Iraakse revolte werd „geboren" in het spionagecentrum Bern KLANKBORD HEFFING OP KAAS VOOR EXPORT NAAR DUITSLAND BRITSE STRIJDKRACHTEN LANDDEN IN JORDANIË VRIJDAG 18 JULI 1958 PROVINCIALE ZE EU W SE COURANT. AGENTEN VAN WESTELIJKE CONTRASPIONAGEDIENSTEN: Wekelijks Russische zendingen ter waarde van miljoen dollar (Door Frank Bartholomew, president van U.P.I.)' Bern", zo hebben agenten van de westelijke contra-spïonnage- New-York, 17 juli (U.P.I.) De Iraakse revolte is „geboren in diensten mij verzekerd. In de laatste tijd is een grote toene ming geconstateerd in de activiteiten van communistische agenten. Men heeft tal van communistische spionnen geobser veerd, en in sommige gevallen in het geheim gefilmd, als zij per vliegtuig in Zurich aankwamen (uit Moskou via Praag) en van daar naar Bern reisden. Ook vertegenwoordigers van de Verenigde Arabische Republiek waren zeer actief in Zwitser land. Bern, de hoofdstad van het neutrale Zwitserland, is ook voortdurend een geliefdkoosd ontmoetingsoord geweest voor de Algerijnse rebellen en communistische agenten. In Bern is de Libanese opstand voorbereid en ongetwijfeld was dat ook het geval met verschillende politieke en propagandistische ac ties die in de laatste jaren in de Oosteuropese satellïetlanden, in Indonesië, China en het Midden-Oosten ondernomen wer den. ten naar toe om hun rapporten in te leveren en hun orders te ont vangen. De overmaking van geld uit alle mogelijke landen is ge makkelijk in Zwitserland, dat niet alleen de westelijke mogendheden en Rusland erkent, maar ook de verschillende communistische sa tellieten en communistisch China die grote diplomatieke missies in Bern onderhouden. Bovendien is Ook de Iraakse revolte is in Bern „geboren". Zwitserland is voor de communisten het spionagecen trum gewoi'den voor de Arabische wereld en voor geheel Europa. Bern speelt weer dezelfde rol als -in de Tweede Wereldoorlog, toen Allen C. Dulles, thans de chef van de centrale inlichtingendienst te Washington, daar de Amerikaan se contra-spionnage leidde. De spionage-operaties der Rus sen, vroeger vooral in Praag ge concentreerd, zijn grotendeels naar Bern overgebracht. In Praag is slechts achtergebleven de cen trale die zorgt voor valse paspoor ten en andere documenten. Voornaamste luisterpost „Hoewel het moeilijk is een schat ting te maken, is er alle reden om aan te nemen dat de communisten gemiddeld een miljoen dollar per week naar Zwitserland zenden ten behoeve van spionnen, provoca teurs en smokkelaars die werken in de westelijke democratische landen", aldus werd aan U. P. I. te verstaan gegeven. Henry. J Taylor, de Amerikaanse ambassa deur in Zwitserland, met een goe de training als speurder dank zij zijn jarenlange werk als journa list en deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek, is het ermee eens, dat dit één van de diepste oorzaken is waarom Zwitserland niet zijn 70 buiten- lundse vertegenwoordigingen door de westelijke mogendheden be schouwd wordt als de voornaam ste luisterpost. Naast de hoofdstad Bern zijn Zu rich. Zwitserland's grootste stad, en Genève, de zetel van vele in ternationale conferenties, belang rijke punten van rendez-vous voor de communistische agenten uit ve le landen. Daar komen de agen- Zwitserland geografisch zeer gun- stig-céntraal gelegen met uitste kende verbindingen naar alle rich tingen. Het vliegveld Kloten bij Zürich bijvoorbeeld is een van dê drukste vliegvelden van Europa, met o.a. directe luchtlijnen naar Praag en Wenen, van waar men snel naar Moskou kan komen. Ook met de Arabische landen is Zwitserland door de lucht verbon den. Sommige Arabische hoofdste den liggen in de praktijk verder van elkaar dan van Zwitserland. Telkens elders „De