KAPPIE en het geheim van Kattekopl DERTIG DEELNEMERS LIEPEN MEDIO'S NACHTWANDELTOCHT WALCHEREN De ondergang van de Canopus WOENSDAG 16 JULI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 11 GEEN ENKELE UITVALLER Drie tippelaars liepen voor 5e maal tocht mee Voor de vijfde maal Is zaterdagavond en zondagnacht en -morgen de nacht- wandeltocht van de Middelburgse gymnastiek- en schermverenigïng „Medioburgum" gelopen over een parcours, aat was uitgezet over Wal cheren en Zuid-Beveland. Het is een groot succes geworden, zowel voor „Medio" als voor de deelnemers en deelneemsters. Dertig dames en heren een verheugend groot aantal voor deze tocht, temeer daar er vorig jaar maar 11 deelnemers waren gingen zaterdagavoond om 10 uur bij café- restaurant „Wöhler" te Middelburg van start voor de 50 km lange tocht. Bij die 30 deelnemers waren 7 dames. Drie tippelaars liepen de mars voor de 5e maal, 17 voor de le maal, ter wijl de anderen voor de 2e, 3e of 4e maal aan de nachtmars begonnen. Verschillende lopers kwamen uit Ber gen op Zoom, Axel, Oostburg en Zuid- Beveland; de anderen uit Middelburg. Via de Kanaalweg ging de mars naar Arnemuiden en Lewedorp door „De Piet" naar café „De Tol", waar een verplichte rust van een half uur was. Hier kregen de deelnemers een kop koffie of soep en hier kregen ook de Rode Kruismannen gelegenheid om „handelend" op te treden. Overigens Bijna 200 scooterrijders reden 2e „De Ruyterrit" Toertocht over Walcheren Vorig jaar is voor het eerst door de Vespaclub „Walcheren" een toertocht over het eiland Walcheren georgani seerd waaraan door ongeveer 100 scooterrijders werd deelgenomen. Het afgelopen weekeinde is voor de 2e maal deze rit georganiseerd en thans was het aantal deelnemers ongeveer het dubbele van vorig jaar. Alle deel nemers hebben bijzonder genoten van deze rustige rit over het mooie eiland. De start was ditmaal vanaf Cosy Corner te Vlissingen waarbij telkens kleine groepen van hoogstens 10 Ves- pa's tegelijk vertrokken langs de Boulevard naar „De Ruyter" en ver der langs Koudekerke, Zoutelande, Westkapelle, Domburg, Veere, Mid delburg tot Goes waar in „De Prins van Oranje" de finish was. De deelnemers uit „Holland" genoten vooral van de heerlijke rust, waar mede hier gereden kon worden en tot slot de kersenmaaltijd welke aan de deelnemers werd aangeboden te Goes. Behalve de kersen waren voor de deelnemende clubs bekers beschik baar gesteld. De grootste deelnemen de Nederlandse club was Rotterdam met 18 Vespa's, de grootste Belgische club was Meetjesland met 6 Vespa's, de bekers voor de verstkomende clubs gingen resp. naar Enschede en Halle (België). De damesprijs ging naar de pas opgerichte club „Zierikzee", waar een moeder met drie dochters aan de rit deelnamDe prijsuitreiking geschiedde onder de vrolijke tonen van de „Vespa Liners", waarna in verband met het stormachtige weer allen weer vroegtijdig uit Goes kon den vertrekken. Burgerlijke stand MIDDELBURG. Bevallen: J. J. Adam—Labruijere, z.; C. M. Bakker—Sturm, d.: A. M. Th. Bier- mann—van Maarsehalkerwaart, d.; L. Louws—Provoost, d.; G. P. Sies—Lefevre z.; P. de Visser—Wisse, d. Ondertrouwd: w. Poppe, 23 j. en E. Jan- se, 21 j.: a. P. Poortvliet, 24 j. en C. J. Cosijn. 23 j.: B. Klos, 34 j. en T. Kuijper. 37 j.: M. a. Peene, 24 j. en C. j. Zwemer. 