Ananas mm PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer De ondergang van de Canopus PLANNEN TOT NIEUWBOUW VAN MOLENBERG-HOFJE SPORT EN WEDSTRIJDEN oreu, yew ew. uit de ETHER PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DINSDAG 22 JULI 1958 MIDDELBURGS HOFJE ONBEWOONBAAR Verslagen diensten voor maatschappelijke zorg Blijkens het verslag over 1957 van Be burgerlijke instelling voor maat schappelijke zorg te Middelburg wer den in het verslagjaar aan het hofje voor bejaarden op de Molenberg geen herstellingen verricht. Het hofje ver keert in een desolate toestand en is onbewoonbaar verklaard. De plannen tot nieuwbouw konden ook m 1957 niet tot uitvoering gebracht worden in verband met gebrek aan bouw volume. De verslagsclirijver noemt de toestand onbevredigend; enerzijds is er een aanwijsbaar tekort aan spe ciaal voor bejaarden geschikte wonin gen, anderzijds remmen verschillende factoren de uitvoering van de plan nen. Er zijn thans besprekingen gaan de met vertegenwoordigers van ker kelijke zijde om gezamenlijk te trachten tot verantwoorde bouw van een bejaardencentrum te komen. Wanneer evenwel het complex op Be Molenberg in zijn huidige vorm zal verdwijnen, moet een oplossing ge zocht worden voor werk- en berg ruimte, die daardoor eveneens zal ver dwijnen. Het dagelijks bestuur nam in 581 gevallen (vorig jaar 606) een gunstige beslissing. Voor voorlopige toeken ning van steun werden 83 aanvragen goedgekeurd, voor kleding en dekking 103 en voor voorschotten 111. Ten gevolge van de hoge, nog steeds stij- gende~verpleegkosten, zijn de uitgaven enorm hoog. Het totaal van de door de Instelling gedragen ongedekte kos ten wegens verpleging op enigerlei wijze bedroeg j 325.000 (vorig jaar ƒ279.000), dat is 68% van het totale nadelig saldo der rekening. Deze re kening geeft aan baten en lasten een bedrag van 622.950 aan, waarbij een totaal nadelig saldo is van 481.600. Gemeentelijke dienst Uit het de gemeentelij schappelijke zorg In Middelburg blijkt, dat de ontwikkeling in het be drijfsleven gedurende het eerste half jaar nog zeer gunstig was, waar door de grote vraag naar arbeids krachten, zowel geschoolde als onge schoolde, aanvankelijk bleef bestaan. Door de bestedingsbeperking nam de werkloosheid in de laatste maanden echter sterk toe. Via de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders werd in 1957 gewerkt op de objectenOranjezon geduren de 651 manweken, op Toorenvliedt gedurende 260 manweken en in de stichting Werkplaatsen Walcheren gedurende 2477 manweken. Op 1 ja nuari waren 69 en op 31 december 77 personen op de verschillende ob jecten werkzaam. Het aantal ge plaatste personen bedroeg 107, waarvan 72 op de Werkplaatsen Walcheren. De uitgaven aan lonen waren 224.420,46. Bij alle objecten kon ge constateerd worden, dat inschakeling op een G.S.W.-object stimulerend werkt op het zoeken naar.particulier werk. De gezinzszorgtaak van de dienst beperkt zich tot gevallen, die niet ge holpen kunnen worden door een ker kelijke of particuliere vereniging, die op dit terrein werkzaam is. Geduren de het verslagjaar waren twee gezins verzorgsters in dienst. In 22 gezinnen werd hulp geboden, terwijl in vier ge vallen tijdelijke krachten werden in geschakeld. Ongeveer 80 verzoeken moesten worden afgewezen, omdat geen hulp disponibel was. Door samenwerking met de kerke lijke en particuliere verenigingen kon evenwel in vrijwel alle gevallen hulp worden verleend, dank zij de uitbrei ding van de gezinszorg, uitgaande van' de Geref. en de Herv. Kerk. 