevelingen ge loosd worden. Woensdagmorgen omstreeks acht uur heeft men de 27 ton wegende perslei dingen op zijn plaats gebracht. Een karwei, dat enkele uren in beslag nam, doch dat zonder stagnatie is uitgevoerd. De enorme persleiding, van ongeveer vijftig meter lang, met een diameter van ongeveer één meter, werd heel voorzichtig in de geul gevaren door de bok „Jonathan" uit Nieuw Lekker- kerk. Het enorme gevaarte hing in stalen stroppen. Het op zijn plaats brengen van de lei ding trok uiteraard grote belangstel ling van de zijde van het polderbe stuur en van personeel van de aanne mers, die de technische installatie van het gemaal verzorgd. Het gemaal zal uitgerust worden met twee pompen, met een gezamenlijke capaciteit van 150 m3 per minuut. De persleiding is afgesloten door twee kleppen, die geopend worden door de tegendruk van het water dat uit de polder wordt gemalen. (FOTO P.Z.C.) Bromfietser verongelukt te Baarn. De heer W. Prins uit Zaandam is maandagmorgen met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de Amster damse straatweg te Baarn, bij het inhalen van een andere bromfietser ten val gekomen. Hij liep een sche- delbasisfractuur op en is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overle den. Zijn vrouw, die achterop zat, werd met een shock in het Baarnse ziekenhuis opgenomen. Het echt paar was op een vakantietocht. Zijbelichting Amerikaans leven in Auntie Maine Het neusje van de zalm is ditmaal zonder twijfel: Guy Endore, King- of Paris (Pocket Books Inc.) Endore beschrijift hierin het stormachtige leven van Alexander Dumas, de fi guur (van de vijfhonderd boeken en de vijfhonderd vrouwen). Achtergrond is het woelige, zwoe le Parijs uit de tijd van de romantiek, het Parijs van de duels, van de „Dame au camelia", van de bals en de ongelooflijkste huzaren stukken van exentrieke figuren. En dore heeft zich dermate met zijn door Jacques den Haan mateloos zelfverzekerde, ijdele, gene reuze, dynamische hoofdfiguur ver eenzelvigd, dat hij het niet heeft kunnen laten in zijn boek, dat ver der boordevol feiten en anecdoten zit, een intrige-a-la-Dumas te verweven, die dus geen „fact", maar „fiction" oplevert. Deze intrige heeft de eigenaardige verhouding van Dumas pére met zijn eveneens schrijvende zoon Dumas fils als achtergrond, is als imitatie- Dumas geslaagd, maar biografisch bedenkelijk. Dat neemt niet weg, dat King of Paris een kostelijk dartel boek is, vol spanning, romantiek, geest en avontuur. Alan Paton werd geboren in Pie- termaritzbui'g, Natal en hij was onder meer verbonden aan een inrichting voor jeugdige, inheem se misdadigers in Johannisburg. In zijn best seller Cry the Belo ved Country, zo juist herdrukt in Penguin Books, heeft hij dan ook duidelijk en terecht gebruik ge maakt van zijn kennis van het Zuidafrikaanse rassenprobleem en van het vraagstuk van de jeugd criminaliteit. Zijn roman is het relaas van de Zoeloe-predikant Stephen Kuma-, io, die naar Johannisburg trekt om er zijn zoon te zoeken, die als zovelen van zijn ras, stuurloos ronddoolt in onze moderne jungle, de jungle van de grote stad. Cry the Beloved Country is een wat statig, soms sterk poëtisch En gels geschreven; ook dp dialoog is waardig en- lijkt mij goed geno teerd; het geheel is een menselij ke, soms aangrijpende roman met een religieuze inslag. Auntie Mame van Patrick Dennis (Popular Library) is het „funny" boek, dat het tachtig weken lang op de Amerikaanse best sellerlijsten volgehouden heeft. Het is niet hele maal mijn ideaal van humor, maar twisten over humor is een volstrekt zinloze bezigheid en in ieder geval geeft Auntie Mame een interessan te zijbelichting op de Amerikaanse samenleving en op de dominerende rol van de vrouw daarin. Het zijn de avonturen van Patrick, een wees; van tien jaar, die opgevoed wordt door zijn tante, „a very dynamic wo man", die zichzelf beschrijft als „een weduwe, alleen en eenzaam in de wereld." Maar geef haar wel ruimte! Ze was de weduwe van de puissant rijke Beau Burnside, die zij volgens boze tongen om zijn geld getrouwd had, maar die voor haar „vader, broeder, zoon, Sinterklaas en minnaar" was. Let op de volgorde sta ons bij! New World Writing is een periodiek verschijnende uitgave, waarin werk van goed litterair gehalte gepubli ceerd wordt van voor het merendeel jonge schrijvers uit alle mogelijke landen, van Pakistan tot Vuurland toe. Ook Nederlandse dichters zijn er, vertaald, in verschenen (in num mer 8). Plet pas uitgekomen nummer 13 bevat dit keer in hoofdzaak werk van Amerikanen, al is er een sectie moderne Duitse dichters (in het be gin trouwens zo „modern" als Bert Br echt en Gottfried Benn). Verder staan er opmerkelijk goede novellen in, een aantal essays waaronder boei ende over Hemingway en Sc.ott Fitzgerald