communisten houden zorgvul dig de strikte Zwitserse wetten te gen spionage in het oog, al over treden zij die natuurlijk in het ge heim volkomen", zo vertelde men 'mij in Zürich. „De plaats van sa menkomst der agenten verandert telkens: nu eens is het de ene am bassade, dan weer de andere. Be langrijke vergaderingen worden doorgaans niet in de zeer grote ambassade van de Sowjet-Unie ge houden. Moskou wil blijkbaar lie ver niet riskeren dat een eventuele ontdekking rechtstreeks de Sow jet-Unie zou blameren. In hnn in ternationale delegaties schuiven zij steeds een of meer spionnen. Ook stellen zij wel spionnen aan als chauffeurs van de ambassade". Het communistische spionage-net- werk in Zwitserland is uitgebreid en duur, en dwingt de westelijke Gesprekken met contraspionnen Dit artikel, geschreven door de president van Uni ted Press International, Frank Bartholomew, is ge baseerd op een grondig on derzoek van communisti sche spionage-activiteiten in Zwitserland. Tijdens een recent bezoek door Euro pa heeft Bartholomew in Zwitserland gesprekken gevoerd met tal van Ame rikaanse diplomaten en le den van de Amerikaanse contraspionagedienst. Waar mogelijk heeft hij zijn zegsman met name ge noemd, maar in sommige gevallen moest zulk een bronvermelding met het oog op het geheime werk van de zegslieden achter wege blijven. Alle feiten zijn, nadat Bartholomew zijn artikel geschreven had, door de diverse zegs lieden gecontroleerd. mogendheden tot steeds verder om zich heen grijpende contra-spiona- ge. ..De vervalste paspoorten en documenten hebben ons aanvanke lijk wel zorgen gebaard", aldus ambassadeur Taylor. „De verval singen zijn van uitstekende kwali teit, en vaak kan slechts een labo ratoriumonderzoek van het papier de valsheid bewijzen. Maar wij hebben onzerzijds enkele tegen maatregelen genomen, die niet zonder uitwerking zijn gebleven. Ook laten wij soms bij ons beken de agenten of van spionage ver dachte personen westelijke landen ongestoord binnenkomen. Soms helpen wij hen wel bij hun werk. Dikwijls reizen onze eigen mensen met hen mee. Zij verrichten een bijzonder moeilijk en onopge merkt werk". De talloze toeristen die in dit sei zoen overal in Zwitserland rond trekken merken natuurlijk niets van de drukke spïonageactiviteï- ten. Zij zien wel de vele Zwitserse soldaten het parate leger van Zwitserland is ruim 600.000 man sterk die er voor waken dat de ondergrondse spionnen en contra spionnen niets tegen Zwitserland zelf ondernemen. (Copyright 1958 United Press International). Indonesische opstandelingen op Nieuw Guinea De correspondent van het A.N.P. te Hollandia meldt, dat 43 deelne mers aan de opstand in Indonesië door de marine in Ned. Nieuw-Gui- nea zijn opgevangen. Het bericht ver meldt niet, waar dit is geschied. Zij zijn opgebracht naar Manokwari, al waar zij zijn geïnterneerd. VREUGDEGEHUIL. Een te Mij drecht voltrokken huwelijk, tussen de verloskundige mej. J. M. L. de Jong en de heer J. H. Rood, eige naar van een schoenenmagazijn, trok de ongebruikelijke belangstelling van een kleine dertig baby's wier eerste stappen in dit leven hen reeds direct met mej. De Jong in contact hadden gebracht. Zij waren vergezeld van een gelijk aantal moeders, die met do kinderwagens een erehaag voor het bruidspaar vormden. De samenwerking van de jeugdige supporters was voortreffelijk, want toen het bruidspaar langs schreed, hief de aanvoerder een vreugdegehuil aan, waarmede allen onmiddellijk in stemden. ZANDLOPER!J. De Westduitse mi nister voor het postwezen, Richard Stücklen, heeft als iedere vooraan staande autoriteit te kampen met moeilijkheden die voortvloeien uit het feit dat hij veel mensen moet ontvan gen. En evenals anderen voelt hij daarbij dat