Veiligheidsraad besprak de crisis in het Midden-Oosten ZÓ DENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER IRAAKSE KONINKLIJKE FAMILIE BOOD GEEN TEGENSTAND GENERATOR (12# TON) PER RAILS MILAAN-VELSEN ft DINDAG 22 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Sobolew tegen het Japanse compromis-voorstel Tijens de vergadering van de Veiligheidsraad der V.N. betreffende het MiJen-Oosten heeft de Russische ambassadeur Sobolew het Japanse cora- prnls-voorstel, dat versterking van het korps waarnemers der V.N. be- oofe, van de hand gewezen. Teïren had de Japanse ambassadeur nog een kleine wijziging van het onverp voorgesteld en hadden de V.S., Engeland, Canada, Zweden het ontrerp gesteund. SoMew noemde vervolgens het voor ste van premier Kroesjtsjew voor eei conferentie van regeringsleiders „di beste mogelijkheid om een op- losng voor de gevaarlijke toestand in et Midden-Oosten te vinden". De ze lonferentie zou haar conclusies aa de V.N. voorleggen, waardoor de Aibische staten erbij betrokken zou- de:worden. Inen de Veiligheidsraad, zoals is geeken, geen maatregelen kan ne- nu om de brand te blussen, is er een arer orgaan van de V.N., een meer getghebbend orgaan: de Algemene Ve^adering welke zich op een spe cie zitting bezig moet houden met deAmerikaanse en Britse interven- tien Libanon en Jordanië, aldus de Sojet-afgevaardigde. VERDAAGD Dtraad besloot op voorstel van de Aerikaanse afgevaardigde tot dins- daniddag uiteen te gaan om de Li- Amerikaans vlootbezoek aan Nederland Aierikaanse oorlogsbodems, die tot 2-lJuli a.s. een niet-officieel bezoek Rotterdam brengen, zijn dezer d?en aangekomen. Het waren het vËgdekschip „Intrepid", de zware kaiser „Macon" en de jager9 „Da- v", „Compton", „Harlan R. Dick- gn" en „Gainard". D Amerikaanse kruiser „Canberra", a genoemd naar een Australische Juiser, die in 1942 bij het eiland Sa- ten onder ging, is zaterdag aan de jmatrakade te Amsterdam gemeerd lor een vijfdaags bezoek aan Ne erland. iet is het grootste bezoek dat de .merikaanse marine ooit aan Neder- ind bracht Berovers van verlaten auto's gearresteerd De recherche van de rijkspolitie in Den Haag heeft, in samenwerking met de rijkspolitie te Leidschendam en ce politie te Delft, drie Hagenaars gegrepen, die zich hadden gespeciali- seeid in het ontmantelen van auto's, die na pech aan de grote wegen moes ten worden achtergelaten. De arrestanten zijn A. K., T. L. S. en F. van der IJ., die in 17 of 18 geval len van de onbeheerd achtergelaten autds de wielen, accu's, radio's en dergïlijke hadden gesloopt. Twee van de a-restanten zijn aangehouden op de r.jksweg bij Nootdorp, nummer drie, die toen ontsnapte, werd later in sanenwerking met de politie te Delft gearresteerd bij de rijksweg ondei Overschie. Twee van de arres- tantei hebben bekend. De banden hebben zij in Den Haag verkocht, de vdgen hebben zij in het water aan (te Slachthuiskade laten verdwij nen. banese afgevaardigde, die om uitstel had verzocht, de gelegenheid te ge ven met zijn regering in overleg te treden over de vraag, of de Japanse resolutie voldoet aan de behoeften van de Libanese regering. De Sowjet-afgevaardigde had zich uitgesproken voor een nachtzitting. Tevoren had de Amerikaan Cabot Lodge gezegd, dat de Japanse resolu tie „constructief" was en de „onont beerlijke minimum actie" vormde welke zou leiden tot omstandigheden waardoor de terugtrekking der Ame rikaanse troepen mogelijk wordt. Sir Pierson Dixon (Engeland), die de Japanse resolutie prees, verklaar de ten aanzien van Jordanië, dat de Britse regering tot de conclusie was gekomen dat er in de raad geen on middellijk vooruitzicht bestaat op overeenstemming over nodige maat regelen van de VN. voor dat