PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NASSER VLOOG NAAR KROESJTSJEW Russen „niet onverschillig voor agressie nabij hun grenzen" „Irak nog een vriend van V.S. en Engeland" Oostburgs nieuwe raadhuis geopend BILT Vandaag.. 201e jaargang - no. 168 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred'.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; £r. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g.. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094 Nieuwe verwikkelingen in het Midden-Oosten In het geheim heeft de president van de (Egyp- tisch-Syrische) Verenigde Arabische Republiek deze week een bezoek aan Moskou gebracht voor overleg met de Russische premier en par tijleider Nikita S. Kroesjtsjew. Nasser is vrij dag uit Moskou in Damascus aangekomen, waar hij na spoedoverleg met Syrische autori teiten een rede voor de radio uitsprak, waarin hij beloofde dat „de vlag van de vrijheid ook in Jordanië en Libanon zal worden gehesen en dat ook het volk van Jemen zou strijden en overwinnen. Wij zijn nu sterker dan ooit tevo ren", zo zei hij. De Sowjet-regering lieeft vrijdagavond in een verkla ring meegedeeld dat zij „niet onverschillig zal blijven voor daden van onuitgelokte agressie in een gebied dat dichtbij haar grenzen ligt". „De Sowjet-regering zal vastomlijnde maatregelen moeten nemen, welke worden voorgeschreven door de belangen van de veiligheid van de Sowjet-TJnie en het behoud van dè wereldvrede", al dus de verklaring. In diplomatieke kringen te Washington heeft vrijdag het oordeel veldgewonnen, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië besloten hebben, niet in te grijpen in Irak zolang de revolutionaire regering de oliebelangen van de westelijke regeringen respecteert. De Verenigde Staten en Groot-Brittannië zullen zich waarschijnlijk beperken tot het stabiliseren van de toestand in Liba non en Jordanië, om te trachten het overslaan van de revolutionaire beweging naar deze landen te voorkomen. Chinezen wensen terugtrekking van Engelsen uit Jordanië De communistisch-Chinese regering heeft vrijdag een nota aan de Britse zaakgelastigde te Peking doen overhandigen, waarin wordt gezegd, dat de gevolgen voor Groot-Brittannië zeer ernstig zullen zijn, indien het zijn troepen niet uit Jordanië terugtrekt, aldus meldt „Nieuw China''. Amerikanen waarschuwen Egypte Anderzijds hebben de Verenigde Staten de Verenigde Arabische Republiek gewaarschuwd voor de mogelijke gevolgen van een aanval op Ameri kaanse strijdkrachten door militaire eenheden van de V.A.R. of solda ten die aan de V.A.R. gehoorzamen. Een dergelijke aanval kan ernstige gevolgen hebben, aldus de Amerikaanse waarschuwing. Dit is vrijdag avond door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekend gemaakt. Inmiddels hebben de Engelsen vrijdag het overbrengen van 2000 man parachutisten van Cyprus naar Jordanië voltooid, waar de ze mannen een omwenteling als in Irak moeten verhinderen. De Amerikaanse mariniers in Liba non zijn met een vierde bataljon versterkt. De Amerikanen heb ben nu ruim 6000 man over een front van 14 km. dat zich uitstrekt van Beiroet naar het vliegveld ten zuiden van de stad, met als Vaag Nu de gehele wereld in grote spanning verkeert over de situ atie in het Midden-Oosten en over de militaire activiteiten van „onze" NAVO-bondgenoten Engeland en de Verenigde Staten, vraagt men zich uiteraard in Nederland af hoe onze regering over dit alles denkt. Regeringinstanties en in het bij zonder het ministerie van buitenland se zaken zijn voortdurend bena derd door journalisten. Men heeft er echter de voorkeur aan gegeven zich in stilzwijgen te hullen. Ook in de beide Kamers van Staten-Generaal