Charly Gaul nam - meer vliegend dan fietsend - toch revanche Polder Walcheren in beroep tegen uitspraak Ged. Staten KERK IN SEROOSKERKE (S.) NA RESTAURATIE IN GEBRUIK j Vorstelijke dag DONDERDAG 17 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 7 DE RONDE VAN FRANKRIJK Van Est legde beslag op premie van honderdduizend francs (Van een speciale verslaggever) Groots, fantastisch, grandioos! Er zijn nauwelijks voldoende woorden van deze strekking te bedenken om de verrichting van Charly Gaul in de 21e étappe van Briancon naar Aix-les-Bains te kwalificeren. In de 219 km lange rit van de Franse Alpen naar het hartje van Savoie over vijf lastige cols in voortdurend stromende regen heeft de man, die eerst als zekere winnaar van de tour werd ge doodverfd, daarna in Briancon nog plotseling kansloos leek, op ongelooflijke wijze revanche genomen. Met 8 min. 10 sec. voorsprong op Adriaenssens, 10 min. 29 sec. op Favero en 14 min. 34 sec. op Geminani kwam hij in Aix-les- Bains, tijdens de zoveelste stortbui van deze grauwe trieste dag in de bergen over de streep. Vermoeid en getekend door de zwa re strijd in het „luchtledige" zonder andere steun dan die van zijn ploegleider, die hem volgde en hem af en toe zijn positie toeriep, maar toch nog lang niet uitgeput. Daar aan de finish in Aix-les-Bains, waar duizenden toeschouwers zich uren tevoren langs de laatste kilo meters van het parkoers hadden op gesteld zonder zich door de onophou delijke plensregen te laten verjagen, wisselden toneeltjes van renners vreugd en rennersleed elkaar dramatische wijze af. Acht renners, bij wie Gerrit Voor- ting,' Jempie Schmitz en de Belg Luyten kwamen met een achterstand van meer dan 12 pet. van de tijd van de winnaar in Aix binnen. Besloten is echter door de jury, dat zij met het oog op het grote aantal uitval lers en de door de weersomstandig heden extra zware rit de wedstrijd mogen voortzetten. Piet van Est Plet van Est kwam in Aix-les-Bains als 21e binnen met een achterstand van bijna 29 V2 minuut op Gaul. Zijn remmen hadden het begeven, hij had in enkele afdalingen met zijn voeten over de grond moeten slepen om zijn vaart zo nodig wat te verminderen en maar liefst zes maal was hij bij die capriolen op de slechte en glibbe rige wegen komen te vallen. Hij be hoorde dus tot die renners die met reden konden spreken van een ver schrikkelijke dag. Maar toch was die dag voor 'de jonge Van Est zo goed begonnen. Als eerste Nederlander in de ge schiedenis van de Tour de France legde hij beslag op de 100.000 frank grote premie, de souvenir Henr i Desgranges, waarvoor dit jaar de doorkomst op de Lautaret gold. Van Est jr. leverde daarmee een belangrijk aandeel in de vette prijzenwinst van deze dag. Hij klom met Bahamontes, Adriaens sens, Darrigade en Walkowiak naar boven en precies op het goe de ogenblik demarreerde hij naar de streep onder het spandoek, door de vier anderen in dezelfde tijd ge volgd. De aanval Geminiani sprong weg met een man of tien. Gaul, Bobet en Anquctil wa ren erbij. Maar de splitsing' van het peloton was snel weer ongedaan ge maakt en twee kansloze kleintjes zijn daarna begonnen de kachel pas goed aan te poken. Gret en Annaert ver trokken bij de stuwdam van Le Fre- ney (65 km) uit het peloton en de Italiaan Ferlenghi vond deze poging van het onbelangrijke tweetal inte ressant genoeg om mee te doen. Voor het grote gevecht van de top mannen in het algemeen klassement was dit alles niet belangrijk en het v/apengekletter begon pas goed toen Geminiani, Gaul, Bobet en Bahamon tes opnieuw in de aanval gingen. Ferlenghi kwam het eerst over de eerste col, gevolgd door Annaert, Charly Gaul (op 3 min. 15 sec.), Ba hamontes (op 4.20), de uitgeputte Gret (op 5.50), Piet van Est en Dotto (op 6.22) en vervolgens een groepje met Favero, Adriaenssens, Planck- aert, Anquetil, Walkowiak, Piet Da- men, Bergaud en Groussard (op 6.30) Geminiani en Bobet lagen toen op 8 min. en 47 sec. En Charly