Raadhuis van Oostburg geopend Zeeuws» Almanak r- Itvin TWEE KINDEREN VAN 7 JAAR OP SCHOUWEN VERDRONKEN Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 19 J ULI 1958, - - Ig - - azpg -s. --.f ;V.'r "'vr-W: SR- .ÖW 1 'jik&siïM.BÉ iSlot van pag. 1> burg de raken r.ijn aangepakt en met name bij het opstellen van de begro ting voor de bouw van dit stadhui*. Aansluitend op een uiteenzetting van, mr. Hoekzenia over de kosten en de bestrijding daarvan, merkte jhr. De Caaembroot op: „Ik geloof niet, dat hier het gezegde van toepassing is „Qui s'excuse «'accuse", maar het lijkt er toch veel op". Niettemin was het de commissaris opgevallen, dat het gemeentehuis zeer efficiënt is in gedeeld en dat er gepn ruimte ver spild werd. Het verheugde spreker, dat er bij de indeling vooral op gelet is een vlot en gemakkelijk contact- met de burgerij te kunnen onderhou den. Jhr. De Casembroot sprak verder als zijn mening uit, dat Oostburg er voortreffelijk in is geslaagd om bij het herstel traditionele en moderne bouw harmonieus te doen samen gaan. Hij wenste Oostburg geluk met het fraaie gemeentehuis „een prachtige bekroning van de herbouw" en onthulde tenslptte door: jhét wegtrekken van de Oostburgse vlag een maquette van het nieuwe stad huis. Burgemeester Hoekzema dankte de commissaris voor diens hartelijke en waarderende woorden, zoals hij ieder der volgende sprekers, van wie nota ris Mijs de eerste was, in een per soonlijk woord dank bracht. Fraaie geschenken Namens de burgerij bood de heer Mijs de gemeente de raadhuisklok aan, die op zijn verzoek even later onmiddellijk in gebruik werd geno men. Mr. Hoekzema bracht de gehele bevolking dank voor dit wel bijzon der mooie geschenk, dat trouwens door nog meer fraaie cadeaus werd gevolgd. Zo kon de heer Mijs ver volgens als voorzitter van het bestuur VAN TOT MUZIEK Vrouwenpolder heeft een bijzonder lawaaierige donderdagavond achter de rug. De oorzaak hiervan was het optreden van de „Boertjes van bu ten" die hun woonpluuts Seroosker- ke hadden verlaten voor een „muzi kaal" bezoek aan Vrouwenpolder. Nu stelt men het geluid, dat deze „boer tjes" aan hun instrumenten weten te- ontlokken wel op prijs, ook in Vrou wenpolder, zodat we hen niet van la- waalmaken kunnen en willen betich ten. Toch brachten zij het dorp in rep en roer, namelijk door (le jeugd van Vrouwenpolder uit te nodigen ook eens iets ten beste te geven. De jeugd ^af aan deze uitnodiging gewillig ge- oor en trok gewapend met primitie ve instrumenten do straat op. Met behulp van blikken, dozen, deksels en DEINING... Daar begint het waarachtig ook op Schouwen-Duiveland een beetje te rommelen over de bootdiensten en zo komt. er zo langzamerhand deining zowel op de Wester- als op de Oos- terschelde. Dezer dagen voeren wij nog op de deining van de Ooster se helde en hei moet gezegd:, een beetje aanleiding tot: gerommel is er wel. Want ook wij waren in Katse- veer argeloos op de veerboot, gestapt, vertrouwend op de dienstregeling die ons verteld had, dat we in drie kwar tier aan de overkant zouden zijn. Het is een uur geworden en op de terug weg was het van hetzelfde laken een pak, waarmee, wij keurig een aan sluitende trein in Goes verspeelden. Als pleziertocht is het een aardig reisje, maar wanneer ge voor werk zaamheden op weg bent, dan kan een kwartier vertraging bijzonder nare gevolgen hebben en vooral wanneer zo n kwartiertje tengevolge van ge tuiste aansluitingen uitgroeit tot vele kwartier.en. Dan blijft er van hel ple zier weinig over. En daar' konit dei ning van dergelijke huihoudelijkc artikelen wisten de jongeren oorverdovende ke telmuziek te produceren, die tot ver in de omtrek te horen was. Het fraai ste instrument was een wasteil, die niet geestdrift werd „bespeeld". Na afloop van de optocht