'n edele drank Rapport over economische- en handelsvoorlichting Op 14 juli 1954 werd bij gemeen schappelijke beschikking van de mi nisters van economische zaken, van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning en van buitenlandse zaken een commissie van advies voor de econo mische en handelsvoorlichting inge steld. De commissie kreeg tot taak de over heid doorlopend van advies te dienen ten aanzien van de levensvatbaarheid en de subsidiëring van zowel in Ne derland als in het buitenland geves tigde particuliere organisaties op het gebied van de economische en han delsvoorlichting over en aan het bui tenland in het kader van het geheel van de economische en handelsvoor lichting over en aan het buitenland. De commissie is tot de conclusie ge komen, dat er scherpere richtlijnen nodig zijn voor de subsidiëring van particuliere voorlichtingsorganisaties en dat ten aanzien van de in Neder land op dit gebied bestaande organi saties gewaakt moet worden tegen versnippering en overlapping. Het is wenselijk het bedrijfsleven te betrek ken in de leiding van en het toezicht op het geheel van de economische voorlichting aan het bedrijfsleven. De centralisatie van de economische voorlichting bij de overheid is naar het oordeel der commissie geheel tot haar recht gekomen, ztfdat op dit punt geen bijzondere voorzieningen nodig geoordeeld worden. Revanche wedstrijden v.c. „Vlissingen" in augustus Zondag 31 augustus organiseert het bestuur van v.c. „Vlissingen" weer de revanchewedstrijden, tussen de amateurclubs van de eerste klas. Dit jaar zullen aan het „Scheldetoernooi" deelnemen de verenigingen Velox, Alliance, Quick (Nijmegen) en Vlis singen zelf. De wedstrijden zullen worden gespeeld op het hoofdveld aan de Irislaan. Het programma luidt 10 uur: QuickVelox; 11.00 uur: AllianceVlissingen; 12.20 uur: Ve loxAlliance; 13.30 uur: Vlissingen Quick; 14.40 uur: QuickAlliance; 15.50 uur: VeloxVlissingen. Na afloop zal de deelnemers en officials een diner worden aangeboden in het Scheldekwartier. Schaakclub „Vlissingen" zoekt Zeeuwse schakers Deze zomer zal in Vlissingen weer de finale worden gespeeld van de schaakwedstrijden om de wisselbe ker, die verleden jaar beschikbaar werd gesteld ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de schaakclub „Vlissingen". Aan deze wedstrijden kunnen alle schakers in Zeeland deel nemen, ook wanneer in hun gemeen te geen schaakclub bestaat. Ge meenten kunnen zich doen vertegen woordigen door een viertal. De voor ronden van deze wedstrijden züllen regionaal worden gehouden. Kosten zijn er, behalve de reiskosten, niet aan verbonden. Het voornaamste doel van deze wedstrijden is de schaak sport te propageren en zo mogelijk de stoot te geven aan de oprichting van clubs in die gemeenten, die een dergelijke vereniging nog niet rijk zijn. Het bestuur van de Vlissingse schaakclub heeft zich tot de gemeen tebesturen gewend met het verzoek medewerking te verlenen aan deze schaakwedstrijden door de namen op te geven van gemeentenaren, die de ze sport beoefenen, maar geen gele genheid vinden om hun sport in club verband te beoefenen, daar in hun gemeenten nog geen vereniging be staat. Ovationele ontvangst voor Nelux-ploeg Wielerminnend Nederland heeft maandagavond Charly Gaul en de le den van de Neluxploeg, die zulke grote successen in de afgelopen ron de van Frankrijk hebben behaald, in het Olympisch Stadion te Amster dam een ovationele ontvangst gege ven. Even na half negen was het gro te moment aangebroken. Voorafge gaan door de vrolijke muziek blazen de Amsterdamse Tramharmonie reed door de Marathonpoort de met vier paarden bespannen mailcoach binnen, waarop de twaalf leden van de ploeg met ploegleider Jean Goldschmidt en diens assistent Klaas Buchly plaats hadden genomen. Zodra de tengere figuur van Charly Gaul in de gele trui van de rondewinnaar in zicht kwam, barstte een daverend applaus los, voortgebracht door 25.000 toe schouwers, die in hun hulde ook de overige renners ruimschoots betrok ken. Dingemanse naar D.F.C. De halfspeler van de amateur eerste klasser Vlisingen, de heer Klaas Din gemanse, heeft overschrijving aange vraagd naar de eerste divisieclub D. F.C. in Dordrecht. Deze Vlisingse voetballer werkt reeds geruime tijd in <te buurt van Dordrecht en het is dan'ook waarschijnlijk, dat hem de ze overschrijving op korte termijn verleend zal worden. Nieuw wereldrecord voor Dawn Fraser Tijdens de Britse spelen in Cardiff heeft -de Australische zwemster Dawn Fraser maandagavond voor een nieuw wereldrecord op de 110 yards vrije slag gezorgd.