Gaul ging door. Maar Geminiani, gedurfd daler als hij is, liet zich na de top van de Luitel als een rotsblok naar be neden vallen. Steeds kleiner werd zijn achterstand op Gaul en na 128 km, bij Üriage, 12 km. Voor de ravitaillering in Grenoble, waar de beklimming van de col de Porte begon, was de situatie: op kop Gaul, op korte afstand gevolgd door Ferlenghi en nog steeds. An naert, op 3 min door Anquetil, die op het vlakke stuk weer langs Ge minani was gekomen, op 3 min. 27 sec. door Favero en Groussard en op 3 min. 35 sec. door Gemini ani en Nencini, die in de afdaling met de grote Gem was meegegaan. Charly Gaul fietste niet meer, hij vloog. Vele tour-routiniers hebben na afloop met de hand op het hart verklaard, dat zij sedert de aller grootste dagen van Fausto Coppi niet meer zo iets hadden gezien als het rijden van Gaul in deze étappe. De renner, met wie niemand voor de eindzege meer rekening wenste te houden, ging als een schicht door de regengordijnen in de richting Aix- les-Bains. Vijf minuten was zijn voorsprong op Adriaensens op de col de Cucheron, 6 min. 20 sep. op de laatste top, de col du Granier, en in de geleidelijke afdaling via Cham- very op dë natte gladde asfaltwegen reed hij vele kilometers lang met een felheid, die regelmatig boven de 50 km per uur uitkwam. 8 min. en 10 sec. was het verschil tussen hem en Adriaensens, 10 min. 29 sec. op Fa vero, 14.35 öp Geminiani, die ook Piet Darnen niet meer voorbij had kunnen komen. Charly staat voor een zware taak, wil hij de tour winnen. Maar hij be hoort weer tot de grote favorieten; En in deze Tour de_ France is per slot van rekening alles mogelijk. COMPLEET MET SCHEVE TOREN Amerika bood een nieuw gebouw aan Vanavond zal in Serooskerke op Schouwen-Duiveland de gerestau reerde kerk van de hervormde ge meente in gebruik worden genomen. De herstehverkzaamhoden aan dit tij dens de watersnoodramp van 1953^ zo zwaar getroffen kerkgebouw zijn reeds enige tijd geleden afgesloten en thans is men ook gereedgekomen met de vernieuwing van het inte rieur, dat in zijn -oorspronkelijke vorm is teruggebracht. Serooskerke had een oud en ver vallen kerkje met een scheve to- renj waarvan de spits maar liefst meer dan een meter uit het lood stond. Deze kerk werd tijdens de ramp zo zwaar beschadigd, dat het houden van kerkdiensten on mogelijk geworden was. De scha de was zo groot, dat men uit Amerika zelfs een geheel nieuwe kerk kreeg aangeboden! Dit aan bod werd gedaan via liet rampen fonds. Monumentenzorg heeft ech ter gedaan weten te krijgen, dat de oude kerlt werd gerestaureerd. De toren is het vorig jaar „recht gezet". Op verzoek van de inwo ners, die liever een scheve toren houden, bleef de spits echter nog zeventig centimeter uit het lood. Er bestaat nu evenwel geen kans meer op breken of omvallen... Het oude kerkgebouw is in zijn oor spronkelijke stijl teruggebracht. Het beheerst het gehele dorpsbeeld van Nederlands kleinste gemeente. Het wegbreken van de openbare lagere school op het dorpsplein, doet de kerk aanmerkelijk duidelijker uitkomen dan vroeger het geval was. De gerestaureerde kerk van Seroos kerke op Scliouwen-Duivéland, die vanavond in gebruik zal worden ge nomen compleet met scheve to ren... (Foto P.Z.C.) Van buiten heeft het kerkje zijn oorspronkelijke vorm wel behouden, zij het dan met uitzondering van de ramen, die van hout waren en die thans van steen en glas en lood zijn. Inwendig echter is een rigoureuze verandering aangebracht door het wegvallen van het spits toelopende dak, dat plaats heeft moeten maken voor een gebogen zoldering, die ge heel van eikenhout is gemaakt. Op de gebogen binten, die het geheel on dersteunen is met de hand een pro fiel;, aangebracht. In dit gewelf is op een onopvallende manier elektrische verlichting aangebracht, die .hoewel niet passend in de oude sfeer toch niet storend is. Overigens wordt de aandacht hiervan afgeleid door een enorme koperen lichter, met kaarsen die