werden de jon gelui voor hun prestaties beloond met een traktatie en een luchtballon. WANDELAAR De 68-jarige Noordbevelandse Amerikaan Gilles van Gemert is dit jaar weer van de partij in Nij megen. Vier keer reeds kwam de heer Van Gemert na de oorlog naar zijn geboortedorp Kortgene en voor de derde maal zal hij nu de vierdaagse meelopen. De heer Van Gemert zou in mei al naar het zonnige Florida zijn terugge keerd, maar hij „tekende" nog een paar maandjes bij in ons nat te en mistige kikkerlandje, zodat hij het nationale wandelfestijn in Nijmegen weer zal kunnen mee maken. Want tippelen kan Van Gemert. Hij wordt op Noord-Be veland wel eens de wandelsport promotor van het eiland genoemd. VOETBALLERS Elf Brouwershavense middenstan ders en elf ambtenaren uit dit plaats je op Schouwen-Duiveland hebben donderdagavond de voetbalschoenen aangebonden, met de bedoeling elk aar dé wisselbeker afhandig tc ma ken. Want 't is in Brouwershaven tra ditie geworden, dat vertegenwoordi gers van deze belde „standen", die op net voetbalveld bedreven zijn, zich ieder jaar met elkander meten. Het waren ditmaal de middenstanders, die met de beker huiswaarts keerden. Zij versloegen de ambtenaren met 5-4. Reeds direct na de aftrap bleek dat het de middenstand mee zat. Na tien minuten kwam al het eerste doelpunt. Daarna wisselde het spel. Tenslotte waren het dan toch de neringdoenden die met de eer en de wisselbeker gin gen strijken. Vorig jaar kregen de ambtenaren de beker in beheer. De opbrengst van deze wedstrijd en er waren voel belangstellenden langs het lijntje! was bestemd voor de plaatselijke Groene Kruisvereniging. Honderden schoolkinderen, M |1 feestelijk uitgerust met vlag- |l getjes en feestmutsen, brach- ten de op het balkon van Oost.-r burgs nieuwe raadhuis staanOr autoriteiten vrijdagmiddag na H de opening van het gemeente- s huis een aubade. Een opgewekt f§ hoogtepunt in het programma, ff dat ook luister werd bijgezet door de medewerking van het koninklijk harmoniegezelschap. met de jeugddrumband. (Foto P.Z.C.), llllllllllllllllülllllinilllllllllllllllllllllllllliH der technische school een smeedijze ren wapen van Oostburg, met een zwaard, in het vooruitzicht stellen, dat aan de gevel zal worden aange bracht, zodra het gereed is. Het wordt door leerlingen van de T.S. vervaardigd. Als persoonlijk ge schenk overhandigde notaris Mijs 'n pijpenstandaard met pijpen en asbak voor de Cadzandse Kamer van het raadhuis. Ook de architect, de heer Wen- tinck, bood een geschenk voor de ze kamer aan, waarna mr. Van der Belt, de kantonrechter, na mens de minister van justitie een borstbeeld van H.M. Koningin Ju liana, bestemd voor de raadszaal, ten geschenke aanbood. De volgende spreker, de heer F. A. van Roosevelt, burgemeester van Schoondijke, bracht de gelukwensen over van de collega-burgemeesters in West Zeeuwsch-Vlaanderen en gaf namens de Ver. van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers in dit gewest een fraaie sierplant ten ge schenke. Voor een sierlijke voorzit tershamer zorgde de heer .T. B. Becu, dijkgraaf van het waterschap „Het Vrije van Sluis". Als sprekers traden verder nog op de heer M. D. A. Glerum, hoofdinge nieur-directeur van de directie Volks huisvesting en Bouwnijverheid in Zeeland, die van deze gelegenheid gebruik wilde maken om het gvote aandeel van de Centrale Dienst onder leiding van de heer C. M. Zuijdweg in de herbouw te memoreren, en ds. Hu- go van Dalen, die namens de her vormde gemeente gelukwensen over bracht. Feestklanken Duarmee was het officiële gedeelte beëindigd en was het tijd voor de feestklanken, voortgebracht door het Kon. Harmoniegezelschap (met ec-n in keurig tenue gestoken jeugd drumband) en door honderden met vlaggetjes en feestmutsen uitgeruste schoolkinderen, die