was geen gelegenheid voor de minis ter van buitenlandse zaken om iets te zeggen. Het Nederlandse volk moet het dus doen met zulke weinig-zeggende ver klaringen zoals er bijv. gisteren een verscheen. Daarin wordt gezegd, dat Nederlandse regeringskringen met de grootste aandacht de ontwik keling van de gebeurtenissen volgen en dat men de landing van Brit se troepen in Jordanië billijkt. Zoals men eerder de landing van Ameri kaanse troepen in de Libanon-repu- bliek billijkte. Dit is wel uitermate vaag en men moet zich dan ook afvragen of het niet de taak van onze rege ring cn van de meeste Europese regeringen is om op zulke span nende ogenblikken duidelijker te spreken en welomlijnde publieke voorlichting te geven. Voorlichting, die inzicht geeft in de koers, welke de regering volgt en die omschrijft wat men verwacht en hoe men zich op die verwachting prepa reertof niet prepareert. Dc Ne derlanders weten zeer wel, dat de grote beslissingen over de buiten landse politiek, niet in overleg of na ruggespraak met Den Haag geno men worden. Maar zij verwachten wel. dat de re gering in Den Haag op de hoogte is en bijzonder paraat isOok willen ze bij het geven van hun vertrouwen aan de regering, weten welk stand punt de regering inneemtzoals de Zweedse regering, de Duitse rege ring en andere regeringen een stand punt innamen en daarvan blijk ge ven. Nu een lawine v.an tegenstrijdige be richten, geraffineerde propaganda, kritische bc- en veroordelingen, be dreigingen en speculaties op oorlogs vrees, over de wereld voortraast, kan een rustig en klaar woord van de re gering velen behoeden voor verwar ring, wankelmoedigheid en verlies aan zelfvertrouwen Dat behoeft volstrekt geen optimis tisch woord te zijn, als het maar klaar is! Het is wol jammer, dat in deze span nende dagen, dat woord uit Den Haag tot nog toe niet is gehoord. bevoorradingspunt het havenge bied van de hoofdstad. De Engel sen hebben voorts nog troepen uit Kenya naar Bahrein aan. dp Per» zlsche Golf gevlogen en verster king naar Aden gezonden. Het Britse vliegdekschip Eagle nadert nu de Libanese wateren, waar reeds zeventig oorlogsschepen van de Amerikaanse Zesde Vloot krui sen. De Russen en Bulgaren zijn begonnen met grote legermanoeu- vres in het grensgebied van het Midden-Oosten. Eerst terug naar Tito Radio-Cairo heeft over de reis van Nasser nog meegedeeld, dat de pre sident maandag zijn bezoek aan pre sident Tito van Joego-Slavië had be ëindigd. Twee dagen na zijn vertrek uit Pola (hij reisde met zijn jacht „Hoeria"), vernam hij het nieuws van de Amerikaanse landing in Li banon en besloot terug te keren naar Joego-Slavië. Daar voerde hij korte aanvullende besprekingen met Tito, waarna hij naar Moskou vloog voor „een langdurig vriendschappelijk ge sprek" bet Kroesjtsjew. In de Sowjet-verklaring van gister avond staat onder meer: „De aanval lers moeten niet vergeten dat alle MILITAIRE BEWEGINGEN IN HET MIDDEN OOSTEN |?87l?)V.PELf1 niities, in het bijzonder de Moham medaanse bevolking in do landen van hot Arabische oosten en in de daar aan grenzende volkeren die de slacht offers van buitenlandse gewapende agressie zijn geworden." Volgens de Sowjet-regering is ilit de verklaring van de Britse premier Macmillan duidelijk geworden, dat 't doel van de Britse actie in Jordanië niet alleen is, de beweging van het Jordaanse volk naar onafhankelijk heid te worgen, maar later Jordanië ook te gebruiken als militaire basis om de revolutie in Irak te onder drukken. Het is naar het oordeel van de Russische regering duidelijk, dat de Britse en Amerikaanse regering de weg van gewapende interventie in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen' hebben