midden in de kerk hangt. De wanden zijn geheel wit gepleisterd en harmoniëren uitstekend met de antieke rode engroen-zwarte tegels en het blanke eikenhout van de ne gentien banken. De gerestaureerde eiken preekstoel is geplaatst op na tuursteen, evenals de banken voor de diaconie, de kerkvoogdij en de ouderlingen. Het geheel maakt een degelijke en eenvoudige indruk, die juist door zijn soberheid zo welspre kend is. Een klein pijporgel comple teert het geheel. De toegang tot het kerkgebouw IJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Verschrikkelijke dag Terwijl de snikkende Rafael Geminiani, zwaaiend en slinge rend, triest en ontredderd als een nat-geregende zieke vogel in zijn vuile gele trui langs de massa reed en het applaus als zweepslagen over zich voelde neerkomen, stond de trotse slanke Italiaan Vito Favero, nog volkomen fit, in een nieu we gele trui te lachen tegen de lenzen van de tientallen foto grafen. Hij was op dat mo ment het middelpunt van een kring verslaggevers. Zijn ogen waren bloeddoorlopen en hij had nog niet de fut gehad het hoofd op te tillen om te zien wat om zich heen gebeurde. Plotseling zag hij Favero in de H gele trui. „Wat? de gele trui voor Favero Ook dat nog, g wat een vreselijke dag", was zijn verschrikte reactie. Het is gisteren echter een s vorstelijke dag geweest voor de Nelux-equipe, ondanks de grote achterstand, die Jempie ji Schmitz en Gerrit Voorting H opliepen. De ploeg verdiende n.l. in een rit een bedrag van... s 840.000 francs, ruim 7200 gul- den, een record in deze ronde. f§ Charly Gaul zorgde uiteraard s voor de grootste bijdrage. Zijn H overwinning leverde 200.000 francs op, drie keer bereikte hij als eerste een col (totaal H 180.000 francs) en bovendien II werd de Luxemburger vrijwel eenstemmig aangewezen als de stx-ijdlustigste renner, hetgeen met een bedrag van 100.000 H francs werd beloond. Al met al 480.000 francs. De rest werd bijeen gereden n door Piet Damen zesde in het dagklassement: 30.000 M francs en Piet -van Est, die H zowaar als eerste de col de Lautaret bereikte en daarvoor niet alleen de normale prijs van 30.000 francs kreeg, maar §1 ook de extra premie van H 100.000 francs, die jaarlijks M wordt' beschikbaar gesteld ter nagedachtenis van Henri Des- granges, de stichter van de g§ Tour de France, is Gaul, Damen en Piet van Est hielpen tenslotte, gezamenlijk de Nelux-equipe aan de eerste plaats in het dagploegenklas- sement en dat betekende nog- maals een fikse prijs: 200.000 Ij francs. 1 wordt gevormd door een tweetal handgemaakte en genagelde deu ren, die op zware gietijzeren scharnieren draaien. Het voorpor taal van de kerlt is de doorgang door de toren, die met twee zwa re steenberen in het kerk gebouw steunt. Sinds enige tijd hangt in de toren weer dé ltlok die ook in de oude toren heeft gehangen. Tevens is aan twee kanten van de toren een wijzerplaat aange bracht. De achter de 'kerk gebouwde, reeds bestaande consistorie is gelijk met de restauratie van de kerk geheel opnieuw ingedeeld. Overigens zijn hier weinig veranderingen aange bracht. Verwarming van de kerk kan gebeuren door een grote oliekachel, waarvan de hitte via een hetelucht- systeem in de kerk wordt geblazen. De kosten van de restauratie be droegen ongeveer 150.000. Het werk is uitgevoerd door de firma Blom te Serooskerke. Tijdens de ingebruikneming van. de kerk, hedenavond, zal de dienst ge leid worden door de predikant van de hervormde gemeente, ds. Van der Grift. Rijksgoedkeuring voor de bouw raadhuis te Hengelo B. en W. van Hengelo hebben van ochtend samen met de gemeentese cretaris op het stadhuis de vlag ge hesen, ieder lid van het uit 700 amb tenaren bestaande personeel van het gemeentehuis heeft een gebakje ver orberd en op alle andere gemeente lijke gebouwen is eveneens de vlag in top gehesen, omdat vanochtend van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid de rijksgoedkeuring is ontvangen voor de bouw van