Twee Libanezen sturen aan op gematigd dictatorschap Nijmegen en Apeldoorn waren al in de „vierdaagse sfeer" KLANKBORD HEVIGE GEVECHTEN IN WIJK BASTIA VAN BEIROET DINSDAG 22 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. STRIJD OM DE MACHT IN ACUUT STADIUM Kamerlid. Labaki„Pas op, of wij worden subsatelliet van Moskou" (Van een eigen verslaggever). Libanon, Beirout maandag Het wordt steeds duide lijker: de Amerikaanse landingstroepen beginnen meer en meer de inzet te vormen van de strijd om de macht in Libanon. Daarom kijken de Libanezen naar het Westen naar de zesde Amerikaanse vloot op de rede en vergeten ze he lemaal eensgezind hun ogen star op het oosten gericht te houden, waar hun ware vijand schuilt. En dit ondanks vermanende woorden van een enkele volks vertegenwoordiger, ondanks de dreigende taal van Nasser. De heer Adel Osseirane, voorzit ter van de volksvertegenwoordi ging, heeft het balletje op de rou lette van de politieke speculatie aan het rollen gebracht. Hij ver klaarde ronduit, zogenaamd spre kende namens de Kamer, dat de Amerikanen het veld moesten rui men. Met deze vei'klaring nam Osseira ne revanche op president Sjamoun, die zonder voorkennis van Ossei rane (trouwens noch van de Ka mer, en noch van de opperbevel hebber van het leger) de Ameri kanen tot landen uitnodigde. Rebellen in actie De ongebruikelijke stap van de „neutraal" geachte Kamervoorzit ter kwam vrijwel tegelijkertijd met het verzenden van een pro testtelegram aan president Eisen hower door negen (legale) leiders van de oppositie: „De landingen zijn agressie De gevolgen zijn niet uitgebleven: president Sjamoun richtte zich het afgelopen weekeinde in een radio rede tot de Libanezen, en het ging van dik hout zaagt men planken tegen Osseirane. Premier Sami Solh deed er nog een schepje op. De kranten vlogen elkaar in de haren. De rebellen gaven blijk van het feit, dat. ze hun wapens nog niet in het vet hebben gestopt. Sedert vrijdagnacht zijn ze weer in actie en beschieten ze zelfs overdag de regeringsgebouwen. Doden vallen er niet, maar de ambtenaren zit ten geen moment rustig. En dat is voor de opposanten al voldoen de succes. Geen verkiezing De strijd om de macht in Li banon is weer in een acuut stadium gekomen en zo zal het blijven tot donderdag 24 juli, de dag waarop de ver kiezing van een nieuwe presi dent is „geplanned." Als het tot een verkiezing komt, Want van regeringszijde is alles er op gericht een verkie zing door de Kamer te voor komen, een verkiezing die onverbiddelijk het einde van Sjamoun zou betekenen. Dat Libanon op democrati sche wijze een nieuwe leider zal krijgen (het begrip „presi dent" vervaagt met de dag) is thans zo goed als uitgesloten. Wie zijn er aan bod voor het lei derschap Vooralsnog Sjamoun (pro lan dingstroepen), die kennelijk niet van plan is zich volgens de demo cratische weg en naar de letter van de grondwet te laten uitran geren. De tweede? De laatste dagen wordt de naam van generaal Fouad Chebab niet fluisterend meer genoemd. Hij is opperbevelhebber van het leger, half-en-half in ongenade bij de regering, maar niettemin met goede kansen, omdat hij alleen maar patriot is, en geen politieke- BIER BLUST BEST. Toen Dewey Gampbell in Owosso (V.S.) een begin van brand constateerde in zijn auto, rende hij een cafeetje binnen, kocht een flesje bier, schudde flink en doof de de vlammen met het schuim. DOLLARITIS. Soldaat John Smith van de Amerikaanse luchtmacht is boekhouder op een bankkantoor dat werkt aan het uitbetalen van door Westduitse burgers ingediende reke ningen. Tot voor kort betaalde het leger met „uitbetalingscertificaten" uit, een soort namaak-geld dat er gens anders weer tegen marken kon worden gewisseld. Maar nu betaalt het leger meteen in dollars uit. En voor John Smith is toen de ellende begonnen. Hij voelde zich vervelend, werd na een week