Sami el Solh: westers ingrijpen zal Nassers invloed tenietdoen Andre Darrigade triomfeerde nu voor de vijfde maal NEDERLANDERS VERSLEPEN CAISSON VOOR BRITSE KUST AMSTERDAMMER TRACHTTE ZIJN VROUW IN KAMP TE DODEN VRIJDAG 18 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 7 NIET GELOVEN IN VRIENDSCHAP VAN EGYPTISCHE LEIDER „Nationalisme moet de weg van evolutie, niet van revolutie gaan" Beiroet, 17 juli. Premier Sami el Solh heeft vandaag voorspeld dat de Invloed van president Nasser in de Arabische wereld zal worden ver nietigd wanneer het westen de oude toestand in Libanon en Irak herstelt. „Wanneer Libanon en Irak eenmaal zijn bevrijd, is Nassers invloed in de Arabische wereld vernietigd," aldus de zeventigjarige premier, die hieraan toevoegde reeds een Arabisch nationalist te zijn geweest „nog voordat Nasser geboren was". Na de bevrijding van Irak en Libanon „zullen de Arabieren het licht zien en zich bewust worden dat de kampioen van de vrije wereld de Verenigde Staten bereid zijn kleine landen te verdedigen en hun on afhankelijkheid te beschermen." Sprekend over de Amerikaanse ma riniers zeide Sami. el Solh, terwijl hij een gebedssnoer door zijn handen liet lopen „ze kwamen juist op tijd". Hij hoopte dat de Amerikaanse troepen zich van de volgende taken zouden kwijten: Bewaking van de grenzen om ver dere infiltratie uit Syrië tegen te gaan, terwijl het Libanese leger met de opstandelingen afrekent. Het bewaken van de pijpleidingen bij Tripoli, bij voorkeur door een sterke troepenmacht. De voornaamste taak van het wes ten moet zijn, ons te helpen de door Nasser aangestookte opstand neer te slaan. Het doven van het vuur in Li banon zal een gezonde uitwerking hebben op de situatie in Irak. „De situatie moet krachtig worden aangepakt", aldus de Libanese pre mier. „Toeschietelijkheid in Libanon of Irak is het zaad voor een nieuwe opstand in de nabije toekomst". Sami el Solh zeide dat de Libanese opstand „door Nasser was geïnspi reerdomdat Libanon zich tot het westen wendde, terwijl Nasser zich, onder het motto van positief neutra lisme, tot het oosten keerde". De premier toonde zich gekant tegen die Amerikanen en Engelsen, die „geloven dat vriendschap met Nasser tot. de mogelijkheden behoort." „Dit is een illusie. De kracht van Nasser ligt in zijn anti-westerse ge zindheid. Hij roept het schuim van de natie op de vreemdelingen in zee te drijven, tot strijd tegen het kolo nialisme en het imperialisme, en be looft Israël van de aardbodem te va gen en de Joden te vernietigen". „Nasser kan zich niet veroorloven de „man in the street" eerlijk en helder tegemoet te treden. Het zou zijn on middellijke ondergang zijn", aldus de Libanese premier. „Nasser heeft twee tongen en twee gezichten. De „man in the street" be looft hij-het onmogelijke, maar de westelijke diplomaten benadert hij op een volkomen logische wijze. Hij probeert hen wijs te maken dat hij niet anti-westers is". Sami el Solh zeide dat de opstanden in Libanon en Irak „deel uitmaken van hetzelfde subversie-plan". De staatsgreep in Irak „had echter al enkele maanden geleden moeten plaatshebben". „Dit is niet het eerste geval van agressie van de zijde van Nasser", al dus de Libanese premier, die in dit verband Tunesië, Libië, de Soedan en Saoedi-Arabië noemde. „Ik ben een Arabische nationalist. Maar nationa lisme moet de weg der evolutie, niet die van revolutie gaan". Z.K.H. prins Bernliurd heeft in En geland. het. atoomcentrum te Harwell bezocht De prins voorzien van veiligheids- sloffen en een filmstripje op de revers bij het bezichtigen van de Pluto reactor. Sami el Solh gaf voorts als