land. Zijn regering stelt derhalve als eerste stap voor met spoed met de secreta ris-generaal te zoeken naar de mo gelijkheid van een of andere doeltref fende actie van de VN. Dit zou ge schieden in overleg met de regering van Jordanië en met andere belang hebbende regeringen. Toepassing atoomwetenschap op de landbouw Onder auspiciën van de O.E.E.S. zul len deskundigen van de aangesloten landen en van de Ver. Staten van 21 tot 25 juli te Parijs bijeenkomen ter bespreking van de mogelijkheden die de atoomwetenschap biedt op het ter rein van de landbouw en de voedsel voorziening. In de eerste plaats is er de mogelijk heid tot het versnellen van het groei proces door middel van het blootstel len van zaden en planten aan atomi- sche stralingen. Door deze experi menten is men in staat om binnen enkele jaren resultaten te verkrijgen, die een eeuw zouden vergen indien de groei op natuurlijke wijze zou ge schieden. Een andere belangrijke toepassing heeft men gevonden in het gebruik van isotopen als „indicators". Het is hierdoor mogelijk geworden om de in vloed van kunstmeststoffen op de groei van een plant en de mate waar in deze door een plant worden geab sorbeerd, op de voet te volgen. Zo heeft men bijvoorbeeld kunnen aan tonen dat sommige stoffen beter via het blad kunnen worden toegevoerd dan langs de wortels. Een derde tak van onderzoek heeft betrekkin^ op de sterilisatie van eet bare produkten. Men heeft geconsta teerd dat deze produkten door bestra ling met radio-actieve stoffen voor een periode van in sommige gevallen tot een half jaar geconserveerd wor den. Op deze wijze heeft men het uitlopen van voor opslag bestemde aardappelen en uien kunnen voorko men. Tenslotte heeft de toepassing der atoomwetenschap ook bij de bestrij ding van schadelijke insekten tot be moedigende resultaten geleld. Men heeft voor de veestapel schadelijke insekten bestreden door de mannelij ke exemplaren aan straling bloot te stellen waardoor de' eieren onvrucht baar bleven. OOGGETUIGE OVER STAATSGREEP Kapitein doodde allen met machinepistool Reuter In Londen heeft een ooggetui- geverslag ontvangen van de dood van de Iraakse koning Feisal en kroon-, prins Abdoel IlJah. Het verslag is af komstig van een paleisdienaar. Uit het verhaal blijkt dat koning Fei sal, kroonprins Abdoel lllah en andere leden van de koninklijke familie van Irak gedood zijn door een salvo mot een machinepistool. De 22-jarige koning werd het eerst getroffen. Daarna viel de kroonprins; het derde slachtoffer was diens be jaarde moeder. Zij viel met de koran vastgeklemd in haar armen. Volgens de ooggetuige kwamen daarna de dienstmeisjes van het paleis aan de beurt. De ooggetuige wist te ontsnap pen. Zijn overhemd was doorboord door een kogel. De ooggetuige verklaarde dat ieder een op liet koninklijk paleis nog sliep toen de opstand vorige week maan dagochtend vroeg uitbrak. Kroonprins Abdoel Hlah ontdekte toen hij zijn slaapkamer in pyama verliet dat het LEZERS SCHRIJVEN Rokeide melkbezorgers In het lelang der volksgezondheid wordt doir de bevoegde instantie geen midctel onbeproefd gelaten om onze volka-oeding voor besmetting te behoeden, loch voor rokende melkbe zorgers ziji de mazen der wet nog te wijd. Het is jeen zeldzaamheid om een melkbezorfer tijdens het bedienen zijner klaiten een sigaar of sigaret te zien roten, waardoor de kans op melkbesmeting, vooral bij onstui mig weer, liet gering is. Een treffeid tafereeltje van een ro kende mel'.bezorger is zeker wel de aandacht vaard. „Welnu: Hj stond bij het tappen der melk, waatoe beide handen nodig waren, mei een brandende sigaar in de mond a achter een zijner oren nog een sigiret op verbruik wachten de, waarnj hij met de kan melk in de ene