- Zij zwom de afstand in 1 minuut 1.4 sec., 0.1 sec. onder het oude record dat sinds 18 februari van dit jaar reeds op haar naam stond. Marathon toch hoofdklasser Zeeland heeft er een tweede volley bal-hoofdklasser bij! Want na het Vlissingse E.V.V.C., is het nu ook aan het herenteam van Marathon (eveneens uit Vlissingen) gelukt te promoveren naar de zuidelijke hoofd klasse. Na een verblijf van slechts enkele jaren in de eerste klas, waar in de Vlissingers in het afgelopen sei zoen met ruime voorsprong kampioen werden, wordt Marathon dus de toe komstige rivaal van E.V.V.C. In Vlis singen kunnen dat spannende wed strijden worden De promotie-wedstrijden waren in twee afdelingen gesplitst. In afdeling A speelden de ploegen uit Breda, Bergen op Boom, Goes en Vlissingen, terwijl in afdeling B de teams uit 's Hertogenbosch, Tilburg, Eindhoven en Vught uitkwamen. De twee hoogst geplaatste ploegen uit deze afdelin gen bereikten de promotie-finale en dat waren, behalve Marathon, Ly ceum uit Breda, Ever-Ready uit 's Hertogenbosch en Sarto uit Tilburg. In de finale-strijd trad Marathon eerst aan tegen Lyceum uit Breda, het sterkste team. De Vlissingers verloren op het nippertje, maar had den beter duidelijk kunnen verliezen, want zij waren nu zo leeggespeeld, dat zij ook de overige wedstrijden verloren. Toch kwam de promotie, omdat P.S.V. en Madjoe (beide uit Eindhoven) naar de afdeling Zuid B over werden geplaatst, waardoor er nog twee plaatsen in de afdeling Zuid A beschikbaar kwamen. Mara thon en Sarto (Tilburg) mochten die plaatsen innemen. C.O.A.K.-sportteam bracht ook bezoek aan de Expo Belgische C.A.D.-sportlieden wonnen met flinke cijfers Tijdens de jaarlijkse sportuitwisse- ling, die een ploeg sportlieden van de le COAK te Middelburg het afgelo pen weekeinde in Mechelen met hun Belgische collega's van de school voor de Centrale Administratieve Dienst hield, werd tevens op uitnodi ging van de Belgen een bezoek aan de Expo gebracht. Daartoe was het bezoek tot twee dagen uitgebreid. Tijdens de rondgang op de Brusselse wereldtentoonstelling zijn de com mandant van de COAK, luitenant-ko lonel J. Potteboom, en de Belgische commandant van de CAD, kolonel Ja cobs, geïnterviewd voor de Vlaamse televisie. Dit interview werd zater dagmiddag in het programma „Die ontmoeting" uitgezonden. Op waarlijke Belgische gastvrijheid is de Middelburgse ploeg, bestaande uit de commandant, 6 officieren, 6 onderofficieren en 28 manschappen, in Mechelen en Brussel ontvangen. De sportontmoeting werd gedurende de morgenuren gehouden, terwijl 's middags en 's avonds de Expo be zocht werd. De Belgen hadden de in teressantste paviljoens en beziens waardigheden uitgezocht en verge zelden hun Nederlandse collega's daarheen en daarin. Het vraaggesprek met de beide com mandanten voor de televisie ging uiteraard over de sportuitwisseling. De Belgen toonden zich beide dagen de sterkste sportlieden en hielden dan ook de zege met gedecideerde cijfers in eigen huis. Het werd hiervoor wel eens tijd, daar de Middelburgse ploeg reeds drie maal achtereen de beker bemachtigd had. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Driemaal film Al met al is het N.C.R.V. televisie programma van gisteravond vrij ge- noegelijk geworden. De Russische do cumentaire over een vlak voor de grote trek gestrande ooievaarsfaml- lie, was ronduit hartveroverend. Walt Disney is een knap tekenfilm producent en een goed zakenman. Zijn geestige Mickey Mouse teken films zijn kostelijke stof voor de jeugd. Hij verkoopt ze nu samen met veelal uitstekende populair-we- tenschappelijke films aan de tele visie. Gisteravond weer drie tot één film samengevoegd. We moeten ons maar bij deze „koppel verkoop" neer leggen. De N.C.R.V. besloot met een op tele- recording vastgelegd optreden van Enny Mols-de Leeuwe. Eerst in het genre waarin ze voor de radio al zo vaak excelleerde: haar Rotterdamse belevenissen. Maar het allerbest be viel ons toch dat kostelijke Annie M. G. Schmidt stukje getiteld „Ze be grijpen er niets van". Kijk en luister Behoudens N.T.S.