ziek, en niemand kon hem genezen totdat enkele artsen, na uitgebreide proefnemingen, ontdekten dat Smith allergisch is voor het papier waarop Amerika zijn dollars drukt. En dat is heel onple zierig, want Smith zal toch ooit wei eens burger worden en dan elke week geld moeten aanpakken... ADRESPRAATJE In de afdeling voor gevonden voorwerpen van het politiebureau te Passau (Zuid-Duits- land) heeft vier daeen een sprekende papegaai gebivakkeerd. De eerste da gen wilde het beest niet meer zeggen dan „Hansi", zijn eigen naam, maar op de vijfde dag zei het beest toen een politieman hem vroeg waar hij woonde: „Poststraat vier". Inderdaad bleek dat op dit adres de eigenaar om zijn papegaai zat te treuren. ling. Dat wil zeggen: Hij is anti- Sjamoun, en anti-landingstroe pen RUZIE IN DE KAMER. Beide heren zien weinig in een krachtige volksvertegenwoordi ging. Ze mikken op een gematigd dictatorschap. Onderling zullen ze de strijd moeten uitvechten, want de Kamer is al gedevalu eerd tot een groepje ruziemakers, die in het wilde weg telegrammen versturen, haastig persconferen ties beleggen of via bevriende kranten rechtstreeks hun venijn spuien. Verstandige geluiden worden weinig meer vernomen. Hoog stens de vermaning van het kamerlid Kesrouan Labaki, die schrijft: „dat Amerikanen onze kust beheersen is erg;. Maar veel erger zou het zijn te moeten bukken onder een Syrisch-Egyptische bezetting. Zonder de Amerikanen zou 't laatste reeds het geval zijn. Dan was Libanon nu een sub satelliet van Moskou." (Slot van oag. 1» naar de Verenigde Staten. Op het vliegveld van Ankara werd het toe stel streng bewaakt en kon niemand toestemming krijgen contact op te nemen met bemanning of inzittenden van het vliegtuig. De Amerikaanse senator Wayne Mor se heeft een grondige herziening ge vraagd van de Central Intelligence Agency (CLA), de Amerikaanse con tra-spionagedienst. De C.I.A. heeft in Oostenrijkse onderscheiding voor Eduard van Beinum De president van Oostenrijk heeft de Nederlandse dirigent Eduard van Bei num onderscheiden wegens de ver diensten die de heer Van Beinum zich heeft verworven voor de verdieping van de culturele betrekkingen tussen Oostenrijk en Nedei-land en in het bij zonder voor het Oostenrijkse muziek leven Aan de heer Van Beinum is toe gekend het grote gouden ereteken van de Oostenrijkse republiek, dat hem door de ambassadeur van Oostenrijk in Den Haag is uitgereikt. Weer kostbaar raam van Goudse St Jan vernield In de nacht van zondag op maandag is wederom een inbraak gepleegd in de Goudse St. Janskerk. De dader heeft zich opnieuw toegang verschaft tot de kerk via het kostbare raam 16, dat de eerste prediking van Jezus bij de Jordaan voorstelt en waarvan de inbreker het middelste paneeltje van het rechtse gedeelte totaal heeft ver nield. Dit paneeltje stelde een engelenfi guurtje voor. Het is niet meer te res taureren, zodat een waardevol kunst werk verloren is gegaan. In de scher ven werden nog teruggevonden het kopje en een stukje van een armpje. De inbreker werd omstreeks twee uur gezien door een dame, die in de na bijheid van de St. Jan woont. Zij wil de de politie bellen, doch haar tele foon bleek defect. Omstreeks halfdrie passeerde een Gouwenaar, die op haar mededeling de politie van het gebeurde op de hoogte bracht. Deze stelde in samenwerking met de kos ter een onderzoek in, waarbij men vaststelde, dat wederom, thans niet te herstellen, schade aan de Goudse glazen werd toegebracht. Uit de kerk zelf wordt niets vermist. De da me die de inbreker de kerk heeft zien verlaten, heeft de politie een nauw keurig signalement verstrekt. het Midden-Oosten „zoals in andere delen van de wereld beroerd werk" gedaan. Met betrekking tot de om wenteling in Irak heeft de dienst de boot volledig, gemist, zo vertelde Mor se in een radio-interview. Maandagochtend vroeg is het aan de rand van