zijn bezoekers soms on evenredig veel tijd in beslag nemen. Op grond hiervan heeft hij een mid del bedacht om zijn bezoekers ervan bewust te maken 'dat zijn tijd kost baar is. Hij heeft dit gedaan in de vorm van vier zandlopers die op zijn bureau voor de bezoeker worden ge plaatst. Op de eerste zandloper staat „Kennismaking", op de tweede „Ter zake", op de derde „Haast U s.v.p." en op de/vierde „Slot". In de eerste zandloper zit maar weinig zand, in de vierde zoveel dat het zand een kwartier nodig heeft om van het ene gedeelte van liet apparaat naar het andere te komen. Stücklen zegt reeds profijt te hebben getrokken van zijn vinding, die bondskanselier dr. Adenauer deed op merken: „Patent er op vragen en óp de markt brengen". AFSPRAAK IN HAMBURG Produktschap voor zuivel voert regeling uit Besprekingen tussen Duitse, Neder landse en Deense regeringsdelegaties, dezer dagen te Hamburg gehouden, hebben tot een oplossing geleid van de moeilijkheden, 'die met name bij de Duitse kaasimport zijn gerezen ten gevolge van daling der zuivelprij- zen. Het ministerie van landbouw, visserij en voedelvoorzïening deelt thans mede, dat met ingaug van maandag 21 juli Nederland op de voor uitvoer naar West-Duitsland bestemde kaas een prijsverhogende heffing zal leggen. Tegelijkertijd zullen overeenkomstige Deense voor zieningen worden getroffen voor een verhoogd prijsniveau van de in Wcst- Duitsland te importeren Deense kaas. De thans door de drie betrokken lan den gemaakte afspraken met betrek king tot de prijs van de kaas zijn voortgevloeid uit de onlangs in Stre- sa bij gelegenheid van de E.E.G.- landbouwconferentie gevoerde be sprekingen tussen minister dr. A. Vondeling en diens Duitse ambtge noot, dr. H. Lubke. Bij de besprekingen te Hamburg is de situatie van de kaasmarkt in Duitsland grondig bezien en tenslot te is overeenstemming tussen de handelpartners bereikt en is een re geling getroffen, die de moeilijkhe den van het lage prijsniveau voor de Mgr. prof. dr. F. J. Feron te Roermond begraven Te Roermond heeft donderdagmor gen de plechtige uitvaart en begra fenis plaats gehad van het stoffe lijk overschot van mgr. prof. dr. F. J. Feron, de vicaris-capitularis van het bisdom Roermond, die in de nacht van zondag op maandag onverwacht in zijn werkkamer van liet groot seminarie overleed. Slechts veertien dagen was hij belast met het bestuur van het bisdom, na het overlijden van mgi\ dr. A. Janssen, bisschop van Roermond. Duitse kaasproducenten bedoelt te verlichten, aldus het ministerie. Het produktschap voor zuivel heeft zich belast met de uitvoering en zal bij verordening een heffing instellen, die voor Nederlandse volvette kaas 0,27 fx per kilo en voor 40-f- 0,23 per kilo bedraagt. De verordening zal een geldigheidsduur hebben tot 30 september 1958, dan wel tot een nader te bepalen datum, hetgeen ver band houdt met de afspraak, dat de werking van de regeling begin sep tember in onderling overleg zal wor den bezien. Prinses Margaretha onderging röntgenonderzoek Prinses Margaretha van Zweden is gisteren in het ziekenhuis te Berg- holm aan een röntgenonderzoek on derworpen, aldus United Press. Of ficieel verluidt, dat de prinses een aanval van nierstenen heeft. Deze ziekte was ook de officiële re den, waarom het bezoek van Douglas Home werd afgezegd. In andere krin gen echter verluidt, dat de aanval, is veroorzaakt door de onenigheid tus sen de prinses en de jonge Engels man, die algemeen als haar aan staande bruidegom werd genoemd. De prinses zal dieet moeten houden en de komende maanden geen sport mogen bedrijven. D.A.F. zal produktie van personenauto verdubbelen. (Van een correspondent.) De D.A.F. te Eindhoven heeft beslo ten de produktie capaciteit van de nieuwe D.A.F.