PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika en Engeland voor topconferentie in het kader van Veiligheidsraad Russisch Japans veto over voorstel Op dijkkop in Veersegat draaien nu vier asfaltmolens Vandaag.. 201e jaargang - no. 171 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. lew.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mlm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2004 Antwoorden op Kroesjtsjews voorstel President Eisenhower, premier MacMïllan en generaal De Gaulle hebben dinsdag aan Kroesj- tsjew hun mening te kennen gegeven over het Russische voorstel: een „top-coiiferentïe" be treffende het Midden-Oosten. President Eisen hower heeft in een schrijven aan Kroesjtsjew gezegd dat de Verenigde Staten, als een bijeen komst van de Veiligheidsraad met deelneming van regeringsleiders en ministers van buiten landse zaken algemeen wordt gewenst, aan een dergelijke bijeenkomst overeenkomstig de nor male gang van zaken zullen deelnemen. In de brief, die aan ambassadeur Mensjikow te Washington ter hand werd gesteld, verdedigt de president het Amerikaanse optreden in Libanon en hij zegt geen grond te zien voor Kroesjtsjew's vrees voor een algemene oorlog. Eisenhower is van oordeel dat de Sowjet-Umie, als zij inder daad een bedreiging van de wereldvrede aanwe zig acht, de zaak overeenkomstig het handvest der Verenigde Naties aan de Veiligheidsraad moet voorleggen. MacMillan geeft te kennen, dat Engeland bereid is Rusland en andere landen „spoedig" in New York op het hoogste niveau te ontmoeten. De Gaulle spreekt Frank- rijks instemming uit met het beginsel van een conferentie over het Midden-Oosten. Maar het Franse antwoord wijst niet in de richting van een conferentie in het kader van de Veiligheids raad. Bijzondere vergadering, zonder stemming over Midden-Oosten De Britse premier stelt in zijn antwoord voor, een speciale bij eenkomst van de Veiligheidsraad te beleggen, waarnaar elk lid een minister of een speciaal aan te wijzen vertegenwoordiger kan afvaardigen. Eerder op de dag had de Britse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd in het Lagerhuis meegedeeld, dat zijn regering voorstandster is van een topconferentie binnen de Verenigde Naties. Kort daarop volgde een verklaring van het Witte Huis. Meegedeeld werd dat het Amerikaanse ontwerp-antwoord niet van een dergelijke conferen tie sprak. Geen uur later verklaarde de Amerikaanse regering zich echter bereid tot het beleggen van zulk een conferentie „als de meerderheid der Navo-landen dat wenst". De Engelse minister van buitenland- het Midden-Oosten niet moeten stem- se zaken acht het onrealistisch bui- men over bepaalde maatregelen, ten de Verenigde Naties om een op- maar slechts het vraagstuk moeten lossing van de problemen in het Mid- bespreken. den-Oosten te willen nastreven. Men De Canadese premier John Diefen- zou aldus Lloyd tijdens de conferen- baker, hèeft dinsdag verklaard,', tie binnen de Verenigde Naties over dat hij een topbijeenkomst van de Veiligheidsraad der Verenigde Na ties zou bijwonen, indien deze ter bespreking van de crisis in het Midden-Oosten wordt bijeengeroe pen. De Navo-raad te Parijs is van mening", dat de Verenigde Naties de beste plaats is om dit probleem te behandelen. Inmiddels heeft radio-Moskou ver klaard dat „iemand de Veiligheids raad wil gebruiken om in langdurige en vruchteloze debatten tijd te ver knoeien om de Verenigde Staten en Kortsluiting In de Middelburgse raad is gede batteerd over de vraag of al dan niet een bedrag van dertienhon- derd gulden beschikbaar moest wor- j den gesteld voor de sportuitwisseling 1 Middclburg-Folkestone. Daarbij ging het niet zozeer om dit bedrag dan wel om het feit, dat de hele uitwisseling al in kannen en kruiken was vóórdat de raad om de bewuste medewerking was gevraagd. Er bleef dus voor de raadsleden niet veel meer over dan „ja" te knikken en dat vindt een ge meenteraad altijd bijzonder onple zierig. Terecht, want in een democra tisch geregeerde samenleving dienen de regels van het democratische spel nageleefd te worden. In dit geval bleek overigens de oorzaak van deze kwestie gelegen in een misverstand tussen gemeentebestuur