de stadswijk Bastia van Beiroet tot hevige gevechten geko men tussen optandelingen en aanhan gers van de regeringsgezinde Syri sche volkspartij (P.P.S.). Een buitenlandse waarnemer noemde het 't hevigste gevecht van de afgelo pen veertien dagen. Hij meende ook artillerie te hebben gehoord. De strijd duurde ongeveer een uur. Onder voorbehoud is van de zijde van de Amerikaanse ambassade in Bei roet verklaard dat geen mariniers waren betrokken in het gevecht. Alle Amerikaanse gevechtstroe pen te land, ter zee en in de lucht waar zij zich ook bevinden, be schikken over „atoom vermogen" zo heeft een Amerikaanse militai re woordvoerder te Beiroet mee- .gedeeld. Hij wilde geen nadere bij zonderheden verstrekken. Wel zei hij dat hij deze mededeling deed met toestemming van admiraal Holloway, de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Midden-Oosten. De Engelse regering is er nog steeds van overtuigd, dat het waarnemings systeem langs de Libanese grens niet waterdicht is. Dit verklaarde de mi nister van staat, David Ormsby-Gore maandag in het Lagerhuis in ant woord op de vraag van de socialist Arthur Henderson, of de UNO-waar- nemers naar het oordeel van de En gelse regering terughoudend zijn ge weest bij het rapporteren van wat zij gezien hadden en of er inderdaad luchtfoto's zijn achtergehouden, waarop men kan zien, dat konvooien de grens overstaken. Beraad Wind, ivater en wolleen., ideaal voor de watersport... termiekf De foto geeft een beeld van H „luchtskiën" in Florida. Deze talc van sport vindt lioe langer lioe meer opgang llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil Tondano na strijd van 10 dagen bezet Het legerhoofdkwartïer in Djakarta heeft maandag de verovering van Tondano, ten zuiden van Menado, de hoofdstad van Noord-Celebes, bekend gemaakt. Tondano, dat een der laat ste bolwerken van de opstandelingen was, werd op 17 juli, na een strijd van tien dagen door de regerings troepen bezet. Tijdens deze operaties werden de grondtroepen door de luchtmacht gesteund. De opstandelingen vluchtten, met achterlating van tientallen doden, naar Tomohon, tussen TondamJ en Menado. Volgens eerdere berichten zouden de opstandelingen in Tondano onder commando hebben gestaan van overste Ventje Socmocal, een der lei ders van de opstandige beweging in Noord-Celebes. Volgens het legercommuniqué hadden de regeringstroepen heftige tegen stand te overwinnen. De legerleiding uitte in het communiqué waardering voor de samenwerking tussen leger, vloot en luchtmacht. A. S. Moerman overleden Te Rotterdam is op 78-jarige leeftijd overleden de heer A. S. Moerman, die tijdens zijn leven bekendheid heeft gekregen in onderwijskringen door het ontwerpen van een nieuwe schrijfmethode. Deze schrijfmethode, ,,de lopende hand", heeft veel opgang gemaakt en werd enkele jaren latei- gevolgd door de uitgave van „De nieuwe lopende hand". Kanselier dr. Raab brengt bezoek aan Rusland Kanselier dr. Julius Raab van Oosten rijk is maandagmiddag per "vliegtuig te Moskou aangekomen voor 'n offi cieel bezoek aan de Sowjet-Unie. Hij werd o.a. verwelkomd door premier Kroesjtsjew en de eerste vice-pre mier Mikojan. De Oostenrijkse bondskanselier de welkomstwoorden van premier Kroesjtsjew beantwoordend zei o.a. dat dank zij het vredesverdrag tus sen Oostenrijk en Rusland thans Oostenrijk in staat is een neutrali teitspolitiek te voeren, waarbij het zich aan geen der twee grote blokken bindt. Dit is kortgeleden nog geble ken uit het Oostenrijks protest bij de Verenigde Staten tegen het overvlie gen van Oostenrijks gebied door Amerikaanse vliegtuigen. Garnalenvangst is bijzonder slecht. De voorzitter van het produktschap voor vis-en visprodukten, drs. D. J. van Dijk heeft gisteren in een open bare vergadering van dit produkt schap in Den Haag medegedeeld dat de garnalenvangst bijzonder slecht is. Tot 12 juli