PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AMERIKAANSE LUCHTBRUG NAAR MIDDEN-OOSTEN Geen tolgeld meer voor Antwerpse tunnel R WmméBIL--*, Libanese rebellen kondigen een onzeker „staakt het vuren" af Vrachtauto's daveren door Vlissingen SOWJET-UNIE WAARSCHUWT VER. STATEN EN ENGELAND Diplomatiek overleg BESTUUR VAN OOSTDUITSE COMMUNISTEN „GEZUIVERD" Vand aag... BK 201e jaargang - no. 166 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hooidredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw;j fr. p. p. 7.25 per lew. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 17 juli 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mim. Minim, p. advertentie 4.—. Ing, mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 56-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. S508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Ooslburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. teL 2094 Strijdkrachten in verhoogde paraatheid gebracht Het Amerikaanse leger heeft woensdag bekend gemaakt, dat een groep luchtlandingstroepen ter sterkte van ongeveer 1600 officieren en manschappen, die in West-Duitsland was gele gerd, met vliegtuigen naar een niet nader ge noemde bestemming in het Midden-Oosten werd overgebracht. Admiraal James Holloway, de Amerikaanse opperbevelhebber in het Midden oosten, had het bevel over deze eenheid op zich genomen. De strijdkracht van Amerikaanse mariniers in Liba non werd gisteren door nieuwe landingen van zee uit aangevuld tot 3600 man. Leger, vloot en luchtmacht der Verenigde Staten werden, in Amerika en op alle buiten landse bases, in staat van verhoogde paraatheid gebracht. Britse en Franse oorlogsschepen stoomden door de Middellandse Zee op in de richting van het Midden-Oos ten en op Cyprus werden Britse transportvliegtuigen ge reed gehouden voor eventuele verdere acties. Turkije trok alle verloven in. De leider der Libanese opstandelingen in Beiroet, S; Salem, heeft woensdagmiddag, binnen twaalf uur nadat de eerste Amerikaanse mariniers in Libanon aan land waren gegaan, zijn aanhangers opdracht gegeven, het vuren te staken. Later heeft liij volgens Reuter gezegd: „Wij moeten met het leger tegen de Amerikaanse aan vallers samenwerken." Overigens is de houding van het Jordaanse leger nog onduidelijk. Het Syrische dagblad „Alrai Alaam" meld de gisteren dat generaal Foead Sjehab, de stafchef, de Amerikaanse troepen had gewaarschuwd binnen 24 uur Libanon te verlaten. Maar Larry Collins en Peter Webb, redacteuren van United Press International, berichtten uit Beiroet dat Sjehab na een bezoek van de Amerikaan se bevelhebber admiraal Holloway, had verklaard: „Van daag is een grote dag geweest voor de Libanees-Ameri- kaanse samenwerking." Het „staakt het vuren" in de binnenlandse strijd werd echter nog niet overal nageleefd: dezelfde journalisten berichtten, dat gisteravond geweervuur in Beiroet weer klonk en dat minstens één bomontploffing de bevolking opschrikte. De Sowjet-Unie en communistisch China hebben woensdag de nieuwe Iraakse republiek erkend. Radio-Moskou heeft voorts een verklaring van de Sowjetregering uitgezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de Ame rikaanse inmenging in Libanon. De verklaring waarschuwt, dat die inmen ging een gevaar voor de wereldvrede is en dat de Sowjet-Unie niet als toe schouwer werkeloos kan blijven toezien. De Sowjet-Unie behoudt zich het recht A'oor de nodige maatregelen te nemen om vrede en veiligheid te be schermen. De Sowjet-Unie wenst afdoende maatregelen van de Ver. Naties. Radio-Moskou heeft Groot-Brittannië er woensdagavond voor gewaar schuwd „niet de fatale vergissing te begaan in het Midden-Oosten in te grijpen." In een voor de Britten bestemde uit zending van Radio-Moskou werd ge zegd, dat de „Amerikaanse agressie" zou leiden tot een „vuurzee van haat, die feller is dan de brandende olievel den in geheel het Midden-Oosten". De ze