-personenwagen nog dit jaar te verdubbelen. Dit betekent dat de eerste auto's niet, zoals aan vankelijk in de bedoeling lag in sep tember op de marlet zullen komen, maar eerst tegen het einde van 1958. Tijdens en na de R.A.I.-tentoonstel- ling, waaro" de nieuwe D.A-F.-wagen de grote trekpleister was, is het de directie van de DA.F. duidelijk ge worden dat de plannen met betrek king tot de produktie-capaciteit zou den moeten worden herzien. Men is toen begonnen met de planning van 50.000 wagens per jaar, hetgeen be tekent elke tweeeneenhalve minuut één wagen van de band. Deze nieuwe opzet, de verdubbeling dus van de produktie, stelde de D.A. F. voor grote problemen. Inmiddels, aldus vernemen wij, is men er in Eindhoven in geslaagd door aan schaffing van grotere machines een bestelling die men aanvankelijk eerst later, als de eerste produktie op gang gekomen is, wilde uitvoe ren nog dit jaar met een produk tie van 50.000 automobielen te be ginnen. De produktie zal dus niet in septem ber beginnen en langzamerhand wor den opgevoerd, doch later in het jaar op volle capaciteit. De Amerikaanse mariniers zijn bij Beiroet geland. De belang stelling tian de inwoners van de- stad ivas zo overweldigend, dat de „leernekken" zich genood- zaalct zagen met zachte drang een deel van het strand schoon te vegen (foto boven) opdat zij hun mannen en wapens zonder moeilijkhe- S den op het strand konden af zetten. De onderste foto toont een rakettenlanceringsvaartuig dat juist het strand bereikt. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voorrang voor dijkleger niet in noodwachtenwet Minister Struycken voelt er niet voor, dat in de wet op de noodwach- ten een voorrang voor óproepeu voor het dijkleger wordt vastgesteld. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kanier, zegt de minister, dat de in het wetsontwerp voorgestelde regeling een soepele plaatselijke be hartiging zowel van de belangen van het dijkleger als van die van de nood- wacht mogelijk maakt. Volgens die regeling kunnen de be voegdheden, ten aanzien van perso nen, die reeds bij het dijkleger zijn opgeroepen, niet worden uitgeoefend en ten aanzien van de personen, die bij het dijkleger kunnen worden op geroepen, slechts na overleg, indien mogelijk, met de voorzitter van het bestuur van het waterschap, veen- schap of veenpolder. Aangezien een dergelijke regeling waarschijnlijk vrij gedetailleerd zal zijn, acht de minister het niet wen selijk, deze in extenso in de wet zelf op te nemen. Ook heeft hij er be zwaar tegen in de wet zonder meer een prioriteit ten gunste van het dijk leger tot uitdrukking te brengen, aangezien zulks in bepaalde gebie den de belangen van de B.B. zou kunnen schaden, Russische vliegers beloond De beide Russische vliegers, kapi tein Swetlitsjnikow en kapitein Za- kharow, die op 27 juni het Ameri kaanse vliegtuig, dat in het gebied van de Kaukasus de Russische grens had geschonden, tot daling dwongen, zijn beloond, zo meldt de „Rode Ster". Zij werden beloond omdat zij de bevelen van hun commandant met succes hebben uitgevoerd. Het Wereldgebeuren Hulp uit de lucht Koning Hoessein van Jordanië is een jeugdige staatsman, wiens opvattingen en manier van doen typerend zijn voor de ontmoeting van twee ontwikkelingspatronen: het westerse en het Arabische. Zou/men hem in Londen tegenkomen, dan zou alleen het Arabische gezicht het bewijs zijn van zijn afkomstig heid uit andere streken. Maar overi gens zou men deze keurige gentle man in niets van Britse heren kun nen onderscheiden. Toch was hij het, die als jonge prins te paard, verge zeld van zijn grootvader koning Ab- doellah, indertijd door de woestijnen van het Jordaanse land reed. Zij droe gen toen de kleurige