-journaal en weer- overzicht is het televisie-programma voor vanavond geheel gewijzigd. De aangekondigde voor-filmpjes en de hoofdflim komen te vervallen. Hier voor in de plaats een luchtige, ope- rette-achtige, (alle leeftijden) hoofd- Zwemwedstrijden bij Bergen op Zoom In de Oosterschelde nabij Bergen op Zoom werd zaterdagmiddag de tradi tionele 1200 m. zwemwedstrijd gehou den, georganiseerd door de zwem- en polo vereniging „De Krabben". Alle deelnemers (23 meisjes en 24 jon gens) zwommen de wedstrijd uit. Bij de dames was het weer de strijd tus sen Maria Meesters en Lien Nuijten. Maar Els Sep profiteerde van de strijd tussen de twee zodat zij on bedreigd won. Stina Free, was niet van de partij hetgeen voor het talrij ke publiek een teleurstelling was. KERKNIEUWS GEREF. KERKEN ART. 31. Beroepen te Nijmegen H. D. Doorenbos te Maastricht. NED. HERV. KERK Beroepen te Hedel: J. Catswllg, kandi daat te Zunderdrop; te Ouddorp: J. van Siiedregt te Putten; te Rotterdam: (wijk- gemeente Pendrecht) T. D. Soest te Rijn- Aangenomen naar Hoogeveen (toez.): dr. A. v. d. End te Benschop: de benoeming tot hulpprediker te Eefde ds. O. A. Bar- ger, emerituspredikant te Warnsvetd. GEREF. KERK Tweetal te Emmen (derde predikants plaats): L. H. Kwast te Hoogeveen en W. Wlersinga te Bleiswijk. Aangenomen naar Hoogeveen (vierde pr. plaats): D. H. Borgers te Nieuwerkerk aan de IJsel. Bedankt voor Amsterdam (vacature R. C. Harder): dr. B. Rietveld te 's Graven- hage-West. 927. „Honk, honk!" brul de het vreselijke dier, ter wijl het de grote kop heen en weer zwaaide. Zijn ge zichtsvermogen mocht dan slecht zijn, maar zijn reuk was uiterst scherp en de geur van het bloed dat hem van alle kanten tegemoet kwam, maakte hem wild. Met een snelheid, die men van zo'n kolos niet ver wachtte, bewoog hij zich naar het midden van de arena, waar het groepje mannen bijeen drong. Een ogenblik stond Storm als vastgenageld. Hij had zich al vop iets dergelijks voor bereid, maar de aanblik van dit legendarische monsters deed hem toch even ver starren. Hoe konden zij zich verdedigen tegen die verschrikkelijke kaken „De speren! Grijp de speren! En uit elkaar! Verspreiden!" riep hij plotseling uit. Maar toen hij zelf de dichtstbijzijnde speer opnam en 't wapen in zijn hand woog, bleek 't hem opeen volslogen hopeloos om zich met zulke fu- tiele wapens te verdedigen. De sathor was nu vlak bij hem en reeds sperde het dier de ver vaarlijke muil wijd open. De drang naar zelf behoud deed Storm zijn speer opheffen, en met alle kracht, waarover hij kon beschikken, slingerde hij het wapen recht in de open bek. Een ontzettend gebrul weerklonk, zoaat zelfs de meest geharde toeschouwer er kippevel van kreeg. schrijven film „Zomer in Saltzburg". De radio heeft als twee hoofdscho tels: de opera „La Traviata" en de herhaling van het hoorspel „Dool tocht door de nacht". De K.R.O. brengt de opera (19.35-22.45) in een uitvoering onder leiding van Bernard Haitink. In kort bestek: Een A.V.R.O.-programma in samen werking met de B.B.C., waarin opna men van die heel beroemde Britse „Brass Bands", als die van de Fairey Aviation Workes (17.15). WOENSDAG 23 JULI HILVERSUM I. 402 m. 746 kc/. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.23 Idem. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.S0 Voor de kinderen. 9.05 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.35—9.40 waterst.). VPRO: 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Juwelen van een briljante vrouw. (De schrijfster Katherine Mansfield) door mevr. H. W. Boersma—Smit. Tweede le zing. 11.30 Opening 25ste Congres v. d. Internationale Transportarbeiders Fede ratie, reportage. 12.15 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmeded. 