de commissaris der koningin en de overige autoritei ten een aubade brachten. Onder lei ding van dirigent v. d. Bussche (di recteur van het muziekgezelschap) brachten harmonie en schoolkinderen twee coupletten van het Wilhelmus en drie van het Zeeuws-Vlaamse volkslied ten gehore, waarna de har monie nog voor pittige marsmuziek zorgde. Het was een opgewekt en WWWNWWVVWVWA'VW Rotterdamse kinderen twee weken in Zeeland Vrijdagmorgen arriveerde in drie Zeeuwse steden een groep kinderen uit Rotterdam, die gedurende 14 da gen in Zeeland hun vakantie door brengen teneinde wat op verhaal te komen en wat frisse lucht te happen. Van 1 augustus wanneer de eer ste groepen weer naar huis gaan komen nogmaals tot 15 augustus en kele groepen Rotterdamse kinderen naar Zeeland. Met de trein kwamen de kinderen in Goes, Middelburg en Vlissingen aan. Daar werden ze opgewacht door de verschillende pleegouders en enkele maatschappelijke werksters van de Ned. Herv. Kerk in deze gemeenten. De uitzending van deze kinderen, die variëren in leeftijd van 10 tot 14 jaar is in handen van de stichting „Ker kelijk Sociale Arbeid" in Rotterdam. Zaad op mosselpercelen in de Waddenzee Bij vele mosselkwekers komen be richten binnen, dat op hun mosselper celen in de Waddenzee, op de daar staande consumptiemosselen mossel zaad gevallen is. Dit is een tegenslag van niet geringe betekenis, want dit betekent dat het tarra percentage van deze mosselen zo hoog wordt dat zij niet leverbaar zijn, of ook wel dat het mosselzaad de consumptiemosse len overwoekert, waardoor deze te gronde gaan. Vooral mosselen met pokken bezet schijnen aantrekkelijk te zijn, voor het in het water zwe vende mosselbroed. Benoeming directeur Zeeuwse Visserijschool De stichting „Zeeuwse Visserijschool" heeft de heer H. van Dijk te Vlissin- fen, oud-gezagvoerder van de K.P.M. ij de minister van O. K. en W. voor gedragen om te worden benoemd tot directeur *van de in Vlissingen te vestigen school der stichting. Ver wacht wordt, dat de benoeming nog vóór 1 september zal geschieden, de datum waarop met de school zal worden gestart. Zeventien leerlingen hebben zich voor de cursus inge schreven: tien uit Arnemuiden, drie uit Breskens,. twee uit Vlissingen en twee uit Tholen. bijzonder feestelijk gebeuren, dat door honderdeh rond het Raadhuis plein opgestelde belangstellenden werd bijgewoond en waarvoor jhr. Ds Casembroot hartelijk dankte. In de Burgerzaal volgde tot besluit van het programma nog een optre den door de ballet-afdeling van de Zeeuwse Muziekschool, dat de vele aanwezigen na elk opgevoerd ballet met een spontaan applaus beloon den. Het was een stijlvol slot van de voor Oostburg en voor geheel West Zeeuwsch-Vlaanderen zo belangwek kende gebeurtenis, die de opening van dit nieuwe gemeentehuis vormde. EEN JONGEN EN EEN MEISJE Te Zierikzee en te Bruinisse Op Schouwen-Duiveland, te Zierik zee en te Bruinisse, zijn vrijdagmid dag een meisje en een jongetje, bei den 7 jaar oud, door verdrinking om het leven gekomen. Het zijn Maatje Nuyens uit Zierikzee, die bij het spelen in het havenkanaal van Zie rikzee verdronk en Henkje van den Berg uit Rotterdam, die met zijn grootouders te Bruinisse logeerde, die in het water van de Spuikom in de ze gemeente de dood vond. Het meisje speelde aan de waterkant van het havenkanaal, in de omgeving van de oude aanlegplaats van de pro vinciale boot. Het meisje, dat niet kon zwemmen, is waarschijnlijk in een kuil gestapt en verloor daardoor het evenwicht, waardoor zij in het diepere gedeelte terechtkwam. Het meisje werd door de heer Beers uit Hilversum uit het water gehaald. Dokter Van Hoorn uit Zierikzee ver leende eerste hulp. Gedurende ruim een uur is nog getracht de levens geesten weer op te wekken, doch helaas zonder resultaat. Op