en de orga niserende commissie, zodat het alle maal weer goed is gekomen. Toch is er aanleiding op deze zaak te- rug; te komen. Niet zozeer omdat de aangelegenheid op zichzelf belangrijk is, dan wel omdat het wel, eens meer voorkomt dat er kortsluiting optreedt tussen overheid en particulier initia tief. En dat is funest voor een leven de gemeenschap! Achter de vage uitdrukking „par ticulier initiatief" vindt men meestal een groepje hard-wer- kende mensen, enthousiaste lieden die bereid zijn vrije tijd en energie te geven aan een zaak, waarvan zij ma terieel gezien géén cent wijzer wor den. Maar hun geestdrift werkt wel eens averechts door dat zij zich bepaalde voorschriften en regels met 't gevolg dat er flink op de overheidstenen wordt getrapt. Er worden dan in officiële col leges nare dingen gezegd en de vaak dringend noodzakelijke medewer king wordt niet of slechts moeizaam gegeven. En wat is dan het resultaat? Dat "de vrijwillige werkers tot elkan der zeggen: „Dat is ééns maar nooit weer!" En zij keren teleurgesteld te rug naar hun radio, televisie of krant en laten de gemeenschap rustig zoals zij is Inderdaad, een dergelijke gang van zaken is funest. En daarom ge loven wij, dat het voor een ge meente gelukkig is, wanneer zij be schikt over een raad met heel-gewo- ne voeten, voeten zonder al te lange tenen. Want dan wordt er niet zo vlug op getrapt. Een raad mag na melijk niet vergeten, dat er juist in de sector particulier initiatief wij gebruiken hier dit woord niet in de geladen zin van de politieke strijd enorm veel burgerzin wordt geïnves teerd: mensen, die hun tijd, werk en liefde geven voor allerlei zaken, voor buurtverenigingen en hengelsport, voor toerisme en toneel, voor speel tuinen en wat dies meer zij. Met der gelijke „investeringen" moet een over lieid behoedzaam omspringen en zij dient er vooral op te letten, dat zij niet door een al te formele houding alle geestdrift dooft. Soms kan het daarom beter zijn een vriendelijke vermaning uit te delen dan gramsto rige opmerkingen te maken. De over heid is er voor de gemeenschap. Niet omgekeerd. M is het 25 jaar geleden, dat de rijke Amerikaanse olie- ij industrieel Ch. F. Urschel tij- dens een kaartavond je door twee revolverhelden werd ge il kidnapt. Na zijn vrijlating H tegen een bedrag van 200.000 één dollarbiljetten vertelde M Urschel de politie, dat over de boerderij, waar hij gevangen werd gehouden tweemaal daags js op vaste tijden een vliegtuig vloog. Op grond van deze ge- gevens wist de politie op een boerderij in Oklahoma de da- ll ders gevangen te nemen. Illll!!llllllllli!lllllllllllllllllll!illllllll!!lllllllll!lllllllll!llllllli4lllllll!!!!lll Kindje in dekens gestikt Dinsdagmiddag is het zeven maanden oude zoontje van de familie C. Smit uit Den Burg op Texel in de deken tjes van zijn wieg gestikt. Toen de ouders van hun werkzaamheden op 't veld de man is bloembollenkwe ker in hun woning terugkeerden, troffen zij het kindje dood aan. Engeland gelegenheid te geven het vuile werk in de Arabische landen voort te zetten". De westelijke mo gendheden gebruiken „vertragings tactieken tegen het voorstel van Kroesjtsjew", aldus radio Moskou. MOGELIJK HERZIENING Op 28 juli zal de raad van ministers van de landen van het pact van Bag dad te Londen vergaderen. De dele gatieleiders zijn reeds in Londen bij eengekomen om een aantal aanbeve lingen voor de ministervergadering op te stellen. Irak wordt tot nog toe niet vertegenwoordigd. Waarschijn lijk zal de organisatievorm van het pact worden herzien. „Wij danken' Allah, dat Irak een overwinning op het imperialisme heeft hehaald",zo heeft president Nasser dinsdag op een massabijeen komst te Caïro verklaard. Op het plein van de republiek had zich naar schatting een half miljoen mensen verzameld. President Nasser zei dat de gehele wereld aan de rand van oorlog is gebracht „door de hebzuch- tigen en imperialisten, die in in hun invloedsfeer willen trekken en beve len willen géven". Hij zei, dat de Ver enigde Arabische Republiek Kroesj tsjews oproep tot het houden van topconferentie steunt. De vice-premier van de Iraakse republiek, kolonel Arif, heeft vol gens