BOSCH Te 's Heerenhoek zongen 14 koren op concours Zeeuwse zangersbond Zeeuwse Almanak TERUG VAN SPROOKJESREIS NAAR SPITSBERGEN tZZifpe Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE CO U R AN T. MAANDAG 2i'jULï 1958 ZANG VEREDELT Dameskoor Juliana" uit Zuidzande leverde de beste prestatie Veertien Zeeuwse koren hebben zaterdagmiddag: op het sportterrein te 's-Heerenhoek op hun schoonst gezongen. Het nog slechts twee jaar oude koor „Katholiek Zuid-Beveland" uit 's-Heërenhoek had de organisatie van het zangconcours van de Zeeuwse Zangersbond „Zang veredelt" op zich genomen en kan op een geslaagd concours terugzien. Het concours werd gewonnen door het onder leiding van dirigent en bur gemeester H. P. Everwijn staande dameskoor „Juliana" uit Zuidzande, dat in de afdeling uitmuntendheid dameskoren 221 punten (een eerste prijs) behaalde en de eerste extra prijs, bestaande uit de bondswisselbeker en een beker, beschikbaar gesteld door de gemeente 's-Heerenhoek. Het pleit voor de Zeeuwse zang - aldus het jurylid, de heer. Fr. van Amelsvoort in een nabeschouwing dat de meeste koren in dit concours hebben getoond in staat te zijn de verplichte, vrij zware nunimers, be hoorlijk te kunnen uitvoeren. De heer Van Amelsvoort sprak er zijn vreugde over uit, dat verschil lende koren de opmerkingen, die vo rig jaar werden gemaakt, ter harte te hebben genomen. Hij wees er op, dat het gehele concourswezen in ons land thans „op de helling" staat. Dit werd ook nódig: de concoursen had den in de loop der jaren eeri minder goede naam gekregen, doordat vaak met eerste prijzen werd „gesmeten". Bij de sanering, die zich thans voltrekt, wordt dit geheel anders. Zo zullen aan de zangnummers meer artistieke eisen worden ge steld, waardoor de concoursen een beter niveau zullen krijgen. De heer Van Amelsvoort ver wachtte, dat het gevolg hiervan zal zijn, dat de overheid ïn de toe komst de zangkunst meer steun zal verlenen. Niet alleen aan eer ste prijzen zal een bepaalde waar de worden toegekend, doch ook de tweede en derde prijzen zullen in aanzien stijgen. Het verplichte werk, dat de jury dit jaar dus ook de Zeeuwse koren oplegde, was reeds van federatief gehalte. Nadat de koren nog gezamenlijk het bondslied onder leiding van de heer E. Heyblok ten gehore hadden gebracht, maakte de bur gemeester van 's-Heerenhoek, de heer R. O. M. Waelput, de uit slag bekend. Voor de aanvang van het concours was er een officiële ontvangst in „De Jeugdhoeve", tijdens welke de voor zitter van het organiserende koor, de heer H. Limonard, burgemeester Waelput, de bondsvoorzitter, de heer E. J. C. Sinke uit Goes en de heer P. J. Ocké, de voorzitter van „Crescen do" uit Hopk (namens de koren) 't woord voerden. De deelnemende koren maakten vóór Ongeval op de „Argo Chios" te Vlissingen Aan boord van het bij de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlis singen 'in aanbouw zijnde vrachtschip .Argo Chios" is vrijdagavond de 17- iarige leerlingrscheepmaker V. uit Middelburg, toen hij een open luik mret zag, van een hoogte van ongeveer acht meter in een ledige ruimte ge vallen. Met inwendige kneuzingen en een shock is de jongeman naar het ziekenhuis „Bethesda" overgebracht. het concours een rondgang door de dorpskom van 's-Heerenhoek. U itslagen De volledige uitslag (de koren zijn in volgorde van optreden vermeld) luidt: Se afdeling gemengde koren: Koor Katholiek Zuid-Beveland, 's-Heeren hoek (dirigent E. Heyblok), 168 pun ten, 2e prijs; Se afdeling mannenkoren: Sóuburgs Mannenkoor (dir. A. Goedegebure), 2e afdeling dameskoren: Con Amore, Souburg (dir. J. F. J. Maeheels), 128 punten, 3e prijs; 2e afdeling gemengde koren: Zuider- stemmen, Hansweert (dir. J. v. Doe selaar), 178 punten, 2e prijs; ïe afdeling gemengde koren: U.D.I., Souburg (dir. Ab Lichtendahl), 183 punten, le prijs en 7e extra prijs; Zang en Vriendschap, Wissenkerke (dir. P. A. van Damme). 