ongeveer dezelfde plaats is dit jaar reeds eer der een kind verdronken. Vergadering aandeelhouders N.V. De Vitrite Fabriek Tijdens de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders van de N.V. De Vi trite Fabriek te Middelburg, die vrij dagmorgen gehouden is, hebben de aandeelhouders de balans en de winst- en verliesrekening per eind 1957 goedgekeurd. Van de winst van 921.537 te weten de winst over 1957 van 814.057 plus het onver deeld winstsaldo van vorig jaar van 107.480 werd 6 pet. bestemd voor de preferente aandelen na melijk 840 en 14 pet. voor de gewone aandelen, zijnde 207.200. Voor de post „belangen personeel" werd een bedrag van 125.000 be stemd, waaronder een bijdrage van 4 pet. op salarissen en lonen inbegre pen is. Voor reserve modernisering en uitbreiding werd een bedrag van 500.000 besteed. Aan onverdeeld 'winstsaldo bleef er dan een bedrag van 88.497 over. Mr. A. J. van der Weel werd als com missaris herkozen, terwijl in de plaats van mr. A. J. Guépin als com missie ir. Deenen gekozen werd. Mulo-examens te Goes Het mulo-diploma werd tijdens de vrijdag te Goes gehouden examens behaald- door de dames: A. F. Bliek, J. G- v. d. Meulen Bosma en A. A. A. Bosiha,allén te GPes, P. J. M. Smallegange, Kapelle, W. A. Rouf- faer eft N. A. Wiltenburg, Middel burg, G. M. de Groot, Nisse, M. Plat- schorre, Ellewoutsdijk, H. C. Hoebe- ke, Nisse, W. Schuit (M), Zierikzee, G. E. Slagboom (M), Zierikzee, D. de Witte (M), Westkapelle. en de heren: H. Belloni en D. W. G. Boon, Middelburg, A. Karelse, Goes, A. C. de Lijser (M), Cadzand, L. P. v. d. Wekken (M), Kerkwerve, W. D. Theune, Vlissingen, A. H. d'Hooge (M), Zierikzee, C. Hoogenboom (M), Duivendijke, C. G. de Visser (M), Middelburg, A. W. Wattel (M), St. Laurens, H. M. Slaager (M), Haam stede, E. J. Luikenaar (M), Wol- f aartsdijk. Universitair examen Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraal examen veeartsenijkunde le gedeelte, de heer C. J. Cijsouw te Biervliet. Rijkspolitie Oostburg „onderdak" Tegelijk met het nieuwe gemeente huis is vrijdagmiddag te Oostburg het in een vleugel van dit gebouw ondergebrachte, niemve groepsbureau der Rijkspolitie officieel in gebruik genomen. Dit gebeurde tijdens een korte plechtigheid, waarbij de com missaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de toegangsdeur tot het bureau ontsloot en de sleutel vervolgens overhandigde aan de ter ritoriaal Inspecteur der Rijkspolitie, kolonel De Gast. Voor liet; bureau stond een kleine erewacht van man schappen der Rijkspolitie opgesteld. In enkele woorden schetste kolonel De Gast de moeilijkheden waarmee de Rijkspolitie in Zeeuwsch-Vlaande ren op het gebied van de hulsvesting gedurende vele jaren te kampen heeft gehad. Temeer verheugde het spre ker, dat men thans in Oostburg zo uitstekend onderdak is gekomen. Voorts dankte de kolonel burgemees ter Hoekzema voor de prettige sa menwerking, waarna jhr. De Casem broot en mr. Hoekzema hun geluk wensen aanboden. Het zoontje van de familie Van den Berg uit Rotterdam speelde in het ongedempte gedeelte van de Spuikom te Bruinisse op een aantal ijzeren binten, die worden gebruikt om een damwand te slaan. Waarschijnlijk heeft hij zich aan deze ijzeren binten bezeerd, waarop hij in het anderhal ve meter diepe water van de Spui kom is gevallen. Toen de kinderen, waarmee hij speel de, hem niet meer boven zagen ko men, gingen zij ouderen waarschu wen. Het lichaampje werd direct ge vonden. Kunstmatige ademhaling mocht helaas ook hier niet meer ba ten. Internationaal Deltakamp bij Arnemuiden In het kader van de Internationale Jeugdfederatie voor Natuurstudie en Natuurbescherming zal in de ge meente Arnemuiden van 19 tot 29 juli een Internationaal Deltakamp worden geboudeu ter bestudering van het internationale