21 j.; a. a, Brevet, 44 j. en a. Brevet, 23 j.: j. Peene, 27 3. en L. de Bruine, 28 3. Getrouwd: C. a. de Bruin, 27 3- en H. van Roon, 23 j.; a. j. van der Beek, 23 j. en E. P. Koster, 26 3. ZOUTELANDE. Bevallen: S. de Haan—Laport, z,; A. Din- gemanse—van Lopik, d., E. A. Lievense— Hoflcens, z.; Z. de VisserBoogaard, z. Getrouwd: P. de Visser, 22 3. en M. Min- derhoud, 20 3. Overleden: A. Koppe3an, 75 3., wed. v. C. J. Coppoolse. viel het aantal slachtoffers nog al mee, want slechts tweemaal moest een bepaald voeteuveltje bestreden worden. Voorts ging hierna de tocht weer via Heinkenszand, 's-Heeren- hoek, Nieuwdorp en langs de rijks weg weer terug naar Middelburg. De eerste wandelaars arriveerden in Middelburg, weer bij „Wöhler", om half zes, terwijl de laatste groep om half acht aan de finish verscheen. De dames kregen hier bij aankomst bloemen, terwijl al len, die voor de le maal deelna men, in het bezit gesteld werden van een medaille, de 2e, 8e en 4e marstippelaars weer een vervolg- speldje, terwijl degenen, die voor de 5e maal liepen, een bekertje kregen. Er waren geen uitvallers! Wel heb ben twee groepjes, namelijk één van 6 dames en één van 2 heren, meer dan 50 km gelopen. Door een vergis sing in de route liepen deze groepjes namelijk 5 km te veel, maar dat ver mocht het wandelenthousiasme geen seconde te temperen. Bovendien werkte het weer in alle opzichten mee om deze vijfde „Medio"-wandel- tocht tot een groot succes te maken. Twee wandelprestaties mogen tot slot met ere genoemd worden. Mej. Van de Velde uit Hoek maakte na melijk met deze mars in haar wandelboekje de 4875 km vol, te- wijl een militair in zijn N.W.B.- wandelloopbaan een nog beduidend grotere afstand aflegde. Zijn wan delboekje bereikte namelijk het respectabele aantal kilometers van 70. Na enige uren van uit puttend afdalen, bereikten Kappie, de maat en de doc toren een kleine open vlak te, beschut door dicht struikgewas. „Och, lieve schepsel ik ben zo moe als een zeehond, die de vier daagse heeft meegelopen", sprak Kappie zijn voor hoofd afwissend. „Het wordt ja tijd, dat we ons anker even laten vallen, vinden jullie ook niet?" De maat knikte slapjes, maar de twee geleerden ke ken Kappie een beetje me delijdend aan. „De ware man van de wetenschap kent geen vermoeienis!" zei doctor Priegl. „Dus wat ons betreft... hé Prak?" „Ja wel, maar bedenk dat de kapitein en zijn stuurman maar gewone mensen zijn... we moeten hen een beetje ontzien", antwoordde doc tor Prak. „En verder is dit een goed plekje. Interessante plantengroei, geen indianen..." „Mooi"! zei Kappie. „Dan ga ik nou meteen op zoek naar water want ik sterf ja van de dorst. Gaat er nog iemand mee?" Maar noch de maat, noch de beide doctoren hadden lust om mee te gaan. „De ware mannen van de wetenschap kennen zeker ook geen dorst!" pruttelde Kappie. „Nou, laat mij dan maar een gewone zeeman zijn!" Nauwelijks had hij echter zijn rug gedraald, of aan het uithou- dingsvermogen van de geleerden kwam een eind. Zuchtend trokken zij hun schoenen uit, legden zich naast Kattekopl op de grond en vielen in diepe slaap. De maat was al eerder ingedut. Niet lang daarna klonk er geritsel in de struiken en toen dook het gemaskerde hoofd van Jeminee door de bladeren... Afscheid r.h.b.s. te Bergen op Zoom