zijn me ning te kennen dat de „loyalistische" elementen van het Iraakse leger, te zamen met koningsgezinde stammen, het leger van Jordanië en de strijd machten der landen van het Pact van Bagdad" de orde in Irak spoe dig kunnen herstellen. Hij merkte op dat president Sjamoen zich niet uitsluitend heeft beroepen op de Eisenhowerleer en artikel 51 van het handvest der Verenigde Na ties, maar ook op de driemogendhe- denverklaring van Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten 1951. Krachtens deze verklaring garande ren deze mogendheden de grenzen der staten van het Midden-Oosten. Reeds verscheidene weken geleden heeft de Libpnese regering president Sjamoen schriftelijk gemachtigd het westen om hulp te vragen wanneer hij dit noodzakelijk achtte. „Dit was nu vier dagen geleden het geval", zo besloot premier Sami el Solh. (United Press International) Interview met Sami el Solh H De premier van Libanon, Sa- H mi el Solh, heeft in zijn zomer- M paleis te Beiroet aan United M Press International een exclu- M j§ sief interview toegestaan. M lllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIHII Bank voor Nederlandsche Gemeenten bood leningen voor 100 miljoen aan. De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten heeft thans voor om streeks 100 miljoen gld aan leningen aan de gemeenten aangeboden voor de consolidatie van vlottende schuld en de vaste financiering van reeds begonnen kapitaalwerken, waarvoor nog geen kapitaal op lange termijn is verkregen. Het ligt in het voornemen van de bank om, telkens wanneer zulks mo gelijk zal blijken, te bevorderen, dat opnieuw leningen worden verstrekt voor de vaste financiering van vol tooide of nog in uitvoering zijnde werken. De op deze wijze verkregen lenings- gelden dienen alleen te worden ge bruikt voor het aangegeven doel. Slechts indien de vaste financiering van alle reeds voltooide of nog in uit voering zijnde wei'ken geheel verze kerd is, kunnen nieuwe investeringen met behulp van de hier bedoelde le ningen worden gefinancierd. UNIEK KARWEI Inlaatfilter voor koelwater van elektrische centrale Als de weersomstandigheden gunstig zijn zullen vandaag bij springtij twee Nederlandse ondernemingen in volle zee onder de Zuid-Westkust van En geland met een karwei' beg'nncn, dat niet alleen gigantisch genoemd kan worden, maar bovendien een wereld primeur zal betekenen. De sleepboten „Clyde", „Rode Zee" en „Argus" van L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst en de ber gingsvaartuigen „Dolfijn" en „Bruin vis" van W. A. van den Tak's ber gingsbedrijf N.V. zijn van plan een caisson van het strand nabij het plaatsje Abc-thaw aan de zuidkust van Wales ar open zee te slepen. Dit caisson, dat ingericht wordt als inlaatfilter voor koelwater van een grote Britse .elektrische centrale, zal vervolgens op d-e zeebodem moeten worden geplaatst. Deze centrale, die in opdracht van de Britse regering wordt gebouwd, wordt een van de grootste van Europa. Het kolemver- bruik zal 750.000 torn per jaar bedra gen. De enorme hoeveelheid koelwa ter, die de centrale nodig heeft", maak te het noodzakelijk hiervoor de zee als „leverancier" te kiezen. Nog 32.5 miljoen voor aanvullende werken. Ten aanzien van de aanvullende werkgelegenheid deelde de minister van sociale zaken en volksgezondheid de heer J. G. Suurhof tijdens een werk bezoek aan N.