haat in de gehele Arabische wereld zal de „imperialisten" in zee terug dringen. Radio-Moskou ried de Amerikanen aan, hierop te letten voordat het te laat is en adviseerde de Britse rege ring goed na te denken alvorens te handelen. „Ingeval de V.S. niet onmiddel lijk hun agressieve strijdkrachten uit Libanon terugtrekken, zullen zij zeker de vruchten van hun hande lingen oogsten", zo verklaarde de communistisch Chinese regering, volgens het persbureau Nieuw China. De „gewapende interventie der V.S. in Libanon" werd een „uiterst ernstig oorlogzuchtig avon tuur" genoemd. Naar Washington De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, deelde gisteren in liet Lagerhuis mede, dat hij gis teren nog naar Washington zou ver trekken voor besprekingen niet zijn Amerikaanse ambtgenoot, Dulles. (Vernomen wordt dat o.rn. aan de orde. zal komen de vraag, wat hun landen moeten antwoorden op een eventueel Jordaans verzoek om mi litaire liulp). Ook de Canadese mi nister van buitenlandse zaken, Syd ney Smith, zal aan het overleg deel nemen. De Labourleider, Hugh ■Iecler anderhalve •minuut arriveert er aan de voet of aan de rand van de Vlissingse Boulevardmuur een vracht auto met zand, Mei of mijnst'een voor de versterking van deze zeewe ring. Het is een spectaculair schouiv- spel, dat voortdurend belangstelling trekt. (Foto P.Z.C.) Gaitskell waarschuwde de conserva tieve regering, dat zij niet op steun van de oppositie kan rekenen voor eventuele Britse militaire hulp aan Jordanië ter onderdrukking' van de opstand in Irak. De Amerikaanse deskundigen voor het Midden-Oosten, Robert Murphy, vertrok gisteren uit Washington naar Beiroet, als speciale afgezant van president Eisenhower, om president Sjamoen te helpen bij het herstellen van orde en rust. De leiders van de drie resterende Mo hammedaanse landen van het Pact van Bagdad, de sjah van Perzië en de presidenten van Turkije en Pa kistan, hebben woensdag in een tele gram Eisenhower geprezen voor zijn „moedige besluit" om in Libanon in te grijpen. Jordanië vraagt V.S. om olie Van gezaghebbende zijde te Washing ton wordt vernomen, dat de Ver enigde Staten een ve,rzoek van Jor danië om olie ter voorziening in de door de gebeurtenissen in Irak uitge vallen aanvoer in dringende overwe ging hebben genomen. Jordanië heeft geen opslagmogelijk heden voor olie en ontvangt in nor male omstandigheden zijn olie uit Irak per vrachtauto. Deze aanvoer geschiedde op een dagelijkse basis. V.A.R. helpt Irak .Agressie tegen Irak zal worden be schouwd" als agressie tegen de Ver. Arabische Republiek, aldus heeft pre sident Nasser van de V.A.R. woens dag verklaard. Dit wordt gemeld door radio-Cairo. Krachtens het Ara bische verdrag voor gemeenschappe lijke verdediging zal de V.A.R. de republiek Irak te hulp komen, in dien het laatstgenoemde land het (Vervolg op pag. 3) Admiraal James L. Holloway, van de Amerikaanse marine. De zesde vloot en een landingseenheid van S600 man staan onder zijn bevel. Koning Feisal bij gevecht gedood Radio-Bagdad heeft woensdag offi cieel meegedeeld, dat koning Feisal en kroonprins Abdoel Illah gedood zijn. Dit gebeurde toen de lijfwacht in het paleis verzet trachtte te bie den tegen het „bevrijdingsleger" dat het paleis wilde bezetten en beide mannen wilde arresteren. In hét eerste telegram dat sedert de opstand rechtstreeks van Reuters correspondent in Bagdad is ontvan gen, wordt verklaard, dat de „bevrij dingsbeweging" binnen enkele uren slaagde, nadat de beweging verschei dene weken lang zorgvuldig was voorbereid. Toen de operatie begon werden bliksemsnel post- en tele graafkantoren, het radiostation en bruggen bezet. Toen werd het paleis aangevallen, dat binnen enkele minu ten in handen van de opstandeligen viel. De correspondent meldt voorts, dat de opstandelingentroepen in Bagdad thans weer in kazernes zijn terug getrokken, afgezien van wachtposten die onder meer ambassades bescher men. De