Zaterdagmorgen heeft de heer H. Zandvoort, leraar geschiedenis en aardrijkskunde aan de rijks h.b.s. te Bergen op Zoom, afscheid genomen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Zandvoort werd toegesproken door de directeur, dr. J. W. Boehmer, namens de docenten door dr. H. van der Tuin, door de voorzitter van de vereniging van ouders en docenten de heer J. Vo gelaar en tenslotte door de voorzitter van de leerlingen vereniging de heer Th. Fabius. MIDDELBURG Medewerking bouw chr. kleuterschool aan 't Zand B. en W. van Middelburg stellen de gemeenteraad, die maandag 21 juli a.s. vergadert, voor, om zijn mede werking te verlenen voor de stichting van een nieuwe kleuterschool aan 't Zand. Een verzoek hiertoe is uitgegaan van de vereniging „Christelijke school aan 't Zand", die de school wil bou wen in de Stromenwijk. De redenen hiervoor berusten in hoofdzaak op de uitbreiding van de woonwijk en op de grote overbevolking van de kleu terschool aan de Koudekerkseweg. Deze school biedt eigenlijk slechts ruimte aan 70 a 75 kinderen, terwijl 120 kinderen de school bezoeken. In verband met de uitbreiding van de wijk is nieuwbouw de enige oplos sing. Looncompensatie en duurteloeslag voor gemeentepersoneel B. en W. van Middelburg stellen de gemeenteraad voor om aan het ge meentepersoneel evenals voor het le halfjaar ook voor het 2e halfjaar 1958 een looncompensatie voor de huurverhoging en een duurtetoeslag- uitkering toe te kennen. Ontslag secretaris-ontvanger B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om de heer W. F. van Riet thans referendaris ter secretarie, in verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, met ingang van 1 september a.s. eervol ontslag te verlenen als secretaris-ontvanger van de commissie van beheer over de Middelburg-Vlissingse rijweg. Drie vrije middagen op stedelijk gymnasium Zoals reeds op vele scholen gebruike lijk is, heeft het college van curato ren aan het gemeentebestuur van Middelburg verzocht om de mogelijk heid te openen, dat ook op het gym nasium te Middelburg drie dagen per week alleen gedurende de morgen les wordt gegeven. Het doel ls een extra middag vrij te maken waarop de leer lingen sport en dergelijke kunnen be oefenen. Het onderwijs kan dan op drie dagen van de week gegeven wor den van 8.30 tot 13.00 en van 14.00 tot 15.40 uur, terwijl dan op woens dag, zaterdag en een van de andere dagen onderwijs wordt gegeven van 8.30 tot 13.00 uur. In dit geval is in de morgenschooltijd een pauze van 20 minuten. B. en W. stellen de raad voor de verordening; tot regeling van het gymnasium in die zin te wij zigen. Ontslag lid college van curatoren gymnasium B. en W. van Middelburg stellen de gemeenteraad voor om aan ir. T. Mi- chielsen op zijn verzoek eervol ont slag te verlenen als lid van het colle ge van curatoren van het gemeente lijk gymnasium. Verder wordt voorgesteld om de tij delijke aanstellingen van mevrouw dr. J. Uri en ds. A. D. H. Roscam Abbing als lerares en leraar aan het gymnasium met een jaar te verlen gen. Geen subsidie voor tehuizen Humanistisch Thuisfront B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om afwijzend te beschik ken over een verzoek om subsidie van het bestuur de stichting Militaire te huizen van het Humanistisch Thuis front. Het uitgangspunt van B. en W. is nog altijd geweest, dat subsidie kan worden verleend voor de in de gemeente gevestigde militaire tehui zen, dus alleen het r.