belang van de biologische levensgemeenschappen in de buitendijkse terreinen van het Deltagebied. Voor de deelnemers van dit kamp zullen enkele lezingen worden ge houden over onderwerpen, die ten nauwste verbonden zijn aan het doel van het kamp. Ir. W. G. Beeftink zal op woensdag 23 juli a.s. spreken over de betekenis van de vegetatie van het Deltagebied in het algemeen, en over het belang van het behoud van de terreinen langs de Westerschelde in het bijzonder. Mr. T. Lebret zal op maandag 28 juli a.s. de betekenis van het Drie-eilandengebied voor water vogels en de toekomstige landschap pelijke vormgeving van genoemd ge bied, belichten. Beide lezingen wor den in het verenigingsgebouw te Ar nemuiden gehouden en wel 's avonds om 8 uur. Borgstellingsfonds in Zeeuwsch-Vlaanderen Het Zeeuws-Vlaamse Borgstellings- fonds heeft sedert de oprichting in 1936 totaal 194 kredieten uitbetaald tot een totaalbedrag van 229.237,86. Hiervan werd in de loop der jaren f 177.836,29 afgelost, terwijl een ver lies van circa 4500 werd geboekt. Al dus blijkt uit het juist verschenen jaarverslag over 1957, waarin 85 aan vragen binnenkwamen. In het jaar 1956 bedroeg het aantal aanvragen niet minder dan 54. In 1957 was er dus ten opzichte van dat jaar een achteruitgang met 19 stuks. Deze achteruitgang kan mede beïnvloed zijn door de algemene economische toestand, aldus het jaarverslag. Als fevolg.van de geleidelijk in het 1 rijfsleven ontstane aarzeling en te rughouding met betrekking tot voor- raadvorming en investeringen, was een duidelijke vermindering van de waag naar bankkrediet te constate ren. In 1957 werd aan 12 aanvragers een krediet toegestaan tot een bedrag van 29.000, het betrof 7000 voor borg- stellingsfondskredieten, 17.000 voor bedrijfsuitru8tingskredieten en 5000 voor bijzondere kredieten. Ingevolge de sociaal economische hulpverle ningsregeling aan zelfstandigen, werd in 1957: 10 onderzoeken verricht en hiervan rapport uitgebracht. De verlies- en winstrekening, die is afgesloten op een bedrag van 9.431,46, geeft een nadelig slot aan van 8.443,48. Het rijk nam hiervan 5.472,52 op zich, de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen 1.782,57, de provincie 891,29 en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen 297,10. De begroting voor 1958 sluit met aan in komsten en uitgaven op een bedrag van 10.329,22. Het nadelig slot voor dat jaar wordt geraamd op 6.710,39. Goesenaar benoemd tot directeur postkantoor Leerdam De heer J. A. Klinkenberg, bureau chef van de P.T.T. te Goes, is met ingang van 1 augustus a.s. benoemd tot directeur van het P. en T. kan toor te Leerdam. De heer Klinken berg, die op 1 februari 1955 zijn functie als oureauchef te Goes aan vaardde, was daarvoor gedurende een drietal jaren directeur van het postkantoor te Groenloo (Gld.). be- VANDAAG Middelburg Electro: „De jonge leeu wen", 7 uur, 18 j. Schouwburg: „De duivelsbocht", 8 uur, 14 J, Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9- 22 uur. Van Benthem en Jutting: Grafisch werk van Picasso. Vlissingen Alhambra: ,,'s Nachts in de Groene Kakatoe',', 7 en 9 uur, a.l. Luxor: „De tijger valt aan", 7 en 9 uur, 14 j. Grote Markt: Showprogramma de „Schotjes" Tilburg, 6.45 uur. Oude Markt: Concert Harmonie. Grote Markt: Taptoe, 9,30 uur. Goes Grand: „De jonge leeuwen", 8 uur, 18 j, Veere Carillonconcert. MORGEN Middelburg Electro: als zaterdag, 3.30 en 7 uur. Schouwburg als zaterdag, 2.30 en 8 uur. Molenwater: Miniatuur Walcheren, 9—22 uur. Graanbeurs- Concert Middelburgs Mannenkoor, 12—1 uur. Vlissingen Alhambra als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Luxor: als zaterdag, 3, 7 en 9 uur, 14 J. Goes Grand: als zaterdag, 8 uur. „Moeder wat ccn klap", 3 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2