-Brabant mede, dat dezer dagen een aanvullende begro ting voor 1958 is ingediend ten be drage van. 32.5 miljoen gulden, zodat het totale bedrag, dat daartoe voor dit jaar is uitgetrokken, thans 87.5 miljoen gulden bedraagt. De minister zou er de voorkeur aan geven zoveel mogelijk structuurverbeterende wer ken te doen uitvoeren, doch onder de huidige omstandigheden gaat het er in de eerste plaats om, arbeidsinten sieve werken te vinden. Met-betrekking tot de plaatsing van de jongelui, die thans de lagere tech nische scholen gaan verlaten, in het bedrijfsleven, achtte de minister re den tot enige bezorgdheid aanwezig, doch hij meende, dat er geen reden is om aan te nemen, dat de meerderheid niet geplaatst zou kunnen worden. De algemene toestand in de werkge legenheid achtte hij bepaald niet alar- .merend, waarbij hij er op wees, dat de werkeloosheid in de jaren 1918- 1939 nooit lager is geweest dan thans. Uiteraard was het ook voor hem een open vraag, wat de huidige internationale ontwikkeling oolc in dit opzicht voor gevolgen zal hebben. Sergeant sliep in burgemeesterskamer Burgemeester Snels van Druilen trof donderdagmorgen zijn kamer ten gemeentehuize in een zeer onge wone toestand aan. Door de gehele kamer lagen, kledingstukken en mili taire uitrustingsstukken verspreid en in het vloerkleed gerold trof hij een rustig slapende man aan. Het bleek deberoepssergeant J. de J; te zijn, wiens onderdeel op oefe ning was in de Drunense duinen. De man was van zijn onderdeel afge dwaald en had in de loop van de nacht geprobeerd zich op legale wijze nachtlogies in Drunen te verschaffen. Toen dit hem niet gelukte, verschafte hij zich op illegale wijze, door het inslaan van een ruit, nachtlogies op de burgemeesterskamer. De sergeant maakte zijn excuses, dat hij de burgemeesterskamer had uitgekozen, want zijn doel was ge weest het politiebureau, dat onder de burgemeesterskamer is gelegen, maar daar bleken alle ramen getra lied. De burgemeester nam het nogal vrolijk op, temeer, daar hij eigenlijk in het geheel niet had behoeven te schrikken. De J. had namelijk het beletlampje aangestoken en de burge meester had dus kunnen weten, dat zijn kamer bezet was... Het bleek geen logies met ontbijt want het ontbijt kwam niet, maar wel de militaire politie. Het caisson is cilindervormig en heeft een middellijn van ca. 95 voet. De hoogte is 62 voet, over eenkomende met een flatgebouw van zes verdiepingen. Het gewicht is ongeveer 3500 ton. •Het caisson zal worden geplaatst op drie reeds aangebrachte betonblokken op de zeebodem, ongeveer 300 meter uit de. kust. Het werd in een bouw put op het strand gebouwd én zal aanvankelijk, door drie tunnels met een diameter van ca. 3 meter onder de» zeebodem met de elektrische cenr trale worden verbonden. Er is reeds een begin gemaakt met het graven van de eerste .tunnel, zodat de plaat sing van het caisson op de zeebodem zeer nauwkeurig zal dienen te ge schieden. Er is niet meer dan twee voet speling. Teneinde het verslepen van het strand naar open zee mogelijk te maken is een provisorisch kanaal gegraven. De bedoeling is, dat het caisson vandaag bij springtij uit zijn bouwput wordt gehaald. Het zal op zijn plaats wor den gezet zodra wind en stroom dit toelaten. Het naar zee brengen en plaatsen van het caisson zal het uiter ste vragen van het zeemanschap van de Nederlandse bemanningen. Amerikaanse mariniers plassen door het water naar het strand bij Beiroet. Op de achtergrond de landingssche pen, die hen naar Libanon brachten. President van Israel van Schiphol vertrokken. Donderdagmorgen is president Ben Zvi van Israël, vergezeld van zijn echtgenote, van de directeur-generaal van het ministerie van buitenlandse zaken, dr. Walter Eytam en van zijn aide-de-camp Joseph Camel, met een constellation van „Elal" van Schiphol naar Brussel vertrokken, waarbij het Israëlische staatshoofd uitgeleide werd gedaan