-k. en het prot.- chr. tehuis. Onderwijsvoorstellen B. en W. van Middelburg stellen de raad voor een krediet van 747.30 te verlenen aan de vereniging „Christe lijke school aan 't Zand" voor aanvul ling en vervanging van diverse leer middelen en platen voor geschiedenis- en biologieonderwijs. Tevens wordt voorgesteld aan de vereniging tot het verstrekken van lager onderwijs op gereformeerde grondslag te Middel burg een lokaal beschikbaar te stel len voor het geven van lichamelijke oefening voor de u.l.o. school, die de ze vereniging op 1 september a.s opent. Deze school zal worden geves tigd in school J, waar een gymnas tieklokaal aanwezig is. Wat betreft een speelveld, kan gebruik worden gemaakt van de gemeentelijke sport terreinen. Voorstel tot het aangaan geldlening van 196.000 Voor de definitieve financiering van onderhanden of reeds voltooide kapi- taalswerken stellen B. en W. van Middelburg de raad voor om bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeen ten te Den Haag een vaste geldlening aan te gaan van 196.000, dit per 1 augustus 1958. De koers is 100%, de looptijd 30 jaar en de rente 4%% per jaar. De aflossing geschiedt in 20 ge lijke jaarlijkse termijnen, aanvan gende op 1 augustus 1969. Ontslag leraar gemeentelijke nijverheidsavonschool en W. van Middelburg stellen de raad voor om de heer P. Geelhoed met ingang van 1 september a.s. we gens drukke werkzaamheden eervol ontslag te verlenen als leraar aan de gemeentelijke avondschool voor nij verheidsonderwijs te Middelburg. Geslaagd Aan de hogere technische textiel school te Tilburg is cum laude ge slaagd voor textiel technicus de heer de Nooyer te Middelburg. Te Arnhem slaagden voor het exa men adspirant-bouwkundig opzichter tekenaar P.B.N.A. de heren A. P. Maas te Domburg, J. C. Sturm te Aagtekerke, J. de Rijke te Vlissingen en J. Walraven te St.-Laurens. MELISKERKE Reis bejaarden De bejaarden van Meliskerke maak ten een reisje naar België. In Antwer pen bezochten zij de dierentuin. Ook Knocke en Baarle Nassau werden be zocht. Burgemeester en mevrouw Adelaar maakten de reis mee. OOSTKAPELLE Scooter reed tegen bus Zaterdagmorgen botste bij het kruls- Êunt Oude Domburgseweg en Nieuwe tomburgseweg te Oostkapelle een scooter, die werd bereden door twee Duitse toeristen tegen een bus van de Stoomtram Walcheren. De scooter werd beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. VROUWENPOLDER Concert voor badgasten Het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" te Vrouwenpolder gaf voor badgasten een uitvoering op het dorp. Daar het mondorgelmuziek was kwam het buiten niet zo goed tot zijn recht, maar toch werd het zeer op prijs gesteld. Bevolkingsonderzoek Van de gelegenheid zich te laten doorlichten hebben te Vrouwenpolder 535 personen gebruikgemaakt. VLISSINGEN Openbare leeszaal Vlissingen Het boekenbezit van de Openbare leeszaal te Vlissingen werd in juni uitgebreid met de volgende werken: Christie: De laagte: Eckerson, Lord Essex; Knap, Wereld in de wereld, Martin, De werf; Nijenhuis, De hor denloop van J. Kobald Vail, Love me little; Churchill, Geschiedenis van de Engels- sprekende volken; Gids voor