werd 1.013.000 kilo gram gevangen, vorig jaar 2.645.000 kilogram en twee jaar geleden ruim 3.500.000 kilogram. Ondanks deze slechte aanvoer waren de besommin gen vergeleken met vorige jaren hoog omdat de prijzen enorm geste gen zijn. De export van maatjesharing naar Duitsland, België en Noorwegen is goed. De uitvoer van verse zeevis, vooral naar België (de Congo), Enge land en Italië is bevredigend. Tot 12 juli bedroeg de aanvoer van zoute haring 120.539 kantjes, tot dezelfde datum het vorige jaar 71.019 en tot die datum twee jaar geleden 117.776 kantjes. VLAGGEN EN LAMPJES OP DE VOORAVOND Marcheren door de Betuwe en wandelen over de Veluwe (Van onze correspondent) Vandaag starten ze, de noeste wande laars: 14.109 in Nijmegen en 1.019 in Apeldoorn in twee synchroom lopende vierdaagsen. Nijmegen ontving het contingent gisteren weer ouderwets met veel vlagvertoon en met alle ge roezemoes, dat aan de tippel-mara thon pleegt vast te zitten. Treinen voerden ontelbare wandellustigen aan, bussen eisten het uiterste van hun vering en de Belgische parachu tisten sprongen in de Ooypolder weer naar Nederlandse vierdaagse-grond. Een Zwitserse soldaat liep nog wat onwennig met zijn bergbenen over 't vlakke Keizer Karelplein en een Utrechtse politieagent had reeds zijn pet gewisseld voor een kwartiermuts, kennelijk met het doel zijn voeten van alle overtollige gewicht te ont lasten, cn verder leek de helft van de goede Waalstad te bestaan uit mil- tairen van velerlei nationaliteit, die rechtop van lijf en leden door het drukke stadscentrum flaneerden, ter wijl de massa zich naar het Goffert- stadion haastte om de vlaggenparade luister bij te zetten. Apeldoorn had voor die vlaggenpara de geen stadion nodig. Het kon het op de markt wel af. Maar het vlag- Vandaag begint weer het jaarlijkse wandelfestijn.... de vierdaagse te Nij megen en omstreken met meer dan veertienduizend deelnemers. De foto geeft een overzicht van de inschrij ving. de even enthousiast als Nijmegen. Maar wat grote wandelbroer niet heeft, heeft de „Parel van de Velu we" wel: lampjes, dank zij de mid denstand, die deze illuminering elk zomerseizoen door het centrum dra peert. Apeldoorn bleef dus wat de vierdaag se betreft maar tendele in de scha duw van Nijmegen, al speelt die schaduw wel een grote rol in de N. W.B.-marsen, want menig tippelaar start juist in Apeldoorn, omdat hij in het lommer van de beboste Veluwe zijn einddoel prettiger bereikt dan in de zonstovende vlakke Betuwe. Een kwieke Haarlemmer had overi gens nog andere redenen: in Nijme gen zijn de meeste deelnemers mili tairen en politie, daar wordt gemar cheerd. In Apeldoorn is het met recht wandelen, maar hij gaf toe dat velen toch nog uit traditie steeds naar Nijmegen gaan. En dat is mis schien ook. maar goed ook. Voor John Foster Dulles zou een eventueel „uitje" naar een top conferentie geen sensatie bete kenen. Het aantal keren dat hij aan conferentietafels zat. is langzamer hand niet meer te tellen. En vele van die conferenties stonden op een ni veau, dat niet ver van „de top" af was. Reeds als jonge student in de rechten was hij present toen in 1907 de Haagse vredesconferentie werd gehouden. Hij was daar toen als se cretaris van zijn grootvader. John Foster, en wat hij noteren moest vormde een afspiegeling van de hoog gestemde verwachtingen en diepe te leurstellingen waardoor dit overleg gekenmerkt werd. Toen hij dertig jaar oud was, ging hij met zijn oom Lansing mee naar Versailles en het was daar, dat hij van nabij kennis maakte met de tegenstelling" tussen de volkenbondsidealen van Wilson aan de ene en de nationale eerzucht van de overwinnaars aan de andere kant. Aan de ervaringen, die hij toen en later in andere verwikkelingen opdeed is het mede toe te schrij ven dat Dulles in 1942 tot een be langrijke uitspraak kwam: Dat op de wetenschappelijke vooruitgang