kledij der Be- doeïnenMaar Hoessein geeft te genwoordig de voorkeur aan het vlie- gerspak, en zijn hobby bestaat niet alleen uit het rijden in sleeën van wagens, maar ook in het maken van luchtuitstapjes met zijn sportvlieg- tuig. Als sportvlieger heeft hij eens een Britse piloot gered, die panne had gekregen en zich met zijn para chute in veiligheid had moeten bren gen. De koning fungeerde met zijn vliegtuig, rondcirkelend, als gids voor de redders die uit een naburige nederzetting moesten komen. Op dit ogenblik zijn de rollen om gekeerd. De koning, die bij zijn laveren tussen de nationalisten in zijn land en de westersgezinden indertijd de banden met Groot-Brit- tannië officieel verbrak, heeft op grond van artikel 51 van het hand vest der Verenigde Naties aan het westen gevraagd, hem met militaire hulp te „redden". Artikel 51 zegt, dat staten het recht hebben op individu ele of collectieve verdediging in ge val van een gewapende aanval, tot dat de Veiligheidsraad de nodige maatregelen heeft genomen om de in ternationale veiligheid en vrede te be waren. De Britse premier Macmillan heeft gisteren in het Lagerhuis ver klaard, woesdagavond van koning Hoessein een telegram te hebben ont vangen waarin gewezen werd op de mogelijkheid dat gisteren (donder dag) een door de Verenigde Arabi sche Republiek georganiseerde staats greep in zijn land zou worden ge pleegd. Berichten, die de Engelsen zelf hadden ontvangen, bevestigden volgens Macmillan deze Jordaanse vrees. Vandaar dat de Engelsen na Hoesseins telegram niet talmden. Het duurde niet lang of de eerste van Ni cosia op Cyprus afkomstige trans portvliegtuigen met Britse troepen landden bij Amman. En vele andere volgden. Britse vliegers kwamen een koning te hulp, die indertijd een van hen uit de nood gered had. Men behoeft niet te twijfelen aan het feit, dat er tegen de koning samengezworen werd. Hoessein is, wat complotten betreft, echter een gewaarschuwd man, die voor twee telt. Was hij er niet bij, toen groot vader Abdoellah in 1951 werd gedood in een moskee te Jeruzalem? Het schijnt, dat het eigenlijk de bedoeling van de opstandige officieren was, om maandag tegelijk in Irak en Jorda nië een staatsgreep te doen. Maar daags tevoren liet Hoessein een aan tal Jordaanse officieren arresteren, zodat hij degenen die het op hem hadden gemunt, een slag voor was. Het is de huidige junta in Irak uitter- aard niet naar de zin, dat weliswaar de Iraakse koning Feisal werd gedood maar dat diens neef koning Hoessein tweede staatshoofd van de Jordaans- Iraakse) Arabische Unie, nog de scepter zwaait. Zij hebben zich ge haast, de Unie op te zeggen. Tevoren had Hoessein verklaard, de verant woordelijkheden van zijn neef als Unie-hoofd op zich te hebben geno men. Men kan zich voorstellen dat de opstandelingen, die alle morele maat staven opzij hebben gezet, na maan dag zijn voortgegaan met het zoe ken naar mogelijkheden om Hoessein uit te schakelen. Radio-Bagdad had zelfs openlijk een opstand in Jorda nië voorspeld. Indien nu 'n militaire garantie aan Jordanië wordt verwe zenlijkt, dan doet zich ook in dat land tegelijk 'n nieuwe vraag voor: hoe op lange termijn de arme econo mie van dat land kan worden gestimu leerd. Het komt er immers op aan, op de lange duur niet alleen de koning en diens omgeving te vriend te hou den, maar ook het volk te winnen. Dat zou alleen kunnen gebeuren door ingrijpende maatregelen op econo misch en sociaal gebied. (Slot van pag. l) pen „afblijven van Libanon en Irak". In Damascus hebben demonstranten bij het Amerikaanse consulaat een protest ingediend tegen de Ameri kaanse tussenkomst in Libanon. In Peking is donderdagmiddag ook een anti-Amerikaanse betoging ge houden, die het verkeer in