de Nederlandse kastelen en buiten plaatsen: Hofland, Vakantie; Krui- zinga, Met een ezel door Corsica: Vrije-tijdsbesteding in Nederland, 4 delen. In de maand juni werden uitgeleend 2676 Ned. romans, 192 romans in vreemde talen, 827 studieboeken 1931 jeugdboeken, (totaal 5626). De tijdschriften- en krantenzaal werd be zocht door 382 mannen en 124 vrou wen, de jeugdleeszaal door 40 meisjes en 30 jongens (totaal 576). Geslaagd Geslaagd voor elektrotechnicus op Hogere Technische School te Dordrecht de heer J. J. Verboven te Vlissingen. SEROOSKERKE (W.) E.M.M. naar Antwerpen De muziekvereniging EMM. te Se- rooskerke heeft aan het 60ste Besten dig Festival te Antwerpen deelgeno men. Na een concert in de muziektent van het Stadspark maakten de leden van EM.M. in Walchers kostuum een mars door de stad. Kleuterschool naar zee De kinderen van de christelijke kleu terschool uit Serooskerke maakten een tochtje naar het strand tussen Domburg en Oostkapelle. Na een wan deling door het bos en een bezoek aan de „Goudviskom" werd een rond rit over Walcheren gemaakt. Voetbalwedstrijd Een elftal van de brandweer en politie uit Serooskerke (W.) speelde een 'voetbalwedstrijd tegen een elftal van de muziekvereniging EM.M. De mu ziek won deze 'wedstrijd met 82. OOSTKAPELLE Concert Woensdag (hedenavond) zal de mu ziekvereniging „Crescendo" te Oost kapelle concerteren in de tent. Het concert begint om half acht. Jachtopzieners schoten op kleiduiven in Oostkapelle Zaterdag werden in de duinen van „Westhove" te Oostkapelle schiet wedstrijden gehouden van de Neder landse Jachtopzienersvereniging, af deling Zeeland. De wedstrijden wer den geopend door de voorzitter, de heer M. den Hollander. Burgemeester F. G. Sprenger van Oostkapelle loste het eerste schot. Geschoten werd op „vliegende duiven" en „lopende ha zen". Er was een flink aantal deelne mers en ook de belangstelling, vooral van de zijde der badgasten, was groot. De uitslagen van de 's morgens door de jachtopzieners gehouden wedstrij den luidden: 1 A. van Vossen, 70 punten, medaille van prins Bernhard; 2 M. den Hollander, 70 pnt., medaille van voorzitter hoofdbestuur; 3 M. van Weele, 65 pnt., beker van brou werij; 4 C. van Zoeleü, 60 pnt., be ker van brouwerij; 5 M. Eversdijk, 60 pnt., beker van brouwerij; 6 J. E. Nagelkerke, 60 pnt.; 7. W. Joosse, 60 pnt.; 8 P. A. van den Brande, 50 pnt.; 9 R. Visser, 45 pnt.; 10 A. Schoe, 30 pnt.; 11 A. Luitwieler, 30 pnt.; 12 J. Dieleman, 20 pnt.; 13 J. Linthout, 20 pnt.; 14 P. Nagelkerke, 20 pnt. Buksschieten: 1 M. van Weele, 31 pnt.; 2 J. Linthout, 31 pnt.; 3 R. Vis ser. 29 pnt.; 4 A. van Vossen, 27 pnt.; 5 J. Dieleman, 26 pnt.; f Lous, 24 pnt. 's Middags schoten de jagers. De uit slag van deze wedstrijden luidt: 1 H. Geldof, Serooskerke, 100 pnt., (maxi mum aantal punten), wisselbeker van afdeling Middelburg; 2 C. Wat- tel, Grijpskerke, 100 pnt.; 3 A. de Roo, Goes, 90 pnt.; 4 Bonte, 85 pnt.; 5 Cadsant, 80 pnt.; 6 P. Dieleman, 80 pnt. Vrije baan: 1 C. Wattel, 60 pnt. (maximum aantal); 2 J. Boone, 60 pnt.; 3 Arenthals, 60 pnt.; 4 Lens hoek, 60 pnt.; 5 Nieuwenhuize, 60 pnt.; 7 Kleinepier, 60 pnt. Burgemeester Sprenger reikte na af loop de prijzen uit. ZOUTELANDE Geitenkeuring Dezer dagen werd te Zoutelande door de afdeling Boudewijnskerke de jaarlijkse geitenkeuring gehouden onder leiding van de heren J. M. Ce- vaal en C. den Engelsen. KL 1. 