en van John Aldridge over P. G. Wodehouse, een plezierig stuk van cle zigeuner-deskundige Walter Starkie over Cervantes en een geleerd vertoog van Paul West over „Camus en de esthetische tra ditie", een toneelstuk van een in de Kaukasus geboren schrijver Arthur Adamov en nogal vlekkerige teke ningen van Anthony N. Candido wie hij ook moge zijn. Een, als altijd, lijvig nummer, waarin een ieder wel iets van zijn gading vinden zal. Voor de liefhebbers van de avontu ren van Nero Wolfe, de vierduizend „ounces" zware, orchideeën kweken de armstoel-detective, die liever met zijn kok confereert over wat er gas tronomisch bijvoorbeeld nog van ge zouten kabeljauw terecht te brengen is, dan detectieft, herdrukte Collins in de White Circle Crime Club: Out Goes She. Als altijd heeft Nero voor het zware werk zijn secretaris-lijf wacht Archie, ook dit keer onverbe terlijk brutaal, snedig en efficient en als steeds fors in dé weer voor lief tallige of maar schijnbaar lieftalli ge vrouwelijke cliënten. Als altijd van goed gehalte. Eerste Kamer vóór wet-geneesmidde!en (Van onze parlementaire redacteur) Wanneer men er rekening mee houdt dat het ontwerp-wet op de genees middelen-voorziening eerst zes jaar na de indiening door de Tweede Ka mer in het openbaar behandeld kon worden, dan mag worden vastge steld, dat de Eerste Kamer het mi nister Suurhoff niet moeilijk heeft gemaakt. De Eerste Kamer heeft dinsdag slechts drie uur nodig gehad voor de behandeling van het ontwerp, waar na de voorzitter mr. Jonkman con stateerde,, dat het ontwerp zonder hoofdelijke stemming was aanvaard. Slechts zes leden namen aan de be raadslaging deel, waarbij door allen werd verklaard vóór het ontwerp te zullen stemmen. De heer Schipper (a.r.) klaagde er over, dat de drogisten niet met name in het ontwerp worden genoemd. Ook vroeg hij hoe het college voor de registratie van de verpakte ge neesmiddelen zal worden samenge steld en waarom ongevaarlijke zelf standigheden niet onder de wet zijn gebracht. De bewindsman was van oordeel, dat het niet noodzakelijk was de drogisten met name te noe men, omdat dit wetsontwerp aan hen geen eisen stelt. Vérder betoogde de minister, dat in het college van registratie alleen des kundigen zullen worden benoemd, die volkomen onafhankelijk zijn en geen enkele groep vertegenwoordi gen. Lederwarenbeurs in R.A.I.-gebouw geopend De voorzitter van cle Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Am sterdam, mr. D. A. Delprat, heeft gisteren in het R.A.I.-gebouw de 11e vakbeurs voor koffers en lederwaren geopend. Hij wees hierbij in het bij zonder op de noodzakelijkheid van specialisatie voor de kleine produ centen. Ook achtte hij het. van belang dat het bedrijfsleven invloed zal krijgen op de besluiten van de organen van de Euromarkt als tegenwinst van de politieke overwegingen, die zijns in ziens, bij dit orgaan een rol zullen spelen. Op de 72 stands wordt een uitge breide collectie koffers en tassen ge toond. Bij de damestassen overheer sten de lichte tinten. De belangstel ling van goedkope plastieke tassen neemt nog steeds toe en daarom worden uitgebreide collecties tassen in" "vele dessins van dit materiaal ge- exposeerd. Andere bijzonderheden zijn o.m. de Engelse beauty cases en de buidels van Italiaanse raffia. <y Het Russische persbureau Tass meldt, dat Russische ingenieurs werken aan een vliegtuig, dat met een snelheid die twee tot vier keer zo groot is als die van het geluid, in de stratosfeer kan vliegen. Zomerweer van de kook (Van onze weerkundige medewerker) Na de overhaaste terugtocht |1 van de zomer, zoals die zich H zondag boven ons land voltrok, is het weer voor het eerst na vele weken langere tijd onbe- stendig geworden. Tot nu toe herstelde het zomerweer zich meestal na één of twee dagen. H maar in de komende dagen blijft het koel en wisselvallig. ■s Achter 'n buienstoring stroom- de gisteren al veel koelere lucht p p Schotland en Engeland binnen. p s De temperatuur komt daar overdag niet veel hoger dan twaalf tot veertien graden Cel- ee sius. Deze lucht bereikt ons land met een temperatuur, die ff s overdag weinig hoger dan 16 a 17 graden kan komen. Ten ee H zuidwesten van Engeland na- ee dert een storing, waardoor H morgen de wind zal afnemen ff en geleidelijk weer naar zuid- west gaat krimpen. Met de ster- M ke westelijke stroming in de p H hogere luchtlagen kunnen ons in de komende dagen nieuwe s storingen bereiken. Het weer H blijft hierdoor zeer wisselval- lig, maar mag als vakantie- weer niet bepaald gunstig wor- H den genoemd, al komen wij er wat de zonneschijn betreft hier ff in het kustgebied beter af dan ee H landinwaarts, waar ook de bui- en een grotere activiteit aan de p dag leggen. iiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7