160 puntert, 2e prijs; Zang Veredelt, Kortgene (dir. F. Smit), 201 punten, le prijs en 3e extra prijs; Crescendo, Krui- ningen (dir. Adr. B. Holster), 207 p., prijs en 2e extra prijs; Afdeling uitmuntendheid gemengde koren: Zanglust, Koudelterke (dir. J. Kousemaker), 193 punten, le prijs en 4e extra prijs; Ned. Herv. Kerk koor, Axel (dir. J. P. Smies), 187 p., le prijs en 6e extra prijs; Afdeling uitmuntendheid damesko ren: Dameskoor „Juliana", Zuidzan de (dir. H. P. Everwijn), 221 punten, le prijs en wisselbeker; Ere-afdeling gemengde koren: Cres cendo, Hoek (dir. J. P.. Smies), 12S punten, 3e prijs; Superieure afdeling gemengde koren: De Lofstem, St. Maartensdijk (dir. J. de Bruin), 134 punten, 3e prijs; V.Z.O.S., St. Maartensdijk (dir. A. L. Riedijk), 189 punten, le prijs en 5e extra prijs. (Slot van pag. li met om een klein voorbeeld te noemen theerozen in de luxe hut ter begroeting en ook op Spitsbergen, waar wij de gast waren van de gou verneur („Sijsselman". is dat op zijn Noors) heeft men kosten noch moei te, gespaard om het ons naar de zin te maken. Met de gouvernementsboot „Nordsyssel" hebben we de Spitsber gen-archipel doorkruist en zo kon ik ook menig oud, bekend plekje terug zien". Er vallen namen: Kingsfjord, Am- sterdam-eiland met Smeerenburg, Barendsburg er wordt verteld van gletsjers, zeehonden, ijs en sneeuw. Van het klimaat (gemiddeld vier graden Celsius) en van het merk- Jacht vergaan in Wielingen- Duitse opvarenden (4) gered Zondagavond is in de Wielingen voor de Belgische kust, noordoostelijk van Heist, een jacht met vier opvarenden ,n Duits echtpaar met twee kinde ren in moeilijkheden gekomen. Het jacht het Engelse „Friend to all the nations" verging; de vier opvaren den werden echter bijtijds door de Duitse kustvaar-der „Memelland" overgenomen en later in Terneuzen behouden aan wal gebracht. Een te Oostende gestationeerde Bel gische rèddingsboot de „No. 3" heeft nog getracht het tot een wrak gebeukte jacht te bergen, doch dit was een hopeloze taak. Het jacht wordt als verloren beschouwd. VAN TOT BALLET. Te Domburg, de bakermat van het „Zeeuwse ballet" gaven op het fris groen omzoomde recreatieterrein de leerlingen van het ballet Soesman 'n uitstekend verzorgde uitvoering. Bij ieder nieuw optreden blijken de leer lingen goede vorderingen te hebben gemaakt; ook aan decors en kos tuums was bijzonder goede en vooral artistieke aandacht besteed. Veel lof was er ook voor hetgeen de .jeugd- groepjes te zien gaven! BK AND-STRIJD. De zondag was reeds énkele uren oud, toen de Souburgse brandweer in een enigszins gedeprimeerde stem ming thuiskwam. In een sportieve kamp te Venlo had het Soubui'gse korps strijd geleverd tegen verschil lende brandweerverenigingen uit het zuiden des lands. De Souburgers, die als eersten uit Zeeland aan deze BRIEFJES De juffrouw in die Middelburgse school had voor haar leerlingen een verblijdende mededelingdie ze schrif telijk bevestigd kregen. De volgende middag zou er geen school zijn, want .juf' moest naar een bruiloft. De klas kreeg vrijaf en teneinde de ouders hiervan op de hoogte le stel len, gaf juf briefjes mee. Een van haar pupillen, een opgewek te en nog erg jonge jongedame ver werkte het allemaal nog eens goed, terwijl juf de briefjes uitdeelde en plotseling stale ze een parmantig vin gertje in de lucht. Ze had een vraag. „Juf", sprak ze, na verkregen toe stemming, „juf, mag ik tvjee brief jes?" Juf was verbaasd. „Wat moet je nou met twee briefjes?", vroeg ze be langstellend. De jongedame gaf geduldig uitleg. „Een voor mijn vader", verklaarde ze. „Om aan zijn meneer te geven, dan krijgt hij ook vrij en dan kun- nen we 'samen naar het strand". De almacht van juf haar briefje reik te helaas niet zo ver