regeringsbureaus hebben 't werk hervat en de winkels zijn weer geopend, nadat zij dinsdag wegens een openbare vrije dag waren geslo ten. Naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Irak is de veiligheidsraad in spoedzitting bijeengekomen. Op de foto rechts de Amerikaanse afge vaardigde Henry Cabot Lodge tijdens zijn uiteenzetting tot de raad; mid den de Engelse vertegenwoordiger sir Pierson Dixon en links de Rus So- bolexo. Vraagt Ben Goer ion moderne wapens? In betrouwbare kringen in Jeruza lem is woensdag vernomen, dat pre mier Ben Goerion de westelijke mo gendheden om militaire hulp in de vorm van moderne wapens heeft ge vraagd. Dit werd bekendgemaakt na dat de premier op een bijeenkomst van de parlementscommissie voor buitenlandse zaken had gesproken. In commïssiekringen verluidt, dat op de vergadering vooral de nadruk werd gelegd, op de noodzaak van waakzaamheid,'aan de Israëlische grenzen ep dat, de premier verslag heeft uitgebracht over voorzorgs maatregelen cliê" wórdeh---genomen. Men was hét ef over eens. dat het grootste gevaar voor Israël een staatsgreep in Jordanië zou,zijn. Dit zou omsingeling .van Israël tot ge volg kunnen hebben. Voorts zou de premier op de com missievergadering gesproken hebben over de mogelijkheid dat Westelijke vliegtuigen indien nodig via Israël naar Jordanië vliegen. De Belgische regering heeft besloten met ingang van 31 juli a.s. de tol gelden voor de Antwerpse tunnel af te schaffen. De tunuelgelden brach ten verleden jaar 26 miljoen franks op. Het is niet normaal dat de ver binding van Antwerpen met de linker Schelde oever én bijgevolg met Oost-Vlaanderen betaald dient te worden. Dat heeft nu reeds 25 jaar ge duurd en het is niet omdat wij eraan gewoon geworden zijn dat het moet voortduren". Aldus heet het in de overwegingen van de regering die geleid hebben tot deze beslissing. De Intercommunale Maatschappij voor de Linker Sclielde-Oever (ïnialso) die deze tunnel exploiteerde, zal door de regering schadeloos gesteld worden. Een regeling zal worden getroffen voor het personeel dat thans de tunnelcontrole ver richt. De datum van 31 juli is gekozen om de vele vakantiegangers, die van hun verblijf aan zee terugkomen, in de gelegenheid te stellen reeds van de vrije doorgang gebruik te maken. ULBRICHT BLUFT DE BAAS Meer dan een kwart geëlimineerd Het vijfde congres van de Oostduitse socialistische eenheidspartij heeft woensdag, de laatste dag van het congres, op een geheime vergadering een nieuw centraal comité gekozen, en daarbij meer dan een kwart van de leden van het oude comité, tegen standers van partijsecretaris UI- bricht, geëlimineerd. Het centrale comité is met 20 man uitgebreid en telt nu llï leden plus 44 plaatsvervangende leden. Het nieuwe centrale comité zal op zijn eerste vergadering na het congres Trein greep auto op overweg: 3 doden Op een onbewaakte overweg bij Winterswijk is woensdag een onge luk gebeurd, dat drie personen het leven heeft gekost. Omstreeks kwart over vijf passeerde een Duitse personenauto, waarin het Duitse echtpaar Hotte uit Essen met de secretaresse van de heer H., mej. H. Feyand, op de weg van Aalten naar Winterswijk reed, de overweg in de buurtschap Miste, terwijl juist de trein, die om 17.10 uur uit Aalten naar Winterswijk was vertrokken, deze naderde. De auto werd gegrepen en totaal vernield. De heer en mevr. Hotte werden beiden op slag gedood. De secretaresse werd zo ernstig ge wond, dat zij op weg naar het alge meen ziekenhuis te Winterswijk overleed. H is het 25 jaar geleden, dat de met volle lichten vliegen- de „Lituanica" zonder enige H waarschuwing door het af- ff weersreschut van het eoncen- tratiekamp Soldin werd neer- geschoten, waarbij de Lïtause vliegers Steponas Darius en H Girénas werden gedood. De „Lituanica" was van het New Yorkse vliegveld Floyd Benett in één ruk over de oceaan ge- s vlogen en was via Ierland en Groot Brittannië, langs de Ne- derlandse