Zeeuwse Almanak WILLEM RVYS" ÉÉN DAG IN VLISSINGEN Aspirin ZESDE RINGRIJDERIJ VOOR VERSIERDE SJEZEN PROTESTTOCHT VRIJE VEREN ACTIE NAAR MIDDELBURG VRAGEN AAN GED. STATEN OVER DE VERENKWESTIE IN WEMELDINGE WORDT EEN MONUMENT VERPLAATST Agenda 2 P It O V 1 JSI Ul A. LE hi hi U W <8 b O O U A T. Thailands prinselijk paar maakte tocht mee. Het vlaggesch'ip van de Kon. Rotter damse Lloyd, de „Willem Ruys", dat op de helling van de Kon. Mij. „de Schelde" tijdens de bezetting noodgedwongen zovele jaren het stadsbeeld heeft beheerst, keerde donderdag voor één dag in de Schel- destad terug. Na een toeristenreis naar Noorwegen kwam de machtige oceaanstomer 's nachts rond twee uur op de haven, waar donderdagmorgen om acht uur tweehonderdvijftig passagiers em- barkeerden. Anderhalf uur tevoren was reeds een hoog gezelschap van boord gegaan. De Thailandse prins Chu- la Chakrabongse en zijn echtge note, prinses Elisabeth, hadden namelijk met een tweetal vrien den de trip naar het Noorden meegemaakt. Een grote glanzen de Nederlands hofauto stond nu neem ook je kunt nooit weten tegen half zeven gereed om het gezelschap naar Schiphol te bren gen, vanwaar het lijntoestel naar Zurich zou worden genomen. Toen het prinselijk paar embarkeer- de, viel er juist een fikse regenbui, doch een hulpvaardig bemanningslid begeleidde de prinses met een para plu naar de auto. Een driehonderdtal passagiers bleef HHHBB aan boord om ook de volgende reis, naar Casablanca en Madeira, mee te maken. Een aantal van hen maakte gisteren overdag een busrit over Walcheren. Nadat nog ongeveer tweehonderd nieuwe passagiers aan boord waren gekomen, is de „Willem Ruys" gistermiddag naar het zonni ge zuiden vertrokken. (Foto P.Z.C.) PROGRAM FOLKLORISTISCHE COMMISSIE" Te Middelburg op donderdag 24 juli De Folkloristische Commissie te Mid delburg, bestaande uit vertegenwoor digers van „Handelsbelang", de stich ting „Nieuw Walcheren", V.V.V. en de Z.R.V., heeft donderdag 24 juli a.s. de eerste folkloristische dag op het programma gezet. Dat is dan de ringrijderij met versierde sjezen, die stellig weer vele toeristen naar de Zeeuwse hoofdstad zal trekken. De wedstrijd begint des morgens, om 10 uur op de baan op het Molen water. Van twaalf tot een uur wordt er een pauze gehouden, waarna om een uur een tocht door de stad ge maakt wordt. Voorop loopt een hoornblazer, gevolgd door tien ring- rijders in Walchers kostuum te paard. Daarna volgt het muziek korps „E.M.M." uit Serooskerke, dat zich eveneens in de fraaie Walcherse dracht zal steken. Dé muzikanten worden gevolgd door enkele pony-wagentjes, een oude Walcherse huifkar, een melkwagen en een groep van 30 personen, die de oude Walcherse klederdrachten dragen. Dan komt er een groep ver sierde wagentjes, ruim 20, terwijl de stoet gesloten wordt door nogmaals tien ringrijders te paard. De route van deze tocht luidt: Mo lenwater (vertrek 1 uur), Heren gracht, Seisbrug, Kromme Weele, Beddewijkstr,. Langeviele, Markt (stadhuiszijde), Nieuwe Burg, On- VAN 'CONCOURS HIPPIQUE In Heinkenszand worden zaterdag 26 juli a.s. de -provinciale kampioen schappen gehouden van de lande lijke rijverenigingen in Zeeland. Be halve de wedstrijd om de titel, die zoals altijd bijzonder spectaculair zal zijn. heeft het programma nog meer te bieden. Het non-stopprogramma begint 's middags om twee uur en omvat o.m. een springconcours, een parade van alle paarden, pen carous- aelnummer, vrijheidsdressuur, hoe den- en stierengevecht etc. Het ruiterfestijn zal door