wedstrijden deelnamen men kwam uit in de hoogste afdeling moesten met een elfde plaats genoegen ne men. Toch zal de Souburgse brand weer in de toekomst met dezelfde animo aan deze wedstrijden deelne men J t rBILEUMSC WETING. Te Stoppeldijk vierden de heren J. Jonkheym en A. van Overmeiren het 35-jarig jubileum als schutter bij de plaatselijke schuttersver eniging. Deze jubilea werden op passende wijze gevierd met een grote jubileum-schieting, waar voor veel belangstelling bestond. Traditiegetrouw besloot een ge zellige maaltijd het schuttersfes- tijn. ruimte- koelkasten waardige feit, dat het droge klimaat bederf 'rotten van hout en roesten van ijzer) uitsluit; dat je op Spits bergen geen infectie-ziekten kent, zo dat je er nooit verkouden bent. Van sneeuwstormen en van de prachtige kleuren, die sneeuw en ijs daar heb ben dat er bomen noch bloemen groeien en dat alle voedsel er ge bracht moet worden. Behalve dan de geschoten ganzen, die zo maar bui ten opgehangen worden totdat ze „in de pot moeten" bederven doen ze toch niet Duizend-en-één ervaringen zijn het, die mevrouw Van Dongen niéuw en die de heer Van Dongen opnieuw be leefden. En waar beiden intens van hebben genoten tijdens dit wonder lijke vakantieverblijf, waarin zij lo geerden in de rond 400 man tellende nederzetting Longyearbyen,- bij de gouverneur, op een eiland, dat acht maal zo' groot is als Ned'erJand, waar kolen i-irden gewonnen, geen krau- '- ««en (de rust!) en waar in zijn geheel circa vierduizend mén sen wonen. Hier en daar een plukje. Voor burenbezoek moet je een expe ditie uitrusten Zeeuw ontmoet En tóch heeft het echtpaar Van Don gen daar, op datzelfde Spitsbergen, nog een Zeeuw ontmoet! De heer Henk van Gemert was het, geboortig uit Kruinine-en, wiens ouders nu in Rotterdam wonen en die als oud-ma rineman een Noorse trouwde. Hij woont in Tromsö. maar werkt nu op Spitsbergen als voorman-arbeider bij het verladen van steenkolen in Longyearbyen. Het is met name voor Van .Gemert, die voor het eerst na vele jaren weer eens Nederlands kon spreken misschien zelfs wel een beetje Zeeuws een belevenis ge worden. Dat was het .trouwens min of meer voor alle „Spitsbergers", die het echtpaar Van Dongen ont moet hebben, want vreemdelingen komen e>- nu niet bepaald elke dag op bezoek. Daar had de heer Van Dongen overigens al aan gedacht, want als verrassing had hij een aantal echte, goeie Hollandse sigaren meegenomen voor de vrienden en bekenden daar in het hoge. barre noorden. Het kwam met dat ca deautje helaas niet zo be3t uit, maar tenslotte kon de burgemees ter hier in Aardenburg ook niet vermoeden, dat men daar op Spitsbergen ter ere van het be zoek uit Nederland een paar forse kisten Hollandse 'sigaren had la ten aanrukken Wie verre reizen doet, kan veel ver halen. Een gp/.egde, dat nog altijd opgeld doet, zoals ge zelfs na een kort gesprek met het echtpaar Van Dongen kunt ervaren. Nu is het alle maal weer achter de rug reeds donderdagavond is de burgemeestei van Aardenburg, direct na zijn te rugkomst, in de gemeentezaken „ge doken", maar de herinneringen aan deze uitzonderlijke reis waar hij ook zaterdagavond in een televisie programma van vertelde blijven, Ze zijn talrijk en mooi. Het was warm op het zangconcours, van de Zeeuwse Zangersbond, zater dagmiddag te 's-Heerenhoek. Zo warm, dat zelfs het kijken een in spannende bezigheid werd, waarbij alleen ijs en limonade waren te ver dragenDe ijscoman deed dan ook goede zaken (Foto P.Z.C.). Burgemeester H. K. Michaelis van Bruinisse (rechts op de foto) heeft zaterdag het nieuwe gemeentelijke sportterrein officieel overgedragen aan de sportverenigingen. Hij deed dit met het overhandigen van een voetbal aan de voorzitter van de voetbalvereniging Bruse Boys, de heer A. van den Berge. Brand in bakkeet te Oostburg Zaterdagmiddag omstreeks