hart en met de andere hand zijn rokerte hanteerde, omringd door rookwolker naar zijn te wachten staande kimt wandelde". Dat door deze handelwijze de melk met verbraidingsprodukten kan wor den bezoecfcld is zeker niet denkbeel dig. Een aldu; handelende melkbezorger moet tocl wel bitter weinig zinde lijks- en bisefsgevoel bezitten. Daar de melkbezorger de beschik king heef over een bepaalde melk- wijk, waarn hij de alleenverkoop be zit, is coicurrentie hem vreemd en werving 'an klanten geen zorg baart, want klanten zijn noodge dwongen )ij hem aan te kloppen, waartegen in het begin dezer rege ling door ommige huisvrouwen nog al heftig isgesputterd. De melkbzorger kan dus bogen op een ongesoorde vrijheid. Het zijn sterke beien die de weelde kunnen dragen. Welnu dat de melkbezorger, wie de schoen pai, dan ook tone het in hem gestelde virtrouwen waardig te zijn zijn rokerje bewaard tot na afloop zijner weikzaamheden. Souburg. Een zindelijk levende consument. [van kasreservepercentage De Nederlandse Bank maakt bekend, dat het kasreservepercentage, dat de banken moeten aanhouden bij de Ne- derlandsche Bank, met ingang van heden zal worden verhoogd van 8 tot 9%. Hiermee zal voor de banken een bedrag ad. 450 miljoen gemoeid zijn. De laatste verhoging van dit percentage vond plaats op 20 juni, toen dit werd gebracht van 7 op 8%. De verhoging brengt in geldkringen geen verbazing, doch men is van me ning dat gezien de geringe deviezen- aanwas van de laatste tijd, het per centage vpn 9% vrij scherp is ge steld. Een en ander zal ongetwijfeld van invloed zijn op de geldmarkt. De verhoging van het kasreserveper centage geldt voor de periode van heden tot en met 21 augustus. paleis omsingeld was door opstande lingen. Hij bleef rustig tot men hem had mee gedeeld dat er een opstand was uitge broken. Hij rende toen naar de radio en stemde het toestel af op radio- Bagdad.Het radiostation zond mede delingen van de rebellen uit. Toen AUdoel lllah deze hoorde, sloeg hij met zijn hand tegen zijn hoofd. Hij gaf zijn dienaren onmiddellijk op dracht de witte vlag uit te hangen op het paleis. Toen men hiermee bezig was, werd koning Feisal wakker en ging naar beneden. Granaten uit mortieren trof fen het paleis. Plotseling kwam een kapitein van het opstandelingenleger binnen en ging naar de jonge koning. In de algemene verwarring liepen de andere leden van de koninklijke fami lie, onder wie de echtgenote en zuster van de kroonprins, en een achttal Arabische dienstmeisjes op hen toe. De kapitein beval het gezelschap, zich bulten het paleis op te stellen en vroeg de slachtoffers of zij nog een of ande re wens hadden. De kroonprins ant woordde ontkennend. Hierop vuurde de kapitein met zijn machinepistool en doodde hen allen. De ooggetuige verklaarde dat alle verhalen over een vechtende of tegen stand biedende kroonprins onjuist zijn. Gorilla Kobus te Antwerpen na vlucht gedood „Kobus", de ruim twee meter grote gorilla van de Antwerpse dierentuin, is dood. Het dier moest worden af gemaakt omdat het was ontsnapt, zich niet wilde laten vangen en een gehele stadswijk de doodschrik op het lijf joeg. „Kobus" brak zaterdag tijdens het voederen uit. Via een boom bereikte .hij de muur die de dierentuin omgeeft. Het personeel van de dierentuin trachtte tevergeefs „Kobus" te van gen. Een volwassen gorilla heeft de kracht van vijf sterke mannen. Aar zelend besloot men tenslotte het dier dood te schieten. Vijf kogels troffen „Kobus" in de borst, maar eerst bij het zesde schot stortte hij neer. Hi De foto laat zien, hoe de Frans M man Darrigade uit de Tour de n H France ten val kioam. Plotse- H ling liep er iemand in het „Pare des Prinses" de baan op met het bekende gevolg. m IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI Bezwaren Landbouwschap tegen nieuwe pachtnormen Tegen de nieuwe pachtnormen voor grond en gebouwen van kracht ge worden na de inwerkingtreding van de nieuwe pachtwet op 1 mei j.l. bestaan, naar de zienswijze van het Landbouwschap, een aantal bezwa ren. Het Landbouwschap acht het om twee redenen ongewenst, dat de cor rectie van de te hoge pachtnormen van december 1957 is gezocht in een facultatieve verlaging van de normen voor de grond. In de eerste plaats omdat hierdoor de vermogenspositie van de eigenge- erfde boerenstand en daarmee de kre- dietbasïs van het landbouwbedrijf wordt aangetast. In de tweede plaats, omdat een verlaging van de pacht waarde van de grond in de praktijk, met name in de gebieden met kleine re bedrijven, niet kan worden door gevoerd zonder de ontduiking van de pachtprijsbeheersïng ernstig in de nand te werken. Het staat daarom op het standpunt dat niet de normen voor de grond maar de pachtnormen voor de bedrijfsgebouwen dienen te worden verlaagd, en wel met 15 per ha voor de gemengde en veeteelt bedrijven en met 25 per ha voor de akkerbouwbedrijven. Het Landbouwschap is voorts van mening, dat de pachtnormen van de cember 1957 niet slechts voor de be drijven, waarvan de uitkomsten sterk worden beïnvloed door de minimum- garantieprijzen te hoog zijn. doch voor alle bedrijfstypen, omdat de prij zen der niet-gegarandeerde produk ten in het algemeen niet of nauwe lijks winstgevend zijn. Er is dan ook geen aanleiding om twee groepen van normen te onderscheiden, aldus het landbouwschap. Rotterdamse recherche nam (valse) roulette in beslag In de nacht van. vrijdag op zaterdag heeft de recherche een inval gedaan In de woning van de familie W. aan de Joost Banckertsplaats te Rotter dam. Er werden een roulettebak, een speellaken en een partij fiches in be slag genomen. De 42-jarlge groentehandelaar G. W., die gelegenheid tot het spelen zou hebben gegeven, werd gearresteerd, evenals de 32-jarige autohandelaar H. F. K. uit Rotterdam en de 50-jari ge koopman P. V. uit Den Haag, die als bankhouders opgetreden zouden zijn. Negen anderen, die om de speel tafel zaten, kregen een procesverbaal. Overigens bleek de in beslag geno men roulette vals te zijn. Weer doodvonnissen in Hongarije Van betrouwbare zijde in Boedapest is vernomen dat zes jonge mannen en vrouwen in Boedapest ter dood zijn veroordeeld voor hun aandeel in ue opstand van 1956. VOORLOPIGE KOSTEN f 50.000 Beladen wagon heeft lengte van 43 meter Een generator van 120 ton bestemd voor het Provinciaal Elektriciteitsbe drijf van Noord-Holland zal dezer dagen van Milaan naar Velsen wor den vervoerd. Dit transport wordt door de spoorwegen van Italië, Zwit serland, Duitsland en Nederland ver zorgd. Er wordt gebruik gemaakt van een enorme wagon, die eigendom is van de Zwitserse spoorwegen en speciaal geconstrueerd werd voor zeer zwaar vervoer. De voorlopige kosten van dit vervoer zijn op f 50.000.geraamd, terwijl voor elke dag, dat de wagon langer dan gecontractueerd in gebruik is, f 1000.moet worden betaald. Voor het transport hebben spoorwegdes kundigen van de bij het vervoer be trokken landen, uitvoerige bereke ningen gemaakt met betrekking tot het zgn. vrije profiel, de toelaatbare asdruk en de toelaatbare snelheid, liet vrije ruimte profiel is bij het gebruik van normale gesloten wa gons steeds gewaarborgd. Bij open wagons, die beladen worden, is dit evenwel moeilijker. De omvang van dit transport is dus danig, dat in ons land het naastlig gend spoor moet worden vrijgehou den. Dit betekent, dat op dubbelspo- rige baanvakken het transport alleen mogelijk is als de dienst gestaakt is. zoals in de nacht van zondag op