de muziek vereniging „Euterpe" muzikaal wor den opgeluisterd. Na afloop van dit concours-hippique zullen de leden van „Atlas" turndemonstraties geven. Deze demonstraties beginnen des avonds om zeven uur. TOT lijfje JAWEL ZULLE Dat was me daar gisteren even een klein donderslagje bij heldere hemel: de tunnel in Antwerpen vrij voor alle verkeer. In één handomdraai met één pennestréekje alle autootjes gra tis, voor niksvoor niemendal door de tunnel, hup onder de Schelde door. Zonder veerboten, wachttijden, ja, zonder tarieven. En dat per 31 juli. Uitgerekend een dag voor de invoe ring van de verhoogde tarieven op óme Westerschelde. En wij ons maar afvragen of die brave Belgen dat er om gedaan hebben om ons hier in Zeeland nog eens extra op de toch al zo zere tenen te gaan staan. Rang, er boven op. Voor een goed toehoorder was gisteren op en rond de Westerschelde dan ook een zacht gekreun Ie horen van al degenen wier tenen geraakt 'waren. Jawel zulle zo was het SCHIETING I Komen in Heinkenszand de ruiters hun kunsten vertonen, in Overslag waren het de schutters, die „uitge- mikte" staaltjes ten beste gaven op de jaarlijkse „Koningsschieting" van „St. Sebastiaan". Bijna vijftig deel nemers bestreden elkaar in een span nende kamp. De heer A. Gijsel haal de de koningsvogel naar beneden en legde hiermee beslag op de titel 1958. Een uitgebreide maaitijd werd der traditie getrouw alle eer aange daan en tot laat in de avond heerste er in het kleine grensdorp een gezel lige drukte. SCHIETING H In Heinkenszand waren het de le den van de handboogsociëteit „Adanus" die om de koningsme daille streden. De heer P. de Kos ter. die de meeste kleppen schoot, mocht als nieuwe titelhouder de medaille mee naar huis nemen. KLOK Meliskerke is één van de rustigste en liefelijkste „landdorpen" op Wal cheren, waar de dagen monotoon en vredig in dc geschiedenis wegzakken. Een dorpje voor de minnaars van het pastorale, zo wcggestapl uit een ro man over het vredige landleven. Waar oen weigerende torenklok nog een gebeurtenis van dc eerste orde is, die tussen het spektakel van Tour de France en Midden-Oosten nog enige beroering kan verwekken. De klokkenist heeft dat 's avonds bij zijn thuiskomst moeten ervaren! „Je hebt de klok niet opgewonden man!" was het algemene verwijt, maar de goede klokkenist kon 't ook niet hel pen. In het uurwerk had een radertje de geest gegeven, het moest wor den opgezonden, ver weg, naar Brabant, de klok was kapot en is het nu nog En voor wie van een rustig, vredig voortlevend dorpje houdt:ga eens naar Meliskerke. waar de tijd nu letterlijk heeft stilgestaan der de Toren, Lange Delft, Se- geersstraat, Londense kaai, Nieuw- straat, Lange Delft. Markt (zuid zijde), Gravenstraat, Zusterstraat, Plein 1940, Markt (stadhuiszijde), Lange Noordstraat, Korte Noord straat, Molenwater. Om twee uur begint dan de sjezen- ringrijderij. Des morgens worden de wagentjes gekeurd door een jury; er zijn prijzen voor de mooiste versie ring, wat eigen werk en het werk Nieuw verpleeghuis Yan 125 bedden in Goes. De Stichting Rust- cn Verpleeghui zen Midden-Zeeland heeft opdracht gegeven aan het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft tot het ontwer pen van een nieuw verpleeghuis, dat in Goes zal worden gevestigd. Deze nieuwe inrichting zal 125 bedden tel len, alsmede vermoedelijk eeu zuster huis van 50 bedden. Met de gemeente Goes worden be sprekingen gevoerd over een terrein hoek Bergweg-Heernisseweg in de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar het protestantse streekzieken huis zal komen. Vermoedelijk zal een optie voor dit terrein worden ver leend. De stichting is thans bezig met het opstellen van een financierings plan. Het is niet uitgesloten, dat men in de loop van volgend jaar tot aan besteding zal kunnen overgaan. OP 30 JULI De Zeeuws-Vlamingen zullen op 30 juli a.s. hun tweede „verentocht" maken:, ditmaal naar de Zeeuwse hoofdstad, waar op die dag de Staten van Zeeland bijeen komen. Het actiecomité „Vrije Veren" ,dat donder dagavond in hotel „Meert" te Sluiskil bijeen kwam onder leiding van de heer H. Colsen, heeft besloten de bewoners van Zeeuwsch-Vlaanderen op te wekken op 30 juli naar Middelburg te gaan, teneinde de eisen van het comité, kracht bij te zetten. De. tocht zal niet worden georganiseerd, want ieder die naar de Zeeuwse hoofdstad wil, zal dit per eigen gelegenheid moeten doen. Vóór 30 juli zal het actiecomité nog een bespreking aanvragen met het voltallig college van Gedeputeerde Staten en op de dag van de Staten- zitting zullen besprekingen worden gehouden met de verschillende frac ties. Tevens zal op korte termijn een Het Statenlid A. H. S. Stemerding heeft, het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland schriftelijk de volgende vragen gesteld; 1. Hebben Gedeputeerde Staten na aanneming van de inoties-Wes- terhout en Van den Heuvel In de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal op woensdag 9 juli zieh nader bera den op de situatie inzake de tarieven voor de Veren op de Wes terschelde 2. Zo ja, geeft het resultaat van dit beraad het College aanleiding aan de Provinciale Staten op korte termijn omtrent een en ander nadere mededelingen te doen? 8. Is het, wanneer deze vraag bevestigend wordt beantwoord, mo gelijk deze mededelingen zo tijdig te doen, dat zij kunnen wor den betrokken in de discussies, welke in de openbare vergadering der Prov. Staten op 30 juli a.s. zullen worden gehouden naar aanleiding van de nota inzake de veertarieven dato 17 juni 1.1. van de bloemisten betreft. Ruim 20 sjezen nemen aan de wedstrijd deel. Het gemeentebestuur van Middel burg heeft een beker beschikbaar ge steld voor de winnaar. „E.M.M." zal de folkloristische dag omlijsten met vrolijke tonen, die vanaf de muziek tent de gehele dag geproduceerd worden. Verder is er muziek vanuit versterkers. Terwijl de sjezen voor (1c muziek tent bezig zijn, treden de 20 ring rijders, die de optocht begeleid heb ben, in liet strijdperk op een baan bij de Industrie- en Huishoudschool. De prijsuitreiking volgt des avonds om acht uur in de Schouwburg. Dc Folkloristische Commissie, verwacht mooi weer, omdat de vijf voorgaande sjezenringrijderijen eveneeeus be- stigd werden door fraai zomerweer.... Gedenkteken voor wijlen burgemeester Wabeke In Wenieldiuge wordt een monument verplaatst. Het is de stenen gedenk zuil, die de dankbare bevolking van Wemeldingc in 1927 bij het 25-jarig ambtsjubileum van wijlen burgemees ter F. Wabeke oprichtte. In de zuil, die geheel omgeven wordt door een stenen zitbank, is een gedenksteen ge metseld. Het monument kreeg in 1927 een waardige plaats op „Het Loo", zoals het punt heet, waar de Dorpsstraat, de Zandweg en de Hogeweg samenko men. In de jaren, die tussen de onthul ling en heden zijn verstreken, ls het op dit trefpunt van wegen druk ge worden. Druk met auto's, motoren, scooters, bromfietsen en fietsen. Zo druk, dat het thans niet alleen nood zakelijk is, dat de Hogeweg en dc Zandweg een meer rechtstreekse ver