kust over Duitsland op weg naar Kaunes in Li- M tauen. illllllllllllllllllllllll v' Zeewering moet op tijd klaar iEDERE ANDERHALVE mi nuut davert er een zware G.M.C. iloor Vlissingen in de richting Boulevard, een kolossale vracht wagen, beladen met zand, mijn- steen of klei. En met dezelfde korte tussenpoosjes bereikt het materiaal zijn bestemming. De vrachtauto's rijden tot op het „werkterrein" de voet van de Vlissingse Boulevardmuur of storten hun last over die muur heen in de diepte! Tonnen zand, mijnsteen en klei bereiken zo in een zeer hoog tempo hun be schermende bestemming aan de voet van de bedreigde Vlissing se Boulevard. In dat tempo weerspiegelt zich veen perfect werkschema, dat de uitvoerders van de aannemers combinatie Van Oord uit Wer kendam avond na avond in overleg met de vrachtrijders uitstippelen. Het tempo ligt niet voor niets zo hoog. Deze zomer moet het werk gereedkomen, voordat de kans op najaarsstor men te groot wordt. Eén okto ber is de streefdatum. Daarop is alles bij dit werk, waaraan 120 mensen deelnemen, gericht. De werkzaamheden zijn intussen ..vooral door deze intensieve transporten tot een ware „at tractie" uitgegroeid. Vanaf de Bou levard ziet men neer op een voort durend in beweging zijnd wagen- en machinepark met auto's, bull dozers en draglines. Bulldozers brengen de door de auto's aangevoerde klei en zand op hun plaats en een ploeg asfaltwerkers is voortdurend in de weer met het aan brengen van de beschermende laag asfaltbi turnen. Vijfentwintig aan- en afrijdende ko- Vervolg op pag, 2) 11* een nieuw politiek bureau en secre tariaat kiezen. Walter Ulbricht is verzekerd van herkiezing, voor de derde maal, als secretaris. Niet herkozen zijn o.a. Fritz Selb- mann, vice-premier, Fritz Oelssner, voormalige vice-premier en eerste partijtheoreticus en Paul Wandel, een vroegere secretaris van 't cen trale comité die nu ambassadeur in Peking is. Selbmann en Wandel hebben op het congres in het openbaar „zelf kritiek" gepleegd. Geen Britse landing in Jordanië De correspondent van de Canadese Radio-omroep CJ5.C. heeft woensdag avond uit Beiroet gemeld, dat Britse troepen in Amman, de hoofdstad van Jordanië, zijn aangekomen. Dit be richt is in de afgelopen nacht door een woordvoerder van de Britse rege ring „volkomen onjuist" genoemd. De Sowjet-Unie zal een aantal kunstwerken naar Oost-Duitsland zenden, die na de oorlog uit Duitse musea naar de Sowjet-Unie waren overgebracht. Onder deze kunstwer ken bevinden zich de beroemde mar meren fries van het altaar van Per- gamon en een aantal schilderijen van Rembrandt en Frans Hals. Het weer in Europa Helsinki half bew. Stockholm geheel bew. Oslo half bew. Kopenhagen regen Aberdeen zwaar bew. Londen regen Amsterdam regen Brussel regen Luxemburg regen Parijs half bew. Bordeaux licht bew. Grenoble regenbui Nice zwaar bew. Berlijn zwaar bew. Frankfurt regen Münehen weerlicht Ziirich zwaar bew. Genève geheel bew. Locarno regen Wenen onbew. Innsbruck zwaar bew. Rome half bew. Ajaccio onweer Madrid onbew. Mallorca onbew, Algiers' licht bew. 21 gr. 20 gr. 21 gr. 17 gr. 13 gr. 19 gr. 16 gr. 18 gr. 21 gr. 20 gr, 20 gr. 23 gr. 27 gr. 32 gr. 26 gr. 31 gr. 27 gr. 23 gr. 26 gr. 33 gr. 31 gr. 33 gr. 31 gr. 27 gr. 27 gr. 29 gr. OPKLARINGEN Op de meeste plaatsen droog; weer en van het zuidwesten uit opklarin gen. Overwegend matige noordwes telijke wind. Koel weer. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag nog koel strandweer, mid- dagtemperaturen van 17 a 18 graden Celsius, maar uit het zuidwesten na deren opklaringen, die in de middag ons wellicht kunnen bereiken. Matige wind tussen wet en noordwest. Zee water: 16 graden Celsius. Vooruitzichten: gebied van hoge- luchtdruk boven de Golf van Biskaje breidt zich met zonniger en iets war mer weer naar onze omgeving uit. ZON EN MAAN 18 juli Zon op 4.40 onder 20.51 Maan op 6.58 onder; 21.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1