4 stuks volbloed lammeren: le pr. Ina, eigenaar K. Kleinepier; 2e pr. Neeltje, eigenaar A. Kleine pier; 3e pr. Marie, eig. P. v. Sluys Wzn., 4e pr. Mientje, eig. A. Provoost. KI. 2. 2 stuks niet ingeschreven lam meren: le pr. eig. R. Boogaard Jzn.; 2e pr. eig. K. Kleinepier. KI 3. 4 stuks éénjarige volbloed: le pr. Beatrix, eig: A. Kleinepier; lb Marijke, eig. P.' J. Kleinepier; 2a Jans van Sientje, eig. A. Provoost; 2b Sientje, eig. P. v. Sluijs Kzn.; 2c Wilhelmina, eig. P. v. Sluijs Wzn. KI. 4: 4 stuks driejarigen: la pr. Klazina, eig. A. Dommisse, kampioen, medaille P.V. lb pr. Marie, eig. K. Kleinepier, pr. van de gebr. Adriaan- se; 2a Jacomina, eig. A. Kleinepier; 2b Koba, eig. C. v. Sluys sr.. KI. 5. Oudere stamboekgeiten, 4 stuks: la pr. Marijke, eig. P. van Sluys Kzn.; reserve-kammoen, med. van K. Kleinepier; lb pr. Marijke, eig. P. J. Kleinepier; 2a Nellie, eig. K. Kleinepier; 2b Kaatje, eig. W. Dekker. KL 6. 4 stuks, le, 2e en 3e pr. eig. P. J. Kleinepier; 4e pr. P. v. Sluys Kzn. Er werden 23 dieren aangevoerd. Op 16 sept. zal er in Goes een pro vinciale keuring gehouden worden. ZUID-BEVELAND GOES Examen Te Arnhem slaagde voor het examen technisch ambtenaar bouwtoezicht, de heer M. A. D. Baveco te Goes. Hengelconcours E.G.H.V. Onder grote belangstelling en met zeer mooi weer werd vorige week een hengelconcours in de Oosterschelde georganiseerd door de Eerste Goese Hengelsportvereniging. Aan dit con cours werden door 94 leden van de E.G.H.V. deelgenomen, die tezamen 6729 gram vis wisten te verschalken. Daar dit avond-concours slechts 2 uur duurde is de vangst boven ver wachting van de vissers zeer goed geweest. Door enkele bestuursleden werd 's-middags bij laag water al be gonnen met het parcours tussen Kat- tendijke en Wemeldinge uit te zetten zodat de hengelaar ongestoord door vastzitten aan bermen e.d. konden hengelen. De eerste prijs werd toege kend aan de heer G. Zweedijk met een totaal gevangen gewicht van 491 gram vis. De tweede prijs was voor de heer M. van Gorp (490 gram). De derde prijs ging naar de heer E. Lan- da (440 gram). HOEDEKENSKERKE Zomerfeesten Te Hoedekenskerke zijn zomerfeesten gehouden. Op het weiland van de heer Leendertse hebben de gymnas tiekverenigingen „Luctor et Emergo" en O.K.K. uit Goes demonstraties ge geven. De muziekvereniging „Con Amore" heeft deze demonstraties met vrolijke klanken opgeluisterd, 's Avonds gaf „Con Amore" een con cert in de muziektent. Het tweede ge deelte van het concert werd verzorgd door het fanfarekorps „Prinses Ju liana". Tijdens dit feest heeft de gymnastiekvereniging een verloting gehouden. FEUILLETON EDOUARD I'EISSOX 14 „Wie is het?" had Vox een ogenblik later aan Saladini gevraagd. „Ik ken hem niet. Hij noemde zijn naam, Dufor derde officier. Hij scheen niet gewond, maar is naar het hospi taal gebracht". ..Ik dacht dat het de tweede officier van de Canopus, Rouveyere was", had Vox gezegd. Vox had zijn schip weer beneden winds van de Canopus moeten bren gen. Fetcherin, Réval en Saladini die hun kijkers op de, door brokken wa ter overspoelde Canopus gericht hiel den, hadden gelijktijdig uitgeroepen: „Zullen ze onder dezelfde omstandig heden een tweede boot uitzetten" wa,t