binding krijgen waartoe o.m. op „Het Loo" een onbewoonbaar ver klaarde woning zal worden afgebro ken maar ook, dat voor het monu ment naar een andere waardige plaats moet worden, omgezien. Die waardige'plaats is gevonden. De zuil met bank wordt thans honderd meter verplaatst naar een ander fraai punt in de gemeente, de tweesprong Noordelijke AchterwegHogeweg. Een plaats, die zeer bewust werd gekozen: het monument komt nu namelijk vóór de vroegere woning van wijlen burgemeester Wabeke te staan. Zaterdag zal het zover zijn. Reeds dinsdag werd de stenen zuil met hank „ondergraven" en vandaag, vrijdag, hoopt nien het monument naar cie nieuwe plaats te transporte ren. (Foto P.Z.C.) Spoedig bouw van 2 ulo scholen te Zierikzee Krediet van 36.000 voor sluiswerken in havenkanaal De gemeente Zierikzee zal zo spoe dig mogelijk beginnen met de bouw van twee u.I.o.-scholen, één voor bij zonder onderwijs en één voor open baar onderwijs, die ondergebracht zullen worden in één gebouw. De scholen zullen verrijzen in het uit breidingsplan „Malta" te Zierikzee, achter de lagere landbouwschool. Een verzoek van het college van en W. om machtiging tot het doen van uitgaven voor de totstandkoming van dit gebouw werd in de raadsver gadering van donderdagavond met algemene stemmen goedgekeurd. De raad ging tevens akkoord met een voorstel een bedrag van ƒ36.000 be schikbaar te stellen voor de sluiswer ken. Hierdoor zal het mogelijk zijn de keersluis in het havenkanaal van Zierikzee nog voor de kerstdagen van dit jaar waterkerend te maken. De raad stelde het krediet beschikbaar onder voorwaarde, dat het rijk van dit bedrag 95 procent voor zijn re kening neemt. Smokkelauto met ton boter reed op boom te pletter Wagen reed van Koewacht naar België; chauffeur ontkwam In de nacht van woensdag op don derdag omstreeks twee uur achter volgden de douaniers van Lokeren (B.) (de „Vliegende Brigade") een grote personenwagen, die uit de rich ting Koewacht België inreed. Na een wilde achtervolging' en hevige beschie ting reed deze auto nabij Sinaan met grote snelheid tegen een boom. Weel bedden de Belgische douaniers het ge luk de Nederlandse, met duizend kilo gram boter geladen auto in beslag te nemen. De motorkap was geheel in gedeukt. De chauffeur wist te ontko men en is spoorloos. Het mag een wonder heten, dat de man uit de zwaar beschadigde auto levend is kunnen ontkomen. Mulo-examen te Bergen op Zoom Voor het mulo-examen slaagden te Bergen op Zoom: C. de Jonge, Ove- zande, K. v. d. Berge. Hansweert, W. Capello, Goes, J. de Jonge, Heinkens zand, C. Koek, Heinkenszand, H. v, d. Linden, 's Heerenhoek, P. Traas, Heinkenszand, L. Schreur, Vlissin- eh, E. v. d. Acker, Axel, M. v. d. Jergen, Sas van Gent, J. K. v. Dorst, Axel, B. Guilliet, Philippine, D. v. d. Kraaij, Terneuzen, M. L. Krieckaart, Sas van Gent, L. van Leeuwen, Ter- neuzen, G. Rommers, Rilland-Bath. Herbenoeming burgemeester De heer M. J. Verbrugge, werd met ingang van 16 juli J.l. herbenoemd tot burgemeester van Waterland- kerkje. adres aan de Zeeuwse Statenleden worden toegezonden met de volgende inhoud: „overwegende, dat nog steeds grote onrust bestaat onder de Zeeuws- Vlamingen in verband met de aange kondigde tariefsverhoging voor de veerdiensten over de Westerschelde per 1 augustus a.s., overwegende voorts, dat gebleken is, dat Gedeputeerde Staten van Zee land bij de onderhandelingen met de minister van verkeer en waterstaat over de in te voeren tarieven niet voldoende koopmanschap hebben ge toond en