ingeslagen. ,De weg van militaire avonturen is vol zeer ernstige consequenties voor de zaak van de vrede en zij die deze weg betreden moeten zich wel reali seren dat de volkeren hen ter ver antwoording zullen roepen voor deze aanvalsdaden," zo wordt in de Rus sische verklaring gezegd. Over het bezoek van Nasser wordt in een andere verklaring medege deeld, dat de twee leiders hadden ge sproken over „de kwestie van het stoppen van de agressie van de Ver- Vervolg op pag. 3) Verbinding met Beiroet werd verbroken (Eigen bericht) Een speciale verslaggever van ons blad is donderdag naar Libanon ver trokken. Vrijdagmorgen is hij in Bei roet gearriveerd. Vandaar trachtte hij vrijdagavond ons telefonisch het re laas door te geven van zijn eerste in drukken in het land, dat thans in het brandpunt der belangstelling van de gehele wereld staat. Om negen uur vrijdagavond kwam inderdaad een gesprek met Beiroet tot stand, doch de verbinding werd reeds binnen de minuut verbroken. Ondanks herhaalde pogingen is het hem en ons niet meer gelukt contact tot stand te brengen. Naar wij van de telefoondienst der P.T.T. vernamen, was het direct daarna al niet meer mogelijk verbinding met Beiroet te verkrijgen, behalve voor dringende re- geringsgesprekken, waarvoor een lijn werd opengehouden. Dit zou kunnen duiden op een ver bod voor alle andere telefoongesprek ken tussen Libanon en. de buitenwe reld. Een bevestiging hiervan was echter vannacht nog niet te verkrij gen. Wel staat in elk geval vast, dat het ook als er niet van een verbod sprake zou zijn bijzonder moeilijk is een telefonische verbinding tot stand te brengen. Men rekent althans voor aanvragen van gesprekken van uit Nederland met een vertraging van twee of drie dagen. De Stad Hoealien in het oosten var Formosa is getroffen door een wervel storm. Zestien mensen zijn om het le ven gekomen. Tweeduizend hulzen wer den vernield, waardoor een 10.000 men sen dakloos werden. Deze radiografisch overgebrachte fo to uit Jordanië toont een aantal Ara bische leiders, die hun loyaliteit be tuigen aan honing Hoessein van Jor danië. §j ...is het 60 jaar geleden, dat de H Zweedse immigrant Olof Oh- j man in de staat Minnesota, j Verenigde Staten, een steen j ontdekte, waarop runentekens s stonden. Uit deze tekens bleek, j s dat in 1362 een groep Noor- M mannen op die plaats door in- j dianen werd vermoord. Hieruit j M kan worden afgeleid, dat Co- lumbus niet de eerste Europe- j aan was, die in Amerika land- lz de. 1 EN MORGEN...... M ...viert Columbia zijn onafhan- |z kelijkheidsdag. DIPLOMAAT VAN NIEUW REGIME Geen plan om Russische hulp te vragen Irak is nog steeds lid van het Bag- dad-Pact. Wij zijn vastbesloten al onze politieke en economische ver plichtingen, die Irak in het verleden op zich heeft genomen, na te komen en wij zullen olie blijven leveren aan het Westen. Irak heeft niet liet voor nemen de olie-industrie te nationali seren. Dit heeft Hasjim Djawad, de verte genwoordiger van de nieuwe Iraakse regering bij de Ver. Naties, vrijdag op een persconferentie te New York verklaard. Hij voegde eraan toe, dat Irak nog de vrïendschappelijkste ge voelens koestert ten opzichte van de Ver. Staten en Engeland. Djawad. die vrijdag in New York is aangekomen, heeft geen toe stemming gekregen zijn land in de Veiligheidsraad te vertegen woordigen. Hij zei verder, dat Irak met al zijn oude vrienden wil samenwerken. Zijn regering zou echter trachten haar verplichtin gen door economische en diplo matieke middelen aan te passen aan een veranderende wereld. De revolutionaire beweging heeft volgens hem niets uit te staan met buitenlandse krachten. Zij is zuiver nationalistisch. Haar leiders zijn „de