in de wereld een politieke evolutie zou moeten volgen. Men zegt wel, dat het zeer schappelijke vredesverdrag met Japan, dat voor een groot deel zijn werk is. een duidelijk bewijs vormt van zijn afkeer van vredesverdragen die alleen de overwinnaars, ten koste van de overwonnenen, perspectieven bieden. Juist omdat hij zulke opvat tingen erop na houdt, heeft Dulles zich mee-ingespannen om de Verenig de Naties op poten te zetten. Ook op de Geneefse topconferentie van 1955 was Dulles present. Maar hij ging er niet heen met het gevoel, dat er nu voor altijd een eind zou komen aan alle tegenstellingen tussen oost en west. Naast een bijbel ligt op zijn bureau in het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken altijd Stalins boek over de vraagstukken van het Leninisme. Russische tegenspelers hebben zich telkens eraan geërgerd, dat hij de communistische tactiek door en door kent. Tegen deze achtergrond moet men Dulles' voorzichtigheid zien met be trekking tot de eventuele topconfe rentie, waarover nu al zo lang wordt gesproken. Vantevoren moest vol gens hem vaststaan, dat de Russen zo'n conferentie niet alleen voor pro pagandadoeleinden zouden gebruiken en dat er werkelijk op een of ander punt spijkers met koppen geslagen zouden worden. Het voorstel dat de Russische pre mier Nikita S. Kroesjtsjew za terdag deed, om, „daar de ka nonnen al beginnen te schieten", op zeer korte termijn een topconferentie over het Midden-Oosten te houden, ziet Dulles ongetwijfeld eveneens mede in het kader van de Russische propaganda. Gebruik makende van de vrees, dat de huidige crisis in het Midden-Oos ten tot een wereldoorlog zou kunnen leiden, en de behoefte van de mens heid aan een uitweg, zijn de Russen, naar het schijnt, van zins om de Amerikanen en Engelsen in de ver- dachtenbank te zetten. In Kroesj- tsjews nota is bijvoorbeeld sprake van Brits-Amerikaanse „agressie", en dat terwijl de landingen gebeur den op verzoek van de staatshoofden in de betrokken gebieden, die meen den dat de Verenigde Naties niet vol doende waarborgen voor hun soeve reiniteit konden leveren. De opzet van de landingen was, te voorkomen dat na Irak ook andere landen door middel van staatsgrepen of opstan den onder invloed en met steun van buitenlandse mogendheden aan Nas sers kant zouden worden gebracht. De Russen wensen zichzelf nu den volke vertonen als de ware redders van de vrede en zouden een spoedcon- f eren tie op de top kunnen gebruiken om vooral in de neutrale landen het vertrouwen in de westelijke mogend heden nog verder te ondermijnen. En dat, terwijl men de indruk krijgt dat de massa der Arabieren op de Britse en Amerikaanse landingen zodanig reageert, dat de Russen daaruit op zichzelf al indirect psychologiscn voordeel trekken. De wortel van het huidige conflict is, van Amerikaans en Brits standpunt gezien, dat dc Ver enigde Naties geen afdoende beveili ging van kleine landen in het Mid den-Oosten tot stand konden bren gen. Vandaar, dat beide grote wes terse mogendheden er de voorkeur aan geven, de besprekingen over de ze problemen binnen de Verenigde Naties te houden. Komt de volkeren organisatie tot een geschikte oplos sing die het naar hun mening moge lijk maakt, de Amerikaanse en En gelse troepen terug te trekken, dan zou dat ongetwijfeld in het bijzonder de niet bepaald op „topconferenties" beluste John Foster Dulles zeer wel kom zijn. Ambtenaar te Rotterdam nam steekpenningen aan. De recherche heeft zaterdagmorgen op heterdaad betrapt, verdacht van omkoping, de 51-jarige ambtenaar van de dienst van volkshuisvesting te Rotterdam. Hij zou een vrouw hebben bewogen tot afgifte van 400. Het geld is in beslag genomen en de ambtenaar opgesloten. De re cherche stelt een verder onderzoek JOHN FOSTER DULLES ...met yeel reserve...... Het Wereldgebeuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3