door de opperceremo- hiemeester van H.M. de koningin, vice-admiraal b.d. N. A. Rost van Tonningen en de chef der directie kabinet en protocol van het ministe rie van buitenlandse zaken, jhr. mr. W. E. van Panhuys. Vlak voordat de president in het vliegtuig stapte legde hij nog een verklaring af, waarin hij constateer de, dat het bezoek van zijn vrouw en hem weliswaar slechts kort had geduurd, maar dat de indrukken on vergetelijk waren. Niet alleen gast vrijheid werd in Nederland onder vonden, maar ook werkelijke vriend schap. waar de president ook kwam, terwijl in het bijzonder de ontmoetin gen met de koningin en de prins van bijzonder, prettige en aangename aard zijn geweest: Brabants comité bestrijdt „bosvarkensmentaliteit" De baldadigheid en het wangedrag van jongeren en ouderen, waardoor jaarlijks voor honderdduizenden gul dens aan bos. en heide door brand en vernieling schade wordt berokkend hpbb'eh er tóe geleid, dat een comité „Natuurbehoud en recreatie Brabants centrum" 'is opgericht, dat zich tot taak' heeft gesteld de „bosvarkens- mentaliteit", té- bestrijden. Men is van mening, dat Nederland het grootste belang hèeft bij een ongeschonden behoud van zijn natuurschoon, zeken nu de verstedelijking steeds groter afmetingen aanneemt. In midden-Brabant voert men sedert einde juni een campagne, waarbij een plastic afbeelding van het „bosvar ken" aan de ingangen van campings, bossen, parken etc. is aangebracht. Vóór 1959 wil men via jeugdkleur- wedstrijden, onderwijsvöorliehting en film vooral de stadsjeugd trachten te bereiken, die in eigen en nabije om geving zijn vrijheid botviert op plantsoenen, parken, 'bos en heide. NA TWIST OVER ALCOHOLICA Vrouw in ziekenhuis opgenomen. De 37-jarige stratenmaker B. N. uit Amsterdam is wegens poging tot moord, subs, poging tot doodslag of zware mishandeling in Hilversum op gesloten, nadat hij zich woensdag vrijwillig bij de politie te Amster dam had aangegeven. In een der tentenhuisjes van het Franse kamp nabij Bussum, een vakantiekamp op het terrein van het Goois natuur reservaat, waarin des zomers vele Amsterdammers hun vakantie door brengen, had hij gepoogd zijn vrouw te jwurgen. Jupiterraket gelanceerd Op Cape Canaveral is donderdag morgen een Jupiterraket voor mid delgrote afstand met succes gelan ceerd. De bekende raketspecialist van het Amerikaanse leger, Warner von Braun, zei dat het een proef betrof met een raket die een reikwijdte heeft van 2500 km. In de grote neuskegel bevonden zich instrumenten. Later is meegedeeld dat men de neuskegel twee uur na de lancering teruggevonden heeft. De snelheid waarmee de raket door de ruimte ging, bedroeg circa 16.000 km per uur. Nederlandse eigendommen in Indonesië CONTROLE OP VERKOOP OPGEHEVEN Bij besluit van de centrale militaire gezaghebber is de controle op dc verkoop van alle Nederlandse eigen dommen in Indonesië, ook voor wat betreft bedrijven, opgeheven. Sinds 16 december vorig jaar mochten Ne derlandse eigendommen uitsluitend met toestemming van de militaire ge zaghebber worden verkocht, terwijl de opbrengst op een geblokkeerde re kening moest worden gestort. Nu hebben de Nederlandse eigena ren de vrije beschikking over de op brengt. Overmaking van het bedrag naar het buitenland is echter niet mogelijk. RONDE VAN FRANKRIJK Derde plaats voor Voorting (Van een speciale verslaggever) Twee dagen slechts scheiden de tour van Parijs, het einddoel waarnaar alle renners echt wel verlangend uitkijken. Maar nog altijd is liet niet duidelijk geworden, wie straks in het Pare des Princes de laatste gele trui, de enorme bloemenkrans, de ovatie van de 30.000 toeschouwers