een nieuw stadhuis. Het ontwerp is van prof. J. Berghoef die ook architect is van het straks in Amsterdam te bouwen nieuwe raad huis. De totale kosten zullen circa 5 miljoen gulden bedragen. Met de bouw zal op 1 september a.s. wor den begonnen. De eerste aanbesteding voor het nieuwe raadhuis is vastgesteld op 20 augustus a.s. Het gebouw zal vlak achter het oude gemeentehuis wor den opgetrokken aan het thans nog kleine Burgemeester Jansenplein. Verwacht wordt, dat de bouw circa 3 jaar in beslag zal nemen. Nadat het gereed gekomen is, zal het ou de raadhuis worden gesloopt en de vrijgekomen ruimte worden toege voegd aan het pleintje dat dan „een echt plein" zal worden. RAAD VAN STATE Geschil met gemeentebestuur Arnemuiden over vergunning Kuim een uur heeft de raad van State zich in zijn woensdag gehouden openbare zitting bezig gehouden met het geschil tussen het gemeentebe stuur van Arnemuiden en het bestuur van de polder Walcheren. Het werd een juridisch steekspel tussen de voorzitter van het polderbestuur, jhr. mr. G. G. C. D. Rutgers van Rozenburg en de vertegenwoordiger van het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland, mr. J. Kosters, waarna de gemeentesecretaris van Arnemuiden, de heer F. M. Geluk, zonder nochtans de juridische aspecten uit Jiet oog te verliezen, door de opsomming van een aantal feiten een. dringend pleidooi voor de zelfstandigheid van zijn gemeente hield. van Zeeland had dan ook, toen deze zaak voor het dagelijks bestuur van de provincie kwam, het polderbestuur in het ongelijk gesteld. Naar aan leiding hiérvan heeft het polderbe stuur een beroep gedaan op de Kroon. Mr. Rutgers van Rozenburg bepleit te in een uitvoerig betoog het goed recht, zoals hij zeide, van het pol derbestuur. Op grond van verschil lende wetsartikelen en uitspraken van de Kroon meende de voorzitter van het polderbestuur, dat de polder wel degelijk in zijn beroep ontvanke lijk verklaard diende te worden. Dit laatste was namelijk door het colle ge van Gedeputeerde Staten betwist, hetgeen later door mr. Kosters uit voerig uiteen werd gezet. Eigen verantwoordelijkheid Vervolgens wees mr. Rutgers van Rozenburg er op, dat het polderbe stuur zijn eigen verantwoordelijkheid De vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers was zo welwillend de behandeling van dit geschil naar het einde van de agen da te verschuiven, omdat de verte genwoordigers van het polderbestuur niet tijdig in Den Haag aanwezig konden zijn. Toen de lieren mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, mr. B. Plomp en ir. H. Visser eenmaal aan wezig waren, konden de juridische schermutselingen dan ook direct be ginnen. De kwestie waar het om ging, komt in het kort hierop neer, dat het gemeentebestuur van Arne muiden voor de lözing van het ge zuiverde rioolwater op de water gang een vergunning heeft van liet polderbestuur, maar dat aan deze vergunning zulke zware voorwaarden zijn verbonden, dat het gemeentebestuur dezë niet kan aanvaarden, noch hieraan kan voldoen. Het college yan Gedeputeerde Staten draagt voor de zuiverheid van het polderwater en dat men volkomen gerechtigd zou zijn om aan een ge meentebestuur, dat zijn rioolwater in de waters van een polder1 wil lozen, bépaalde voorwaarden op te leggen teneinde zekerheid te hebben, dat iedere mogelijkheid voor waterver ontreiniging wordt uitgesloten. Op voorstel van mr. Rutgers van Rozenburg begon mr. Kosters na mens het college van Gedepüteerde Staten eerst de ontvankelijkheid van het beroep te bestrijden. Hij herin nerde er aan dat het polderbestuur in 1950 reeds een vergunning aan de gemeente Arnemuiden voor het lozen van afvalwater had verstrekt. Een vergunning, waaraan het college van Gedeputeerde Staten in 1952 zijn goedkeuring had gehecht. Op dat moment bestond er voor het polder bestuur geen gelegenheid om bij de Kroön in beroep te gaan, doch dank zij een wetswijziging van 1953 werd deze beroepsmogelijkheid wèl ge