12.33 Voor bet plat teland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nws. I3.1S Lichte muz. 13.45 De vermetele ontdek kingsreizen naar het Noordpool- ep Zuid poolgebied, caus. 14.00 Gram. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Volksmuz. 16.15 Voor de zieken. 17.00 VARA's versierde vakantie- tips. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduit zending: Wonderlijke dieren uit het Su rinaamse oerwoud, door c. Butner. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 R.V.U.: De betekenis van onze tijd, van de pre historische godsdienst in het nabije oos ten, door G. Thole Beishuizen. Eerste lezing: De mysteriën van de Slang. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Klankb. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nw3. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.18 Gram. 20.30 Weekend bij de Angkatells, hoorspel. 22.25 Gram. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc. nws. in Esperanto. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 —24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.40 Lichte muz. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Vernuft en techniek, caus. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Kamerork. en solist. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Amus. muz. u.so Gram. 15.40 Fluitkwlnt. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Interscholalr jeugdtoernool. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven, caus. 18.30 Koorzang. 18.50 Gram, 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouwor kest, koor en sol. 21.30 Geestelijke liede ren. 22.00 Een schipbreuk in 1694, caus. 22.15 Mil. ork. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weerber. KRO: 20.30 Vademecum. 21.00 De schipper vaa de Maartje Jacoba, TV-spel. hei natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! FEEILLETO) EDOIURD l'KiSSOV 19 Vox bleef ver.-onderd staan. Neer gehurkt met een lepel in de hand, zat Fueri, de tweede bootsman, een klein jongetje met lange krullen te voeren. „Ik heb hem gered". Vijftig gezichten waren op Vox ge richt, vijftig menselijke gezichten, waarop nog het beeld van de dood, die zo dichtbij geweest was, te le zen stond. Vijftig paar ogen staar den hem aan, alle blijkbaar nog met een uitdrukking van angst van ver schrikking, wanhoop en verdriet. „En ik ben werkelijk bang..." voeg de hij er half luid bij, terwijl hij op stond. Daarop luider: „Ze huilen, hui len maar en zij hebben honger; de Amerikaan is weer een ketel soep gaan halen". „De Amerikaan?" „Daar komt hij al". In de goedgebouwde man die met lenige bewegingen binnenkwam, her kende Vox de tussendekspassagier die graag aan het roer van de Vir ginia had gestaan. Hij had hem die dag gezien, hangende aan een lijn, met de Engelsman en alle anderen vissend tussen de drenkelingen, die zich aan de rom" vastklampten. „Zo", zei hij, „je hebt dus wat te doen gevonden". „Ja, kapitein, maar ik had dit alles liever niet gezien". „Als je er nog lust toe hebt, kom dan maar eens op de brug; we varen nog steeds met de wind achter". Gevolgd door Fueri maakte Vox een rondgang door de kampanje, die door de zeegang uit het noordwesten werd neergedrukt en opgeheven. „Hebben jullie geen gewonden?" „Geen enkele, kapitein, maar zij zijn allen gekneusd alsof ze met stokken geslagen zijn". De geur van de zee was hier ster ker dan elders. De platen en steunen trilden van de beweging van de schroef die in het diepe water wen telde. Het roer bracht de schokken der golven over op de romp. Daar boven had de roerpen wat speling de schakels van de stuurreep ontl< lok ten aan de stalen huidplaten een on heilspellend geluid. „Hier zitten ze weer midden in de nachtmerrie, kapitein. De mensen zullen pas kalmeren als ze de zee niet meer horen". Toen Vox de lange dienstgang naar de messroom. de hutten der machi nisten, de keukens en de machineka mer in liep, werd hij verrast door het geloei van de misthoorn. „Neen, vannacht zal ik wel niet sla pen", dacht hij. Nauwelijks had hij enige passen ge daan, of handen grepen de