en de twee miljoen Franse franken in ontvangst zal mogen nemen. Met de wellicht beslissende tijdrit naar Dyon de voorlaatste étappe voor de boeg hebben de vier favorieten gisteren name lijk angstvallig iedere extra krachtinspanning vermeden. Voort durend waren zij op kop van liet peloton, omringd door hun ploeggenoten, die ijverig elke aanval met mogelijke risico's af remden. Het peloton heeft dan ook tot 24 km voor de finish vreedzaam over de stoffige wegen van de Jura gesukkeld. Pas toen kwam er enige opwinding, omdat Gastone Nencini en An- dré Darrigade, begerig naar de étappe-zege, een krachtige de marrage inzetten, die beslissend werd voor de verdeling van de dagprijzen. Darrigade het kon nauwelijks anders triom feerde. De karavaan heeft gisteren de ber gen definitief de rug" toegekeerd. Om precies te zijn: om half drie, toen de laatste van de twintig cols, de 990 meter hoge col de La Savine, dooi de Deen Andresen was gepasseerd. De zucht van verlichting, die door de rennersrijen ging, moet kilometers ver in de omtrek op fijngevoelige seismografen aantoonbaar zijn ge weest. Tien dagen achtereen hebben de renners geworsteld op slopende hellingen en grillige afdalingen, in felle zonneschijn en onder enorme regenbuien. Dit was een slappe étap pe. Pas ernstig leek het in deze étappe te worden, toen drie leden van de Nelux-equipe Piet de Jongh, Gerrit Voorting en Charly Gaul op kop zo hard trokken, dat zij zonder meer een honderdtal me ters voorsprong kregen. Vijf ren ners, onder wie Walkowiak en Armand Desmet, voelden kennelijk iets voor een avontuurtje, want zij sprongen onmiddellijk mee. Maar toen had inmmiddels Vito Favero lont geroken en met een geweldige rush sleurde hij het peloton naar de kopgroep. 0 En tenslotte sprong „Balia" weg, op pechvogel. de sterk beboste heuvels, die een prachtig uitzicht boden op het zacht in het zonlicht spiegelende meer van Genève. Federico trapte vijf, zeshon derd meter krachtig op de pedalen. Toen keek hij om en lachte tevreden: de hoofdmacht liet hem gaan. Bijna juichend danste de Spanjaard verder en op de top had hij tenslotte een voorsprong van 4 minuten op Dotto, die het compact gebleven peloton leidde. Dertig kilometer verder, op de top van de La Savine was het ver schil iets minder geworden (bijna 3 min.), maar daarover bekommerde Federico zich niet. Hij was defini tief bergkoning geworden. De slotfase De trage rit de renners hadden een achterstand van driekwartier op het tijdschema kreeg tenslotte toch nog een enigszins enerverend slot. Want 23 km voor Besancon demar reerde Nencini verrassend en Darri gade reageerde onmiddellijk. Gerrit Voorting sloot zich kort daarna bij het tweetal aan en teen begon de wilde vlucht naar het stadion, waar Darrigade tenslotte zijn vijfde bos bloemen kreeg. Nog enkele groepjes scheidden zich op de smalle wegen van het. peloton af, maar de onder linge verschillen waren vrijwel te verwaarlozen. Jaap Kersten en Piet de Jongh had den de ontwikkeling goed doorzien. Zij eindigden respectievelijk als ze vende en vijftiende, op 1 min. van Darrigade. En als Voorting Nencini op de piste voor was gebleven, had Nelux zelfs voor de vijfde keer in de ze ronde het .dagploegenklassement gewonnen. Nu triomfeerde Italië met een verschil van precies een halve minuut. De prijs voor de meest-strijdlusti- ge rénrier ging naar de Franse natio naal Darrigade. De Portugees Barbosa, die is inge deeld in de internationale ploeg, kreeg de premie voor de grootste Hij meende, dat hij haar gedood had, doch de bewusteloos geraakte vrouw was inmiddels weer bijgekomenèn was reeds naar een ziekenhuis