maandag. Op elk ander tijdstip zal het transport tussen de normale dienst gewrongen moeten worden, waarbij de maximale toelaatbare snelheid weer een handicap is. Dc wagon heeft achttien assen en per drie assen een draaistel. waardoor men ondanks de grote belasting toch nog vrij vlot in de bochten kan rij den. Door een ingenieuze overbrug ging van de draaisteilen vormen zij toch een geheel zonder dat de soepe le beweeglijkheid in de bochten eron der lijdt. Bovendien heeft men voor zeer scherpe bochten nog een extra voorziening getroffen. De onder kant van de te vervoeren genera tor ligt slechts veertien centime ter boven de rails. De gehele wa gon in beladen toestand heeft een lengte van bijna 43 meter. De duur van het vervoer van Milaan naar Venlo zal ongeveer tien da gen zijn. Grote partij kostbare sieraden gestolen. Tijdens de afwezigheid van de bewo ners hebben inbrekers zondag hun slag geslagen in een woning aan de Dintelstraat hoek Rooseveltlaan in Amsterdam-Zuid, waar een handelaar in gouden en zilveren voorwerpen woont. De inbrekers hebben volgens een voorlopige opgave 136 gouden rin gen, waarvan vele bezet met briljan ten, circa 2000 karaat opaal, 400 karaat smaragd, plm. 650 karaat tur- malijn, een hoeveelheid parels, gra naten, bedels en sloten alsmede tal rijke opaal- en turmalijnringen ge stolen. De inbrekers hebben in de woning verscheidene deuren geforceerd en kasten en laden omgekeerd. In een kantoor van de woning lag de vloer bezaaid met gouden en zilveren sie raden. De diefstal werd ontdekt door boven bewoners, die zondag tegen zes uur thuis kwamen en bemerkten dat de deur van het traplokaal was inge trapt. Men alarmeerde direct de po litie, die een nauwkeurig onderzoek instelde. De benadeelde bewoners kwamen eerst laat in de avond thuis. De handelaar is tegen inbraak verze kerd. De Amsterdamse recherche heeft de grensposten laten waarschu wen om eventueel te verhinderen dat de kapitale partij sieraden over de grens wordt gebracht. ARROGANT De „New York Times" zei van Kroesjtsjews voorstellen voor een spoedige topconferentie over het Midden-Oosten, dat de daarin vervat te eisen niet ingewilligd kunnen wor den. „Wij zullen onze troepen uit Li banon terugtrekken als de Russen akkoord gaan met de vorming van een politieleger van de Verenigde Naties, dat de taak van onze troepen kan overnemen, en niet vanwege het Russische dreigement met raketten", aldus het blad, dat hieraan toevoegt dat de Ver. Staten en Groot-Brittan- nië wel genegen zijn een topconferen tie te houden, maar dan na het debat over het conflict in het Midden-Oos ten in de Ver. Naties. De „New York Herald Tribune" noemde het voorstel van Kroesjtsjew „arrogant" ^owel wat de vorm als de inhoud betreft. Het blad meent dat een topconferentie in de zin van Kroesjtsjew tot gevolg zal hebben dat erkend wordt dat de Sowjet-Unie dezelfde rechten in het Midden-Oos ten heeft als de Ver. Staten of Groot- Brittannië. NADER POLSEN De Britse pers was over het alge meen van mening dat het Russische voorstel om onmiddellijk een top conferentie te houden, niet verwor pen kan worden. Wat Kroesjtsjews bedoelingen ook mogen zijn, de wes telijke landen kunnen het zich en wel in de eerste plaats uit propagan- da-overwegingen niet veroorloven Kroesjtsjews voorstellen te verwer pen, zo was de strekking van de arti kelen over het Russische aanbod in de Britse pers. Sommige bladen waren van mening, dat het westen tegenvoorstellen moet doen. De „Times" schreef dat een catego risch verwerpen van het Russische voorstel of het bemantelen van de afwijzing door holle frasen en tegen voorstellen wel het ergste zou zijn wat het westen doen kan. Het blad wijst in dit verband op het gevaar