kunnen ze anders doen?" had Réval er aan toegevoegd. Op de brug van de Canopus liepen drie mannen, langzaam, moeizaam £ah het ene boord naar het andere, op net bovendek aan stuurboord, achter de kaartenkamer, ter hoogte van ruim III krioelden verscheidene hon derden passagiers, die slechts met moeite te onderscheiden waren tussen de opbouwen. Aan bakboord was dit zelfde dek verlaten en in de rij red dingboten was de ledige plek van de verbrijzelde boot als het gat van een uitgetrokken tand. „Derieu moet zich haasten!" had Vox gemompeld, toen hij acht glazen op de sclieepsbel hoorde slaan. Het be gon al donker te worden; de nacht zou spoedig invallen en er was één man gered. „Kijk eens onder de brug", had Fet cherin gezegd. Een man was over dc reling gestapt. „Ik geloof dat hij wil proberen de bak te bereiken. „Met welk doel?" „Misschien om de ankers en kettin gen te laten vallen. Dat zou het schip énige streken dichter aan de wind brengen en.... Aan de lichte kleur van de oliejas (van grof, waterdicht gemaakt zeil doek) hadden ze kunnen opmaken dat de man die wilde trachten het dek bo ven de ruimen I en H, dat bijna voort durend onder water stond, maar elke drie, vier minuten letterlijk door een soort stortvloed werd overspoeld, over te steken, een matroos of een kwar tiermeester was, misschien de tim merman. Het lichaam, dik door het zwemvest, en de voeten in zeelaarzen gestoken, daalde de matroos met veel onderbrekingen, voorzichtig, log maar met de zekerheid van de zeeman, hand over hand de ijzeren trap af die in een maalstroom stond. „Er staan twee man boven aan de ladder en ze houden hem aan een lijn vast". Op een meter boven het dek had de man enige pieters van het touw dat om zijn middel bevestigd was, naar zich toegehaald en had die als een streng om pols én schouder gewon den. Hij was daarop, gebruik makend van een ogenblik dat de helling van het schip enige tonnen water had doen wegstromen, naar beneden ge sprongen en zich hier en daar, waar hij wist een klamp of een ring te kun nen grijpen, vastklemmend, een ge deelte van het dek overgestoken en was op het bordes van de lieren ge vlucht. Enige minuten later slaagde hij er in de ijzeren trap naar de bak te grijpen en die op te klimmen, waar bij hij juist aan een golf, die hem tot de schouders reikte, ontsnapte. Vox had hem gezien, klauterend op de bak, het enige levende wezen op dit gedeelte van het schip op dat ogenblik gelijkend op een rots temid den van de woede van de oceaan, hem hullend in en bedekkend met zijn schuimend water. Hij had zich toen met die lijn aan de reling vastgebon den en was gebogen naar het anker spil gegaan. Vox had evenwel weer moeten wenden en wel twee maal, daar zijn vaart hem te ver voorbij de Canopus had gevoerd. Zijn manoeuvre had hem om de Ascania heen doen varen, die nu verder aan lij van de Canopus lag dan hij en hem de eer ste plaats liet in déze hulpverlening aan een schip van zijn maatschappij. Toen hij weer op zijn plaats lag, had hij opnieuw de Canopus afge zocht en had op een lager dek, zelfs onder de vernielde reddingboot een dozijn mannen opgemerkt, die bezig waren met iets, waarvan de bedoe ling hem ontging De matroos op de bak scheen niet veel verder naar het ankerspil toe te zijn gekomen. Hij was gevallen en was met moeite