half drie brak brand uit in de bakkeet op de boerderij van de heer M. C. Buijsse te Oostburg. De ijlings gewaarschuwde brandweer van Oostburg, die spoedig ter plaatse was, beperkte haar werk zaamheden tot het beschermen van de naastliggende woning. De keet zelf brandde geheel uit. De juiste oorzaak van de brand is niet bekend, maar men vermoedt dat weg spattende vonken uit een open haard vuur een stapel houtblokken vlam heeft doen vatten. De heer C. Alewijnse, onderwijzer de chr. school te Nieuwland, voor de hoofdakte. Werkplaats voor vakopleiding te Terneuzen De bank voor Nederlandse Gemeen ten heeft aan de gemeente Terneuzen een lening aangeboden voor de bouw van een regionale werkplaats voor vakopleiding voor volwassenen. Naar aanleiding van dit aanbod stellen B. en W. van Terneuzen voor thans tot de bouw van deze werkplaats te be sluiten en deze overeenkomstig het ontwerp te verhuren aan het ministe rie van sociale zaken. De ontwikkeling van de arbeidsmarkt in Zeeuwsch-Vlaanderen vertoont al reeds enkele jaren wijzigingen, die het noodzakelijk maken aan de be hoefte van scholing, omscholing en herscholing via een werkplaats voor vakopleiding voor volwassenen te voldoen. De onderhandelingen met het rijk waren reeds in een zodanig stadium, dat alleen nog slechts de financiering een hinderpaal vormde. lliltllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM Bromfietsdiefstal snel opgehelderd De bromfietser N. uit Arne- muiden, die zaterdagavond zijn j trots bezit bij de Luxor-bios- coop te Vlissingen had gepar keerd, kwam tot de ontdekking i dat iemand anders er met zijn j brommertje vandoor was ge- gaan. Zijn eerste reactie was: politie waarschuwen. Op weg j naar het politiebureau zag N. echter op het Bellamypark een j hem onbekend persoon met een j duopassagier op zijn karretje I rondtoeren. Achter op de brom- i mer van een vriend zette de Arnemuidenaar onmiddellijk 'n j achtervolging in, tot op de Boulevard de Jtuyter, waar zij de jongeman de 17-jarige De L. uit Vlissingen tot j stoppen dwongen. De achter- j volgers fungeerden toen zelf j maar als politiemannen en j brachten zowel de brommer als i de jongeman naar het politie- bureau, waar de zaak verder j afgedaan werd. Drie gewonden bij autobotsing te Noordwelle Zaterdagavond ontstond te Noord welle op de kruising Koetenistweg- Bouwmansweg een botsing tussen een personenauto, bestuurd door de heer F. K. uit Noordwelle en een be stelwagen, bestuurd door de heer G. G. uit Zierikzee. De drie inzittenden van de bestelwagen, de bestuurder en zijn twee dochters werden vrij ern stig gewond en zijn overgebracht naar het Zweeds Rode Kruis zieken huis te Zierikzee. Bij het ongeval werd eerste hulp verleend door dokter H. J. Simons uit Renesse. Ook was er- aanzienlijke materiële schade. Het noordelijkste spoorbaantje ter wereld op 7.9 graden noorderbreed te vindt men in Kingsfjord op Spitsbergen, waar de heer en me vrouw Van Dongen uit Aardenburg via, een televisieprogramma terecht kwamen en waar oud-poolreiziger Sjef van Dongen alle oude plekjes nog eens heeft opgezocht frisse c«5em een heerlijke smaak fris lekker gezond Alltinvsrt. «oor Nederland i N.V. Willem van Rijn Geslaagd Voor het diploma A.V.V. slaagde te 's- Hertogenbosch mej. M. P. Dekker te Westkapel] e. Te Arnhem slaagde voor het examen adspirant elektro-technisch opzichter P. B.N.A., de heer P. Geldof te Souburg. VANDAAG. Middelburg Electro: „De Jonge leeu wen", 7 uur, 18 j.; Schouwburg: „De duivelsbocht", 8 uur, 14 J. Mo lenwater: Miniatuur Walcheren. 9— 22 uur. Van Benthem Jutting: tentoonstelling Picasso. Vlissingen Alhambra: ,,'s Nachts in de Groene Kakatoe", 7 en 9 uur, -a.i. Luxor: „De tijger valt aan". 8 uur, 14 Jaar. Goes Grand: „De jonge leeuwen". 8 uur, 18 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2