opend. Mr. Kosters vond het. onjuist, dat het polderbestuur thans met nieuwe voor waarden komt voor een reeds in 1950 afgegeven vergunning en dat men thans in beroep zou gaan bij de Kroon. Overbodig De gemeentesecretaris van Arnemui den, de heer Geluk, was minder uit voerig dan zijn voorganger. Hij be gon met de ruiterlijke erkenning, dat het gemeentebestuur vanArnemui den na 1953 onnodig voor de tweede maal aan het polderbestuur een ver gunning voor het lozen van rioolwa ter had gevraagd. De oude vergunning van 1950 had voldoende rechtskracht en dekte de tegenwoordige lozing van het riool water volkomen. Tegenover de me ning van het polderbestuur, dat nieu we omstandigheden zich zouden heb ben voorgedaan, stelde de heer Geluk (Vervolg op pag. 8) M Boven: mevrouw Ben Zwi heeft c-woensdag een bezoek gebracht s aan het Anne Frank-huis in Amsterdam. Men ziet haar hier in het huis dat op het ogen- M blik gerestaureerd wordt in i§ gesprek met de heer O. Frank. Onder: President Ben Zwi van f§ Israël plaatste korte tijd later p een krans aan de voet van het p nationaal monument op de =f p Dam in Amsterdam. De foto p toont hem tijdens deze sobere p plechtigheid. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Geen oplossing voor suikerbietenprijs De Nederlandse suikerfabrikanten zijn niet bereid een tweeprijzenstelsel voor suikerbieten toe te passen. Het Landbouwschap heeft enige tijd ge leden met de kleinst mogelijke meer derheid besloten tot invoering van een tweeprïjzensysteem binnen het totaal van de door de regering toe gezegde garantie. Het heeft echter nog geen oplossing gevonden voor de methode, die daarblij moet worden toegepast. Er zijn drie methoden denkbaar. De eerste is, dat de suikerfabrieken op de bedragen voor de boeren een kor ting toepassen en het bedrag, dat zij zo overhouden beschikbaar stellen voor uitbetaling aan boeren in duur der producerende gebieden, uiteraard onder toezicht van het Landbouw schap. De suikerfabrieken willen dat niet. Zij hebben namelijk al gecontrac teerd met de boeren en vinden veran dering van die contractprijs niets meer of minder dan contractbreuk. De tweede methode is een heffing, op te leggen door de minister van landbouw. Tot nu toe voelde minister Vondeling daarvoor niet veel, maar men zal het volgende week nog eens met hem bepraten. De derde mogelijkheid is een areaal heffing door het Landbouwschap op het suikerbietenareaal, maar dat is dan ook wel het allerlaatste, waartoe het Landbouwschap zal overgaan, met al die klachten over heffingen van de laatste maanden. De bespre king met de minister zal dus uit komst moeten brengen. De verhoging van enkele P.T J -tarieven Een stijging van de exploitatiekos ten, onder andere veroorzaakt door de jongste salarisherziening, heeft 't staatsbedrijf der P.T.T. zoals eerder gemeld, genoopt verschillende tele foontarieven alsmede het abonne ment voor draadomroepaansluitïngen met ingang van 1 juli 1958 te verho gen. De belangrijkste onder de verhoging vallende telefoontarieven zijn die voor: lokale en interlokale gesprek ken, abonnementen voor een tele foonaansluiting, abonnement voor nevenapparatuur. Niet verhoogd zijn onder meer de ta rieven voor internationale gesprek ken, de eenmalige vergoedingen voor beschikbaarstelling van een telefoon aansluiting en aanleg van nevenap paratuur en voorts de periodieke ver goedingen wegens afschrijving, ren te en onderhoud van de centrale de len van huistelefooninstallaties e.d. vastgesteld in een door P.T.T. met de betrokken abonnees gesloten con tract. De verhoging zal periodiek op de te lefoonnota in rekening worden ge bracht en worden bepaald door over het totaal van de onder verhoging vallende verschuldigde vergoedingen 4 procent te berekenen, voorzover dit totaal uit hele guldens bestaat. Bij de draadomroep is alleen het abonnement voor de hoofdaanslui ting met f 0.10 per maand verhoogd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7