het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten gezegd, dat de republiek een politiek van positieve neutraliteit zal voeren. Irak zal zich niet aansluiten bij één van de blokken. Het persbu reau melde dinsdag, dat Arif dit de directeur van het bureau, kolo nel Henawi, in een vraaggesprek heeft meegedeeld. De nieuwe Iraakse premier, Abdoel Karïm Kassein, heeft dinsdag daar entegen verklaard, dat zijn land de samenwerking met het westen, in het bijzonder op het gebied van de olieproduktie, zal uitbreiden, mits de belangen van het westen voor beide partijen gunstig zijn. Volgens het Arabische nieuwsbureau sprak hij voorts de beschuldigingen van het „oude regime" tegen, dat de opposi tie en de nationale beweging in Irak in het algemeen tegen het westen ge richt waren. VEILIGHEIDSRAAD OVER LIBANON Hammarskjöld verklaart zelf te zullen handelen lil de Veiligheidsraad is dinsdag het Japanse compromis-voorstel over Libanon gestrand op éen Russisch veto. De secretaris-ge neraal der Verenigde Naties heeft onmiddellijk daarop in een opmerkelijke rede aangekondigd „thans zelf te zullen handelen". Voor de Sow jet-Unie zijn veto over het Japanse ontwerp uit sprak verder stemden alle 10 landen vóór sneuvelde een reeks van Russische amende menten op het Japanse voorstel met 8 tegen 1 (Rusland's) stem; Zweden en Japan onthielden zich. „Ik ben ervan overtuigd, dat ik zal handelen in overeenstemming met de wensen van de leden, indien ik ge bruik maak van alle gelegenheden, die de secretaris-generaal binnen de grenzen van het handvest openstaan, om een verdere verslechtering van de situatie in het Midden-Oosten te hel pen voorkomen en te helpen bij het zoeken naar een weg uit de gevaren zone waarin wij ons thans bevinden". Hammjgakjöld betoogde, dat de vor ming van de groep waarnw-wss door alle leden van de raad was aanvaard. (Rusland had zich van stemming ont houden). Thans zal ik mij laten lei den door de opvattingen die aan deze tafel zijn uitgesproken, voor zover zij directe' betrekking hebben op de se cretaris-generaal. De raad zal volle dig" op de hoogte gehouden worden. Natuurlijk zal ik de consequenties van uw oordeel aanvaarden". Na de verklaring van Hammarskjöld en een toespraak van de voorzitter werd de zitting tot een nog niet be paald tijdstip verdaagd, ondanks de bezwaren hiertegen van de Russische ambassadeur, die echter met 10 tegen 1 werden weggestemd. Koninklijk paar en prinsessen in Nice Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn dinsdag, vergezeld van de beide oudste prinsessen, in Nice aangeko men. De koninklijke gasten arriveer den om half twee dinsdagmiddag op het vliegveld van Nice in een Dou glas DC-drie, bestuurd door de prins. De koningin, de prins, de prinsessen Beatrix en Irene en leden van hun gevolg gebruikten het middagmaal op het vliegveld en reisden vervol gens per auto naar Beauvallon, waar zij de nacht zullen doorbrachten aan boord van het jacht van prinses Bea trix „de Groene Draeck". Het koninklijk gezelschap zal zich vandaag in twee groepen verdelen. De ene groep blijft aan boord, van de „Groene Draeck" en de andere neemt zijn intrek in het koninklijkjacht „Piet Hein". Canada verwerpt plan voor a-vrije zone Canada heeft het plan-Rapacki, dat de instelling van een atoomwapenvrije zone in Midden-Europa beoogt, for meel verworpen. In de betreffende Canadese nota wordt echter gezegd, dat de Canadese regering het Poolse initiatief in het bestuderen van regio nale ontwapenïngsplannen verwel komt. Zoals bekend is stelde de Poolse mi nister van buitenlandse zaken Adam Rapacki reeds enige maanden geleden voor, in Oost- en West-Duitsland, Po len en Tsjecho-Slowakije geen kern wapens te stationeren. Brack, een dorpje in de Dolomieten bij Bolzano, is door een hevige brand geteisterd. Het Middeleeuwse kasteel dat in het dorp staat, werd in de as gelegd. GEVECHT MET WATER EN ZAND.. Niet zonder trots heeft de Combina tie Veersegat" te midden van de wir war van machinerieën, mensen en be drijvigheid een omvangrijk bord ge plaatst, het visitekaartje van de fir ma, dat het Veersegat zal afsluiten. Daarmee is men thans reeds druk doende..,.. (Foto P.Z.C.). Eerste dijkgedeelte - 1700 meter - moet