ge bracht. Het onderzoek van de Hilversumse recherche heeft uitgewezen, dat de man 's ochtends vroeg een hevige woordenwisseling met. zijn vrouw kreeg. Er waren herhaaldelijk moei lijkheden geweest, omdat de man naar de mening van zijn echtgenote te veel geld aan drank besteedde. Tijdens de ruzie vloog de man zijn vrouw naar de keel en kneep deze dicht, tot zij bewusteloos raakte. Daarna probeerde de man eerst met een kous en daarna met een theedoek zijn vrouw te wurgen. Toen hij dacht, dat ze dood was, vluchtte hij het kamp uit en gaf zich later totaal overspannen bij de politie in Amsterdam aan. Inmiddels was de vrouw bijgekomen en naar de elders in het kamp gele gen toiletten gestrompeld, waar ze later door een andere vrouw uit het kamp werd aangetroffen. Ze was er vrij ernstig aan toe en had hevig bloedende wonden aan gezicht en hals. Toevallig was juist een Hilversums arts in het kamp gearriveerd, die snel de eerste hulp kon verlenen en (le vrouw ijlings naar een ziekenhuis liet overbrengen. Zij Is thans buiten levensgevaar. Zó denkt men in buitenland er over Gezicht verliezen Verschillende vooraanstaande West- duitse bladen, zijn er bang voor dat een poging van de Ver. Staten of Groot-Brittannië om de monarchie in Irak te herstellen door middel van gewéld de crisis in het Midden-Oos ten erger zal maken. De regeringsgezinde „General-Anzei- ger" zegt dat de toestand bijzonder ernstig zal worden, als de westelijke mogendheden zouden proberen de nieuwe regering in Bagdad die zojuist door de Russen is erkend, omver te werpen. „Die Welt", een onafhankelijk blad, zegt dat het westen zijn gezicht vol komen zal verliezen in Afrika en Azië, als de Britse troepen Irak zou den binnenrukken. Richard Casey, de Australische minis ter van buitenlandse zaken, vond het zeer bemoedigend dat de Ver. Staten als grote mogendheid, een kleine staat als Libanon te hulp zijn gesneld om de onafhankelijkheid van dit land te helpen bewaren. Hij was van mening dat de Ver. sta ten gehandeld hebben' in overeen stemming met hun verplichtingen als lid van de Verenigde Naties. Kennan's mening George Kennan, die ambassadeur van Amerika in Moskou is ge weest en op het ogenblik met va kantie in Noorwegen vertoeft, heeft verklaard dat de Ver. Sta ten juist hebben gehandeld toen zij ingrepen in Libanon. Hij zei er zeker van te zijn dat de Russische regering begrijpen zal dat de Amerikaanse actie niet gericht is tegen de Sowjet-Unie. Het communistisch Chinese „Volks dagblad" zegt dat een nieuwe wereld oorlog onvermijdelijk is als de Ver. Staten de „vrije hand" in het Mid den-Oosten zouden krijgen. Verdeeld Het blad van de Zweedse socialisti sche partij „Arbeidersbiadet" oefent scherpe kritiek uit op het Amerikaan se in grijpen in Libanon. „Dé legering van Amerikaanse troepen in het Mid den-Oosten lost geen enkel probleem op", aldus het blad. Het orgaan van de Deense socialisten „Social-Demokraten" denkt daar ech ter anders over. Het schrijft dat het niet te betwisten valt dat de Ver. Staten hun actie kunnen rechtvaar digen met een beroep op het hand vest van de Ver. Naties. Het blad voegt hieraan toe, dat de Amerikaan se interventie vervangen moet wor den door een collectieve actie, die de situatie onder controle van de Ver. Naties kan brengen. Met de gebruikelijke plechtigheid heeft op het plein voor de Van Ghentka- zerne te Rotterdam de bevelsoverdracht over het korps mariniers plaatsgehad De generaal-majoor der mariniers H. O. Romswinekel droeg het vaandel over aan zijn opvolger, de generaal-majoor der mariniers H. Lieftinck.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3