de bin nenstad volledig in de war stuurde. Duizenden mensen schreeuwden, geleid door enkele „koorleiders", die de slagzinnen van een papiertje oplazen, leuzen als „agressieve Amerikaanse troepen, trek weg uit Libanon, trek weg uit Taiwan (Formosa). Tankauto's van de po litie zorgden voor water voor de dorstigen en ambulance-auto's re den met de stoet mee om vrouwen en kinderen te verzorgen die onder de hitte bezweken. In Libanon Er bevinden zich nu 44 schepen van de Amerikaanse zesde vloot bij Liba non. Donderdag kwamen er twee vliegdekschepen, een zware kruiser en zestien torpedobootjagers aan. Ook enkele Franse schepen zijn er gearriveerd. Kennelijk in afwachting van het re sultaat der besprekingen die de spe ciale afgezant van president Eisen hower, Robert Murphy, thans voert mot do Libanese president Sjamoen, premier Sami el Solli, de stafchef van het Libanese leger generaal-ma- joor Sjeliab en de Amerikaanse com mandanten, zijn 1800 mariniers nog steeds niet aan land gegaan. De ove rige 3400 man hebben zich bij Bei roet ingegraven. Onderwerp van de besprekingen zou zijn, welke taak de mariniers precies moet worden toegedacht. Libanese opstandelingen hebben don derdag twee Amerikaanse mariniers ontvoerd, doch hen later weer vrijge laten. Zij waren ongedeerd. De groep waarnemers der Verenig de Naties in Libanon heeft in een „tweede rapport" de noodzakelijk heid van meer vlieg- en grondper soneel voor het toezicht op de Li banese grens bepleit. De secretaris generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft het rap port voorgelegd aan de Veilig heidsraad en verklaard, het denk beeld van uitbreiding van het per soneel te steunen. Er zullen vol gens het nieuwe rapport nog 65 waarnemers nodig zijn. Het aan tal waarnemers in de Libanon zou zo tot omstreeks 200 stijgen. Vrijwilligers Het permanente secretariaat van vertegenwoordigers van Afrikaans- Aziatische landen heeft donderdag te Cairo meegedeeld, dat indien de toe stand in het Midden-Oosten slechter wordt, er vrijwilligers nodig zullen zijn „oni Libanon van de Amerikaan se bezetting te bevrijden en Irak te verdedigen tegen een waarschijnlijk geachte buitenlandse inmenging5'. De Sowjet-Unie en Communistisch China zijn lid van het secretariaat. Met het oog op de buitengewone ernst van de toestand in het Midden- Oosten is morele en materiële hulp dringende vereist, aldus het secreta riaat. Dreigementen uit Bagdad Koning Hoessein van Jordanië heeft zich donderdag voor de derde maal in de afgelopen vier dagen via de radio tot zijn volk gericht. Hij zei dat de optand in Irak is uitgelokt door „agenten van het internationale communisme", dat het Arabische na tionalisme wil vernietigen. Hoessein beschuldigde de leiders van Egypte en Syrië ervan dat zij hun land aan de communisten uitleveren. Radio-Bagdad verklaarde (donder dag) in een uitzending die ver scheidene keren werd herhaald, dat het Jordaanse volk vandaag zal opstaan om de monarchie te ver nietigen. „Er zal morgen een grote revolu tie uitbreken in het strijdende Jor danië, dat zijn ketenen zal verbre ken zoals Irak de zijne heeft ver broken. De corrupte monarchie zal van de kaart worden geveegd", al dus radio-Bagdad. KONING HOESSEIN ...steun tegen staatsgreep... Piloot verliet boven Engeland straaljager Een Thunderstreak F S4-F straal jager van de basis Eindhoven, heeft gistermiddag boven Zuid-Engeland motormoeilijkheden gekregen. De vlieger, de Eindhovenaar luitenant vlieger F. de Jong van het 315e squa dron van de basis Eindhoven, zaw zich genoodzaakt het vliegtuig per schietstoel te verlaten. Het ongeval speelde zich af vijftien mijl west zuid-west van Manson in Zuid-En geland,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9