zoom van zijn jas. Hij boog zich naar het ge laat van een huilend meisje, dat snikte, „Mamma, mia"; zijn handen beefden ietwat toc.i hij trachtte de kleine krampachtige vingertjes los te krijgen. Een stoker die er bij wan, bevrijdde hem zonder enige ruwheid. Hij liep verder en zag een man met een donkere baard liggen, die hikte en wiens handen en voeten gebon den waren. „Waarom?" vroeg hij aan de stoker die hem gevolgd had. „Tweemaal heeft hij in het water willen snringen, kanitein, en twee maal heb ik hem nog tijdig kunnen grijpen. Ik was bang dat de derde maal niet te kunnen doen". Vox stapte over lichamen, maakte zich van verscheidene handen vrij. zette zijn voeten voorzichtig tussen benen, bovenlijven en hoofden. Alle hutten waarvan de deuren waren geo pend om de drom mensen wat lucht te geven, waren vol. De officieren hadden hun kooien en divans afge staan. Salengro, de derde machinist, sliep doodop van vermoeienis als een jachthond onder zijn schrijftafel. Voor 4e messroom stond Vox stil ln de mening dat de jonge Dufor, de der de officier van de Canopus en de eer ste geredde, daar misschien een toe vlucht gevonden had. Maar hij hoorde achter het gordijn te veel geschal van stemmen en gekletter van vaatwerk. „Ik zal iemand naar hem laten zoe ken; nu moet ik naar Petit gaan", zei Vox bij zichzelf. „Ik moet hem zeg gen hoe tevreden ik ben over de ma nier waarop de machine door hem... en door zijn mannen bediend werd". FOTOGRAFEREN? Riskeer niets Enige passen verder kon hij langs het gordijn, dat met het stampen heen en weer slingerde, zien dat de hoofd werktuigkundige alleen in zijn hut zat te eten. Meneer Petit zag op hetzelfde ogenblik, op dezelfde manier, de kapi tein, stond op, schoof het gordijn op zij en reikte hem de hand, „Ik was aan het einde van mijn krachten, maar ben niet in staat te slapen. Ik moest eerst wat eten", zei Petit, met een armzwaai naar de ta fel wijzend waarop Vox een gesneden kip, gebakken aardappelen, camem- bertkaas en een fles wijn zag staan. „De messroom is tot barsten toe vol en ik heb me hier laten bedienen. Hebt U al gegeten kapitein? Wilt U zich aan mijn tafel zetten?" De misthoorn loeide weer en Vox was op het punt te zeggen: „Neen, onmogelijk; ik moet naar boven de mist..." maar zonder iets te zeggen liep hij de hut binnen, deed zijn over jas uit en ging zitten. Zo lang hij aan boord van de Virgi nia had gediend, was hij nooit in een andere hut dan de zijne geweest. Toen hij eerste officier was, bezocht Older hem af en toe, maar hij had Older nooit opgezocht Hier vond hij alles vreemd, de versle ten divan met vlekken, de vuile kle ren die Petit juist had uitgetrokken en achteloos met de voet onder de wastafel had geschoven, een twintig tal slordige boeken op een plank, de foto van een meisje in haar eerste communiejurlt en de lucht van smeer olie. „Breng een couvert voor de kapi tein", riep Petit de gang in. Misschien zou Vox dadelijk zijn weggegaan als hij niet benieuwd was geweest naar hetgeen Olllvier, de geredde machi nist. over de Canopus had verteld. „Neem dit bord en glas, kapitein en laat mc U bedienen. Hier is een boutje. Gebruikt U rode wijn? Mist na zulk een hondenweer! Dat is ab normaal". Na een zorgvuldig afgesneden stuk kip te hebben opgegeten (de ver schrikkelijkste honger zou hem niet hebben kunnen bewegen een beentje met de tanden af te kluiven, zoals Pe tit dat nu deed), veegde Vox zijn grij zende knevel al' „Het is mogelijk dat de bui de mistbanken, die men wel meer naar het. noorden en westen aan treft, heeft uiteen gejaagd en hot res tant hierheen heeft geblazen", legde hij uit. „Tenzij..." Een nieuwe stoot van de misthoorn, krachtig genoeg om de wanden var. de hut te doen trillen, smoorde de rest. „...In ieder geval zal het niet ern stig zijn". Petit, die het glas van de kapitein half vulde, glimlachte: dat „tenzij" was geheel in de trant van Vox, die nooit iets beweerde, waarvan hij niet zeker was. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 4