vóór november gereed zijn OVER EEN LENGTE van 1700 meter strekt zich van af de Noord- Bevelandse kust de toekomstige dijk, die dit eiland met Walcheren zal verbinden, het Veersegat in. Toekomstige dijk een witte, nu nog profiel-loze zandvlakte, een barre woestenij, waarin een 1500 meter lange persleiding zich aftekent als en olie-pijpleiding in een dorre woestijn. Als de wind van over het Veer segat in Noord-Bevelandse richting gaat, is de dijkskop amper te be reiken, liet zand stuift overal, de wind speelt ermee, jaagt het op tot hopen, fraai van tekening Maar welke fraaie vormen de wind ook uit het zand toverthet zet geen zoden aan de dijk Gin,der, op de kop van het 150 meter brede opgespoten zandlichaam, dich ter nog bij de Walcherse kust dan bij die van Noord-Beveland, werkt een „dijkleger" van ruim 200 mensen aan de nieuwe dijk en dat leger heeft be slist geen tijd voor het spel van de wind met het zanrl. Hoogstens vegen deze technici en andere specialisten het zand ge ïrriteerd uit de ogen Want het zand is overal, in de cabines van de draglines en bulldozers, tussen de wielen van .de kolossale vracht- vier asfaltmolens, die hier dinsdag beginnen te draaien. Want reeds deze week zal men een begin maken met het profileren van het zandlichaam, waaruit de aan de voet circa 150 me ter brede dijlc geboren moet worden. Na het profileren van het zandli chaam zal hierop een laag klei wor den aangebracht, die op haar beurt met een laag asfalt wordt afgedekt. Vóór november, de maand met de najaarsstormen, hoopt men dit ge hele eerste, 1700 meter lange ge deelte van de dijk tussen Walche- Vervolg op pag, 8) Nog staat de koninklijke Icroon op een van de muren van het koninklijk paleis te Bagdad, maar de soldaten zijn revolutionairen en de koning leeft niet meer Getracht trein tot ontsporing te brengen Nabij Steenwijk hebben onbekenden maandagavond een ijzeren afstands- paal van de spoorweg op de lijn ge legd. De goederentrein Leeuwarden- Zwolle, die Steenwijk maandagavond om kwart voor elf passeerde, liep op deze versperring, waarbij de locomo tief tamelijk zwaar werd beschadigd. De trein ontspoorde echter niet. Na een kort oponthoud kon de trein zijn reis vervolgen. De spoorwegrecher che en de gemeentepolitie van Steen wijk stellen een onderzoek in. Joego-Slavische soldaten willen niet naar Irak Twee Joego-Slavische soldaten, die, naar zij zeiden, vreesden naar Irak te worden gezonden om daar te vechten zijn naar Oostenrijk uitgeweken, waar zij om politiek asiel hebben ver zocht, aldus is dinsdagochtend te We nen bekendgemaakt. Volgens de soldaten doen er onder Joego-Slavische militairen te Maibor aan de Oostenrijkse grens geruchten de ronde, dat er Joego-Slavische leger eenheden als vrijwilligersformaties naar het Midden-Oosten zullen wor den overgebracht. Het weer in Europa Volgens de weèrrapporten van gister avond 7 uur: Helsinki, zwaar bewolkt, 14 gr. Stockholm, zwaar bewolkt, 17 gr. Oslo, geheel bewolkt, 19 gr. Kopenhagen, geheel bewolkt, 19 gr. Aberdeen, half bewolkt, 15 gr. Londen, licht bewolkt, 19 gr. Amsterdam, regenbui, 18 gr. Brussel, zwaar bewolkt, 20 gr. Luxemburg, regenbui, 17 gr. Parijs, half .bewolkt, 20 gr. Bordeaux, half bewolkt, 21 gr. Grenoble, half bewolkt, 21 gr. Nice, zwaar bewolkt, 26 gr. Berlijn, regenbui, 21 gr. Frankfort, onweer, 20 gr. München, zwaar bewolkt, 17 gr. Garmiseh p., regen, 16 gr. j Zürich, zwaar bewolkt, 18 gr. Genève, licht bewolkt, 20 gr, Locarno, onweer, 22 gr. Wenen, regen, 27 gr. Innsbruck, geheel bewolkt, 19 gr. Rome, licht bewolkt, 28 gr. Ajaccio, regen, 26 gr. Madrid, licht bewolkt, 30 gr. Mallorca, zwaar bewolkt, 27 gr. Algiers, zwaar bewolkt, NU EN DAN BUIEN Koud weer met nu en dan buien, waarvan sommige met onweer. Ma tige tijdelijk krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag hier en daar een bui, maar ook opklaringen met een vrij krach tige, noordwestelijke wind. Overdag te koel, in de middag 16 a 17 graden Celsius. Zeewater: 16% graad Cel sius. Vooruitzichten: minder buien, meer opklaringen, maar aanhoudend koel. ZON EN MAAN 24 juli Zon op 4.48 onder 20.44 Maan op 14.40 onder r—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1