de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen en geheel Zeeland niet hebben behartigd zoals van dit col lege mocht worden verwacht, gezien de uitspraak van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 9 juli j). waarbij door middel van twee moties het verlangen werd uitge drukt, het tarief voor personen, rij wielen en rijwielen met hulpmotoren te handhaven en voorts de nieuwe tarieven voor motorrijtuigen enz. als van tijdelijke aard te beschouwen, verzoekt de leden van de Provin ciale Staten van Zeeland met klem te bevorderen, dat de aangekondigde ta rieven voor 1 augustus a.s., zullen worden uitgesteld tot het voorjaar van 1959, waarin, zoals aangekon digd, met de minister van verkeer en waterstaat besprekingen zullen wor den gevoerd inzake de tariefkwestie, temeer daar op dit tijdstip na inge bruikneming van de nieuwe veerboot een overzicht mogelijk zal zijn van de nieuwe situatie inzake wachttij den. vervoerscapaciteit en vervoers frequentie met de daaraan verbonden exploitatiekosten. Het adres is geda teerd: Sluiskil. 17 juli 1958 en onder tekend door het actiecomité. Een maand voorwaardelijk voor handelaar uit Aagtekerke Wegens smokkel van boter De economische politierechter te Middelburg heeft schriftelijk uit spraak gedaan in de zaak tegen de strohandelaar W. de V. uit Aagte kerke, die zoals bekend, op 24 maart j.l. ruim 5 ton boter in zijn vracht auto naar België vervoerde. Zijn wa gen was des nachts geladen door de gebroeders P., in de smokkelhandel geen onbekenden. Zij hadden de bo ter verborgen in het stro en toen De V. de dag daarop naar België reed dacht hij niets anders dan een lading stro bij een boerderij onder de rook van Brussel af te leveren. Zoals be kend viel toen een peloton Belgische soldaten, die de schuur als slaap plaats had uitgekozen, met de neus in de boter. Conform de eis van de officier veroordeelde de politierech ter De V. die had verklaard niets van de smokkel af te weten tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 3 jaar, alsmede een boete van 150. Zeeuws zangersconcours te 's Heerenhoek Zaterdagmiddag a.s. wordt op het sportterrein te 's Heerenhoek het jaarlijkse concours van de Zeeuwse zangersbónd „Zang Veredelt" gehou den. De organisatie is ditmaal in han den van het koor „Katholiek Zuid- Beveland" aldaar. Nadat er des mid dags half één een officiële ontvangst in „De Jeugdhoeve" zal zijn gehou den, maken alle vijftien deelnemende koren een rondgang door de dorps kom. Na het zingen van het bonds lied, gaat men om kwart voor twee naar het concoursterrein, waar om twee uur met het concours wordt be gonnen. U dooft de Znnrbrand onmiddellijk. En daarmee ook de pijn. Simpelweg een of twee Bennies... Rennies - het beproefde middel, ge woon laten smelten op de tong, en alle leed is geleden, omdat al dat overtollig maagzuur onmiddellijk wordt geneutraliseerd. Vraag uw om geving naar de wondere werking van Rennies - het meestgebruikte maag tablet in 62 landen over de hele we reld. Negen van de tien zuurbrand- lijders kennen Rennies - tien van de tien gebruikers dwepen ermee, zwe ren erbij - willen niet zonder. Om de wondervlugge baat, om de lekkere smaak en... omdat Rennies zo onop gemerkt te slikken zijn - zonder wa ter of wat ook. VANDAAG Middelburg Electro: „De jonge leeu- Vllssingen Alhambra: ,,'s Nachts ln de Groene Kakatoe", 7 en 9 uur, a.l, Lu xor: „De tijger valt aan", 8 uur, 14 3- Oude Markt: Concert „Crescendo", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2