dat de neutrale Aziatische landen in dat geval hun achterdocht tegen het westen bevestigd zouden zien en op de mogelijkheid van een scherpere tegenstelling in het Britse parlement. Het westelijke antwoord moet uit twee delen bestaan, aldus de „Times' In de eerste plaats moeten wij ons eigen standpunt uiteenzetten en daarbij te kennen geven dat wij gaarne nader ingelicht willen worden over Kroesjtsjews plannen. En ver der moeten wij zeggen dat de confe rentie in New York gehouden zou kunnen worden, omdat een topconfe rentie van regeringsleiders de voor bereiding kan vormen voor een spreking in de Ver. Naties. DRIE PUNTEN De liberale „Manchester Guardi an" was van mening dat het voor stel onmiddellijk aanvaard moest worden en dat het westen moest trachten met de Russen tot over eenstemming te komen over de volgende punten: 1. De grote mogendheden zullen geen troepen naar Irak zenden; 2. De Amerikaanse eenheden in Libanon en de Britse troepen in Jordanië zullen vervangen worden door een strijdmacht van de Ver Naties; 3. Er moet een modus worden ge vonden om de levering van wa pens aan het Midden-Oosten in de toekomst te beperken en ge menlijk de grenzen van Israël te waarborgen. BINNEN V.N. Met uitzondering van de uiterst link se bladen, die zich zonder voorbehoud achter Kroesjtsjews voorstellen voor een topconferentie schaarden, stond de Franse pers over het algemeen niet afwijzend tegenover het Russi sche voorstel, echter met dien ver stande dat zij pleit voor een bespre king in het kader van de Ver. Naties. Zo schreef de rechtse onafhankelijke „Figaro" dat men in elk geval kan verwachten dat de westelijke mo gendheden nogmaals zullen wijzen op de bevoegdheid van de Ver. Naties voor de regeling van het huidige con flict. „Le Populaire", het blad van de Franse socialistische partij, wees er op dat het vraagstuk van het Mid den-Oosten al in behandeling was bij de Ver. Naties. Waarom dan niet "'er gegaan met de besprekingen m he*, kader van de V.N., al zouden J2ze besprekingen op het hoogste ni veau gevoerd moeten worden?, zo yraagt het blad zich af. Koninklijk gezin maakt tocht langs Franse kust Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zullen vandaag per vliegtuig ver trekken naar Zuid-Frankrijk voor de zomervakantie. Gedurende deze va kantie zal een tocht van ongeveer 3 weken langs de Zuidfranse kust worden gemaakt aan boord van het koninklijke jacht „Piet Hein" en „De Groene Draeck" van prinses Beatrix. Hr. Ms. mijnenveger „Breukelen" verblijft in de buurt om zonodig verbindingen met Nederland te on derhouden. Het vrachtschip „Welte vreden" dat het koninklijk jacht „Plet Hein" vervoert heeft buiten de schuld van de rederij enige ver traging op het vaarschema en zal vermoedelijk 23 juli in Marseille aankomen. In verband daarmede zullen de prin sessen Margriet en Marijke met de verzorgster der jongste prinsessen en enige vriendinnen der prinsessen en kele dagen later uit Nederland ver trekken. VE/V NADENKEN z 5 k 5 5 b 7 s 5 9 10 3 ii tl 15 3 1k 15 3 1b 19 3 Zó 8 f" 25 5 ÜM 25 ié 27 ié Horizontaal: 1. hinderlaag; 5. wel dra; 8. huldigen; 9. tot brij gekookte vruchten; 10. kraakbeenvis; 11. voor ste; 12. het huishouden; 14. in; 16. onbevoegden; 18. als boven, afk.; 20. geslacht, ras: 22. lidmaten; 24. staf: 16. koraaleiland; 27. putemmertje; 18. huisdier; 29. snelle. Verticaal: 1. Soc. Econ. Raad, afk.; 2. voederbak; 3. gewoonte, voor schrift; 4. te; 5. droog; 6. overgeble ven deel; 7. bloem; 9. bedoelen; 31. van 'n bep. soort hout gemaakt; 13. stukje gegomd papier; 15. uitgedoof de vulkaan op West Java; 17. nors mens; 19. leerling B.-afd. gymn.; 23. bep. gebak; 25. hulde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5