vote, religieuze mensen". „Afgezien van het doden van koning Feisal, kroonprins Abdoel Illah en oud-premier Noeri es Said is er geen bloed vergoten", aldus Djawad. Djawad verklaarde voorts, dat Irak niet het voornemen heeft hulp aan de Sowjet-Unie te vragen. Het ver wacht, dat het westen zich aan zijn verplichtingen houdt. Irak heeft der halve geen Russische hulp nodig, al dus de vertegenwoordiger van het nieuwe regime. BURGERIJ BOOD TORENKLOK AAN „Monument voor de toekomst" OM VIER UUR vrijdagmiddag klonken plotseling de licht-me- talen tonen van de gloednieuwe raadliuisklok over een vrolijk vlaggend Oostburg. Het was de eerste kennismaking van de burgers met het geschenk, dat zij de gemeente bij de opening hadden aangeboden. De burge meester, mr. K. Hoekzema, had zojuist in de met vele genodig- Een beetje on wenning stond de s bezette Burgerzaal Op ver- H roemruchte Jantje van Sluis", ii goek van notaris J. Mijs, VOOl'- de houten klokkenist van het ,wfAr van liet nït rle hnrp-erii I aloude stadje, vrijdag geleund I Eltter vf" liet mt, üe, DUrS®V,J tegen een muur van het nieu- gevormde „geschenk-COIMte rn HM Oostburgse gemeentehuis, g een ]inop ingedrukt eil dank zij Jantje was door onbekende 7 H daders ontvoerd... „Maar op bet liedendaaös technisch \er- die manier is de gemeente Sluis nilft zette de Idol?, llOOg ill de I iSUSKErS&ffilS I J»""- deze handeling onmiddel- zo constateerde een tevreden lijk 0111 111 lichte, feestelijke m burgemeester Hoekzema in zijn klanken. Even was het Stil ïn de welkomstwoord... Burgerzaa1 men luisterde toen was weer de beurt aan de 1 volgende spreker... Want zoals bij dergelijke gebeurte nissen te doen gebruikelijk, zijn ook tijdens de officiële ingebruikneming van Oostburgs magistrale gemeente huis vele woorden gesproken. Aller eerst uiteraard door burgemeester Hoekzema, die rond drie uur o.a. de commissaris der koning in Zeeland, jhr mr. A. P. C. de Casembroot en diens echtgenote kon verwelkomen, alsmede het lid van Gedep. Staten, mr. dr. A. J. J. M. Mes; de griffier der staten, mr. J. M. Pilaar, de ter ritoriaal inspecteur der Rijkspolitie, kolonel De Gast en vele burgemees ters uit de gemeenten in West Z. Vlaanderen. In zijn uitvoerig welkomstwoord zette mr. Hoekzema o.m. uiteen, dat men bij de bouw van dit raad huis gemeend had als kroon op de herhouw een monument te moeten scheppen van meer dan voorbij gaande waarde, „passend in het beeld van nu, maar ook in dat van het jaar tweeduizend". Daarbij is reeds nu rekening gehouden met de grote veranderingen, die zich naar de mening van burgemees ter Hoekzema dan in Zeeland en zeker ook in West Zceuwsch- Vlaanderen voltrokken zullen heb ben, waarbij het laatste gewest naar de overtuiging van Oost burgs burgemeester een belang rijke rol zal spelen in een werke lijke integratie van dit deel van Europa. i Een woord yan bijzondere dank richt te spreker tot de architect, de heer J. A. Wentinck, de aannemers, de firma Verstraeten uit Oostburg en verder tot allen, „van hoog tot laag" die bij de totstandkoming van het gemeentehuis betrokken zijn weest. Voorts sprak mr. Hoekzema de wens uit, dat het gemeentehuis inderdaad „het huis van de gemeente" zal wor den en dat men het niet zal beschou wen als bezit van ambtenaren, se cretaris en burgemeester. Sprekende over de ambtenaren maakte de bur gemeester van de gelegenheid ge bruik zijn grote waardering te be tuigen voor het werk, dat zij zo vele jaren onder bijzonder moeilijke om standigheden hebben moeten verrich ten. In het vervolg van zijn rede richtte spreker zich nog tot de kolonel der Rijkspolitie, de heer De Gast (het groepsbureau der Rijkspolitie is thans in een vleugel van het raadhuis