weer opgestaan. Hij stak een arm in de hoogte en viel neer. Hij slaagde er in zich vast te houden en begon te kruipen. Misschien had hij een flauw te gekregen of had hij een klap ont vangen. Op dat ogenblik hadden eni ge nog machtiger golven het dode schip verschrikkelijk geteisterd. „Ka pitein", had Réval gezegd, die tijdens de twee wendingen naar de marconi- hut was geweest, „Launay heeft weer een telegram ontvangen. Zodra ze de ankers en kettingen hebben la ten vallen en een drijfanker hebben uitgebracht, zullen ze de overige red dingboten te water laten". „Ga naar Launay terug, Réval, en ,laat hij op spoed aandringen. Ze moeten voor de nacht het schip ver laten. Derieu ziet het misschien niet zo in als wij hier". De man was er eindelijk in geslaagd het ankerspil te bereiken en zich op te richten. De opspringende, schud dende bak, die met de steven dikke plakken kristal afsneed die dadelijk in zware brokken water veranderden, scheen zich van de duizendpoot die zich aan zijn dek vastklemde, te willen ontdoen. „Ze moeten alles in gereedheid heb ben gebracht om door één man de ankers te laten vallen". „Het zal hem niet gelukken; het an kerspil zal wel door de klappen der golven ontzet zijn". Nauwelijks had Fetcherin dit gezegd, of de man was, omgegooid en op zijn rug geworpen, met armen en benen in de lucht slaande, op het ogenblik dat het schip ongeveer dertig gra den overhelde, over de bak gegleden, tussen twee stutten van de reling door gegleden en verdwenen. Maar een minuut later had de tegengestel de beweging de arme drommel aan de lijn die hij zichzelf om het middel had gebonden, weer uit het water ge trokken. Terwijl zijn maats het drijf anker uitbrachten, was hij zo tien, twaalf maal verschenen en weer ver dwenen en eerst leefde hij nog en probeerde zelfs zich aan de lijn op te hijsen, maar dadelijk werd hij dan opnieuw in het water gedompeld, daarna was hij niets meer geweest dan een slappe pop, de botten gebro ken door de schokken tegen de ijze ren platen en ten slotte zag men hem in het geheel niet meer, maar het einde van de lijn was blijven han gen als de gebroken strop van een gehangene. De werking van het drijfanker was merkbaar geweest. „Ze hebben tien streken gewonnen", had Saladini geschat. „Dat is misschien voldoende". De deur van het middelste zondek was geopend en iets als een afschu welijke worsteling was daar begon nen. Op de Virginia had men de be manning van de Canopus de vrou wen, met hun kinderen tegen zich aangedrukt, die weigerden te worden gered, omdat zij het lot van de vrou wen in de eerste reddingboot kenden, letterlijk met geweld zien wegsleu ren. Ze namen de vrouwen op, droe gen ze weg en zetten ze in de reeds naar buiten gedraaide reddingboot. Deze, op het juiste ogenblik gestre ken en te water gebracht en op tijd afgehoekt, was van boord afgestoken en, goed bestuurd, er in geslaagd niet te worden beschadigd. Vox, die weer te ver naar voren was gekomen, had de zorg voor het op vangen aan de Ascania overgelaten, maar hij had handig de derde en vierde sloep onderschept, die bijna onmiddellijk achter elkander waren afgezonden en die de golven hem in een nevel van water en schuim had den toegevoerd, waarna hij ze met dreggen had laten grijpen. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9