on dergebracht) en tot de kantonrechter, mr. H. van der Belt uit Terneuzen, om dank te brengen voor de gastvrij heid, die de gemeente lange tijd in het Rijkskantorengebouw gevestig de kantongerecht genoot. Tenslotte bracht mr. Hoekzema dank aan allen die ter gelegenheid van de opening van het raadhuis geschenken en bloe men hadden aangeboden. De commissaris der koningin ge waagde in zijn openingstoespraak van het optimisme, waarmee in Oost- (Vervolg op pag, 2) KORTE PREDIKATIE ,J)EN ONBEKENDEN GOD". Handelingen 17 28. Deze inscriptie las Paulus op een verkenningstocht door Athene. Athe ne is de eeuwen dooreen stad met veel bezienswaardigheden geweest. Een stad xcaar de toerist z'n hart kort ophalen. Dat Paulus' aandacht ge boeid werd juist door dit opschrift, verraadt zijn belangstelling. Hij was niet verzot op oude inscripties zon der meer. Paulus had één hartstocht: Jezus Christus. Hem vond hij in Athene niet, on danks fraaie tempels. Maar een al taar opgericht voor een mogelijk vergeten godheid was aanleiding om de Atheners te zeggen: Er is een God die U niet kentmaar die toch te kennen is. Onder de vele bezienswaardigheden van Zeeland vallen op de machtige èn kleine kerken. Ik behoef U, die met vakantie hier bent, daar niet op te wijzen. Maar ik vraag U alleen: wat zeggen deze monumenten of aardige dorpskerkjes U religieus? Het zijn toch geen vage heenwijzin gen naar een onbekende GodEn U die hier woont en werkt, wat bete kent de kerk voor TJEen vreemde ling zal U er toch niet aan moeten herinnerendat de kerk meer is dan een altaar voor een onbekende God Zeker sedert Jezus Christus op aarde was, behoeven we toch niet zo'n arm mens te zijn dat we een vaag geloof hebben dat er een God bestaat Christus is even tastbaar onder ons mensen geiveest, als Imre Nagy en Pal Maleter. De lagtsten werden op gehangen omdat ze de vrijheid lief hadden. Christus is aan een paal ge slagen, omdat..,.. Ja waarom is er in onze wereld zo weinig plaats voor Christus? Niemand heeft meer hart voor ons dan Hij. Ook het kruis waaraan Christus stierf heeft met liefde te maken en met een vrijheids strijd. Hij wil ons vrij maken van egoïsme en dergelijke, opdat we voor God en onze buren en andere mede mensen vrij zullen zijn. We hébben een bekende God. En al len zijn we geroepen ons te bekeren tot een leven vol van kennis aan Je zus Christus. Zo roept God ons tot vrijheid en blijheid. Ik weet het, dit verhaal is niet af. Morgen wordt het vervolgd in plaat sen die onze voorouders stichtten tot aanbidding van God. Komt, neigen we ons dan biddend neer, „vreemde lingen" en Zeeuwen. Stavenisse. H. BOUTER. Caisson-karwei is geslaagd De Nederlandse zeelui hebben het caisson-karwei geklaard: de enorme caisson, die zij voor de Engelse kust op zijn fundamenten moesten slepen en daar laten zinken, rust veilig en wel op die fundamenten. Sleepboten van L. Smit en Co's internationale sleepdienst en bergingsvaartuigen van Van der Tak hebben vrijdag on der ideale weers- en getij-omstandig heden de caisson op zijn plaats ge bracht. VERWACHT. OVERWEGEND ZONNIG Droog en overwegend zonnig weer met hogere temperaturen. In dc vroe ge ochtend hier en daar mist. Zwak ke tot matige veranderlijke wind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag zonnig, zomers strandweer met een zwakke wind uit het zuid oosten. Temperatuur overdag: onge veer 22 graden Celsius. Zeewater: 17 graden Celsius. Vooruitzichten: ook voor zondag mag nog zonnig en iets warmer strand weer worden verwacht. ZON EN MAAN 20 juli Zon op 4.43 onder 20.49 Maan op 9.32 onder 22.15 21 juli Zon op 4.44 onder 20.57 Maan op 10.50 onder 22.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1